AMERSFOORTSCH DAGBLAD HITLER VOOR DEN RIJKSDAG LEGER, VLOOT, LUCHTVAART Zaterdag 14 Juli 1934 33 e Jaargang No. 12 BRONNEN VAN ONRUST IN DE S.A. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID BARTHOU RAPPORTEERT OVER ZIJN REIZEN DERDE BLAD STAKINGSGOLF SLAAT OVER AMERIKA WERELD GEWAPEND TOT DE TANDEN FELLE UITVAL VAN GENERAAL JOHNSON WAPENZENDING NAAR DEN GRAN CHACO Hoe een tweede revolutie in de S.A. werd voors bereid Berlijn, 13 Juli (V.D.). Rijkskanselier Hitler, die tegelijk met zijn plaatsvervan ger Hess, in de Ivrollopera aankwam, heeft voor den geheel bezetten Rijksdag een rede voering gehouden, welke draadloos werd uitgezonden. Hitler zeide o.m.: De Rijksdag is door Goering bijeengeroe pen om mij (Hitier) de mogelijkheid te ge ven opheldering te geven van de recente gebeurtenissen. Er is geen weg van ons nationaal, poli tiek, economisch en verder leven, waarlangs wij niet baanbrekend hebben gewerkt. Het beste bewijs daarvoor is het Duitscho volk zelf. Alle klassen der bevolking erkennen het nieuwe regiem. In den steun van de 4 P/2 millioen mannen cn vrouwen ligt de hoofdoorzaak van ons succes. Tegenover dit positieve deel der Duit- schers, staat een klein deel, bestaande uit! 1. de kleine groep internationale volkson- dermijners. Zij prijzen het communistische paradijs der toekomst. De nationaal-socia- listische staat zal indien noodig in een honderdjarigen oorlog ook de laatste res ten van deze volks vergiftiging uitroeien en vernietigen. De tweede groep ontevredenen bestaat uit die politieke leiders, die door den 3en Ja nuari hun toekomst zagen „erledigt", zon der genoegen te kunnen nemen met de on herroepelijkheid van dit feit. Een derde groep van destructieve ele menten vormen die revolutionnairen, die in 1918 in hun vroegere verhouding tot den 6taat werden geschokt en iedere betrekking tot een geregelde menschelijke ordening hebben verloren. Het zijn revolutionairen ge worden, die na de revolutie nog steeds de revolutie huldigen cn deze zouden willen zien voortduren. Niet den wil en het zelfbeschikkingsrecht van het Duitsche volk hebben wij willen overweldigen, doch slechts do overweldigers van de natie hebben wij willen verjagen. Deze derde groep pathologische vijanden van den 6taat is daarom gevaarlijk, omdat zij bij iedere poging een revolte op touw te zetten een reservoir vormen van willige medehelpers. Hitler verklaarde nog aan de vierde groep te moeten denken. Het zijn die men- schen, die behooren tot een betrekkelijk kleine maat6chappelijken kring. Het zijn de menschen wier eenige werkzaamheid is niets te doen, om zich van dat nietsdoen dan weer to herstellen. Hun leven is be perkt duor den omvang van hun eigen le venskring. De opvatting van hun kring ver wisselen zij met de opvatting van allen. Zij meenen, dat hun zorgen dc zorgen der ge- heele natie zijn. Zij zijn gevaarlijk, omdat zij de bacillen dragers zijn van onrust, onzekerheidsge- ruchten, beweringen, leugens en verdacht makingen, laster en vrees en aldus bijdra gen tot het verwekken van een nervositeit, die in bepaalde gevallen moeilijk te consta- tceren of te vinden is. De nationaal-socia- listische revolutie was voor hen een duis ter thema van conversatie. Voor den op houw van het Duitscho volk is echter in wendige rust, orde en discipline noodig, want slechts het vertrouwen in den nieu wen staat heeft het. mogelijk gemaakt, de groote problemen op te lossen. Geruchten over een tweede revolutie. Al moest het nationaal-socialisme het ook met al deze groepen klaarspelen, en al heeft men het ook klaar gespeeld, in de' laatste maanden trad een stemming op, die men niet lichtvaardig meer mocht nemen. Het voortdurende gepraat over een nieuwe re volutie, een nieuwen opstand, werd zoo in tensief, dat men het niet langer als klets praatjes terzijde mocht schuiven. I-Iitler ge lastte dan ook de voorbereiding van een nieuwe golf van propaganda, terwijl voorts moest worden nagegaan, uit welke bronnen dc geruchten over een tweede revolutie kwamen. Het bleek, dat in de rijen der hoogcre S.A.-leiding denkbeelden opdoken, die tot ernstig meeningsverschil aanleiding moesten geven. I-Iitler vatte dat aldus sa men: 1. In strijd met mijn uitdrukkelijk bevel en met de mij door den vroegeren stafchef Roehm gegeven verklaringen was een soort mannen in de S.A. gekomen, die dc homo geniteit van deze bijzondere organisatie in gevaar bracht. 2. De nationaal-socialistische wereldbe schouwing raakte in bedoelde hoogere S.A.- kringen steeds meer op den achtergrond. 3. De natuurlijke ontstane betrekking lusschen partij en S.A. werd langzamerhand losser. 4. De bevordering tot S.A.-leider bleek bij onderzoek te geschieden op zuiver uiter lijke gronden van vermeende intellectueele bekwaamheid. Een groot aantal der oudste en getrouwste S.A.-mannen werd bij benoe ming in leidende functies overgeslagen, ter wijl de in de beweging niet bijzonder hoog aangeslagen lichting 1933 op onbegrijpelijke wijze bevoorrecht werd. 5. I-Ict optreden van deze voor het groot ste deel niet met de beweging vergroeide S.A.-leiders was even on-nalionaal-socialis- tisch als dikwijls bepaald stuitend. Juist in deze kringen vond men echter een bron van onrust in de S.A., en wildo men het gebrek aan practisch nationaal-socialisme 'door nieuwe revolutie-eischen. wegwerken- Juist in (Te maanden April cn Mei hoorde Hitler van besprekingen, die tusschen hoo- ge S.A.-leiders gevoerd waren, en waarbij men elkaar opwektp, zich op een nieuwe revolutie voor te bereiden. Starchef Roehm trachtte al deze gebeurtenissen te ontken nen en noemde ze een nieuwe aanval op de beweging. Er kwam echter geen zichtbare verandering. De autoriteiten moesten nood gedwongen tegen eenige uitspattingen stel ling nemen. Eenige verantwoordelijke per sonen werden gearresteerd. Men begon twijfel te koesteren aan de autoriteit van den chef der S.A., terwijl er in dc S.A. verkeerde opvattingen tot uiting kwamen. Hitiers bevelen werden opgevolgd, doch gesaboteerd. Roehm bleek, aldus Hit- Ier, een door en door corrupte oplichter te zijn, dio in verbinding trad met von Schleicher. Deze stond op het standpunt, dat. het huidige regiem onhoudbaar was. Terreurgroepen werden opgeleid, von Schleicher zorgde voor de buitenlandsch? politiek. Roehm zou er voor zorgen dat Ilit Ier uit den weg werd geruimd. In Berlijn zouden onlusten uitbreken, waarbij Ilitler gearresteerd zou worden. Daarna zou een bloedige terreur worden uitgeoefend, ten einde een zuiver nationaal-socialisme te kunnen vestigen. Hitler beschrijft dan hoe hij, op inspectie in West falen zijnde, verontrustende berich ten ontving uit Berlijn en München. Hij moeét muiterij constateeren, hetgeen hem noopte tot onmiddellijk ingrijpen. Het was beter de samenzweerders te vernietigen, dan tienduizenden onschuldigon te doen lijden. Hitier gaf het bevel, de hoofdschul digen to doen neerschieten, en ook bij ver zet bij arrestaties van de wapens gebruik te maken. Tegenover de opmerking, dat de schuldigen voor een rechtbank hadden moe ten verschijnen stelt Hitler, dat iemand die landverraad pleegt, niet naar den omvang van zijn daad, maar naar de aan den dan getreden gezindheid beoordeeld zal worden. In totaal zijn 77 personen gedood. Hitier verklaarde, dat zijn vertrouwen in do S.S. niet was geschokt, dat hij dc S.A. zijn ver trouwen wilde hergeven, en eindigde: „Zoo als ik bereid ben, de verantwoordelijkheid op rnij tc nemen voor de dooden van dezen opstand, zoo ben ik ook vast besloten, het dierbaarste tc blijven verdedigen wat ons gegeven is, het Duitsche volk cn het Duit scho Rijk. Minister Marquet over de Fransche herstelplannen De Fransche minister voor openbare wer ken, Marquet, heeft aan een diner to Pa rijs het woord gevoerd over het Fransche plan tot bestrijding der werkloosheid, dat onlangs door beide huizen is aangenomen. Marquet verklaarde o.a., dat alle Fran- schen, dio na de bloedige gevechten van den zesden Februari ongerust zijn over het lot van hun land, zich achter de regeering- Doumerque hebben geplaatst. Alles wat op economisch, politiek, moreel en sociaal ge bied na den zesden Februari moest worden gepresteerd, kan niet in enkelo weken vol bracht zijn. Ten aanzien van het economi sche herstelplan betoogde Marquet, dat hij geconstateerd heeft, dat de man, die maan den lang en vaak jaren lang uit het ar beidsproces gerukt is, niet slechts een werklooze, maar een waar wrak is en zelfs bij een verbetering in den economischen toestand en daardoor op de arbeidsmarkt niet meer in staat is de plaats te hernemen, die hij vroeger heeft bezet. Ilij is veeleer een doode cel in het leven. Tegenover een dergelijk treurspel kan men niet bij do pakken blijven neerzitten. Het arbeidspro- gramma, dat door beide Kamers is aange nomen, is misschien onvoldoende en hij zelf zou het toegejuicht hebben, indien de kassen der sociale verzekering hadden be schikt over genoeg middelen om een groot nationaal herstelplan te verwezenlijken, waardoor den verschillenden langsbelangen recht zou wedervaren. De Fransche regee ring 6tclt zich ook niet voor, dat door dit plan alle werkloozen weer in het arbeids proces kunnen worden ingeschakeld. Zij is er echter van overtuigd, dat zij de belan gen van de arbeidersklasse, van de demo cratie en van het gebeele land gediend heeft. Er zijn anderen aldus Marquet die den arbeiders reeds sedert een halve eeuw een revolutie hebben beloofd, die zij niet kunnen uitvoeren. Hun doctrine heeft definitief bankroet gemaakt. Parijs, 12 Juli. (V.D.). De minister van buitenlandsohe zaken, Barthou, heetft in den ministerraad van Donderdag verslag uitgebracht over de reis naar Roemenië en Joego-Slavië en ovir de onderhandelingen met de Britsohe regeering. In het officieele communiqué over den ministerraad wordt verklaard, det de on derhandelingen te Londen in het bijzonder betrekking hebben gehad op een regionaal pact voor het Oo6ten en tot volledige over eenstemming van opvattingen hebben ge leid. De resultaten zijn erop berekend den Europeeschcn vrede te consolideeren. Sir John Simon heeft Barthou telegra fisch hedankt voor diens telegram hij zijn nertrek uit Engeland, De toestand vooral ernstig te San Francisco San Francisco, 12 Juli. (V. D.) De werkgevers' hebben zonder voorwaarde ar bitrage aanvaard van de door Roosevelt in gestelde nationale commissie ter regeling van dc staking aan de Westkust, waarbij 23000 havenarbeiders betrokken zijn. Een desbetreffende mededeeling is door Thomas Plant, den voorzitter van de werkgevers organisatie, gepubliceerd. San Francisco, 11 Juli. (Reuter). Bedreigd door een algemeene staking, heeft de bevolking groote voorraden in huis ge haald. Dc vertegenwoordigers van 24 arbei dersbonden in Portland cn Oregon bespre ken een algemeene slaking, terwijl de transportarbeiders in de overige steden eveneens een sympathiestaking bespreken. De werkgevers van San Francisco, Los Angeles en Portland hebben het voorstel van een scheidsrechterlijke commissie, welke kort geleden door Roosevelt is inge steld zooals men weet aangenomen. Ook de expediteurs van San Francisco heb ben deze bemiddeling aanvaard inzake het conflict met dc havenarbeiders. Dc voor zitter van den bond van havenarbeiders heeft een referendum onder de arbeiders aangekondigd, dat zal beslissen over het aanvaarden van bemiddeling. San Francisco, 12 Juli. (V.D.) De 3700 vrachtrijders te San Francisco en om streken, die in een vakvereeniging zijn ge organiseerd, zijn Donderdag in staking ge gaan uit sympathie met de havenarbeiders, die reeds eenige weken in staking zijn. Men verwacht thans, dat in den nacht op Vrijdag dc algemeene staking zal worden geproclameerd. Te Minneapolis hebben dc vrachtrijders, besloten Maandag in staking te gaan. In de starl York (Pennsylvanië) zijn 50 sigarenfabrieken gesloten, nadat de sigaren makers in staking waren gegaan. Hot. is tot botsingen gekomen tusschen sta kers en werkwilligen. San Francisco, 13 Juli. (V. D.) Zoo als reeds gemeld, heeft de stakingsbewe ging gisteren alhier snel om zich heen ge grepen, waardoor de bedrijvigheid in een zeer groot gedeelte van de stad en van de omgeving werd stop gezet. De voerlieden en werklieden in de slachterijen, bouwvak arbeiders benevens de werklieden in de groote wasscherijcn cn ververijen, evenals de ketelmakers en metaalbewerkers hebben zich uit solidariteit bij de stakende haven arbeiders aangesloten bij een sympathie staking. Ruim 70 andere vakvereenigingen hebben haar stem uitgebracht voor aan sluiting bij ccn algemeene slaking in ant woord op den oproep van den plaatselijken arbeidersraad; 50 verdere vakvereenigingen zullen binnenkort over aansluiting stem men. De arbeidersleiders zijn van meening, dat een algemeene slaking onvermijdelijk schijnt. Reeds thans zijn 15000 van de 45000 leden omvattende vakvereenigingen van San Francisco in slaking. Alle maatregelen zijn genomen om het uitbreiden van gewelddadigheden te voor komen. De politie heeft de waren- en pand huizen bevel gegeven alle wapenen uit de étalages te verwijderen. De politie in de havenbuurten is uitge rust met speciaal voor relletjes bestem de revolvers. Minneapolis, 13 Juli (V.D.). Gisteren zijn te dezer stede door beide partijen uit gebreide maatregelen genomen in verband met de dreigende staking van de 5000 vrachtauto-chauffeurs, die bij de vakver eeniging zijn aangesloten. Het lijkt wel of de stad zich op een algemeen beleg voor bereidt. De ziekenhuizen zijn in gereedheid gebracht om cventueele gewonden op te nemen. In St. Paul heeft de politie order gekregen zich gereed te houden. Wanneer St. Paul zich inderdaad bij de stakingsbe weging aansluit, *zullcn dan nog 1300 man in staking gaan. De staking is aangekon digd tegen Maandag te middernacht. Verergering van den toestand. San Francisco, 13 Juli (Reuter). De situatie wordt met het uur onrustbarender; nog 4300 man, werkzaam bij het transport- verkeer, zijn in staking gegaan als bewijs van sympathie met de havenarbeiders. Ook 125 man \an het abattoir hebben hun werk neergelegd. Personeel van de tram heeft met 700 tegen 38 stemmen besloten tot al gemeene staking. De noodige maatregelen zijn door dc politie en militairen getroffen: New York, 13 Juli (Reuter). Do steden aan de kust van den Stillen Oceaan wach ten met spanning op den uitslag van het referendum, dat moet beslissen of er een algemeene werkstaking zal uitbreken. Evenals in San Francisco staken ook in Oakland en Alameda de transportarbeiders en het personeel van het abattoir. San Francisco, 13 Juli. (V.D.) Ten gevolge van de voortdurende uitbreiding der stakingsbeweging geleek San Francisco Vrijdag op een belegerde stad. Uit vrees voor de algemeene staking hamsteren de huisvrouwen levensmiddelen en andere ar tikelen voor dagelijkscli gebruik. Door de Donderdag geproclameerde staking der Militarisme viert in en buiten Europa hoogtij P a r ij s, 12 Juli (V.D.) De Franscho mi nister van Marine Piétri, die te Londen be sprekingen heeft gevoerd met dc bevoegde Engelsche instanties over de voorbereiden de vlootconfercntie van 1935, keert lieden naar Parijs terug. De speciale correspon dent van dc Matin verklaart, dat men het nog niet eens is geworden over de vraag of Duitschland tot de voorbereidende bespre kingen moet worden uitgenoodigd of niet Londen, 12 Juli. (V. D.) Dc Black- burn-vliogtuigenfabriek zal binnenkort be ginnen met den bouw van een groote zes- inotorige vlicgboot, die plaats zul bieden aan 50 personen. De zes motoren zullen ieder 650 P.K. hebben. Het type heeft cenigo gelijkenis met dat van de Sliort-vliegboot, die bij dc Engelsche luchtvloot gebruikt wordt. Washington, 12 Juli. (Reuter). De minister van marine Swanson heeft duide lijk te verstaan gegeven, dat de Ver. Sta ten voor de vlootconferentie van 1935 geen nieuw slagschip op stapel zullen zetten. Hij verklaarde, dat de schepen, welke thans gebouwd worden, overeenkomstig de wet, welke voorziet in den aanbouw van oor logsschepen tot het niveau, toegestaan bij het vlootvcrdrag van Washington, alleen zware en lichte kruisers, torpedojagers en onderzcecrs zijn. Londen, 12 Juli. (Reuter). Reuter ver neemt, dat met de gisteren gehouden bij eenkomst der vlootdeskundigen van Frank rijk en Engeland de huidige besprekingen ten einde zijn. Nieuwe Engelsch-Franscho gedachtenwisselingen zullen niet plaats vinden voor de conferentie van 1935. Men verwacht een discussie der techni sche vlootproblemen met den ambassadeur van Japan na aankomst van den zeeoffi cier, die thans op weg is naar Londen, hoe wel liet mogelijk is, dat de wijziging van liet Japanschc kabinet de opening van plenairs vlootbesprekingen mot Japan kan vertra gen. Tokio, 12 Juli. (V.D.) Kapitein Iwasjita van den vlootstaf is vanmiddag aan boord van de Asama Maroe via Amerika naar Londen vertrokken, waar hij ambassadeur Matsoedeira zal bijstaan bij de vioolbespre kingen. Zoowel het ministerie van marine als da: voor leger stellen thans do begrooting op voor het volgende jaar. Volgens de bladen wil de marine onge veer 650 millioen yen vragen, terwijl het leger meer dan 500 millioen noodig za! hebben, met inbegrip van Mandsjoerije. Het ministerie van marine deelt mede, dat binnen het kader van het driejarenplan tot versterking van dc luchtstrijdkrachten der Japanschc marihc orders zijn gegeven voor den bouw van 2S8 vliegtuigen, welke in 1937 gereed moeten zijn. De credieten voor den bouw van het luchteskader zijn reeds ter beschikking gesteld. Geen manoeuvres van het Fran sche leger. Parijs, 12 Juli (Reuter). Het ministerie van oorlog heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin het bekend maakt, dat uit be zuinigingsoverwegingen in 1934 geen groote manoeuvres zullen worden gehouden en dat de divisies zich er toe zullen bepalen de oefeningen in de kampen to houden. piétri nog te Londen. Londen, 12 Juli (V.D.)De Fransche minister van oorlogsmarino Piétri, wiens terugkeer tegen vanavond was vastgesteld, heeft zijn vertrek uit Londen om persoon lijke redenen uitgesteld tot Vrijdag. De al gemeene voorbereidende vlootbesprekingen worden niet onderbroken. Dc Engelsche ea Amerikaanschc vlootexperts blijven in nauw contact met elkaar. Het Duitscho vlootbezOek aan Engeland. Londen, 12 Juli (Reuter).Admiraal Kolbe en de commandanten der Duitsche kruisers, welke thans een bezoek brengen aan Portsmouth, hebben vandaag hun op wachting gemaakt bij den eersten lord der admiraliteit. Londen, 12 Juli (V.D.) De Engelsche pers wijdt veel aandacht aan het bezoek der heide Duitsche kruisers. Alle bladen schrijven, dat de Duitsche matrozen een uitstekenden indruk maken. De News Chro nicle merkt op, dat de Duitscho matrozen Portsmouth veroverd hebben. Do Engelsche vloot begroet den vroegeren vijand met saluutschoten, open armen en een vriend^ schappelijken glimlach. Overal onderhiel-* den Duitscho cn Engelsche officieren zicli vriendschappelijk, terwijl de manschappen van beide naties arm in arm door de stra ten wandelden cn om de militaire orkesten dansten. In Portsmouth is de vaan der vriendschap geheschcn cn ieder zal hopen, dat zij lang geheschcn mag blijven. Russische bestellingen in West- Europa. Londen, 13 Juli (V.D.). De Daily He rald meldt, dat de sovjetregcering binnen kort een aantal vliegtuigen in Engeland zal bestellen. De vooraanstaando personen uit Russische luchtvaartkringen, die on langs een bezoek aan Engeland hebben ge bracht, hebben de regeering te Moskou aanbevolen groote opdrachten voor vlieg tuigmotoren en oorlogsvliegtuigen in Enge land, Frankrijk en Italië to plaatsen. Waar-< schijnlijk zullen in Engeland gevechtsvlieg tuigen en bombardementsvliegtuigen wor den besteld. De motoren zullen waarschijn lijk worden besteld bij dc Rolls Royce-fa- brieken, welke motoren ook gebruikt wor den voor de snelste Engelsche gevechtstoe- stellcn. voerlieden is de aanvoer van levensmidde len met auto's reeds stopgezet, zoodat de volgende dagen reeds gebrek aan levens middelen en andere artikelen te verwach ten zal zijn. De levcnsmiddelenvoorradcn zouden nog slechts voor twee dagen toe reikend zijn. De vleeschvoorradcn voor vijf dagen. Men behoeft niet te'rekenen op ver deren vleeschaanvoer, aangezien 2000 sla gers in staking zijn gegaan. De directeur van den gezondheidsdienst heeft verklaard, dat do hygiënische toe stand der stad precair is. Intusschen slui ten de arbeiders uit de verschillende tak ken van bedrijf zich bij de stakingsbewe ging aan. 2500 chauffeurs en 2600 arbeiders der wasscherijen zijn in staking gegaan. In het geheel zijn 10.800 leden van vakvereeni gingen in staking gegaan uit sympathie met 27.000 stakende havenarbeiders. Vrijdagmiddag zal over de algemeene staking worden gestemd, welke ongeveer 100.000 man zal omvatten. De politie is paraat. Men verwacht dat ook in andere haven steden langs den Stillen Oceaan, zooals Portland en Los Angeles de algemeene sta king zal worden geproclameerd. Waterloo (Iowa). 13 Juli. (Reuter). Ge neraal Johnson, de leider van de N.R.A., heeft in een rede voor de boeren alhier heftig geprotesteerd tegen de jongste ge beurtenissen in Duitsohland. Johnson, die op 't oogenblik op tourneé is om de N.R.A. populair te maken, gaf in zijn rede de verzekering, dat de grondwettelijke rech ten der Amerikanen niet door een of ande ren bewindsman kunnen worden weggede- crcteerd. Hij vervolgde aldus: Een paar dagen geleden hebben zich in Duitschland gebeurtenissen voorgedaan, die de lieele wereld een 6chok hebben gegeven. Het denkbeeld, dat verantwoordelijke lie den uit hun huis kunnen worden gehaald, tegen den muur gezet en doodgeschoten, gaat hoven rnijn begrip. Ik heb, aldus John son, zooiet6 wel eens gezien in Mexico tij dens de plundertochten van generaal Vil la, onder half beschaafde menschen en half dronken wilden, maar dat zulke dingen kunnen gebeuren in een land, dat veron dersteld wordt beschaafd te zijn, ie onbe grijpelijk. Van het embargo komt niets terecht Londen, 13 Juli (Reuter). In antwoord op een vraag van lord Cecil in het hooger- huis heeft de onderstaatssecretaris van oorlog Stanhope medegedeeld, dat tot dus ver alleen Denemarken, Zwitserland, Ne derland, de Ver. St. en Groot-Britannië maatregelen hebben genomen om het em bargo op wapenzendingen voor den oorlog in den Gran Chaco uit te voeren. Indien het embargo niet algemeen wordt, aldus spreker, zullen wij met de andere landen nagaan of wij het zelf zullen blijven hand haven. Lord Cecil stelde de vraag, of de houding van Italië de volledige tenuitvoer legging van het embargo onmogelijk maakt. Lord Stanhope deelde daarop mede, dat Japan geweigerd had mee te doen aan het embargo. Italië verklaarde zich bereid, mits de loopende contracten cn de verleng bare contracten mogen worden uitgevoerd en mits de sovjetunie en Japan eveneens meedoen. Engeland lieeft daarop vertoogen gericht tot Tokio en Rome, doch zonder succes. Asuncion. 13 Juli (Reuter). Het mi nisterie van oorlog deelt mede, dat te Ca nada-Strongest twee regimenten Bolivianen zijn verslagen, terwijl de Paraguanen zich meester maakten van de stellingen van den. vijand. Een aantal Bolivianen werd krijgs gevangen gemaakt. Te Canada-Carmen werd een Boliviaansche tegenaanval afge slagen met zware verliezen. PROPAGANDA VAN NAZI'S IN AMERIKA. New York, 12 Juli. (V. D.) Bij het onderzoek, dat door de parlementaire sub commissie is ingesteld naar de activiteit van de nazi's en van andere vreemde ele menten in de Ver. Staten, is gebleken, dat de bekende publiciteitsagent Ivy Lee 25000 dollar per jaar heeft ontvangen van de I. G. Farben-Industrie voor aan haar bewe zen diensten met inbegrip van advies oveï! de Duitsche herbewapening.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9