AMERSFOORTSCH DAGBLAD RUITERFEEST IN HET STADION fa. M.R.N. OOSTERVEEN Donderdag 21 Juni 1934 32 e Jaargang No. 297 DERDE BLAD EEN GEDENKTEEKEN VERWIJDERD Geen dictatuur in Roemenië? Wraak op de Chineesche douane SAMENSPREKING IN DEN TREIN LUITENANT GRETER OP DREEF Langestraat 42 - Tel. 77 GAAN ENGELAND EN NEDERLAND SAMEN? Een dubieus bericht in een Japansche krant Tokio, 20 Juni. (V. D.) De Asahi meldt, rdat tusschen Engeland cn Nederland een Overeenkomst is gesloten, waarbij, aldus dit blad, de beido landen zich verplichten een gezamenlijk front op militair en economisch gebied in liet Verre Oosten aan te gaan. liet blad is van meening, dat deze overeen komst het gevolg is van de noodzakelijk heid voor beide landen om bun commcr- jcieelc belangen te verdedigen tegenover 'den opmerkéiijken vooruitgang in liet doordringen van de Japansche goederen. Het blad schrijft verder nog, dat het bc- fcoek van gencraal-majoor Lewin, de com mandant der Engelscho troepen in Ma- lakka, aan Nederland het gevolg is van de nieuwe overeenkomst. Officieelo Nederlandsche tegenspraak. Het Persbureau Vaz Dias ver neemt van officieelo zijde, dat het bericht van de „Asahi", dat tus schen Engeland en Nederland een overeenkomst is gesloten over een gezamenlijk optreden in het Verre Oo6ten, van eiken grond ontbloot is. Een dergelijke overeenkomst bestaat niet. 'Kinderen en grijsaards gingen op den grond liggen om het monument te beschermen Warschau, 20 Juni. (V. D.) Volgens een bericht van de Gazcta Polska is in het Oekrai'nsche plaatsje Lazkil bij Stanislau ponder toestemming van de overheid een gedenkteeken opgericht ter cere van den Ockraïnschen vrijheidsstrijd. Teneinde een weghalen van het monument te verhinderen, zijn kin deren en grijsaards rondom het ge- denktceken op den grond gaan lig gen. Meer dan 24 uur bleven zij daar! De bevolking nam tegenover de politie feen dreigende houding aan en bekogelde baar met steenen. Een agent werd gewond. Met behulp van militairen uit Stanislau .Werden de kinderen en grijsaards wegge haald en daarna is het monument verwij derd. ALLEEN NATIONALISTISCHE STUDENTEN TOEGELATEN? We en en, 19 Juni. (V. D.) Het verluidt dat het volgende semester aan de universi- studie. teiten en hoogescholen slechts diegenen tot de studie zullen worden toegelaten, die lid zijn van het vaderlandsche front of kunnen aantoonen gunstig tegenover de regeering te staan. Alle studenten, die er van worden verdacht tegen de regeering te zijn, zullen moeilijkheden ondervinden bij hun verdere Wel een sterk regee= ringsgezag Parijs, 20 Juni. (II.N.) Een bijzondere correspondent van de Petit Parisien heent een onderhoud gehad met Koning Carol, die naar aanleiding van het bezoek van Barthou een boodschap tot het Eranscbe volk liceft gericht. Dc Koning ontkende, dat' hij plannen zou hebben om af te treden. Wat de moeilijkheden betreft, waarmede Roemenië heeft te worstelen, verklaarde de Koning, dat plannen, berekend op de verro toekomst op liet oogenblik geen nut heb ben. Men moet het hoofd bieden aan do moeilijkheden, die zich op het oogenblik ophoopen. Op do vraag, of het waar is, dat hij de dictatuur wil invoeren, antwoordde do Koning ontwijkend. Hij verklaarde, dat zich thans in alle landen de behoefte aan een sterk rcgceringsgezag doet gevoelen. Roemenië moet het parlementaire stelsel handhaven, doch voor nietszeggend hol ge daas, waardoor het volk wordt gedemorali seerd en dc handelingen van de politieke leiders bemoeilijkt worden, is er thans geen plaats meer. Hij heeft Tatarescoo tot minis ter-president benoemd, omdat hij dezen het meest in staat achtte om over do tegen woordige omstandigheden te regeeren. Dc correspondent van le Petit Journal had een interview met den minister-president, die verklaarde, dat de buitenlandscho poli lick van Roemenie steunt op do vriendschap met Frankrijk. Ook Tatarescoe heeft ver klaard, dat de geruchten over de invoering van een dictatuur ongegrond zijn. De piraten staken zich in mooie kleeren 'der, kapitein Christiansen, van een door zeeroovers overvallen Britsch stoomschip, heeft in een interview mededeelingen ge- idaan omtrent de omstandigheden waaronder zijn schip door Chineesche schuimers is overvallen. Smokkelaars uit Kantoen heb ben represaillemaatregelen genomen we gens het feit, dat de Chineesche dou ane een liulpgkruiser in het gebied van Sjantoeng heeft gestationneerd. De zeeroo- iVers hebben geen materieele schade aange richt, doch zij beperkten zich er toe den passagiers geld en voorwerpen van waarde te ontnemen. De scheepslading cn de post zijn niet aangetast. De piraten lieten bun oude plunje achter en staken zich in de zooveel betere kleedingstukken, die zij den passagiers hadden uitgetrokken. Op het bericht, dat een der gegijzelde pas sagiers Japanner zou zijn, werd direct uit Dairen een Japansche kruiser naar Tsjofoe gedirigeerd. Tot de gevangen genomen Chi- neezen behoort de vroegere minister van binnenlandsche zaken, Tsjen Tjen Ling. Men vermoedt dat de autoriteiten bij de Chineesche regeering toestemming zullen verzoeken met behulp van vliegtuigen in de bergen ten Westen van Tsjefoe een on derzoek naar de roovers te mogen instellen. MEVROUW HANAU VEROORDEELD Parijs, 20 Juni. (V.D.). Mevrouw Hanau, de vroegere uitgeefster van de Gazette du Franc is wegens medeplichtigheid aan frauduleus bankroet tot 6 maanden gevan genisstraf en een boete van 3.000 francs yeroordeeld. Barthou en Dollfuss op hef station te Weenen We en en 19 Juni. (V.D.) Van de zijde der Oostenrijksche rcgecring wordt om trent een bespreking tusschen den Fran- schen Minister van Buitcnlandsche Zaken Barthou en den Oostenrijkschen Bonds kanselier Dollfuss liet volgende officieel medegedeeld: „Op zijn reis naar Boekarest en Belgrado is de Fransche minister van buitenland- sche zaken Louis Barthou hedenavond met den Arlberg-Express Weenen gepasseerd. Bondskanselier Dr. Dollfuss heeft den Fran- schen Minister van Buitcnlandsche Zaken aan het Wester-station begroet en verbleef tot aan het vertrek van den trein in zijn gezelschap. Bij de bespreking, die gedu rende ongeveer een uur tusschen den Fran- scben Minister van Buitenlandsche Zaken en den Bondskanselier plaats vond, heeft Minister Barthou van de gelegenheid ge bruik gemaakt om tegenover Bondskanse lier Dr. Dollfuss de verzekering te herhalen, dat de Fransche regeering, in overeenstem ming met de verklaring der drie groote mogendheden van Februari j.l., de samen werking met de Britsche en Italiaansche regeering zou voortzetten om niet slechts de onafhankelijkheid van Oostenrijk te waarborgen, docb ook binnen het kader der aanbevelingen van de conferentie van Stre- sa de economische en financieele ontwik keling van Oostenrijk te bevorderen. On danks den korten duur van het onderhoud konden Minister Barthou en Bondskanse lier Dr. Dollfuss ook andere, de beide lan den interesseerende vraagstukken behande len." Vervolgens ontving Barthou den Fran- schen gezant en den gezant van Roemenië te Weenen. HAAGSCH ELFTAL IN FINLAND. Wedstrijd te Helsingfors ge- wonnen. Den Haag, 20 Juni. Uit Helsingfors wordt gemeld: Het Haagsche Voetbal-elftal, dat een toer in Finland maakt, heeft heden een uitste kende praestatie verricht door met 21 van het elftal van Helsingfors te winnen. Met de rust was de stand 1—1. De Haagsche doelpunten werden ge maakt door Van Vliet en Van den Bergen. Hoewel de Hagenaars een zware taak op zich «genomen hebben door binnen twee dagen in Helsingfors twee moeilijke wed strijden te spelen, hebben zij het er uitst.e kend afgebracht, door na een gelijk spel tegen het Finsche elftal, thans een over winning te behalen. Publieke belangstelling valt tegen. Slechts duizend toeschouwers Amsterdam, 20 Juni. Dc belangstel ling op den eersten dag van liet Internatio naal Concours Hippique in bet Stadion was maar heel matig. Misschien waren, er dui zend toeschouwers, waarbij de schoolkinde ren, die door het organisccrend comité voor dezen Woensdagmiddag waren uitgenoo- digd, niet meegeteld zijn. De gedachte om enkele duizenden school kinderen uit te noodigen mag een goede genoemd worden, maar er kleven toch ook wel bezwaren aan. Bij een springconcours is bet absoluut noodig, dat er stilte is rond om het parcours, opdat ruiter en paard zich tot het uiterste kunnen concentrceren en geven. Dat rust bij een publiek van school kinderen uitgesloten mag hoe ten, is voor een ieder wel duidelijk. Er heerschte af cn toe een rommelige, rumoerige stemming cn dit was niet bevorderlijk voor de prestaties der deelnemers. Het programma van dezen openingsdag was rijkelijk lang, eigenlijk te lang. Om 1 uur begonnen was het ver over 7, voor men het Stadion kon verlaten. Maar veel van dit alles werd vergoed door het feit, dat er over het algemeen \an goede sport to genieten viel. Het hoofdnummer bestond uit een springconcours A en B cn daarom heen waren do shownummers voor tuig- paarden eenspannen cn tweespannen, als mede de demonstratie van het Korps Rij dende Artillerie gegroepeerd. De belangrijkste prijzen, dc Olympischo Stadionprijzen in de beide springnummers, werden door Nederlandsche en Italiaansche ruiters behaald. Van onze vertegenwoordi gers sloeg Luitenant Greter, den vorige» Zondag winnaar op den Olympische» Dag, wederom een bijzonder fraai figuur, llij be haalde in het springconcours A voor paarden, die nog geen tweo eerste prijzen in binnen- en buitenland gewonnen hebben den eersten prijs, terwijl hij in bet concours B voor andere paarden een tweeden prijs verwierf. Een bijzonder mooi resul taat, indien men bedenkt, boe sterk de be zetting was. Dc beste Italiaansche cn Bel- ische ruiters dongen mee. Bovendien was het aantal buitenlandsche vertegenwoordi gers veel grooler dan dat van ons land. In het springconcours A was de maxi mum hoogte der hindernissen 1.30 Meter, terwijl in totaal 16 hindernissen waren uit gezet. Bij gelijk aantal fouten besliste dc tijd. Niet minder dan vijf ruiters legden het parcours zonder fouten af, n.l. Luitenant Greter (Nederland), op Diana, Luitenant Gutierrez (Italië) op Norgilla, Majoor de Kruyff (Nederland) opGloria, Lluitcnant Delclienne (België) op Djingo, Majoor For- migli (Italië) op Ronco. Daar Luitenant Greter den snelsten tijd had gemaakt, n.l. 1 min. 18% sec., hetgeen 31-6 sec. korten was dan Luitenant Gutierrez werd hij nummer één. In het springconcours B was bet zelfde aantal hindernissen uitgezet, doch sommi gen waren aanmerkelijk verhoogd. Vooral de „muur" bij de staanplaatscntribuno cn het „hek" op het middenterrein vormden voor vele jaardne een onoverkomelijke hin dernis. Lluitenant Borsarelli di Riffredo (Italië) was de eerste na vele deelnemers, die dit verzwaarde parcours zonder fouten aflegde in den goeden tijd van 1 min. 15% sec. Toch zou deze tijd nog eenmaal verbe terd worden, n.l. door zijn landgenoot Lui tenant Lombardo- met „Bufalina" n 1 min. 13% sec. Luitenant Greter op „Piccolo Arnore" reed wederom een prachtig cn uiterst snel parcours en luide toegejuicht legde hij den afstand zonder fouten af in 1 min. 15% sec. Zonder fouten legden nog de volgende ruiters het parcours af: Luitenant Dele- lienne (België), Kapitein De Menten de Horne (België), Kapitein Leurquin (België), Luitenant Borsarelli di Riffredo (Italië), Ritmeester v. d. Voort van Zijp (Neder land). Twee Italianen bleven beneden de ver wachting. In de eerste plaats weigerde het paard „Miramare" drie maal onder Majoor Olivieri voor een zeer eenvoudige hinder nis, waarbij do ruiter tweemaal „gewipt" werd. In de tweede plaats had de bekende ritmeester Kecler pech met het beroemde paard „Cocclite". In zeer snel tempo legde Ritmeester Kecler het parcours af. Zonder fouten ging het hindernis na hindernis, maar bij de laatste wierp het paard met dc voorbeencn eenige steenen van den muur om, waardoor den Italiaan de overwinning ontging. Zijn tijd was n.l. 1 min. 12% sec., de snelste tijd van den dag. Met vier fouten kwam hij niet onder de belangrijkste prijzen. Overigens viel bet zeer snelle rijden van de Italianen in het algemeen op. Bij hen was het klaarblijkelijk in de eerste plaats om snelheid te doen. De Belgen en ook de Hollanders deden het in de meeste gevallen rustiger aan en waren dan ook veel zeker der bij hot nemen der hindernissen. Zooals reeds gezegd werd de dag besloten met een demonstratie van het Korps Rij dende Artillerie, welke demonstratie een uitstekenden indruk maakte. De (gele rij ders" trokken na afloop door de stad naar de kazerne terug. De resultaten waren: Concours eenspannen: 1. Mellema (Finsterwolde) met ..Hendo' 2. A. A. ten Bos (Almelo) met „Diana". 3. Mellema (Finsterwolde) rneX „EUa". 4. J. Beunk (Enschede) met „Wijson". Concours Tweespannen: 1. Mellema (Finsterwolde) met „Julius" en „Climax". 2. A. A. ten Bos (Almelo) met „Ilelga" en „Diana". 3. Mella (Finsterwolde) met „Ilcndo" cn „Madam". 4. J. Beunk (Enschede) rnel „Wilson" en „Wodan". Olympische Stadionprijs (springconcours) Concours A (paarden, di© nog geen twee prijzen in binnen- of buitenland gewonnen hebben). 1. Luitenant Greter (Nederland), met „Diana" O fouten, tijd 1 min 18% 6ec. 2. Luitenant A. Gutierrez (Italjc) met Norgilla", 0 fouten, tijd 1 min 22 sec. 3. Majoor de Kruyff (Nederland) met Gloria", 0 fouten, tijd 1 min. 27 sec. 4. Luitenant Delclienne (Belgic) met „Djingo", 0 fouten, tijd 1 min. 27% sec. 6. Kapitein Böcchini (Italië)^ m. „Quiele" 4 fouten, tijd 1 min. 18% sec.' 7. Luitenant Greter (Nederland) met „Trixie", 4 fouten, tijd 1 min. 21 sec. 8. D. II. Pasman (Nederland) met „Altschwede", 4 fouten, tijd 1 min. 23 sec. 9. Luitenant van Lenncp (Nederland) met „Luftikus", 4 fouten, tijd 1 min. 25% seconde. 10. Luitenant van Schaick (Nederland) met „Santa Bell", 4 fouten, tijd 1 min. !5% sec. Olympisch Stadionprijs. Springconcours B voor andero paarden. 1. Kapitein Lombardo (Italië) met „Bu falina", 0 fouten, tijd 1 rnin. 12% sec. 2. Luitenant Greter (Nederland) met „Piccolo Amorc", 0 fouten, tijd 1 rnin. 15% sec. 3. Luit. Kol. Borsarelli (Italië) met „Cris- pa", 0 fouten, tijd 1 min. 15% sec. 4. Kapitein II. dc Menton dc Ilornc (Bel gië) U ft. Tijd 1 min. 17% sec. „Musapbiki". 5. Ritmeester v. d. Voort van Zijp (Ne derland) met „Sunday" 0 fouten en tijd 1 min. 18 sec. 6. Kapitein Filiponi (Italic) met „Nascllo" 0 ft. Tijd 1 min. 20% sec. 7. Luitenant Delclienne (België) met „Ba- gatel'e". Tijd 1 min. 21 6ec. 0 ft. 8. Luitenant-Kol. Borsarelli di Riffredo (Italië) met „Pcgasö" 0 fouten cn tijd 1 min. 26% sec. 9. Kapitein Leurquin (Belgic) met „Fun ny Boy" 0 ft. en tijd 1 min. 31% sec. 10. Ritmeester Kecler (Italië) met „Coc- litc" 4 fouten, tijd 1 min. 12% sec. HET WIMBLEDON TOURNOOI. De „uitgezonderde" spelers cn speelsters. Londen, 20 .T u n i. (V. D.) Op 25 Juni a s. vangen te Wimbledon de jaarlijksche internationale tenniswedstrijden aan. De geplaatste spelers in het heerenenkelspel zijn Crawford (Australië), tilelverdediger, Perry (Engeland), Von Cramm (Duitsch land), Austin (Engeland), Shields (V. S.), Stoefen (V. S.), Wood (V. S.) cn de Stcfani (Italië). In het dames-enkelspel werden geplaatst Helen Jacobs (V. S.), Dorothy Round (En geland), Sally Palfre (V. S.), Hilda Krah- winkcl (Denemarken), Peggy Scriven (En geland), Lolelte Payot (Zwitserland), Cilly Ausscm (Duitschland) en Mme Mathieu (Frankrijk). OORLOGSSCHEPEN OP BEZOEK. Batavia, 20 Juni (Aneta). De Japan sche oorlogsschepen „Iwate" en „Asama" worden voor oen bezoek dat vier dagen zal duren le Tandjong-Priok verwacht op 30 Juni a.s. Bijzondere aanbieding van HOUTEN'S CACAO bruin etiquet. Bij aankoop van een bus ontvangt U een receptenboekje met prijs vraag. (Als prijzen worden uitge loofd ÏOOO luxe trommels bon bons). WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor dc koffietafel. Sardines op toast. Voor de middagtafel. Tongschotel met spinazie. Aardappclpurée cn kaassaus. Bereiding vischscholel (6 pers.): 1 groote tong, 350 gr. gestoofde spinazie. 350 gr. ge kookte aardappelen, 4 d.L. kaassaus. Maak do tong schoon cn kook ze gaar in kokend water met zout. Neem met een le pel voorzichtig de filets van do graat en leg de visch op den bodem van een diepen vuurvasten schotel, di© van te voren met wat boter is ingewreven. Leg hierover de in boter gestoofde spinazie, vervolgens een laag aardappclpurée. Overgiet tenslotte bel geheel met de kaassaus (bereid als voor bloemkool met kaassaus). Zet den schotel in een warmen oven en laat het gerecht in c.a. 10 min. lichtbruin worden. Bereiding toespijs: 700 gr. aardbeien, 150 gr. bruine suiker, 1 d.L. water, lepel ci troensap, 15 gr. agar-agar, 3 d.L. water. Wascb do aardbeien, wrijf zo door een zeef en vermeng ze met do suiker, het citroen sap en 1 d.L. water. Weck do agar-agar e.a. 15 min. cn breng zo met do 3 d.L. wa ter aan de kook lot zo vloeibaar wordt en wrijf baar vervolgens door een zoef bij de aardbeien. Roer de massa goed door, vul er een met koud water omgespoelden pud dingvorm mee cn laat hem 2 3 uur staan op een koclo plaats. Stort den pudding cn dien hem op met vanillesaus. (In plaats van agar-agar kan men ook gelatino gebruiken.) OE BENQODIGOE VISCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT J0. TcL W. IIET GRAF VAN J. P. COEN GEVONDEN? Batavia, 20 Juni (Aneta). Men is van meening dat in een van de goedangs van do firma Geo Wehry het langgezoebte graf van Jan Pietersz. Coen is blootgelegd. In dit graf werdt een groot deel van een ge raamte aangetroffen. In verband met do spitse kin en de lango beenen heeft men geconcludeerd dat het geraamte het over schot is van den stichter van Batavia. Hedenmorgen zijn do opgravingen onder leiding van den vinder, Mr. P. C. Bloys van Treslong Prins, voortgezet teneinde hier omtrent nadere zekerheid te kunnen ver krijgen. LEVEND VERBRAND Solo. 20 Juni. (Aneta). De vijf-jarige Elsje Muller is op de ondorr^eming Teraoe- loes door kokende zeepsop gebrand. Met ernstige brandwonden is zij naar Solo ge bracht waar zij in het ziekenhuis is over leden. DE STERRENHEMEL 20-27 JUNi 1934, 23 h MT. (24 h ZT). Ster 3* grootte, ef Uciaw Ster Vd 2* grootte. Ster I* gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau lnrln«trifplr Eigendom onder No. 64 2 2 2 EEESTEKV. V0UEMAAN 3 LAATSTE KVARTIER nieuwe haan ZUID VENE5 <4ARS< JUPrTEJi Q) S7TTJI® ICS Sterretijd 16 h 54 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrcbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Drie maantjes 6p deze kaart; die van den 20en nabij Jupiter en Spica; 23 bezuiden do Weegschaal; do bijna volle maan v. d. 26e in den Schutter.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9