LANGS AFRIKA NAAR DE EEUWIGE SNEEUW Cactussen met botersaus! HET GRAF VAN J. P. COEN DE ROUW OVER PRINS HENDRIK Por boot en trein, over den weg en door de lncht. Een prachtreis voor uw Zomervacantiel U wilt heel veel zien, maar u wilt toch ook eens uitrusten u wenscht een reis vol afwisseling nieuwe indrukken opdoen nu eens echt iets anders, iets ongewoons anders reizen dan anders Nu, dat treft dan wel buitengewoon goed, want de zomervacantievulling, waarvan we u thans het een en ander gaan vertellen kan «fgenïljk iedereen voldoen. Zoowel de ver wende toerist, die „overal" geweest is, als degeen, die voor het eerst buiten de lands palen gaat zwerven zal voldaan terugko men de ongedurige geest, die altijd wat anders wil wordt niet teleurgesteld en zij, die in hun vrije weken door rustige ont spanning nieuwe krachten moeten verzame len zijn eerst recht in het goede spoor, wan neer zij met ons op een prachtigen zomer middag in Amsterdam of Rotterdam aan boord stappen van een dier drijvende zee- kasteèlen, die Nederlands roemrijken naam te water alle eer aandoen. Vergeet u ten slotte niet, dat u op een Nederlandsch schip vaderlandschen bodem onder de voeten hebt, dat u door naar Afrika en Zuid- Frankrijk te varen, eigenlijk doet aan „toe risme in eigen land". Ook in dit opzicht is dus de reis geslaagd. „Waar de blanke top der duinen..." Ja, Nederlands duinenrij ziet u van zco uit wel onder bijzonder gunstige voorwaar den als de zon de kust in stralenden gloed zet en een heerlijke koelte u doet vergeten, dat het op datzelfde oogenblik öp die duinen wel eens erg heet kon zijn. Natuur lijk is de zee heel kalm, net zoo glad als het water van een waschkom. Zeeziekte?. denkt er niet aan voordat het schip maar neen, denkt er heelemaal niet aan. wellicht vergeet de zeeziekte u dan ook wel! Intusschen hebt u allen tijd om eens op uw gemak te zien hoe ongelooflijk ver zorgd alles aan boord van zoo'n Neder landsch schip is. Intusschen vragen allerlei dingen om uw aandacht. Mogelijk stoomt u betrekke lijk dicht onder de kust, zoodat u de Ne- derlandsche badplaatsen achtereenvolgens aan den horizont ziet voorbijschijnen di rect daarna wordt een ver in zee eenzaam liggend lichtschip gepasseerd, weer wat later ontmoeten twee oceaanstoomers el kaar. Ook de inrichting van het schip is zeer de moeite waard, in het begin is het goed een gids mee te nemen, anders ver dwaalt u zonder eenigen twijfel. De eerste dag blijkt inmiddels al heel ver verstreken 1«» zijn. de zon gaat aan den gezichtseinder haar „dagclijkschc bad" nemen en direct daarna zal de dnjvendo keuken bewijzen voor geen restaurant aan den wal onder to doen. Het verre Oosten.... vlak bij de hand Snel ja eigenlijk véél te gauw is de Fngelschc kunst in het gezicht, wat u straks een prachtgelegenheid zal geven om een rondrit te maken over het onvolpre zen eiland Wight, met schitterende natuur, aardige badplaatsen, interessante herinne ringen aan vroeger tijden. Maar we moe ten verder u kunt dit alles straks, als u de reis maakt, op uw gemak bekijken het schip dobbert (neen, dat is onjuist: glijdt schier onmerkbaar) over de baren in de richting van Kaap Finisterre en als u daar bent is de Golf van Biscaje zonder on gelukken achter den rug. Als het schip Lis sabon aan doet gaat u de Portugeesche landschappen even vergelijken met de En- gelsche en constateeren dat de portwijn hierhet allerduurst is! Kaap St. Vin cent en Gibraltar naderen, links rijst een ongenaakbare rots uit het water op, be kroond door Albions vlag, rechts zal straks de kunst van Amerika zichtbaar worden. Tanger of Algiers zal de eer van uw be zoek genieten (dit hangt af van de haven van vertrek: Rotterdam of Amsterdam). Het verre oosten zal zich een wijle vlak voor 11 bevinden, Saharazand uw schoenen vul len. Arabieren en dadelpalmen voor het grijpenMaar driemaal gaat weer de stoomfluit: embarkeeren, verder varen en genieten over de diepblauwe Middelland- scho Zee weer terug naar het Oude Euro pa, Marseille of Genua is het eind van de zeereis, vooral laatstgenoemde stad is in teressant, alleen al door de mooie ligging tegen dc uitloopers der Apennijnen. Naar de wonderen der Alpen. Na een kort bezoek aan Genua brengt een snello express u in VA uur naar de stad Milaan, weinig schoon gelegen in een geheel vlakke omgeving, maar meer dan rijk aan kunstschatten en prachtige ge bouwen. Het begint al bij het station en als wij u dan nog noemen de beroemde Scala ende Dom, dan zoudt u daar voor alleen al do verre reis naar de oude stad in de Povlakte willen maken. Milaan Lugano, het kost u 2 uren. Lugano visioenen roept de naam op van prachtige, maanovergoten nachten aan een spiegel glad meer. Niet ten onrechte heet hier een plaatsje El Paradiso, 't ligt inderdaad para dijsachtig schoon. In Lugano bent u echter pas aan het begin van de natuurpraebt der Zwitsersche bergen. De express brengt u door een schoone omgeving naar Airoio, waar de St. Gotthard-tunnel. begint maar uw reis per postauto vervolgd wordt. Laat u door den veiligen postautodienst In comfortabele autocars tegen de zuidhellingen der Alpen trekken, geniet van de onvergelijkelijke pracht in de Val Tremola; zie hoe de weg in ruime zigzagbochten tegen het steile gebergte kruipt. Meer dan 2100 meter hoog ligt de St. Gotthard-pas, een van de oudst- bekende paswegen in de Alpen. Daarna daalt do weg weer een kleine zevenhon derd meter (tot Andermatt) en vervolgens gaat het in zuidoostelijke richting verder eerst langzaam, daarna snel stijgend tot 2432 meter hoogte (Furkapas.) langs den Rhónegletscher, een korte daling: het berg dorp Gletsch, onmiddellijk daarna weder omhoog naar dsn Grimselpas. Is ook die achter den rug, dan nadert Meiringen, waar u de auto verlaat om te voet de groot- sche rotskloof der Aare te gaan bekijken. En telkens weer zult u mcenen, dat die mooie natuur niet te overtreffen is en telkens weer zal het volgende punt die mecning logenstraffen. Weer verder: Inter laken, een parel tusschen twee diepblauwe meren. De Staubbachfall bij Lauterbrun- nen de Beatushöhlen cri dan naar een hoogte van 3400 meter: naar Jungfrau- joch (bergspoor). Dit is het hoogst hereik- bare punt van Europa, ook midden in don zomer geheel omringd door de eeuwige sneeuw van Jungfrau's berghellingen. Naar Chamonix en de Rivièra. Montreux, Lausanne, Genève u hebt maar te kiezen uit de prachtigste plaatsen aan het Lac Léman, Chamonix. Grenoble temidden van een wondere bergnatuur. En dan weer met de autocar verder: langs de routes des Alpes naar het zuiden, weer over hooge bergpassen, weer door de woes te ongerepte natuur op meer dan tvveedui zend meter hoogte, langs vermaarde kloos ters, langs typische, eenzame bergdorpjes. En dan wuiven in de verte de palmen, dan wenkt do Cóte d'Azur: Monte Carlo, Nice, St. Raphael, namen met betooverenden klank Hoog boven de Mediterrannéo slingert zich de Grande Corniche, een van de mooiste bergwegen van Europa. Als sprookjeshelden, als revueartisten loopen de zwaar gegalonneerde wachters in het vorstendom Monaco. Maar zeer reëel zijn do verliezen, welke u daar aan de groene tafel kunt lijden U hebt om een afwisselende reis ge vraagd, de trein brengt u dus niet verder dan Cannes, daar wacht de Air-France met een 6nellen vogel, die u langs den luchtweg naar Marseille voert (dat tevens het uit gangspunt voor dezen tocht is voor hen, die daar gedebarkeerd zijn en die ten slotte van Genua langs de Rivièra naar Marseille terugreizen). Een vliegtuig staat klaar om Overgiet gij uw geraniums met mayonnaise? Krijgen uw clivia's „biefstukzjuu" Maar waarom gooit u dan wèl allerlei etensresten, schillen en doozen op de bloemen en het gras in de natuur als u ergens picnict? u naar Parijs te dragen„comme il était beau mon village!" En tenslotte, na eenig verwijl in het Louvre, Pantheon, Invalides- do Opera, Champs Elyssées of Auteuil (al naar het u lijkt), zult u op le Bourget de kranige Hollandsche piloten vinden, die u na een verblijf van nog geen twee uren in de lucht onvermoeid en volkomen verkwikt door een zeldzaam afwisselende zomerreis weer in het vaderland afleveren. De rcisduur en., wat het kost. De Indië-sloomers, die u via Gibraltar naar Genua of Marseille zullen brengen, vertrekken bijna eiken Woensdagmiddag om 15.30 uur van Amsterdam, resp. 17.00 van Rotterdam (uit elke stad om dc 14 dagen). Als u tweede klasse aan boord reist kost de passage Nederland—Zuid-Europa c.a. 100, de booten zijn Donderdag na het vertrek in Southampton, Maandag d.a.v. in Lissabon, (alleen de Rott. Lloyd) Dinsdag in Algiers (Mij. „Nederland") (Rott Lloyd des Dinsdags in Tanger) en bet debarkeeren geschiedt in Genua of Marseille op Donder dag. De treinreis 2e klasse GenuaLugaiio ko6t 11.50, 6poor en auto vragen ƒ38 voor het traject Lugano—Interlaken, een retour naar Jungfraujoch kost 33.75, Interlaken— GenèveGrenoble 2G.50 en tenslotte moet u 10 neertellen voor de autocar-reis door de Franscho Alpen naar Nice. De trein van Nice naar Cannes kost ƒ1, de vliegtocht kost ƒ122.50. De totale reiskosten „van hui6 tot huis" bedragen mitsdien circa ƒ343.25 (globaal becijferd). Het boottraject vraagt 9 dagen, van Genua tot Interlaken moot u op circa 2 dagen re kenen, vandaar naar Nice bent u 2 k 3 da gen onderweg en voor de terugreis Nice MarseilleParijsNederland is in totaal IIV2 uur noodig. HERDENKING IN DEN WERKLOOS- HEIDSRAAD. Den Haag, 5 Juli. Do voorzitter van den Nederlandschen Wcrkloosheidsraad heeft in een gisteren te Den Haag gehouden vergadering Prins Hendrik herdacht. Spr. gewaagde van de belangstelling van den Prins voor verconigingswerk, waarmede de vitale belangen van het volk gediend wer den. De raad welke is samengesteld uit vertegenwoordigers van de voornaamste organisaties van werkgevers en werkne mers zal met waardeering zijn stuwkracht herdenken. In een brief aan II.M. de Ko ningin werden de gevoelens van rouw van den Raad nedergelegd. DE NEDERLANDSCHE HANDELS DELEGATIE TE LONDEN. Men meldt ons uit Londen, d.d. 5 Juli: De Nederlandsche handelsdelagtie, welke onder leiding staat van dr. Hirschfeld, heeft vandaag een bezoek gebracht aan het mi nisterie van Handel, bij welke gelegenheid verklaringen zijn uitgewisseld en schik kingen getroffen voor gedetailleerde be sprekingen. Mr. P. C. Bloys van Treslong Prins over zijn onderzoekingen In de Java Bode geeft mr. P. C. Bloys van Treslong Prins een verhaal van zijn onderzoekingen, dat als volgt luidt: Toen Jan Pieterszoon Coen in den nacht van 20 op 21 September 1629 te Batavia in het Kasteel overleed, bestond daar behalve de Kasteetekapel slechts één klein kerkje in de tegenwoordige Javabanksiraat en waar het in dien tijd, en nog lang daarna, gebruikelijk was dat men in of om een kerk werd begraven (vandaar, dat men een begraafplaats-, al ligt ze ook uren van een kerk af, nog dikwijls kerkhof noemt), werd Coen in afwachting van het gereed komen van de groote kerk voorloopig bijgezet in een der kelders van het stadhuis. Op 20 Mei 1632 wérd de eerste steen van de groote kerk gelegd en tegen Aug. 1634 was zij gereed. Zij had den vorm van een Zwitsersch kruis (5 vierkanten: 1, 3, 1) en was gelegen nagenoeg in het midden van het stuk grond, dat thans wordt begrensd door de Lloydstraat, het Stadhuisplein, de Kerkstraat en den Kali Besar, toen „Groo^ te Rivier" goheeten. Zij werd de Kruiskerk genoemd. „Ditto wart liet gebeente ende geraemte van den generaol Jan Pietersen Coen sali- ger, 't welck sedert den 22cn Sept. 1629 tot op dato in het Stadhuys de6er 6tede begra ven gelegen heeft in de nieuwe steenen kereke overgedragen en met bchoorlijcke eere getransporteert Aldus leest men kort en sober in het Daghregister gehouden int Castecl Batavia in date 4 Augustus 16S&. Het is dit gebeente en geraamte, dat ik vrijwel zeker op 19 Juni 3934, dus ongeveer 3 eeuwen nadat het naar zijn laatste rust plaats werd overgebracht, teruggevonden heb. Aan dit vinden is ecne lange voorgeschie denis verbonden, welke begint in 3929 om en nabij den 300-jarigen gedenkdag van het overlijden van den stichter van Batavia, d.i. dus 21 September van dat jaar. Kort te voren hod ik in het landsarchief te Batavia een nota gevonden van den kerkmeester Picter Boockeï*teyn, gericht tot den gouverneur-generaal Valckenier, waarin deze verslag uitbracht over den toe stand der graven en grafkelders in de ver bouwde Kruiskerk Dit verslag, dat 5 Juni 173S werd uitgebracht, was het gevolg van de omstandigheid dat de kruiskerk van 17341738 was verbouwd geworden tot een achthoekige kerk. waarvan men nog een maquette ziet in de historische zaal van het Bataviaascn Genootschap aan het Ko ningsplein te Weltevreden. Deze nota behelsde in het kort de mede- deeling, dat van de oude Kruiskerk bij de verbouwing de vier buitenste vierkanten, of vlerken, waren „geruimd", maar dat het middelste vierkant, waarin o.a. de gouver neur-generaals Coou, van üiernen, Rey- niersz cn Speelman lagen, intact was ge bleven; verder gaf die nota een lijst van de eigenaars, c.q. begravenen, van en in die kelders, welke bestonden uil 5 rijen van 7 kelders genummerd 141—175, met de ver melding dat Coen in kelder 110. 1G3 lag. In liet landarchief berustte verder een kaart van de nieuwe kerk en het kerkhof, in 1741 vervaardigd door den toenmaligen gezworen landmeter. Na deze vondst en met de wctenschep, dat de buitenste vierkanten waren geruimd, ging ik in 1929 naar de heer Geo Wehry en Co. met het verzoek mij mede te deelen waar destijds gegraven was naar Coen's gebeente; dit was twee maal gebeurd, n.L circa 1918 en circa 1923, heide koeren ran der dat men iets hod gevonden. Toen ik nu te welen kwam, dat men beide keeren had gegraven op plaatsen, waar reeds in 1738 niets meer was, rees bij mij de hoop, dat er iets gevonden zou worden in het ongeruimd gebleven vier kant van de oude kerk cn toen ging ik met kaart en nota naar de heeren Reyew-e en de Vries, architecten te Batavia, die ik kende o.a. als buren van het landsarchief. Deze heeren waren direct bereid om de voorloopige werkzaamheden belangeloos op zich te nemen en de heer A. MusegaRS. thans partner in die firma, werd in het eind van 1929 mijn technische medewerker. Wij waren echter nog maar kort aan het voorbereiden van een onderzoek in de grte- dang van de heeren Geo Wehry Co., toen dc oudheidkundige dienst mij gelastte daarmede op te houden. Wat hiervan de reden was, kan ik alleen vermoeden; ik zal daarop niet terugkomen, genoeg is te vermelden, dat ik na veel pogingen in het werk le hebben gesteld en na te hebben medegedeeld, dat ik lang zamerhand een dagje ouder werd en bij mijn leven nog wel gaarne zou willen we ten of er wat over was van CoenV gebeen te, hij besluit van het hoofd van genoem den dienst d d. 24 April 1934 vergunning kreeg om naar het graf van Coen een on derzoek in te stellen. Daarna verleen Jen de heeren Geo Wehry en Co.. evenals in 1929, weer alle medewer king en begin Mei begonnen de heer Muse gaas en ik weer met onze voorbereidende j maatregelen. Van alle kanten werd gemeten en wer den berekeningen gemaakt Gegeven, dat er in één vierkant 35 graven zijn genum merd 141—175 werd uitgerekend, wear no. 163 kon liggen. Tijdens deze werkzaamheden kwam een schrijven van den beer Leroux, oud-secre tarie van het Bataviaasch Genootschap, te Amsterdam, die zich vroeger ook voor Coen'e graf had geïnteresseerd on bij dien brief was een lij6t van den koster der ver bouwde Kruiskerk van de grafkelders in die kerk, welke 20 Maart 1806 nog onge dempt waren. Beide lijsten waren met elkaar in over eenstemming te brengen en het begon lang zamerhand vast te staan,- dat de kelder no. 163 was de kelder, welke lag in de 4de rij vanaf het Westen van meergenoemd graf en wel no. 2 vanaf het Zuiden. Met verschillende autoriteiten op het ge bied van opneming cn opmeting werd ge confereerd. Ook deze vonden alles te zeg gen voor die meening, zoodat ik Dinsdag morgen 21 Juni begon met het schoonma ken en uitdiepen van den kelder van Jan Pieterszoon Coen en toen uit dien kelder in den middag van dien dag het nagenoeg complete geraamte kwam van een langen man met geprononceerd spitse kin, was ik er vast van overtuigd het „gebeente en de geraemte van den generael Jan Pieterson Coen saliger" te hebben gevonden. De heer Musegaas en ik zullen nu het onderzoek nog verder voortzetten en de kelders van de gouverneurs-generaal Speel man, Van Diemen en Rciniersz onderzoe ken, teneinde de meest mogelijke bewijzen te krijgen voor de juistheid van deze mee ning en de identificatie van het gevonden geraamte. Batavia, 5 Juli (Aneta). Hedenmorgen is de commissie tot vaststelling van de we tenschappelijke beleekenis van de ontdek king van het graf van J. P. Coen voor de eerste maal in vergadering bijeengekomen. De commissie zette de lijnen uiteen, vol gens welke het onderzoek zal worden ge leid en besloot op 14 dezer wederom bijeen te komen, waarbij dan de vinder van het gebeente, de heer Bloys van Treslong Prins, aanwezig zal zijn. Batavia, 5 Juli. (Aneta). In verband met den rouw over het overlijden van Prins Hendrik waren gisteravond de bioscopen in de hoofdstad gesloten. Alleen in hot bios cooptheater Capitol werd de eerste film voorstelling gehouden en ook had een volksfilmvertooning plaats van den Plenst voor de Volksgezondheid. De Resident van Batavia heeft aandrang uitgeoefend op dc directie van bet Capitol- theater om dc tweede avondvoorstelling niet te laten doorgaan, ook al omdat voor het geval deze voortgang zou hebbon ge dreigd was met een demonstratie uit het publiek, nouwdXemt Op den dag van de begrafenis van Prins Hendrik zal in de Portugeesche Buitenkerk alhier te half tien een rouwdienst worden gehouden, gelijk aan die, welke plaats had na het overlijden van Koningin Emma. Deze dienst zal worden geleid door Ds. van Oostrom Soede. Telegram van rouwbeklag Het bestuur van de Protestanteche Kerk verzond een telegram van rouwbeklag aan H M, de Koningin. Het bestuur van het ziekenhuis Tjikinl verzond eveneens een telegram van rouw beklag aan H.M. Condoleances bij don G. G. De stroom van con doleanties met betrek king tot het overlijden van Prins Hendrik bij den Gouverneur-Generaal houdt aan. Zoo kwamen betuigingen van rouwbeklag binnen van den Vicaris-Provinciaal te Ba tavia. den Resident van Djambi, de Ver- ceniging voor Vrouwenrechten, den Aposto lisch Prefect te Soerabaja, den Resident van Tiimor, den burgemeester van Ambon, de Soekaboemische- en Rubberplanters- verecnigïng, den Resident xran do Lam- pongs cn de conferentie van zendelingen in Nicuw-Guinca. Dagorder tm den Leger, commandant Bandoeng, 5 Juli. (Aneta). Een heden uitgevaardigde dagorder van den Comman dant van het Kon. N>d-Indische Leger be- bat o.a. de volgende bewoordiingcar: „Zoo moet ik mij thans wederom bg dagorder na het. verschelden van H.M. de Koningin- Moeder, met een droeve tijding ®0t bet leger richten. Teneinde uiting te geven aan do gevoelens, welke het leger in deze voor ons land en Vorstenhuis zoo donkere dagen bezielen, zond ik H.M. een telegram van den volgenden inhoud* „Bij "hel verscheiden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden moge ik Uwe Majesteit de oprechte deelne ming namens het Kon. Ned.-Indische Legór betuigen in het leed dat Uwe Majesteit, de Prinses en het vaderland thans wederom getroffen heeft" De overige inhoud van den dagorder be paalt de wjjze van rouw, die conform zal zijn als die welke gevolgd werd na don dood van H.M. de Koningin-Moeder, Er zul len geen parades gehouden worden. De vlaggen zullen tot en met den dag van de begrafenis halfstok geheschon worden. De duur van den rouwtijd zal nader worden bepaald. De stroom van rouwbeklag. Batavia, 5 Juli. (Aneta). Officieel wordt uit Bandoeng gemeld, dat de Gouvorneur- Gcneraal een stroom van telegrammen van rouwbeklag ontvangt. Hot eerste telegram was afkomstig van den Commandant der Zeemacht namens de Koninklijke Marine. De Legercommandant wondde zich recht streeks tot H.M Voorts kwamen telegram men in van den Sultan van Djokjakarta, den Soesoehocnan van Solo, do Gouver neur op Java cn Atjeh, telegrammen van Residenten, burgemeesters, voorzitters van Regentschapsraden, van diverse vereenlgin- gen, van den kapitein der Arabieren te Se- marang namens alle Arabische ingezetenen cn van de India Merchants Association. Tevens werd een hartelijk condoleance-tele gram ontvangen van den voorzitter van de Japansche handelsdelegatie, den hoer Na- gaoka. Programma der plechtigheden. Batavia, 5 Juli. (Aneta). Naar wij ver nemen zal tijdens do uitvaart van Z.K.H. Prins Hendrik in het Paleis aan het Ko ningsplein eene plechtigheid worden ge houden, die hetzelfde karakter zal dragen als die, welke op 27 Maart J.l. plaats had ter gelegenheid van het overlijden van H.M. Koningin Emma. In verband daar mede zal de Gouverneur-Generaal uit Bui tenzorg overkomen en ten Paleize aanwezig zijn. Allo Bataviascho autorltolten zullen tot de plechtigheid worden uitgenoodigd. DuRsch© rouw* Bandoeng, 5 Juli. (Aneta). In do Duit- sche Club alhier hoeft gisteravond een bij eenkomst plaats gehad ter herdenking van den dood van Prins Hendrik. Do Voorzitter gaf in con sympathleko rede blijk, dat de Duitschers geheel medolevon met Neder- land's rouw.»De aanwezigen verhioven zich van hun zetels en hielden gedurende ©en minuut herdenkingsstilte. Uit Cheribon* Cheribon, 5 Jujl. (Aneta). Alhier zijn dezelfde rouwmaatregelcn genomen als dia bij 't overlijden van H.M. Koningin Emma. Deze gelden ook voor het detachement Ma rechaussee to Madjalengka. Ten Residentie- kantore is oen rouwregister aangelegd. Uit Medan. Me dan, 5 Juli. (Aneta). Gisteravond had alhier ten Gouvernementshuize een rouw- receptie plaats, waarna een bidstonde werd gehouden in de Protestantsche kerk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7