J. A. SCHOTERMAN Zn. cr FMH ION wijnhandel 1928 VALSCH GELD IN TWENTE RESERVE-OFFICIEREN EN HET FASCISME UIT DE STAATSCOURANT OP ZOEK NAAR DE MUNTERS BESTRIJDING VAN DE PROSTITUTIE Onze Postvliegers onderweg Keest PIJPER'S HALEWIJN GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL 145 per flesch f 1.45, per anker f 58. - De overwegingen van het ambtenarengerecht Zooals reeds gemeld heeft het Ambte- arengcrecht te 'sGravenhago ongegrond verklaard de klacht van jhr. J. A. H. van der Does, te Arnhem, reserve 1ste luitenant Ier artillerie inzake zijn eervol ontslag op rond van het steunvcrlecncn aan een ver |eeniging op fascistischpn grondslag, m casu de N. S. B. In deze uitspraak heeft het mbtenarengorecht o.m. overwogen: dat het gerecht zicb in de eerste plaats lafvraagt of het K. B., waartegen klager be roep heeft ingesteld, kan worden nietig ver klaard wegens strijd met eenig toepasselijk algemeen verbindend voorschrift; dat voor het gerecht op grond der ge dingstukken vaststaat, dat de Kroon, bij K. B. van 4 Augustus 1925, no. 57, den ter mijn van benoeming als reserve-lste luite nant van klager op het daartoe door hem gedaan verzoek voor den tijd van tenminste jaren heeft verlengd, te rekenen van 3 September 1926 af; dat klager alzoo tot 3 September 1931 al3 officier ter beschikking van de Koningin was en klager derhalvo na 3 September op grond van art. 36, sub 2, der wet op het reserve-personeel der landmacht 1905 uit den dienst kon worden ontslagen; dat uit laatstvermelde wetsbepalingen niet valt te lezen, dat het ontslag onmiddel lijk na het eindigen van den tijd, waarvoor de officier ter beschikking van de Ko ningin is, moet worden verleend en deze bepaling bij stilzwijgende voortzetting van het dienstverband, later geen toepassing rneer zou kunnen vinden, doch veeleer moet worden aangenomen, dat in de pe riode, waarin het dienstverband stilzwijgend wordt voortgezet, niet alleen de officier in gevolge art. 36 sub. 1 en art. 38 der voor noemde wet recht heeft op zijn daartoe strekkende aanvrage te worden ontslagen, maar ook do Kroon het recht heeft den offi cier ongevraagd ontslag te vcrleencn; dat derhalve de Kroon, door bij het be roepen besluit aan klager het voormelde ontslag to verleenen met toepassing van art. 36 sub 2 en art. 37 der wet op het re- scrvepersoneel der landmacht 1905 niet heeft gehandeld in strijd met dc in deze artikelen vervatte bepalingen, terwijl de strijd met andere toepasselijke algemeen verbindende voorschriften niet is aange voerd, noch aan het gerecht is gebleken; dat klager bovendien in zijn klaagschrift heeft aangevoerd, dat al ware het beroe pen besluit niet in strijd met eenig toe passelijk algemeen verbindend voorschrift, dan toch bij het nemen daarvan do Kroon kennelijk van haar bevoegdheid een ander gebruik zou hebben gemaakt, dan waartoe haar die is gegeven; dat het gerecht dit standpupt van klager niet deelt, aangezien dc Kroon door klager met voorbijgaan van andere reserve-officie ren, voor wie do tijd, waarvoor zij ter be schikking van de Koningin stonden, even zeer was geëindigd, te ontslaan, blijkens het bij contra-memorie aangevoerde, niet heeft gehandeld uit willekeur, doch daarbij is ge leid door de overweging, dat klager zich niet onvoorwaardelijk wen9chte te onder werpen aan het verbod van den minister van Defensie voor militaire ambtenaren om zich aan tc sluiten bij of op cenigerlei wijze steun te verleenen aan vereenigingen op fascistischen grondslag, welke overweging, die wat de feiten betreft, blijkens do stuk ken juist is, voor de Kroon een redelijk, overigens niet door het gerecht te beoordee- lon, motief heeft kunnen opleveren om van haar door geen voorschriften beperkte be voegdheid tot ontslagverleenen van klager gebruik te maken; dat mitsdien het beroep ongegrond be hoort te worden verklaard. DE V.A.R.A. ZENDT HET STADION- CONCERT UIT. Volgens de Telegraaf zal do Vara de uit zending per radio van het Sta-dionconcert op 2 Juni verzorgen. Terwijl dus de socia listische zangvereeniging bezwaar maakte aan het concert mede te werken, omdat het Wilhelmus er wordt gezongen, zal de socialistische omroepverecniging de mu ziek (ook van het Wilhelmus) over het ge heel© land laten weerklinken. Dï Phohi zendt het concert uit naar de West en de Oost. Naar de West direct, naar de Oost via gramofoonplaten, daar het uur voor directe uitzending niet ge schikt is. Er bestaat verder alle kan6, dat ook in Amerika het concert gehoord kan worden. Onderhandelingen over de uitzending wor-^ den gevoerd. ALLEMAAL IN HET VLIEGTUIG. In het K.L.M vliegtuig, dat heden om 16 uur Berlijn verlaat en om 19 uur op Schiphoi arriveert, bevinden zich twaalf inkoopers van Vroom Drocsmann. De heeie» hebben in Duitschland hun zaken gedaan en keeren gezamenlijk per vliegtuig terug. DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING VOOR 1934 Ten tweeden male niet goedge keurd door Gedep. Staten Amstordam, 24 Mei. Zaterdag en gis teren zijn besprekingen gevoerd tusschen een deputatie uit het college van B. en W. en de financieele commissie uit Ged. Staten over de goedkeuring, alsnog, van de Ara- sterdamsche gemeentebegrooting voor 1934, nu de herclassificatie door den Raad is aanvaard Naar wij vernemen hebben die bespro kingen echter niet tot een voor Amsterdam gunstig resultaat geleid. Reeds gistermid dag is ten stadhuize uit Haarlem telefo nisch bericht ontvangen, dat Gedep. Staten persisteeren in hun afwijzing. B. en W. zullen nu aan den raad voor stellen tegen deze niet-goedkeuring van de begrooting voor 1934 in beroep te gaan bij de Kroon. Het antwoord van B. en W. Blijkens een bericht in het Handelsblad zijn B. en W. in hun antwoord aan Ged. Staten uitvoerig getreden in de verschil lende bezwaren van het dagelijksch be stuur der provincie. Wat aangaat het bezwaar, dat verschil lende bedragen zijn gebruikt, die slechts éénmaal kunnen worden aangewend, is ge antwoord, dat het hier slechts gaat over de begrooting voor 1934. Wat betreft de ruim 10 millioen, die in de periode van 19281933 aan het reservefonds zijn ont leend voor het sluitend maken der begroo tingen, merken B. en W. op, dat de achter eenvolgende colleges van Ged. Staten daar tegen nimmer bezwaar hebben gemaakt. Nopens de 16 millioen crisisschuld waar van Ged. Staten 1/10 op de loopendo be grooting wcnschen te zien afgelost, is ge antwoord, dat liet van de zijde van Amster dam niet mogelijk werd geacht, die 1.6 mil lioen nog op de begrooling voor 1934 tc vinden. Echter kan eind 1935 die crisis schuld worden afgelost met ruim 7 million crisiswinst op de pondcnlecning. Indien de aflossing van het dan resteerend deel bijv. over een tiental jaren zou worden verdeeld, ware deze schuld op alleszins aannemelijke wijze af te doen. Ten slotte het bedrag van VA millioen aan verminderde bijdragen van do regeering voor 1934, waarmetj bij het samenstellen der begrooting reeds rekening is gehouden. Am sterdam, zoo betoogen B. en W., heeft dat bedrag niet uitgestootcn, omdat, ook in ver band met de 60 millioen, waarover het werkfonds thans, voor werkverruiming be schikt, voor Amsterdam belangrijke ver mindering van het totaal uit te koeren steunbedrag wordt verwacht. Bij K.B. is aan den commies bij de Di recti© van de Rijkspostspaarbank te Am sterdam J. Lezer op zijn verzoek met in gang van 1 Juli 1931 eervol ontslag als zoodanig verleend. Bij K B. is aan Mr. W. F. H. Zegers op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van fiscaal-plaatsvervanger bij den Krijgsraad in ao Directie der Marine te Willemsoord, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K.B. i6 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Mevrouw C. J. van Hoeraskerck van Beest, geboren Baronesse van Roede tot ter Aa, presidente van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhoo ging van het Zedelijk Bewustzijn, wonende to 's-Gravenhage. Bij K.B. is benoemd tot ridder in do Orde van den Nederlandschen Leeuw W. Kromhout Czn., architect te Voorburg. HET LUTINE-GOUD. Terschelling. 24 Mei. De nieuwe to ren tot berging van het Lutine-goud, welke gisteravond uit Amsterdam met de sleep boot Onderneming vertrok, is hedenmorgen om 9 uur in de haven van Terschelling aangekomen. PINKSTERDRUKTE IN DE LUCHT. Omstreeks Pinksteren is het vervoer op de binnen- en buitenUndsclie luchtlijnen der K.L.M. zeer druk geweest. Op 18 tot en met 22 Mei werden 1408 pas sagiers vervoerd, waarvan 480 op het bin nenlandsche luchtnet Er waren dus ruim 280 passagiers per dag. Ondanks het min der gunstige weer Lebben vele pleziervlie gers een tochtje gemaakt Op Schiphol, Waalhave.n. Eelde °n Gilze-Rljen tezamen hadden 576 rondvluchten plaats. <J^O -t/ni>cAxA-L jJJn a^/mojAil om itudj Jfycuxst OhjJCoó t/Wm/vru-n ftfidL «n.aoct op votii SruL&tui» t/n WjU-nt koyr\ yn avuaJitn dl I Speurtocht der politie met succes bekroond Amsterdam, 24 Mu. Zooals wij giste ren meldden, is het de justitie in Twente in samenwerking met dc centrales voor falsi- ficatiën te Amsterdam gelukt, de hand te leggen op een bende valsche munters, en op do uitgevers van het valsche geld. Onge- eer twee maanden geleden, werd voor hot eerst in Twente valsch geld n.l. val6che rijksdaalders en guldens in omloop ge bracht. In verschillende gemeenten: Goor. Tubbergcn, Lochcm, Almelo, Zutphcn en Enschede werden winkeliers de dupe; meestal bleek het geld tc zijn ontvangen bij het vallen van den avond, wanneer de lampen nog niet waren aangestoken. Dit was noodzakelijk want het bleek dat het geld niet al te goed was nagemaakt. Hier en daar ontbrak bet randschrift en de kleur deugde niet. Hierdoor werd duidelijk, dat men hier niet te doen had met valsche rijks daalders afkomstig uit China, daar deze bij na niet van echte te onderscheiden zijn. Op zekeren dag ontving in Zutphen een winke';er een vaischo rijksdaalder. Hij merkte het direct en de politie kon den uitgever arre6teeren. Hij was in het bezit an nog ruim 80 valsche geldstukken. De man bekende, na een zeer langdurig ver hoor. Vroeger was bij gevangenbewaarder te Rotterdam geweest, en na ontslagen te zijn zwierf hij in Twente waar hij geboren is, rond. Daar hij weigerde te zeggen, hoe hij aan dc valsche geldstukken kwam, was de groote moeilijkheid de vervaardigers op te sporen. Allereerst werd nagegaan bij wie de man huisvesting had gevonden. Dc plaatselijke politie deed aan de hand an het portret, en het signalement van den man nasporingen, en daar hij vroeger b«'l til": r«rtr»- schen hem kenden, gelukte het eindelijk zijn verblijfplaat© vast tc 6tcllen. Het bleek, dat hij den laatsten tijd onderdak had ge vonden bij een monteur, die in een arbei- dorewoning diep in het bsoch woonde, on der Lonneker. Toen men voldoende gegevens had, be sloot de politie in die woning een onderzoek in to stellen. De officier van justitie te Almelo, Mr. H. F. Wolfson, de hoofdinspecteur van politie te Enschede, de Heer Boerrigter, de Heer W. Broekhof, commissaris van de centrale inzake falsificatiën en ecnige andere poli tiemannen begaven zich per auto naar het huis van den monteur. De tocht werd tegen den avond ondernomen. Langs mnlle zandwegen de bos- schen in. In de schemer hotste de auto door het mulle karrespoor naar de eenzame wo ning. De bewoners werden thuis getroffen Reeds voor het bezoek van justitie en poli tie waren enkele berichten in de couran ten verschenen, over de arrestatie van den ex-gevangen bewaarder, zoodat de monteur gewaarschuwd was en hij dus alle gelegen heid had gehad om matrijzen, specie en an dere voorwerpen die hij gebruikte voor het vervaardigen van de valsche geldstukken weg te stoppen. Een minitious onderzoek echter leverde nog enoeg op, om tot de arrestatie van den monteur over te gaan. Tusschen zijn werk tuigen in het achterste gedeelte van de schuur, werden enkele kleine voorwerpen gevonden, welke meestal niet in het bezit van een monteur zijn, doch die bij uitstek dienstig zijn, voor het vervaardigen van valsche munten De man die als cocaïne-smokkelaar be kend sta'at, ontkende en zeide van Diet9 te weten, doch hij werd gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie to Al melo, waar hij door den rechter-commissa ris is gehoord. Ook nog een derde persoon uit do buurt, die waarschijnlijk betrokken is bij het uitgeven van de valsche geld stukken, werd gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Natuurlijk heeft een en ander in Twente groote beroering gewekt. Mon is nu allerwege op zijn hoede, voor valsche geldstukken en door de arrestatie van bei de personen is het dan ook niet waarschijn lijk, dat nog eenig valsch geld in Twente zal verschijnen. Dank zij de activiteit van justitie en politie en de centrales inzake falsificatie is hieraan ter rechtertijd een einde gemaakte Een gouden jubileum. Feestelijke bijeenkomst te Amsterdam Amsterdam, 24 Mei. Dc Nederland echo Vrouwenhond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn herdenkt heden zijn vijftig jarig bestaan. De dag begon met een huishoudelijke vergadering, waar de Bondszakon werden afgedaan. Daar werden telegrammen van hulde gezonden aan H.M. de Koningin en Ii.K.H. Prinses Juliana. Do verslagen van secretaresse en pnnningmeesteresse werden onder dankbetuiging goedgekeurd. 's Middags werd een feestelijke bijeen komst gehouden in het Paviljoen Vondel park. In deze vergadering hield de prosi dente Mevr. J. van Heemskerk van Beest van Recde tot der Aa een herdenkingsrede, waarin zij allereerst herinnerde hoo do Bond tot stand ie- gekomen. Vijftig jaren van hard werken liggen nu achter ons en als wij de balans opmaken aldus spr. van wat er bereikt is, dan mogen wij niet ondankbaar zijn, hoewel er nog zoo onnoemelijk veel is, dat nog an ders worden moet. De grafische lijn van het werk van den Bond vertoont vele cur ven. Het is alsoi wij twee stappen vooruit gaan, en dan weer oen stap achteruit, maar tenc-loite valt er k>ch ook weer een kleine winst te boeken Welk een verschil Is er met het heden en het verleden van den Bond. Nu algemeene medewerking, in het begin groote afkeuring en tegenwerking. Mevrouw Wiegend van Deth, echtgenoo te van het beaendo hoofd der Chr. School op het Rapenburg, die met een dosis liefde en gezond verstand begaafd was, vormde met een kring vrouwen, die zich met maat schappelijk werk bemoeiden, den grondslag voor de afdeeling Amsterdam, terwijl het Mevrouw de Graaf—Kooman, eohtgenoote van den hulpprediker te Depok op Java was, die het work In IndiÜ aanving. In het verdere verloop van haar rede vertelde de presidente tal van bijzonderhe den den Bond betreffende. Vervolgens stond spr. stil bij de taak die thans de Bind op zich neemt. Deze taak, 2ei spr, is zeer moeilijk en het is al leen mogelijk die te vervullen, met groot geloof, groote liefde, groot geduld en groot begrijpen. Veel is er veranderd, waar wij vreemd tegenover staan. Wij zijn daarom zoo geneigd alles verkeerd te vinden en do hedendaagsche jeugd te veroordeclen en juist dat mag niet. We mooten trachten ook het nieuwe in goede banen te leiden. Onder dc je igd is een groote strooming ten goede, zoowel onder de jongens als onder de meisjes. Duidelijk komt dat uit in d verschillende jeugdbewegingen. Er is een gevoel, dat men zich aan de omstandighe den moet aanpassen en zich door de moei- ijkheden van dezen tijd moet heenslaan en ook anderen miet helpen en steunen. De vTouwenbeweging maakte de arbeids markt voor de jonge meisjes vrij; de crisis dreigt haar weer voor de vrouwen te slui ten. Dc gulden tijd, dat er overvloed van werk was, ook voor jonge meisjes ligt daar tusschen. Nu do nooden grooter wor den dreigt zooveel, wat ook op zedelijk- heidsgebied bereikt was, weer verloren te gaan Daarvoor moeten wij op de bres otaan. dat is de taak, die voor ons ligt In October a.s. moet 1e Fédération Abolition- niste een groot congres to Boedapest hou den .het heet Con-cree International de mo rale sociale. De toestanden op de Balkan laten ontzettend veel te wenschen over. De secretaris van de Fédération Mr. Reelfs, wist hiervoor verschillende groote interna tionale vereenigingen te interesseeren. Met een lscge kas werkt hij met een ijver en een geloof, dat bergen verzet Het congres zal doorgaan! Spr. wenschte, dat er velen mogen zijn, die zoo warm voelen en met zoo'n ijver werken voor de zqak, waaraan Josephine Butler haar leven gaf. Mevr. Heemskerk dankte tenslotte allen, die zich jegens den Bond verdienstelijk maakten. Na deze rede werd door het bestuur ge recipieerd. Amsterdam, 24 Mei. De hedenmiddag gehouden receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Nederland schen Vrouwen Bond tot Verheffing vnn het Zedelijk Bewustzijn was druk bezocht Tal van autoriteiten kwamen het bestuur hun geluk wen6chen aanbieden. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder Ter Haar en namens de Vereeni- glng tot Bestrijding van den Handel in Vrouwen en Meisjes, de heer H. J. Ver steeg. De presidente, mevrouw Heemskerk van Beestvan Reed* van der Aa, werd be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. WINDHONDENCOURSES EN STRUIS- VOGELRENNEN. Het Centraal Bureau voor Grey bound- races 's-Gravenhage zal in den a.s. zomer renwedstrijden organiseeren op verschillen de voetbalterreinen met greyhounds en struisvogels onder ie'ding van den organi sator R. J. Zorge de Raumonde, secretaris an dit centraal bureau. Aan deze wed strijden zullen deelnemen ongeveer 30 goed geoefende greyhounds en 5 goed getrainde truisvogels. Deze laatste worden geïmpor teerd en ondergebracht te Kijkduin. Het ligt in dq bedoeling zooveel mogelijk door geheel Nederland bij nationale volksfees ten en in badplaatsen deze courses te or ganiseeren. Ook is het bestuur genegen, eventueel courses voor liefdadige of crisis doeleinden te hoidcn. Indien mogelijk zul len op Houtrust te 's Gravenhage, in hpt Stadion te Amsterdam en in het Stadspark te Groningen internationale wedstrijden worden georganiseerd- Rljstv Snip IJSVOR. 17—u 24—5 Amsterdam 17—5 Boedapest Belgrado 18—5 Athene Mersamatruh 19—5 Cairo Gaza Rut ba wells 20—5 Bagdad Bocshir Dj ask Karachi 20—5 Jodpocr Allahabad 21—5 Calcutta Akvab Rangoon 24—5 225 Bangkok 28—5 Singapore 28—5 Mcdan 21—5 Batavia 28—5 r A Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 31 Mei. DE ONDERWIJZERS OPLEIDING Do Bond van Prol. Chr. Kweek scholen legen hot ontworp- Marchant Dezer dagen vergaderde onder Voorzitter schap van Dr. II. C. van den Brink van Hilversum de Bond van Prot. Christ. Kweekscholen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Zoo goed als alle Kweekscholen waren vertegenwoordigd. Na levendige en breed voerige discussies werden niet algemeene 9lemmen op één na (Middelburg) do vol gende conclusies aangenomen** 1. Op onderwijskundige gronden geeft do Bond van Prot. Christ. Kweekscholen zoo wel aan d? in 't ontwerp-Marchant inzake de onderwijzersopleiding geprojecteerde 5- jarige, als aan dc thans nog in do practijk bestaande 4-jarige Kweekschool de voor keur boven de met 1 September a.s. in to voeren driejarige Kweekschool. 2. Daar de invoering van de 5-jarigo Kweekschool, zooals die in het wetsontwerp wordt, voorgesteld, tengevolge zou hebben, dat een vrij groot aantal thans bestaande Kweekscholen zou moeten worden opge heven, is dit wetsontwerp op dit, oogonblik door den Bond van Prot. Chr. Kweekscho len niet te aanvaarden. 3. De omvang van de geregelde opleiding kan alléén gebaseerd zijn op do normale behoefte van leerkrachten voor het L O. en deze gedoogt geen vermindering van het aantal Prot. Chr. Kweekscholen. UITBREIDING LUCHTDOEL-ARTILLERIE Met zes moderne batterijen. Naar de „Avondpost" verneemt is onlangs een commissie van onderzoek benoemd, welke tot taak had en nog heeft, te onder zoeken op welke wijze tegemoet kan wor den gekomen aan de zoo zeer noodzakelijke uitbreiding en verbetering van het nota rieel van het Korns Luchtdoel-Artillerie, ifi crarnizoen te Utrecht. Zooals wellicht bekend, is een door de Sidcrius Mij. te Den Haag afgeleverd nieu we type luchtdoelgeschut 8 tl. gedurende een jaar in beproeving geweest, welke proe ven echter geleid hebben tot een negatief resultaat Voortgezette onderzoekingen door ge noemde commissie op practlschen en theo- retischen grondslag hebben naar het blad ter oore is gekomen er toe geleid, dat waarschijnlijk in den herfst van dit jaar een belangrijke bestelling tegemoet kan worden gezien van zes moderne lucht- doeibatterljen, bestaande uit IS stukken en vuurleidingstoestellen, geheel eleclrisch- automatische overbrenging (Amerikaansch systeem). Dc commissie zal in Augustus definitief beslissen. De volledige bezetting Bij de uitvoering van Pijper's „Halewijn" die in den gewijzigden vorm op Zaterdag 26 Mei a.s. onder de auspiciën van de Wagnervereeniging door den Rotterdam- schen Kunstkring ter gelegenheid van de Jaarvergadering der Koninklijke Neder- landsche Toonkunstenaars Verceniging te Rotterdam gegeven wordt, werken de vol gende kunstenaars mede: Liesbet Sanders (Koningskind), Wies Defresne (Halewijn'a Moeder). Saar van Alphen (Koningin). Suze Luger (Zuster), alsmede Sydney de Vries (Halewijn). Marcus Plooyer (Koning), Wil lem van Santé (Broeder) en Kees Smulders (Stalknecht); voorts de dames Ellen Kra mer en Ankie Hengeveld—Heukers (Kame niers). De koorpartijen worden vervuld door Corry Bijster, Hetty van Dijk, Eline Hem- rica, Greet Koeman, Maria Müller, Judith Toff, Joh Lammen, Herman Mulder, Wil lem Schansman, Frans Vroons, waaronder zich verschillende leden bevinden van de muziek-dramatische afdeelmg van het Am- 6terdamsch Conservatorium. Verder wordt medewerking verleend door het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Het geheel staat onder leiding van Pierre Monteux. De regie is in handen van Johan de Meester, die ook de décors ontworpen heeft De costuums zijn vervaardigd door Denis Martin. De muziek- ramatische voorbereiding berust bij Mr. Johannes den Hertog. De voorstelling begint om 8.15 uur en zal omstreeks 10.30 uur geëindigd zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7