AMERSFOORTSCH DAGBLAD l^^^TOENSIANDS-BANKy00! FEUILLETON Vrijdag 13 Juli 1934 33e Jaargang No. 11 TWEEDE BLAD HITLER VERDEDIGT ZIJN OPTREDEN Interview met een Amerikaansch professor DE EIFFELTOREN TE PARIJS snmüfi BEZUINIGEN: REKENSOM R. SCHULTEN OSSERVATORE OVER 30 sten JUNI DEN Uitbreiding van de Britsche luchtvloot ZES DOODEN BIJ TREINONGELUK DE SNELTAX G. LENSINK EEN OOSTELIJK LOCARNO? AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT directie: a. h. martens SPAAR-DEPOSITO RENTE 3% Het Mysterie van het Diamanten Kruis „Om burgeroorlog le voorkomen, moest ik snel handelen en met kracht" De New-York Herald publiceert, blijkens het Handelsblad, een interview, dat een Amerikaansch professor, Alfred J. Pearson, uit Dee Moines, Iowa, verleden week met Hitlei had, over de dramatische gebeurte nissen van Zaterdag 30 Juni. Professor Pearson beeft altijd belangstelling gehad voor de buitenlandscbe politiek. Coolïdge benoemde hem tot gezant in Finland, waar hij vier'jaar bleef. Zijn interview met Hitier had pleats op Vrijdag 6 Juli en is het eerste interview, dat Hitier na 30 Juni heeft toe gestaan. Prof. Pearson werd bij Hitier geïntrodu ceerd door dr. Hjalmar Schacht, den presi dent van de rijksbank. „Wat mag-ik Amerika vertellen over de onlangs plaate gebed hebbende gebeurte nissen In Duitecbland en over den tegen- woórdigen toestand?" was de eerste vraag. „Do waarheid", antwoordde Hitier snel. Duitsobland beeft niets te verbergen. Over ©enigen tijd hopen wij alle feiten bekend te kunnen .maken. Het is voor ons heel on gelukkig, dat wilde geruchten in omloop eijn. Duitsobland is dicht bevolkt en daar door verspreiden zulke berichten zich snel. Dat is gevaarlijk voor ons. Wanneer bij u in San Francisco iets gebeurt, merkt men in New-York er niets van, omdat uw land niet zoo dicht bevolkt is. Heel anders is het bij ona Elke beroering, ernstig of niet. ernstig raakt ons allen aan. Reeds eenige maanden hadden wij moei lijkheden in onze gelederen. Mannen, die ik absoluut vertrouwde, bleken verraders te rijn Het is tragisch en verschrikkelijk. Deze leiders, hooggeplaatst en met heilige autoriteit bekleed, zwoeren samen om de regeerlng omver to werpen. Er bestond voor mij geen alternatief. Ik moest den eed van mijn ambt en bet vertrouwen van mijn volk gestand doen en ik moe6t de verra ders uit den weg ruimen. Zoo moest het Duitsche volk gered worden van de trage die van een. burgeroorlog. Een burgeroorlog in Duitschland zou het land verscheuren en een chaos ten gevolge hebben. Voor Europa zou dit ook groot gevaar meebrengen. Om burgeroorlog, bloed verspilling en nameloos lijden in een land, dat reeds gedurendo jaren zwaar beproefd is, te voorkomen, moest ik snel handelen en met een kracht, die natuurlijk in ver schillende kringen critiek zal uitlokken. Ik hcop alleen, dat zij, die het niet eens zijn met wat ik deed, zoo wijs zullen zijn om hun oordeel op te schorten, totdat zij de feiten kennen en do waarheid ontdekken. Volgens mijn meening was het mijn ge biedende pliciht om bet leven van eenige samenzweerders en verradere op to offeren, die gedreven werden door zelfzuchtige am bitie en een hunkering naar raaebt. om te voorkomen, dat het land gedompeld zou worden In den chaos van een burgeroorlog, waarin honderden en duizenden onschuldi ge mensohen als slachtoffers zouden val len." Hitier wees vervolgens op Oostenrijk, waar honderden personen werden gedood els gevolg van een poging tot opstand. Het verbaasde hem, dat het buitenland hem verwijt zijn plicht gedaan te hebben als dienaar van zijn volk. Er zijn voorts men- schen, die zeggen, dat bij op een andere wijze had moeten optreden. Maar alleen zij, die weten boe de laatste maanden in het geheim gekonkeld en geïntrigeerd is, heb ben recht om te spreken.. Professor Pesreon vroeg den leider welke richting de Duitsche regeering thans zou volgen. „Er zal geeu verandering komen," zeide de rijkskanselier op beslisten toon. ,,De re geering zal niet naar rechte en niet naar linke ombuigen, maar de richting volgen, die zij 6teeds gevolgd heeft. Dit bcteekent voorwaarts gaan in rechte lijn. Corruptie bij het uitoefenen van een pu blieke functie zal moeten ophouden. Pu bliek recht is publieke plicht. Eerlijkheid is het wachtwoord." Interview met den Bexlfjnschen correspondent van de Gazeta del Popoio. Dinsdag heeft Hitier een interview toege staan aan den Berlijnschen correspondent van de Gazeta del Popoio, waarbij de rijks kanselier eenig commentaar leverde op de gebeurtenissen van 30 Juni. De samenzwering, aldus de rijkskanselier is volkomen onderdrukt en van nu af aan zal niemand meer eenigerlei illusies hebben omtrent de mogelijkheid wederom te be ginnen. Ik had verscheidene malen ge tracht de mannen, die gedurende twaalf jaren naast mij gestreden hadden, terug te brengen tot een begrip van werkelijkheid en plicht. In een onderhoud, dat ik een paar weken geleden met één hunner heb gehad de correspondent der Gazeta dei steekt ver boven de stad uit door haar geweldige hoogte. Toch zou men van alle Sunlight Zeep, die de Nederlandsche huisvrouwen per jaar gebruiken,een toren kun nen bouwen, die nog 8363 maal hooger is! Dit geweldig groot ge bruik bewijst welk een vooraanstaande plaats Sunlight Zeep bij de Nederlandsche huis vrouwen inneemt. CTS. OP ELK PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN Wekelijks van ons 2 pond Boter 1 pond Kaas en 10 Eieren betee- kent U x 25 cent MINDER UIT GAVE, totaal f 13.-. van Cam penstraat 9 Tel. 1736 Popoio teekent liierbij aan, dal hij den in druk kreeg, dat Hitier hiei een toespeling maakte op-den leider der revolutie en welk, onderhoud meer dan vijf uur duurde, heb ik getracht hem ervan te overtuigen, dat de weg, dien hij volgde, hem eventueel van mijn zijde weg zou kunnen leiden. De waarschuwing bleek vergeefs en hij is niet alleen van mijn zijde afgeweken, maar heeft zich zelfs tegen mij gekeerd. Hitier verklaarde uitdrukkelijk, dat het onjuist was te beweren, dat de opstandige beweging niet .tegen hem persoonlijk ge richt was. Ik zou als eerste hebben moeten worden omgebracht, aldus verklaarde Hitler met overtuiging, wie zou zoo dwaas hebben kunnen zijn te denken, dat ik, wanneer de samenzwering gelukt was, mijzelf ertoe zou hebben laten brengen of dwingen het hoofd te worden van een dusdanige regooring? Sprekende over den politieken stijl en de strijdmiddelen der nazi's tot dusverre, zeide Hitier, dat deze pa zijn interventie, thans definitief tot het verleden behoorden Deze strijdmiddelen waren aangepast aan de toestanden, waarin Duitschland zich be vond, toen de nazipolitiek er een van op stand was. Samenzwering was een forma mentis (een geestesgesteldheid) geworden, de Putsch was geworden tot een gewoonte. Gedurende twaalf jaren waren dit de wape nen, waarmede de 6trijd tegen bef. democra tische regime gevoerd was. Do samenzweer ders waren zoodanig gewend aan dozen vorm van politieken strijd, dat zij niet in staat waren in te zien, dat de tijden veran derd waren. In opètand té komen tegen iedere autoriteit, was voor hen een tweede natuur geworden. Met betrekking tot zijn rede. die hU mor gen in den rijksdag zal uitspreken, ver klaarde Hitier, dat dit de afrekening zou zijn. ,Men heeft den veroordeelden zelfs Christus geweigerd Dinsdag j.l. bevatte de Osservatore Ro mano blijkens do Maasbode een uitvoerig commentaar op de gebeurtenissen in Duitschland op den 30sten Juni, In zoover re deze godsdienstige belangen raken. Het Vaticaanscbe blad keurt In de eerste plaats de wijze af, waarop eenige gevangCr ncn in de gelegenheid werden gesteld zelf moord te plegen cn hekelt de gewelddadige crematie van. den leider der „Katholieke Actie", dr. Klausener. Op bijzonder scherpe wijze brandmerkt do Osservatore de weigering van geestelij ken bijstand aan de ter dood veroordeel den, welke blijkbaar een gevolg is van de nieuw-heidensche gedachte van Rosenberg. .Men bad verzocht den ter dood veroor deelden den geestelijken bijstand te ver- leenen", aldus het blad, „doch de beulen weigerden dit. omdat de slachtoffers dit zoogenaamd onwaardig waren. Een onge hoord optreden. Ongehoord en afschuwe lijk! Ongehoord en onbegrijpelijk! Ook de hardste rechter en het meest onverbidde lijke vonnis weigert den ter dood veroor deelde de omhelzing niet van een bemin den bloedverwant, een versterkenden dronk of een laatste cigarette. Dezen veroordeel den heeft men echter Christus geweigerd! En dat onder het voorwendsel, dat zij zulks onwaardig waren!" Londen, 12 Juli (Reuter). Volgens be richten in do bladen bevat bet uitbrei dingsprogram voor de Engelsche lucht vloot, dat Baldwin voor bet zomerrecès aan bet parlemont zal mededeelen. o.a. do vol gende maatregelen: Door een vijfjarenprogramma, dat ein digt in 1910, zal de gelijkwaardigheid der Engelsche luchtstrijdkrachten met do Fransche luchtvloot bewerkstelligd worden. De Engelsche luchtvloot zal ongeveer 48 tot 50 nieuwe eskaders of 500 oorlogsvlieg tuigen in dienst stellen, indien het pro gramma niet wordt beperkt door een ver andering. in den internationalen bewape ningstoestand. De verhooging van de Engelsche lucht- vaartbcgrooting zal bet volgend jaar waar schijnlijk een millioen pond sterling bo dragen. Verdere verhoogingen zullen in de daaropvolgende jaren plaats hebben. Ook de luchtstrijdkrachten der Engelsche zeevloot. zullen met ongeveer 400 500 vliegtuigen versterkt worden. Het nauw keurige getal is eebter afhankelijk van het resultaat vau de vlootconferentie van hot volgend jaar en van bet feit, of Japan en Amerika al dan niet zullen toestemmen in een door Engeland gewenschte vermin dering van de luchtstrijdkrachten hunner marine. In verschillende streken van Engeland zullen ongeveer 1*2 tol 15 nieuwe oorlogs vliegvelden worden aangelegd, waarvan drie in het Zuiden, Oosten en Westen van Londen en een vierde zeer versterkt vlieg veld voor bombardementsvliegtuigen in bet Noord-Westen der hoofdstad. Tegelij kertijd zal het ministerie van luchtvaart een intensieve recruteeringscampagne voor de versterkte luchtvloot organiseeren. Waaschijnlljk wordt ook bet Engelsche landleger uitgerust met bombardements- cn jachtvliegtuigen, waardoor het wordt Ingelijfd in het kader van bet algemeene luchtverdedigingssysteem. Krak au, 12 Juli (V.D.) Op bet traject Krakau-Zakopane rijn de locotaotlef en twee wagone van een sneltrein ontspoord, waarbij les personen werden gedood. TWEE SOLDATEN VERDRONKEN. Logrono. 11 Juli (V.D). Gistermiddag zijn tijdens het baden in do rivier Ircgua twee soldaten verdronken. Voor alle oeiegenhoden. AANTEEKENEN Tol. 743, TROUWPLECHTIGHEDEN HUWELIJKSREIZEN DOOPGELEGENHEDEN FAMILIEFEESTJES STADSRITTEN TOEREN En naar Uw vacantiooord met onzo Speciale feisanto met kolforrokken. Lage tariovcn. Vraagt prijs. Vertrouwd porsoneel. De ondernemer Hoogeweg 49» TeL 1354. Pertinax over de Fran: schc politiek In do Echo de Paris houdt Pertinax zich nogmaals bezig met do besprekingen, die Bartbou te Londen beeft gevoerd. Hij geeft de volgende uiteenzettingen van de politiek van Frankrijk: Rusland heeft zich sedert den herfst zes maal tot de Fransche regeering gewend en voorstellen gedaan voor eon diplomatieke en militaire samenwerking. De laatsto maal heeft Frankrijk niet anders kunnen doen dan nader op de Russische wenschen in te gaan. Daaruit is bet plan van een Oostelijk Locarno ontstaan. Indien Dultsch-» land en" Italië dat plan niet zouden aanne-» men, zou do Franscho regecring desniottei mie baar bemoeiingen voortzetten om Rus land, do Kleine Entente, do Balkanstaten cn do Oostzecstalen tot elkaar to brengen. Dit pact zou echter min of meer den stempel dragen van ccn defensief accoord naar het voorbeeld van het Balkanpact. Barthou heeft zich voor dat geval te Lon-. den volledige vrijheid van handclon voor* behouden. Het is daarom in het belang ook' der Fransche regeering om Romo en Ber* lijn er van le overtuigen, dat het Fran sche plan niet veranderd mag worden. In dit verband wijst Pertinax er nog op, dat de Engelsche gezant te Warschau even-» eens besprekingen met de Poolsche regee-* ring zou voeren. Uit het feit, dat de Pool* 6clie regeeriög door den Engelschen gezant ingelicht wordt, moeten dus vérstrekkende gevolgtrekkingen ten aanzien der Fransch- Poolscbe politiek gemaakt worden. Tenslotte deelt Pertinax mede, dat men te Londen besloten heeft het bureau der ont- waponingsconfercnt.io in September bijeen te roepen. Wanneer echter aan bet einde van bet jaar geen positieve resultaten in de ontwapeningskwestie zouden zijn be* reikt, zou mén de conferentie definitief op geven. ENGELAND BESTELT NIEUWE VLIEGTUIGEN. Londen, 11 Juli- (Reuter). Het En gelsche ministerie van luchtvaart heeft op dracht gegeven tot den bouw van een aan* tul moderne bombardementsvliegtuigen voor nachtvluchten. Het betreft hier de eerste eendekkers, die door de Engelsche luchtstrijdkrachten gebruikt, worden. De spanwijdte der vleugels bedraagt 33 meter. TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 288S0 De stilte is het element, waarin groote dingen gevormd worden. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R. HOOFDSTUK XIV. - De verborgen draden. Donovan keek den portier aan, alsof hij zijn ooren niet geloofde. Hij opende den mond, als om iets te zeggen, maar er kwam geen geluid. Donovan viel in een stoel neer. „Bedoel je vroeg hij, met de hand over bet gelaat strijkend, aleof hij onzicht bare spinnewebben wegvaagde „bedoel je, d$t hl) d o o d is?" „Zeker", was hét antwoord. „Gestorven, zei ik. Zoo dood als een pier." ..Wel", merkte Donovan wanhopig op, „dat is het tóppunt". „Dat ben ik mét je eens", zei de kolonel, en er lag een eigenaardige trek op zijn ge laat. „Maar als je denkt, dat we nu aan het eind zijn, verschil ik .met je van mee ning. liet is nog pas het begin." „Hoe ie bet gebeurd?" vroeg Donovan op scherpen toon. „Dat weten wij niet", was liet antwoord. *D« Dago was vandaag gezond, behalve, dat hij wat somberder was dan gewoonlijk. Toch gebruikte hij geen avondmaal, maar dat heeft niets te bcteekenen. Het gebeurt heel dikwijls, dat de vogels, die hier gevan gen zitten, bun voedsel laten staan", cn hij maakte - een veelbeteekcnond gebaar. „Hij werd vanavond met de rest opgesloten en wij zaten hier rustig en op ons gemak en ik dobbelde een spelletje met Tom Doyle» toen één van de wakers in de moordenaara- afdecling een gil gaf. Natuurlijk ging ik kijken, wat er was. en daar vond ik den Dago dood!" „Hoe kwam het?" vroeg Donovan. „Dat weten we niet. Dokter Warren is nu bij hem. om den dood vast te stellen." „Heeft hij vandaag bezoek gebad?" vroeg de kolonel. „Ja, net zoo iemand, als hijzelf, een in- diër, denk ik. Maar we lieten hem niet ver der komen dan de gang. Het was geen be zoekdag voor de menschen in zijn afdèe- llng, dus liet de I)ago zijn pakje achter en ging weg." „Wat zat er in het pakje?" vroeg de ko lonel weer. „O, alleen maar wat sigaretten! Singa Phut hield niet van de soort, die wij hier hebben, en hij verlangde naar zijn eigen merk. Hij had ze van tevoren ook gehad, dus dachten wij, dat het 'in orde wps." „Zaten er alleen sigaretten in?" „Niets anders! Dus gaven we ze hem. Dat was om ongeveer vier uur. Om acht uur was hij dood. Daar komt de dokter! Mis schien kan hij u iets vertellen!" Dokter Warren, die. jijist zijn handen had gewasschen en nu de pluisjes van den handdoek van zijn handen wreef, kwam aanloopen en'deed zijn overjas aan, die hij had uitgedaan, om het lijk van den Indiër beter te kunnen onderzoeken. „Wel Donovan," zèi 'de districtsgenees- hoer, „je,: vriend .spaarde je de moeite hem te laten veroordeelen!" „Ja, ik had hem al te pakken! Ik bad hem zonder eenige moeite op den electrischen stoel kunnen krijgen! Maar wat scheelde hem, dokter?" „Dat kan ik nog niet zeggen! Het lijkt wel een hartaandoeningl Maar morgenoch tend zal ik lijkschouwing houden. Hij is in elk geval dood!" „Ik dacht, dat een van de andere gevan genen misschien bij hem binnen was geko men en hem had gedood!" sprak de politie- delcctive „Riley zei, dat iemand schreeuw de!" „Dat was Schmidt die man,'die zijn vrouw vermoordde!" viel de portier in. Hij is in de cel naast die, waar de Dago zat. Schmidt zei, dat hij .den vreemdeling vree- selijk raar hoorde adem halen. Het was ze ker zijn laatste adem! Hij was al dóód, toen Ik binnenkwam dokter!" „Ja, dat gaat gauw met zooiets!" „Bent U er zeker van, dat bet een hart aandoening was, dokter Warren?" vroeg de kolonel. „Neen, in 't gèheel niatl Ik noemde dat als het mee?t waarschijnlijke. Hij zag er niet sterk uit. Ik kan het morgen pas met zekerheid zeggen!" „Neem me niet kwalijk, dokter, dat ik het waag op uw terrein te komen, maar hebt U er op-gejat, of er nog enkele van die clgarctten over waren in. zijn cel?" „Daar heb ik niet op gelét! Als U dat .wé ten wilt, laten we dan terüggaanl En ik voel me in het minst niet in mijn «er ge tast door opmerkingen yaa uw kant» kolo nel! Daarvoor stel ik te veel belang in Uw werk. Ik zou U werkelijk graag helpen bij een nauwkeurig onderzoek, als U denkt, dat er iets mis is.!" „O. heelemaal niet! Zelfmoord ligt Ln een geval als dit natuurlijk het meest voor de hand, en het is niet moeilijk, genoeg opium in een cigarette te stoppen, om er een do zijn mannen mee te dooden!" „Hemel, daar héb ik niet aan gedacht!" riep do portier uit. „Kom!" cn hij ging hen voor naar de cel. Het lijk van Singa Phut was reeds naar een ander deel van de gevangenis overge bracht Maar in de cel was alles nog net zoo, als toen dc Indiër er den laatsten adem uitblies. Daar lagen do weinige, armoedige bezit tingen, die het hem vergund was, bij zich te houden eenvoudige en klaarblijkelijk hoogst ongevaarlijke dingen. En op den vloer lagen eenige der cigarettcn verspreid, dio van sterke Latakiatabak waren ge maakt waarvan de eigenaardige lucht nog in de hoeken van de cel hing. „Hij rookte er een paar op!" merkte de portier op. Laten, we eens kijken!" stelde de kolo nel voor. „Als we hior wat betér licht had den, zou het'niet kwaad zijnI" „Ik zal een van die tweehonderd watt peertjes hier brengen, dio we hét kantoor gebruiken 1" zei de waker, die met hen was meegegaérï. Er was een contactstop in ie dere cel kortgeleden aangelegd op aan dringen. van een commissie voor verbete ring van hot lot van gevangenen. Het klei ne peertje, werd er uitgedraaid en bet groo te er, voor in de plaats gedaan. Het maak te de cel heel licht, on bij het heldere schijnsel raapte de kolonel een aantal van de cigaretten op. Enkele waren tot op een stompje opgerookt, andere waron niet aan gestoken, en twee of drie waren er door midden gebroken, hoewel geen der einden cr uitzag, of er een lucifer tegenaan waa gehouden, of dat de lippen van Singa Phut ze bevochtigd hadden. „Vreemd, dat hij ze zoo vernielde!" merk te Donovan op. „Gewoonlijk kunnen zij nooit genoeg rookenl" „Hij vernielde zo niet precies!" zei de kolonel grimmig, op een doormidden ge broken, doch overigens volkomen gave ci garette in zijn hand neerkijkend. „Hoe noemt U het dan?" vroeg de politie* detective. „Wel, ik geloof dat hij naar iets zocht, dat in die cigaretten moest zijn en dat hij het vond ook!" „Wat bedoelt U?" vroeg dokter Warren. „Wacht! Misschien kan ik het U laten zien!" Zorgvuldig zamelde kolonel Ashley alle cigaretten in de cel bij elkaar, waarvan er nog verscheidene heel waren. Daarmee en mot de zwarte stompjes, zoowel als de doormidden gebroken cigaretten, liep hij naar bet tafeltje, dat in de cel stond en spreide ze daarover^ ujt Donovan reikte onder den arm van den detective door en brak een der beele ciga retten open. „Ik zio niet inbegon hij. „Bij Mike's liefde, kijk hier eens!" riep hij plotseling uit „Er zit een naald in!" „Kom er niet aan, als je leven je lief isl" riep do kolonel. „Daar zocht ik juist naar! Zorg, dat je er ook maar niet het minste schrammetje mee krijgt, of Nu, je hebt bet aan Singa Phut gezien!" eindigde hij grimmig. "*Vordt yervolgdj[« J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5