HET VERKEER NA 15 JULI Taxatie voor Boedelscheiding, Brand en Inbraak AMERSFOORTSCH DAGBLAD HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL, DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 Zaterdag 7 Juli 1934 33 e Jaargang No. 6 DE WIJZIGING IN DE WET WILLEM GROENHUIZEN G. LENSINK UIT DE STAATSCOURANT DE PAP AVER hef speciaalhuis voor wol - en handwerken TELEFOON 15 UTRECHTSCHEWEG 85 Het Mysterie van het Diamanten Kruis De nieuwe verkeers borden De K.N.A.C. meldt ons: Ale bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant is verschenen de uitvoerige wijziging van de Motor- en Rijwielbec-chik- king, noodig geworden door de inwerking treding op 16 Juli a.s. van het gewijzigde Motor, en Rijwielreg'eraent. Aan deze beschikking zijn de volgende .voornaamste wijzigingen ontleend* Oranje stoplicht Wordt ter aanduiding van het voornemen om plotseling snelheid te verminderen of stil te houden een stoplicht gebezigd, dan moet dat stoplicht zoodanig zijn ingericht, dat het automatisch ontstoken wordt wan neer de bestuurder zich van de voetrem bedient Het stoplicht moet achterwaarts oranje- licht uitstralen; het moet zich, te rekenen van 1 Januari 1935. bevinden op een afstand van ten hoogste 30 cM. van het roode ach terlicht van het motorrijtuig. Richtingaanwijzers. Wordt ter aanduiding van het voornemen om van richtiQg te veranderen een teeken gegeven door middel van een aan het rij- of voertuig bevestigd toestel, dan moet dit teeken bestaan in het goed ziohtbaar ho rizontaal uitsteken buiten het rij- of voer tuig, van een seinarm aan de zijde van en In de richting, welke zal worden inges'a- gen; dit uitsteken mag, te rekenen van 1 Januari 1935, niet hooger dan ter schou derhoogte van den bestuurder geschieden. Een 6einarm moet, te rekenen van 1 Jan. 1935, van langwerpigen vorm zijn, zooda nig, dat de grootste breedste ten hoogste Y van de lengte bedraagt. Hij moet rood of oranje van kleur zijn. Bij verlichting moet, te rekenen van 1 Jan. 1935, de 6einarm over het grootste gedeelte vaD zijn lengte rood of oranjelicht geven. Te rekenen van 1 Januari 1935 moeten de seinarmen onmiddellijk kunnen worden ontstoken en weer teruggebracht. Geen deel van het toestel mag, te rekenen van ge noemd tijdstip, zoo de 6einarmen niet zijn uitgestoken, licht geven of meer dan 5 cM. ter zijde buiten het rij- of voertuig uitste ken. De afmetingen van een seinarm moeten zoodanig zijn, dat de seinarm, buiten het rij- of voertuig uitgestoken, duidelijk zicht baar is. Teekens en seinen van verkeers agenten. Bij de regeling van het verkeer op de wegen, maken de daarmede belaste perso nen gebruik van de volgende teekens: teneinde het rijdend verkeer, dat hen van voren nadert, te doen stilhouden, strekken zij den linkerarm ongeveer horizontaal zij waarts uit totdat het eeret aankomend ver keer tot stilstand is gekomen; teneinde het rijdend verkeer, dat hen van achteren nadert, te doen stilhouden, strek ken zij den rechterarm ongeveer horizon taal zijwaarts uit, totdat het eerst aanko mend verkeer tot stilstand is gekomen; teneinde het rijdend verkeer, dat hen van voren en van aohteren nadert, te doen stilhouden, strekken zij beide armen on geveer horizontaal zijwaarts uit, totdat het eerst aankomend verkeer uit beide rich tingen tot stilstand is' gekomen; het stopteeken kan ook bestaan in het vortoonen van een rood bord, waarop, dui delijk zichtbaar voor dat verkeer, het woord „6top" voorkomt, loodrecht of na genoeg loodrecht op de richting van het verkeer dat moet 6tiihouden Teneinde het rijdend verkeer uit een be paalde riohting, dat op de in het vorig lid omschreven wijze tot stilstand is ge bracht wederom te doen voortgaan, strek ken zij een arm nagenoeg horizontaal uit in die riohting en brengen vervolgens den onderarm omhoog, totdat de vingertoppen ongeveer den schouder raken, brengen dan den onderarm weder langzaam in ongeveer horizontalen stand en daarop weder vlug omhoog, en zoo vervolgens, totdat het meest vooraanstaand verkeer is opgereden Het oprijteeken kan ook bestaan in het vertoonen van een groen bord, loodrecht of nagenoeg loodrecht op de richting van het verkeer, dat moet oprijden. Teneinde het rijdend verkeer uit een be- paaldo riohting sneller te doen gaan, be wegen zij den onderarm aan die zijde van het liohaam, welke gewend is naar die richting, heen en weer in een ongeveer horizontaal vlak, evenwijdig aan die rich ting. totdat het eerst aankomend verkeer voldoende snelheid heeft vermeerderd Teneinde het rijdend verkeer, dat hen van voren nadert, langzamer te doen gaan, bewegen zij den gestrekten linkerarm zij- waart op en neer, totdat het eerst aanko mend verkeer voldoende snelheid heeft verminderd. Teneinde het rijdend verkeer, dat hen van achteren nadert, langzamer te doen gaan. bewegen zij den gestrekten rechter arm zijwaarts op en neer, totdat het eerst aankomend verkeer voldoende snelheid heeft verminderd. Teneinde een bepaalden weggebruiker te doen stilhouden, wenden de verkeersrege laars zich tot dien gebruiker en heffen één der armen nagenoeg loodrecht omhoog, tot dat die weggebruiker heeft stilgehouden. Verkeerslantaarns. Wanneer tot regedng van het verkeer lantaarns worden gebezigd, moeten deze voldoen aan de volgende bepalingen: De lantaarns moeten worden aangebracht hetzij rechts naast het voor het algemeen rij verkeer weggedeelte; de afstand van den onderkant der lantaarns tot den beganen grond moet in dit geval ten minste 2.20 M bedragen; hetzij midden boven het voor het alge meen rij verkeer bestemde rijgedeelte, de afstand van den onderkant der lantaarns tot den beganen grond moet in dit geval ten minste 4 M. bedragen. Behoudens hierna genoemde uitzonde ring mag slechts van twee lichtsoorten ge bruik gemaakt worden: rood licht, tenein de aan te duiden, dat het verkeer, dat de lantaarn nadert, aan de zijde, waar het roode licht schijnt vóór de wegkruiser of de stopstreep moet stil houden en blijven staan tot groen licht verschijnt; groen lioht teneinde aan te duiden, dat het voor de kruising of stopstreep wachtende verkeer aan de zijde waar dat licht schijnt, moet op- en doorrijden. Als overgangssignaal mag geel licht wor- Eeëedigd makelaar en Taxateur in Goud- Zilver en diamantwerken. Langestraat 43 AMERSFOORT Tel. 852 den gebezigd. Voor zoover dit licht op het groene lioht volgt, duidt het aan, dat door rijden verboden is. behalve voor wat be treft het verkeer, dat bij het versohijnen van dat lioht, hetzij zich reeds op de weg kruising bevindt of de stopstreep is gepas seerd. hetzij deze kruising of streep zooda nig dicht is genaderd, dat stilhouden daar voor redelijkerwijze niet meer mogelijk is. Het geie licht, hetwelk op het roode licht volgt, duidt aan, dat oprijden verboden Is Behoudens de hieronder genoemde uit zondering, mogen de verkeersseinen aan één zijde tegelijkertijd slechts een rood, een groen of een geel licht vertoonen. Aan het verkeer, dat uit een bepaalde richting een vereenigingspunt van wegen nadert, kan door middel van een verkeers- lantaarn, welke aan de zijde van die rich ting afzonderlijke, naast elkander gelegen vakken vertoont, tezelfder tijd voor het verkeer in één of meer richtingen het op rijteeken en voor het verkeer in één of meer andere richtingen het stopteeken worden gegeven. Voor elke richting wordt het teeken in een afzonderlijk vak van de verkeerslantaarn gegeven, dat zich zooveel mogelijk aan de zijde van die riohting be vindt. Het vak, waarin het teeken voor het rechtuitgaande verkeer wordt gegeven, be vindt zich zooveel mogelijk in het midden. Het oprijteeken wordt gegeven door een groene pijl in het betrokken vak, wijzende in de richting, waarin moet worden opge reden (voor het rechtuitgaand verkeer naar benoden wijzende), en het stopteeken door roode verlichting van het betrokken vak. Een waarschuwingssein voor het oprijden de verkeer, bestaande uit een driehoek mpt verticale balk, waaronder het woord „tram", aanduidende, dat een tramrijtuig dat verkeer gaat kruisen, mag mede in de lantaarn door middel van een rooden transparant worden gegeven, en wel onder het oprijteeken voor het verkeer, waarvoor het waarschuwingssein bestemd is. Verkeerszuilen. Indien voor de aanduiding van vlucht heuvels, welke aan weerszijden voorbijge reden mogen worden, gebruik wordt ge maakt van verkeerszuilen, moet voldaan worden aan de volgende, voorschriften: de zuil mc°t worden aangebracht aan dat uit einde van den vluchtheuvel, vanwaar het verkeer, dat den vluchtheuvel aan weers zijden voorbij mag rijden, nadert; het is geoor cofd tevens aan het andere uiteinde van den vluchtheuvel een zuil aan te bren gen. De zuil moet aan de voorzijde voorzien zijn van een groen vierkant en groene rechthoeken welke tussohen een half uur nè zonsondergang en een half uur vóór zons opgang door middel van transparanten een hedder eroen lioht moeten uitstralen; zij mag naar haar zijkanten geen licht uit stralen Een wit vierkant en witte recht hoeken, welke aan de aohterzijde der zuil worden «aangebracht, moeten tusschen een half uur nè zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang, door middel van trans paranten diffuus wit lioht geven. Indien voor dc aanduiding van vlucht heuvels, welke slechts aan de rechterzijde voorbij gereden mogen worden, gebruik wordt gemaakt van verkeerszuilen, moet voldaan worden aan de volgende voor schriften. de zuil moet worden aangebracht aan dat uiteinde van den vluchtheuvel, van waar het verkeer, dat ingevolge genoemde bepaling den vluchtheuvel slechts aan de rechterzijde voorbij mag rijden, nadert; het is geoorloofd tevens aan het andere uit einde van den vluchtheuvel een zuil aan te brengen De zuil moet een ronde blauwe schijf met witte pijl en witte reohthoeken bevatten, welke aan de voorzijde worden aange bracht en tusschen een half uur nè zons ondergang en een half uur vóór zonsop gang een helder blauw licht uitstralen, onderscheidolijk diffuus wit licht geven en naar haar zijkanten geen lioht uitstralen. Een wit vierkant en de witto reohthoe ken, welke aan de achterzijde der zuil worden aangebracht, moeten tussohen een half uur nè zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel van trans paranten diffuus wit licht geven. Indien op een vereenigingspunt van we- yen een verkeerszuil wordt geplaatst, die door het verkeer, komende uit elk dier we gen. 6ieohts aan de rechterzijde voorbijge reden mag worden, gelden daarvoor de voorschriften vervat in de vorige alinea, met deze wijziging nochtans, dat de sohijf met pijl en de rechthoeken aan elke zijde van de zuil, vanwaar het verkeer nadert, moeten worden aangebracht, en dat deze zuil niet vierzijdig behoeft te zijn. Indien voor de aanduiding van vlucht heuvels, welke aan de rechterzijde voorbij- gereden worden, gebruik wordt gemaakt van verkeerszuilen, moet voldaan worden aan de volgende voorschriften: aan beide uiteinden van den vluchtheuvel moet een verkeerszuil worden aangebraoht. Een blauw vierkant met witte pijl en witte rechthoeken, welke aan de voorzijde der zuil worden aangebracht, moeten tusschen een half uur nzonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel van tram-pa ran ten een helder blauw licht uit stralen onderscheidenlijk diffuus wit licht geven en naar haar zijkanten geen licht uitstralen. Een wit vierkant en de witte rechthoe ken, welke aan de aohterzijde der zuil wor den aangebracht, moeten tusschen een half uur nè zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang door middel van transparan ten diffuus wit lioht geven Op verhoogingen van geringe lengte op den rijweg kan met één zuil worden vol staan. Indien op een vereenigingspunt van we gen een verkeerszuil wordt geplaatst, die door het verkeer, komende uit elk dier wegen aan de rechterzijde voorbijgereden wordt, gelden daarvoor de voorschriften vervat in de vorige alinea, met deze wijzi ging nochtans, dat bet vierkant met de pijl en de rechthoeken aan elke zijde van de zuil, vanwaar het verkeer nadert, moeten worden aangebracht, en dat deze zuil niet vierzijdig behoeft te zijn Het roode achterlicht. De lantaarn, welke op een motorrijtuig op meer dan twee wielen, dat zich tussohen een half uur nè zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang op een weg bevindt, aan de achterzijde moet zijn bevestigd, mag niet hooger dan 1.25 Meter boven het weg dek zijn aangebracht en niet meer dan 0.50 Meter verwijderd zijn van het meest naar links uitstekende gedeelte van het motor rijtuig. Deze bepaling is tot 1 Januari 1935 niet van toepassing op motorrijtuigen, waar De Goedkoopste ruimste Tast to dezci stede. Betrouwbare en kalme chaulieurs. Vraagt prijs voor do bnltonrltton. Luxe auto's te hnnr met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.ML De Ondernemer, HOOGEWEG 49. van de lantaarn aan de linkerachterzijde is aangebraoht. De verkeersborden. Tenslotte bevat de beschikking een vol ledige uiteenzetting omtrent vorm, teeke- ning en kleur der borden, welke ter aan duiding van verboden, aanwijzingen, ver plichtingen e.d. zullen moeten worden ge bruikt op Rijks-, Provinciale- en Gemeente wegen. Bij K.B. is aan Mr. Dr. H. J. Romeijn op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter vo.n den Raad van beroep bedoeld in artikel 1 der Be- roepowet te 's-Gravenhage, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij K.B. is aan J. P. A. Wilhelm op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Zutphen, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten. Bij K.B. is aan Mr O. J. Cluy6enaer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het College van regenten over de ge vangenis te Winschoten, onder dankbetui ging voor de in die betrekking bewezen diensten. WIELRIJDSTER ONDER VRACHTAUTO. Haarlem, 6 Juli. Vanavond fietste het 15-jarig mei6je A. Tighelman de Preanger- straat uit, waar zij woonachtig was. Ze wil de den Rijksstraatweg oversteken. Uit de richting Haarlem kwam een vrachtauto aan van de N.V. Handel Mij. van Beelen to IJmuiden, beladen met visch. Het meisje werd door de auto overreden en viel met het oog tegen de voorwielen van do auto. Zij was onmiddellijk dood. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het St. Elisabethgast- hui6 overgebracht. De politie stelt een on derzoek in. TEGEN HET ONTLAG DER HUWENDE ONDERWIJZERES. De Bond van Ned. Ond. houdt in samen werking met den Bond van Soc.-Dem. Vrouwenclubs a.s. Zaterdagmiddag 7 Juli in Den Haag in het gebouw van de Theo sofische Vereeniging een openbare verga dering tegen het wetsvoorstel-Marchant in zake ontslag aan huwende onderwijzeres sen. Sprekers op deze vergadering zijn: Mej. H. Bonn, mevr. de Vries—Bruins en de heer Th. J. Thijssen. Neemt voor Uw vacantie een gezellig handwerd mede. Fleurige tasch voor het strand van kleurechte dikke katoen gehaakt Aan materiaal f 1.65. Patroon gratis. Al te veel woorden versmoren de waar heid. GEZELLE. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R. 31 „Dank UI" lachte Kenneth. „Ik hen niet geheel en al onbekend met de „Volmaakte Hengelaar" en U hebt gelijk. Ik heb een klein probleem onderhanden." „Wat is het? Misschien kan ik U helpen. U kent dat oude gezegde wel: twee weten meer dan één." „Ja, dat is nog altijd van kracht. Wel, ik probeer op te lossen, waarom zij zei: geen alimentatie!" „Geen alimentatie?" herhaalde de kolo nel verbaasd. „Ja juist. Zooals U misschien kunt ra den, gaat het over een scheidiDg, die ik juist heb behandeld, en zoo in het geheim, dat Z9 nog niet bekend is geworden. Wan neer dat gebeurt, zal ze heel wat opschud ding veroorzaken!" „Geen alimentatie? Hè? Ik veronderstel, dat de da/me er komt natuurlijk een da me in voor?" vroeg de kolonel. „Natuurlijk, zooals gewoonlijk bij een scheiding. En er bestaat geen reden waar om U het niet zou mogen hooren. Het is mrs. Larch, de vrouw van Langford Larch, den rijken hoteleigenaar. Haar is juist door de rechtbank, op mijn aanvraag, bij de scheiding een toelage van haar echtge noot toegekend, maar zij weigert, alimen tatie aan te nemen en, op mijn woord, waar Larch zoo rijk is, begrijp ik niet waarom. Dat is mijn probleem, kolonel!" HOOFDSTUK XII De vreemde munl. In stilte vischte kolonel Ashley eenigen tijd voort, een stilte, die alleen verbroken werd door het zachte snurken van Shag, verderoj) in het veld, en door het gemur mel van het water. De oude kleurling, die in een warme jas gehuld was, want het was nog geen zomer, scheen van zijn siësta tc genieten, toen, zóó plotseling, dat het onlstellend klonk in die eenzaamheid, de detective een kreet uitte: „Ik heb hem!" „Wat?" riep Kenneth, de oplossing van mijn probleem?" „Neen. mijn visch!" grinnikte de kolonel, terwijl hij handig de ongelukkige forel die wanhopig rukte om van den haak te ko men, Het uitspartelen. Er» toen de visch aan land was getrok ken en naar lucht happend, in het gra# lag, en Shag uit zijn sluimering was ge wekt, om den nu bewegenloozen visch in den emmer te werpen, zuchtte kolonel Ashley van voeldoening en merkte op: „Ik geloof, dat 5k het nu wel inzie." „De reden, waarom zij geen alimentatie eischte?" vroeg Kenneth. „Neen, daar dacht ik niet aan. Maar Ik heb eenige losse draden bij elkaar, en ik meen te weten, waar ik ze aan elkaar kan knoopen. Maar denk niet, dat ik geen be lang stel in Uw zaak. Ik heb genoeg ge- visch vandaag Niet, dat ik gewoonlijk te vreden ben met één visch, maar ik ivil den hengel nu niet meer ter hand nemen. Ik doe, zooals Shag zegt, detective-werk, en ik kwam hier alleen om mijn geest te ver helderen. Daar ik dat gedaan heb, ben ik nu tot Uw dienst, als ik kan helpen." „Ik zie niet in, dat U dat kunt. Zooals ik al zei, zullen de bijzonderheden van de scheiding der Larchs spoedig door de ge- heele stad worden rondgebazuind, want het vonnis is vandaag uitgesproken en de verslaggevers zuilen het wel zien. Er steekl dus nieU in, er U over te spreken. Het is een vrij leelijke, lage geschiedenis, behalve haar weigering van de alimenta tie, en die begrijp ik niet. Zoudt U ze wil len hooren?" „Zeker, beste Kenneth!" „Het heeft niets te maken met den Dar- cy-moord, daarom heb ik er U niet eerder over gesproken." „Ga voort!" „Het is niet algemeen bekend", vervolgde de advocaat, „dat de vrouw van den hotel houder hem verlaten heeft. Zij ging kort geleden van hem weg, kwam bij mij en vertelde mij haar geschiedenis Die ging over wat eerst verfijnde wreedheid van haar man kon worden genoemd, maar langzamerhand ontaardde in iets nog la gers." „Je bedoelt toch niet, dat Larch haar sloeg? Dat hij misbruik maakte van zijn kracht?" vroeg de kolonel. „Jawel. Hij schijnt zich gedurende een korten tijd van hun huwelijk dat van het begin af een verkeerde stap was goed te hebben gedragen. Ik kende Cynthia, teen zij nog een jong meisjes was zij was de dochter van Lodan Ratchford, en haar moe der had oigenwaardige en, naar mijn mee ning, verkeerde denkbeelden over maat schappelijke posities en geld. De arme Cynthia moet daar nu voor boeten. Zij werd werkelijk tot dit huwelijk gedwongen, dat, om het op zijn zachtst uit te drukken, haar tegen de borst moet hebben gestuit Maar ik geloof niet, dat er meer dan twee of drie menschen zijn, die dit weten." Do kolonel onthulde niet, dat dit feit geen nieuws voor hem was. Aaron Grafton's ver klaring werd onverwachts bevestigd. Hij herinnerde zich, dat Cynthia en Grafton elkaar een6 hadden lief gehad. „Toen Cynthia bij mij kwam in mijn hoe danigheid van advocaat zoowel als van een ouden vriend, kon ik nauwelijks gelooven, wat zij mij van haar echtgenoot vertelde," ging Kenneth voort. „Zij zeide, dat hij haar meer dan eens had geslagen en dat zij het niet langer kon uithouden. Zij wilde een eisch tot echtscheiding indienen, maar toen ik haar mededeelde, dat die openbaarheid met zich bracht en getuigenverklaringen van beide zijden met mogelijk een lang durig proces, 6temde zij er in toe, alleen scheiding van tafel en bed aan te vragen op grond van wreede en onmenschelijke behandeling. Op deze gronden verscheen ik voor den rechter, er op voorbereid, mijn zaak door voldoende getuigenissen te bewij zen. Maar die waren niet noodig." „Waarom niet?" „Omdat Larch er niet tegenop kwam. Hij liet verstek gaan, waar ik blij om was, omdat het Cynthia bewaarde voor het ver tellen van haar geschiedenis in de openbare rechtszaal. Door niet te verschijnen, erken de Larch feitelijk de tegen hem ingebrach te beschuldigingen en verzette hij zich niet tegen de scheiding. Toen kwam de alimentatie ter 6prake, of wat ik liever zou willen noemen: het ge scheiden onderhoud, want het i6 geen alimentatie, voordat de scheiding is uitge sproken, en dat is nog niet gebeurd, hoewel wij daar later op terugkomen. Ik wilde den rechter een flinke jaarlijk- sche toelage voor mijn cliënte vragen, want ik weet, dat Larch rijk is, maar tot mijn. verbazing wilde zij dat niet hebben. Zij zei, dat, als zij hem verliet, het voorgoed was, en dat zij geen liefdadigheid van hem ver langde. Zij had een klein inkomen van haarzelf, verklaarde zij, en wilde liever werken, dan een cent van hem aannemen. Ik moest haar du6 haar gang laten gaan en wij vroegen den rechter niet om geld, hoewel ik voor mijzelf niet zoo kieskeurig was, toen het om mijn salaris ging. Dat kreeg ik liever van Larch dan van zijn vrouw." „Heeft hij het al betaald?" „Neen, maar hij zal het wel doen, anders zal ik hem wel krijgen en het bij rechterlijk vonnis laten vaststellen. Hij zal zoo blij zijn. dat hij er van af is, zijn vrouw maan delijks een 6om gelds te moeten uitkeeren, dat hij het met mij wel in orde zal maken. Maar ik begrijp haar houding evenmin als de verandering in hem. Want ik geloof wer kelijk, dat hij vroeger van Cynthia hield. Zij was een mooi meisje en is nog een knappe vrouw, ofschoon de zorgen hun stempel op haar hebben gedrukt. Het is toch een rare wereld!" (Wordt vervolgdJ! 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5