SNELTAX GARAGE AMERSFOOETSCH DAGBLAD IN TWEE UUR NAAR HULL FEUILLETON LUXE AUTO'S TE HUUR Vrijdag 1 Juni 1934 32 e Jaargang No. 280 NIEUWSTE LIJN DER K.L.M. Een bijzonder sla-recep VERGEET NIET HET EIGEN FABRIKAAT! ROOFOVERVAL TE VOORSCHOTEN Moderne wagens w.o. 7 pers. met en zonder Chauffeur Vraagt prijs Hoogeweg 49 Tel. 1354 of 743 De heer J. J. v.d. Leeuw vliegt naar Kaapstad f^PpMIDDENSIANDS- BANKVGD& SPAAR-DEPOSITO RENTE 3J% De Heks van Winslea Feestelijke ontvangst bij de aankomst van „de Valk" Huil, 31 Mei. (Aneta-Vaz Dias). Huil, een van de belangrijkste Engelsche Havens, iets Noordelijker aan de tegenovergestelde kust van de Noordzee gelegen dan onze lage landen, is dank zij de K.L.M. voortaan van Amsterdam dagelijks in ruim twee uur te bereiken! Deze nieuwe dienst, die Vrijdag 1 Juni voor het verkeer werd opengesteld, is de tweede directe verbinding tusschen de hoofdstad van Nederland en de Engelsche havenstad. De andere veel oudere verbinding is de geregelde stoomvaartdienst van de Hollandsche Stoomboot Maatschap pij. Eens per week konden reizigers, die niet te veel haa6t hadden en de genoegens van een zeereis prefereerden boven de trein- boot-trein-verbinding via Londen, direct van Amsterdam naar Huil komen. Ruim vier en twintig uur duurde deze reis, het geen echter niet zooveel langer was dan langs den omweg via Londen. Want voor deze route had men ook nog ongeveer 21 uur noodig. En nu: in ruim twee uur van de Amster- damsche vlieghaven Schiphol naar het vliegveld Hedon op een kwartier afstand van het centrum van Huil! Om half twee hedenmiddag startte de „Valk" van de K.L.M., bestuurd door Smirnoff, mei Koop man als telegrafist, van Schiphol en te 15.20 uur (15.40 Am6terd. tijd) stond de „ki6t" op Engelschen bodem. Het was de officieele vlucht, welke aan de eigenlijke opening van den dienst op Vrijdag voorafging. De passagiers waren de burgemeester van Huil Arthur Shepherd, de voorzitter van het Comité van de Luchthaven Huil Benno Pearlman en mevr. Pearlman, de vice-voor- xitter van dit comité C. K. Spruit, de di recteur-generaal van P.T.T. ir. M. H. Dam me als vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat ir. Kalff, de directeur van de Amsterdamsche Handelsinrichtingen L. Boogerd als vertegenwoordiger van burge meester de Vlugt, de voorzitter van de com missie voor stadsuitbreidng te Huil, F. Till, de directeur van de K.L.M., A. Plesman, de leider van de buitenlandsche diensten van de K.L.M. D. J. de Vries, twee Engelsche journalisten en een vertegenwoordiger van Aneta-Vaz Dias. De Engelsche reizigers waren zooals gemeld reeds Dinsdagmiddag te Amster dam aangekomen en hadden als gasten van de K.L.M. en het Gemeentebestuur van Amsterdam eenige dagen in Nederland vertoefd. De opening van deze nieuwe luchtverbin- ding, die tot Liverpool, waarheen de Ne derlandsche gasten zich Vrijdag zullen be geven, wordt doorgetrokken, ie vooral voor Huil een belangrijke gebeurtenis, liet niet alleen een vlugge verbinding tusschen Huil en Amsterdam: het is de vlugste ver binding tusschen Noord-Engeland en het geheele continent! Bij de feestelijke opening van den dienst is hierop vandaag herhaal delijk gewezen en het gemeentebestuur van Huil heeft zelfs ter gelegenheid van deze gebeurtenis een nieuwe gids van de „Cilj and port of Huil" doen verschijnen, waar in op het groote belang van deze verbinding wordt gewezen. „Ilull is een internationale vlieghaven met dagelijksche diensten van Amsterdam en het noordelijk continent, met verbindingen naar de binnenlandsche centra" heet hot in de inleiding van deze gids. SMIRNOFF. De ontvangst te Huil. Bij de aankomst van de „Valk", de P.H A. F. V. op het vliegveld bij Huil, dat met vlaggen, waaronder het rood-wit-blauw en het Oranje-blanje-bleu, versierd was, wa ren duizenden belangstellenden tegenwoor dig. De reizigers van de „Valk" werden wel kom geheeten door den Nederlandschen gezant te Londen jhr. de Marees van Swin- deren. Daarna voerden het woord de bur gemeester, de Lord-Mayor van Hull, A Shepherd, ir. Damme, rnede namens den minister van Waterstaat, wethouder Pearl man, de directeur der K.L.M de heer A Plesman en de heer L. Boogerd. Tijdens de speech van den heer Pearlman kwam het eersto vliegtuig van den dienst op Southampton binnen. Aan het diner, dat hedenavond den Ne derlandschen gasten werd aangeboden, wa ren ongeveer honderd zestig genoodigden vereenigd. Onder hen bevonden zich o.a. de Nederlandsche gezant te Londen, jhr. de Marees van Swinderen, de Nederlandsche consul te Hull, mr. G. J. Volkering, de se cretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, de heer M. Wij nand Wolff, de secretaris-generaal van de In ieder gezin wordt sla gegeten, aan gemaakt op de gebruikelijke manier en natuurlijk met slaolie. Maar weet U dat U van een gewone sla-schotel iets heel bijzonders kunt maken? Volg dan niet de gewone bereiding, maar onderstaand recept, en gebruik geen gewone slaolie, maar Saladine! Een verrukkelijk sla-gerecht is het resultaat Tvrcc kroppen sla voorzichtig plukken, goed afwasschcn en gedurende I uur in trisch w-iicr laten staan De sla laten uitlekken op zeel of sla mand niet uitdrukken Een hard gekookt e» fijnwrijven met een vork. Dit aanmaken met een lepeltje Holland sche moslerd. een theelepeltje zout. een snufje peper en een fijn gehakt uitje of sjalotje: Daarna oproeren met 3 lepels azijn en 4 lepels Saladine. De sla met deze saus op het laatste oogenbhk aanmaken. 'I GOUDZEGEL 10 CENT - GROENZEGEL 05 CENT - ROODZEGEL 50 CENT Britsche Kamer van Koophandel voor Ne- derlandsch Oost-Indie te Londen, de heer Ch. M. Morrel!, de vertegenwoordiger van de K.L.M. te Londen, de heer Kaufmann en de directeur der firma Wm. Müller en Co. te Londen, de heer J. J. Rinck. De feestmaaltijd had een zeer geanimeerd verloop. Op voorstel van den tafelpresident, do Lord-Mayor van Hull werd toasten uitge bracht op den Koning van Engeland en Ko ningin Wilhelmina van Nederland. Verschillende autoriteiten hebben het woord gevoerd, o.a. de Nederlandsche ge zant te Londen, jhr. de Marees van Swin deren, de directeur-generaal van P.T.T., ir Damme, de heeren Plesman en Boogerd en verschillende vooraanstaande personen. Ministerieele aanschrijving aan de gemeentebesturen In een circulaire aan de gemeentebestu ren, wijst de minister van binnenlandsche zaken er op, dat het, naar de regeering is gebleken, nog meermalen, ondanks de ver zoeken bij onderscheidecne aanschrijvin gen, tot de gemeentebesturen gericht, voor komt dat door publiekrechtelijke lichamen orders, welke aan de binnenlandsche nij verheid ten goede hadden kunnen komen, in het buitenland worden geplaatst, zon der dat met de rijkscommissie voor de werkverruiming overleg werd gepleegd. De minister meente mogen aannemen, dat de noodzakelijkheid met het rekening hou den met de belangen van de nationale in dustrie te zeer van zelf spreekt, dan dat hij andermaal een uiteenzetting zou moe ten geven. Met don meesten aandrang ver zoekt de minister stipt de hand te doen houden aan het gestelde in de vorige des betreffende circulaire. Het adres van de rijks-commissie voor de werk-verruiminj is Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. OPLICHTING VAN 14.000. Koopman in tapijten aange houden. Amsterdam, 31 Mei Een 49 jarige koopman in tapijten, d'e door de politie te 's Gravenhage werd gezocht wegens op lichting van 14.000.— is te Amsterdam aangehouden en aan het hoofdbureau inge sloten. Dr. F. M. WIBAUT ERNSTIG ONGESTELD. AiïVfetérdam, 31 Mei. Naar wij verne men is in de gezondheidstoestand van Dr. M. Wibaut een ongunstige wending-ge komen. Mede in verband met zijn hoogen leeftijd wordt de toestand zeer ernstig ge acht. FELLE BRAND TE SLAGHAREN. Slagharén, 31 Mei. Hedenmorgen werd Slagharen opgeschrikt door brand tusschen de dichte huizenrij aan de Hee- énstraat. Door onbekende oorzaak geraak ten de schuur van de bakkerij Gasma in brand. Het aangrenzende perceel van de Coöperatieve Bakkerij vatte direct vlam, doch de brandweer wist dit te behouden. Na een moeilijke arbeid gelukte het haar de vlammenzee te bedwingen. Afgebrand zijn twee groote schuren en twee bakkerswagens, terwijl tevens zijn erbrand groote hoeveelheden turf. takke- bossen, bakken materiaal en grondstoffen, terwijl ook de zolder van de Coöperatieve Bakkerij geheel uitbrandde. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De mihister van defensie heeft bepaald, dat de loting voor den dienstplicht voor de lichting 1936 in het openbaar zal worden gehouden op Dinsdag 12 Juni, des middags om twee uur, in de rolzaal Binnenhof 8, to Den Haag. NIEUWE GEZANT VOOR ZWEDEN EN FINLAND Bij K.B. isMr. J. E. H. Baron van Na- gell benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Zweedsche hof en bij de regcering van Finland met als standplaats Stockholm. Op den Veurschen weg bij de Knip laan to Voorschoten is gisternacht een roofoverval gepleegd, waarbij ongeveer 6000.is meegenomen. -- Bij do familie v. d. Valk woont in een familielid Th. v. d. Valk, die, dit is nlgemecn bekend, steeds een flink bedrag bij zich draagt Waarschijnlijk hebben enkele personen door verbreking van een raam, zich des nachts omstreeks half twee toegang ver schaft tot de woning en de slaapgelegen held op een zolder en heeft men Th. v. d V. overvallen en een gedeelte van zijn klee ren en bezit meegenomen. De politie moest door iemand per rijwiel worden gewaar schuwd daar telefoneeren 's avonds na 9 uur in deze gemeente niet mogelijk is die ter plaatse een onderzoek instelde en op de hoogte kwam van een spoor, dat leid de in de richting Stompwijk Leidschendam Men had n.I. een paar wielrijders mei groo te haast zien rijden en wees in een weiland een spoor in de richting van den Vliet. In den Vliet werd een vlet drijvende ge vonden, waarvan de daders gebruik moe ten hebben gemaakt, daar in de boot een vest. (oebehoorende aan Van der Valk, is teruggevonden. In samenwerking met de politie te Stomp wijk en Leidschendam, onder leiding van burgemeester Kcyzer, aldaar zijn nog ver schillende personen van hun bed gelicht en zijn huiszoekingen gedaan, echter zonder resultaat. Het onderzoek wordt nog voort gezet. Nader meldt men ons nog: V. was naar de automarkt te Utrecht ge weest en had daar zaken gedaan. De overval had te 11 uur plaats. De man is eerst te 3 uur tot het bewustzijn terugge keerd DOODELIJK VERKEERSONGELUK, Automobilist tot geldboete ver oordeeld. Amsterdam, 30 Mei. De Vierde Kamer der Arr. Rechtbank veroordeelde vandaag den Bussumscheh automobilist J. A. M, D. wegens veroorzaken van dood door schuld tot ƒ200 boete, sube. 50 dagen hechtenis, De man was verleden jaar Juni op den rijksstraatweg bij Laren in botsing geko men met een motorrijder, die bij het onge luk zoo zwaar werd gewond, dat hij korten tijd later overleed. De motorrijder kwam uit de Vredelaan omdat hij van rechts kwam en dus volgens de. wet voorrang had, lette hij onvoldoend op. Bij het opleggen van de «traf hield de rechtbank hier rekening mede. Ook het O. M. had een geldboete van ƒ250 geeischt. CONCERTGEBOUW-SEIZOEN 1934—1935 Bruno Walter naast Mengelberg. Voor het seizoen 19341935 is, naar do Tel. meldt, naast Dr. Willem Mengelberg, thans definitief Bruno Walter als dirigent van het Concertgebouw orkest geëngageerd. De concerten in de maand October en eer ste helft November zullen 6taan onder lei ding van Bruno Walter; die in do tweede helft November en in December zullen wor den geleid door Mengelberg. In Januari zal Eduard van Beinum de directie van het orkest op zich nemen. In Februari zal, behalve Hermann Scherchen als gastdirigent, wederom Bmno Walter en van begin Maart af tot het einde van het seizoen Dr. Willem Mengelberg aan het hoofd van het orkest staan. Amsterdam, 31 Mei. Naar wij ver nemen hoeft de heer J. J. van der Leeuw, die zich een internationale bekendheid heeft verworven, door het houden van le zingen en door de publicatie van b.jekun op philosophisch gebied, het plan, morgen van het vliegveld Waalhaven te vertrek ken voor een vlucht naar Kaapstad. De heer Van der Leeuw, die in Sep tember bij de Nederlandsche lucnl vaart- school te Rotterdam het brevet van sport vlieger heeft gekregen, maakt op «leze vlucht gebruik van een Leopard Moth, liet nieuwe model van the Iiavilland, welker oorspronkelijk product, de Puth Moth, niet meer wordt vervaardigd. Tot Ath«*nc zal hij worden vergezeld door den bekenden vlieger-publicist van de K.L.M., den heer Viruly. daarna vliegt hij alleen. Van een record vlucht is geen sprake. Do heer Van der Leeuw, die in Juli te Kaapstad op het daar te houden Internationale Opvoedkun dige Congres, uitgaande van de New Edu cation Fellowship een aantal lezingen over philosófje zal houden, heeft er alleen zorg voor te dragen, dat hij op tijd aankomt.' Van Athene uit zal hij over de Middel- landschc zee via Creta naar de Afrikaan- sche kust vliegen, vervolgens langs de kust near Cairo, dan de Niji langs naar Karthoem en vervogens over de Nairobo- broken hill Boelayo en Johannesburg naaf Kaapstad. Van Cairo uit wordt daarmede de route van de Imperial Airway gevolgd. Het vertrek op morgen 6taat nog niet de finitief vast, aangezien nog niet alle per missies zijn ingekomen om over verschil- .ende landen te vliegen. Een en ander houdt verband met den korten tijd welke beschikbaar was voor de voorbereiding van de vlucht. Het vliegtuig draagt, mede in verband met de sn Ie voorbereidingen, de Engelsche registratie-letter* G—A.C.L.X. De tijd voor registratie in Hollandsche letters ontbrak, zoodet het dus niet mogelijk Is, öc vlucht onder Nedeïlandsche vlag to on dernemen. De heer Van der Leeuw, die 40 jaar oud 16, is een broer van den heer M. A. G. van der Leeuw te Rotterdam, die dc aandacht op zich heeft gevestigd, door zijn vcrlelcn jaar ondernomen vlucht in gezelschap van zijn echtgenootc naar Mombasa in Afrika. TWEE WONINGEN AFGEBRAND Eindhoven, 31 Mei. Hedennacht is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in het pand Frederiksstraat 185, be woond door en eigendom van den Heer J. C. H. Bruins. I)e brand sloeg over naar per ceel 187 bewoond door dpn Heer H. van Baar. Beide panden brandden geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. KONINGIN EN PRINSES II. M. de Koningin en H.K.IL Prinses Ju liana worden morgen voor een verblijf van enkele dagen in dc residentie verwacht. TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 - AMERSPOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT directie: a. h. martens Niets gaat zonder moeite en wie zich niet inspant brc.igt niets tot stand al is hij ook nog zoo begaafd. naar het Engelsch van May Wynne. Maar Greyson scheen den toestand niet zoo hopeloos in te zien en sprak overtuigd: „Zeker, zal dit nog wel gebeuren! En dan zal mijn heer goed en wel op Barkley Towers terugkeeren. Een schoone uag zal dit zijn voor ons allen!" Hij spoedde zich weg en herhaalde de laatste woorden, bij wij zo van aanmoedi ging. terwijl hij zich met recht verlucht voelde, toen hij dat tragische figuurtje niet meer zag. Wat zou Marjorie nu doen? Haar vader was dood. haar huis verla ten» haar-verloofde of gedood of-in balling schap. En vrienden, och. naar wie zou zij nu toegaan in haar wanhoop? Doelloos liep ze verder, onwillekeurig den weg inslaand, die naar Pontefract voerde. Wat had Greyson ook weer gezegd? Dat hij misschien in het beleg gedood was? O, als dit zoo was mocht zij dan ook maar sterven, daar hei leven een te zware last voor haar was, om dien alleen te dragen. In de schemering hadden die grijze ruï nen iets spookachtigs. Ze kon haast niet begrijpen, dat dit nu drie weken geleden kasteel Pontefract was geweest, dat ze van haar vroegste kindsheid af had gekend. Alom heerschte dood en vernietiging. Het leek haar of zij een treurzang hoorde en zoo zeer voelde zij zich overstelpt door haar leed, dat zij neerzonk op een hoop vernielde steenen. Och, kon zij toch maar sterven, ster ven Het was bitter koud. maar hierop achtte zij haast niet: de koude van buiten toch was niets bij do ijzige koude van haar ge moed. Allen dood! Dood en weg! Zij alleen over, zij, Marjorie Stapleton, beroofd van aller liefde en bescherming, hier gezeten als 't ware tusschen do puinhoopen van jeugd en liefdel Het gegons van vele vleugels boven haar hoofd joeg haar geen schrik aan: haar leed en haar verlatenheid konden immers niet grooter worden. Een vreemd geratel van steenen deed haar oprijzen. Wat was dat voor een leven? Zou een gedeelte van de ruïne nog in storten? Met een schreeuw ijlde zij weg en stond eerst stil. toen het geluid van afbrokkelend steen had opgehouden. Waar was dat toch eigenlijk vandaan ge komen?Zou zij dan toch niet alleen zijn? Die gedachte deed haar hart nog on stuimiger kloppen. Zij moest gaan van deze verschrikkelijke plaats Struikelend ijlde zij weg, toen een lange gedaante te voorschijn trad achter een stuk muur vandaan: een mannenfiguur, over dekt met stof en vuil, die haastig op haar toeliep. Ze keerde zich om en zou gevlucht zijn, als ze hem niet had hooren roepen: „Marjorie! Marjorie!" Was dit een stem van de dooden? Degenen die in het kasteel verslagen wa ren en die nu als geest verschenen voor de eenzame rouwdroagster? „Marjorie! MarjorieP Dit was toch geen echo van de dooden, maar een kreet van levende lippen.... een juichtoon, teeder en innie. Geen armen van een geestverschijning ook, die om haar heen geslagen werden en haar dicht tegen zich aandrukten, in spijt van stoffige jas cn wambuis. „Hugh!".... Zij klampte zich aan hem vast. of ze hem nooit weer zou laten gaan, zich telkens weer overtuigend, dat het toch inderdaad haar geliefde was. die daar voor haar stond in het halfduister. Alle vrees, alle bezorgdheid scheen Ij.in beiden van het hart genomen: hadden zij niet elkaar weergevonden? Later, toen dc eerste verrukking van het weerzien voorbij was, had ieder van hen een geschiedenis te vertellen, een geschie denis. die in het hart van den ander tal- looze ontroeringen wekte. Wat hadden zij beiden veel doorgemaakt maar dit schoone oogenblik scheen alles weer te vergoeden! Maar toen zij samen heuvclafwaarts gin gen, en een blik oostwaarts van de vennen wierpen, fluisterde Marjorie snikkend: „O, waren zij toch maar hier!" En Ainslie wist, dat zij dacht aan haar vader en aan Barbara. Nog dichter voelde zij zijn armen om haar hen en dit gaf haar zoo'n zalig ge voel van beschermende liefde, dat zij glim lachen moest, door haar tranen heen. Zoo gingen zij samen nog een veelbewo gen leven tegemoet, want ze zouden mee maken de terechtstelling van Karei I en de Restauratie van diens zoon. Maar in de eenzame hut op de verlaten vennen treurde Zwarte Meg van Winslea nog steeds over het wreHo verlies van haar moedig dochtertje, waardoor alle zon neschijn uit haar bestaan geweken was. En er zijn er nog wel. die beweren, dat Jack of Lanlhorne. wiens gelaat immers nooit bij daglicht gezien werd. nog over de vennen daar in Yorkshire rijdt, en dat de echo van zijn opgewekte stem nog wordt voortgedragen over heuvelen en dalen: Hev for Cavaliers! Ho for Cavaliers! Pray for Cavaliers! EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5