HULPKEURMEESTERS STAAN TERECHT FRAUDE BIJ ABATTOIR TE ROTTERDAM TSJECHISCH-HONGAARSCH SCHEIDSGERECHT DE UITZENDING OP ZONDAG A.S. HUMORHOEKJE Vleeschdat afgekeurd moest won den, kreeg het goedkeurings stempel Rotterdam, 24 Mei. Ongeveer half Decer^ber 1933 is de geruchtmakende zaak van de omkooping aan het openbaar slacht huis Ie Rotterdam aan het rollen gebracht, waaraoor zich thar.s acht hulpkeurmees- ters v jor de rechtbank alhier hebben te verantwoorden \v jgens overtreding van art. 363 eerste en tweede lid van het Wetboek van Strafrecht (aannemen van steekpen ningen). Tot de ontdekking van de corruptie, die zoowel in slagersKringen als door de over heid sinds lang werd vermoed, doordat de hulpkeurmeesters, die het minst afkeurden eigenlijk boven hun stand leefden, is het gekomen, toen de hulpkeurmeester M. A. J op zijn inspectietocht langs de marktkra men aan de Maashaven te Rotterdam be merkte, dat in de kraam van den vleesch houwer De V. paarden vleesch werd ver kocht, zonder dat dit op zichtbare wijz9 was aangeduid, wu-.rdoor De V. een bo keuring kreeg De slager achtte zich on- heusch behandeld en beschouwde het aan gezegde proces verbaal als „zoekenvan den hulpkeurmeester, zoodat hij zich tot den directeur van het slachthuis, Dr. M J. J. Houthuis richtte en den keurmeester van frauduleuze handelingen betichtte. De betrokken keurmeester werd met deze be schuldiging in kennis gesteld en ook werd de Centrale Reche.-cho er in gemengd. Het balletje, dat nu eenmaal was opgegooid, bracht het een na het ander aan het licht De kriamhouder Do V, die weldra be merkte, dat het misliep, trok zijn aanvan kelijk in woede geuite beschuldiging in, maar toen hem aau het verstand werd ge bracht, dat hij dan wegens het aantasten van de eer en goeden naam van een ara- tenaar vervolgd zou verden, deed hij zijn oorspronkelijke verklaring, die hierop noer- kwam, dat hij den hulpkeurmeester II. A J. al zoo lang on zoo vaak had „gestopt", gestand. Uit het zeer gecompliceerde onderzoek, waarover maar weinig bekend is geworden, bleek, dat het corpt» hulpkeurmeesters al j'aren en jaren achtereen, zeker al voor 1918, steekpenningen heeft aangenomen. De geruchten, dat do toestanden öan het Rot- terdamsche abatUnr jarenlang allesbehalve „frisch' zijn geweest, werden door de na sporingen van politie en justitie slechts be vestigd. De tegenwoordige directeur van het slaohthuis, D'\ M. J J. Houthuis, heeft dan ook sinds 1 Juli 1933, toen hij zijn functie aan het abattoir aanvaardde, alle pogingen in het werk gesteld om het abat toir van zijn slechten naam te verlossen. Half Januari j I. stelde de politie vijf hulp keurmeesters in arrest, terwijl drie ande ren, die om bijzondere redenen nog niet konden worden ingerekend, eveneens we gens omkooping werden verhoord. Later is oen zesde hulpkeurmeesier nog in het Huis van Bewaring ingesloten. Dat de arresta tie v-in deze verdachten pas een maand na dp ontdekking *an do corruptie ge schiedde, vond zijn oorzaak hierin, dat eerst vervangers voor de hulpkeurmeesters moester worden gevonden. Het spreekt vanzelf, dat d* verdachten in dien tus- 6chentijd wel zoo in de gaten werden ge houden. dat zij hun misdadige praktijken niet konden voortzetten Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat een ges'arht dier. waarvaD men vreesde dat het afgekeurd zou worden, op vernuftige wijze aangebrachte organen van een abso'uut gezond dier vertoonde. Na de keuring werden deze organen dan weer uit het cadaver verwijderd, om eventueel bij een volgend te keuren dier dienst te doen In de boeken van eenige grossiers in vleesch zijn posten voorgekomen, waaruit viel af te leiden, dat bedragen van vijf. lien, twintig gulden en hooger aan dc keur meesters als „belooninsr" werden afgedra gen Reeds bij de politie heeft een dezer grossiers trouwens al bekend, dat hij aan een hulpkeurmeester steekpenningen heeft gegeven, waardoor vleesch, dat feitelijk af gekeurd diende te werden, het goedkeu- ringsslempel verkreeg. Bovendien is ge bleken dot ook met vleesch, dat voor -Ie ziekenhuizen bestemd was, knoeierijen zijn gepleegd. Dc justitie cn dc politio zijn zeer schaarsch met hun mededcelingen geweest, hetgeen vooral de Rotterdamsche burgerij ten zeerste heeft betreurd, omdat het een zaak van dc volksgezondheid betrof, die men het liefst in het volle licht der open baarheid zag geplaatst, maar de vervolgen de autoriteiten hebben hun moeilijke na sporingen niet noodeloos willen bemoeilij ken om te voorkomen dat de omvang van do corrupties niet volkomen aan den dag zou treden. Op dit oogenblik hangt er nog een waas van geheimzinnigheid rond deze zaak, maar bij de behandeling voor de Rotterdamsche rechtbank dio stellig twee, maar misschien wel drie dagen duurt zal het publiek ervaren, dat voor herhaling van de gepleegde corrupties niet gevreesd behoeft tc worden. Door mr. L. A. Donker zullen de ver dachten W. R., L. S. S., I. van B. allen gedetineerd en L. P. L. en C. van der W., die zich nog op vrije voeten bevinden, verdedigd worden, terwijl mr. II. B. M. ter Haar Romeny de verdediging van M. A. J op zich genomen heeft. Verdachte J. L. B wordt door mr. S. J. Polak bijgestaan. Aan deze verdachten, allen gewezen huln keurmeester bij het openbaar slachthuis tf» Rotterdam, waarvan de meesten den mid delbaren leeftijd zijn gepasseerd en ong* veer twintig jaar in dienst waren, is ten laste gelegd, dat zij zich als hulpkeurmees ter over een tijdvak van ongeveer zes jaar vóór 1 Juli 1933 hebben laten omkoopen. terwijl zij wisten, dat van hen daardoor verlangd werd, dat zij in strijd met hun plicht zouden handelen. Aan den verdachte W. de IL, die door mr. II. II. Tels wordt verdedigd, is boven dien verduistering ten laste gelegd. Van de zijde van het O. M. zijn 27 des kundigen en getuigen gedagvaard, terwijl de verdedigers een dertigtal getuigen ii dé charge zullen voorbrengen. De substituut officier van justitie, mr. E. D. H. Schutter, neemt het O. M waar; de rechtbank is als volgt samengesteld: mr. II. do Bie, presi dent; mrs. A. Dirkzwager en L. van Looke ren Campagne, rechters, en mr. H. van Loghem dc Jossclin de Jong, substituut griffier. De terechtzitting. Voor do behandeling door de Rotterdam "-che rechtbank bestond hedenmorgen veel belangstelling, üp de binnenplaats van het galeis van justitie was reeds vroeg in den morgen veel publiek aanwezig. Even na tien uur komt de rechtbank binnen, waar na de zes gedetineerden in het verdachten bankje plaats nemen. Verdachte M. A J. laat verstek gaan, omdat hij onlangs geopereerd is, maar zijn verdediger is wel aanwezig, doch niet in toga. Na de voorlezing van de dagvaar ding ondervraagt de president de zes ver dachten, die allen erkennen hun instructie te kennen cn voorts verklaringen afleggen omtrent den duur van hun dienstbetrek king bij het gemeente-slachthuis te Rotter dam. Zij erkennen dat zij bepaalde afwij kingen niet ter kennis van den veearts heb ben gebracht. President tegen alle verdachten: „U bent 28 Jan. 1.1. ontslagen door B. cn W. te Rot terdam?" Verdediger mr. L. A. Donker maakt de opmerking, dat alle verdachten van deze beslissing in beroep zijn gegaan, terwijl na do behandeling van deze strafzaak het scheidsgerecht uitspraak zal doen Geen dor verdachten is vroeger in zijn kwaliteit van keurmeester disciplinair gestraft. Al Ircn verdachte "W. dc H. is te Leiden dis ciplinair gestraft als opzichter bij het slachthuis aldaar. Als cersto getuigo wordt gehoord dc gros sier in vee, D. Stedehouder, die verklaar! negen jaar met de acht verdachten te doen te hebben gehad. Voor dien tijd bestond het fcoienstelsel echter reeds tal van jaren. President: „Waarvoor was dat?" Getuige: „Om gauw geholpen te worden". President: „liet gaat er nu om, of deze verdachten wel eens dieren hebben goedge keurd, die volgens uw eigen inzicht had den moeten worden afgekeurd". Getuige: „Dat weet ik niet". President: „Werd cr geregeld geld aan do keurmeesters gegeven?' Getuige: „Een vast fooienstelsel bestond er niet". President: „Wie gaf de fooien?" Getuige: „Wij persoonlijk". Getuige: „Aan de keurmeesters" President: „Wist u niet, dat u op deze wijze wrakke beesten door dc keuring sleepte?" Getuige: „Het was een oude gewoonle". President: „Kon u niet zien, dat een be paalde koe tuberculeus was?" Getuige: „Nee". De president richt zich dan tot den di recteur van het Utrechtschc slachthuis, dr. J. D. van der Slootcn, die als deskundige telkens dc noodige toelichting geeft. President: „Kan volgens u een slager, die zooveel jaren in het vak is, zien of een koe tuberculeus is?" Deskundige: „Ongetwijfeld". Dr van der Slooten geeft dan een lange uiteenzetting over de bevoegdheden van dp keurmeesters cn noemt de grenzen van zijn bevoegdheden. Gotuige Stccdehouder kan niet een be paalden keurmeester aanwijzen, die koeien, die t.b.c. in meerdere organen vertoonden, heeft goedgekeurd. Getuige heeft ook dieren, die leidend aan „scherp" waren, goedgekeurd gekregen door de verdachten E. L„ W. R., M. A I en anderen, doch dit is geweest van 1920 tot voor zes jaar. toen de veearts do koeien keurde. De president ondervraagt getuige dan nader omtrent de ziekteverschijnselen, die deze dieren vertoonden, en welke keur meester de keuring verrichtten. President: „Mijn indruk is deze: Onder vier oogen durf jc cr voor uit to komen, maar in het openbaar niet." Verdachte W. R. wordt dan weer voorge roepen. Ilij verklaart dat hij nimmer di recte aanmerkingen heeft gekregen over het goedkeuren van wrakke dieren. Het is zelfs vaak gebeurd, dat dc directeur van het slachthuis er bij stond. Verdachte geeft toe, dat hij vanaf 1923 af en toe fooien heeft ontvangen, varicerende van 2.50 tot 5. Getuige Stccdehouder wordt dan nogmaals gehoord met betrekking tot de door H. ge pleegde verduistering. Onze Rotterdamsche correspondent meldt ons nog omtrent het getuigenverhoor in deze zaak: De fooien werden, naar do gehoorde ge tuigen, allen grossiers en menschen bij den vleescbhandel betrokken verklaar den, alleen gegeven voor de keuring van die beesten, waarvoor gevaar be stond cat zij zouden worden afgekeurd, hetzij geheel, dan wel gedeeltelijk. De fooien dienden als een belooning voor de vlotto wijze, waarop werd gekeurd. Als eens nagelaten werd om fooien te geven dan bemerkte rnen dat dadelijk aan een minder welwillende houding van de keur meesters In de dagvaarding zijn do ver schillende ziektegevallen opgesomd, die de verdachten, buiten hun bevoegdheid om. zelfstandig hebben gekeurd en de president gaat al die gevallen met de getuigen na. De verdachten zijn er op uit, om de ge noemde gevallen tot de kleinste proporties terug te brengen, zoodat het keuren van -vele dier gevallen wel binnen hun bevoegd hcid zou vallen. In verband met die bevoegdheid heeft een der verdedigers, mr. L. A. Donker op gemerkt, dat er ten tijde van de invoering van de Vleeschkeuringswet in 1922 aan het Rotterdamsche abattoir slechts twee vee artsen waren. Dit aantal is eerst geleide lijk vergroot, zoodat de verdachten wel in de noodzakelijkheid waren vele gevallen te keuren, die eigenlijk op het terrein van de veeartsen lagen. Een andere getuige, die nogal eens wrak vee van boeren in commissie had, liet deze dieren per as naar het abattoir brengen In de onmiddellijke omgeving werden die die ren uitgeladen, om loopende het abattoir te bereiken, ten einde de levende keuring te ontgaan. Voor het keuren van dergelijke dieren werden fooien gegeven. Ook ge schiedde dat als de hulpmeester den vee arts eenigen tijd weghield, waardoor het door dien veearts te keuren vleesch gele genheid had wat op te knappen. Behalve fooien heeft een der getuigen ook eens aan enkele hulpkeurmeesters een kalkoen of een eend gestuurd Ook moesten de gros siprs zorgen voor koffie pn fhpe voor de keurmeesters en die kregen zij dan niet betaald. Verscheidene gpluigon verklaren ook. dal f-r met de hoenrlcrhnns werd geknoeid Wannper een kop voor nadere keuring moest worden uitgebeend dan worden de beenderen verkocht aan een handelaar, die daarvoor een bon gaf, waarop dp uitbeta ling van rfp koopsom kon geschieden De hptrokkpn kcurmeeslrr W de TI enf in den epgel dien bon niet nnn den pigenanr, dip er ook niet om durfde te vragen, uit angst dat hij anders hij de keuring minder wel wi'lend zou worden behandeld. De zitting is daarop geschorst tot des avonds. Komt een dezer dagen in het Vredespaleis bijeen Dezer dagen zal in het Vredespaleis al hier bijeenkomen het Gemengde Tsjechisch- Hongaarsche Scheidsgerecht, onder presi dium van den heer H. Schreiber. De zaken, welke thans voor het Scheids gerecht behandeld zullen worden hebben betrekking op kerkelijke en private bezit tingen in Tsjecho-Sicwakije van Hongaar- sche onderdanen cn zijn een gevolg van dc nieuwe verhoudingen, welke door de Vre desverdragen zijn geschapen. Do geschillen, uit dezo kwesties voort vloeiende, zijn, n lar men weet, onderwor pen aan de uitspraak van het Gemengde Scheidsgerecht. De Hongaarsche belangen zullen voor het Scheidsgerecht 'verdedigd worden door een delegatie, bestaande uit de heeren N. W. Gajzago, buitengewoon gezant en gevol machtigd Minister', agent-generaal van Hongarije voor de behandeling dezer zaak; dr. L. de Mèsz&ros, agent der Hongaarsche regeering, rechter in het Hof van Appel; dr. E. Kertèsz, attaché aan het Hongaar sche Ministerie van Justitie en griffier van de Rechtbank te Budapest en Mgr. dr Zol- tan de Mezlenyi, directeur van de kanse larij van den Primaat van Eszlcrgon. die de kerkelijke belangen vertegenwoordigd De Tsjechische lelegatie beslaat uit de hecrcn dr. A. KaukeJ. agent-generaal, prof. dr. Hora, van de Universiteit te Praag cn dr. Wladmir Korek, secretaris van den Mi nister van buitoniandscho zaken 'ERHAAL OP STEUN. Niet mogelijk, zoo deelt de xe- geering aan Haarlem mede. Het Volk meldt uit Haarlem: In een der vorige raadsvergaderingen heeft het soc.-dem. raadslid Meijers vra gen gesteld inzake het verhaal op door werkloozen ontvangen steunbedragen. Meijers betwistte namelijk, dat verhaal ge oorloofd wa3 op steunbedragen, aan werk loozen uitbetaald krachtens een door den minister goedgekeurde steunregeling. Over deze door dewerkloozen in het ge- heele land zoo belangrijke kwestie ontspon zich toen een uitvoerig debat, waarbij wet houder mr. Gerritsz (s.d de opvatting van Meijers krachtig verdedigde tegenover wet houder mr. Slingenberg en anderen. Op do motie waarin Meijers zijn vraag belichaamd had zouden B. en W. prac- odvics uitbrengen, nadat zij antwoord zou den hebben ontvangen van den minister. Dit antwoord heeft, naar wij vprnemen, do opvatting, die mr. Gerritsz en Meijers over deze zaak hadden, volkomen beves tigd. Fr bestaat volgens den minister geen enkel recht van verhaal op bedragen, die werkloozen ontvangen hebben krachtens een door hem goedgekeurdo steunregeling. Het eerste gevolg van deze uitspraak is geweest, dat alle processen, die de gemeen te was begonnen, teneinde verhaal toe te passen op bedragen, krachtens de steun regeling uitbetaald, reeds zijn stopgezet. DE BRAND AAN DE WETERINGSCHANS Veroordeelde dienstboden zion af van hooger beroep. Amsterdam, 24 Mei. De Oostenrijk scho dienstboden Steffi K. eD Mizzi S., die door de rechtbank te Amsterdam respec tievelijk tot drie jaar en anderhalf jaar ge vangenisstraf, met aftrek van preventief waren veroordeeld wegens brandstichting cn diefstal in het huis van den heer Sc.hnitz Ier aan de Weteringschans alhier, hebben afgezien van hooger beroep en in hun straf berust. Na hun straftijd zullen zij over de grens worden gezet. Een belangrijk besluit van de A.V.R.O. Amsterdam, 24 Mei. Met betrekking tot de uitzending van liet ooggetuige ver slag van den voetbal wedstrijd te Milaan, op Zondag a.s., vernemen wij van de zijde van de A.V.R.O., dat gisterenmiddag te Hilversum een conferentie tusschcn de A.V.R.O. cn de V.A.R.A. heeft plaats ge had, welke geen enkel resultaat opleverde. De V.A.R A. wenscht geen andere oplossing te aanvaarden, dan die waarbij den Heer Hollander 's middags om vijf uur zijn A.V.R.O. jasje uit doet cn een V.A.R.A jas je aantrekt. Voor de A.V.R.O. is dit voorstel onaan nemelijk. Zij wenscht dit offer niet te brengen en het heeft haar verbaasd, dat een aantal luisteraars haar tot deze verloochening aanspoorden, in de opvatting: Het doet er niet toe wie uitzendt, als er maar uitge zonden wordt. De A.V.R.O. is, behalve over den zend tijd, meester van hot terrein. Zij bezit het alleenrecht van uitzenden, waavan'zij de vereischte sommen heeft gestort, zij bezit voorts de machtiging van den Heer Lotsy, mits Nederland den geheelcn wedstrijd kan afluisteren. Het dilemma is onoplosbaar en de tijd dringt om een oplossing. De A.V.R.O heeft gemeend het op de vol gende wijze tot ieders tevredenheid te kun nen regelen De A.V.R.O. gaat naar Italië, aangezien zij al het voorbereidende werk heeft ge daan. De A.V.R.O. laat door den Heer Hollan der de wedstrijd van begin tot eind ver slaan, welke door de A.V.R.O tot vijf uur. en door de Phohi tot het eind zal worden uitgezonden. Na vijf uur neemt de A.V.R.O. de klan ken op gramofoonplaten op, teneinde ze 's avonds om ongeveer acht uur weer te ge ven. De A.V.R.O. wil echter de Ncdcrlandsche luisteraars niet dupeeren. Wanneer de handhaving van liaar vol komen correct standpunt tot gevolg moet hebben, dat de wedstrijd niet in zijn ge heel kan worden uitgezonden grieft het hen. Daarom vergunt zij aan dc V.A.R.A. om na vijf uur Hollander's ooggetuige verslag over te nemen cn in haar zendtijd te ver spreiden. De directeur van het telefoon kantoor te Hilversum is gemachtigd de A.V.R.O. klan ken in dc V.A.R A. studio te doen afstap pen. Ook de radio-centrales mogen als ge- wenscht haar verbindingen maken. Hiermede is de kwestie opgelost. Een communique avn de V.A.R.A. De V.A.R.A. deelt mede, d.d. 24 Mei: Het communique van dc A.V.R.O, betref feilde het verslag van den voetbalwedstrijd Holland—Zwitserland op a.s. Zondag te Milaan, geeft ons aanleiding tot het vol gende antwoord- Inderdaad heeft gisteren do bespreking, die dc A.V.R.O. aanvankelijk hooghartig af gewezen had, tusschen V.A R A. on A.V.R.O plaats gevonden. De V.A.R A., die over het grootste deel van de voor de reportage bo noodigde zendtijd beschikt, heeft der A V. R.O. aangeboden de uitzending gemeen schappelijk te verzorgen, en vond goed, dat ook de tweede helft van het ooggetuigevcr slag in V.A R.A. zendtijd door den heer Hollander zou worden verzorgd. Dit voorstel vond de A.V.R.O. gisteren onaannemelijk, waardoor de onderhande lingen geen resultaat konden opleveren. Intusschen stelt de A V R.O. Ihan6 niet meer den eisch, dat de V.A.R.A zendtijd aan de A.V.RO. afstaat Zij legt zich er bij neer, dat de heer Hollander nu in V.A.R.A. zendtijd het verslag voltooit. Hiermede is voldaan aan on6 verlangen on aan den door den heer Lotsy reeds op 9 Mei tegenover de V.A R.A. uitgesproken wensch, den heer Hollander in de gelegen hcid te stellen voor beide omroepvereeni gingen het verslag uit te spreken Het eenige verschil tusschen het V.A.R.A voorstel van gisteren en hetgeen de A.V. R.O nu aanvaardt. i6, dat thans niet gespro ken wordt over de vergoeding der kosten door de V.A.R.A. l>t betaling van'ons evenredig deel blij ven wij ton vollo bereid. Ir tusschen meenen wij nu de tijd dringt het lui6teraarsbelang niet afhankelijk te mogen maken van een oplossing van dit ondergeschikte punt. Hoewel een eigen reporter van de V.A. R.A. reeds naar Italië is afgereisd, teneinde er in ieder geval voor te zorgen, dat de wedstrijd volledig zal worden verslagen, heeft de V.A R.A. onder de thans door de A.V R.O. geschapen omstandigheden, er geen bezwaar legen, het verslag Van den heer Hollander a.s. Zondag in haar zendtijd aan dc luisteraars te brengen. HET ONGELUK IN HET KAMP TE WAALSDORP. Do luiste naam van het slachtoffer in het kamp te Waalsdorp is: G. Heine Jr. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Wielrijder gaf geen teekem Tilburg, 24 Mei. Hedenmiddag tegen zes uur reed op don Rredascheweg in de richting Tilburg een wielrijder, die, geko men bij den Delmerweg, zonder teeken te geven, plotseling naar links den weg over stak. Op dat oogenblik kwam een auto, bestuurd door den heer V. uit Tilburg, aan rijden. Een botsing kon niet worden voor komen, hoewel de auto naar links is uitge weken. De wielrijder werd over den weg ge slingerd, terwijl de auto tegen een boom reed. Hevig bloedend werd dc wielrijder opge nomen en naar het St. Rlisabethziekenhuis te Tilburg overgebracht waar hij kort na aankomst is overleden. De identiteit van het slachtoffer Is nog niet vastgesteld Ver moedelijk is het een arbeider uit Tilburg, dio van zijn werk kwam. De auto is licht beschadigd. K.L.M.-INSCHRIJVING VOOR ENGELANDAUSTRALIË. Parmentler, Smirnoff, Frljns en Moll vliegen. Drie vertegenwoordigers van de K.L.M. vlogen naar Londen om bij de Royal Acro- club de vier inschrijvingen voor de Enge- land-Australië-race te overhandigen. De Douglasmachinc is ingeschreven voor den snelheidswedstrijd en drie Fokkers voor de handicap-race Bestuurders zijn: Parmentier (snelheids- race), Smirnoff, Frijns en Moll. DE WINKELSLUITING Door de Firma C. Jarain te Rotterdam is een open brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kanier der Staten Generaal ge richt naar aanleiding van de door den heer Srnecnk in de Kamerzitting van Vrijdag 18 Mei geuite Dewering: „De agitatie tegen de Winkelsluitingswet wordt gevoerd under leiding van de firma Jamin, die nu juist niet in de eerste plaats om haar sociaal ethisch besef bekend staat. Zij heeft haar personeels organisatie er voor gespannen, die aan de A.R. fractie heeft geschreven, dat deze de Zondagssluiting moet helpen beperken Dan zullen wij met respect aan uwe partij donken". In dezen brief wordt hiertegen opgeko men. We ontleenen er het volgende aan: „De firma heeft er haar personeelsvere niging niet voor gespannen en evenmin de leiding in de ook door den heer Smeenk tenslotte geconstateerde agitatie De agita tie is uit zichzelf gegroeid, dit moet niet worden geweten aan den een of anderen persoon, maar aan de wet en het talmen met tiet aanbrengen van de noodige verbe teringen De wet heeft al ruim twee jaren slachtoffers gemaakt en maakt er 6teeds meer. Zij wil den heer Smeenk gaarne voorstei len en voor wat haar firma betreft in de gelegenheid stellen haar hier gegeven ver klaringen nader door hem te onderzoeken. De Firma Jamin heeft vanzelfsprekend, gelijk zoovelen. zoowel als voor zichzelf als in verecniging niet insiders, hare bozwaren tegen de winkelsluitingswet ongecamou- fleerd recht op het doel af doen kennen zoo wel vóór als nh de invoering der wet en met haar het personeel. Dit alles niet uit liefhebberij of dwarsdrijverij, maar uit noodzaak, gezien de funeste gevolgen. Inmiddels kan onze firma slechts met honderdtallen duizenden vertrouwen en hopen, dat tenslotte in deze aangelegenheid de meerderheid der Kamerleden haar stern zal uitbrengen voor een algemeen noodza kelijk geachte alleszins afdoende verrui ming der verkoopgelegenheid op Zondag, dat in overeenstemming met de reeds van. oudsher door die groote meerderheid ge volgde cn algemeen bekende levens en ge dragswijze. waarbij n.I. het koopen op Zon dag evenmin als deelnemen aan optochten samenkomsten, sport, vermaak, reizen, bij wonen van voorslellingen, etc. cenig be zwaar ontmoetten'. „Wenscht meneer Fransche, Itallaansche of Engel- sche keuken „Dat laat ik aan u over. Breng me een glas melk en een sinaasappel." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6