J.A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION NIEUW PARIJS 1928 TUINPARASOLS OPVOUWBARE FAUTEUILS LIGSTOELEN DE BOM OP DE ZEVEN PROVINCIËN MINISTER DE WILDE EN DE LIBERALEN WIJ EXPOSEEREN: JUIST IETS VOOR U VOOR DE PINKSTERDAGEN Langestraat 35 Telefoon 308 Kill EISCHZES JAAR VONNIS: ZES MAANDEN BALLONTOCHTEN EN GEVAAR WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker 58. HET WEER VEEL SLECHTER GEWORDEN ,ein PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA DE RIJKSMIDDELEN IN APRIL 1934 HUMORHOEKJE 'Minister Deckers beantwoordt de vragen van Ir. Albarda De heer Albarda heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld. 1. Is het don minister bekend, dat, vol gens mededeelingen in de Indische pers, de bom, op 10 Fobruari 1933 uit een Dormer vliegtuig geworpen op do Zeven Provin cjen, waardoor 23 schepeningen zijn gedood en vier anderen zwaar gewond, niet bedoeld was ais een waarschuwingsbom, die vóór den hoot? van het schip had moeten neer koraoo, en dat ook de vliegers niet do op dracht hadden eerst een waarschuwings- bom vóór het schip te werpen, maar dat do vlieger van de D 11 welbewust de eerste bom op het?schip wierp? 2. Indien deze mededeelingen juist zijn» hoe zijn zij dan te rijmen met de verkla ringen van den commandant der zeemachi afgèlegd in de vergadering van den Volks raad van 10 en 20 Februari 1933, luidende: „Tien minuten, nadat De Zeven Pro vinciën het 6ommatiesein had ontvan gen, werd de eerste bom geworpen, gericht vlak voor den boeg van De Zeven Provinciën. Om 9.18 werd De Zeven Provinciën getroffen door dc e bom" (blz. 2416 Handelingen Volksraad. 10 Febr. 1933) en „Om 9.18. dus 16 minuten na de laatste sommatie, wierp do D 11 van een hoogte van 1200 meter éën bom van 50 kg. af. Deze enkele bom, vooraf gaande aan den eigenlijken bonman val, was bedoeld als een waarschuwing en was ook gericht vóór den boeg van het schip. Echter is de kans van het treffen van het schip daarbij alter minst uitgesloten on inderdaad werd het schip getroffen op het tentdek naast den vóórschoorstecn Uitwerking was tot dusver 3 Euro peesche schepelingen gedood, 20 in landsche schepelingen gedood of vor mist, 2 Europeanen en 2 inlandscne schepelingen zwaar gewond" (blz. 2700 Hand. Volksraad, 20 Febr. 1933). 3. VVil de minister mededeelen, of de han 'deling van den vlieger van de D 11 is ge weest in overeenstemming met do hem ver strekte opdracht of wel daarmede in strijd, en indien die handeling is geweest over eenkomstig de opdracht, hoe het dan ie verklaren ie, dat de commandant der z^e macht in den Volksraad een onjuiste voor stelhng heeft gegeven? 4. indien de vneger in strijd met de hem verstrekte opdracht heeft gehandeld, iot welke maatregelen geeft dit feit dan den minister aanleiding? De Minister van Defensie beeft het vol gende geantwoord op de vragen van Ir Albarda betreffende den vliegeraanval op de Zezen Provinciën: 1. De mededeelingen in do Indische pers bedoeld in vraag 1, zijn ondergeteekende bekend. 2. Deze mededeelingen zijn niet Juist. In de orders voor de deelnemende vliet? tuigen op Vrijdag 10 Februari 1933 komt o.m. de zinsnede voor: ,.Is aan de sommatie totaal geen ge volg gegeven, ook niet gedeeltelijk, dan wordt door D 35 een bom van 50 k.g. kort voor den boeg geworpen Iets verder staat in deze orders: ,.D 35 keert het eerst terug boven De Zeven Provinciën in een aanvals run en werpt zijn bommen af. indien duidelijk blijkt, dat op de waarschu wlngsbom geen machines zijn gestopt of v\itte vlag is geheschen of uitge legd.'* Het verslag van commandant D 11 (D 35 was door bijzondere omstandigheden uitgevallen) over de verrichtingen In ver band met de actie tegen de ZPN. vermeldt .voorts* „Ten 0918 wordt een bom van 50 k.g. geworpen, richtpunt ongeveer 10 m vóór boeg ZPn., koers Z.W." 3 en 4. Uit het antwoord op vraag 2 blijkt, dat de handeling van den vliege nier van de D It in overeenstemming is geweest met de hem verstrekte opdracht. 'sGravenhage, 17 Mei. Naur ons ge bleken is, berust de mecning, nis zou mi nister De Wilde in zijn rede te Zwolle de liberale Kamerleden verweten hebben tegen bezuinigingsvoorstellen, door hem inge diend, te hebben gestemd, op pen misver stand. De minister heeft, naar aanleiding van den bezuinigingsaandrang van liberale zijde (waarbij hij gewaagde van de rede van dr. Bierema ter vergadering van den Vrij heidsbond) er aan herinnerd, dat toen hij wethouder van financiën in Den Haag was. de liberalen ook voortdurend aandrongen op bezuinigingen, zelfs op bezuinigingen ,4n grooten stijl", maar toen hij met con crete bezuinigingsvoorstellen kwam, daar tegen stemden. VERLICHTING VAN HET VREDES. 1 PALEIS. Tn verhand p*®* v, o1- f„?» rJn* geleden is, dat te Den Haag de eerste vre desconferentie werd gehouden, zal heden avond het Vredespaleis worden verlicht De doodslag te Schijndel 's-H e r t o g e n b o s c h, 17 Mei. Men zal Z'Ch herinneren de moordzaak te Schijn del, waarbij S. door den herbergier v. H uit Oirschot met een revolver werd dood geschoten, omdat hij vermoedde, dat zijn vrouw zich bij S. bevond. Telkens is deze zaak bij de behandeling voor do rechtbank alhier uitgesteld, tot hot doen van een na der onderzoek en het hooren van nieuv\o getuigen, maar de officier van justitie bleef bij zijn eisch van zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Nadat de verdachte zes maanden in voor arrest had doorgebracht, werd hij voorloo- pig in vrijheid gesteld. De rechtbank ging echter door met nieuwe getuigen te hoo ren. daar er door eenige belanghebbenden verklaringen waren afgelegd, waarvan aangenomen kon worden, dat ze hoogst waarschijnlijk niet gelu>el geloofwaardig waren on die ten nadeele van den ver dachto strekten. Benige dagen geleden word nu door de rechtbank alhier vonnis gewezen in deze zaak legen v. H, wien doodslag was ten laste gelegri, subs, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel den dood ten ge volge hebbend, subs mishandoling den dood ten gevolge hebbend De uitspraak in deze zaak is zonder twijfel zeer merkwaardig te noemen en heeft, naar de Telegraaf verneemt, ook in vakkringen in den lande veel belangstel ling gowokt, wegens het feit. dat de recht bank den verdachte, niettegenstaande de officier zes jaar gevangenisstraf had ge elscht, heeft veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, al nam ook de rechtbank don doodslag als bewezen aan. De raadsman van verdachte had een bc roep op noodweer gedaan, maar dat was door de rechtbank verworpen. De verdach te heeft zes maanden in voorarrest door gebracht, vandaar de veroordeeling tol zes maanden. Had hij twee maanden in voor arrest gezeten, de rechtbank zou blijkbaar niet geschroomd hebben den man tot twee maanden te veroordeelen. Dc rechtbank overweegt o.m. dat het misdrijf van doodslag zoowel om het ernstig karakter van het feil zelve als ook uit een oogpunt van algemeene preventie in het algemeen het opleggen van een langdurige gevangenisstraf vereischt, ook dan wanneer verzachtende omslandighe den aanwezig zijn. Het college mpenl ech ter, dat in de zeer bijzondere omstandig heden waaronder het misdrijf is gepleegd, mede gelet op den persoon van den dader en diens gedragingen zoowel voor als na het plegen van de daad, aanleiding beslaat een. in vergelijking met den ernst van hel misdrijf, betrekkelijk korte gevangenisstraf op te leggen De rechtbank noemt aan, dat verdachte zich op het oogenblik van het bepalen van zijn wil in een toestand van lichamelijke en geestelijke overspanning bevond, waaraan in belangrijke mate heeft medegewerkt zijn groote bezorgdheid voor zijn kinderen, aan wie hij hun moeder wil de teruggeven ten kóste van alles ondanks het feit, dat zij reeds meermalen was weg gegaan. De rechtbank kan den vprdachte niet zoo zwaar aanrekenen, dat hij een met scherp geladen vuurwapen heeft medege nomen, daar hij reeds meermalen door den verslagene was bedreigd en deze in staat moest worden geacht, die bedreiging te volvoeren Tevens is verdachte nimmer te voren veroordeeld en staat als een goed huisvader bekend, wien in de eerste plaats de belangen van zijn gezin ter harte gaan. PIJNLOOS RITUEEL SLACHTEN. Een prijsvraag. Amsterdam, 17 Mei. Dc Vergade ring van Opperrabijnen in Nederland wenscht een toestel tot het pijnloos neer leggen van slachtvee, zoo geconstrueerd, dat het volgens het oordeel van onder slaande Commissie, aan een abattoir zon der bezwaar voor den algemecncn dienst kan worden gebruikt. Het beste ontwerp, dat naar het oordeel der Commissie aan bovengestelde eischen voldoet, zal worden bekroond met een prijs van 300.—terwijl voor een 2e ontwerp of voor een ontwerp, dat eventueel voor dit doel bruikbaar kan worden gemaakt, een prijs van 100.— beschikbaar zal wor den gesteld. Uitspraak zal worden gedaan door een Commissie, bestaande uit de heeren prof dr. J Roos, Utrecht: J. G A Heesen, di recteur van de Veemarkt en het Abattoir tn rir van der Laan, waar nemend directeur van hel en 2 gedelegeerden van de Vergadering van Opperrabbijnen. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd met 1 Juni tot burgemeester van Buggcnum II. J. Vennekens, burgemees ter van Neer. DE MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. De beide daders van den roofoverval en moordaanslag op den 53 jarigen koopman K Blancke, in perceel Rijswijkscheweg 329. Zaterdag j.l te Den Haag gepleegd, zijn gisteren ter beschikking van de justitie ge steld en na verhoor door den rechter-com missaris in het Huis van Bewaring inge sloten. Naar aanleiding van de ongelukken met de stratosfeerballons Onze weerkundige modewerker schrijft ons: In den laatsten tijd hoort men nog al dikwijls van ballontochten, die een nood lottig einde hebben gehad. Deze vrij tal rijke gevallen doen de vraag rijzen of dan aan het ballonvaren groote gevaren zijn verbonden. Onwillekeurig komt de herinne ring bij mij op aan een Duitschen ballon vaarder, die meer dan tachtig tochten had gemaakt en verschillende gevallen van noodlottig verloopen tochten ambtelijk had onderzocht. Diens oordeel was, dat verre weg de meeste ongelukken het gevolg wa ren van eigen onvoorzichtigheid. In tal van gevallen hadden de vaarders iets gedaan, dat roekeloos was. Voor zooverre uit de ver slagen van ballonongevallen is na te gaan moeten verschillende ongelukken het ge volg zijn geweest van onvoldoende be kwaamheid der bestuurders, die bij gebrek aan voldoende deskundig inzicht dingen ondernamen, die veel te groote gevaren medebrachten. Ballontochten onder deskundige leiding zijn uit den aard der zaak niet gevaarlijk De moderno vrijè ballon is zoo cenvou lig van constructie en zoo „uitgeprobeerd", dat ongelukken door defect raken van do orga nen tijdens dc vaart zoo goed als uitgeslo ten zijn. Anders staat het met stratosfeer- en sub- xiratosfcer tochten De eersten zijn daarom gevaarlijker dan gewone tochten, omdat de organen gemakkelijk in het ongercede go raken en omdat de constructie nog niet vol doende beproefd is Stratosfeer- en sub stratosfcer-tochten hebben als gevaarlijk element gemeen, dat men met den ballon zeer ver kan afdrijven zonder daaraan on der onvoorziene omstandigheden iets te kunnen doen. Ten slotte is er de omstan digheid, dat er nog geen ervaren stra- tosfecr-reizigers zijn. Ervaring is bij het ballonvaren wel een van de belangrijkste veiligheidsfactoren. Zooals het thans met de stratosfeer-tochten in dit opzicht staat ontbreekt er veel aan de veiligheid. Men moet zich daarom afvragen, wanneer men leest, dat a.s. stralosfeervaarders eerst met een gewonen ballon een proeftocht gaan maken (kennelijk omdat zij niet genoeg er varing hebben) hoe dat moet afloopen wan neer zij straks met den stratosfeerballon op weg gaan. In dit opzicht is het ook merkwaardig, dat tot nog toe bij stra tosfeertochten de beste ballonbestuurders op den grond zijn gebleven. Wij moeten ons dus niet verbazen wanneer bij de eerstvol gende stratosfeertochten ernstige ongeluk ken gebeuren. Voor substratosfeertochten staan de kan sen iets beter, omdat er genoeg ervaren hoogvaarders te krijgen zijn. Of zij er altijd voor gekozen worden is natuurlijk een an dere zaak, maar doet men dit wel. dan is er de meeste kans, dat de grootste gevaren vermeden worden. Het jongste ongeluk met den substra- tosfeerballon is nog min of meer in het duister gehuld. Dat het lijk van den be stuurder op grooten afstand van den bal lon is gevonden, kan op een tusschenlan- ding wijzen, waarbij de bestuurder over boord is gevallen en waarna de ballon weer gestegen is. Daar in den loop van Zondag de wind in het reisgebied is toege nomen zou dc ballon na dezen eersten aanstoot zeer ver moeten zijn afgedreven, wanneer de overgebleven passagier hem niet aanstonds tot daling heeft gebracht, zoodat uit het feit, dat de ballon slechts 15 kilometer na de eerste aanstoot heeft afge legd, moet worden afgeleid, dat de tweede passagier toen nog leefde. Volgens de eerste berichten is de ballon Zondagmorgen te Bitterfeld opgestegen. Het weer was toen in Centraal-Europa nog zeer rustig, maar in den loop van den dag heeft zich boven de Noordzee een diepe depressie ontwikkeld en is het weer veel slechter geworden. Mogelijk is dit de eerste aanleiding geweest tot het noodlottig ver loop tocht. (Nadruk verboden) GOEDKOOPS PINKSTERDAGEN IN „ARTIS". Op Zaterdag 19 dezer en op de beide daarop volgende Pinksterdagen zal „Artis" voor alle bezoekers, zoowel Amsterdam mers als niet-Amsterdammers tegen dc helft van den normalen entróe prijs, dat wil zeggen 0.50 per persoon toeganke lijk zijn. Het geldt hier een proef, welke, alleen indien het publiek van de daarbij geboden gelegenheid ruimschoots gebruik maakt, te gelegener tijd herhaald zal kun nen worden. Indien ccnigszins mogelijk, zal ook reeds den Zaterdag voor Pinksteren Artis' baby dierentuin weer geopend worden. De broedtijd belooft dit jaar weer belang rijke successen Voor 't eerst broedt dit jaar een paar Afrikaansche Maraboe's in Artis. De groote roofdierengalerij komt voor den dag met een prachtig stel Poema wel pen; voorts leeft daar hot leeuwenwelp -h'mha eendrachtelijk met het keffertje Fanny, dat door sommige bezoekers schrik niet lezeressen en lezers wordl aangezien voor..... een jong leeuwtje, dat ..bijna net als een hond blaft". Wondermooi is nu de weelderig bloeien de Artis tuin. In de serre een bijzondere tentoonst Hing van Bladcacteeèn in vollen bloei, geflan keerd door een weelde van Rhododendrons, prachtige Vogelbekbloomen en een bloeion- de Dwcrgpalm van Z. Europa en Noord Afrika. Geen plezierig vooruitzicht voor Pinksteren Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Het weer is in de laatste dagen veel siecjiter geworden. Het was gisteren den geheclen dag zelfs kouder dan het drie maanden geleden op mooie Februaridagen is geweest De achteruitgang openbaart zich niet alleen in het verloop der tempé ratuur, maar de toenemende buiigheid van het weer is een nog ongunstiger symptoom van de groote verandering, die heeft plaats gehad. Dit alles is het gevolg van een groote verandering in de algemeene ver deeling der luchtdrukking. Over de Noord zee ligt nu de kern van een uitgebreide depressie met vrij sterke luchtdrukver schillen en dientengevolge krachtige lucht beweging In het Westen boven den Oceaan ligt daarentegen een gebied van hoogen druk. Deze luchtdruk verdeeling is bijzon der gunslig voor het aanhouden van het buiige, koude weer. De vrij krachtige Noor delijke luchtstroom over West Europa is in hot geheel nog niet tot slaan gekomen, zoo als aanvankelijk scheen te zullen gebeu ren, maar is eerder versterkt De ondervin ding leert bovendien, dat deze algemeene weerstoestand in dezen tijd van het Jaar gewoonlijk van langen duur is. Met hel oog op de naderende Pinksterdagen is dit niet aangenaam en hoewel de kans op een verbetering van eenige beteokenis voor dien tijd nog niet verkeken is, zou de ver andering in de algemeene luchfdrukventee ling wel heel groot moeten zijn om een kans te geven op mooi cn zacht weer met de Pinksterdagen. De verslechtering van het weer moet niet alleen als verschijnsel op zichzelf beoor deeld worden Er deden zich reeds ee.nigon tijd aanwijzingen voor. dat de vervroeging van de lente langzamerhand verliep, m.a w dal de weerstoestand gaandeweg meer aan sluitend aan den tijd van het jaar werd Zooals het weer nu is komt het eigenlijk geheel overeen met den normalen toestand in dezen tijd en dit zou de beteekenis heb ben van een algemeene verslechtering van longeren duur. Het zal echter nog wel ecnigen tijd duren voordat hiervan een bevestiging is te krijgen. (Nadruk verboden). AMERSFOORT. 24 Mei. „Het Boompje." Veiling perceelen Hof 9 cn Kruiskamp 42. BAAR N. 23 Mei. Hotel Central. Verkooping Burger woonhuizen Javalaau 9 en Penstraat 21. 31 Mei. Hotel la Promenade. Verkoopmg van het cafó „De Koophandel", Laanstraat I2ü en du perceelen Turfstiaat 11 en 13 S uur n.m. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service LAN6ESTRAAT 28 TEL. S3. '3 Rijks middelen hebben gedurende April 1984 opgebracht f 26.787.189.51 tegen 21.500^.4,64 in dezelfde maand van 1933. Middelen April 1934 April 1933. Grondbelasting 9-3"-®39.06 Inkomstenbelasting 21.103.34o,b0 25-977.-8^8 Vermogensbelasting... 5.885 874,09 5.698.626,97 Verdedigingsbelas- ting 3.128.945,72 3.057.98o,06 Overige middelen: Dividend en tantième belasting 1.424.606.34 6b6.67i,27 Rechten op den in- voer 5.963.752.13 6.584.074.45 Statistiekrccht 133.915.8-1 144.827.36 Accijns op zout 155.888,27 166.064,15 geslacht 536.039,60 526.168.71 won -• 50.624,65 49.422,08 het gedis tilleerd 2.408.196,10 2.734.217.01 bier 814.299.44 156.2S3.72 suiker 4.126.356,06 2.804.931.01 tabak*)... 2.064.329,31 2.244.088,58 Belasting op gouden en zilveren werken 40.535,25 51.379,60 Omzetbelasting 3) 3.456.892.79 Couponbelasting 4) 368.506,02 Rechten en boeten van zegel 6)1.301.849,95 1.240.800,31 Rechten cn boeten van registratie 043.862,77 889.026,74 Rechten en boeten van successie, van overgang bij over laden en van schen king 2.724.266,84 2.710.409,71 Opbrengst der loods gelden 268.269,06 232.252,84 Totalen 26.787.189,51 21.500.524,64 3) Het verschil tusschen dc raming en de op brengst var dc omzetbelasting belangrijk beneden de ruming is gebleven, is te verklaren uit do volgende oorzaken: a. de eerste maanden van 1934 ondervinden den terugslag van den grooten invoer in dc laatste maanden van 1933: b. er zijn bij han delaars groote oude vooriaden, die zonder om zetbelasting kunnen worden afgeleverd; c. een belangrijk deel der belasting wordt voldaan in den vorm van een aanslag, die per maand of per kwartaal wordt vastgesteld; d. de gebruikte ze gels ziin voor een deel op krediet ontvangen. 4) Ofschoon dc raming van dit middel over een vol jaar is berekend, trad de wet tot hef fing van deze belasting eerst op 25 Februari 1934 in werking. 5) Hieronder begrepen wegens zegelrecht van nota's van makelaars on commissionnairs in ef fecten. enz. (Beursbelasting), f 216.060.82. Hoofdsom en opcenten, ook wat betreft de ontvangsten over 't vorige jaar. OOSTENRIJKSCHE ONDER. SCHEIDINGEN. De Oosten rij ksche regeering heeft het gouden Eereteeken van Verdienste der Republiek Oostenrijk toegekend aan H. G. Tulp, algemeen vertegenwoordiger der Oostenrtjkscho Bondsspoorwegen in Neder land te Utrecht, mr. L. G. van Praagh. mr. K L. van Einden cn dr. J. R Bos, allen tc Gravenhagc. Gastheer, tot buitengewoon langen vriend.O. a propos, we zijn er ln geslaagd Je een bed te spreiden ln het gangetje." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6