AMSTERDAMSCHE BEGROOTING fa. M.R.N. OOSTERVEEN GEEN BELASTING- VERHOOGING UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg GROOTER VEILIGHEID VAN HET VERKEER Lange straat 42 - Tel. 77 IETS NIEUWS. 3 soorten hagelslag in EEN bus 25 cent. NIEUW WETSONTWERP Meer eenheid! A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Hei eindcijfer 10 millioen lager dan verleden jaar Amsterdam, 20 Juli. Een maand vroe ger dan gewoonlijk is dit jaar de geineento- begrooting gereed gekomen, hoewei B. en W. voor groote moeilijkheden stonden. Hoe groot die moeilijkheden waren, zoo deelde de weihouder der financiën mede, mag blijken dat in 1934 reeds rïkenin, moest worden gehouden met de opheffin_ van het crisisfonds, de invoering van de omzetbelasting, de verlaging van de uit- keering uit het gemeentefonds en de ver laging van de rijksbijdragen in do werk looshei dszorg. Toch werd toen een sluiten de begrooting verkregen door ingrijpende versoberingen door scherpe aantasting van de bestaande arbeidsvoorwaarden en door te beschikken over een aantal eenmalige middelen van dekking Deze eenmalige dekkingsmiddclen kwa men dus voor 1935 te vervallen. Boven dien moest rekening worden gehouden dat de vermindering der uitkeering uit het ge meentefonds ingegaan 1 Mei 1934 thans voor een vol jaar zouden gelden en dat de belastingopbrengsten nog verder zouden dalen. Ook teekende zich af een daling bij enkele bedrijven als gasfabrieken, tram en handelsinrichtingen. Een meevaller voor 1935 was dat de re kening van 1933 een voordeelig saldo heeft gegeven van 410.000, terwijl haar voor gangster een nadeellg saldo van 1.257.000 opleverde, een gunstig verschil dus van 1.667.000 voor de begrooting 1935 verge leken met die van 1934. Dit neemt niet weg dat toch weer eer krachtige bezuiniging ter hand moest wor den genomen en dat naar versterking van inkomsten moest worden omgezien. B. en W. erkennen ten volle den plicht en de noodzakelijkheid om tot een sluiten de begrooting te geraken, hoewel zij niet mogen verhelen, dat zij do tegenwoordige regeling van verdeeling der werkloosheids lasten tusschen het rijk en de gemeenten niet juist achten. De bestaande regeling 'die er van uitgaat, dat de werkloosheids lasten in wezen gemeentelijke lasten zijn. heeft tot gevolg dat die lasten zeer onge lijkmatig drukken. Slechts een deel dier lasten, n.l. het be drag, dat het rijk hierin betaalt, wordt naar gelijken maatstaf en onafhankelijk van woonplaats over het geheele land omgesla gen, doch het grootste deel wordt plaatse lijk opgebracht en geeft aanleiding tot de allergrootste verschillen in druk. Vooral de groote werkcentra komen in onoverkome lijk© moeilijkheden, terwijl er daarnaast nog gemeenten bestaan, waar zeer lage be lastingen worden geheven en waar voor ingrijpende bezuinigingen geen dringende aanleiding bestaat. Niet alleen economisch, maar ook staatsrechtelijk werkt deze toe stand ontwrichtend en het is dringend noodzakelijk, dat hierin verbetering komt. Men moet zich echter niet voorstellen, dat een betere verdeeling der crlsislasten er toe zou kunnen leiden, dat ingrijpende bezuinigingsmaatregelen overbodig zijn Verlaging van uitgeven De maatregelen tot bet sluitend maken 'der begrooting zijn te onderscheiden in die welke leiden tot: A. Verlaging van uitgaven als: Verdere verlaging van subsidies; Beperking van onderhoudsposten 'ot hei allernoodzakelijkste; Zooveel mogelijk te- perken van de boventallige onderwijzers: Inperking van het aantal door vakperso- necl te geven onderwijs in lichamelijke oefening; Afschaffing van do bezoldigde kweekelingen; Halveering cursussen in de vreemde talen; Inkrimping personeel der openbare voorbereidende scholen, door op voering van de leeftijdsgrens van toelating tot deze scholen en door vermeerdering van het aantal leerlingen per klasse; Her ziening der normen van toelating tot de gemeentelijke kindervoeding en -kleeding en beperking dezer uitgaven ook op andere wijze; Afschaffing, behoudens zekere uit zonderingen, van het gratis verstrekker) van boeken bij het middelbaar en voorbe. rcidend hooger onderwijs; Bezuiniging dei uitgaven bij de ziekenhuizen; Reorganisa tie der arbeidsbeurs, waardoor verminde ring van personeel wordt verkregen; Reor ganisatie van do gemeentelijke arbeidsre serve Verder gaando bezuinigingen bij de ge meentetram; Vermindering van uitgaven voor bet on derhoud van woningen bij den gemeentelij ken woningdienst; Het ook voor 1935 halveercn van bijdragen aan den kapitaaldicnst van uitgaven die over een aantal jaren worden verdeeld; Het opnieuw wijzigen der arbeidsvoor waarden van het gemeente-personeel. Versterking van inkomsten. B. Versterking van inkomsten als: Het vragen van een bijdrage voor het be zoeken van poliklinieken; verhooging van het marktgeld; tariefswijziging van de gemeentetelefoon in dien zin, dat het minimum- en maxi mumbedrag voor gesprekken vervalt; instelling tarief voor de veren; verhooging van heffingen bij de gemeen telijke bad- en zweminrichtingen; herziening slachtrechten abattoir. Wat de bedrijven betreft valt het volgen- 'de op te merken: Hoogere winsten leveren op: electriciteits- werken en waterleidingen. Lagere winsten vertoonen: gasfabrieken en telefoon. Hoogere verliezen geven: handelsmrich- tingen, gemeentelijke woningbouw, centrale markt. Lagere verliezen geven aan: tram, veren, wasch- en schoonmaak-, bad- en zwem inrichtingen, vuilverbranding. Wat de tram aangaat zij opgemerkt, dat de exploitatie-uitkomsten iets gunstiger worden ingezien. Het verlies, dat over 1931, 1932 en 1933 beliep resp. ƒ997,000, 1,281,000 en 1,819,000 en voor 1934 is geraamd op ƒ1,058,000 is voor 1935 uitgetrokken op -125,000. Het bedrijf van de centrale markt zal in 1935 ten volle in exploitatie zijn, terwijl voor 1934 was aangenomen, dat de exploitatie slechts over 3 maanden zou loopen. De lagere raming der belastingen betreft hoofdzakelijk hoofdsom personeel© belas ting 650,000, opcenten pcrsoneele belastin, ƒ570,000, dividend- en tantièrncbelasting 200,000. De opcenten gemecntefondsbelasting wor den 64,000, de belasting wegens de classi ficatie der gemeente (gemeentefondsbelas- Gng) 127,000 hooger geraamd. Wat tenslotte de eindcijfers der begroo ting aangaat zij medegedeeld, dat deze over 1934 beloopen 130,092,568, en over 1935 ƒ120,410,503, en dus lager zijn ƒ9,682,065. Deze aanzienlijk lagere raming wordt voor een deel ook hieruit verklaard, dat voor 1934 onder de inkomsten een post was opgenomen wegens baten te verkrijgen uit een herziening der arbeidsvoorwaarden, ter wijl diezelfde herziening, welke 1 Januari 1934 werd ingevoerd, in de begrooting 1935 is verwerkt in den vorm van lagere uitga ven. Deels komt dit ook tot uitdrukking in de hoogere winstuitkeeringen der bedrijven Omgekeerd zal de thans voorgestelde nieu we herziening, waarvan het effect op dit oogenblik evenmin op eiken post tot uit drukking kan worden gebracht, weer een verdere verlaging van het eindcijfer der be rooting 1935 medebrengen. Financieele verhouding Rijk en gemeenten. Sedert de ontvverp-begrooting voor 1935 door Burgemeester cn Wethouders werd op gemerkt, is bij de Staten-Generaal een wets ontwerp ingediend tot wijziging der wet van 15 Juli 1929 (Financieele verhouding). Hiermede is uit den aard der zaak bij de begrooling nog geen rekening gehouden cn het is wel erg ontmoedigend, dat ook dit jaar weer het mot zooveel moeite op do ont werpbegrooting tot stand gebrachte even wicht tusschen inkomsten cn uitgaven dreigt verstoord te worden door regeering: maatregelen. Of het er toe zal komen, dat inderdaad de financieele verhouding t-usschen het Rijk en de gemeenten ingaande 1 Mei 1935 zal wor den gewijzigd volgens het ingediende wets ontwerp, is natuurlijk nog niet te zeggen. De tijd is ook nog te kort geweest om het wets ontwerp grondig te bestudcercn. Maar ook zonder diepgaand onderzoek staat vast, dat Amsterdam alleen reeds uit hoofde van de uitkeering per inwoners over 1935 weer rond 550.000 minder zal ontvangen dan op de ontwerpbegrooting is geraamd. Voor vol gende jaren zal dan bij gelijkblijvende op brengst der ten behoede van het Gemeente fonds geheven belastingen gerekend moeten worden op een verdere vermindering van 600.000 a 050.000 per jaar, totdat na 10 jaar een uitkeering per inwoner, die over de ui tkeerings jaren 1931/1932, 1932/1933 1933/1934 nog 24.96 per inwoner bedroeg en die voor 1934/1935 met 18 tot 20.46 werd verminderd, zal worden genoten van 12.22, dus minder dan de helft van het aanvanke lijke bedrag. Naast de bovengenoemde vermindering van 550.000 voor 1935 staat dan nog de invloed van de wijziging der wettelijke be palingen betreffende dc gcraeentefondsbe- lasting, waarvan de financieele beteekenis nog niet bekend is. De wethouder wil niet vooruit loopen op wat Amsterdam zal hebben te doen met be trekking tot dit wetsontwerp, maar hij acht de kans gering, dat Amsterdam tot de con clusie zal komen, dat, do voorgestelde rege ling voldoet aan hetgeen redelijkerwijs vor- wacht mag worden. Op verzoek met 1 October eervol ontsla gen met dank K. Buiten als burgemeester van Ruincnwold. Op verzoek met 1 Augustus eervol ontsla gen II. F. Moorman als burgemeester van Wehl. Herbenoemd tot burgemeester van Nieu we Tonge R. -Sterk; van Heemstede Jhr. J. P. W. van Doorn; van Muiden J. L. de Raadt en van Wolphaartsdijk O. van Blcijsvvijk Tierens Verhagen. Bij K.B. is aan den reserve-officier van gezondheid der tweede klasse Dr. M. Bar- key Wolf een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Bij K.B. zijn benoemd (ot officier van ge zondheid der tweede klasse bij de land macht de eervol ontslagen reserve-officier van gezondheid der eerste klasse Dr. M. Barkey Wolf en de student in de genees kunde (arts) M. D. J van der Meer. Bij K.B. is benoemd tot notaris te Gies- sendam H. A. Dekker, notaris te Pontianak (Ned.-Indië), tijdelijk met verlof hier te lande, verblijvende te 's-Gravenhage. Bij K.B. is benoemd tot notaris te Rotter dam (vacature A. B. Dam) W. C. Treurniet, candidaat-notaris te Rotterdam. Bij K.B. is in de Commissie van deskun digen voor de uitvoering van de Beurswet 1914 aangewezen als voorzitter A. de Byll Nachenius; aangewezen als plaatsvervan gend voorzitter G. W. A. van Laer J.Czn. en benoemd tot lid F. J. M. van Ogtrop, thans plaatsvervangend lid. Bij K.B. is met ingang van 16 Augustus aan den commies hij den PTT-dienst J. Dommerholt, bela6t met het beheer van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor 2e 19- 19—7 20—7 Rijstvog. Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersamatruh Cairo Gaza Rutbaweils Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta 20—7 Akyab Rangoon Bangkok 19—7 Singapore 18—7 Mod an Batavia IS—7 het eerstvolgende Amsterdam 26 Juli. MENU VOOR MAANDAG VOOR DE KOFFIETAFEL. Macaroni in schelpen. Bereiding: 100 gr. macaroni, 100 gr. ham, 100 gr. parmezaansche kaas, 1 d.L. bouillon, wat paneermeel, 25 gr. boter. Kook de macaroni gaar in kokend water met zout, vermeng ze met de geraspte kaas, de fijngesneden ham en de bouillon. Verdeel de massa in G schelpen, bestrooi ze met paneermeel en leg op iedere schelp een klontje boter. VoOOR DE MIDDAGTAFEL. Koude rollade. Aardappelen. Bloemkool. Sla. Drie in dc pan met krenten en rozijnen. Bereiding: 200 gram bloem, 200 gr. boekweilmeel. 2 eieren, 100 gr. krenten. 100 gr. rozijnen, 35 gr. gist, 6 d.L. melk, 3 gr. zout, 70 gr. boter. Klop de eieren met hel zout. Voeg er de bloem en het meel aan toe cn eveneens langzaam de lauwwarme melk. Maak er een flink beslag van. Voeg er de krenten en rozijnen bij cn tenslotte ook de gist. die met wat suiker is vermengd. Laat het be slag pl.rn. Vt uur rijzon. Bak er daarna kleine koekjes van; 'drie tegelijk in de koekepan. Oosterparkstraat te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij K.B. is met ingang van 1 September benoemd tot referendaris der PTT, P. Jan zen, thans referendaris 2e klasse der PTT. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1935 in verband met de opheffing hunner be trekking eervol ontslag verleend aan Mr. H. P. Hermans als voorzitter van den Raad an Arbeid te Brielle; aan mr. S. Rink al6 oorzitler van den Raad van Arbeid te Tiel en aan mr. J. C. A. M. van de Mortel als ■oorzitter van den Raad van Arbeid te Til burg, zulks onder dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten; cn zijn met ingang van 1 Januari 1935 be noemd tot voorzitter van de met ingang van dien datum te Dordrecht, te J^eeuwarden, te Zwolle, te Nijmegen en te 's-Hertogen- boscb gevestigde Raden van Arbeid, onder scheidenlijk mr. G. Snoeck Henkemans, Y. Buis, Th. H. Boelkens, mr. J. J. A. Bakker en mr. H. P. F M. Manders, zulks onder elijktijdige toekenning van eervol ontslag als voorzitter van do thans in vorengenoem de plaatsen gevestigde Raden van Arbeid. Bij K.B. is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons aan H. I. Burger, boekbinder bij de N.V. Kantoor boekhandel en drukkerij v/h Blikman en Sartorius te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van Financiën is dc inspecteur der directe be lastingen enz. A. J. Fray, toegevoegd aan het Hoofd van de Inspectie der directe be lastingen te Utrecht, verplaatst naar Kerk- rade en aangewezen als hoofd van de in spectie der dir. bel. aldaar; is de inspecteur der directe belastingen enz. J. C. S. Nieuwenhuyzen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Amersfoort, verplaatst naar Amsterdam cn toegevoegd aan de inspectie an de invoerrechten cn accijnzen aldaar. Zwaardere eischen voor ver krijging van het rijbewijs Regelen, in verband mei het ge bruik van motorrijtuigen en rij wielen, nopens het verkeer op de wegen en de rijwielpaden. Een wetsontwerp is- ingediend, dat boven vermelden naam draagt. Zoowel het ont werp a's de toelichting zijn In hoofdzaak ontleend aan de voorstellen van de com missie inzike de wettelijke bepalingen be treffende het motor- en rijwielverkeer. De toelichting zegt om.. Bij herhaling is, in en buiten de Statcn- Gencraal, aangedrongen op wijziging van do wettelijke bepalingen betreffende het motor- en rijwielverkeer, vooral in verband met dc ontwikkeling van het snelverkeer Om twee redenen heeft du minister geen algemecne verkeerswet gewild. Ten eerste zou de voorbereiding nog gemimen tijd in beslag genomen hebben. Ten tweede geeft de tegenwoordige Motor- en rijwielwct en ook het onderhavige ontwerp in nog groo- tere male. gelegenheid om in de wet en de daarop steunende voorschriften niet alleen het motor- en rijwielverkeer, maar ook het overige verkeer voldoende te regelen. De thans bestaande motor- en rijwiel wet zal vervallen bij inwerkingtreding van de on derhavige. Thans is nog niet overgegaan tot het op leggen van de plicht tot verzekering tegen de gevolgen van de wettelijke aanspraka lijkheid van eigenaars, houders en bestuur ders van motorrijtuigen. Dc minister staat niet afwijzend tegenover dit denkbeeld. De uitwerking van een zoó ingrijpende voor ziening zou echter tijd vorderen, geduren de welken men niet kan wachten op een betere regeling van da overige verkeers- voor6chri flfcn. Een wettelijke verzekerings plicht kan later, zoo noodig, bij afzonder lijke wet worden ingevoerd Het thans aangeboden wetsontwerp is sa mengesteld met de bedoeling om te ver krijgen: grooter veiligheid van het verkeer. De minister meent te moeten aanbevelen, dat de wet dc eischen van geschiktheid en bekwaamheid lor verkrijging van een rij bewijs niet in-ondcrdoelen aangeeft, maai overlaat aan dun minister, met de uitvoe ring van de wet belast. De bedoeling is. die eischen zwaarder to stellen dan die op het oogenblik golden. Het bepaalde in art. 9 der tegenwoordige wet, volgens hetwelk een nummerbewijs moet worden afgegeven door den Comrnis saris der Koningin in de provincie en, in geval de houder in het buitenland woont, door den minister, is een be'etsel voor oen goede regeling der contróle op motorrijtui gen. Het rijtuigbewijs behoort te worden afgegeven voor een bepaald motorrijtuig en moet niet voor elk willekeurig motorrijtuig kunnen worden gebruikt. Door dit in het ontwerp op te nemen (art. 9) is ook moge lijk gemaakt de regeling, waardoor, indien later het motorrijtuig zich in zoodanigen toestand blijkt Ie bevinden, dat het gevaar lijk is, daarmede over den weg to rijden, hot bewijs tijdelijk of \oor goed kan wor den ingetrokken, (art.. 13). Het is gewenscht, dat de bewijzen als hier bedoeld, afgege ven worden door of vanwege een centraal orgaan, dat zoo noodig een onderzoek naat de geschiktheid van de motorrijtuigen kan instellen. Hierdoor wordt ook verkregen een vereenvoudiging der administratie ter zake van de thans in gebruik zijnde na- tionaliteiteJbcwijzcn cn de inning van de Wegenbelasting. Bij de uitvoeringsvoorsohriften zal één cn ander nader geregeld kunnen worden. Ook do afgifte van rijbewijzen wordt meer ge centraliseerd. Het afgeven, wat in de plaats van dc tegenwoordige rijvaardigheidsbewij zen komt, zal ook in de toekomst wel in één hand zijn. Aan het streven naar vereenvoudiging sluit zich aan het doen vervallen van be staande niet-noodzakelijk meer zijnde bepa lingen. Bij de overweging van du hierboven be doelde nadere bepalingen, welke in den al- gemeenen maatregel van bestuur oen plaats kunnen vinden, zal dan tovens de aandacht kunnen worden gewijd aan een ander vraagstuk, n.l. het brengen van me-sr eenheid in de verkeersregelen. Het is do bedoeling om de punten, welke zich voor eenheid van regeling leenen, zoo veel mogelijk on noodig onder le brengen in den algemeencn maatregel van bestuur, met nader? uitwerking, waar dit gewenscht is, in ministerieele beschikking. Daarmee wordt de noodige eenheid verkregen om dat die punten dan niet meer zijn overge laten b.v. aan het verschillend inzicht van gemeentebesturen. Dc noodige eenheid inzake de maximum snelheid kan verkregen worden door een algemeen maximum voor dc in de bebouw de kammen in acht te nemen snelheid vnst, te 6tellen, behoudens dan voor die gedeexten van de wegen, welke behoorlijk zijn afgescheiden en niet voor andere ver keer dan voor motorrijtuigen, zijn openge steld. In verband met het bovenstaande is in art. 8 aan Gedeputeerde Stalen de op dracht gegeven om de bebouwde kommen vast te stellen en uen voorschrift opgeno men tot het aangeven op den weg van die kommen. Verzwaring van strafmaat Wat de scherpere controle betreft breidt art, 26 de tegenwoordige bepaling van art. 22b (personen, die onder invloed van ster ken drank verkeoren) uit ook tot hen, die andere rij. of voortuigen dan motorrijtui gen of rijwielen besturen. Immers, ook deze kunnen groot gevaar op den weg veroor* zaken. Zulke gevallen kunnen ingevolge art. 35 alleen met gevangenisstraf gestraft worden. Verder is een meer direct optreden tegen bestuurders, die onder den invloed van al- co holisohen drank zijn, mogelijk gemaakt in de ortt. 27 en 2S, die het mogelijk maken dronken bestuurders onmiddellijk te belet ten met het motorrijtuig verder te rijdon. Ze'us kan hun rijbewijs ingehouden worden tot aan dc rechterlijke uitspraak (art. 27). Opgenomen is een uitbreiding van het tegenwoordige art. 15, vierde lid in dien zin, dat ook indien het recht tot strafver volging wegens overtreding van art. 426 of 453 Wetb. v. Strafrecht is vervallen inge^ val van transactie, hel. rijbewijs kan wor den gewijzigd. In art. 39 's voorts- voor overtreding van art. 26 ontzegging van rijbevoegdheid voor 5 jaar mogelijk gemaakt, ingevolge het vierde lid hij recidiuve voor 10 jaren. Ook in ander opzicht wordt strenger op treden door verzwaring' van strafmaat voorgesteld. Zoo kan bij overtreding van den algemeencn maatregel van bestuur 2 jaren ontzegging, bij recidieve 4 jaren wor den uitgesproken. Het. is niet te ontkennen, dat deze bijkomende straffen voor zeer veel bestuurders, o.a. voor beroepsohauf-; feurs. een zeer zware straf kunnen betce- kcncn. In verband met bepalingen van het wet boek van strafrecht zou een bestuurder, die onder invloed van alcohol iemand over rijdt de kans heboen, er niet heebtenisstraf af te komen, daarentegen in ieder geval gevangenisstraf krijgen als zijn rit zonder ongelukken is afgeloopen. De maxima van dc artt. 307 en 30S (9 en 6 maanden) zijn in dit verband gebracht op 1 jaar cn 9 maanden Voor den door alcohol benevelde bestuurder worden deze mö.xima verhoogd tot 3 resp. 2 jaar (resp den dood van een ander veroorzaken cn lichamelijk letsel). Verder is oorzakelijk verband gelogd tus schen aanrijding, botsing enz. eenarzijds en dood (lichamelijk letsel) anderzijds. Men denke zich het geval, dat een bestuurder, na iemand aangereden te hebben, het slachtoffer in zijn auto vervoert, maar daarbij zóó onvoorzichtig te werk gaat, dat de getroffene ten gevolge van dat vervoer overlijdt. Het door de commissie voorgestelde ont werp van wet met memorie van toelichting is als bijlagen II en III hij. deze memorie gevoegd. METALEN LEDIKANTEN, DIVANBEDDEN, OPKLAPBEDDEN, GEZONDHEIDSMATRASSEN BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Marconist: Ik ontvang luist bericht, kapteln, dat U de eerste prijs bij de puzzle-wedstrljd van „Het Hoekje bij de Haard" gewonnen hebt; een zeereis van een maand. (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6