Aniersfoorisch Dagblad Wat een Hollandsch dominé zag KEITJES Als de zaak rust werkt de ADVERTENTIE 3 x plaatsen voor f 1." Jitsluitend bij voor uitbetaling. Men moet ook achter de schermen kijken! „DOOD WATER" Jan Musch als filmacteur DE BEDREIGDE SCHOLLEVAAR 3±)ildagshh Vaii hel BRIEVEN UIT BERLIJN. Er is reden voor een overtuigend pes simisme in de ontwikkeling van Duifschland (Van onzen correspondent.) „Wat lichten kranten vreemd voor". Deze vijf woorden las ik in een merk waardig verslagje dat do Nederlandsch- Hervormde predikant ds. G. C. Postma uit Oudenbosch over een uitstapje van eenige dagen naar Berlijn aan de Nederlandsche pers afgestaan heeft. En hij voegde er ter nadere verklaring aan toe: „Ik was de gast van het officieele Berlijn en zag werkkampen, sprak met Haken- kreuzlern, het was alles toch anders dan ik meende, uit de kranten te moeten be grijpen. Beter!" Dit alles las ik met begrijpelijke belang stelling. Wanneer men, gelijk schrijver de zes, nu al eenige tientallen jaren dag in dag uit niets anders doet dan den lezer in Nederland over 't buitenland en in het bij zonder over Duitsche toestanden, menschcn en gebeurtenissen voorlichten, en dan zoo maar ineens zwart op wit krijgt, dat men dat „vreemd" doet, dan stemt zooiets tot nadenken. En nu weet ik wel, dat een do- mineo uit Oudenbosch, die over het alge meen wel wat anders aan "t hoofd heeft dan studio maken van buitenlandsche po litiek, economie en cultuur, bij zulk een gedurfd oordeel niet al te zeer au gèrieux genomen mag worden. Hij heeft zich, naar hij zelf verklaart, bij zijn vluchtig bezoek laten voorlichten door zijn „oficieele gast heeren" en door zijn „landgenooten, die ja renlang er leefden en streden" En wie de situatie hier kent en zoo ongeveer weet, welke landgenooten voor den geachtcn do minee als voorlichters in aanmerking kwa men, wordt slechts gesterkt in zijn over tuiging, dat een dergelijk onderzoek-ter- plaatse nu heusch niet de bevoegdheid ver leent om zoo maar luchtigjes weg te con- stateeren dat „kranten vreemd voorlich ten" en dat uit eenige gesprekken ,.met Hakenkreuzlern" onmiddellijk blijkt, dat in het Duitschland van heden „alles anders" en „beter" is, dan „de kranten" den lezer in Nederland verteld hebben. Men zou de vraag kunnen stellen, uit welke krant of kranten de bedoelde domi nee zijn bij eigen onderzoek onjuist geble ken materiaal dan geput heeft „ITet Volk" zal hem over Duitschland zeker heel andere beschouwingen en berichten voorgezet heb ben dan „De Standaard", de „N.R.Ct.", waar anders dan bet bureau Vaz-Dias. Ver schillende Nederlandsche bladen en nieuws bureaus staan nu eenmaal op het stand punt, dat weliswaar steeds de waarheid ge sproken moet worden, maar daarom nog niet elke waarheid steeds behoeft te wor den uitgesproken. En dit natuurlijk vooral in verband met de beteekenis van zekere buitenlandsche berichtgeving voor de eigen bmnenlandsche politiek. Met het gevolg (waarvan wij niet aannemen, dat „opge- melde dominee" daaraan bij zijn generali- 6eerende beschuldiging juist daaraan ge dacht heeft), dat inderdaad het beeld, bij voorbeeld en vooral van de tegenwoordige ontwikkeling in Duitschland, niet steeds en in elk Nederlandsch orgaan zóó uitvalt, als de vooruitgeschoven observatieposten der nationale journalistiek dat gaarne gezien hadden. Dit terloops. Omriat de opmerking van den heer Postma mij er op gebracht heeft. En omdat het misschien zijn nut kan hebben, dat op soortgelijke „tactiek", die, onvermijdelijk of niet, nu eenmaal het ge vaar van vertroebeling der „objectieve be richtgeving" met zich brengt, eens even ook al weer ter voorlichting van den lo zer gewezen wordt. Maar de geachte predikant uit Ouden bosch heeft het hoogstwaarschijnlijk an ders bedoeld. Ilij maakt de opmerking, dal het er in het Nieuwe Duitschland „beter" uitziet dan „de kranten" hem tot nu toe verteld hebben. Waarbij in het* midden ge laten zij, of daarmee de voorlichting door de buitenlandsche correspondenten dan wel door do redacties bedoeld is (die n.l. zoo nu en dan in zekere persorganen nog wel eens uiteenloopt). Men moet uit deze korte opmerking van Oudenbosch uit de conclusie trekken, dat een belangrijk per centage van het Nederlandsche krantenle zend publiek uit zijn dagbladen meent te moeten afleiden, dat het er in het Nieuwe Duitschland niet bijzonder schitterend uit ziet. terwijl die lezers, zoodra ze, als de geachte dominee, de gelegenheid krijgen in Duitschland met officieele instanties „werk kampen" te zien krijgen, samenkomen en onder leiding van deze officieele instanties „werkkampen" te zien krijgen, dan wel met zekere bijzonder afgestempelde „land genooten" te zamen gebracht worden, op eens tot de ontdekking komen, dat het er in Hitler's Rijk „beter" en in elk geval „an dersuitziet, dan de Nederlandsche kran ten vertellen. Terwijl voorts de heer Postma op zijn bijzonder gebied nog snel ontdekt heeft, dat „te midden van de bewogenheden (in Duitschland) ook een vragen is naar de eeuwige dingen" oftewel een toenemende belangstelling voor kerkelijke dingen. Om met het laatste te beginnen: er is in derdaad, sinds de omwenteling die do Ilit- lerbeweging gebracht heeft, een nog al op vallende terugkeer van Duitsche staatsbur gers naar de verschillende kerken te con- stateeren. Maar de officieele gastheeren van den Hollandschen dominee (en vermoe delijk ook de landgenooten in quacstie) zulien hem niet verteld hebben, dat een niet onbelangrijke rol bij dit verschijnsel de omstandigheid speelt, dat tienduizenden Du it sellers en vooral ook Joodsche Duit- schers hun weg naar de R.K Kerk ge vonden hebben om redenén, die veel meer met algemeene politiek dan wel met reli gieuse behoefte tö maken hebben Terwijl de protestantsche kérk in Duitschland haar winst ten deele aan soortgelijke motieven te danken heeft, maar meer nog aan het feit, dat de nieuwe almachtige Staat duide lijk te kennen gegeven heeft;' atheïsme en in het algemeen anti kerkelijke opvattin gen als een bewijs van slecht staatsburger schap te beschouwen. Zoodat al te velen het er ook op dat gebied maar liever niet meer op wagen, zich in ambtelijke vraag- lijsten als „zonder religie" in te schrijven. De plotseling toegenomen kerkelijke be langstelling is daarom tot een zeker per centage oppertunismc van do onaange naamste soort. Wat dan ook voor de beide hoofdkerken in Duitschand al lang geleden reden geweest is, om duidelijke bevelen voor nauwkeurig onderzoek voor de. op name uit te vaardigen. Maar dat is ten slotte een detail Er moet antwoord gegeven worden op de wel wat al te lichtzinnige cn generalisee- rende opmerking van den Hollandschen bezoeker, dat het hier zooveel „beter" is. dan in de pers in Nederland wordt ver teld. „Beter" en „slechter" zijn subjectieve be oordeelingen En hier ontbreken concrete voorbeelden. Objectief, zuiver objectief over een ontwikkeling van zoo geweldig-inge- wikkelde vragen als de tegenwoordige Duitsche oordeelcn, is natuurlijk een ideaal, dat men slechts benaderen kan. Een sterk subjectief element zal steeds blijven. Niet alleen in wat men bericht, maar ook cn vooral in wat men verzwijgt of waarvan men het verzwijgen dulden moet. Maar de Nederlandsche journalist mnakt gelukkig een strenge leerschool door. In weinig lan den ter wereld wordt in dit beroep zoo consciëntieus gewerkt, zoo eerlijk naar waarheid gestreefd. En daarom moet ik, over eigen werk een oordeel natuurlijk weglatend, ter verdediging van do meeste Nederlandsche bladen en hun correspon denten voor zoover ze niet meenen aan Nederlandsche politiek concessies te moe ten doen hier den vluchtigen bezoeker uit Oudenbosch antwoorden, dat hij ver standig zal doen, zich liever te houden aan „de kranten", die hem op grond van zeer goede observatie inlichten, dan aan zijn indrukken van twee of drie dagen ter plaatse". Wij zijn veeleer van meeuing, dat het er in Duitschland tegenwoordig nog veel minder gunstig uitziet, dan door de pers in Nederland in 't algemeen (de socia listisclie en communistische, die meestal schromelijk overdrijft, natuurlijk uitgeslo ten) beschreven wordt. Wij hebben nimmer meegedaan aan dc verspreiding van wat men hier in Duitschiand „gruwelberich- ten" noemt, omdat wij weten, dat 00 pet. van die berichten op leugen berust en de overige 10 pet. door het voortgeven uit de zooveelste hand zoo onjuist pleegt te wor den naverteld, dat ook hier nog slechts 1 pet. waarheid van over blijft. Persoonlijke wraaknemingen, plaatselijk onverstand en machtsmisbruik door kleine zielen zijn ze ker in tallooze gevallen voorgekomen, maar vallen in beteekenis eenvoudig weg bij het grootc gebeuren, waarvan wij bid dag aan dag ooggetuigen zijn. De mentali teit van den thans regeerenden Duitscher is over het algemeen stellig veel „beter" dan de lezer misschien uit die nog heden cri- tickloos afgedrukte „gruwelbcrichlen" meent tc mogen afleiden. Maar er is zooveel anders, dat honderd malen belangrijker moet genoemd worden. Het gaat hier om een experiment op ge weldige schaal. Vraagstukken komen on der de loupe, die elk op zichzelf genomen gehecle volken in oproerige beweging kun nen brengen. Derde Rijk cn internationale ruilhandel. Derde Rijk cn zijn schuld eiscliêrs, Derde Rijk on Versailles, Derde Rijk en Rome, Derde Rijk en jeugd vorming Derde Rijk en levensstandaard der eigen bevolking. Derdo Rijk en cultuur. Derde Rijk cn protestantisme. Derde Rijk en so cialisme... Zoo kan men nog een vette alinea lang doorgaan Wij kennen de geestdriftige waschechte Duitsche „nazi's", die géén opportunitisten cn echte, eerlijke patriotten zijn (wij ken nen ook de minder-eerlijke in tal van va riaties), en wij kunnen ons begrijpen, dat dc "Nederlandsche dominee, mocht hij op zulke menschcn géslooten zijn, een indruk gekregen heeft, die de Hollandsche pers hem niet pleegt voor tc zetten, Maar de taak der voorlichting mag niet tot, het weergeven van zulke geesdriftigo overtui gingen beperkt blijven, en hier is het eer der plicht, zich tot nuchter wikken en we gen te dw'ingen zelfs al loopt men daardoor gevaar, aan hel „betere" soms wat tc kort te doen. Lag het aan ons, dan zou de lezer in Ne derland wellicht wat meer van dit „betere" te lezen gekregen hebben. Omdat het mee leven met geestdrift en jonge hoop, die zich in hel. Nieuwe Duitschland vaak op zoo gevaarlijk-meesleepcnde wijze pleegt te de- monstreeren, nu eenmaal verleidelijk is, cn de berichtgever zulke warme vaderlands liefde het eigen volk nu eenmaal gaarne voor oogen zou willen stellen. Maar de objectiviteit en het Nederlandsch belang bij nuchtere voorlichting dwingt nu eenmaal voortdurend achter de schermen te zien en juist daarover tc berichten. En al geven we toe. dat geestdrift een onberekenbare factor is, die over heel wat nuchtere bezwaren kan heenhelpen, dan blijft bij ons toch een overtuigd pessimisme in de ontwikkeling van Duitschland, die we don dominee uit Oudenbosch en zijn mede- ovcrtuigden zullen voortzetten en die ge grond is op de overwegingen, dat Duitsch- lands buitenlandsch-politicko 6ituatie zei den zoo ongunstig geweest, is als heden, dat de binnenlandsche opleving even als in 192C—1927 een schijnbloei beteckcnt. dat de financiccle situatie hopeloos in de verzak king is, dat inflatie- cn depreciatie-moge lijkheden in tal van zeer deskundige ge sprekken heel anders beoordeeld worden dan in officieele verklaringen, dat ongezon de werkverschaffing, die bovendien nog voor een goed deel van buitenlandsche grondstoffen afhankelijk is, tijdelijk een moreel, maar stellig op den duur geen prac- tisch succes zal beteekenen, dat de politie ke eenheid der bevolking met den dag meer de honderden barsten toont, die slechts met geweld gekit zijn: en dat het een werkelijk wonder ware. indien na een of twee jaren het régime van heden nog in 6taat zal blij ken zijn positie te handhaven, ook al doet het op vele andere gebieden even sensa tioneele concessies als thans reeds op dal der beroemde „autarkie". Maar daarover is in de „werkkampen" met opgemelden dominee waarschijnlijk niet van gedachten gewisseld? ROLAND. De Nederlandsche filmgemeenschap doet onthullingen over deze nieuwe rolprent Er zijn in de pers in dc laatste maanden hier cn daar kleine berichten gelanceerd over de film „Dood Water", waarin Jan Musch een hoofdrol speelt en ergens in Volendam of daaromtrent zou worden op genomen. liet was weinig bekend, dat een Hollandsche associatie van filmproducenten in verband van de Nederlandsche filmge- mcenschap reeds vanaf 27 September 1933, aan deze film werkzaam was. Nu de film ongeveer klaar gekomen is, acht de film- gemeenschap de tijd gekomen, de noodige geheimen via een persconferentie te ont sluieren. De Nederlandsche filmgerneenscliap, zoo vertelde ons dc regisseur Gerard Rutten, heeft zich met de film „Dood Water" naar het scenario van Simon Koster gewaagd aan de drooglegging van de Zuiderzee, maar heeft dit onderwerp op een andere wijze aangepakt, dan bijvoorbeeld Joris Ivens in zijn bekende „Zuiderzeefilm". Hier niet al leen een symphonie van zand, water en ma chines, hier het groote probleem, dat zich aan de visschers voordoet en waaromtrent velerlei nieeningen ontstaan zijn, die op hun beurt aanleiding geven tot groote vel schillen, niet alleen tusschen de verschil lende generaties der visschers onderling, maar voornamelijk tusschen oud en oud. jong en jong. Men heeft in Volendam met alle aandacht dc gesprekken beluisterd, de meeningen be studeerd en uit dit alles het dramatisch ge beuren geput, zooals dat zich op het oogen- blik in do dorpen rondom de Zuiderzee vol trekt. Het was de bedoeling, de stem van de. bevolking zelve, uit dit filmproduct dui delijk te laten spreken. Tenslotte spreekt zich de film voor droog legging uit, omdat het algemeene uiteinde lijk boven hot individueele moet zegevieren Jan Musch als filmspeler. Jan Musch speelt de hoofdrol. Het is ge bleken, dat Jan Musch niet alleen een groot tooneelspeler, doch tevens een sterk film speler is. Naast hem vervullen Mejuffrouw Helga Gogh en de Heeren Max Croiset, Jo- han Schildhuyzen en Jules Verstraete be langrijke rollen. De allervoornaamste bezet ting echter blijven de Volendammers. De heer Walter Gronostay, die dc muziek componeerde, deed eveneens eenige mede deelingen over zijn werk. Hij scheidde hel ir. twee deelen: een voorspel, dat geheel apart staat, en begeleidende muziek. Wat de muziek betreft, heeft men zich hier aan een geheel nieuw experiment gewaagd. Men heeft getracht de camera, zoo althans zei de heer Rutten het, een eigen „stem" te geven. Hoe dit precies is, zullen wij pas kunnen beoordeelen wanneer wij do film zien. Niemand minder dan prof. dr. Willem Mengelberg werkt aan het voorspel met zijn oi leest cn de Kon. Mannen Zangvereeniging ..Apollo" mede. Het voorspel is geschreven in de strenge stijl van een cantate op dc manier van Oedipus Rex. Het Concertgebouworkest, dat uitsluitend het geluid levert en niet verfilmd wordt, zal in dit voorspel alle gelegenheid hebben haar kunnen te demonstreeren. Als solist werkt Ernst Busch. een der hoofdvertolkers in de „Drei Groschcn Oper" van Pabst en in Nederland bekend door de radio, mede. De geluidsopnamen worden verzorgd dooi de Cinétone. De Nederlandsche filmgemeenschap is op geen enkele wijze aan de Nederlandsche filmindustrie- of bedrijf gebonden en heeft daardoor haar artistieke onafhankelijkheid weten te behouden. Vooraanstaande Neder •anders leverden de financieclc middelen. Do film werd gemaakt met het oog op de in tcrnationale markt, Dc. wereldpremière heeft in Augustus ter gelegenheid van het filmcongres te Venetië plaats. De film heeft een lengte van plm. 2800 meter en zal over drie weken gereed zijn. THEODOR DAUBLER. v De dichter Theodor Daubler is in St. Blasicn in het Zwarte Woud overleden. Daubler was 17 Augustus 187G in Triönt ge boren. I-Iij was vroeger voorzitter van de P.E.N.-club. Zijn dichtewerwen waren groo tendcels expressionistisch. Ook als essayist over kunst verwierf hij zich naam. AMATEUR-TOONEELVEREENIGINGEN. Congres te 's-Gravenhage. In Augustus zal te 's-Gravenhage en Scheveningen een congres worden gehou den van amateur-tooneelveroenigingen, waarop het vraagstuk der amateur-regis seurs en het repertoiie der vcrecnigingen onder oogen zullen worden gezien. In ver band met dit laatste zullen ook de Neder landsche tooncclschrijvcrs worden uitgenoö- digd, het congres bij te wonen. JAMES HILTON BEKROOND. Dc Hawthorden-prijs. een der belangrijk ste prijzen voor Engelsche literatuur is voor dit jaar toegekend aan James Hilton voor zijn roman: „Lost Horizon". De prijs is bestemd voor schrijvers, die niet ouder dan 40 jaar zijn. OPENLUCHTSPEL BIJ HET ROMEIN- SCHE FORUM. Den 30sten Juni en 1 Juli a.s. zullen in de omgeving van het Romeinsche Forum door een keur van Fransche tooneelspelers Horace en Brittannicu6 gespeeld worden Mussolini had terstond zijn goedkeuring aan dit Fransche initiatief gehecht en in het eere-comité zit ook Barthou. De schollevaar. Laat ik hem ditmaal zoo maar noemen, al is aalscholver de meer officieele naam voor dezen inleressunten vogel. Eenige jaren geleden heb ik ook al eens over hem geschreven, maar hij ver dient het in hooge mate dat nog eens de aandacht op zijn belangwekkende verschij ning wordt gevestigd. Hij verdient het om allerlei redenen en de meest actueele is wel deze. die door den titel van deze bij drage reeds wordt aangeduid* dat zijn be staan wordt bedreigd. Een paar cijfers zijn om te beginnen dan wel even de moeite waard. In 1918 broed den er in ons land nog 3000 paren, in 1926 was dat aantal tot ruim 1100 paren vermin derd. In een gering aantal jaren dus een calastrophale achteruitgang, die op den duur tot volledige ondergang van deze vo gelsoort dreigt te leiden. Of dat erg is? Ja, dat is buitengewoon erg. Want dat beteekent, waar bet zooals bier bij de aalscholvers moedwillig ge beurt, dat beteekent een schennis van het leven, het groote, veelzijdige leven der aar de en van het heelal, dat mede aan zijn veelzijdigheid zijn rijkdom en bekoring ont leent. „Er is", zegt dr. J P. Lotsy, „niets schan- dclijkcrs dan het uitroeien van soorten, het zij als sport, hetzij om vermeend voordeel van den mcnsch, omdat niemand ter we reld in staat is een eens verloren gegane soort weer in het leven te roepen". Nu dat lot den aalscholver bedreigt, niet omdat hij aan levenskracht heeft ingeboet, maar omdat de menschen hem niet dulden en vervolgen waar zij kunnen en opjagen van kolonie tot kolonie, nu is het zaak dat daartegen gestreden wordt Het is droevig, maar waar, dat de natuurvriend in ons land en elders trouwens ook heel vaak in een vechtpositie gedrongen wordt, niet omdat hij dat zoo graag wil, maar Vvel omdat hij, zal hij in vrede kunnen genieten van da natuur, er allereerst voor waken moet, dat die natuur zooveel mogelijk ongeschonden blijft. De aalscholver, de forsche, stoere vogel in zijn zwarte kleed met groenachtigen brons- glocd erover, broedt, zooals ik hierboven al aanduidde, in kolonies, liefst in het ge boomte rondom eendenkooien, maar ook wel, zooals in Gaasterland, in gewoon boscb. De grootste kolonies bevinden zich bij Lekkerkerk, waarheen de vogels van het eertijds beroemde schollevaarseiland tusschen Nieuwerkerk en Rotterdam na de inpoldering in 1861 zich verplaatst heb ben, en aan het Belterwijde bij Wanneper- veen in Overijssel. Vroeger was er bij Giet hoorn een zeer belangrijke kolonie aan het alom bekende Bovenwijde, maar in 1919 zijn daar de vogels door het kappen van de nestboomen verdwenen, waarmee bet schil derachtige dorp van bruggen en vonders een van zijn grootste attracties op natuur historisch gebied heeft verloren. De vogels zijn daarna her- en derwaarts aan het zwerven geraakt, probeerden het op verschillende plaatsen, maar werden overal uit vrees voor schade aan het boom gewas en aan den vischstand verdreven. Voor het grootste deel zijn zij aan het Bel terwijde terecht gekomen, waar zij een belangrijke, maar ook al weer nog onbe schermde broedkolonie vormen. De Veree- niging tot behoud van Natuurmonutcn, die al zoo prachtig veel voor de schoonheid en de ook in aesthetischen zin bewoonbaarheid van Nederland heeft gedaan, die over Naar- dermeer en Oistorwijksche vennen, over heide bij Dwingeloo en bosschen aan den Veluwczoom en over vele, vele andere kos telijke natuurgebieden haar beschermende handen heeft uitgestrekt, is nu van plan ook de eendenkooi aan het Belterwijde aan te koopen, om daarmee het op dit oogen- blik belangrijkste broedgebied van den schollevaar voor ondergang te behoeden. 15.000 gulden is daarvoor noodig, een aan zienlijk bedrag, dat echter, als allen mee werken, best bijeen kan komen. Het giro nummer (ik gebruik dezen keer meer cij fers dan gewoonlijk, vergeef het mij ter- wille van den glans van poëzie, die er ach ter staat) het gironummer van Natuurmo numenten te Amsterdam is 32391 (adres Heerengracht 540). Gelukt dit plan, dan is opnieuw een waardevol natuurgebied behouden, dan kunnen de bedreigde schollevaars weer vrij hun vlerken uitslaan en vliegend over de meren en de lage landen of uitziende over de zee mee blijven bijdragen tot do veelzij dige schoonheid van mooi Nederland. A. L. B. 7

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 13