Bommen in Oostenrijk DE RENNER KAYE DON HEEFT EEN ONGELUK VOOR DUITSCH-FRANSCHE TOENADERING DE RONDE VAN ITALIË KOELTEGOLVEN IN JUNI DE KERMIS TE SOEST De hooldcommissie der Ontwa peningsconferentie bijeen. Ver standige woorden van Norman Davis en van Litwinof. Zoo is dan de hoofdcommissie van de ont wapeningsconferentie bijeen gekomen om tc beraadslagen over den momenteelen stand van soken met betrekking tot dit vöor de wereld zoo uiterst belangrijke on derwerp. Het kan niet worden ontkend, dat die wereld voor een belangrijke gedeelte haar belangstelling in dezen arbeid verlo ren heeft, omdat zij te dezer zake pen van haar grootste illusies in rook heeft zien op gaan. Zij koesterde namelijk nog altijd dc hoop dat het ééns tot een vermindering van de bewapening zou kunnen komen, maar bij staten en regeeringen schijnt het ver sland niet met dc jaren te komen, althahs, naar mate dc jaren verliepen dat de con ferentie duurde, raakte men steeds verder van het gestelde doel af, cn nu zitten vvij middon in het moeras, en knap is hij, die den vastgeloopeiv wagen weer in het spoor brengt. De hooge heeren zijn dus gisteren aan bet praten gegaan voor den hoeveelsten keer is dat nu toch? en het dient gezegd, dat zij verstandige woorden hebben gespro ken voor den haeveelsten keer is ook dai nu al weer? maar ten aanzien van de ontwapeningsconferentie mag zeker gelden het omgekeerde van dc spreèkWijze": zie niet naar mijn woorden, maar wel naar mijn daden. Dat kan tot in zeker opzicht ook gelden voor de mooio rede, die de heel Norman Davis gisteren ter conferentie heeft gehouden. Hij heeft getuigd van den groo ten vredeswil dor Vcrcenigde Staten, on zelfs een specialen boodschap van Roose- velt overgebracht, dat Amerika bereid is om met alle mogelijke middelen den oorlog te voorkomen en deel te nemen aan alle in ternationale verdragen, welke in deze rich ting gaan. Maar in hetzelfde blad, waarin deze •cnoone taal is opgenomen, staat een be richt uit diezelfde Vereenigde Staten, be helzende een raededeellng van den minister van oorlog, dat volgens zijn méenjng het Amerikaansche bondsleger in zijn huidige samenstelling niet zou kunnen voldoen aan de hem gestolde taak van landsverdediging. En hij beval aan om aan te nemen hot wetsontwerp, dat beoogt het leger uit te breiden van 130.000 man tot 179.000 man Ziedaar de oude kwestie van theorie en praktijk, zooals we die uit den treurc in alle hoofdstukken van de ontwapeningsbe sprekingen hebben meegemaakt, en dio het groote publiek eindelijk beu hebben ge maakt van dit geredekavel zonder eenig tastbaar resultaat Ook Litwinof hoeft gesproken, de Sovjet diplomaat, die droomt van een lidmaat schap van den Volkenbond. Hij heeft klare taal gesproken, en ronduit gezegd, dat de conferentie is mislukt Maar daarnaast heeft hij toch de o. i. zeer belangrijke op merking gemaakt, dat het er op het oogón- blik niet meer om gaat te bereiken een meerdere of mindere mate van ontwape ning, doch veel meer om te voorkomen, dat er vandaag of morgen een oorlog uitbreekt die Europa tot een ruïne zal maken, en van onze westersche boschaving niet meer dan een puinhoop. Hij wees ook den weg, die leidt tot voorkoming van die ramp, name lijk het sluiten van non-agressic-verdragen, en het permanent verklaren van de ontwa peningsconferentie, die dan geen andere taak zal hebben dan het verzekeren van den vrede. Het is wel eens meer gebeurd, dat er uit Rusland ideeën kwamen, waarvan iedereen moest zeggen, dat ze toch nog zoo gek niot waren, en dat zal wellicht ook hiermede het geval zijn. Zonder cenigen twijfel zijn de plannen van Litwinof de moeite van het overwegen waard, tenzij men tc Gcnève van meening mocht zijn, dat de komende oor log" toch niet te vermijden is. Maar van zulk een défaitisme hebben we gelukkig nog geen sporen gezien. Vandaag komt Barthou aan het woord, om het Fransche standpunt uiteen te zet ten. Wat hij zeggen zal, is eigenlijk van te voren al wel op te schrijven; het is het eeuwige lied van de veiligheid. Maar de groote spanning, waarmede zijn rede wordt tcgomoet gezien, wordt veroorzaakt door de vraag, of hij ook iets zal zeggen met be trekking tot het grootste probleem, waar mede op het oogenhlik de conferentie te maken heeft, namelijk de al dan niet te rugkeer van Duitschland ter conferentie, waarover de laatste dagen weer allerlei ge ruchten de rondo hebben gedaan. Uit den aard der zaak zou er inderdaad zeer veel gewonnen zijn, als dio terugkeer mogelijk werd gemaakt. het schijnt, dat men er ter conierentie wel veel voor voelt, omdat de groote vraagstukken, die hier ter be handeling voorliggen, niet kunnen worden opgelost zonder dc medewerking van alle groote mogendheden. Maar of het zoover zal komen? W cc 11 en. 28 Mei. (V. D.) Te Linz zijn twee bommen tol ontploffing gebracht, een voor een schoolgebouw, de andere in de wo ning van een professor. Dit woonhuis is geheel vernield. Tc Brnunau a.d. Inn is een aanslag gepjeegd op de watervoorziening welke geheel verwoest is. De autoriteiten hebben hizondere veiligheidsmaatregelen getroffen. Bregenz. 28 Mei. (V. D) In den afge- loopen nacht is in Feldkirch op het dak van een tegenover het bisschoppelijk paleis gelegen huls een bom tot ontploffing ge bracht. Ken groot stuk van het dak van dit huis werd weggerukt, terwijl in het. bis schoppelijk paleis SS vensterruiten werden vernield, I- daarnaast gelegen pastorie sprongen dertien ruiten. Londen, 29 Mei (V.D.) Dc corres pondent van do Daily Telegraph in Douglas op hot eiland Man in de lersche Zee meldt, dat de bekende renner Kaye Don cn zijn mecanicien Taylor gisteravond met hun auto een ongeluk hébben gehad en zwaar zijn gewond. Om 10 uur waren zij met de auto van Kaye Don vertrokken voor een uitstapje. Toen zij echter niet terugkeerden, werd een onderzoek ingesteld, waarbij men tenslotte de geheel vernielde auto op don weg naar Castlcdoron vond. Béiden zijn naar het ziekenhuis' gebracht. Naar later vastgesteld -werd, had Kaye Don slechts lichte ontvellingen in het ge laat bekomen. De toestand van zijn. mcea niciën Taylor bleek daarentegen zoo ornsLg te zijn, dat voor zijn leven gevreesd wordt De man heeft o.m. een .schedelbreuk ge kregen. Kaye Don had Woensdag willen deelnemen aan een autorace en had «o ver band daarmede met zijn zwarten nicwngen een nachtclijken proeftocht ondernomen. Op een smallcn weg met veel bochten is de wogen toen over den kop geslagen. Ken politieman vond do heide inzittenden be wusteloos op den weg liggen. Een interview met Von Neurath Parijs. 23 Mei. (V.D.) Paris Soir publi ceert een onderhoud met den rijksminister van buitcnlandsche zaken, v. Neurath, waar in deze o.m. verklaarde dat de kwestie, der rechtsgelijkheid slechts kan worden opge lost door een directe godaehtenwisseUng met Frankrijk. Frankrijk schijnt evenwel do voorkeur te geven aan de vijandschap tus schen beide landen hoven de verzoening met dengene, dien men een dictator noemt. Von Neurath zeide vervolgens, dat na hel bezoek van Eden aan Berlijn in Februari j.l. de Duitsche regeering een verklaring heeft afgelegd welke in het Engcisclie wit boek is gepubliceeid; voorls besprak hij de „categorische weigering van Frankrijk, dat verklaard heeft een herbewapening van Duitschland niet te sanctionneeren". Op do vraag, of liet niot waardiger voor Duitschland zou zijn officieel loc te geven, wat voor niemand meer een geheim is, n.l. de vervaardiging van wapens, antwoordde v. Neuralh: Zoover zijn wij nog niet. Wij hopen nog steeds op een conventie, welke de wapchingcn zal regelen, doch dit wach ten kan niet eeuwig duren. Wanneer men tot een verdrag komt, wat dan? Het oogen hlik zal komen, waarop vvij aan grooler vei ligheid zullen moeten denken. Ook wij zul len er toe gedwongen zijn ons te verdedi gen, doch geenszins uit een aanvalsgeest. Als bewijs voor het niet koesteren van aanvalsbedoclingcn. noemde dc Duitsche minister het verdrag met Polen. Wij heb ben definitief afgezien van Elzas-Lotharin gen en voor het Saai-gebied oen oplossing voorgesteld, welke het preslige der beide naties waarborgt. Von Neurath zeide een overtuigd aanhanger te zijn van Duitsch Fransche toenadering. Het nationaal socia lisme zou het als één zijner schoonste over winningen beschouwen, wanneer het hem zou gelukken, wat geen ander tot stand heeft kunnen brengen: den Europeeschen vrede. T.n.v. de wapenfabrikatie zeide Von Neu rath ten slotte nog: Dat vvij fabrieken bezitten, welke voor de fabrikatie van wapens kunnen worden in gericht, is een in Europa bekend feit, doch juist hier zijn wij verre van do gelijkheid met dc andere naties. Waterpolo. DE COMPETITIE VAN DEN KRING UTRECHT VAN DEN KON. NCD. ZWEMBOND. Door de Technische Commissie van de Kring Utrecht van den K. N. Z. B. zijn de zeventallen als volgt ingedeeld: .lo klasse- Brandenburg 2 (de Bilt). Forel 1 (Woel den). U Z. C. 5 (Utrecht); W. Z C. I (Woer den) cn Zwemlust 3 (Utrecht). 2e klasse A: Brandenburg 3 (de Bilt), Forel 2 (Woer den), Fuut 2 (Maarsspn), Star 3 (Utrecht) cn Watertor 1 (Vreeswijk). 2e klasse B: Bilthoven 1, Neptunus 1 (Amersfoort), Z. Z. V. 1 (Zeist) en Zwemlust 4 (Utrecht). Adspiranten-klasse: Bilthoven, Forel (Woerden), Star A (Utrecht), Star B (Utrecht), Neptunus 1 (Amersfoort), U. Z. C. (Utrecht) en Zwem lust (Utrecht). Damesklasse: Brandenburg 1 (de Bilt), Bilthoven 1, Forel 1 (Woerden), U. Z. C. 2 (Utrecht) en Zwomlust 1 (Woerden). Het is niet uitgesloten, dat A. Z en P. C. 3 (Amersfoort) nog zal inschrijven. Dit ze vental zal dan in de 2c klasse B worden ingedeeld. De competitieleider kon ons nog geen roosier van de te spelen wedstrijden ver strekken, daar het rooster van de- K. N. Z. B. wedstrijden nog niet bekend is. In ieder geval zal de competitie op Zondag 17 Juni een aanvang nemen. Wereldkampioenschap Voetbal; Gouden Ducebeker polo; Rondt van Italië Wielren non en Ronde van Italic voor automobielen, al deze sportevenementen ^'an groot formaat dringen zich in deze eenc week in Italië samen, ieder met zijn rigen publick en met zijn eigen supporters. Dc bladen staan ei vol van, de Sport neemt deze week wel een zeer belangrijke plaats in. hot Italiaansclie leven in. Dc „Ronde van Italië' zes duizend kilo meters in drie etappen, een snclheidswed strijd die het gehecle Italiaansclie schier eiland omcirkelt, is zeker wel een der mach tigste o v ene men ten op automobiolgcbied die ooit n Europa gehou len is en men moet be schikken over de crganisatiemiddelen van liet modei-ne Italië om een dergelijke opzet te durvén wagen. Hetgeen wij tot dusver van deze organi satie ondervonden, gaut alle beschrijving te boven, de wélwillendhcid der organisatoren schijnt werkelijk geen" grenzen te kennen. Drie Hollandscho wagens nemen aan deze monsterrit deel, Jacques van der Meulen met Wild, Dr. Posthumus met Ehrens cn van Abbe met van der Mark. Maandag zijn de drie wagens uit Holland vertrokken alle drie Fords alleen van der Meulen volgde later per vliegmachine. De tijd was krap toegemeten, want Donderdag moesten de wagens to Rome ingeleverd worden, waarbij natuurlijk er nog op gerekend moest worden, dat do wagens na zulk een langen rit nauwkeurig nagekeken moesten worden. Want gedurende de zesduizend kilometer van den wedstrijd mag er niets aan gedaan worden, na het einde van elke etappe wordt iedere wagen opgesloten in een pare formë onder strenge bewaking. Slechts twee van de drie wagens hebben Rome bereikt, de dorde, door van Abhe be stuurd, is in dën napht van Dinsdag op Woensdag in de buurt.van Parma tegen een vrachtwagen opgerod.cn, waarbij de wapen totaal in elkaar word gedrukt. Van Abbe brak een arm en een been, terwijl zijn reis genoot Wild er mot c-onige lichte, kwetsuren afkwam. Ook dc vrachtwagen was zwaar beschadigd. Don gchéelen nacht zijn do drie anderen niet de beide gewonden bezig go weest. die naar het Ziekenhuis van het na burige plaatsje Fidenza vervoerd werden, waar ztj de eerste medische hulp van Dr. Posthumus ontvingen. Door dit ongeval ar riveerden de beide andere wagons pas Don derdagmorgen te Rome, ecnige uren slechts vóór den tijd van inlevering. Toen de wed- ötrljdc.ommissio van het ongeval hoorde, gaf deze onmiddellijk toestemming om de inle vering een dag uit te stellen, terwijl ook werd toegestaan om een nieuw Ford Team tc vormen door van Abbevan der Mark te vervangen door het Fransche koppel Mar- cellin—Ankersmit. De twee Hollandscho koppels zullen nu gevormd worden door Dr. Posthumus—-Ehrens en van der Meulen van der Mark. Ook van de Ford organisatie ontvingen de r()ders aile niogolijko hulp, de Ford-fabriek te Bologna, door den Forddealer te Parma van het ongeluk op de lioogto gesteld, zond onmiddellijk een paar monteurs naar Rome omdat zij in de meening verkeerden, dat de botsing tusschen de teamgenooten had plaats gehad en dus veronderstelde dat ook de andere wagens beschadigd zouden zijn. Zoo ondervinden onze rijders van alle kanten de grootst mogelijke medewerking cn gaan zij met hun gewijzigd team vol moed den strijd in. hoe zwaar deze ook dreigt te worden. De Fransche Chryslerrijder Stoffel gaf al een zeer zwaarmoedige prognostiek over den rit Hij schatte het aantal uitvallers gedu rende de eerste etappe op 50 en meende dat hoogstens 40 dé drie etappen zouden uitrijden. Stoffel, een der bekende Fransch® coureurs, is weliswaar altijd nogal zwaar cp de liand, maar zijn voorspellingen komen ook nog wel eens uit- Ik herinnor mij nog hoe hij twoe jaar geleden te Athene uitgelachen werd omdat hij den rit naar Monte-Carlo niet durfde aanvaarden, maar zich met zijn wagen inscheepte om over zee naar Frankrijk terug te gaan. „Er komt dit jaar toch niemand den Balkan door", beweerde hij toen, en helaas stelde de afloop hem in het gelijk. Ook thans zijn de moes ten van meening, -lat Stoffel de zaak wel wat te donker inziet, maar de Franschman houdt voet bij stuk en laat zich niet van zijn sombere voorspellingen afpraten. Inderdaad is het eën geweldige onderneming, die den deelnemers wacht. Tweeduizend kilometer aan een stuk, dat is een afstand van Am sterdam naar Napcis, (lie afgelegd moet worden zonder oponthoud door vlak land eri door bergen, over meëstal mooie maar ook somtijds slechte wegen, en daarbij voort durend opgejaagd door de gedachte aan die onverbiddelijke 50 K.M per uur, die gehaald moeten worden, wil men niet van verdere deelname uitgeslo(^n zijn. Vrijdagnacht 2 uur vertrekt de eerste deel nemer. waarna de anderen volgen met tus- schenpoozen van minuut. Mussolini zelf zal het startsein geven. Mr. P. LAMBERTS HURRELBRINC. Onze weerkundige modewerker schrijft ons: Het onderzook van lange reeksen van meteorologische waarnemingen leidt dik\yijls tot verrassende resultaten, die ons de vraag ontlokken: „Waarom heeft men dat niet eerder ontdekt? Dit is ook liet geval met dc bekende temperatuur-inzinkingen, waarvan die der IJsheiligcii wol de meest bekende is. Overigens heb ik de afkoeling van 30 April oenigen tijd geleden en die van 25 Mei en kele dagen terug behandeld. Er zijn er meer, die bij de bewerking der tcmpcra- tuur waarnemingen der laatste Veertig jaren gaandeweg aan het licht korncn. Op die van 25 Mei volgt er eon, waarvan «Ie gemiddelde datum 5 Juni is. De koelste dag heeft bij deze inzinking der temperatuur oen gemiddelde van 13.4 graden C, nadut de gemiddelde temperatuur van den 2den Juni 17.5 graden is geweest. De inzinking bedraagt dus gemiddeld 4.1 graad. Dc tem peratuur herstelt zich na den koelsten dag slechts heel langzaam, zooals uit de vol gende cijfers voor do gemiddelde datums en temperaturen volgt: 1 2 3 4 5 0 7 17.2 17.5 17.2 15.7 13.4 15.1 15.3 8 9 Juni 15.2 15.7 gr. C. Dezo afkoeling verloopt dus eenigszins anders dan die van 25 Mei. De hooge tem peratuur van den 2den Juni duidt erop, dat het omstreeks dien tijd vrij dikwijls wurm weer kan zijn. Inderdaad kwamen in ver scheidene jaren zeer hooge temperaturen voor in verband met de ontwikkeling van een echten midzomer-weerstoestand, die al tijd gevolgd wordt door een scherpe afkoe ling en overgaat in een langdurigen koelen wcerstoestand. Enkele malen bedroeg dt- val tién of meer graden, in 1908 zelfs ruim veertien graden. In koele zomers is de val slechts gering en soms van geen beteekenis. De koelste dag in deze periode valt, op één enkele uitzondering na (1933) niet later dan 7 Juni en slechts in een klein aantal gevallen vroeger dan 3 Juni Men kan dus vrij vast rekenen op een afkoeling op nf omstreeks 5 Juni, die in 15 van de honderd gevallen niet tot koel maar tot iets minder warm weer leidt. In uitzonderingsgevallen daalt de gemiddelde temperatuur van het koelste etmaal beneden tien graden Celsius, in 1901 tot 9.7, in 1914 tot 9.1 en in 1923 tot 9.5 gr. Men ziet dat deze gevallen nogal zeldzaam zijn, maar het weer is dan ook zeer koel. In 1914 op 5 Juni kwam dus de langste gemiddelde temperatuur voor. Tot nu toe zijn de volgende afkoelingen hier behandeld: 30 April met 9.2 gr. en een amplitudo van 2.7 gr. 11 Mei met 10.4 gr. cn een amplitudo van 3.3 gr. 25 Mei met 12.5 gr. en een amplitudo van 4.2 gr. 5 Juni met 13.4 gr. cn een amplitudo van 4.1 gr. Wij zien hierin dc opgaande lijn van hot normale tcmperatuursverloop in dezen tijd van het jaar. De afkoeling van 25 Mei blijkt grooter to zijn dan die der IJsheiligen. Het hoogere temperatuurniveau geeft ln zekeren zin eenige compensatie, terwijl, zooals vvij reeds hebben gezien, in verscheidene jaren de thermometer niet tot een hinderlijk laag niveau daalt. Over dc réchtstreeksche oorzaak behoeft hier niets meer gezegd to worden. (Nadruk verboden). LOOP DOOR SOEST. Soest. Het parcours van do door A.D.O. georganiseerde „loop door Soest", welke a.s. Zaterdag zal plaats vinden, is als volgt Start: Spoorstraat (bij de Lindenlaan). vervolgens via Spoorstraat, Julianastraat, Waldeck Pyrraontlaan Schrikslaan, Beets- laan, Koninginnelaan, Nieuwerhoekstraat, Vredehofstraat, Noorderweg cn Stadhou derslaan (finish). Het aantal inschrijvingen is nog niet groot, doch er zijn zeer bekende athleten bij. Bij de hardloopers o.a. J. Toorenenburg, uit Amsterdam; bij dc snelwandelaars Van der Vijver cn Toscanini, bekend uit de snel wandelwedstrijd Hastings Bristol. De lijd van voorbereiding, vnl. wat de reclame be treft, was ditmaal door omstandigheden wat kort cn zal do volgende maal intensiever kunnen zijn Wedstrijdleider is de heer D. J Willink, vice-voorzitter der K.N A.U.; wandel- scheidsrechter P. H. van Doesburgh. Ook de heer Strengholt, voorzitter van de Unie, zal zeer waarschijnlijk aanwezig zijn. De start heeft plaats om vier uur De kleed- cn waschgelegenheid is in hótel „F.emland", waar ook de prijsuitreiking plaats heeft. De medewerking van het publiek wordt hierbij nogmaals ingeroepen. Fietst niet mede, houdt den weg vrij en bezorg de loopers en wandelaars geen overlast De bedoeling is elk jaar een dergelijke loop to organisccren cn het te mnken lot oen groo te sportgebeurtenis in Soest. Moge de poging van A.D.O. met succes worden bekroond. Lawntennis. DE INTERNATIONALE FRANSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Rollin Couquerque wint ln het dames-dubbelspel. Parijs. 29 Mei (V.D) In bet damesduh belspel wist Mej. Rolin Couquerque zich niet Miss Thomas als partner in do ua've finale te plaatsen door een overwinning »n Fngelsche speelsters Stammers cn Hard wick, met de cijfers 2—0, 7—5, 6—2. De laatste vier bij de heeren zijn Craw ford. die van Iliiuhes won. B'uissus, von Crnrnm ep de St.efftnf. die op verrassend* wijze den F.ngelschen Davis bokerspeler Perrv sloeg De laat«te verstuikte zijn enkel in den vierden set en moest den wedstrijd laten loopen. Soest. 28 Mei. Hedenmiddag te 2 uur is de Soesterkcrrnis onder bevredigende be langstelling, waaraan dc onwillekeurig ge maakte reclame niet vreemd was, geopend. De pret zal tot en rnet Zaterdag a.s. dure-n. Er waren heden bij de opening al heel wat .spullen" in bedrijf, niet alleen hét klei nere gedoe, als een compleet „Vlooienthea ter met 150 arlisten" maar ook de meer omvattende vermaken, als het groot circus Amar.de Roberti; voorts een Lunapark Cakewalk). Hippodroom, Heksenketel, een Kmoticbaan, Dwaaltuin met lachspiegels, Zweef- en Draaimolens, Luchtschommel enz. Natuurlijk ontbreken ook de kleinere at tracties van bijzonderen aard niet, als een vvaarzegtont, waar „wolken van geluk" worden voorspeld, een geheimzinnige ruim te verders, waar ons een kalf wordt ver toond met 5 pooten en 2 staarten (het kan ook omeekeerd zijn: 2 pooten en 5 staarten) enz De op een kermis noodige oefenspelen koppen van Jut, een Vliegbom werptent enz. vervolmaken het geheel naast sui ker-, zuur nougat- en beignetskramen. Onze opsomming wil verre van volledig zijn Men ga. wie daartoe althans behoefte gevoelt, zelf maar eens tc zien. Middels het dubbeltje entrée draagt men bovendien bij aan het tralningsfnnds van de K N A U„ dus ook aan onze eventueele successen ter Olympiade van 1936 in Berlijn, „tot eer van onze Nederlandscho natie!" s* De organisatoren van de Soester kermis zijn nog steeds ontsticht over* het verloop derzelver preliminairen De heer Wigman, die in den Soester raad van zooveel leelijks is beticht geworden, heeft zich voorzien van de volgende Verklaring. Ondérgetoekenden verklaren hiermede, dat Piet Wigman. organisator van feesten e.d wonende tc Utrecht, onder goedkeuring van het Bestuur der Kon. Ned Athletiek- Unie, in Juli 1033 door de toenmalige Cen- tralen Pers- cn Propaganda commissie, tot het organisoeren van Lunaparken of Sport- feesten ten behoeve van het trainingsfonds van de K N A U. voor de Olympische Spelen is aangenomen, w elk aanbod den 20 Decem ber 1933 is vernieuwd en primo Februari 1934 is aanvaard en bevestigd wederzijds. Utrecht, 27 Mei 1934. (w.g.) E H. HUIZINGA, NICO MUNZKRT beiden gew 6ecr. van de K.N A.U. Genoomde heer Wigman zeide ons nog, nadrukkelijk te protesteeren tegen een uit lating van den heer Groolewal in den Soester raad, speciaal in een commissie vergadering. tot welke hij genoodlgd was, als zoude hij bij de gevoerde onderhande lingen hebben gesuggereerd, bestuurslid te zijn van de K.N A U. De heer Wigman ver klaarde ons, dat hij in de bedoelde commis sievergadering slechts te kennen heeft ge geven, te staan als eenig aanwezige verte genwoordiger van de K.N.A.U., waarmee hij niets misleidonds meent te hebben gedaan. In die hoedanigheid heeft hij ook nadruk kelijk geprotesteerd tegen de wijze, waarop in een der jongste raadszittingen „de naam van de K.N.A U. door het slijk gesleurd" zou zijn. En daar neemt hij niets van terug. Hij is ook geen bestuurslid, zelfs geen lid, zoo zei hij ons, van eenigerlei organisatie van kermisgasten. Hij heeft slechts gewerkt voor de K.N.A.U. Waarvan acte. RAAD VAN HOEVELAKEN. Géén hervatting van de werkverschaffing. Hoevelaken, 29 Mei. Heden kwam de raad dezer gemeente in vergadering bij een onder voorzitterschap van den burge meester, jhr. P. A. van Ey6. Van den pastoor van Hooglanderveen was een schrijven binnengekomen betref fende het raadsbesluit, waarbij voor een oud-ingezetene geen vergoeding zal gege ven worden voor de huisvesting in hot St. Joscphgesticht aldaar. In dit schrijven wordt dit besluit ten zeerste betreurd, daar men, objectief bezien, wèl vergoeding be hoort-te geven. In het schrijven wordt ten zeerste geprotesteerd tegen dit besluit. Dit schrijven word voor kennisgeving aaix*«- nomen. In verhand met de behandeling van het beroep inzake de verlaging van de jaar wedde der vroedvrouw', voor den Raad van Stat, werd besloten den heer Bartelsman, gemeente-secretaris, af te vaardigen ter be- plciting van de gemeentebelangen tijdens de behandeling der zaak. De werkloozenzorg. Ingekomen was een adres van verschil lende personen, met verzoek de werkver schaffing, welke 28 April j.l. was stopge zet, wederom te hervatten, daar er tenge volge van dit besluit eenige ingezetenen broodeloos zijn geworden. B. en W. stellen voor de werkverschaffing niet te hervatten, daar men anders in No vember, wanneer hervatting voor den win- lcr noodig is, geen geld daarvoor Ier be schikking heeft. Wethouder Van Zuilichem betoogde, dat men hier als oen Christen elkaar moet helpen volgens het beginsel van „Draagt elkanders lasten". De raad handelt volgens spreker on-Cliristelijk. Een loon van 20 cent per uur en 10 uur por dag werken, zooals is voorgekomen is veel te laag; dit moet zijn 40 cent per uur en 8 uur per dag. (Gelach). De raad besloot met 2 6tenimen tegon (van de heeren Roozendaal en Van Zuili chem) om de werkverschaffing niet stop te zotten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2