WE GAAN NAAR BRABANT AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON tweede blap Vlammen vinden veel voedsel Maandag 25 Juni 1934 32 e Jaargang No. 300 DE TENTOONSTELLING IN TILBURG DE O.S.P. IN HAARLEMS RAAD Het Mysterie van het Diamanten Kruis Eert bezoek, acht dagen voor dat de expositie zal worden geopend, heeft reeds een indruk gege: ven van het vele dat er te zien zal zijn Toen we luim twee maanden ereleden een bezoek hebben gebracht aan Tilburg en ons de plannen en teekeningen voor de grootsch opgezette tentoonstelling werden getoond, die van 28 Juni tot 31 Juli daar ge houden zal worden, hebben we reeds één en ander van de organisatie en de cijfers mee gedeeld. Eenige dagen geleden werden we ten tweede male uitgenoodigd, thans om te zien wat in die twee maanden was bereikt en hoever men was, een acht dagen voor de tentoonstelling zal worden geopend. De 45 meter hooge toren valt reeds uit de verte op, en wanneer men het terrein be treedt, ontstaat een bewondering voor wat in die enkele maanden is opgebouwd. Het geheele gebouwencomplex, dat straalsge wijze van den middentoren uitgaat, is ge reed, in het attractiepark „Venezia" werd nog hard gewerkt aan de binnenafwerking, maar uiterlijk is alles gereed De tentoon stellingshallen zijn van buiten bekleed met platen, die verschillend gekleurd zijn, de hoofdtoon is grijs, maar blauw, geel en rood vormen een frissche afwisseling Deze pla ten zijn geperst uit houtwol vermengd met cement, wat een onbreekbaar, onbrandbaar en zeer handelbaar materiaal deed ontstaan dat zich b.v. gemakkelijk laat zagen. De aanleiding voor deze internationale tentoonstelling voor handel en industrie „Stad Tilburg 1934" is gelegen in het feit, dat het dit jaar 125 jaar geleden zal zijn, dat Tilburg verheven werd tot stad. Een andere aanleiding is, dat het alweer een kwart-eeuw geleden is dat in Tilburg een schitterend geslaagde internationale ten toonstelling werd georganiseerd. Hetzelfde comité van toen, aangevuld door een jongere garde uit commercieele, industrieels, technische en juridische krin gen, heeft het thans aangedurfd een herha ling in nog grooteren omvang dan in 1909 te geven. De gezonde ondernemingslust, die Tilburg als industrieplaats groot gemaakt heeft, wil met deze tentoonstelling een aan val op de malaise doen. In een groote show wil men laten zien, waartoe de Nederland- sche industrie in staat is. Waarom juist Tilburg? Zij. die deze vraag stellen, weten waar schijnlijk niet dat Tilburg een stad is van ongeveer 90.000 inwoners; door allo stor men heen is er een groote vooruitstrevend heid blijven groeien en heeft er zich een in dustrie ontwikkeld van groote vermaard heid en degelijkheid, welke haar den bij naam hebbpn gegeven van ..het Nederland- sche Leeds". Dit maakt Tilburg tot het voornaamste industriecentrum van het zui den en de negende stad des lands. In de verschillende zalen, die een opper vlakte beslaan van 15 A 16.000 vierkante meters, worden allerhande uitingen onder gebracht van handel en industrie, terwijl de kern misschien wel gevormd wordt door een volledig in werking zijnde textielfa briek van een lengte van 125 meter en voor zien van de nieuwste machines, bestemd voor de wollen stoffenindustrie Hier zullen dagelijks zestig personen werkzaam zijn. zoodat de bezoekers het geheele fabricage proces, van de ruwe wol tot het costuum van nabij kunnen volgen; iets wat tot dus- •<»r nog nimmer ook niet in het buiten land openbaar werd getoond. Bij deze fabriek behoort een bijzondere show van de vermaarde producten d*r Tilburgsche de ken- en wollen-stoffen-fabrikanten. Wat er te zien zal zijn. Onder de uiteenloopende industrieën, die de gelegenheid van een tentoonstelling heb ben aangegrepen, behooren, om slechts een greep te doen, o.a. de scheepvaart, de par ticuliere en staatsmijnen, het onlangs ge heel gemoderniseerde Gem. Electriciteits en Gasbedrijf, verschillende machinefabrie ken, enz. enz. Behalve dit zullen onder meer nog dp aandacht trekken een tentoonstelling van kunstnijverheid, beeldende kunst van Bra- bantsche schilders, een poppententoonstel ling. Een belangrijke groep vormt ook de afdeeling toerisme, waar de Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, de K.N.A.C., de K.L.M. zijn on dergebracht. Aan het tentoonstellingsterrein zijn ver bonden twee groote restaurants met bijbe- hooren, een groote congreszaal, ontvangst zalen, brandweer, douane, een speciaal post en telegraafkantoor en een telefooncentrale met twaalf lijnen en vier-en-tachtig aan sluitingen. Het attractieterrein. Natuurlijk is een uitgebreid attractie-ter rein aan de tentoonstelling verbonden, van even grooten omvang als de expositie zelf. Dit is geheel in Venetiaanschen stijl opge trokken, heet dan ook „Venezia". zoodat gondelvijver met de beroemde Ponte Rialto zelfs niet ontbreken. In de gebouwen hier rondom zijn de grilligste instellingen van vermaak gehuisvest, van de azuren grot van Capri tot het Dogenpaleis toe. In dit laatste zetelt een Doge met zijn staf, tijdelijk heerscher over Venezia. waar men kan trouwen, scheiden en wat dies meer zij. Winkelgalerijen, restaurant, bios coop, cabaretzalen, kegelbanen rijen hier aaneen, terwijl een specifiek Indisch res taurant, geheel in stijl en met Javaanscht bediening ook niet ontbreekt. De avondver lichting van dit geheel belooft bijzonder te worden. Er zijn, naar men ons meedeelde, reeds vele vereenigingen en organisaties, die hun jaarvergaderingen of uitstapje op en naar de tentoonstelling zullen houden, zoo b.v. de R.K. Middenstand; een landdag van den Noord-Brabantschen Christclijken Boerin nenbond, een imkersdag met algemeene vergadering op het terrein Namen en cijfers. Bij onzen tocht over het terrein, waarbij wij natuurlijk nog herhaalde malen over planken en ander materiaal moesten heen stappen, werden ons verschillende namen en cijfers genoemd, waarvan wij tenslotte nog een en ander willen meedeelen. Het geheele restaurantbedrijf is in han den van de hoeren Gielissen en van Woer- kom. de exploitanten van den Haagschen dierentuin: terwijl hun bedrijfsleider, de heer van Bennekom speciaal zijn scepter zwaait in 't Brabantsch koffiehuis, dat met blauw-wit geruite doeken een bijzonder ge zellige sfeer schept. In de groote cabaret zaal doolde tusschen hout en doek Bart El frink rond, die de leiding op zich heeft ge nomen; terwijl de bekende schilder Eland in het Indisch restaurant de laatste hand legde aan zijn schilderijen en diorama's. Dat van de vlakte van Garnet vedient om bet prachtige perspectief en de bijzonder mooie kleuren wel een speciaal bezoek. Om een indruk te geven van de onder nemingslust, die in deze tentoonstelling tot uiting komt, vermelden wij nog dat de mo numentale toren, die een zeer bijzondere houtconstructie heeft, alleen reeds een 30.000 gekost heeft. Het materiaal voorde tentoonstellingsruimten heeft tesamen thans een 100.000 gekost. Inhoud en aan kleeding van de verschillende stands en van de textielfabriek met de modernste outillage is hier niet in begrepen. Een dergelijke grootsche opzet verdient dus wel eeniszins een groot bezoek uit alle deelen van ons land. Aanstaande Donderdag zal Z.Exc. dr. H. Colijn, minister-president, de openingsrede uitspreken, waarna het bezoek aan Tilburg kan beginnen. De schade wordt op 50.000 Sulden geschat. H i 11 e g o m, 24 Juni. Hedenavond om streeks zes uur is brand uitgebroken in de groote nieuwe bloembollenschuur der N.V. de Groot Co. te Hillegom. De schuur is een groot steenen gebouw, dat op het oogenblik van het uitbreken van den brand leeg stond. De brandweer uit Hillegom was spoedig met twee brandspuiten aanwe zig. Ook de brandweer uit Bloemendaal en Lisse was geroepen. Die uit Bloe mendaal heeft ook inderdaad aan do blussching medegeholpen, doch die van Lisse behoefde geen water te geven. Het gebouw is zoo goed als geheel uitgebrand. De schade wordt op 50.000 gulden geschat. De oorzaak van den brand moet vermoe delijk gezocht worden bij een fout in de centrale verwarming. De eigenaren waren verzekerd. Groote brand te Someren. Twee boerderijen afgebrand. Som eren, 23 Juni. Hedenmiddag te omstreeks 1 uur brak in de Eagelstraat al hier brand uit in de kapitale boerderij van de weduwe Meulcn van Achten en bewoond door A. van der Hurk. De boerderij was met riet en stroo bedekt en stond spoedig in lichter laaie. Het vuur sloeg weldra over naar de op 50 M. afstand gelegen boerderij van W. van de Warcnburg. We gens gebrek aan water kon de brandweer, die spoedig ter plaatse was, niets uitrich ten, waardoor beide boerderijen geheel in vlammen opgingen. Met behulp van een brandbluschapparaat kon men voorkomen dat ook nog een derde boerderij, waarop het vuur was overgeslagen, door den brand vernield werd. Beide boerderijen waren slechts laag ver zekerd. De burgemeester van Someren was op het terrein van den brand aanwezig. Brand te Dongen. Dongen, 23 Juni. Hedenmiddag werd het dorp opgeschrikt door het gerucht, dat er brand zou zijn in het Gasthuis. Geluk kig bleek dit alarm in zooverre onjuist, dat alleen een der woningen nabij het gasthuis in brand stond. De gemeente brandweer was terstond ter plaatse, maar kon door den verren afstand vanaf de hoofdleiding niet met voldoenden druk spuiten. Vele handen hielpen emmers wa ter aandragen, maar in een korte spanne tijds lag de geheele woning tegen den grond. Niets kon worden gered, Verzeke ring dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Heidebrand te Mook. Nijmegen, 23 Juni. Hedennamiddag is een gedeelte op de Mookerheide achter het station Mook bij Nijmegen door heide brand vernield. Ruim 4 H.A. jong dennen hout en uitgestrekte heide is totaal ver brand. De brandweer van Mook, geassisteerd door die van Nijmegen, wist uitbreiding te voorkomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid van wandelaars. Motorfiets in brand gevlogen. Nispen, 23 Juni. Hedenavond reed de 33-jarige Dans uit Essen per motorrijwiel op den Calmpthoutschen Steenweg in de richting van Antwerpen. Door onbekende oorzaak reed hij tegen een boom, met het noodlottig gevolg, dat zijn motor in brand vloog. De bestuurder kon zich niet van on der den gevallen motor bevrijden en kwam in de vlammen om. Door een samenloop van omstandig heden wordt J. de Kadt de ops volger van een Soc. Demo cratisch raadslid Amsterdam, 24 Juni. Door een sa menloop van omstandigheden zal de Onaf hankelijke Socialistische Partij een verte genwoordiger in den gemeenteraad van Haarlem krijgen. Het raadslid der S.D.A.P., de heer Koppen, heeft namelijk besloten, in verband met zijn gezondheidstoestand, voor zijn raadslidmaatschap te bedanken. Opvolger op de lijst der S.D.A.P. is de heer J. de Kadt, die ten tijde van de ge meenteraadsverkiezingen van 1931 nog lid der S.D.A.P. was en als zoodanig op de candidatcnlijst dezer partij voorkwam. Na het S.D.A.P.-congres te Haarlem in 1932 be hoorde de heer De Kadt tot de oprichters der O.S.P., van welke partij hij thans secre taris is. Naar wij vernemen heeft de heer De Kadt definitief besloten zijn benoeming te aan vaarden, zoodat de O.S.P. daardoor een ver tegenwoordiger in den Haarlemschen Raad krijgt. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Eindhoven, 24 Juni Hedenmiddag om half vier is de 18-jarige W. van der Hurk, sigarenmaker en woonachtig te. Eind hoven bij het zwemmen in het Eindho- vensch Kanaal verdronken. Na een uur is het gelukt het lijk op te halen. INVAL IN VILLA AAN DUITSCHE GRENS. Inwoner, verdacht van smok kelen van verdoovende mid delen, gearresteerd. N ij m e g e n, 23 Juni. Twaalf Duitsche douane- en politiebeambten zijn in den af- geloopen nacht omstreeks halftwee den tuin binnengedrongen van de villa „Wy- lershof" even over de Duitsche grens te Berg en Dal. De tuin is gedeeltelijk op Ne- derlandsch gebied gelegen. Zij hebben toe gang tot de villa, die bewoond wordt door den Duitschen tandarts dr. Seybert, ge- eischt. Toen aan hun sommatie geen ge volg gegeven werd, hebben zij hun revol vers getrokken en een groot aantal schoten gelost. Daarna zijn zij de villa binnenge drongen en hebben deze van onder tot bo ven doorzocht. De heer Seibert werd gear resteerd en aanvankelijk naar Kleef over gebracht. Het vermoeden bestond, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het smok kelen van verdoovende middelen. Ook zou hij verdacht worden van spionnage. (Telegraaf.) DE 15.000ste ARBEIDER BIJ PHILIPS? Misschien reeds Maandag aangenomen. Men meldt uit Eindhoven d.d. 23 Junt aan de Tel.: In het begin van de volgendo week, ver moedelijk reeds Maandag a.s., zal bij de N.V. Philips de 15.000ste arbeiders worden aangenomen. In den laatsten tijd valt een 8teeds toenemende verbetering van het be drijf waar te nemen. Toch is men nog ver van het hoogste getal arbeiders, n.l. 23.000. Dit getal was in Mei 1933 tot 9.400 gedaald. Sinds het vorig jaar trad de geleidelijke stijging in. Het gaat er niet alleen om, het kwade na te laten, doch vooral om het goede to doen. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R. 20 „Maar Amy lieveling! Je kunt hem niet krijgen! Hij is een van de duurste de tectives in het land, maar hij heeft zich nu teruggetrokken, heb ik gelezen, en ik betwijfel of hij weer een zaak „Hij zal jouw zaak behandelen, Jim mie-boy," zei Amy glimlachend. „Maar hoe „Ik geloof, dat we dat aan miss Mason te danken hebben", viel Kenneth nu in. „Zij verraste er mij zeer mee. En ik wil U wel zeggen, dat, als kolonel Ashley aan het werk gaat, wij U hier gauw uit zullen hebben, mr. Darcy!" „Maar ik begrijp niet „Dat kwam ik je juist vertellen, Jimmie- boy. Hou je nu kalm en luister. Daarop vertelde Amy alles, wat er ge beurd was, toen zij den visscher aan de forellenbeek had gezocht hoe zorgzaam hij en Shag na haar flauwte voor haar ge\\ee6t waren en hoe de groote detective D& eenige overreding er in had toege stemd, de zaak in handen te nemen en den waren moordenaar van mrs. Darcy te vinden. „Hij kwam hier onder een anderen naam," vervolgd.1 Amy, „want hij wilde niet met het werk verveeld worden. Maar Tom dat is de kleine jockey, die een betrekking als treinkrantenjongen had ge kregen, ontmoette hem in de express en hoorde, dat de kolonel een groot detecti ve was. Toen kwam hij bij mij en sprak mij over hem, zoodra hij had gelezen van jouw „O, zeg maar gerust gevangenne ming, Amy! Ik kan er nu wel tegen!!" „Nu dan, je gevangenneming. O, ik haat dat woord! Tom kwam bij me en zei, dat we kolonei Brentnall dadelijk te hulp moesten roepen. Dat de naam, dien hij had aangenomen, maar nu hij er in heeft toe gestemd jouw zaak te behandelen, is hij weer kolonel Ashley." „En wat moet k doen, Amy?" „Precies wat hij jo zegt niets meer oi minder' Vertel hem alles, van het begin tot het eind Van je twist met mrs. Darcy dat las ik in de krant. Was dat zoo?" „Ja, en het spijt mij het te moeten zeg gen, maar het ging deels om jou." „Ik geef er niet» om, Jimmie-boy! Ik weet, dat het geen kwaad geweest kan zijn!" „Neen. Zij nu, zij hoonde je, omdat je er over dacht mij, een arm man, te trou wen en" „Alsof geld er iets op aan komt, Jimmie- boy!" riep het meisje teeder. „Dat weet ik, maar ik beken, dat het mij boos maakte. Maar verder gebeurde er niets.. En wat betreft de twist over mijn electrische draaibank en het geld dat zij mij schuldig was, wel, dat was een soort van periodieke twist." „Vertel den kolonel maar alles!" „Dat zal ik! En weet je zeker, dat je va der „Vader staat hierin heelemaal aan mijn kant en aan de jouwe! Hij had je van daag zelf willen komen bezoeken, maar ik zei, dat ik je het eerst wou zien. Hij komt gauw. Zoo zie je, Jimmie-boy, dat alles nog niet zoo kwaad is als het lijkt, hoo wel ik het vreeselijk vind, dat je in deze afschu welijke plaats moet zitten." „Het is een afschuwelijke plaats, Amy. Maar nu ik weet, dat jij mij mij niet opgegeven hebt „Hoe durf je zoo iets te zeggen, Jimmie- boy?' De oogen van het meisje glansden van een nieuw licht. „Van nu af aan is deze plaats niet meer zoo vreeselijk! En is de kolonel werkelijk van plan, mijn zaak op zich te nemen?" „Vast en zeker! Ik zei legen hem. dat hij het moest doen, als hij in vaders forellen- beek wildo visschen." Zij lachte een vreemd geluid in dat sombere gebouw. Daarop spraken ze over vele andere din gen. James Darcy had veel gelezen over het detective werk van kolonel Ashley en de tooverkracht van diens naam was al vol doende, om een gevangene moed in te spre ken. Nadat Kenneth nog een kort onderhoud met zijn cliënt had gehad, was het tijd om weg te gaan. De gevangene keerde geluk kiger in zijn cel terug, dan hii die verlaten had. Wat kolonel Ashley aangaat, nadat hij Amy bij den stroom uit haar flauwte had bijgebracht, had hij Shag bevolen het visch- tuig op te bergen. „Want ik denk, dat ik het eenige weken niet noodig zal hebben, Shag!" zeide de oude detective en er klonk een mengeling van gevoelens in zijn stem. „Ach-ach!" mompelde Shag. terwijl hij den hengel en den emmer wegzette; „het is óf visschen óf detective spelen met den ko lonel, en dat is het! De kolonei is er niet de man naar om twee dingen tegelijk te doen!" Nadat kolonel Ashley Amy Mason naar haar auto had gebracht, keerde hij met zijn eene visch van het hengelpartijtje naar zijn hotel terug. „Ik had het van te voren al kunnen we ten, Shag," merkte hij bijna berouwvol op. „ik had wel kunnen denken, dat ik er weer in zou vliegen, door hier rust te komen zoeken." „Juist, kolonel! Dat had U kunnen we ten! Maar wie denkt U, dat deze moord ge pleegd heeft?" „Dat kan ik nu nog niet zoggen. Shag, en je weet, dat ik nooit voorspellingen doe. Eerst moet ik meer feiten weten!" Hiernaar ging de kolonel te werk. Nadat hij zich eerst bij den advocaat van Dancy, als in diens belang werkende, had laten aandienen, bracht hij een bezoek aan den juwelierswinkel. Deze werd nu beheerd door Thomas Kestridge, een verre oom van mrs. Darcy. Na de begrafenis was de zaak weer ge opend, en de klanten kwamen er weer, en vermeden zorgvuldig de plaats, waar een donkere plek zichtbaar was op den grond een vlek, die nog meer de aandacht trok. omdat de randen er om heen licht ge kleurd waren. De kolonel onderzocht nauwkeurig het geheele gebouw en liet zich precies de lig ging van het lijk vertellen en alles wat er op dien droevigen morgen was voorgeval len. Hierna was hij eenige uren ijverig bezig in verschillende deelen van de stad, en zond daarna het volgende telegram aan een zijner vertrouwde mannen in New York: „Sproetige Morgan's vacantietijd is voorbij. Houd hem een paar dagen bij je, totdat ik hem hier kan laten komen." „Ik vind het niet prettig het te moeten doen, na wat hij voor mij deed," zuchtte de kolonel. „Maar zaken zijn zaken van nu af aan. Ik ben nu officieel met de zaak be last, wat eerst niet het geval was." Nadat hij de wat duistere boodschap had verzonden, ging de oude detective naar zijn kamer en haalde een klein, groen boek uit zijn zak. „Wel, oude vriend, ik denk, dat ik je van nu af aan niet veel meer zal gebrui ken," merkte hij treurig op. Hij keek naar zijn hengels en aasvliegjes, die nu stoffig stonden te worden. „Jullie ook niet," ging hij voort. „Nog even een kijkje nemen Hij opende het boek en las: „En ik zeg U, dat visschen met een echte vlieg uitmuntend is en veel genoegen op levert." „Dat doet het niet!" barstte de kolonel uit, sloot het boek en wierp het weg. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5