OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP KWART-FINALES GESPEELD VOETBAL OF RUGBYSPEL? DUITSCHLAND—ZWEDEN 2—1 OOSTENRIJK—HONGARIJE 2—1 ZWITSERLAND—TSJECHO- SLOWAK1JE 2—3 ONS ELFTAL TERUG DE MASSA-SIMULTAAN SEANCE TE AMSTERDAM ITALIË—SPANJE 1-1 DE HOLLAND-BELGIE- WEDSTRIJD De F.I.K. vergadert Zwitserland, Zweden en Hongarije uitgeschakeld. Italië en Spanje spelen over Rome. 31 Mei. Uit de resultaten van boden blijkt wel, dut de landen elkaar wei nig In kracht ontloopen. Drie wedstrljdon eindigden met slechts 1 doelpunt verschil, terwijl de vierde ontmoeting Spanje— Italië zelfs na verlenging in een gelijk spel ein digde. Deze ontmoeting moet dus worden overgespeeld, intusschen Is dat wel noodig voor de financiën van de organisatoren, want bij den wedstrijd van heden waren slechts 25.000 toeschouwers aanwezig, toch waarlijk niet te vee! voor een wedstrijd Italië—Spanje te Napels. Voor de halve finaio speelt Duitschland nu In leder geval op Zondag 3 Juni tegen Tsjecho-Slownklje. Dit laatste land won met 32 van Zwitserland en heeft dus onze tegenstanders met de zelfde cijfers versla gen. als wij door de bergbewoners werden gedaan Deze uitslag stemt voor ons land tot dankbaarheid, het bewijst temeer, welke eervolle nederlaag Holland te Milaan heeft geleden. Wat de wedstrijden betreft, bij de ont moeting Duitschland—Zweden onder lei ding van den Italiaan Barlassina 9teldun de beide ploegen zich als volgt op- Duitschland: Doel: Kress. Achter: Haringer en Busci. Midden: Gramlich, Szepan en Zielinsky Voor: Lehner, Hohmann, Conen. Siffling en Kobiersky. Zweden: Doel: Rydberg. Achter: Axelsson en S. Ail., Midden: Carlsson, Rosien en E. Anders- son. Voor: Ohlsson, Gustavsön, Jonasson, Kei ler en Kroon. Grensrechters waren de heeren Van Moor- 6el en Mcrcet (Zwitserland). De wedstrijd vond Ie Turijn plaats voor 12.000 toeschouwers. De temperatuur was niet al te warm. De Zweden begonnen gord tegen de nogal onzeker spelende Duit schers. Het schieten der Zwéedsche voor boede was slecht, terwijl Kress In hel Duit KRESS. sche doel er nogal wat schoten uithield. In de Duitsche voorhoede vlotte het maar matig en eerst aan het slot van de eerste belft moet Rydberg de Zweedsche keeper eenige malen in mopilljke situaties ingrij pen De rust gaat in met blanke?» stand In de tweede helft werd in een snel tem po doorgespeeld, waarbij Duitschland Iets meer in den aanval kwain. heigeen voor namelijk veroorzaakt werd door het feit, dat de spil Szepan. die tot nu toe als derde back had gefungeerd, wat meer naar voren kwam. De linkshalf Andersson moot we gens een blessure even het veld verlaten, doch keert spoedig weer terug. Na een kwartier neemt Duitschland do leiding door Hohmann, na fraai combinatiespel inet Conen, Drie minuten later staat het reeds 2—0 voor Duitschland als Hohmann door de Zweedsche verdediging heenkoml en kans ziet ook Rydberg te passeeren. E. Andersson. die. zooals we reeds meldden, weer in het veld teruggekeerd was, verlaat dan voor. goed hot terrein Met tien man spelen de Zweden verder en aangemoedigd door het publiek komen zij in de meerderheid Zeven minuten voor het einde wist Ohlsson met een listig schuin schot den achterstand tot 21 te verkleinen. Met £—1 won Duitschland tenslotte. Te Bologna vond voor 20 000 toeschou wers in het Littoralestadion kwartfinale Oostenrijk Hongarije plaats De Italianen staken hun sympathie niet onder stoelen of banken en moedigden luide de Hon^a ren aan. Scheidsrechter was de Italiaan Mattea. De wedstrijd werd in een snel tem po gespeeld, terwijl het spel zeer forsch mocht worden genoemd Beide doclverdedigers werden door de respectieve voorhoedes duchtig aan den tand gevoeld. Men vermeed in het alge meen technisch fijn spel, en ging direct op het doel van de tegenstanders af Na achi minuten scoorde Horvath voor Oostenrijk, maar nog geen tien minuten later maakte Sarosy voor de Hongaren gelijk. Met een 1—1 stand kwain de rust. Zeven minuten na dc pauze gelukte het Zischek een voor zet van Bican onhoudbaar voor Szabo in te schieten. 2—1 voor i «osteurijk Ondanks enthousiast aanmoedigen van de Hongaren door het llaliaansche publiek blijft de stand verder onveranderd en heef? Oosten rijk zich dus in de halve finaio geplaatst. Te Turijn stonden Zwitserland en Tsje- cho Slowakije tegenover elkaar en ook deze ontmoeting had een spannend verloop. On der leiding van scheidsrechter Berunek fOoslenrijk) met de grensrechters Yousnf Moharïied en Von Rirlem, respectievelijk Egypte en Duitschland. De volgende teams staan tegenover elkaar: Zwitserland: Doel: Sechehaye. Achter: Min^lli en Weiier. Midden: Guinchard, Jaccar en Hufschmid. Voor: Von Naenel, Jaoggi, Kielholz, T. Abegglen en Jaeck. Tsjechó-Slowaklje: Doel: Planicka. Achter: Jenlcek en Ctyrocy. Midden: Kostaleck, Cambal cn Kreil. Voor: Junok, Svoboda, Sobotka, Xejedly cn Püc. Kr waren 15.000 toeschouwers in het Mus- solinistadion aanwezig, waarvan niet min der dan 5000 Zwitsers. De Tsjechen speel den in de eerste helft ongetwijfeld een technisch beter spel dan de Zwitsers, doch deze spoelden zeer pnergiek en enthousiast, waardoor oen snel open spel ontstond. Reeds acht minuten na het begin scoorde Kielholz het eerste punt. Hot spel golf de van doel tot doel en beide doelverdedi gers moesten herhaaldelijk ingrijpen, wat hun meesterlijk afging. Na ruim 20 minu ion maakte Svoboda fraai gelijk. Tot Aan de rust werd verder niet gescoord. Vier minuten na de hervatling was het Sobotka, die de Tsjechen de leiding gaf Daarop oefenden de Zwitsers een voortdurend of fensief uit op l'auicka's doel en zoowaar slaagde Jaeggi er in den stand weer gelijk te maken na 33 minuten spelen, 2—2. De strijd werd nu uitermate spannend en het was duidelijk, dat het land, dat er in slaagde een doelpunt te scoren, winnaar zou worden. De Tsjechen kwamen lang zaam maar zeker in de meerderheid en de druk werd zoo groot, dat het geen ver wondering wekte, int 7 minuten voor het einde Nejedly kans zag het winnende doel punt te maken. 32. De zege van Tsjecho- ^lowakije was wel verdiend, vooral uit technisch oogpunt, maar wat energie en geestdrift betreft wonnen de Zwitsers het glansrijk. Tot het eind was de stems ming perfect Arnhem, 31 Mei Op Pinkstermaandag stonden honderden Arnhemmers verzameld bij het slation en hotel, Bristol, om maar vei» gtimp te kunnen zien van de spelers die naar Italië gingen ter verdediging van Nederlands voetbalnaam. De politie moest uitgebreide maatregelen nemen en de eigenaar van holcl Bristol speelde voor politie agent, portier en hoteldirecteur om de te groote schare belangstellenden verre te houde.n van het kleine gezelschap. Dins dagsmorgens waren uitgebreide maatrege len noodig om den spelers een vrij pad te laten van het hotel naar het station, er werden zelfs geen permnkaartjes meer ver kocht om ongelukken op de perrons te voorkomen. Heden is het elftal teruggekeerd Er was een mogelijkheid, dat de voetballers cn officials om 3.30 in Arnhem passeer den Twee journalisten waren aan den trein Zij waren de eenige vergeefs wach tenden. Andere mogelijkheden waren een aankomst om 6 48 of 8.34 De Rheingold op het eerstgenoemde tijdstip binnenko mend bleek het gezelschap met zich te voeren. Weer waren er de twee journalis ten. één supporter, en een dam^. mevrouw Herberts, die de ;pmgeur van de begroe ting van den voorzftter der kcuzccommis- sie had. Er bleek een uitstekende stemming te heerschon in het gezelschap, dat als Ita lianen terugkeerde. „Vermeldt dat vooral", aldus de heer Herberts, „er heeft een prachtige geest In het elftal geheer«cht en ook na de neder laag bleef de stemming goed Alle berich ten. die anders luiden zijn onjuist". In Zevcnaar heeft een klein meisje nog bloemen aangeboden als groet bij het he treden van den Nederlandschon grond door een dappere ploeg die fier strijdend ten onder is gegaan. Er waren booze tongen, die beweerden, dal de verduisteringsproef voor den lucht beschermingsdienst, welke hedenavond te Arnhem wordt gehouden, slechts werd geënscèneerd om hei Nedcrlandsche elftal in alle stilte ons land binnen te voeren. Het waren slechts booze tongen Lachend, weer vol goeden moed voor de toekomst ging het elftal in Arnhen» uit elkaar. L)e heeren Triebets cn Herberts verlieten hel siation. Bakhuys, die van een geboren Ha liaan niet meer te onderscheiden was en Ha lie gingen naar Deventer, Pellikuun, Wels, Van Kun e.n Oprinsen, wachtten op -Ion trein naar het Zuiden. „Nou jongens, tot ziens" klonk het uit den mond van den heer Herberts „Bakhuys, succes in de promotiewed strijden". „Merci, tot kijk". Even praatten we nog met den heer Herberts, voor hij in zijn auto stapte, die hem naar Eist brengt. „Je weet, ik heb in het Vltessenleuws te voren geschreven, dat Zwitserland de moeilijkste tegenpartij was, die we kon den treffen En de Zwitsers hebben den wedstrijd van hun leven gespeeld, ze ver klaarden het 2elf na afloop Er zijn wel technische fouten gemaakt bij ons, maar ieder speler heeft zich ten volle gegeven. We zullen het er later nog wel eens over hebben". De portieren klappen dicht, weldra tuft de Rheingold naar het Westen, twee an dore treinen resp. naar het Noorden en het Zuiden, on een Ford over de Arnhemsclie schipbrug naar het landelijke Eist aan de Linge. waar het nog rustiger is dan bij het Nederlandsch elftal in Como aan het Comomeer. SCHAKEN Men meldt ons nader In de grooto Dinerzaal van Carlton die met de bijbehooren Jo zijzalen veel te k'ein bloek te zijn voor de tallooze schakers vond Woensdagavond de eerste groote pro pagandawedstrijd plaats, georganiseerd door het comité, dat de t»t kouistige tweekamp om het wereldkami ioenschap tussclien Aljechin en Dr. Euwe voorberei it Niet minder dan 16 simultaanspolers be hoorende tot de stu'kste Nederlandscho schakers, hadden zich beschikbaar gestel voor het goede doei. Nadat de reeds door ons vermelde spre kers het woord gov jp> d hadden begon om over half 9 het spel. Dr. Euwe had 25, de overige simultaanspelurs 15 17 tegen standers hen van de spreKers had onder groot applaus van de aa iwezigen gememoreerd, dat zich onder de lt> eimultaanspelers vier oud gedienden" bevonden Jhr. v. Fo repst, Gans, Schelfhout .en Speyer die reeds in.1913 aan een 'lêrgelijko séunce deel namen en dat Speyer toen op schitterende wijze den eersten prijs won. Het was dan o k niet te verwonderen dat, behalve Dr. Euwe. vooral Speyer in hei middelpunt van de belangstelling stond En terecht, want deze ruim 60-jarige vete raan bleek nog niets van zijn kracht ver loren te hebben. Zijn rifll is een combinatie van positie- en aan/«lsspel. die bijzonder productief blijkt te zijn voor simultaan spelen. Hij behaalde verreweg het fraaist»* resultaat, zooals .lit onderstaande tabe» blijkt. Omstreeks 10 uur werd een kwartier gepauzeerd Jhr. v. d Bosch had toen reeds negen partijen beëindigd, de andere slmui taanspelers nog weinig of geen, zoodat hei te voorzien was, dat de D. D. er het eerst klaar-zou zijn. EmotlevoiTc strijd. Falende arbiter. Twee duhiet'-'e doelpunten Napels (Per telefoon). (Van onzen specialen verslaggever). Wat een sensatie! Wat een sensatie! Wij zijn er nog stil van. Op het Stadion Bertn hebben Spanje en Italië heden een wed strijd gespeeld, maar wij zouden niet dur ven beweren, dat het een voetbalwedstrijd was. Zoo nu en dan werd een bal getrapt, maar de rest van de aandacht werd be steed aan den man en ik heb het Neder landsche elftal gelukkig geprezen. dat de Zwitsers hen de baas zijn gebleven. Wij waren met 11 gewonden van het veld ge gaan en de grootste merkwaardigheid van dezen wedstrijd was wel. dat twee volle dige elftallen den wedstrijd uitspeelden. Direct zij toegegeven, dat de scheidsrech Ier hier wel de grootste schuld aan had. Arbiter Raert moge de spelregels kennen al twijfel Ik er aan maar hij be- heersebte geenszins de temperamenten van belde ploegen, die met Zuidelijk enthousias me alle middelen te baat namen om doel- punten te forceeren. Wanneer er dan ook slechts éénmaal aan elke kant werd ge scoord dan kwam zulks buiten twijfel op rekening van de verdedigingen, die schit terend hebben gespeeld en deze doelpunten waren nog aanvechthaar. Allebei kwamen voor de rust. Na 35 minuten kreeg een Spanjaard een vrije schop te nemen, waar voor wist niemand en de cent ervoor Lan gara nlantst zoo keurig naar zijn linkshin nen. dat deze maar voor het intrappen had. Het was een kapitale blunder van don scheidsrechter, die na dien trachtte ook Italië een doelpunt te bezorgen en voor de rust slnagdo hij daarin, lmmern twee mi nuten voor öh i usi IcHtte Feraro een schot op het Spaansche doel en Zamora had het leder makkelijk gehouden als niet twee Ita lianen hem aan zijn baadje hadden gegre pen. zoodat hij niet uit de voeten kon ko men. Geweldige protesten volgden en mid den op het veld werd het een heel relletje rondom den arbiter, die teneinde raad maar een grensrechter consulteerde en deze bleef aan den veiligen kant. zoodat het doelpunt, zeer ten onrechte, werd toegekend. Daar mede wan natuurlijk voor de rest van den strijd het prestige van den leider geknakt en de feestelijkheden begonnen derhalve pas toen opnieuw werd begonnen Qua spel had Italië zeer zeker verdiend te winnen Tn het begin leek het er op. dat de beide elftallen aan elkaar gewaagd wa ren want zoowel Zamora als Combi kregen het kwaad te verantwoorden, maar nau welijks was he» spel een kwartiertje aan den gang of het werd duidelijk hoe primi tief het spel der Spanjaarden eigenlijk was. Zoodra de bal bij het Spaansche doel kwam Hep de voorhoede terug en zij bleven net zoolang voor hun eigen goal tot dat er op een of andere wijze opluchting kwam Het duurde meestal veel te lang. zoodat er meerdere malen een volkomen bombarde ment op de Spaansche goal plaats greep met 11 Spanjaarden die als redders fungeerden. YVat Zamorra in deze periode presteerde grensde aan het ongelooflijke en wij kun nen gerust getuigen, dat hij 50 pet. van het succes heeft behaald. Zamorra heeft fabel achtige saves verricht en hil dicteerde als aanvoerder zijn menschen. Wel probeerde men om hem omver te loopen. maar on wrikbaar stond hij met het leder, waarbij het noodige geluk hem ook niet ontbrak. Zijn collega aan den overkant had een zeer gemakkelijke middag en dat was maar goed ook. want een erg grootcn indruk maakte Combi niet. Hoewel het hier een Zondag was en Italië speelde, was het Stadion van Florence nau welijks voor de helft gevuld, zoodat het fi nancieel fiasco zich nader voltrok. Er wa ren haast geen Spanjaarden, zoodat het pu bliek voor het grootste gedeelte uit Italia nen bestond cn zoo nu en dan was een ge loei en gefluit, dat geen grenzen kende Beide elftallen brachten spontaan hun groet waarbij de Spanjolen zich rond den c'.'kï) opstelden met den cantain op het middel punt. een aardige geste. Italië stond in een rechte lijn en zij hieven slechts hun hand omhoog en overweldigend waren dc toe juichingen. Bij Italië speelden de ex-Argentijnen Com bi en Orsi mede, waarvan slechts de laatste zeer gevaarlijk was. Hij was de favoriet der massa en meermalen bracht hij het le der langs een grootcn omweg voor het doel. zonder dat er een Spanjaard aan te pas kwam. Het schieten der Italianen was ech ter zeer slecht. Hun verdediging speelde een zeer goede partij, doch de Spaansche voor hoede was zeer middelmatig en daarbij had zij een centervoor, dio de elementaire be grippen van zijn vak niet kende. Zijn eeni ge kracht was hard schieten en pas In de tweede helft kon hij deze krocht toonen. De tweede helft bracht de opwinding tot het kookpunt. Op een gegeven oneenblik maakt do Spaansche linksback duidelijk hands binnen de fatale strepen, maar Baart zag het niet. Toen ontstonden tevens een paar relletjes op de tribune, waaraan de politie te pas moe.st komen, doch een en ander werd op tijd gesust. Tegen het einde kregen wij achter elkaar een paar hoek schonnen op het Spaansche doel. maar Za mora dook naar alle kanten om het leder weg te stompon. Het einde kwam en er moest verlengd worden. Snanje speelde nu een geheel an der spel. Een schot van rechts kwam buiten het bereik van Combi tegen de lat en ook van Ttalië kwamen nog eenige aanvallen, doch er werd niet meer gescoord, al miste de Italiaans* he rechtsbuiten één minuut voor füd een gouden kans voor open goal. Men heeft besloten om wegens het groote succes Vrildag een tweede voorstelling te geven van hetzelfde stuk. Gaat dat zien! Gaat dat zien! Na de pauze begonnen de slachtoffers te vallen en over twaalven eindelijk viel de laatste beslissing. Hieronder volgt dc* uitslag, de simultaan- spelers zijn genoemd in de volgorde van dea tijd, die zij gebruikt-ju. Jhr. Dr. v. d. Bosch 112 minuten, 17 ge speeld, gewonnen, 3 verloren. Speyer 125 min., 16 gew., 1 rem. Schelfhout 130 inin13 gew., 3 rem. Dr. Pannekoek 139 inin13 gew., 4 rem. v. Hartingsvelt 162 min., 10 gew., 5 reriu 2 verloren. Spanjaard 165 min., 9 gew., 2 rem 6 veri. J C. Sterk 167 min., 10 gew., 3 rem., 4 verl. Mühring 169 min., 15 gew., 2 rein Jhr. A. K v. Foreesi 169 min., 10 gew., 1 rem6 verloren. Wackers 175 min.. 10 gew., 2 rem., 5 ven. Gans 176 min., 13 gew., 1 rem., 3 verl. Spinhoven 780 min., 14 gew, 1 verl. Mulder 200 min., 12 gew., 4 rem1 verl. Félderhof 201 min, 13 gew., 2 rem,2verl. v. Hoorn 203 min., 11 gew1 rem., 5 verl. (na arbitrage van eenige partijen). Dr. Euwe 210 min21 gew.. 3 rem., 1 verl. De eerste prijs werd dus glansrijk gewon nen door den Amsterdammer A Speer; tweede werd Schelfhout, dorde de jeugdige Mühring, vierde Dr. Pannckoek enz. KORFBAL Het Belgische 12:1 al en enkele bijzonderheden over den komenden kamp Nog slechts enkele dagen resten ons van hèt groote korfbalevenemenl: !-• Holn.nd België wedstrijd. Afwisselend vordi Jeze ontmoeting in België en No Ierland - ge* speeld: verleden jaar won ons verregen* woordigend twaalftal met 3—1 in Uitwer pen; as. Zondag zijn de Belgen unz«« tas ten op het fraaie sportterrein H Hitrus: te Dpn Haag. Er bestaat voor den eenigsten internatio nalen wedstrij 1, welke do kurfballermsters) kennen, eroole belangstelling. Uit Amster dam vertrekt in de ochtenduren een extra- trein niar Den Haag terwijl ook uit an dere dee '*n van het land flink wal publiek verwacht wordt Djn Haag zelf levert na tuurlijk net grootste contingent toeschou wers. Reeds hebben vele nu tori lei ton, o a. Z. Exc. mr. I B Kan, bericht gegeven, dat zij den wedstrijd zulen bijwonen, dok de Belgische gezant za! vertegenwoordigd wor den. De B.dgen hebben met extra zorg hun ploeg samengesteld. Deze is als volgt: Hel Belgisch Twaalftal. Aanval dames v. d Reeck en v. d. Loo- verenhosch; heeren; Smet en van Weze- mael Jr. (all^n Rivièra). Midden dames Roth (Arbeiders) en Pellls (A.KC); heeren Pol Dalving en H. Bellens (beiden Voorwaarts). Verdediging- dames Miehielsen (Arbei ders) en mevr. De Maarschalk De Ravel (Minerva); heeren Slure (Rivièra) en van Overschee (Senldis). Reserves zijn. mpvrouw Janssen—Peters (ScaldifA en den heer Verbruggen (Scnldis), Vergeleken met het vorig jaar zijn er dus nog al wijzigingen in ie ploeg aangebracht, welke volgens de inlichtingen welko wij ontvingen, stellig geen verzwakkingen be- teekenen. De scheidsrechter. Het is bij een interlandwedstrijd de ge woonte, dat het bezoekendo land zijn scheidsrechter medebrengt, of liever, een voordracht van drie arbiters opstelt, waar uit hut ontvanaenne l.inJ een keus doet. Het bestuur van 1en Nederlandschen Korf- baiuoii l^heeli Zijii seus -Uien valien op deli heer W. de Koning, nummer één der voor dracht. die hiermede dus zal debuteeren als internationaal arbiter. Als grensrechter voor België zal fungee- ren de hjer E. Loridow, voor Holland vlagt de heer P Minderman Vermelden we voorts nog, dat van 1 uur af (de wedstrijd zelf begint om 2 uur pre cies) de Haags-;he Postfanfare zich zal doen hooren Het laatste half uur voor den aan vang van den kamp worden er door dit muziekgezelschap rondwandelingen rond het terrein gemankt. Na afloop van den strijd vereenigen bei de ploegen met officials zich aan een se- meenschappelijk diner in het Badhotel „Kijkduin". Naar wij vernemen zal de „Fédératlon In ternationale de Korfbal" Zondagmorgen 3 Juni a.e-, vóór den aanvang van den lan- denwedstriid Nederland—België, in restau rant Olympia tp Den Haag vergaderen Verschillende belangrijke puntpn, o a. het wijzigen der spelregels, slaan op de agen da. Van ie wijzigingen is het terugbrengen van den «drafworpafstand van 5 op 4 Meter wel de belangrijkste. Het bestuur van ie F I.K. wordt gevormd door dp heeren N. Broekhuysen (voorzitter), S. A. Wilson en K. I Hevboer (allen Ne derland) en Ch Zijs en V. Vjreecken (secr.- penningm.) beiden België. ALJECHIN WINT DE 21STE PARTIJ. Karlsruhe. 31 Mei De 21ste partij is gewonnen door Aljeehin Bogoljuhof gaf na 64 zetten op D° stand is thans: Aljechin 137», Bogoljubof V/*.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 10