J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 MASSA'S SCHILLETJE; HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN DE UITLEVERING DER VIER DUITSCHERS Bevoegdheid zij alleen bij de regeering POSTJAGER DOET MEE NIEUWE OVEREENKOMST MET DUITSCHLAND WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL. 145 UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg SLIJTERIJ HAVIK 41 - TEL. 292 GROOTE BRAND BIJ HEUSDEN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Verklaringen van de delegatieleiders Aneta seint ons uit Tandjong Priok: De leider van do alhier aangekomen Ja pansche delegatie voor de handelsbespre kingen tus6Chen Nederland on Japan, ver klaarde, dat het handelsverdrag van 1012 gebaseerd oo den vrijhandel, naar letter en géést dient te worden gerespecteerd De heer Meyer Ranneft verklaarde o.a.: „De maatrogelon genomen door Ned.-Indië, Bljn niet tegen eenig land gericht, evenmin lijn zij voortgevloeid uit het streven tot navolging van de bewonderenswaardige resultaten welke Japan door de bescher ming van het nationaal-economisch leven indertijd bereikte." Nader wordt ons door Aneta uit Batavia geseind: De Japan6cho delegatie werd verwelkomd o.a. door den vice-president van den Raad van Ned.-Indiö, den heer Meyer Ranneft, don adjudant van den gouverneur-gene raai, luit, ter zee lo kl. van Bemmelcn. don adviseur voor Oo6t-Aziati6Che aangele genheden, don heer Mouw en den vice-con sul van Japan, den heer Kotani. De belang stelling van Japansche zijde was zeer groot Verklaring der Japanners. De leider der Japansche delegatie, de heer Nagaoki, zeide bij aankomst o.a.: Hol land is een der oud6te vriondon van Japan Toen Japan in 1636 de grenzen voor hei, buitenland sloot, werd voor Nederland een uitzondering gemaakt. Uit Java legden do Hollanders den grondslag voor den handel met Japan. De voornaamste voortbrengse len van Java zijn grondstoffen. Japan moet echter het grootste deel der grondstoffen importeeren; beide landen kunnen eikaar over en weer aanvullen. Het is voordeeli- ger do waren bij elkaar te betrekken dan uit Europa. Noch de regeering van Japan noch de bevolking beoogen winst te maken ten ko6te van een ander land. Mocht do import van Japan de welvaart van Ned.-Indiö 6chadon, dan is Japan bereid alles te doen om de bezwaren uit den weg te ruimen. Japan is van meening, dat het bestaande handelsverdrag van 1928, gebaseerd op don vrijhandel, naar letter en geest ten volle moet worden gerespecteerd. De algemeene secrotaris van do Japan Cotton Spinners Association, do heer Ka misaka, toonde zich bij zijn aankomst in Ned.-Indië verrukt. Hij herinnerde aan do vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en Ned.-Indië. De invoer van Japan sche goederen in Ned.-Indiö is In de laatste jaren toegenomen, een bewijs dat de Japan sche goederen in den smaak vallen. Japan botreurt do maatregelen, die onlangs zijn genomen, vertrouwt echter, dat Ho aan staande besprekingen zullen leiden tot re geling der hangendo kwesties. Hedenmorgen had een ontvangst ten palei2ó plaats, waarna de gouverneur-gene raai aan beide leiders der delegaties een lunch aanbood. In verband met het feit, dat 5 Juni voor Japan een rouwdag is wegens het overlij den van admiraal Togo, zal de opening morgen in geen geval plaats vinden. Antwoord van de Nederlandsche delegatie. Naar aanleiding van het feit, dat de lei der der Japansche delegatie bij zijn aan komst een verklaring aflegde, heeft ook de leider der Nederlandsche delegatie, de heer dr. J. W. Meyer Ranneft, een korte verkla ring afgegeven, o.a, luidende: Ik gevoel mij gedrongen een korte verklaring af te leggen, waaruit eveneens blijko van goeden wil onzerzijds. De handel tusschen Japan en Ned.-Indië kan uiteraard geen ander doel hebben, dan to 6trekken tot voordeel van beide landen. Het spreekt echter van zelf, dat Ned.-Indiö ook betrekkingen heeft met andere landen, die de exportproducten van Ned.-Indië afnemen en dat bij de hui- digo handelspolitiek met deze relaties ten volle rekening moet worden gehouden. Bij de geheel veranderde omstandiglie den, welke zich overal in de wereld met kracht doen gelden, zullen ook hier, uitcr aard met volledige inachtneming van de be staande verplichtingen, andere wegen nood zakelijk kunnen blijken, dan vroeger wer den gevolgd om eenzelfde doel ie bereiken van het vitaal belang dat do doelstelling van het Nederlandsch bewind is: instand houding dezer maatschappij, waarin ook niet-ingezotenen van allerlei landaard me dewerken aan den opbouw en den bloei van het Indisch economisch leven Indien de drang der omstandigheden Nederl.-Indié heeft genoodzaakt en nog noodzaken zal tot maatregelen, 6taat daarbij uiteraard voor op, dat deze maatregelen in geen enkel opzicht zijn ingegeven door agresscn tegen wie ook en dat zij evenmin zijn voortge vloeid uit een streven tot navolging der bewonderenswaardige resultaten, welke Ja pan indertijd heeft bereikt door bescher ming van zijn nationaal economisch leven. Wij berusten slechts in de oude economl echo waarheid, dat op den duur goederen alleen geruild kunnen worden tegen goede ren. De maatregelen vloeien tevens voort uit den thans over de geheelc wereld zoo dringend gevoelden eisch bet bedrijf der eigen ingezetenen te beschermen Ik twljfe' niet, dat indien ieders standpunt openlijk en in den geest van samenwerking en min neUJk overleg wordt besproken, een oplos sing zal kunnen worden gevonden, welke de instemming van beide partijen heeft en waarbij het beginsel van den gclijktijdigen en gemeen6chappelljken bloei van beide landen tot uiting kan komen. A.V.R.O. GEDAGVAARD DOOR DE BUMA. Auteursrechtquaestie. Naar het Hbld. verneemt, heeft het Bu reau voor auteursrechten de Buma de A.V. R.O. gedagvaard ter behandeling van een zaak in kort geding betreffende de betaling van auteursrechten. De A.V.R.O. heeft muziek uitgezonden, waarvoor de Buma niet die rechten zouden zijn uitbetaald, waarop het auteursrechten bureau wel meende aanspraak te kunnen maken. In de dagvaarding zijn thans opge nomen 32 gevallen, waarin de A.V.R.O. mu ziekstukken zou hebben uitgevoerd, waar voor dc door do Buma gevraagde rechten niet ten volle zijn betaald. Do Buma eischt bij een verbod tot uitzending van werken, waarvoor de omroepvorceniging de gevraag de som aan auteursrechten niet wil betalen, de bepaling, dat de A.V.R.O. een dwangsom van 1500 zal moeten betalen voor elk mu ziekstuk, dat zij uitzendt, zonder ten vollo de door Buma gestelde eischen te zijn nage komen. De A.V.R.O. stelt zich in deze quaestie op het standpunt, da auteursrechten gevraagd mogen worden en ook moeten worden be taald, doch dat de sommen, die do Buma eischt in onevenredigo verhouding slaan tot die, welke gevorderd worden, voor de uit voering van muziekstukken, in/lien zij niet worden uitgezonden en dus kléiner publiek bereiken. De rechten die de Buma thans jaarlijks van den geheelen omroep eischen, beloopen een bedrag van ongeveer 1S0.000. Het kort geding zal Donderdag 7 Juni dienen voor den president der Amsterdam- scho rechtbank, mr. J. W. Huysinga. Nieuwe vragen van den heer Snee vliet. Een adres van gezagheb bende Nederlanders aan den Minister van Justitie Do beer Sneevliet heeft aan den minis ter van Justitie de volgende vragen gesteld. 1. Heeft Zijn Excellentie kennis genomen van de nadero bijzonderheden, die bekend zijn gemaakt over de omstandigheden, waaronder dc vier jonge Duitschêrs, be trokken bij de jfiugdconferontie te Laren, aldaar in arrest gehouden zijn en op Maan dag 26 Februari 1934 uitgeleid zijn over do Duit6che grens? 2. Is Zijn Excellentie niet van oordeel, dat deze gegevens in lijnrechten strijd zijn met do door haar in de 55ste vergadering van de Tweede Kamer op 25 April j 1. bij de behandeling der interpellatie Vliegen, verstrekte mededeolingen, die blijkbaar be rustten op onvolledige en onjuiste rappor ten van de betrokken ambtenaren? 3. Is Zijn Excellentie thafis bereid om eventueel na hernieuwd onderzoek harer zijds maatregelen te nemen tegen de ver antwoordelijke ambtenaren, die niet alleen de uitlevering aan Duitsche politiemannen op de grens onder overlegging van bezwa rend materiaal hebben bewerkstelligd, doch die bovendien met de waarheid in strijd zijnde mededeelingen aan Zijn Excel lentie hebben gedaan? Naar aanleiding van de uitwijzing van vier Duitschêrs uit Laren over de Duitsche grens en hun overlevering aldaar aan de Duitsche politie, hebben Prof. I)r. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer. Prof. Mr F. J. A. Huart, hoogleeraar in het staats- en administratieve recht aan de universiteit te Amsterdam, Mr. G. C. J. D. Kropman, wet houder van Amsterdam, Mr. M. Mendels en Mr. R. Pollcma, beiden lid van do Eerste Kamer, een adres gericht tot den minister van Justitie, waarin zij als hun meening uiteen zetten, dat do uiteindelijke beslissing over do uitwijzing van vreemdelingen uit sluitend bij de regeering komt to berusten en dat de beslissing over uitzetting van vreemdelingen geheel behoort te worden ontnomen aan de plaatselijke politioneclo autoriteiten. Een groot aantal bekende personen heeft met dit adres instemming betuigd, Aan de race naar Melbourne 's-G r a v c n h a g e. 3 Juni. Naar de Tele graaf verneemt, ié.' dezer dagen de „Posl- jöger' ingeschreven voor de Melbourne- race Het is nog niet bekend wie het vlieg tuig zal besturen Voorloopig kan ons nog niet medegedeeld worden door wie en op welke wijze deze vlucht zal worden gefi nancierd. Uiteraard is het van groote betee- kenis, dat het sne.ste vliegtuig dat Neder land bezit aan deze race gaat deelnemen. Reeds langeren tijd waren er plannen om in ieder geval d?ze machine tc doon deel nemen, daar er in Nederland breede krin gen waren die het ernstig zou betreuren ndien eon zoo snel toestel als de „Post- jager" zou moeten achterblijven. Het Is nu inderdaad gelukt, een weg te vinden om den „Postjager" te laten meedoen. HET EMBLEEM VAN DEN STALBEZEM. De Ilooge Raad heeft heden verworpen het cassatie-beroep van dr. C. A. A. IL, rijksleider van de N.S.D.A.P., die door de rechtbank te den Haag is veroordeeld tot f 5.boete, wegens het hebben van een stalbezem boven het trottoir voor het par tijgebouw te Den Haag, zonder dat daar voor vergunning was verleend. Belangrijk voor den handel De Vad.-corrcspondent te Berlijn meldt d.d. 4 Juni. Gelijk bekend bestaat tusschen Neder land en Duitschland sedert 31 December 1932 een verrekeningsovereenkomst, zooals Duitschland die ook met onderscheidene andere landen (Zweden, Zwitserland, Frankrijk enz.) heeft gesloten. Daar zulk een verrekeningsovereenkomst het eerst tusschen Duitschland en Zweden tot stand kwam, is zij hier te lande bekend gewor den onder den naam „Schwedenklausul" De overeenkomst van 31 December 1932 tusschen Nederland en Duitschland be paalt, dat do Duitsche importeur van Ne derlandsche goodoren deze betaalt in mar ken op een afzonderlijke markenrekening van de Nederlandsche Bank bij de Duitsche Rijksbank. De Nederlandsche Bank verkoopt deze marken weer tegen dagkoers in Nederland, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van andero banken, aan diegenen in Nederland, die (in hoofdzaak voor importdoeleindcn) betalingen in Duitschland hebben te doen. Deze overeenkomst heeft tot dusver goed gefuncticnnecrd. In 1933 zijn 120 milliopn r ark over het zoogenaamde Sonderkonto geloopcn on daardoor heeft het belang van de verrekenings- of clearingsovereenkomst met Nederland, ofschoon zij uit historische gronden den Schwcdenklausul hééft, «lat van al dergclijko Overeenkomsten met an dere landen te zamen in belang overtroffen. Het is duidelijk, dat Duitschland, het welk aan deviezengebrek lahore>rt, door middel van deze overeenkomst deviezen voor den invoer spaart, anderzijds een overeenkomstig bedrag aan devipzen voor den uitvoer derft en aldus in staat wordt gesteld tot óen, om zoo te zeggen deviezen- vrije import uit Nederland, hetgeen voor Nederland evenzeer voordcellg is als voor Duitschland. Het spreekt vanzelf, dat de invoer van Nederland naar Duitschland niet alleen de waren omvat, welke in Nederland zelf worden geproduceerd, maar ook de goede ren, welke van ouds het domein zijn van den Nederlandschen tusschenhandel (kof fie. enz.). Wat is nu echter In den tusschentljd ge beurd? Als gevolg van het werkverschaffingspro gram en anderzins is de behoefte aan bui tonlandsche grondstoffen (In het bijzonder op het gebied van de textielindustrie, maar ook, zooals wij reeds meermalen hebben uiteengezet, op velerlei ander gebied* in Duitschland enorm gestegen, waardoor In Duitschland een nijpend gebrek aan devie zen is ontstaan. Duitschland heeft daarop den invoer van de buitenlandsche grond stoffen, gelijk bekend, sterk beperkt; van onderscheidene grondstoffen ts de invoer zelfs goheel stop gezet. De bedragen aan deviezen, welke aan do importeurs wordon gestold, bedragen op zijn hoogst nog tien pCt. van de vroegere bedragen, in veel ge vallen zelfs in het geheel niets. In deze omstandigheden kon het niet uit blijven, dat de Duitsche importeur zocht naar sluipwegen, om langs deze toch nog zoover als het ging mn de behoeften aan buitenlandschen Import tc voldoen, en zoo is in den laatstpn tijd in belangrijke mate door de Duitsche invoerbelanghebbenden van het Duitsch-Nederlandsche vorreke- ningsverdrag een gebruik gemaakt, waar toe het geenszins is bestemd en dat in het nadeel is van beide landen. Wanneer voor deze praclijken een stokje werd gestoken, dan zou Duitschland bin nenkort de contróle over zijn invoer go- heel kunnen verliezen en zou het deviezen- gebrek op noodlottige wijze voortschrijden. De Nederlandsche Bank anderzijds zou opgescheept komon te zitten met een vrij wel ongelimiteerde hoeveelheid marken, welke zij nauwelijks zou kunnen reali9ce- ren. Het is dus in het belang van beide lan den, dat spoedig maatregelen worden ge- trofffen, waardoor het Sonderkonto alleen kan worden gebruikt voor het dool, waar voor- het is bestemd, n.l. voor verrekening van Nederlandsche goodere;., direct en ook indirect, waarbij editor, zooals gezegd, on der indirecte moet worden verstaan zoo danige, welke steeds het domein van den Nederlandschen tusschenhandel zijn ge weest en die dus in ruimeren zin bona fido als Nederlandsche goederen kunnen wor den beschouwd. Om hiertoe te geraken zijn op het oogen- blik te Berlijn onderhandelingen aan den gang tusschen vertegenwoordigers van do Nederlandsche regeering en vertegenwoor digers van de Duitsche regeoring, onder handelingen, vvelko dezer dagen hun beslag zullen krijgen en welke ongetwijfeld, daar de belangen van beide landen op dit punt geheel parallel loopen, tot een goeden uit slag zullen voeren. Ofschoon ons daarover geen details zijn meegedeeld, nemen wij aan, dat nu door bepaalde beperkingen het misbruik van het Sonderkonto zal worden tegengegaan, en in de toekomst voorkomen men van de gelegenheid gebruik zal maken ook eenige andere belangrijke details omtrent den wederzljdsehen handel tusschen Duitschland aan den canon kant en Neder land en zijn overzeesche gebieden aan den anderen kant, in bet wederzijdsche belang te regelen. De Duitsche Regeering heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel de regeling, neergelegd in het op 10 Februari 1934 onderteekende proto col betreffende de uitvoering van het Duitsche transfer-moratorium, per flesch f 1.45, per anker f 58. met ingang van 1 Juli 1931 opge zegd. De Nederlandsche Regeering zal met dc Duitsche Regeering overleg plegen met het oog op te voeren besprekingen betreffende eon rege ling van den toestand, die vanaf 1 Juli zal intreden. Bij K. B. is benoemd tot majoor bij het lie regiment infanterie de kapitein W. R.d der van Rappard van liet 12e regiment in fanteric. Bij K. B. is op zijn vorzoek do reserve kapitein B. F. Feelers van het regiment jagers overgeplaatst naar het 13e regiment Infanterie. Bij K. B. is aan den reserve-eerste-luite- nant \V. H. Oudgenoeg van het 17e rcgi ment infanterie een eervol ontsiag uit den militairen dienst verleend. Bij K. B. is benoemd tot reserve-paarden arts der twecdo klasse J. G. Ojemanu, vee arts. BIJ K. B. is benoemd tot officier in Ie Ordo van Oranje-NasSau de heer mr. R. Menkman, secretaris der „Commissie Ne rierland Curasao 1634—1934" te \m«terdara. Bij K. B. zijn de adjunct-commiezen hij het Departement van Koloniën de heeren P. C. Rijninks, J. H. Nélleke en A. C. Os kam bevorderd tot commies. Bij beschikking van den Minister von Waterstaat is in de plaats van wijlen der heer P. H. Gallé benoemd tot lid der Gom missie van Advies voor de opleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen Je heei E. Crone, lid van het Coilego van Commis sorissen van het Vaderlandsche Fonds ter aanmoediging van 'sLands zeedienst, be stuurder van de Kweekschool voor de Zee vaart. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Inspecteur der directe be ■nstingén enz. G. B. Balkestein, hoofd van de Inspectie der directe belastingen te Goes verplaatst naar Venlo en aangewezen als hoofd van de Inspectie der invoerrechten ••n accijnzen aldaar. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeie-rne daille in zilver aan L. Klotiin, bediende bij de firma S. J. G. Wulff te Rotterdam. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau vorbonden rcre me daille in zilver aan A. P. van der Burgb monteur bij de Singer Maatschappij tc 's-Gravenhage. Bij Koninklijk Besluit Is aan den heer H. L. Bonnet, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Consul der Nederlanden te Tananarive (Madagascar). De heer Bonnet blijft voorloopig belast met de waarneming van het consulaat te gemelder plaatse. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. K. en W is tijdelijk bennpmd tot conservator bij de kindergeneeskundc- nnn do Rijksuniversiteit te Leiden J. van Ormondt. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd met ingang van den tweeden Woensdag in do Maand Juni 1934. tot dijkgraaf van bet hoogheemraadschap van don Lekdijk Bene- dondnms en van den TJsseldam, dr. B. J L. Baron de Gear van Jntphaas te Utrecht; met ingang van den tweeden Woensdag in de maand Juni 1934. tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bencdendams en van den IJsseldam, ir. J. Chr. Begram van Beton, te Amsterdam en A. van Broukclen te Benschop. Pelikaan i t A Ritscvep. 31-5 Amsterdam Boedapest 31-5 Belgrado Athene Mersanmiruh Cairo Ga/.a 1-6 Ruthawells 4 Bagdad Boeshir 36 2-6 Diask Karachi 3-6 Jodpoer 26 Allanahad 4-6 Calcutta 1 L Akvab Rangoon Bangkok 311 Singapore 30-5 Medan Batavia 30-5 T Vertrok van het eerstvolgende post vliegtuig vun Amsterdam 7 Juni. MASSA'S Menschen vragen steeds. U ook reeds? Boerderij, woning en drie schuren -'*! de asch gelegd H e u s d e n, 4 Juni. Hedenmiddag om- strcok half één is brand ontstaan In de kapitale boerderij van den landbouwer S. te Babilonicnbroek bij Heusden. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat kinde ren met vuur speelden. Hel vuur ver spreidde zich zeer snel en de brandweer van het dorp Babilonicnbroek stond mach teloos tegenover dezen brand. Spoedig stonden twee schuren, behoorende bij deze boerderij, eveneens in lichter laaie. Assis tentie van de brandweer uit de omliggende dorpen Aalburg, Wijk, Giessen, Almkerk en Meeuwen werd ingeroepen, doch on danks krachtig optreden kon niet verhin derd worden, dat ook de schuur van den landbouwer L., alsmede de woning van de G., die in de nabijheid waren gelegen, vlam vatten. Omstreeks 3 uur in den mid dag was men zoover met blusschen geko men, dat verdere uitbreiding niet gevreesd behoefde te worden. Alle genoemde pcr- ceelen brandden tot den grond toe af Voor raden en inboedels gingen verloren. Per- soonlliVa ongelukken kwamen niet voor. De schade, die op niet minder dan 30.000 geschat wordt, wordt door verzekering gé- dokt. MARKIEZEN EN ZONSCHERMEN gegarandeerd Zon- en lichteoht linnen. Vraagt gratis inlichtingen en prijsopgave. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 TEGEN DE LINTBEBOUWING. De Stédebouwkundigo Raad van hot Ne derlandsch Instituut voor Volkshuisvesting on Stedebouw hoeft zich veroorloofd, toen het ontwerp Verkeerswet tegen dc Lintbe bouwing in dc Tweede Kamer werd behan deld. een adres tot dit lichaam te richten, waarin hij, cenige amendementen aanbeve lend, aandrong op aannemeing van dit ont werp. HU deed dit in de overtuiging, dat dit wetsontwerp, lot wet verheven, veel ertoe zal kunnen bijdragen om een deel der bezwaren, aan do lintbebouwing verbonden, en op welke het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, te- zamon met den A. N. W. B. en het Wegen congres, op een congres, gehóuden op 14 April 1928, de aandacht véstigde, te beper ken. De Stcdebouwkundige Raad heeft thans eveneens bij de Tweede Kamer op aanne ming van het wetsontwerp aangedrongen, overtuigd dat daarmee een belangrijk open baar belang wordt gediend. ■JHÜ 9 „Wat een merkwaardige vrouw Is je moe der toch „Ja, we gaan de volgende week naar Ameland en ze probeert nu het beste mid del tegen zeeziekte te ontdekken." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6