DE DOM per SNELTAX Was de weg weg of werkelijk een weg? Nieuwe motor in vlammen met pofo-sfvirten Schotsche das 1{unnen wij. PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA Rotary - Amersfoort NAAR 'T STADION CONCERT a f2.per persoon De Ondernemer G. LENSINK. SIERKUNST N.V. TENTOONSTELLINGEN: Hen Maarnsche wegenkwestie voor de- tweede maat voor het kantongerecht Een Maarnscbe wegenkwestie bad om principicele redenen haar weg naar don Hoogcn Raad gevonden, maar was, gezien een tegenstrijdigheid in de dagvaarding, door dien Raad afgewezen. Het Oponbaar Ministerie achtte echter een principieele beslissing in deze dermate belangrijk, dat het wederom een vervolging instelde tegen den bezitter van den landweg in kwestie, welke op diens aanwijzing omgeploegd was geworden. Hetgpen eerst secondair ten laste was getcgd, gold nu primair, zoodat dan de be lemmering van den weg uitgelokt zou zijn, terwijl nu „het doen plegen" secundair was gesteld. Was nu de weg werkelijk een weg in den zin *an oen openharen weg. of was de weg weg, moest hij geacht worden niet te be staan? Voor degenen, die in deze kwestie niet org wegwijs zijrt. dicne nog het vol gende. Een weg is volgens de nieuwe we- genwet openbaar, ah hij 30 jaar onafgebro ken voor het publiek toegankelijk is ge weest. tenzij het recht op den weg in die periode gedurende minstens een jaar is voorbehouden, door middel van een bordje b.v. met de aanduiding „Eigen weg". Geldt dit nu ook voor het bordje „Verboden toe gang" gevolgd door het bekende artikel van het wetboek van stra'rccht? Het O.M., waargenomen door Mr. Zijlstra, meende het zóó te moeten interpreteeron dat ook hiervoor de termijn van een jaar noodig was om te voldoen aan de uitzondering. Van deze stelling uitgaande, was de weg openbaar; immers, uit de verklaringen van de getuigen k décharge was niet genoeg zaam komen va^f fo staan, dat een derge lijk inderdaad blijkbaar wel geplaatst bord er een heel jaar heeft gestaan. Het prin cipieele zit dus in de vraag of men kan volstaan met 6lechts enkele dagen den toe gang te verbieden, hetgeen hij graag uit gemaakt zag. Dat do weg overigens sinds onheugelijke tijden openbaar was, bleek wel uit de verklaringen van de verschillende inwoners van Maarn, die er soms wel al 45 jaar gebruik van hadden gemaakt, want dit pad over de hei bespaarde hun min stens een half uur looöen en nooit hadden zij cc' afsluiting gezien, noch een even tueel bordje aan een bejkenboom. die daar stond; dit wat betreft do getuigen k charge Tot plotseling deze kink in den kabel kwam. zooals de kantonrechter zei. Toen degene, wien opgedragen was het stuk grond om te ploegen, bij zijn werk eon paar voetpaden tegenkwam had hij daar niet bij stilgestaan, zoodat hier redelijk ge sproken mag worden van uitlokking tegen belooning. Deze getuige had zelf verklaard dat Maarn vroeger een vrijgevochten land was; zoodat er geen sprake geweest kan zijn van afsluiting. Hij elschte dan ook wederom 10 of 5 dagen. In de verdediging werd er op gewezen, dat ook van het toen subsidiaire, nu pri maire vrijspraak zou zijn gevolgd, zoo dat dit thans ook zou moeten geschieden. Verder was vast komen te staan, dat het bordje Verboden Toegang aangebracht was, waarmee de 30 laar van openbaarheid on derbroken zou zijn. Uitspraak over 8 dagen. Onverklaarbare koersalwljklng. Van twee motoristen, die betrokken waren bij een zeer ernstige aanrijding onder Wou denberg was alleen een uitvoerder van bouwwerken uit Amsterdam verschenen als getuige. De verdachte in dezo zaak lag nog K LE E DÏr^G M AQ AZ Y N AMERSFOORT VARKENSMARKT ziek tengevolge van den schedelbreuk, wel ke hij bij die aanrijding had opgeloopen. Getuige had nog iets aan zijn been, terwjjl zijn vrouw, die op bet duo gezeten had, nog wat aan de arm mankeerde. Beide motoren waren in brand gevlogen en totaal vernield, die van verdachte had nog geen 24 uur geleden «u den winkel ge staan Getuige vermoedde dan ook, dat verdachte te veel in bewondering was. ge weest voor zijn splinternieuwer! motor. HIJ had althans naar het reservoir zitten kij ken, wat andere getuigen bevestigden. Plot seling en geheel onverklaarbaar was hij dwars den weg overgestoken met het nood lottig gevolg. Rekening houdend met zijn zwaar verlies en den nog te vergoeden mo tor veroordeelde de kantonrechter verdach te conform den eisch tot 40 of 10 dagen. RAAD VAN ARBEID Herdenking van het rig bestaan. Op 1 Juni bestaat de Raad van Arbeid alhier 15 jaar. Woensdagmiddag 30 Mei werd dit ten kantore van den Raad, voor de leden van den Raad en het personeel herdacht. Nadat eerst een Raadsvergadering was gehouden, kwamen de leden van den Raad en het personeel met elkaar samen. De voorzitte- van den Raad, de heer Ad. ter Cock, heeft in deze bijeenkomst een re de gehouden, waarin hij een overzicht heeft gegeven van de werkzaamheden van den Raad In do afgeloopon 15 jaren en aan de leden van den Raad en de ambtenaren dank gebracht voor alles, wat zij in het belang der Sociale Verzekering hebben ge daan. Als oudste Raadslid in jaren, sprak daar na de heer Brouwer uit Hilversum, die don voorzitter huldigde voor do wijze, waarop deze steeds do verguderingen heeft geleid, zijn werklust en do goede verhouding tot het personeel. Namens de leden van den Raad bood hij den voorzitter een gouden vulpotlood en eenige standaardwerken op sociaal terrein aan. Vervolgens werd hot woord gevoerd door den heer Berends, chef de bureau, die don Voorzitter gelukwenschtc en hem bedankte voor de waardcenmde woorden tot het per soneel gericht, waarna hij namens het per soneel den heer ter Cock een tuinameuble- ment met parasol aanbood. De voorzitter bedankte daarop de spre kers voor de tot hom namens de Raads leden en de ambtenaren gerichte woorden en do ontvangen geschenken. Nadat thee en versnaperingen waren rondgediend, bloven de heer en mevrouw ter Cock, Raadsleden en ambtenaren nog eonigen tijd bijeen, waarna om half zes de bijeenkomst door den voorzitter werd ge sloten. Heden herdacht ook de heer J! J. Be rends, chef de bureau, den dag, waarop hij 15 jaren bij den Raad van Arbeid werk zaam was; namens het personeel werd hem naast bloemen een gehamerd bronzen sigarendoos aangeboden. UIT HET POLITIERAPPORT De zon schijnti Een vrachtauto, welke do bocht Lange- straatKorte Gracht nam. raakte een al daar neergelaten zonnescherm, dat bescha digd werd. Een dme ruit vernield Een persoon deed aangifte van vernie ling van een ruit ter waarde van 25 In een onbewoond perceel. De politie stelt een onderzoek in. Men wacbte zijn beurt afII In de nauwe Kampei-binnenpoort raak ten een met paard bespannen voertuig en een driewielige bakfiets bekneld, doordat dit laatste voertuig niet wachtte, tot het andere er uit was. Gelukkig had dit geen enkel schadelijk gevolg. Dat verwacht ook niemand, In de Johan van Oldenbarneveltlaan viel een vrouw van haar fiets, doordat zij over een gat in het wegdek reed. dat anders met een deksel gesloten is. Zij viel tegen een boom aan en verwondde haar neus, welke in de Lichtenberg gehecht is. Wi« de schuld? Een zes-wielige vrachtauto en een luxe personenauto kwamen met elkaar in bot sing op de Stationsstraat. Do bestuurders verweten elkaar, dat zij niet voldoende rechts hadden gehouden. De schade werd onderling geregeld. HOMOEOPATHIE De algemeene vergadering der verecni- glng tot bevordering der bomocopathie in Nederland zal Woensdag a.s. in hotel Mo- nopole alhier worden gehouden. Des morgens zullen de huishoudelijke zaken worden afgedaan, terwijl des mid dags, na de ontvangst ten gomeentehuize, in Amicitia een film over kininebcrelding zal worden vertoond. De vergadering zal worden besloten met een autotocht, waar bij o.ro. een bezoek aan het vliegveld te Soesterberg zal worden gebracht, GUNNING. Het loodgrieterswerk aan de 152 gemeen- tewoningen In het Plantsoon Noord en de Pothstraat, Is opgedragen aan de firma J. P. Steenbeek en Zn., alhier, die op één na laagste inschrijver was. PESIE'S JUBILEUM REBUS. Zeer veel animo. Voor de rebus, welke Pesle's bad ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan heeft ontworpen, zijn tot heden niet minder dan 1100 oplevingen binnengekomen 1 WEEK-END WEERKANSEN. Onze weerkundige medewerker schrijft on9: De algemeone weerstoestand in het groot ste gedeelte van Europa beeft zich In en kele dagen in een zeer gunstigen zin ont wikkeld en wij hebben daarvan de gevol gen ondervonden in den vorm van mooi en warmer weer van een meer zomersch ka rakter dan wij in langen tijd gehad hebben. Deze grpote verandering is een gevolg van do ontwikkeling van een gebied van hoogen druk over het grootste gedeelte van Europa, waarbij het centrum van den hoog- sten druk zich naar de Noordelijke helft van ons werelddeel verplaatste. Tengevolge hiervan werd de toestrooming van koude lucht uit het Noorden de laatste dagen vol komen afgesloten en was de hier aange voerde lucht van meer continentale ooi- sprong en dus warmer. In de helder» nachten veroorzaakte de sterko warmte uit straling nog een lage temperatuur, die over dag weer werd gecompenseerd door de sterke zonnestraling. De langdurige periodo van regen schaarschlc werd dooi- dezo veranderingen opnieuw verlengd Tn de hoogere luchtlagon i.s de temperatuur belangrijk trostogen. Waarschijnlijk zijn do hoofdtrekken van dezen weerstoestand voor grooto dcelen van Europa, voornamelijk in bet Noorden en Noordoosten tamelijk bestendig, maar het zelfde kan niet worden gezegd van de lan den ten Zuiden. Zuidwesten on later ook in ons land en West Duitschland. Reeds vóór Donderdag heeft zich over de Golf van Biskaye en Frankrijk een vlak gebied van lage drukking ontwikkeld, sa menhangende met een depressio over den Oceaan. Aanvankelijk scheen het dat het gebied van hoogen druk aan de Zuid en Westzijde wel weerstand zou bieden aan den afbrokkelenden invloed van dit gehied van lage drukking, maar in den loop van Donderdag kwam een minder gunstige wen ding in dit vooruitzicht, doordat dezo lage drukking het karakter kreeg van een on weersdepressie, waarvan verwacht kan worden, dat zij zich Noord- on Oostwaarts zal verplaatsen. Daardoor nemen de on- weerskansen tegen het einde der week toe, vooral het eerst in het Zuiden van ons land, daarna in het midden en Oosten cn ten slotte mlsschfon- voör het gehcele land, waarbij h.et W'esten wellicht do minste kans krijgt. Hierop volgt dan natuurlijk de gewone afkoeling:-™ Een onregelmatig dalende barometer, «terk oploopende temperatuur en uitbrei ding van de wolkenbank vanuit het Zui den zijn daarbij onmiskenbare voorteeke nen. Terwijl het Donderdag eigenlijk te vroeg was om do richting to kunnen be- oordeelen. waarin do weerstoestand zich zal ontwikkelen, zal dit heden (Vriirlarr) hoogst waarschijnlijk zeer duidelijk zijn. In elk ge val neemt do stabiliteit van 1W weer af en nomen de kansen op storingen tegen Zater dag toe. Of reeds vóór Zondag de bovenbe doelde afkoeling zal intreden is nog onze ker. Bij de zeer vlakke luchtdrukverdeeling en de sterke temperatuurtegenstollingen rondom ons land kunnen zich sterko on verrassende storingen ontwikkelen, waar op dus eenigszins gerekend moet worden. (Nadruk verboden). VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service LANGESTRAA1 28 TEL. 59. Dr. MONTISSORI IN ONZE STAD. Gistermiddag bezocht Ds. Montessorri de school van do Nederlandsche Montessori- vereeniging, afdeeling Amersfoort. Om twee uur hield de auto voor het ge bouw Utrechtscheweg 102 stil en werd me vrouw Montesorri door de kleuters van de voorbereidende school met gejuich en bloe- metjos ontvangen. Daarna bezocht de Dottoressa na een be groeting van het bestuur alle afdeclingen van de lagere school en nam er met groote belangstelling kennis van hoe daar door de kinderen gewerkt werd. Het verheugde haar zeer de kinderen intens bezig te zien met haar laatste nieuw gevonden leerma teriaal. Na half vier, toen de kinderen naar huis waren gegaan, betuigde mevrouw Montes- soric in een vraaggesprek haar groote te vredenheid met de school, waar geheel in haar geest gewerkt wordt, en gaf zij als haar overtuiging te kennen dat voortgezet Montessorionderwijs als vervolg van deze school stellig groote kans van slagen heeft. R.K. DEKENAAT AMERSFOORT. Hiertoe behooren 18 paroohies. Daarin zal door den Aartsbisschop het sacrament des Vormsels worden toegediend op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 11, 12 en 13 Juni. Wat" Amersfoort zelve betreft geschiedt het Maandagvoormiddag in de kerk O.L. Vrou we Hemelvaart Langegracht, Maandag- namiddag in St. Ansfridus op den Berg, Dinsdag in St. Henricus, Soesterkwartior en Woensdag in SU Franciscus Xaverius aan het Zand. prof. Vening Meinesz spreekt in een meerstedembijeenkomst over zijn zwaarte kracht proeven Gisteravond had in den foyer van Amici tia een bijeenkomst plaats van leden der Rotaryclubs uit Arnhem, Apeldoorn, Hil versum, Utrecht en Amersfoort, waarbij door Pof. Vening Melnesz alhier een voor dracht gehouden werd over werkzaamhe den die hij in de afgeloopen jaren verricht te met betrekking tot het bepalen der zwaartekracht. Na in het kort zijn gehoor een indruk te hebben gegeven van de „werkplaats" waar hij zijn werkzaamheden verrichtte, d.w.z. do onderzeeboot die hem daarvoor was toegewezen, gaf hij oen beschouwing over het zwaartekrachts onderzoek op land, en vervolgens van dat op zee. Het laatsto is op de gewone zoeschepen moeilijk wegens de golfbeweging; in een duikboot kan men die door onderduiking ontgaan, waardoor de waarnemingen naar wensch mogelijk worden. Het toestel dat gebruikt werd be vatte meerdere slingers om storingen beter uit te schakelen. De taak die spreker zich gesteld had was tweeledig en wel le vormbepaling der aarde; 2e onderzoek van de inwendige sa mcnstelling der aarde; wat met verschil lende verklaringen werd toegelicht. Nagegaan werd hoe gebergten in de taai vloeibare onderlagen der aardkorst groote „wortels" hebben, massa's waarmede zij in de subpostale plastische magma ingedom peld zijn, evénals b.v. ijsbergen met een groot onderstuk in het water drijven Om de oorzaak dor vormen na te gaan was in de jaren 1929 en 1930 ter onderzoek in Ned. Indie do onderzeeboot K XIII. ge durende acht maanden beschikbaar. Gebleken is toen, dat langs en om Suma tra en Java, en ombuigende om de Moluk- ken de aardkorst 25 K.M. dikte) naar binnen ombuigt, en dat zich daar nu reeds een wortel gevormd heeft aan de onder zijde dier kust van 20 K.M. diepte en 60 K.M. breedte, een reusachtig proces, dat zeer langzaam verloopt, cn aardbevingen veroorzaakt die onze archipoi .eisteron. Met talrijke platen en schetsen werd een en ander verduidelijkt, terwijl de verschil lende vragen helder en uitvoerig werden toegelicht. Ten slitte wijdde spreker 'n woord van warme hulde aan de Kon. Marino in ver band met de gebleken groote technische bekwaamheid, de goede geest bij alle, per soneel onder do vaak zoo moeilijke ora standigheden, en de groote medewerking die hij voortdurend van dc Marine.ieicling had mogen ondervinden, en wees hij erop hoe de geest van elkander behulpzaam te zijn, en eikaars taak te verlichten (ook '•en der Rotarydoelsteljingen) hier wel zeer bij de geheel© bemanning tot zijn recht was gekomen. Met groote instemming van het gehoor brachten daarna eenigo aanwezigen den spreker dank voor zijn zoo bijzonder be langwekkende voordracht. Hoogeweg 49 Tel. 1354 of 743. D a g e 11 j k s City Theater. Vertooning van „Dc Dicta tor." Voorstellingen 's Zaterdags om 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m s Zondags om 1.45. 4.—, 6.15 en 8.3U uur n ra. 's Zaterdags en Woensdags matinéo. 2^ uur n.m. Overige dagen 615 en 8.30 uur n.m. Museum Fléhito, Westsingel. lUitgezon lerd des Zondags) Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theo* Vereeniging. Regeniesselaan. ledtren da* an 6—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. B K Leeszaal, Nieuwstraat 24. Leeszaal Handelsregister. Arnh weg 23. Vredesbibliolheek, Arnhemscheueg 50. 18 Mei tot 3 Juni Tentoonstellingsgebouw Sierkunst. Tentoonstelling teekeningen me vrouw Nan Letscb. 9—20 uur n.m. 19 Mei tot 3 Juni. Toonzaal Sierkunst entoonstelling van werken van Chris La nooy 9—20 uur n m. 3, 4 cn 5 Juni. Cinema Amicitia. Vertoo ning van „Dc blonde engel." 4 tot H Juni. Verkerraweek. 5 Juni. Muziektent Plantsoen Zuid. Con cert van de Amersfoortsche Muziek vereeni ging. 8 uur n.m. Juni. Hotel Monopole. Jaarvergadering van de Ver. tot bevordering der Homoeopa thic. 10J4 uur n.m eu in Amicitia, Open bare bijeenkomst met filmvertooning. 2 uur n.m. 9 Juni. Receptie „De Stem des Volks" ter gelegenheid van haai 20 jarig bestaan. 9 en 10 Juni. Internationale School voor Wijsbegeerte. Bijeenkomsten van het Bol land Genootschap vooi Zuivere Rede 9, 10 en 11 Juni. Clubhuis Speeltuinver Het Soesterkwartier. Bazar. 13 Juni. Café Het Boompje Oranje veree niging. Ledenvergadering. 8 uur n.m 10—15 Juni. Terrein aan den Hoogland sohen weg. Lunapark. UTRECHTSCHEWEG 90a KLEURECHTE GORDIJNSTOFFEN VLOERBEKLEEDING MEUBELEN - LAMPtN POTTENBAKKERSKUNST DOOR CHRIS LANOOY TEEKENINGEN DOOR. MEVR. NAN LETSCH STEVEN v. d. HAGENLAAN la AMERSFOOHTSCHE MUZIEK- VEREENIGING. Het concert op Dinsdag a.s. Het programma van het behoudens goed keuring van B. en W. door de Amérsfoort- sche Muziekvereeniging in Muziektent Planstoen Zuid op Dinsdag a.s. uit te voe ren concert, luidt: 1. Durch Nacht zuiïi Licht, Marsch, Laukien. 2. Ouverture Rakoczy, Kéler Bela. 3. Erstes Walzer-Potpourri, Robrecht 4. Grande Fantasie Cavalleria Rusticana, Mascagnf. Pauze. 5. Ouverture Raymond, Thomas. 6. Chinesische Strassen parade, Charaktcrstück, Siese. 7. Slavische Rhapsodic, Fricdemann. 8. Operetten-Revue, Potpourri, Fétxas. 9. Onze Oprichter, Marsch, Fcrd. de Goeij. Opgedragen aan den heer J. van Dorsen ter gelegenheid van het 45-jarig jubi leum der A. M. V. TEMPERATUUR VAN HET WATER* De temperatuur van het water in Peeic'» bad wae hedenmorgen 64 gr. Gevonden zijn: een paar zilveren kettlnk" jee, BURGERLIJKE STAND. 31 Mei, GEBOREN: Steventje, d. van Jan ter Haar en Hendrikje Lustig. Willem, z. van Johannee Marinus Bergman en Marfjtje van Kleef. Johannee Gerardue Hendrikue, z. van Hendrik van Zuilen on Hendrika Maria ter Hoeven Elisabeth Geertje, d. van Geurt Huber en Geertje van Loene. ONDERTROUWD: Ni col aas Bruijnei en Jacobu Doornekamp. Lecndert Kikkert en Hendrika Annetta van Amerpngen. Gerar- dus Christ en Antje van Bekkum. Francis cus Manten en Barta Margrietba Merker. Bernhard Bolder en Cornelia - Johanna Boeresen. Johannes Coendert Zwap en Ger- df Ratns. Theodoma Johannes ^artsen cn Elisabeth Maria Varenhorst Gerard An- tonius Cornelis Willem de Jong en t,e:«trda Hendrika van Veluw Jan Mastenbroek en Derkje Jentje Pothof. GEHUWD: Barend van Egdom en Corne lia van IJzcndoorn. Lammert Antonie Koe nen en llenriöttc de Vos. Hendrikus Vah- 6tal en Johanna Hendrika Poeiert. Jan Hof land en IJtje Piërus Biersma. OVERLEDEN: Louisa Sophia Veenen- daal, oud 80 jxar, weduwe van Willem Kraaikcmp. KON. MILITAIRE SPORTVEREENIGITrtf. Rallye-Paper van Vorden. Deze samengestelde wedstrijden vond tot nog toe steeds in het najaar plaats en werd dan dikwijls door ongunstig weer bedreigd. Do proet, dit jaar genomen, om den wed strijd in Mei te houden, werd een groot succes. Het weer heeft hiertoe voor 100% bijgedragen. Woensdag 30 Mei, dc eerste dag, waarop het ongeveer 75 K.M. lange parcours van de RalJaye-Paper gereden moest worden, stond do zon stralend aan den hemel, zonder dat van oen afmattende hitte sprake was. Op Donderdag 31 Mei werd het programma vervolgd met dc dres- suurproef in de morgenuren en dc cross country in den namiddag; ook deze beido ondcrdeelen werden door prachtig weor be gunstigd. De conditiekouring vond Donderdagmor gen plaats, waarbij de toestand der paarden over het algemeen zeer goed werd bevon den. Van de 30 paarden behoefden er slechts 2 wegens lichte kreupelheid \oor verdere deelname te worden uitgesloten- De beste conditie werd bevonden bij Nena, van Luitenant Marts, aan wlen dan ook de conditie-beker werd toegekend. Dc uitslag van den wedstrijd luidt verden le prijs: Luitenant Felst met User (556 punten). 2e prijs: Luitenant Van Eekelen met Razibundus (555 punten). 3e prijs: Luitenant Marls met Nena (545 punten). 4e prijs: Luitenant Lagerwerf! met Little Diamond (538 punten). 5e prijs: Luitenant Kloppenburg met Reine de Sheba (537 punten). 6e prijs: Ritmeester Baron Sirtema van Grovestins met Blitzmadel (536 punten), POLITIE VOETBAL Ons politievoetbalelftal heeft gisteren met 9—1 verloren van het Haagsche pöli- tie-elftal om het kampioenschap. -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2