LA. SCHOTERMAN Zn. Fa. C. J. v. d. HEUVEL oss BeldanopNo.42 Senking Fornuizen Ia. M. R N OOSTERVEEN SMOKKELAARS ALCOHOL VAN UIT HET LIEFELIJKE DE DIETSCHE LAND DAG TE TILBURG ct fmii ffln wijnhandel o i l/lfliltlull GEVESTIGD 1878 GTS.STR. 17 1928 per flesch f 1.45, per anker f 58. UIT DE STAATSCOURANT Hebt U een Taxi of Auto noodig? Nieuwste modellen DE VERDEELING DER 60 MILLIOEN Méér dan 300 plannen en aanvragen WAT ETEN WU MORGEN/ Langestraat 42 Tel. 77 HUMORHOEKJE Tevens raoet deze aanvrage dc uitdruk kelijke verklaring inhouden, dat de aan vrager zicb in geval hij op zijn aanvrage wordt erkend, onvoorwaardelijk aan de sta tuten en andere reglementen van de Ned. Aardappel Centrale, alsmede aan alle ten aanzien van aardappelen door de regeering gestelde of te stellen regelingen zal onder werpen. Mondelinge toelichting van aanvragen wordt alleen toegestaan, indien de aanvra ger een schriftelijke oproeping daartoe van de N. A. C. heeft ontvangen. Alle aanvragen, welke niet voldoen aan de hiervoren gestelde eischen en welke niet vergezeld zijn van de noodige duidelijko be wijsstukken, worden niet in behandeling genomen. Ten slotte waarschuwt de N. A. C. allen, die een aardappelhandel aan derden willen overdragen, dat zulks alleen mogelijk is indien deze derden ten volle voldoen aan alle vercischten, welke hiervoren gesteid zijn tot het verkrijgen eener erkenning. Het zal derhalve noodzakelijk zijn, dat zoowel de overdrager als de nieuwe verkrijger zich te voren overtuigt of deze derde kans hoeft om een erkenning te ontvangen, wil men het risico ontgaan van financieelo schade. Behandeling in hooger beroep voor het Hof te Am- sterdam Amsterdam. 29 Mei. Op 23 Juli 1932 werd een groote hoeveelheid gedistilleerd met het vaartuig „H D. 134" uit de Noord zee binnengesmokkeld in de buitenhaven van Den Helder en daarna overgeladen in een daar liggende „garnalenkoker", do N'.V. Chernica. Het gedistilleerd werd verborgen in een ruimte onder de luchtkoker in het voor logies. Ecnigen tijd later kwam aan het licht, dat de invoer van het gedistilleerd in een hoeveelheid van I960 liter ter sterkte van 95.9 niet op legale wijze was geschied. Het binnensmokkelen was geschied door den 29 jarigen Helderschen schipper J. J. W. en de directeur van de N V. Chemica aan wie het scheepje in de buitenhaven hoort. Dc rechtbank te Alkmaar veroordeel de den directeur der N.V Chemica F D. tot vier maanden gevangenisstraf, den schipper VV. tot zes weken gevangenisstraf. Ren derde persoon, bij dit delict betrok ken. zekere J. J. S. J. te Den Helder, hy potheekhouder van de N V. Chemica. had de voorraad contrabande besteld en betaald bij de firma Z. Ook had hij een deel van di alcohol des nachts per auto naar Amster dam vervoerd. J was door de Alkmaarsche Rechtbank veroordeeld tot twee maal zes maanden gevangenisstraf De man had hoo ger beroep aangeteekend, doch heden was hij niet voor het Hof verschonen. De procureur generaal mr. Bauduin re- quireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank, tevens eischte hij de oniniddel iljke gevangenneming van verddeze was niet ter zitting verschenen, zoodat het den procureur generaal gewenscht voorkwam verd. gevangen te nemen vóór hij gelegen heid heeft over de grens te vluchten. Vervolgens behandelde het Hof de zaak legen den directeur van de N.V. Chemica te Den Helder, P. Hij had zich te verant woorden wegens frauduleus invoeren van alcohol en wegens het opslaan van alcohol, ingevoerd in strijd met de wet, in bet 6chip „N.V. Chemica". De procureur generaal zeide in deze zaak schriftelijk conclusie te willen nemen, hier toe vroeg hij uitstel van de zaak tot 15 Juni. De verdediger, mr. H. H. Roobol uit Arn hem wees er in zijn pleidooi op. dat de verd D niet had meegedaan aan het bin nonsmokkelen van de bussen met alcohol. Wel had hij den tocht van IJmuiden via het lichtschip Haaks (waar het overladen plaats had) naar Den Helder meegemaakt Maar verd. had het schip verlaten vóór de ..H D. 134" de wacht passeerde Verd. heeft niets anders eedaan. dan alcohol opslaan in het schip N.V. Chemica Op juridische grond pleitte dp verdediger vrijsnraak, sub sidiair drong hij aan op clementie. Do zaak tegen den schipper werd niet in hooger beroer» behandeld, daar W. in zijn straf hééft berust. Een ernstige vechtpartij Oss, 29 Mei. Hedenmorgen omstreeks half elf heeft achter een cafó op dc markt alhier oen vechtpartij plaats gehad tus schen penigo kooplieden, vermoedelijk over oen oude vecte. Na een twistgesprek kwam het tot handgemeen, waarbij den koopman Hijkers uit Knpello eenige messteken wer den toegebracht, o.m. een in het oog. De man werd met zware verwondingen naar het St. Annaziekenhuis alhier overge bracht, waar hij in verhand met dc steek wonde aan het oog direct door dr Hoef nagels, oogarts uit Nijmegen, werd behan dcld. De vermoedelijke daders werden door de gemeentepolitie in arrest genomen en naar het politiebureau overgebracht, In verband met het onderzoek konden nog geen nadere inlichtingen worden ver strekt. Een motie betreffende het repressieve optreden der regeering Zondag zijn op den Dietschen Landdag, georganiseerd door de Nationale Unie, een reeks van afdeeling^vergaderingen gehou den, in de gehouwen xan de R. K. I-Iandels- hoogeschool en R. K. Leergangen. In dc eerste afrieeling werd gehandeld over de „Geschiedenis on ontwikkeling van don Dietschen stam." Dr. L. .G J. Verborno, conrector van het O. L. Vrouwe Lyceum te Breda sprak over: Uit Brabants geschiedenis tusschen 1815 en 1850. Dr. F. C. Vercammen, leeraar aan het St. Odiilphus-Lyceum te Tilburg, behandelde „De les van 1830". De tweede afdeeling was gewijd aan: „Oeconomische vraagstukken". Als inleider trad op mr. dr. R. van Go- nechten te Utrecht over: „Bevolkingsproble men in Nederland, Vlaanderen en Wallo nië". In afdeeling III werd gesproken over „Kunst en Letteren". Prof. W. v. d. Phiym te Amsterdam schetste de beteekenis van Pietpr Brueghel in de 14e eemvsche schil derkunst. Dc vierde afdeeling was gewijd aan het onderwerp: „Welke is de bijzondere taak van de jeugd in de Dietsche beweging." In leider was dr. M. Minnaert uit Bilthoven. Des middags om half een werden de deel nemers aan het congres officieel ten ge meentehuizc ontvangen. Het dagelijksch be stuur van de gemoento was voltallig aan wezig. Do burgemeester, mr. dr. F. Vonk de Both, heette de congresleden hartelijk welkom en begroette het doel van een landdag als de ze: het bevorderen vdn do geestelijke een heid van een volk, bnhoorond tol dcnzelf- den stam, met gevoelens van instemming Het brengen van eenheid en verbroedering is een waardevol cultuurwerk, zclde. spr., en hij hoopte dat doze bijeenkomsten de gevoe lens van saamhoorigheid zouden mogen vcr- hoogon en bekrachtigen de geestelijke cul tuur van allo Nederlanders, zij het ook dat deze wonen in twee staatkundige gebieden De voorzitter van de Nationale Unie, prof. H. Burger, toonde zich, onder lulde, geest driftige instemming der circa 150 aanwezi gen uit Nederland en België, hoogst ver heugd over de gastvrije en vriendschappe lijke ontvangst in Tilhurg. Zulks in tegen stelling met de begroeting vorig jaar in Mechclon toen mannen als Antoon Coolen en dr. Moller als staaisgcvaarlijkA indivi duen over de Bclgiscne grenzen werden ge zet. Spreker wees er tenslotte op dat bijeen komsten als deze niets met politiek te maken hebben, maar uitsluitend gericht zijn op verhooging van cultureele waarden. Toon prof.. Burger eindigde met zijn bes te wenschen te uiten voor den bloei van Tilhurg, ging er spon laan uit de verzamel den een driewerf hoera op voor burgemees ter en stadsbestuur. De officieele ontvangst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en het Vlaam- sche lied „Klokke Roeland". De voorzitter, prof. Burger, opende de al gemeene vergadering, welke 's middags om 3 uur in het Conservatorium der R. K. Leergangen aanving, met de verklaring, dat het ministerieel verbod aan buitenlanders om hior het woord te voeren, onjuist is toegepast. Dc genomen maatregel, zeide spreker, is grievend voor het goede werk van deze landdagen on ook voor het Vlaam- sche xolk. Op voorstel van het bestuur werd in dit verband de volgende motto aangenomen; De Dietsche landdag, overwegende dat de maatregel der Ned. regeering, waarbij aan Vlaamscho sprekers werd vorboden le zingen te houden, door den culturcolen aard dezer landdagen niet wordt gebillijkt; overwegende dat deze maatregel uit zijn aard grievend Is voor het Vlaamsche volk en gemakkelijk een wapen in de handen kan geven voor de vijanden van dit volk overwegende dat onze regccrine door de bijzondere omstandigheden van allerlei staatkundige verwikkelingen en strevingen in verschillende staten van West-Europa genoodzaakt wordt lot het nemen van maat regelen, die anders achterwege zouden blij ven; betreurt ten zeerste, dat de regeering zich tot het nemen van deze maatregelen ver plicht heeft geacht." De heer Anton van Duinkerken sprak ver volgens breedvoerig over het dichterwerk van den Vlaamschen priester Cyriel Ver- schaeve, die op 30 April zijn 60cn verjaar dag vierde en als opvolger van Rodenbach kan worden beschouwd. Uit naam van dr. Jacob te Antwerpen, huldigde tenslotte dr. Moller den heer prof. Willem de Vreese, oud-bibliothecaris van Rotterdam, voor hetgeen hij voor de Diet sche beweging heeft gedaan. Prof. de Vreese dankte en daarna sloot de voorzitter de bijeenkomst met opnieuw een hartelijk dankwoord aan het Tilburgsche stadsbestuur, dat veel had goed gemaakt van hetgeen dc regeering bedorven had. Na het zingen van het Wilhelmus ging de bijeenkomst uiteen. (N.R.Ct.) neraal van Duitschland de heer B. von Halin en reikte mot een toepasselijke rede aan den officier van justitie mr dr. J. A. van Thiel het Kruis van Verdienste van het Duitsche Roode Kruis uit. Deze onder scheiding is verleend door rijkspresident Von Hindenburg. Aan den 6ubstituut-officier mr. A. A. L F. van DuIlemen overhandigde de consul generaal de onderscheiding tweede klasse van het Duitsche. Roode Kruis, verleend door dc Duitsche regeering. ^noemd tot ridder Oranje-Nassau Orde S. Hoogenboom, burgemeester van Vianen en waarnemend burgemeester van Ameide en Tionhovcn. Benoemd tot vice-president van Gerechts hof 's Gravenhage Mr. C W. Sehlingemann. thans raadsheer in dat college. Benoemd tot reserve eerste-lui tenant bij zijn tegenwoordig regiment do reserve iweedc luitenant A. Koens van het regiment motorartillerie. Bij K.B. is met ingang van 1 Juni 1934 aan den referendaris dor Posterijen. Tele grafie en Telefonie J Campagne, belast met do functie van directeur van het Post Telegraaf- en Telefoonkantoor tc Bever wijk, als zoodanig eervol ontslag verleend. DE OPENING VAN DE LUCHTLIJN- AMSTERDAM—HULL—LIVERPOOL. Officieele ontvangst der En gelsche gasten cp Schiphol. Amsterdam, 29 Mei Met het gewone lijntoestel der K.L.M. uit Londen, de Valk. is hedenmiddag naar aanleiding van de op 1 Juni plaat6 hebbende plechtige opening der luchtlijn Amsterdam—Hull—Liverpool op Schiphol een aantal Engelsche gasten aangekomen. Het zijn de Lord Mayor van Hull, mr. Arthur Shepherd J. P., de wet houder Menno Pearlman. voorzitter van het Luchtvaart Comité van Hull, die vergezeld is van zijn echtgenoote, het lid van den ge meenteraad van Hull mr. G. K. Spruit, even eens vertegenwoordiger van gemeld Lucht vaart Comité, wethouder Till, voorzitter van het Comité voor Stadsuitbreiding te Muil, wethouder E. F. M Sutton, wethou der van Manchester, en voorzitter van het luchthavencomité aldaar, alsmede een twee tal Engelsche journalisten Ter ontvangst waren aanwezig de bur gemeester van Amsterdam, dr. VV. de Vlugt, terwijl het gemeentebestuur mede vertegen woordigd was door de wethouders J. ter Haar Jr.. mr. G Kropman. Jac. Rustige, den gemeentesecretaris mr. S. J van Lier en den directeur van de handelsinrichtingen de heer Boogerd. Voor de K L.M verwei komdc* haar directeur, de heer A. Plesman het Engelsche gezelschap. De onvangst droeg geen officieel karakter; in het res taurant van het stationsgebouw heeft het gemeentebestuur den gasten een thé aange boden. Daarna hebben zij onder deskundig geleide de luchthaven bezichtigd, waarbij de F. 36 het grootste vliegtuig in Nederland gebouwd, de bijzondere belangstelling trok. Vanavond biedt de burgemeester den sas ten een feestmaaltijd aan. Voor morgen staat een' aantal tochten op het programma door Amsterdam, Haarlem en den Haag waarna deze dag besloten zal worden met een maaltijd in het Carlton Hotel in de hoofdstad. IN JUNI AFHANDELING VAN DE ONNES-ZAAK? Formeele kwestie. Amsterdam. 29 Mei. Naai' wij verne men, zullen de met de Onnes-zaak samen hangende strafzaken nog vóór de vacant ie en vermoedelijk in Juni a.s. door de recht bank worden afgehandeld. Aan de verdach ten. Koning Witbraad en de drie inbrekers is medeplichtigheid en oplichting ten la6te gelegd Aangezien de heer Onnes door de recht bank van de oplichting is vrijgesproken, zal een veroordocling wegens medeplichtigheid niet kunnen volgen; het O.M. zal dus tegen hen vrijspraak moeten requiroeren, doch pro forma moeten de zaken worden afge handeld. De heer Zaalberg stippelt lijnen uit voor de werkwijze der industrieele commissie cp 25 dezer werd te Amsterdam de eerste vergadering gehouden van dc Industrieele commissie van het Werkfonds 1931. Dc voor zitter, de heer C. J. P. Zaalberg, hield een openingsrede aan het eind waarvan hij zei de: Hoofddoel van ons zoeken moet zijn ver sterking van het bedrijfsleven in Nederland dus alleen zulke bedrijven mogen onze he langstelling krijgen en behouden, waarvan met rede verwacht mc\g worden, dat zij zon- oer blijvende hulp loonend zullen werken. Hoofdvoorwaarde moet daarbij zijn, dat alles, wat tot stand gebracht wordt, de be treffende bedrijven en wat daarmede ver band houdt, zoo snel mogelijk leidt tot aan passing bij dc onontwijkbare werkelijkheid, die do wereldgebeurtenissen ons opleggen. Wanneer wij in het licht van do voor gaande beschouwingen nagaan, wat het Werkfonds 1934 te doen vindt op industrieel terrein, dan zie ik daar de volgende ru bricken van hulpverlcening ter verruiming van werkgelegenheid nu en vooral in de toekomst: I. De slichting van nieuwe bedrijven, al of niet verbonden aan bestaande onderne mingen, vooral die bedrijven, xvedke als basis voor verder-verwerkende industrieën deze sterker maken tegenover do buiten landsche leveranciers van grondstoffen en andere bednjfsbenoodigdheden. II. Geldelijke hulp voor moderniseering of uitbreiding van bestaande bedrijven, om aan nieuwe eischen te voldoen, waarvoor kapitaalsuitbreiding op normaio wijze tijde lijk onmogelijk is. III. Toeslag voor exporteurs, zoolang het kostenpeil in Nederland nog ver uitsteekt boven dat in concurreercnde landen. IV. Uitvoering van die openbare en andere werken, die in ruime mate werk geven in industrieele bedrijven met groote werkloosheid. V. Bevordering van gelijkmatige uitgifte van omvangrijke orders, bijv. door tijdelijke crediotxerstrekking. VI. Directe of indirecte hypotheekhuln voor den bouw van rendabele of noodige schepen. VII. In de laatste plaats en slechts bij hooge uitzondering en dringende noodzaak het verleencn van credieten, als de bank of andere particuliere credietgever zich terug trekt. Van al deze rubrieken vinden wij reeds voorbeelden in de tot ons gekomen aan vragen en het is de taak onzer Commissie, om na te gaan, welke alpemcone lijn bij de geldelijke hulp aan de industrie behoort te worden gevolgd en hoe de als juist aan vaarde beginselen op ieder geval behooren te worden toegepast. Bij de driehonderd zooveel plannen en aanvragen, die het bestuur reeds bereikten zijn slechts enkele tientallen, die in de in dustriesfeer ligiren.Voor een deel is alleen de geldnood in het spel, doch thans in epi demische frequentie, die in normale tijden voorafgaat a3n de opheffing van die be drijven, die door voortdurend verlies blijk geven hun taak niet meer op economische wijze te vervullen, althans niet meer zoo goed als de frisscher of sterker concurrent. Thans zal het moeilijker zijn uit'te maken of ongunstige bedrijfsresultaten tot ophef fing moeten leiden. Andere aanvragen zijn meer door phari- tasie ontstaan dan door werkelijkheidsbesef en eerbied voor de millioenen van an leren. Naast een weloverwogen selectie uit al deze vogels van diverse pluimage stunt, het geen het Werkfonds 193i aan initiatief za) ontwikkelen. Wij hebben daarbij het voor beeld en zijn zeker van den steun van reeds bestaande lichamen als de Rijkscommissie voor Werkverruiming, de afd. Nijverheid van 't Departement van Econom sche Zaken de Arbeidsinspectie, den Nijverheidsraad dc Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, het Economisch Technologisch Instituut, dat in Limburg met aanstekelijke activiteit werk zaam is, en vele anderen, die hetzelfde doel nastreven. Wij zullen daarbij wellicht geweld aan doen aan door langdurige ervaring gevestig de principes cn opvattingen. Laten die. ons tot groote voorzichtigheid manen, doch la ten wij in den ongewoon hevigen bcstaans- strijd het „vivent les principes" niet tot bondgenoot maken van de buiten ons be drijfsleven vernielend inwerkende krach ten. ERKENNING ALS AARDAPPEL HANDELAAR, De Nederlandsche Aardappel Centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 30 Mei do volgende regelingen zullen gelden voor hen, die als aardappelhandelaar erkend wenschen te worden. Voor erkenning als handelaar in aardap pelen komen, behoudens door den minister te bepalen uitzonderingen, uitsluitend in aanmerking zij, die: 1. gedurende het jaar 1933 eenige maan den achtereen, minstens 4, als aardappel handelaar werkzaam zijn geweest; 2. het onder 1. vereischte ten genoege 'der Nederlandsche Aardappel Centraio kunnen aantooncn uit facturen, kwitanties, boeken, zakboekjes en/of andere bescheiden. Een aanvrage om erkenning wordt slechts dan in behandeling genomen indien deze aanvrage schriftelijk geschiedt onder insluiting van de hiervoren onder ten 2. genoemde bewijsstukken. KONINKLIJKE HOUTVESTERIJEN. H M. de Koningin heeft Jhr. ir. W G. Roëll met ingang van 1 September 1934 be noemd tot jachtjonker on tot koninklijk houtvester bij Hare Majesteit's houtverste rijen op bet Loo. DUITSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Amsterdam, 29 Mei. Op het parket in de kamer van den officier van Justitie had hedenmorgen een intieme plechtigheid plaats. Te half elf arriveerde de consul-ge Uw oude ruilen wij in VALKESTRAAT Tel 152 VOOR DE KOFFIETAFEL. Kalfspoulet met kerrysaus. Bereiding: 400 gr. kalfspoulet, 40 gr. bloera 50 gr. boter, 1 flinke theelepel kerry, 1 eier dooier. sap van H citroen, V\ L. kokend wa ter met zout Wasch de poulet en zet ze op mot L. kokend water en zout en kook ze. zachtjes* gaar. Verwarm roerende de boter met de bloem cn de kerry en voeg er langzaam steeds roerende de bouillon bij. laat de saus 10 minuten zachtjes koken Verwarm het vleesch en de saus en maak dezo af met een eierdooier cn wat citroensap. Geef er droge rijst bij. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Gehakt. Andijvie. Aardappelen. Citroenpudding. Bereiding citroenpudding. Sap van 3 flinke citroenen, 5 eieron, 200 gram lichte basterd suiker. 1 d.L. witte wijn. 15 gram witte gelatine. De eierdooiers worden met de gezeefde citroensap en de suiker gedurende 5 min. zeer goed gekloot, zoodat ze mooi schuimig worden en daarna de wijn erbij gevoegd. Het gemakkelijkst is, om een email steelpannetje, dat niet te klein mag zijn. voor dit doel te gebruiken. De eiermassa moet nu op het vuur gezet worden, waarbij liefst een asbest plaatje onder de pan komt en onder flink koppen tot een dikke schui mige massa tot op het kookpunt gebracht wordt, daarna wordt de pan van het vuur genomen en de gelatine, die vooraf 15 mi nuten in koud water hee'l geweekt, uitgc- knpnen en roerende opgelost. Het laatst komt het stijf geklopte eiwit hij de puddingmassa, die men laat bekoe len en daarna in een met eiwit besmeerde puddingvorm doet of in een kristallen schaal, waarin de pudding dan tevens xvordt opgediend. Om het zakken van het eiwit te voorko men. moet men van tijd tot tijd roeren, totdat de massa drillerig wordt. Spiritus-, kook- en kampeertoestel- len van de Ned. Gist en Spiritus fabriek vanaf f 1.25. CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. Do Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 3 Juni tot en niet 9 Juni 1934 de prijs voor hot taxe gedeelte van consumtiemelk. gekocht op Regeerings- contract. is bepaald on 4?4 cent per Liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kxvaliteilspremie en voor die van de dor de klasse wordt verminderd met de kwali teitsafdracht van X cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per Liter. -•- 11 „Jaag die vogels weg, Hendrik. Ik wil niet hebben, dat ze daar hun badwater staan oo te drinken." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6