J.A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 280 GEWIJZIGDE STEUNREGELING M. H. VAN RAALTE M. H. VAN RAALTE Vrijdag 1 Juni 1934 JCEN ONDERHOUD MET DEN MINISTER AMERSFOORT WIJNHANDEL DE DUITSCHE TRANSFERVOORSTELLEN HOE IS NEDERLANDS POSITIE? DERDE BLAD VIER GEWONDEN BIJ AUTO-ONGEVAL NED. OOST-INDIE EN JAPAN Bedenkelijke penetratie Wieuwe voorwaarden die 1 Julie zullen ingaan Het Nederlandsok Correspondentiebureau meldt: Naar aanleiding van enkele persberichten hebben wij ons gewend tot den minister van Sociale Zaken met de vraag, of reeds iets anders kan worden medegedeeld omtrent de voorgenomen wijziging in de steunrege ling, waarover bij de interpellatie van het Kamerlid Kupers uitvoerig gesproken ie. De minister antwoordde bevestigend en 'deelde mede, dat het in zijn voornemen ligt om met 1 Juli de nieuwe voorwaarden te doen ingaan, waarop voortaan de gemeen ten subsidie van het Rijk zullen kunnen ontvangen in haar steun voor crisis-werk - loozen. Binnenkort ontvangen de gemeen ten opgaven der nieuwe tarieven, die voor de onderscheiden groepen van gemeenten verschillend zullen zijn, gelijk dit ook tot heden het geval was. Het is bekend zoo zeide de minister dat de toestand der overheidskassen, zoo wel van het Rijk als van gemeenten, met bittere noodzaak dwingt tot een maatregel, waardoor minder geld dan tot nog toe voor den steun zal worden uitgegeven. Het Rijk kan zijn subsidies onmogelijk verhoogen. Het zal toch reeds de allergrootste moeite kosten om bij behoud van hetzelfde be drag als voor dit jaar is beschikbaar ge steld voor werkverschaffing en steunverle ning de begrooting voor 1935 geheel of nagenoeg te doen sluiten; integendeel zal op:allerlei gebied drastisch bezuinigd moe ten worden. De gemeenten 6taan er voor een belangrijk deel even zorgelijk voor; bij de interpellatie zgo zeide de minister heb ik reeds een aantal van 240 gemeenten genoemd, die toen reeds tezamen 16 millioen hadden uitgestooten, terwijl Amsterdam en Rotterdam dan nog met hun millioenen- tekort geheel buiten beschouwing gelaten werden. Sindsdien is de toestand zeker niet ver beterd. Er moet du6 onvermijdelijk op allerlei ge bied worden ingekrompen. Als gij thans met cenige„^andacht zoo zeide de bewinds man de raadsverelagen in de couranten volgt, zal U treffen hoe diep cr ingesneden moet worden op sociaal öf cultureel, of hy giënisch.-gebied. Het zal waarlijk niet al leen de werkloozén-steun zijn, die de noo- dige offers brengt: alom moeten pijnlijke dingen gebeuren. Want wat zou het lot van ons volk worden, als onze publieke finan cien eenmaal ontredderd zijn? Men kan er alleen met huivering aan denken. En na tuurlijk bétalen de eenvoudigsten dón ze ker het gelag: dit is toch in het buitenland duidelijk genoeg gebleken. Ik ben echter overtuigd geworden zoo ging de minister voort dat óók de totaal bedragen voor werkloozen-steun niet zullen kunnen gehandhaafd worden. Van het oogenblik af, dat ik de noodzaak van ver andering niet meer kon ontkennen, .heb ik mij ingespannen om do regelingen zóór te treffen, dat zij nog hat minst pijnlijk zou den zijn. Meent U zoo vroegen wij met eenige aarzeling dat U daarin geslaagd is? Ik denk er niet over zoo luidde het antwoord om te zeggen, dat er geen pijn gedaan wordt. Laat ieder, die over de zaak zich een oordeel vormt, overtuigd zijn. hoe zeer mijn beslissing mijzelf is ter harte ge gaan .Maar onder deze „mits" kan ik toch verklaren, dat ik overtuigd ben, inderdaad eenigermate geslaagd te zijn. Naast de over tuiging, dat maatregelen onvermijdelijk wa ren, put ik trouwens uit deze overtuiging de kracht om met beslistheid vooi^le gaan. Vooreerst moet D niet vergeten, dat een 'deel der maatregelen noodig zou zijn, ook als de overheidskassen er niet toe noopten. Het steunbedrag wordt- in den regel aldus bepaald, dat men met een grondbedrag plus toeslag voor eenige kinderen komt aan^ het maximum percent, dat bereik mag wor den. Deze regeling is gemaakt om anar be hoefte te kunnen steunen, zoodot groóte ge zinnen meer krijgen dan kleine. Dit zal men wel algemeen goed vinden. Maar wat ge beurt er nu als het loon daalt dat dit hier en daar enorm gebeurt, behoef ik 11 niet te zeggen Dan daalt automatisch hpt maximum, dat iemand mag' bereiken, want dit. bedraagt steeds een zeker percent van het loon, dat thans zou kunnen verdiend worden, als m;n niet werkloos was. Liet ik nu de grondbedragen onveranderd, dan zou iemand via het oude grondbedrag al spoe dig aan zijn nieliwe maximum toe zijn, z-onder dat er nog ruimte was voor kinder toeslagen. Dit wordt echter door niemand verdedigd; met de daling van de loonen moet dus automatisch een daling van het grondbedrag gepaard gaan. Ik kan mij voorstellen, dat daartegen eenig redelijk, verzet rijst. Acht Uwe Excellentie dit de hoofd zaak? zoo vroegen wij. Allerminst; dit is nog maar het nuch ter constateeren van een eenvoudig 'feit. Doch nu komt de rest. Waar de loondaling automatisch vermin dering van het maximum steunbedrag met zich brengt en waai* de overheids-fjnancich ook afgezien daarvan veirn'mdering verg den, daar moest ik overwegen, hoc met het beschikbare ge d zoo te handelen, dat bin nen deze limiet de meest-behoeftigen bet min6t zouden lijden. Daartoe heb ik allereerst'besloten, dat de thans bestaande grondbedragen van ƒ8 en lager niet worden verlaagd. Ik moet hier bij een opmerking maken, want deze uit spraak kan misverstand wekken Classificatie der gemeenten. Reeds lang is er van arbeiderszijde op aangedrongen, dat de gemeenten in ver band met den daar geldenden levens standaard in klassen of groepen verdeeld zouden worden voor de steunnormen. Ik heb thans daartoe besloten en er wordt aan mijn departement in nauw overleg met do contactcommissie uit dc gemeen ten èn uit de vakcentralen krachtig ge werkt om een zoj zuiver mogelijke classi ficatie te verkrijgen. Daarbij kan het na tuurlijk blijken, dat in een bepaald dorp de norm thans wel 8 is, doch 7 zou moeten zijn. Dan komt daar dus een ver laging tot stand. Maar precies even denk baar is, dat als norm ƒ7 gold, terwijl nu blijkt dat liet 8 zou moeten wezen. Dan zou dus een verhooging moeten intreden. Dit één en ander :s dan echter alleen het gevolg van een juistere classificatie, doch gaat geheel om buiten de verlaging van de normalen. Wel wordt overigens bij de nieuwe regeling b.v. een norm van 13.50 verlaagd tot 12 of een norm van 10.50 tot 9.50; maar fS niet tot ƒ7; fl niet tot ƒ6.—. De kinderbijslag voor dubbel uitgetrokkenen. Dan is er nog iets. Tot heden was voor dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseer den niet alleen het grondbedrag lager dan voor uitgetrokkenen, docli ook de kinder bijslag. Zijn er eenige kinderen, dan wordt aldus het inkomen voor de dubbel uitge trokkenen wel belangrijk lager dan voor de uitgetrokkenen. Dit zal nu ateemeen ver anderen, zooals ik het pas in Twente ver anderd heb. Ik ben dan ook van oordeel, dat do kinderbijslag voor dubbel uitgetrok kenen of ohgeorganrseerden niet lager moet gesteld worden dan voor de uitgetrokke nen wordt bepaald. Dat zijh dus al twee middelen om de minst gestcunden tegemoet te komen. De kwestie van het minimum. „Heeft Uwe Excellentie deze maatregelen genomen zoo vroegen wij om het zoo genaamde ethische minimum te handha ven?" De minister glimlachte eenigszins bitter. De waarde van hot ethisch minimum zoo antwoordde bij erken ik sociaal en moreel ten volle, maar ik kan er practisch zoo weinig mee doen. Een voorbeeld: Ik zal geen namen noemen, maar bij het uitge breid overleg, dat ik met meerderen heb gehouden, werd van uit een paar gemeen ten mij gezegd, dat het door mij in het oog gevatte grondbedrag voor bepaalde groe pen uiterst ongewenscht is, omdat het ligt beneden het bestaansminimum terwijl men in diezelfde gemeenten voor -andere groe pen vrijwillig en geheel buiten mij om een lager grondbedrag hanteerde. Ligt dat la gere dus niet beneden het bestaansmini mum? Intusschen zoo keerde onze zegsman tot zijn rustiger betoog terug heeft de kwestie van het minimum mij zeer bezig gehouden. En niet alleen mij, doch ook de afcleeling aan mijn departement, die' dit onderwerp regelmatig behandelt. Het resul taat is geweest, dat in plaats van de gel- dendo maximum-percentages een schaal is vastgesteld met een klimmend percentage. Daarin wórdt uitgegaan van twee gege vens: de toonhoogte en het kindertal. Het is duidelijk, dat de nood stijgt naarmate de loonbasis lager ligt en de kinderschaar talrijker is. Om daaraan tegemoet te ko men. zullen de wcrkloozen met een hooger loonbasis en met weinig of geen kinderen relatief minder moeten ontvangen, doch de anderen relatief meer. Ik ontveins mij niet, dat langs dezen weg nog meer dan vroeger met de behoefte wordt gerekend Maar nu ik binnen het bedrag, dat Rijk en gemeenten geven kunnen óf de eene öf de andere methode volgen moest, heb ik do methode gekozen, die aan de slechtst-gesi tuéerden tegemoet komt en hun uitkeering verhoogd. „Verhoogd? vroegen wij. En U moet ver lagen om geld te winnen!" Toch wordt er ook verhoogd, zeide do minister met nadruk. Hier heb ik de gra fische voorstelling. Lenerzijds de loonbe dragen, anderzijds de gezinsgrootte. Hoe moor het toon daalt en het pezin groeit, hoe meer het percent rijst, tot 90 pet. toe, ook in de steden. Ken zeker, aantal gezin nen zal door deze schaal voortaan méér ontvangen dan tot nog toe. ondanks do steun-„vcriaging"' Ik hoop, dat U dit goed onthouden zult Eenige vorhooging voor groote gezinnen met lage loonen. Wij vroegen of de minister het aantal van deze gezinnen kon schatten. Het antwoord luidde ontkennend, want het is niet bekend, hoeveel gezinnen bin nen een bepaalde gemeente vallen in een bepaald hokje, dat telkens een zekere ge zinsgrootte en een zekere loonbasis verte genwoordigt. Zeer lage loonen en zeer groote gezinnen z.ijn in dc steden uitzonde ring, dat weet Ik wel, zeide rle minister Er zal dus een aantal personen met goede loonbasis en klein gezin gevoelig achteruit gaan Niemand weet het beter dan ik zelf. Maar wie onder het hooger percentage komt te vallen en hij do nieuwe schaal méér geld in handen krijgen zal dan thans, vóórdat mijn maatregel werkt, die is dan toch geholpen. In de groote steden, om U enkele con crete voorbeelden te noemen: iemand met een loonbasis van 21 en twee kinderen, ontvangt bij de tegenwoordige regeling 13.G5; bij dc nieuwe regeling zal hij 14,70 ont vangen. Teinand met een loon basis van 23 en een gezin van vier kin deren gaat niet achteruit. Iemand met een loonbasis van f 25 en oen gezin van zes kinderen, klimt door de nieuwe regeling van 17,50 tot 17,75, heeft hij acht kin deren. dan maakt dit thans voor hom geen verschil; bij het nieuwe svsteemt klimt hij lot 18,25. Om U niet in al te veel détails binnen te leiden, laat ik de aparte k wést ie van de gezinsinkomsten nu rri^ar rusten. Overi gens zeg ik dit één en ander niet zoo besloot de minister óm den indruk te wekken, alsof de komende Wijziging „zoo kwaad nog niet is"; 'ik/verkeér niet in de stemming om tc raillecren. Ik zeide reeds, dat een grondbedrag van f £i.50 f 12 zal moeten worden. De oiigehuwden kostgan gers zullen hun bedrag, van 10 of, 9 of 8.50 ook wel zien dalen. Wordt er boven dien geregeld korter dan 48 uur per Week in'een bedrijf gewerkt, don wordt natuur- Ajd. Stoffen GEORGETTES mee moderne kleine dessins in marine, swart, bruin voor dames Zomer /aponnen Blauween Zwarte Wollen Georgettes voor mantels en complets m prachtige qualiteit Organdi's, Voiles, Wasch-Stoffen Ajd. Bonneterie Zomer-hoeden in aardige modellen Trtcot-jasjes, Pullovers, Polo Shirt; ShawlCeintuurKragen lijk voortaan ook dit in rekening gebracht. Maar dat zal ook met beleid toegepast worden! aldus dc minister. Waar een lan gere werktijd regel is, moet nu' natuurlijk ook met. hel grooter aantal week-uren ge rekend worden En als een korten lijd in een fabriek de arbeiders uil solidariteit met hun makkers korter werken en lager week loon ontvangen', om aldus meerderen aan het wérk te krijgen, dan is dat een uitzon ueringsgeval. dat niet gehanteerd mag wor den alsof het den regel aangeeft Alles te zamen genomen vertrouw ik, dat ik gegeven de situatie zooveel doenlijk lieb verzacht en dat ik menschelijk heb gehandeld HAAR KIND VERMOORD. Zes jaar gevangenisstraf opgelegd. De Haarlemscho' rechtbank heeft uit sprank gedaan ill de zaak legen de 22-jarige gehuwde, moeder uit dc Storm- straat, die in November j.l. haar tweejarig zoontje met het hoofd tegen den vloer heeft geslagen, tengevolg- waarvan het is over leden. Het vonnis luidde gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar De Officier van Justitie had een gevange nisstraf van «acht jaar geóisebt NIJVERHEIDSONDERWIJSWET. Bij K. B is bepaald, dat de wet van 10 Mei 1934. Staatsblad i.o. 251. tot wijziging en aanvulling van de Nijverheidsonderwijs wet met 1 Juni a.s in werking treedt. GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58. - Hei laatste woord is nog niet gesproken Arasterdam, 30 Mei. Zooals uit Berlijn gemeld werd, heeft de Nederlandsche delegatie ter trans fer-conferentic te Berlijn de Duii- sche transfer-voorstellen van de hand gewezen. Hieruit moet naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld niet de gevolgtrekking .worden gemaakt, dat hiermede het laatste woord is gesproken,want de onderhandelingen te Berlijn werden' gevoerd tusschen vertegenwoordi gers der crediteuren van de Duit- sche buitenlandschc schulden op langen en middelmatigen termijn en de vertegenwoordigers van de Rijks- liapk. Definitieve overeenkomsten kunnen-slechts door de verschillen de' regeeringen worden aangegaan en tusschen Duitschland en dc re geeringen der diverse crediteuren- staten zullen dan ook ongetwijfeld verdere onderhandelingen worden gevoerd. Het is op het oogenblik nog te vroeg om een meening uit te spreken omtrent het resultaat, dat de onderhandelingen tus schen de Duitschc en de Nederlandsche regeering inzake de transferkw estie - zuilen opleveren, doch in tot oordeelen bevoegde kringen is men dienaangaande niet pessi mistisch gestemd. De door Duitschian J voor Nederland en Zwitserland vroeger ge stelde voorwaarden zijn meer dan eens als door de andere belanghebbende landen preferentieel bestempeld, doch van een be voorrechte behandeling der Nederlandsche en Zwitsersclie crediteuren op langen ter mijn is geen sprake geweest. De Nederland sche en Zwitsersclie houders van Duitschc obligation hebben- onder bepaalde voor waarden slechts 100 pet. voor hun rente- vorderingen verkregen, doordat hun regee ringen erin hebben toegestemd van Duitsch land een grooter hoeveelheid goederen af te nemen. De Zwitsersclie en Nederlandsche crediteuren hebben als liet ware zichzelf betaald door den „Zusatzlichen" impori, waartoe de regeering der beide landen in kwestie bereid waren. Wat Nederland aangaat, zoo moet dit worden beschouwd als ecu van de voor naamste afnemers van Duitschc producten Op het oogenblik betrekt ons land wel het, grootste percentage van de Du it scha voort brengselen. De waarde daarvan overtreft met een aanzienlijk bedrag de vorderingen, die de Nederlandsche crediteuren op Duitschland hebben, en Nederland voorziet Duitschland niet. alleen van dé benoodigde deviezen om te voorzien in den volledigen dienst van de Duitsche obligatién in Hoi- landsch bezit, doch voor nog een enorme som daarboven. Hieruit blijkt dus duide lijk, dat cr geen kwestie is van- een prefc- rentieele behandeling der Nederlandsche crediteuren, doch dat alleen andere landen de behandeling, die Nederland en Zwitser land ondervinden, als zoodanig willen be stempelen. In dit licht beschouwd moet het stand punt van dc Nederlandsche delegatie ter conferentie te Berlijn dan ook volkomen worden gerechtvaardigd, temeer, daar het niet is uitgesloten, dat. de onderhandelin gen. die ongetwijfeld tusschen dc Neder landsche en Duitsche regeeringen over het transfer-probjee/n zullen worden gevoerd, zullen leiden tot een overeenkomst, die veel gelijkenis zal hebben met die, welke reeds bij vorige gelegenheden was aangegaan en die ook op het oogenblik nog van kracht is. Waar Nederland en Zwitserland, doch vooral Nederland, tot de allervoornaamste afnemers van Duitsche waren belmoren, daar kan men aannemen, dat Duitschland er niet zoo gemakkelijk toe zal overgaan zijn beste klanten voor het hoofd to stoe ten. Door de nicdc(lceling, dat de Nederland sche delegatie zich mot de Duitsche voor stellen niet accoord had verklaard, was hier en daar reeds de meening post gaan vatten, dat er thans mogelijkerwijze tus schen Nederland en Duitschland eenige wrijving zou kunnen ontstaan, die aanlei ding zou kunnen geven tot bijzondere maat regelen, zooals z.v „clearing"'. Hiervan is echter geen sprake. In tot oordeelen be voegde kringen gelooft en hoopt men, dat de- onderhandelingen tusschen de Neder landsche en de Duitsche regeering een. voor ons land beter, resultaat zullen opleveren dan zóu kunnen worden afgeleid uit de voorstellen, die thans door Duitschland zijn gedaan, en die een algemeen karakter dra gen. Wat landen als b.v. Engeland betreft, zoo kunnen die gemakkelijk bewilligen in de gedane voorstellen, omdat zij daardoor weinig of in bet geheel niet worden ge schaad: Vrachtwagen, die in de eerste versnelling slond, maakt ongelukken Amsterdam, 31 Mei. Hedenmiddag te gen zes uur had op de hoek van de Govert Flinckstraat en de Hemonystraat een zeer ernstig ongeluk plants, waarbij vier perso- non, drie kinderen en een volwassen man werden gewond. Op genoemde hoek stonden twee vracht auto's achter elkaar. Daarvoor stond een driewieligc. bakfiets, waarom en waarop eenige kinderen aan het spelen waren De chauffeur van dc achterste vrachtauto, die zijn wagen in dc cersto versnelling had staan, zonder dit te weten, zette zijn motor aan. waardoor de vrachtauto plotseling vooruit schoot. Met groote kracht botste deze togen de daarvoor staande vrachtauto, wat weer tot gevolg had, dat deze tweede auto dc bakfiets opduwde, waarop de kin deren speelden. Dc fiets werd met zoo veel kracht tegen oen lantaarnpaal gedrukt, dat deze afknapte en op do bakfiets en de eer ste auto terecht kwam. Het was oen vreeselijke verwarring en aanvankelijk dacht men, dat de gevolgen nog veel ernstiger waren dan tenslotte bleek. Het veertienjarige meisje A. H. was er zeer ernstig aan toe Tiaar onderbeen was verbrijzeld. De vijfjarige jongen J. A., wonende in de Van Woustraat, had een schouderkneuzing gekregen. Het vierjarige jongetje L. D. bekwam in wendige kneuzingen. Zij werden resp. vervoerd naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, naar zijn woning en naar het Binnengasthuis. De 23-jarige chauffeur M. O., de bestuur der van de achterste auto, werd zeer ernstig gewond. Met zware inwendige kneuzingen werd hij naar hot Binnengasthuis'overge- bracht. De G.G. en G.D. onder leiding van dr. Bruining en do politie van het bureau Stad houderskade. onder bevel van hoofdinspec teur Gemmeke, waren spoedig tor plaatse, zoodat met het helpen van de gewonden en het opruimingswerk onmiddellijk kon wor den begonnen. Ook de brandweer, die in de consternatie, welke na het ongeluk ontstond, was ge alarmeerd. i6 nog bij de eerste hulpverle ning .behulpzaam geweest. Op het drukke uur van den dag was de belangstelling zeer groot, Do auto's zijn bei- - dc ernstig beschadigd, evenals de bakfiets. Belangwekkende verklaringen van Ir. Wellenstein In een interview met den gisteren hier aangekomen directeur van het departement van economische zaken in Indië, Ir. E. P Wellenstein, kwam o a. ter sprake, do ver houding met Japan Daarover zeide do heer Wellenstein het volgende Men ziet in Nederland nog steeds niet voldoende in, hoe sterk de Japansche pene tratie in Indië is. Op het departement heeft men daar wel inzicht in, doch de pers en het publiek nog in absoluut onvoldoende mate. Als voorbeeld noemde Ir. Wellenstein de Minahassa waar Japan den geheeleu handel in handen heeft In dit verband nam hij Zuid-Afrika als voorbeeld. Ook daar is een land geweest, dat Zuid-Afrika economisch beheerschte en het gevolg i6 geweest, dat staatkundige in vloeden in Zuid-Afrika een rol gingen spelen. Deze kwestie achtte Ir. Wellenstein voor Indië zeer actueel De contingentec- ringen welke in do laatste maanden zijn doorgevoerd, hebben reeds veel geholpen. Er wordt ten minste in Indië de Holland- scho katoen verkocht Zoolang de onder handelingen met Japan voortduren, zullen er geen nieuwe contingenteeringen komen. Japan kan van Indië inderdaad veel koopen. Als voorbeeld van producten waar van Japan een behoorlijk kwantum kan af nemen. noemde Ir. Wellenstein suiker cn copra. Over de vooruitzichten van dc Japansche handelsconfercntie wenschte hij zich niet uit te laten. Hij kwalificeerde dit als een netelige kwestie". PAARD OP HOL Vader en twee kinderen van den wagen geslingerd. Aerlanderveen, 31 Mei. In deze ge meente onder de gemeente Alphen a.d. Rijn, reed de veehouder F. O. van D. niét een wagen, waarvoor een paard was gespannen. Bij den heer van I). op de bak zaten diens beide zoontjes van acht en drie jaar. On verwacht sloeg het paard op hol. waardoor alle drie van de wagen wevden geslingerd, liet jongste kind. dat een achterwiel van de wagen over het onderlijf kreeg, werd daarbij zóó ernstig gewond, dat het in zorg- wekkcndetl toestand naaV het academisch ziekenhuis te Leiden mo^st worden ver voerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9