KEITJES Nu Samuel Ins Tijdschriften Als de zaak rust werkt de ADVERTENTIE 3 x plaatsen voor f 1.-- Jitsluitend bij voor uitbetaling. Vergane grootheid NIEUWE PLANNEN VAN LOUIS DE VRIES Eduard Veterman vormt een groot ensemble 2oi\dagshla 'AMERIKAANSCHE NOTITIES Een reusachtige oplichter of zelf het slachtoffer van menschelijke aasgieren? Groote kans op vrijspraak (Van onzen correspondent). Chicago kreeg de/.er dagen haar verloren zoon terug ook al is deze een 74-jarige grootvader en kwam hij niet bepaald uit eigen beweging om te vertellen, dat bij ge zondigd had door zijn rijkdom op te maken In plaats daarvan stond Samuel Insull vanaf zijn vertrek uit Constantinopel onder voortdurend toezicht van een Amerikaan sehen consulairen ambtenaar, die hem'bij aankomst te New York niet eens verliet, maar versterking ontving in den vorm van twee federale ambtenaren, die hem tot in de gevangenis te Chicago brachten. Dit toe zicht op den grijsaard was werkelijk niet verwonderlijk te noemen na zijn heftig ver weer gedurende twee jaar om terug te ko~ ipjen op de plek. waar hij tientallen jaren achtereen de onbetwiste heerscher -geweest w.a§. In die twee jaar heeft hij kans gezien pm;:mooilijliheden te scheppen (usscfi'cn zijn eigen regeering en die van twee vreemde landen en nog is zijn uitlevering door Tur kije een bedenkelijke kwestie uit een oog punt van rechtszekerheid geweest, zoodat zijn advocaat in Chicago oogenblikkelijk geprotesteerd beeft tegen Insull's arrestatie en probeeren zal om dit onwettig te laten verklaren. Volgens internationale overeen komst mag een buitenlandsch schip 24 uur in de Bosporus ankeren voor proviand en drinkwater zonder in Turk6che jurisdictie te zijn gekomen; Insull's schip werd echter langer tegengehouden en toen verviel deze bepaling. Hoe dit alles zij, Insull is terug en heeft al geconfereerd met zijn eveneens in staat van beschuldiging gestelden broer Martin en zijn zoon Samuel Jr. Deze drie mannen, die eens aan het hoofd 6tonden van een zoo kolossale financieele onderneming als wij bescheiden Europeanen amper kunnen in denken in den voorspoedigen tijd werd de kapitalisatie op 1.000.000.000 geschat zullen nu tekst en uitleg moeten geven, waarom dit geld, loebehoorende aan het beleggende publiek, spoorloos verdwenen is en waar bet naar toeging. Niet, dat zij er van gesoupeerd hebben, ook al hebben zij millioenen-inkomsten gehad, maar geen mensch is in 6taat om dat uit te geven of te verspillen. Dergelijke bedragen verdwijnen alleen maar door de bevelen van de beurs- tikker, m.a.w. door de bevelen van do haute finance, want het levenswerk van .Samuel Insull mag dan voor hem zelf be ëindigd zijn, millioenen menschen in een reusachtige cirkel om Chicago, die niet meer zonder gas voor hun kookkachels of electriciteit voor hun licht, hun stofzuigers, hun trams en treinen zouden kunnen leven denken daar anders over en zijn hem in breede lagen dankbaar. Toen hij eenige dagen geleden door ver slaggevers aan boord van de Exilona, die hem van Turkije had overgebracht, onder vraagd werd over alles en nog wat, deelde hij mede zich absoluut onschuldig aan fal sificaties te voelen en zich alleen maar „eerlijke vergissingen" bewust was. Boven dien was hij ervan overtuigd niet gèstraft te zullen worden maar de gelegenheid te zullen krijgen om zich te rechtvaardigen Waarom hij dan weggeloopen was, vroegen de weetgierige persmenschen. Verontwaar digd deelde Insull hen mee niet weggeloo pen te zijn, hoe kwamen zij er bij? Hij had het land verlaten om op rust te komen, na dat zijn maatschappijen hem als leider ont slagen en op pensioen gesteld hadden. En 'erder had hij den eersten tijd niet willen terugkomen, omdat hij ziek was en over tuigd, dat hij geen onpartijdig verhoor kon krijgen, maar achter de tralies gemoffeld zou worden. Terwijl hij dit zei aan boord van dc Exilona waren de fotografen druk aan den gang en vlogen de potlooden over het papier alles voor de middag- en avond-édities. In hoeverre hij nog van deze overtuiging is bleek toen hij beweerde vast en zeker overtuigd te zijn van zijn recht vaardiging en op borgtocht van zijn vrijheid te mogen genieten tot zijn geval voor kornt. Als bewijs hoe diep de Insull-familie ge zonken is blijkt, dat de patriarch de hoop uitsprak niet meer dan 150.000 borgtocht te hoeven geven, aangezien hij niet meer kon opbrengen. En deze zelfde man steunde in zijn tijd van glorie de Chicago Civic Opera elk jaar met de noodige millioenen uit zijn eigen zak. Nu is dit een enorm be drag als borgtocht een systeem, dat wij niet kennen en wel het toppunt van kapita listische justitie is want zelfs de beruch te Al Capone hoorde maar S 50.000 borg tocht tegen zich eischen. Ongelukkigerwijs bedroegen dc twee borgtochten van do Amerikaansche regeering en den staat Illi nois samen S 250.000 en in plaats van privé een hotelsuite to kunnen betrekken bij aan komst ging de gepantserde deur van een e vangen is voor Insull open, werden zijn vingerafdrukken genomen als van den eer sten den besten boef en sliep hij dien nacht naast een 13-jarigcn jongen, die een twee jarige baby ontvoerd en gewurgd had. Re kenkundig uitgedrukt wordt hij dus vijf maal zoo gevaarlijk beschouwd als do voor malige' leider van de Chicagosche onder wereld. Toen hij in Chicago uit den trein stapte en omringd door een cordon politie naar zijn auto stapte was er een man, die zijn hand uitstak en direct door de vlotte be wakers tegen den grond werd geslagen uit vrees dat hij Insull kwaad wilde doen. Op de been geholpen stootte de man er uit, dat hij Insull de hand had willen drukken en hem moed inspreken, omdat hij „met den ouden kerel te doen had". Dit lijkt sterk op reactie van het bioscooppubliek over het heele land. wanneer hen een foto van den aartsschurk John, Dillinger, ontvoerder, bankroover. en moordenaar, vertoond wordt zij klappen! Niet voor diens misdaden en het gevaar, dat dreigt zoolang dit ge vaarlijke individu vrij door het land zwerft, maar omdat de brave burgerij er iets spor tiefs in vindt, dat deze man tot op heden in staat is geweest alle netten van de wet telijke overheid te ontglippen. Dit staaltje van Amerikaansche mentaliteit, zoo geheel verschillend van de onze, gaat ook op voor Insull, die twee jaar in zijn eentje gevoch ten heeft om zijn vrijheid tegen de macht van de U.S.A. met zijn 125 millioen inwo ners en enorme autoriteit. Het Amerikaan sche volk is dol op zulke dingen als een jacht op Insull of Dillinger en staat dan gewoonlijk aan de zijde van den vervolgde. Maar er is nog een veel belangrijker fac tor voor de publieke opinie in het Insull- geval. Het is de vaste en misschien alge meen verbreide overtuiging, dat Insull niet weggeloopen is om alleen zichzelf te red den. Van alle kanten is de meening geuit, dat er een menigte lieden in Chicago woon de, die hem liever nooit terug wilden zien menschen in de politiek en het zaken leven, wier gemoedsrust leelijk gestoord zou worden, ja zelfs wier persoonlijke vrij heid in het gedrang zou kunnen komen, wanneer Insull eens aan het opbiechten ging. En in dezen geest klopt heel Chica go's hart vol verwachting, dat Insull tijdens zijn komende proces niets en niemand za! sparen, rnaar integendeel man en paard zal noemen. Want dat hij alleen aanspra kelijk is voor het te loor gaan van tiental len millioenen van zuinige beleggers en kleine spaarders wil er tot nog toe bij nie mand in. En voor zoover men in het verle den van deze uiterst ingewikkelde geschie denis heeft kunnen putten wijst veel er op, dat Insull niet een reusachtige oplichter is geweest, maar het onwillige slachtoffer van een aantal menschelijke aasgieren, die hem zijn voorspoed niet gunden. De Amerikaansche geschiedenis is vol van dergelijke voorbeelden. Een menigte lieden, die met niets begonnen zijn en later tot de. fameuze „milliardairs" kaste zijn gaan behooren hebben de aanvallen van jaloerschc kleinere godheden niet kunnen afslaan en zijn er aan ten gronde gegaan Een naam, die iedere lezer kent en er een frappant voorbeeld van genoemd kan wor den, is William Fox, de filmmagnaat, wien letterlijk zijn hcele levenswerk door na ijverige financiers ontnomen is, toen de Fox Film op den top van de bioscoop industrie was gekomen William Fox is op het oogenblik een gedesillusioneerd mensch, die wel heel royaal kan leven maar niets meer te zeggen heeft in de maat schappij, die hij van het poovere begin tot een millioenenconcern heeft opgebouwd. Zoo zijn er meer op te noemen, wier namen mijn lezers niets of een heel klein beetje zouden vertellen en die op dezelfde manier het slachtoffer geworden zijn van samen zweringen door beursmanipulaties, opkoo pingen van aandeelen e.d. waardoor zij zich de macht over hun eigen levenswerk uit de hand gewrongen zagen en dan alle schuld van een faillissement of een mislukking op hun schouders geschoven kregen. Ter wijl de bewerkers van die catastrophe op den achtergrond blevenl De vaste overtuiging, dat Insull op het oogenblik voor offerlam mag spelen voor anderen, die evenzeer, zoo niet meer schul dig zijn dan hij zelf, maakt dat er nu een stroom van sympathie door het land gaat Zelfs bij de eenvoudige lieden, die hun spaarduiten in zijn ondernemingen verloren hebben! Zulke opmerkingen als „Waarom gaan ze niet achter de andere lui aan? De oude heer (Insull) was de ergste niet!" wor den telkens en telkens gehoord Insull was n tyran, hij was 'n onaangenaam mensch. hij was hardvochtig en hij zag er geen be zwaar in om links en rechts menschen om te koopen, ten einde zijn doel to bereiken Maar het publick verheugt zich nog eiken dag in de ventfarming en het licht en de transportmiddelen, die hij hen in de laat 6te dertig jaar verschaft heeft en het schit terende gebouw van de Chicago Civic Opera, die in de jaren 1928 en 1929 de New Yorksche Metropolitan Opera naar den kroon stak staat nog in de „Windy City" als een monument van Insull's geniale on dernemingsgeest. Chicago heeft die jareD van weelde en voorspoed niet vergeten. Het hcele land heeft door dolle speculaties milliarden en nog eens milliarden verloren, niet alleen in Insull beleggingen, maar in Wall Street en in niet bestaande Peruviaansche spoorwo gen Insull heeft een grooto kans van vrijspraak. De Berggids Cornelis Tromp, Nederlander van geboor te, maar sinds 23 jaar onafgebroken buiten zijn moederland woonachtig, zal in den Berggids, het bij firma A. Sijthoff te Delft verschijnende tijdschrift gewijd aan alle takken van bergsport, in een serie artikelen de bestijgingen van alle Zwitserschc Vier- duizenders - rond 50 in aantal - „in woord en beeld" brengen. In het jongste nummer begint hij met de toppen in het Berner Oberland. Max Polano maakte met zijn vriend de rifugio Torino tot het centrum van zijn tochten, die hij levendig beschrijft. W. Stomps heeft met den Poolschen skitrein een volgens hem aanbevelenswaardig reisje langs de Karpa- then gemaakt Een paar sympathieke artikeltjes gewijd aan de omgekomen gidsen Willy Dobiasch en Konrad Kain besluiten dit royaal geïllus treerde nummer. De Waterspon De weinig constante weersomstandighe den ten spijt is er in Mei al weer druk ge zeild en geroeid. Het zevende nummer van „De Watersport" - het bij de uitgeverij „De Hofstad" te Den Haag verschijnend offici eel orgaan van de Kon. Ned. Motorboot Club, den Ned. Roei Bond en den Ned. Stu denten Roei-Bond - is dan ook vol van de voornaamste watersportgebeurtenissen: het zeilfeest te Loosdrecht op de beide Pinkster dagen en de wedstrijden Lyts Frisla en niet in het minst dc Hollandia-roeiwedstrijden, alles onderbroken met vroolijke waterkiek jes. In dit nummer werdt tevens de artikelen reeks „Bewust en veilig varen" voortgezet. B Curacao-nummer tuur en Mensch van Na- Het dubbelnummer 4 en 5 van „Natuur en Mensch" een uitgave van de drukkerij- uitgeverij „De Hofstad" den Haag - is ter gelegenheid van de 300jarige herdenking der vereeniging met Nederland een omvang rijk Curacao-nummer geworden, hetgeen de gouverneur van deze Nederlandsche bezit ting Van Slobbe in zijn voorwoord ten zeer ste toejuicht. Behalve uit een algemeene beschrijving van Trater M. Realino van het eiland, blijkt ook uit de mededeelingen van het goever- nement, welk een voorname plaats de uit voer van olieproducten inneemt in de cijfers van de in-, uit- en doorvoerstatistieken. Bovendien beschreef een Marineman hoe hij het eiland met Willemstad zag. Ook Pater II. M. Hulsman werkte er aan mee om aan het „Onbekend maakt onbe mind" ten opzichte van Curacao een einde te maken, door een historisch overzicht, waaraan wij nog het volgende ontleenen: Het eiland werd ontdekt op 26 Juli 1499 door Alonso de Ojeda een reisgezel van Co lumbus. De naam Curacao is zuiver Indi- aansch. Spanje heeft ruim een eeuw in het bezit van deze Beneden-windsche eilanden, totdat Jan Otzen ze op 29 Juli 1634 zonder slaj of stoot voor de West-Indische Compagnie veroverde. In Holland was men eerst niet zoo ingenomen met de nieuwe bezetting. TOONEEL Hij wil een moclelopvoering geven van „Schakels" Behoudens een zèèr enkelen voordracht avond is Louis de Vries bet afgeloopen seizoen niet op de planken verschenen. Hij had geen engagement hern was althans geen verbintenis aangeboden, die zijn naam waardig was hij beschikte voorts, zoo als men reeds vioeger heeft kunnen lezen, tengevolge van moeilijke verwikkelingen, niet meer over den Hollanclschen Schouw burg te Amsterdam, en last not least ont brak hem de lust om het met een gezel schap op eigen risico te gaan avonturen. Het is hem 't laatste jaar wel allerminst meegcloopen. En wanneer men zoo tegen over hem zit in zijn ruime werkkamer, en luistert naar zijn mooie, wat gevoileerde, stem dan ontkomt men niet aan den in druk, dat deze man moe is, en in hooge mate teleurgesteld. Teleurgesteld om veler lei redenen. Niet alléén omdat men hem. die toch steeds bewezen heeft één onzer al lergrootste tooneolkunstenaars te zijn, geen plaats meer gunde voor het voetlicht. Louis de Vries gevoelt zich als een balling, ver dreven van de plek, die hem boven alles dierbaar is. Maar... ondanks alles, den moed heeft hij toch niet laten zinken, en wanneer hij verhaalt van de plannen, dip hij in de toekjmst graag verwezenlijkt zag. dan komt weer iets over hem van het oudo enthousiasme. Over een korten tijd, vcrtcldo Louis de Vries, zal het tien jaar geleden zijn, dat Herman Heijcrmans stierf en die gelegen heid wil ik benutten om in den lande eene model-opvoering te brengen om de na gedachtenis van den genialen schrijver te eeren van „Schakels", dat ik als het beste stuk van Heijermans beschouw. „Schakels" is naar mijn meening. mèèr dan wit ook uit Heijermans' oeuvre, voorbe stemd om bewaard te blijven voor ille Ne derlandsche tijden en geslachten. Waarom? Omdat het de tragedie van eene familie be handelt, een thema dus. dat in verschil lende variaties natuurlijk te allen tijde zijn actualiteit zal behouden. En dan be staat het voornemen om „Schakels" te gaan verfilmen. Het scenario zal geschreven wor den door Herman Bouber. ik zal de Pan- crasrol spelen, en niemand minder dan Os wald zal de regie voeren Het is nog wel niet allemi&l in kannen en kruiken, maar ik méén toch met negentig procent zeker heid te kunnen profeteeren. dat het niet zal blijven bij pon schoone illusie alleen. Ook ben ik in onderhandeling met Eduard Veterman, die reeds druk doende is met de voorbereidselen voor het formet ren van een groot ensemble. Vaste vormen heeft die sa^ menwerking op het oogenblik nog niet, maar binnen een dag of veertien zal ik wel in staat zijn daaromtrent definitievere me dedeelingen te dopn. Stil zitten en afwach ten ligt niet in mijn aard Ik moet en wil weer aan den slag. Mijn onvrijwillige non activiteit heeft mij nu al méér dan te lang geduurd! Ik had eene tournee door Zwitser land willen maken, maar ook dèt is tot mijn niet geringen spijt op het laatste mo ment afgesprongen. Misschien dat het er nog van komt heelcmaal van de baan is het in ieder geval niet maar erop reke nen doo ik toch maar liever niet meer. Mijn oordeel over de taak van den heden- daagschen acteur is, bij alles wat ik de af geloopen maanden op tooneel en projectie doek gezien heb, ongewijzigd gebleven. Ik b 1 ij f de film beschouwen als de gevaar lijkste concurrent van de schouwburgen. En do tooneelspeelkunst zal op den duur alleen het hoofd kunnen bieden wanneer zij naar perfectie streeft in geestelijk en technisch opzicht van kortom idles wat met het tooneel samenhangt. Ik krijg meer dan eens den indruk, dat de ontwikkeling van het tooneel, vergeleken bij die van de rolprent, mijlen ten achter gebleven is. Het tooneel is rncn kan het avond aan avond, en ook bij de voortreffelfjkstp voor stellingen, conslateeren nog tè dikwijls en tè veel stemming-verstorend. Wat dat betreft mag het gerust een tijdje in de film studio's ter hoogeschole gaan HANS P. VAN DEN AARDWEG. Slavenhandel en koopvaart leverden ech ter groote winsten op. De ongekende bloei na 1763 was echter niet het gevolg van dit minderwaardig bedrijf. Toch beleefde het eiland nog verschillende bewogen jaren: 1750 en 1795 de slavenopstanden, terwijl het betrokken werd in de tallooze oorlogen, die ons land toen voerde. Dc handel kwijnende al die jaren, tot de petroleumindustrie opleving bracht De haven van Curacao is wat tonnago betreft de eerste van Centraal Amerika en de tweede van alle Nederlandsche havens. Met de cultures bleef het daarentegen een lij densgeschicdenis. In 1863 werd er de slavernij afgeschaft, gulden jaartal op een donkere bladzij. Blijkens een artikel van Ir. P. Cohen Hen- riquez bestaat de bevolking uit Portugeesch- Joodschc, Indoneesch-Europeesche en Afri- kaansche elementen. De gewone spreektaal is het Papia mentsch. P. Wagenaar Hummelinck behandelde het klimaat, dat bepaald wordt door den N.-O. passaat en zijn stempel drukt op de plan tenwereld. (Cactussen). Ir. A. A. Meijers schreef nog een opstel over de verschillende openbare werken van het gebiedsdeel Curacao, voornamelijk de havenwerken. Tenslotte leverde Dr. J. II. Westermann een schets van de geologische geschiedenis der Benedenwindschc eilanden. Wij gelooven wel, dat de redactie met dit nummer in voldoende mate de belangstel ling voor en de kennis van dit eiland, voor zoover dat in haar bereik lag, heeft bevor derd. .iet de „Gooische" naar buiten. Des te grooter dc trek naar het Gooi. vooral in de komende zomer-vacantieraaan- den wordt, de6 te meer zal het vervoer van vacantiegangers on andere passagiers naar verhouding voor de „Gooische" stijgen. Blijkbaar is deze gedachtengang gevolgd bij de propaganda-uitgave van de N.V. Gooi sche Tramweg Mij. en terecht. De propa ganda moge er meer zijdelingsch door zijn, zij is er niet minder doeltreffend door voor al niet nu het stevige boekje op loffelijke wijze is verzorgd door het Algemeen Publi- citeitskantoor te Amsterdam. Vooral dc om slag trekt. We volgen de geheelc verbinding van Amsterdam en Hilversum met de tusschen gelegen plaatsen als Muiden, Naarden, Bus- sum, Huizen, Blaricum en Laren, elk met hun eigen aantrekkelijkheden, aan de hand van een beknopte beschrijving en vele fraaie foto's. T. Stap „Politieke gids voor 1934" - uitgave N.V. „de Graafschap" - Aalten. Onze stadgenoot, do heer I Stap, redac teur van „Cijfers en Feiten" heeft ook voor 1934 een politicken gids samengesteld, die uitgegeven wordt door do uitgeverszaak N.V. de Graafschap te Aalten.Er zal menig maal naar dit boekje gegrepen worden voor al op bureaux als het onze en andere, die te midden van het politieke leven staan, want men kan er vele gegevens uitputten, die men anders her en der „zou kunnen" na slaan en nu logisch gegroepeerd in dit met overleg samengestelde boekwerkje aantreft, o.a. de beginselverklaringen, programma's, manifesten en statuten van alle politieke partijen, die van eenig belang zijn, hun or ganisaties, stembusresultaten met vergelij kende cijfers. Verder de samenstellingen van de ver schillende Staten en de beide kamers, ande re Regeeringslichamen, ons tweede Ministe rie Colijn en tenslotte ook tallooze pers commentaren op de gebeurtenissen, die on verbrekelijk samengaan met de verkiezin gen. De politieke gids beleeft niet ten onrech te zijn vierden jaargang.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 13