Kunstenaarsgilde exposeert Opening door onzen Burgemeester TONNIS' DUIVENVOER DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Geref. Jeugdmeeting De kwaliteit van deze expositie 'gaat ver boven het niveau van zelfbegoocheling uit Ondanks den druk der tijden ontplooien in en oxn onze stad de kunstenaars een in tensief en opgewekt artistiek leven en het begrijpen van eigen en ook van elkanders belangen, gesteund door een gevoel van saamhoorigheid leidde tot het ontstaan van het Amersfoortsche Kunstenaarsgilde. Ondanks liet nog korte bestaan durfde deze jonge organisatie het aan, reeds nu een tentoonstelling te organiseeren en als we de belangstelling bij de opening als maatstaf mogen nemen voor het succes, dan kan reeds nu worden vastgesteld, dat de expositie geslaagd is. De voorzitter van het Gilde, de heer Joh. D. Hendriks, opende de bijeenkomst rnet de volgende rede: Uw talrijke opkomst toont zoo groote be langstelling, dat wij met zelfvertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Wij danken U al len voor dit medeleven met Amersfoorts jongste telg, ons kunstenaarsgilde. Met jeugdig zelfvertrouwen zet ze haar eerste schrede in de ontredderde wereld. Zelfver trouwen, ontstaan door den gezonden groei, die ze van haar geboorte af toonde. Reeds meer dan honderd werkende en kunstlie vende leden steunen haar in eendracht en samenwerking. Het is juist deze eendracht, deze saamhoorigheid, dio ons sterk doet zijn en die de kunstenaars voor hun belan gen zoozeer behoeven. Spreker bracht hul de aan mevr. Bolk voor haar ijver en on verstoord werken voor het gilde en bood haar bloemen aan, welke uiting van dank baarheid door de aanwezigen met applaus onderstreept werd. Hij dankte de gasthee- ren, de regenten van De Armen de Poth, voor het beschikbaar stellen van de loka liteiten en de kapel en achtte het een groot voorrecht hier de eerste tentoonstelling te mogen houden Ook de medewerking van den Kunstkring biemt dankbaar. Het is voor het Gilde heden een blijde dag en spreker verheugt zich, dat. hij als voorzit ter het voorrecht heeft dezo eersteling aan onzen burgemeester ten doop te houden. Opening door den Burgemeester. Daarna sprak de burgemocoter, mr. J. C. Graaf van Randwijck, die begon met er op te wijzen, dat deze lokaliteiten van De Poth eigenlijk historische en voor de kunst hei lige waarde hebben. Iïier heerscht steeds een bijzondere sfeer, dio een tegenstelling vormt met het jagende leven daarbuiten. Spreker heeft niet opgezien tegen de ope ning dezer tentoonstelling, omdat hij inge nomen is met het feit, dat Amersfoort het centrum is van het kunstenaarsgilde, dat het kunstzinnige leven ertoe zal medewer ken, dat de kunst op nog hooger peil komt. Reeds vele exposities werden hier gehou den en van meerdere ging een gunstige roep uit De inleidende beschouwingen, daarbij gegeven, werkten steeds verheffend. Spreker vindt hier, ook als niet-kunste- naar, veel schoons. Helaas, zoo vervolgde de burgemeester, is thans de keerzijde der medaille niet zoo mooi, maar hij hoopt, ook in het belang der kunstenaars zelf, dat een komend hei-stel spoedig ertoe moge lei den, dat de artistieke producten der gilde- leden hun weg mogen vinden. Met den wensch, dat een druk bezoek de roem de zer expositie door het geheele land moge omdragen, verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. De talrijke gasten maakten daarop een rondgang. Onze kunstmedewerker schrijft over deze tentoonstelling het volgende: Men kan nog zooveel op het gehalte en de waardij van dezo expositie af te dingen heb ben - en zure lieden heeft men nu eenmaal overal - het kan door niemand die in do edele kunst belangstelt ontkend worden, dat het Zaterdag voor al wie in onze stad, of daaromtrent, schildert, teekent, bouwt, etst, boetseert etc. een belangrijke dag is geweest. Het Amersfoortsch Kunstenaars gilde, pasgeboren, heeft door deze eerste gewichtige stap in de openbaarheid de mogelijkheid geschapen, dat velen die an ders noodgedwongen hun licht onder de korenmaat hielden, thans voor den dag zijn kunnen treden naast anderen, die reeds lang aan het Jupiterlicht der pu bliciteit gewend waren geraakt. Het kan moeilijk anders: deze tentoonstelling draagt ondanks de blijken van een gezonde critische schifting toch een zeer hetero geen karakter. Maar twee dingen vallen op: ten eerste 'dat de reeds gevestigde reputaties, wier naam in den lande een veiligen en aan- genamen klank heeft, op deze tentoonstel ling niet, bijwijze van spreken, de breed ste zetels in beslag nemen; ook zij hebben bet veelal bij enkele werkstukken gelaten en aan anderen de volle gelegenheid ge gund, voor het forum der algemeene aan dacht te treden. Ten tweede, dat de kwaliteit van deze expositie boven het niveau van een min of meer zwoele locale vriendjesverheen- lijking of zelfbegoocheling uitgaat. Inte gendeel: er openbaart zich hier frisch jong talent, meestal nog niet met het merk- teeken van eep gerijpte persoonlijkheid, noch het stempel dragend van verrassen de oorspronkelijkheid, maar ongetwijfeld voor een critische en ombevangen beschou wing vatbaar. De tentoonstelling behoort uiteraard tot de omvangrijkste, die wij in de zalen van 'ds ELQth hebben meegemaakt] naast de twee bekende vertrekken moest ook de kapel in de expositie-gelegenheid worden betrokken. In zomersche dagen als wij thans beleven, maakt dit geen enkel be zwaar; integendeel, de bekoring wordt er door'vcrhoogd. Dc openstaande deur in de groote zaal doet nog meer licht naar bin nenvallen, en dc kleine wandeling naar de kapel verdiept de stemming, terwijl het publiek op den terugweg niet zal nalaten het geëxposeerde nog eens weer longs zich te laten heentrekken, wat bet blijvend ka rakter der indrukken zonder twijfel ten goede komt. Om met bet eerste, kleine vertrek te be ginnen, waar in hoofdzaak grafisch werk is bijeengebracht, dc belangrijkste figuur, die liier de aandacht trekt, is Jan Witten berg. Evenals zijn voorgonger Mankes heeft Wittenberg een geduldige en liefdevolle aandacht voor het kleine, voor bet nog on volgroeide en subi.iele. Hij ziet die levens verschijningen met deernis, met liefde, maar ook met teederen humor. Zoo'n Geitje is voor het karakter van zijn werk ken schetsend. Het is in zijn lichtelijk groteske vormen met humor bezien, maar een hu mor die vervuld is van teederheid. Het babykopje ademt eenzelfdcn geest, maar er straalt een mogelijk nog grootere levens liefde uit. In de groote zaal hangen twee schilderijen van Wittenberg, Tomaten en Lente, beide met die gelouterde zuiverheid en secure aandacht gedaan, die men haast devoot zou noemen. Toch ben ik overtuigd, dat het zwaartepunt van zijn kunnen in het grafische ligt. Een verwante natuur i6 A. Fiks Verwant en nog ten deele afhan kelijk. Ilct napje met eieren (een schilde rij) ken moeilijk anders dan onder Witten berg's of Mankes' invloed ontstaan zijn. Het takje heeft ook veel soortgelijke elementen, wat niet wegneemt, dat het een fijne waar neming verraadt. En „Compositie", even eens een schilderij, geeft blijk van het zoe ken naar eigen wegen, zij 't dan volgens cubistische richtingwijzers, en men mag zeggen, dat Fiks bier toont iets zeer bizon- ders ie kunnen. Voor mij is dit precieuze schilderijtje, dat met zijn lijst zoo n gevoe lige eenheid vormt, een der verrassingen van deze tentoonstelling. Een ander kostbaar talent is dat van mej. Mia Bake, wier landschapjes vooral behecrscht worden door de schermvormige en mei precieze aandacht weergegeven kruinen van boomen. Dit werk verbindt de verfijning van Oostersche batiks aan het geduld van middeleeuwsche miniaturen. Het spijt mij daarom dat ik van haar eenige pastel zoo weinig goeds weet te zeg gen. Een impulsievere, tot het realisme ge neigde natuur, minder beschouwenden meer bij het uiterlijk karakteristieke en ruw typische blijvend is mej Editb Pijpers, die in haar houtsneden inmiddels meer be reikt dan in haar schilderij. Van de hout sneden acht ik het Vrouwtje met de para plu het best geslaagd. Iemand wiens talent hem op meer belang stelling aanspraak geeft dan hij tot dusver rneen ik. kreeg, is Joh. D. Hendriks. Zijn naakstudies verrassen door hun plastische kwaliteiten, door hun voornamen stijl en een discrete uitdrukkingskracht, terwijl het groote landschap in de tweede zaal behou dens een enkel détail getuigt van een on gewone observatie en levendige verbeelding, die m. i. verwantschap toont met do Ber- gensche School. Een krachtig en uitgesproken schilder talent leeft in mevr. M. Feuerstein, die bovendien een van de weinigen is die het met humor en esprit durven te wagen, ter wijl zij het sentiment ondergeschikt maakt. Ilaar combinatie van min of meer groteske zaken is origineel en gedurfd, bovendien een typisch experiment van vlakke kleuren. De compositie intusschen lijkt mij niet de sterkste kant. P. Scheerder, die de schil derachtigheid van de Muurhuizen op een aparte manier weet te zien. getuigt ook in zijn mansportret van een eigen visie. C. T Snoeyerbosch vecht met vormproblemen in zijn Getweën, mevr. de Beaufort, maakt savante mode-teekeningen, A. J. Voorn van wien ook een bloemsliileven opgenomen is, vertoont een sensitieve voordracht in den geteekenden wilg, terwijl ik hier voorts de opmerkelijke kwaliteiten in bet Kalfje van D. de Leeuw releveer, zoomede werk van Gerard J. Bos en J. Veenendaal. De tweede zaal dan, die bijna uitsluitend schilderijen en pastels bevat, krijgt vooral relief door het werk van Job. Kuypers, dr. J. Nieweg en W. J. van Dam. De Stier van den eerste is een werk, zooals men in dezen tijd zelden meer ziel ontstaan: geduldig èn breed tegelijk, edel van sentiment en krachtig van observatie tevens. Ik weet dat Kuypers' vereering vooral uitgaat, langs Van Gogh, naar Millet. Welnu, van navol ging dier twee is hier geen spoor; maar wel is er een elementaire natuuraanschouwing, die zakelijk èn zielvol tevens is, en een adem heeft van het eroote. Alleen tegen den achtergrond, als iets te week, heb ik bezwaar. Een rijpo techniek, doortrild van teruggehouden genegenheid, is er in het fraaie bloemstilleven van dr. Nieweg, ter wijl W. J. van Dam een zeer persoonlijke manier van zien aan den dag legt in het boertje, een werk dat hij, om ik weet niet welke reden, Voorjaar heeft gedoopt. De typeering is niet zonder geest, en de kleur aangenaam. W. J. van Dam is bovendien de eenige, die deze tentoonstelling verrijkt beeft met beeldhouwwerk. Het glundere kinderkopje bezit onbetwistbaar fijne charmes. C. Lanooy, wiens werk ik nog zeer kort geleden besprak, heeft uitnemen de voorbeelden afgestaan van zijn potten bakkerskunst, maar toont zich bovendien een coloristisch schilder, en een fijnzinnig maker van damast. Tenslotte droeg hij een masker hij. A. A. M. C. Bolk is een vaardig schilder van bloemen, mevr. E. UyldertMayer frappeert hot meest in Weeshuis, mej. J. Faure toont een sympathiek talent in Schooven en het Witte Paard, voorts noem ik S. 1© Poole, die een fleurig appel* boompje geschilderd heeft, maar in zijn Weeshuis angstvallig aan Van Dam herin nert Jo Bezaan van wie hier ook een schilderij hangt, legt toch nog de meeste fantasie aan den dag in haar grafisch werk (do kalenderbladen o. a.). Iemand, die door zijn Bijbelsche thema's, maar ook door de manier van behandeling opvallend van alle exposanten afwijkt is J. H. Isings. Wanneer ik voorts nog mevr. E. D. Un- ger Lens en A. Zonneveld genoemd heb, kom ik tot de kapel, waar ik naast ander werk van mevr. E. P. Bolk Willemsz, dat ik moeilijk waardeeren kon, met blijde verrassing getroffen werd door haar sub tiele, stemmingsrijke Win tergezicht. Ir. J. S. Duyvis waagt zich niet zonder succes aan het uiterst netelige tropische land schap (De Poentjak), van mevr. J. G. van Ilarsolte de Lange noteerde ik een uit co loristisch oogpunt wol curieuze Den, ter wijl mej. G. C. van Wermeskerken een al leszins opmerkelijk bloemstilleven inzond. Last but not. least het nog vitale en beval lige landschap van den hoogbejaarden L. Schulman, die hier inderdaad niet mocht ontbreken. Het Kunstenaarsgilde bezit in de heeren G. Adriaans, R. van Mechelen en W. Wijm- slra een drietal architecten, van wie de twee eersten modellen en teekeningen van landhuisjes laten zien. Vooral de eerste heeft voor dit genre een bepaalde disposi tie, hij weet het huis tot een harmonisch deel te maken van het landschap, en heeft bij een talent voor schilderachtige vorm geving tevens inzicht in een logischen plat tegrond. De foto's van het werk van Wijm- stra geven een indruk van zijn waardeer bare bouwbedrijvigheid (school en arbei derswoning) in Zuilen. Zijn stoel lijkt mij te „architectonisch" gedacht. Aantrekkelijk, tenslotte, is de kennismaking met het weef werk van de dames R. van Egten en J. Materman. Ik geloof, liet Gilde kan van deze ten toonstelling genoegen beleven. C. A. SCI1ILP. DUIVENSPORT. A.P.V. „De Reisduif". Gisteren hield de postduivenvereniging „de Reisduif" een wedvlucht van Chateau- roux uit afstand 653 km. De duiven werden 0111 6 uur *0 min gelost met Z O. wind. In concours waren "0 duiven. Aankomst eerste duif 3 uur 55 min. 17 sec. Aankomst laatste duif 7 uur 52 min. 19 sec. Aangewezen 10 cent. E. de Goede, no. 5. Aangewezen 25 cent T. Rekers no. 1. Dc prijzen werden als volgt behaald: T. Rekers 1—11—12. Tuithof Üietcrs E E. de Goede 3—5. Jos. Verstraeten.6. J. de Vries -7. N. v. d. Berg 8—15. B. Zijtsveld 9. J. v. d. Burg 10. J. Maassen 13li17. L. Krabshuis 18. Ilok kampioenschap tot Cluiteauroux: 1. Tuithof Dieters 1183 pnt. 2. J. Maassen 110 i pnt. 3. T. de Vries 958 pnt- -i. N. v. d. Berg 883 pnt. E. de Goede 857 pnt. A.PV. de Zwaluw. Gisteren hield de postduivenvereniging „dc Zwaluw" haar eindvlucht voor oude duiven van Eisden uit. De vogels werden in vrijheid gesteld om 7 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 15 min. 13 sec. Do laatste prijswinnende duif om 10 uur 56 min. 45 sec. De aangewezen 10 cent werd gewonnen door J. Tiggelaven met no. 2. De aangewezen 5 cent door G. do Jong, met, no. 5. De vereenigingsprijs voor de twee eerstgc- toonde door J. Tiggelaven met no. 2 en 3. Do prijzen werden als volgt gewonnen door: G. Tuithof met no. 1. J. Tiggelaven met nos. 2, 3, 12, 16. G. de Jong, met no. 4. II. M. Peters met no 5. A. v. d. Bedem met no. 6. T v. d Hoek met no. 7. K. Kcster met nos. 8, 15. 17. G. Gouw met nos. 9. 10. F. Jansen met nos. 11. 14. Th. Fijneberg met no. 13. 1112 ct. per K.G. Goed Goedkoop Stofvrij. BEDRIJFSLEVEN. Vestiging Dames-, Heeren- en Uniform Kleermakerij fa. Kradolfer en Zonen, Wester- straat 12. Te dezer stede heeft zich gevestigd de firma Kradolfer en Zonen in do Korte Bergstraat 10. De firmanten stellen zich ten doel eerste klas Dames-, Heeren- en Uni formkleeding naar maat te vervaardigen, zoowel van Holland6chc, Engelsche als Schotschc stoffen, om zoodoende ook te kunnen evenaren met de beste uniform kleermakerijen. Zij hopen dit tevens te be reiken met een vakkundige en vlugge be diening en aflevering van kleeding met on berispelijke coupe. SOEFI-BEWEGING. Men verzoekt ons te berichten, dat de wekelijksche Universeele Eerediensten in do Toonzaal Sierkunst, in verband met de opening van de geestelijke School te Sures- nes bij Parijs, in de maanden Juli t/m Sep tember niet gehouden zullen worden. In October worden deze hervat, TWEE KINDEREN AANGEREDEN Persoonlijke ongevallen Zaterdag is een motorrijder op den Hoo- geweg nabij de Ilessenstraal, naar hij be weert door het uitwijken voor een plotse ling den weg overstekenden voetganger, op een paar kinderen aangereden. Een Jongen en een meisjo werd licht gewond en een ander meisje daarentegen werd ernstig ge wond. Aanvankelijk mocht zij niet vervoerd worden, tenslotte is zij met 'n zware hersen schudding 'n armbreuk en een schedclfrac- tuur eerst naar het Militair Hospitaal en later naar het St. Elisabeth's ziekenhuis vervoerd. Ilaar toestand is iets verbeterd. Voor den autotocht voor Amersfoortsche ouden van dagen, welke op Zaterdagmid dag 30 Juni a.s. zal worden gehouden, zijn nog de volgende giften binnengekomen: Familie de V. l. Mevrouw M. L. de B. 1. Familie v. L. en A. 3 N.N. 2.—. M.M. 1.-. Vorige verantwoording 85.58. Totaal 93.58. Giften worden gaarne aan ons bureau in ontvangst genomen. Ons gironummer is 47910. Da g e 1 ij k s: City Theater. Vertooning van „liet huis in de 56ste straat." Voorstellingen: 's Zaterdags om 2.30, 6.15 en S.30 uur n.m. 's Zondags om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur n.m. 's Zaterdags cn Woensdags matinée, 2.30 uur n.m. Overige dagen S.10 n.m. Museum Fléhite, Wcstsingcl. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Thcos Verceniging, Regcntesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bbibliothcek, Muurhuizen 9. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Vredesbibliotheek, Arnhcmscheweg 50. 24 Juni—7 Juli. Armen de Poth. Tentoon stelling \an het Amersfoortsch Kunste naarsgilde. 10—5 uur n.m. 24, 25 en 26 Juni. Cinema Amicitia. Ver tooning van de „Walskoning." 25 Juni. Hotel „Zwarte Bergje" Leden vergadering Wandelsport ver. „Zonder Uit vallers Terug." 8 uur n.m. 26 Juni. Plantsoen Zuid. Concert Amers foortsche Muziekvereeniging. 27 Juni. Amicitia. Vertooning N.S.B.-film en de film „Zwarthemden." 8 uur n.m. 29 Juni. Propaganda-optocht Gymnas- tiekver. A. B. v L. O. UIT HET POLITIERAPPORT Door kortsluiting brak Zaterdag in een drukkerij aan dc Langcstraat brand uit. Toen de politie arriveerde, was het vuur echter al gebluscht. zoodat ook de brand weer niet handelend behoefde op te treden. Op het Stationsplein kwam Zaterdag een juffrouw van haar fiets te vallen, doordat zij plotseling onwel werd, en wel dermate dat zij, na door een geneesheer verbonden te zijn, per auto naar St. Elisabeth's zie kenhuis moest worden vervoerd. Door de politie werd Zaterdag een meis je aangehouden, wier opsporing cn voorge leiding door den Officier van Justitie was verzocht, omdat zij verdacht wordt van diefstal. Op de Langegracht werd een voetgang- stcr door een wielrijder aangereden, door dat zij niet voldoende op het verkeer lette. Bij den val bezeerdo zij baar arm. Op de Daam Fockemalaan brak de voor as van een zeswielige vrachtauto, beladen met 5 ton stukgoederen. De goederen wer den overgeladen, waarna de defecte auto is weggesleept. De politie maakte gisteren verbaal op te gen een autobestuurder, die niet in het be zit was van een geldig rijbewijs, terwijl hij bovendien blijk gaf do rijkunst niet vol doende machtig te zijn. Hierna trachtte hij den agent eerst nog om te koopen door hem twee gulden in de handen tc duwen. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Aan de St. Agneskweek6Chool zijn ge slaagd de dames. G. A. Niënhuis te Zieuwent, P. Hebing te Laren, J. H. Heitkamp te Oldenzaal, M. G. Heiligers te Amsterdam. G. M. Heili gers, idem, W. J. M. van Kesteren te Apel doorn. Afgewezen: geen. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's Bad bedroeg hedenmorgen 66 graden. Diploma's. Het diploma werd behaald door Lieneke Kuiper. EXAMENS. Te Amsterdam is geslaagd voor het staatsexamen acte onderwijzer de heer H. A. A. van Zwieten, alhier. KAASMARKT. Aangevoerd 73 wagens, bevattende 18205 K.G.; prijs 15—20 per 50 K.G. Handel matig. - - Toespraken van mr. HBijleveld en ds. PN. Kruiswijk in het openluchttheater Birkhoven In het openluchttheater Birkhoven had Zaterdagmiddag de jaarlijksche openlucht- meeting plaats van de Gereformeerde jeugd uit onze stad en omgeving, welke meeting geleid werd door den heer J. de Vries, voorzitter der regelingscommissie. Dc samenkomst werd gepend met het ge meenschappelijk zingen van „Wij loven U o God", waarna de heer De Vries voorlas Openbaringen 21 17. Spreker momoreer- dc in zijn openingswoord, dat het dit jaar 100 jaar geleden is, dat de kerkafscheiding plaats vond, waarna het Wilhelmus werd gezongen. Mr. II. B ij 1 e v e 1 d uit Arasterdam sprak voorts over het onderwerp „Waarom en hoe". Spreker bedoelt met dit onder- werp de vraag te behandelen „Waarom Geref. jongelingsvereenigingen en hoe moe ten zij zijn?" Hij wil hierbij echter niet ver vallen in het zeggen van algemeenheden, dat men zal zeggen „Wat zijn wij toch een keurcorps", doch dan is er in de diepste diepte van de zaak niets gezegd en ons samenzijn hier één groote aanklacht! Er móét echter één gedachte in het geheugen blijven, welke men niet meer loslaat. De zeggingskracht moet niet uitgaan van den spreker, doch van diens onderwerp. Geref. Jeugdorganisatie is God's wil, dót moet men goed begrijpen. Wij moeten niet tevreden zijn met alles wat op catechisatie of in de kerk wordt gezegd, wij moeten met God mee werken, wij die een deel van de wereld vormen, waarvoor God Zijn Zoon gegeven heeft. Die wereld dreigt weg te zinken, staat op kruiend oeverzand. De volkstelling heeft weer uitgewezen, dat er tienduizenden en tienduizenden zijn ge weest, die de kerk en het geloof in ons Christelijk Nederland hebben verlaten. In ternationaal dreigt van alle kanten een nieuwe wereldoorlog; het nationalisme neemt vormen aan die voor kerk en geloof ook een gevaar zijn. Daar hebben wij pal te staan om de maalstroom, die naar het verderf voert, tegen te houden; dèórom Ge ref. jeugdorganisaties óók om de ontevre- dencn over den sociaal-economischen toe** stand, bij te brengen, dat zij eerst bet Ko ninkrijk Gods moeten zoeken. Spreker me moreerde, dat dc heerlijkheid van de spron gen waarmede de techniek vooruit gegaan is, zijn de duizenden en duizenden, die geen emplooi hebben. Ziehier weer het re sultaat van „als wij eerst het Koninkrijk Gods hadden gezocht, zouden we nu nog bij petroleumlicht licht gezeten hebben". Ook dóarom: Geref. Jeugdorganisatie. Dc gevaren dreigen van alle kanten: commu nisme, socialisme, vrijmetselarij, ertz. Ook daarom: Geref. Jeugdorganisatie. Hoe moeten wij, zoo ging Mr. BijTeveld voort, aan de roeping gehoor geven? Daar voor is allereerst waarachtige geestdrift noodig, waarbij God's geest grijpt in dc zie len der jongeren. Wij moeten voelen dat de wereld in brand staat cn dreigt te vergaan. Met nadruk wees spreker er tenslotte op, dat bidden zonder meer geen zin heeft; men moet daarbij beginnen met hard wer ken om eenige uitwerking te mogen ver wachten. Na de pauze sprak Ds. P. N. Kruis wijk uit Hilversum over „Do drijvende kracht", waarmede hij bedoelt de kracht, welke do jongelingen naar het vereni gingslokaal drijft. Ook deze woordvoerder wees op het verkeerde van gewoonte, van sleur, op het wèl gaan als er iets aange naams is. De drijfkracht moet niet zijn ge zelligheid, doch de overtuiging en het ge loof. Spreker ging hierop uitvoerig in, waarbij hij er o.m. op wees, dat menschcn met vaste overtuiging zéér te waardeeren zijn; het Geref. leven heeft er duizenden opgeleverd. Overtuiging zonder meer is niet voldoende; die berust uitsluitend op ver standelijk inzicht. Daar moet echter onder liggen geloof. Ds. Kruiswijk vestigde er ten slotte de aandacht op, dat men bij het ontbreken van het geloof, zijn vaste over tuiging zal zien ondermijnd, ofschoon het omgekeerde ook waar is. Deze twee moeten dus samengaan. De bijeenkomst, waaraan medewerking werd verleend door de Clir. Muziekvereeni ging Excelsior uit Bunschoten en door den heer J. L. Feijtcn uit Utrecht, werd geslo ten met een slotwoord van Ds. E. Schouten Geref. predikant alhier. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Bijzonder goed afgeloopen. Hedenmorgen reed op de Laan 1914 een luxe auto uit Amsterdam in de richting van Oud Leusden. De bestuurder van den wagen, die met freewheeling reed, zag op do hoogte, welke men van den Utrechtsche- weg af moet berijden, dat er voor hem een vrachtauto reed. Naderhand merkte hij echter, dat deze wagen stil 6tond. Een bot sing was niet meer te voorkomen. De luxe wagen reed achter tegen de vrachtauto op met het gevolg dat de luxe wagen, die zoo goed als nieuw was, aan de voorzijde to taal in elkaar gedrukt werd. Ofschoon de voorruit totaal versplinterd was hebben de op de voorste plaatsen zittende personen géén letsel bekomen. De bestuurder man keerde absoluut niets; de naast hem zit tende heer vloog door den schok tegen de voorruit, doch bekwam géén letsel. Een achter in de auto zittende dame heeft zeer vermoedelijk een gebroken pols, doch hier omtrent kon men ons hedenmorgen nog niets met zekerheid zeggen. De da-me is voor onderzoek in De Lichtenberg opgeno men. De politie stelt een onderzoek in; do luxe auto is per takelwagen jyeggeeleepL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2