FEUILLETON Dinsdag 5 Juni 1934 32 e Jaargang No. 283 DE NED. HANDELSMAATSCHAPPIJ IN 1933 EEN MOEILIJK JAAR AANKLACHT TEGEN Dr. SANTER EEN OVERVAL TE ROTTERDAM Dr. VAN AALST GAAT HEEN DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 G. LENSINK P&I5CI1 EN HELDERT LINNENéOjiP mm DE WANCn MAAK DOET Het Mysterie van het Diamanten Kruis Herzieningen, waarbij af: schrijvingen op kapitaal onvermijdelijk zijn In het jaarverslag der Ncderlandsche Handel Mij. N.V. oyer 1933 wordt na de gebruikelijke mededeelingen inzake de be- stuuremutaties verklaard, dat het jaar 1933 wederom in velerlei opzicht zoowel voor de wereld in het algemeen als in het bijzonder voor ons land met zijn overzeesch gebied en uiteraard ook dus voor de onderhavige maatschappij vele en groote moeilijkheden heeft opgeleverd. Nadat wordt uitgewijd over den toestand in verschillende deelen der wereld wordt do inleiding van het over zicht besloten met de gevolgtrekking, dat Nederlandseh Indië door zijn geografische ligging en zijn karakter van exportland van al de ongunstige omstandigheden opnieuw in ruime mate zijn deel moest ontvangen Het streven van de verschillende staten, speciaal ook van de Wester6che naar eco nomische zelfsgenoegzaamheid en het feit dat zoovele landen den gouden standaard hebben verlaten, zijn uit den aard der zaak voor een land. dat voor zijn cultuurgewas sen in zoo bijzondere mate op de wereld markten is aangewezen. levenskwesties Mogen voor sommige artikelen door inter nationale regeling weder nieuwe vooruit zichten zijn geopend, dit geldt zeker noa niet in het algemeen. Do toekomst blijft dan ook voor Indië zeer zorgelijk De wissel- en bankzaken ondervonden ook in het afgeloopen jaar zeer sterk den ongunstigen invloed van de nog steeds te rugloopende wereldconjunctuur. Het tempo van don teruggang verminderde echter al lengs, terwijl op een zeer verlaagd niveau zelfs een zekere stabiliteit intrad. Nadat vervolgens de financieele situatie in de voornaamste landen der wereld aan een kleine bespreking worden onderworpen wordt dan een beschouwing gewijd nan de geldmarkt in ons land. die over het alge meen zeer ruim was, terwijl nadien mei ding wordt gemaakt van de producten, die voor rekening van den Staat der Nederlan den werden aangevoerd en verkocht. Ten aanzien van de cultuurzaken en de particuliere consignaties wordt medege deeld, dat het rechtstreekse!» belang in sui kerondernemingen zich uitstrekt tot 16 fa brieken en dat het aantal fabrieken van derden,- waarmede de maatschappij in be trekking staat 27 i6. Het totaal van den Inbreng in de- verkoopsorganisatie, de NIVAS 'beliep 2.824.000 quïn,talen,- waartoe de geheele of ten deele aan de maatschappij toebehoorende ondernemingen bijdroegen tot een totaal van 940.000 qu in talen. De suikerproductie oogst 1934 dezer onderne mingen wordt geraamd op 163.000 quinta len. De maatschappij stond gedurende het verslagjaar in verbinding met 4 tabakmaat schappijen. werkende op Sumatra's Oost kust, waarvoor werden verkocht 2.540 000 kilogram tabak. Van ondernemingen op Java. Sumatra en Celebes werd 71.000 pico! koffio in consignatie genomen, terwijl bo vendien nog 7 027.000Vj K.G. thee en 13.508.000 K.G. rubber eveneens van met de Mij in relatie staande ondernemingen ten verkoop in consignatie werden ontvangen Voorts werden nog tal van andere artikelen zooals kinabast, palmolie, palmpitten, ve zeis, copra, enz van onbeteekend belang aan de Mij. geconsigneerd Het belang bij de suikerfabriek in Suri name leverde 'n verlies op van 406.436.87. In de toelichting op de balans- en de wiriet- en verliesrekening wordt medege deeld, dat de blijvende invloed van de wereldcrisis op het bedrijf en in het bijzon der, op de waarde van een deel der activa vnl. die, welke verband houden met de belangen in Nederlandseh Indië nog niet geheel is te overzien. Het staat echter wei reeds vast, dat, wil het bedrijf weder op rendabele basis komen, de noodzakelijkheid van aanpassing aan de gewijzigde omstan digheden een ingrijpende herziening van de waarde, waarvoor die activa te boek staan noodig zal maken. Sommige activa, die zul len blijken hun waarde als winstbron ge heel te hebben verloren, zullen ter vermij ding van verder exploitatieverlies en kos ten. geheel moeten worden afgesneden Andere zullen in verband met de vermin derde winstmogelijkheid op een lager ni veau moeten worden gebracht Bij die her ziening zal voor zoover wij daarover thans kunnen oordeelcn. een afschrijving op het kapitaal onvermijdelijk zijn. De hoegroot heid dezer afschrijving is thans nog niet te bepalen De gecombineerde balans van alle kan toren sluit met een eindcijfer van f 380.217.151.31. De gecombineerde winst- en verliesrekening 6taat credit voor provisie, interest- en wisselrekening na aftrek van afschrijving en reserve op dubieuse debi teuren en voor belasting met 10 375 597 53 In het debet komen voor de kantooronkos- ten met 6.582 103, effecten met 62.791, cultuurondernemingen in Ned.-Indië met 2.250.393, afschrijving op diverse belangen 450 000, agentschap in Suriname met 406.437, afschrijving op vaste eigendom men met 623.873. liet verdere gedeelte van het jaarverslag behelst hoofdzakelijk beschouwingen over den toestand in Nederlandseh Indië, de diverse cultures en voorts over de voor naamste Oostersche landen, zooals Japan China, Britsch Indië en Hongkong. Twee Hollanders in Berlijn voor hel gerecht Amsterdam, 4 Juni. Zooals wij reed? gemeld hebben, is de zaak, tegen de twee Hollanders, die in Berlijn zijn gearresteerd wegens het smokkelen van deviezen en waarvan de hooger beroep behandeling op 2 Juni j.l. zou plaats hebben, uitgesteld tot Zaterdag 23 Juni. Mr. van Baren is naar Berlijn'geweest en heeft zich daar in verbinding gesteld met de autoriteiten Op zijn aandringen is dc behandeling tot genoemden datum aange houden. Het officieel rapport dat door dt Amsterdamsche politie is opgemaakt, za' dan in het bezit der Duitsche autoriteiten zijn en Ier terechtzitting in het geding wor den gebracht. Officieel is thans een aanklacht tegen Dr. Santer ingediend, bij de Amsterdam sche justitie, wegens oplichting of poging tot oplichting, op grond van het feit, dat hij Hollanders verlokte effecten te koopen met de wetenschap, dat ze in Berlijn in beslag zouden worden genomen en du- voor den kooper waardeloos waren. Hij spiegelde den koopers voor, dat zij op legale wijze dc 6tukken in Berlijn konden verhandelen cn gaf hen daartoe de noodigè adressen. Wanneer de koopers zich dan met deze adressen in verbinding stelden werden zij gearresteerd. Reeds verscheidene personen zijn op deze wijze het slachtoffer van Dr. Santer gewor den, doch steeds heeft de Duitsche justitie met den rol van S. rekening gehouden, bij het opleggen van de straf. AFZET VAN HARING IN HET BUITENLAND. De heer Lovink lieeft aan den minister van Economische Zaken a. i. de volgende vragen gesteld: lo. Is het den minister bekend, dat ver schillende haringexporteurs in de gelegen heid zijn om dit artikel naar het buitenland cn met name naar Frankrijk, het Saargc- bied en Finland uit te voeren doch dat voor wat de eerstgenoemde landen betreft daartegen administratieve beletselen be staan. en voor wat het laatstgenoemde land betreft de hoeveelheid tegen verlaagd recht in te voeren haring zeer gering is? 2o. Zou de minister, teneinde aan de ge rezen bezwaren tegemoet' te komen voor wat Frankrijk en het Saargebied betreft, willen overwegen in de ministeriecle be schikking van 14 October 1932 een wijziging te brengen in dier voege, dat do daarin genoemde datum van 1 Januari 1929 ver vroegd wordt tot 1 Januari 1928? 3o. Zou de minister wijders bereid zijn ter bevordering van den afzet van haring in Finland, bij dc regeering van dit land te willen aandringen op verhooging van de zeer geringe hoeveelheden, welke tegen verlaagd recht mag worden ingevoerd? Het was den dader slechts om een nachtverblijf te doen! Rotterdam, 4 Juni. Hedenavond om streeks 7 uur heeft een overval plaats ge had in het Rotterdamsche wisselkantooi aan den Schiedamschendijk. De directeur van dit kantoor, de heer J. Postema, bevond zich op dat oogenblik alleen op bet bureau waar hij voor het loket in de balie de krant zat te lezen. Plotseling ging de deur open en een jongeman kwam binnen, die het deurtje in de balie openduwde en den heet P met een eind hout, dat hij bij zich had een slag op het hoofd gaf. De heer P. ge raakte door den slag niet bewusteloos. Op zijn roepen kwamen zijn vrouw en zoon die zich in de woning boven het kantoor bevonden, naar beneden. Zij kwamen nog juist op tijd om te zien, dat de heer P. zijn zaak uitliep, een man achterna. De zoon begon eveneens de achtervolging met het resultaat, dat ecnige straten verder dt» overvaller kon worden aangehouden en aan de politie overgeleverd. De heer P., die niet ernstig aan het hoofd verwond was, werd in het ziekenhuis behandeld. De dader verklaarde voor de politie niet de bedoeling gehad te hebben den heer P te dooden of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen Het was hem slechts te doen geweest om een onderdak te krijgen, omdat hij geen raad wist. Eenige weken geleden had hij zich met hetzelfde doel tot de po litie aan het centraal bureau gewend, doch toen was hem nachtlogies geweigerd. Hij had daarop met een koffertje oen ruit in geslagen, doch ook dat had niet het minste resultaat, want er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens vernieling en vervolgens had men hem de straat weer opgestuurd. Hij had toen ingezien, dat hij een ernstiger feit moest plegen om een onderdak te krijgen. Vandaar, dat hij nu dezen overval gepleegd heeft Bij zijn aftreden als president der Ned. Handelsmaatschappij bevor derd tot Grootkruis in de orde van Oranje:Nassau Amsterdara, l Juni. Naar wij vernemen heeft Dr. C. J. K. van Aalst in verband met zijn leeftijd den wensch te kennen gegeven, met ingang van 1 Juli a.6 af tc treden als President van de Ncderlandsche Handel Mij Als no 1 op de voordracht, welke ter voorziening in de daardoor te ontstane vacature bij de in de twee de helft van Juni te houden Alge- meene Vergadering van Aandeel houders zal worden ingediend, is geplaatst de heer Mr. D. Crena de Iongh, thans directeur der Maat schappij. Diens plaats al6 Directeur zal niet worden vervuld. DR. VAN AALST. Dr. van Aalst onderscheiden. 's-G ravenhagc, 4 Juni. Naar wij ver nemen is dr. C. J K. van Aalst, president der Nederlandsche Handelmaatschappij, die met 1 Juli a.s. zijn ambt zal ncderlcgeen. bevorderd tot Grootkruis in do orde van Oranje Nassau. De minister van Staat, minister van Ko loniën. dr. II Colijn, heeft dr. van Aalst van deze onderscheiding medódeeling gedaan bij een schrijven van 4 Juni, dat als volgt luidt: Hooggeachte Heer van Aalst, Het was met leedwezen, dal dc regeering vernam, dat gij het oogenblik gekomen acht, uw ambt van president der Nederland sche Handelmaatschappij neer te leggen Al was het mij niet onbekend, dat dit voor nemen reeds geruimen tijd bij u bestond, nu dat heengaan een feit geworden is, ge voel ik. behoefte, nog eens opzettelijk getui geni6 af ie leggen van mijn bijzondere waar Ds Goedkoopste ruimste Taxi to dezer stede. Betrouwbare en kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor de buitenritten. Luxe auto's te huur met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.M- De Ondernemer, HOOGEWEG 49. doering voor alles wat gij in den loop van vele jaren in het belang van land cn volk verricht hebt gedurende de periode, die gij aan het hoofd hebt gestaan van de instel ling, die door onzen eersten Koning, in nog moeilijker jaren, dan wij thans beleven, in het leven werd geroepen. Ik zal daarbij niet uitweiden over uwe verdiensten voor de Nederlandsche Han delmaatschappij Anderen kunnen dat beter beoordeelen dan ik, al mag ik er wel op wijzen, dat uwe bijzondere stuwkracht ten aanzien van vestigingen uwer maatschap pij in het buitenland ertoe heeft bijgedra gen, dat do goede klank van Neerland's naam wijder verbreid werd dan anders het geval zou zijn geweest. Ook mag ik in dit verband niet onver meld laten wat door u gedaan werd ter bovorderin? van onze Nederlandsche in dustrie (hoogovens cn staalfabrieken met name), onze nationale scheepvaart cn de organisatie van belangrijke takken van ons Indisch bedrijfsleven. Toch denk ik, hoe gewichtig ook, niet in de eerste plaats aan deze werkzuamheden. Meer nog gaan mijn gedachten uit naar de stced6 cordiale medewerking, door u ver leend bij de talrijke financieele operaties in verband met den geldclijken toestand van moederland cn koloniën en vooral ook naar het aandeel, dat gij gedurende do oorlogs jaren gehad hebt in de zorg voor het in stand houden>?van ons volksleven. Uw medearbeid in het Koninklijk Natio nale- Steuncomité, uw samenwerking met den toenmaligcn minister van financiën, wijlen mr Treub, en niet het minst ook uw onovertroffen leiding van de N.O.T., die ons volk voor onzegbaar veel kommer heeft bewaard, brengen mij immer en ook nu weer het Fransche gezegde te binnen: II a bien mérité de sa patrie. Vooral daarom is het mij zulk een bijzon der genoegen u te kunnen meedeelen, dat het FI.M. hoeft behaagd u bij Kon. Besluit van 30 Mei 1934 no 39 tc begiftigen met het Grootkruis van de OranjcNassau orde. Het is de officieole erkenning van wat ik hier voor in slechts gebrekkige woorden heb kunnen uitdrukken. U met die benoeming van harte geluk wenschend, moge ik u tevens een rustigen levensavond toewen6Chen. al hoop Ik, dat gij die rust niet zoover zult uitstrekken, dat wij voortaan uw advies zouden moeten missen wanneer wij dit, in deze moeilijke tijden op bepaalde punten van u zouden willen vragen. Mot de meeste hoogachting. Uw dw. dr. (w.g.) H. COLIJN. Een goede dag is die dag, waarop wij voor cn met elkander iets goeds trachten te be reiken. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele A" door A. W. v. E.v. R. De volksmenigte nam de geheele ruimte voor den winkel in beslag. De stoutmoedi ge n onder hen rammelden aan de knop van de gesloten portaaldeur en likten te gen de ruit, die nu beslagen en vuil was door de handen en neuzen, die er tegenaan gedrukt werden. Het volk begon in het steegje door Ie dringen, vanwaar een zij deur toegang gaf tot het huis van mm. Darcy. Enkelen waagdon het zelfs den winkel zelf binnen te dringen, waar het bewegingslooze lichaam tusschcn de uitstal kasten lag „Pak je wegl Ga wat wandelenI" raadde Mulligan aan, terwijl hij eenige mannen en jongens, die binnen waren gedrongen, naar buiten sch>of. „Er uit! Jullie kunt alles in de kran ten lezen! De verslaggevers zullen hier gauw genoeg zijn voegde hij er bij met een knipoogje tegen Darcy. „Ik zal de deur op slot doen en het volk buiten houden. Do rechercheurs kunnen kloppen als zij hier komen. Waar is uw te lefoon? Ik moet het bureau opbellen!" Darcy wees op de telefoon en de agent, die in het voorbijgaan slechts geringe be langstelling voor het lijk toonde, waarnaar hij even keek, bel ie zijn afdeeiing op en bracht verslag uit, waarna hem bevolen werd. de wacht 1* blijven houden, tot hij afgelost zou worden. „Hoe v het gebeurd?' vroeg hij, loen hij terugkwam van het toestel en tegen een uitstalkast leunde, waarin veel glinsterend zilver lag. „Wie deed het wanneer hoe?" „Ik heb er niet het flauwste vermoeden van', antwoordde Darcy, zich afwendend, als om de gazienfen niet te zien, die nu zoowel tegen de voor als tegen de zij deur werden gedrukt, die van binnen ge sloten waren. „Ik vond haar precies zooals zij nu ligt, en riep de melkboeren naar binnen, die juist voorbij kwamen. Ik kwam vroeg be neden in den winkel om een kleine repa ratie te doen, en het eerste wat ik zag was zij „Hoe laat is het gebeurd?" „Dat weet ik ook niet' Alle klokken staan stil. Ik wind gewoonlijk de horlogos, die hier ter reparatie zijn achtergelaten, niet op. behalve als ik ze moet roguiecren, en ik heb er op het oogenblik geen. Het eenigo ding. dat loopt, is dat eene horloge". ..Welk eene horloge? Tk hoor iets tik ken", en de. agent keek Darcy aan. „Dat in haar hand". „O. ik zie het! Hm' Wel, we zullen dat laten rusten, tot de lijkschouwer cr is. Hij zal er wel gauw zijn. denk ik Zij zullen hem van mijn afdeeiing uitzenden. En nu vannacht! Was er ecnig lawaai? Hebt U iets gehoord?" „Ik heb niets bijzonders gehoord. Er is hier altijd veel lawaai in de buurt tot na middernacht do theaters en bioscopen gaan omstreeks half twaalf uit. Ik ben van nacht één keer wakker geworden. Maar ik denk dat dat er niets toe doet!" „Is er nog Iemand anders in huis dan U?" en de agent gaapte want hij had dc hondenwacht gehad en keek naar de natte, glimmende, verregende straat. „Alleen Sallie Page, de keukenmeid. Ik zal haar roepen. Dan woont hier ook Mrs' Darcy's meid Jane Metson. Maar die is gistermiddag uitgegaan en komt niet terug vóór den middag. Sallie is te laat voor het ontbijt. Ik zal haar roeper'" Darcy maakte een beweging naar den achterkant van den winkd. vanwaar een zijdeur naar de trap voerde, die naar de kaniers boven leidde. „Ik ga met U mee!" zei agent Mulligan en hij kwam recht overeind, door zijn elle bogen met kracht tegen de uitstalkast te duwen, waartegen hij had geleund, om zich zooveel mogelijk rust te bezorgen zonder te gaan zitten dat had hij geleerd op zijn lange rondgangen door de straten .Ier stad. „Gaat gaat U mee?" stotterde Darcy. „Ja. om de keukenmeid te roepen. 7. ij zal niet wegloopen". on hij knikte naar den kant van de doode vrouw. „Ó'M er lag een wereld van batcekenis in Darcy's uitroep. „U meent, dat ik..." „Ik meen niet6", viel Mulligan hem in de rede. „dat laat ik aan de detectives over! Vooruit, als U die hoe heet ze ook weer wilt roepen I" Het nam eenigen tijd in beslag, het roe pen en bonzen op haar deur, om de doove Sallie Page te wekken, cn nog langer, om haar aan het versland te brengen, dat men haar noodig had. Toen zij hoorde, dat haar meesteres dood was, begon ze te schreien en te jammeren, juist zooals Darcy ver wacht had, en weigerde haar kanier tc verlaten. Zij had de eigenares /an den juwelierswinkel meer dan twintig jaar ge diend. „Luister!" riep Mulligan uit, toen hij en Darcy beneden kwamen, nadat zij Sallie Page hadden gewekt. „Wat is dat? „Er wordt geklopt", merkte zijn metge zel op. „Misschien zijn het de mannen van het hoofdbureau!" Zij waren het. Carroll en Thing, die er altijd op uit gingen, als er een zaak van voldoende belang was. zooals deze er een scheen te zijn. Zij klopten zonder ophouden op de zijdeur, nadat zij zich met moeite een weg gebaand hadden door het volk, dat, nog talrijker dan eerst, cr nog steeds stond, in weerwil van den neerdruppelen- den, yoortdurenden motregen.. „Vermoord, niet?" mompelde Carroll, ter wij! hij zich over het lijk boog. „Een schol?" vroeg Thoug, die de heelo plaats vlug in oogcnschouw nam. „Neen, het schijnt van niet Het heeft er meer van, of haar schedel is ingeslagen. Een slog met het een of ander. Dokter Warren moet dat uitzoeken. Laten wo nu eens tot de zaak komen. Wie vond haar zoo?" „Ik", antwoorddo Darcy. „En wie bent U?" „Haar achterneef. Haar naam was mrs Amelia Darcy, en haar echtgenoot cn mijn vader waren neven. Ik heb ongeveer zeven jaar bij haar gewerkt -r- juist zoolang als haar echtgenoot dood is. Zij zette zijn zaak voort. Het is een van de oudste zaken in dc stad en .Ja, dat. weet ik allemaal! Er was hier vroeger eens oen inbraak vóór uw tijd. Wij kregen waf van het gestolcne terug voor de oude dame. Zij behandelde ons zeer goed. Wanneer heeft U haar zoo ge vonden?" „Ongeveer een half uur geleden. Ik stond iets voor zessen op om een kleine repara tie aan iemand's horlogo te doen, die don vroegtrcin moest halen". „Juist' En U vond de oude damo zoo liggen?" vroeg Carroll. „Precies zoo ja. Toen riep ik de melk* boeren binnen „Die heb ik gezien", viel Mulligan in. ..Ik ken ze. Zij staan goed bekend, dus liet ik ze gaan. Wij kunnen hen laten ko men, als zij hun klanten hebben bediend „Hm!" stemde Thong toe. „Ie er iets weg uit den winkel?" vroeg hij Darcy. „Ik heb nog niet gekeken!" „Kijk dan eens rond. Het is waarschijn Hik een roofmoord. U weet wat er moet zijn. niet waar?" „Evengoed als zijzelf dat wist. Ik was den laatsten tijd met den inkoop belast". „Nu. kijk eens rond. Wie is daar aan de deur?" vroeg hij op scherpen toon, want een gebiedend kloppen weerklonk ver schillend van liet doellooze, ongeduldige getik van de natgeregende menigte buiteu „Het is Dalev van de Times", sprak Mul ligan. naar buiten glurend. „Het is in ord©. Zal ik heb binnen laten?" (Wordt vervolgd^.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5