Binnenland DE ONTPLOFFING TE OUDDORP DE FINANCIEN VAN HET CRISISCOMITE FELLE BRAND TE ARNHEM EERSTE KAMER GEMEENTEFONDS- BELASTING WISSELTRUC EN GROS UIT DE STAATSCOURANT Onze Postvliegers onderweg DE MOERDIJKBRUG HUMORHOEKJE Ook de iwee gewonden overleden Ouddorp, 26 Juli. Inzake dc in de vis- schershaven van Ouddorp en Goedereede op het Zuidhollandsche eiland Goedereede en Overflakkee, gistermiddag plaata gehad hebben ernstige ontploffing aan boord van een visschersvaartuig, vernemen wij nog, dat de schipper P. Kastelein en diens knecht G. de Keizer, die ernstig werden gewond, hedenmorgen in het ziekenhuis te Dirksland, waarheen zij werden vervoerd, aan hun verwondingen zijn overleden. Account aniscontróle 's-G r a v e n b a g e, 26 Juli. Het Natio naal Crisis-Comité heeft van kantoor H. J- Vooren, hetwelk belangeloos do accoun tants-controle uitoefent, de volgende ver klaring ontvangen: Blijkens de administratie van bet Natio naal Crisis-Comité, die tot en met 31 Mei 1934 door ons gecontroleerd en accoord be vonden is, werd tot en met genoemden datum: Ontvangen aan giften in geld voor A. steun (inclusief rente en bijzondere baten) 2.057.487,57 Hiervan is uitgedeeld in geld cn betaald voor verstrekto giften in natura 1.349.927,80 Aan steun in don vorm van Voorschotten stond per 28 Februari uit 7.752,50 Aan B. steun werd uitgedeeld in geld cn in giften in natura 1.645.916,12 De beschikbare betalingsmiddelen alsme de de bewtjsstukken van cn onderpanden voor uitstaande gelden zijn door ons opge nomen en in overeenstemming bevonden met de administratieve verantwoording. In werkinrichting ren het Le ger des Hells, Arnhem, 26 Juli. In den afgcloopon nacht is alhier brand uitgebroken in da papier-opslagplaats van de werkinrichting van bet leger des hcils op den Klaron- dalecheweg. De brand nam een ernstig aanzien aan, en bet gebouw vau de achter dé werkinrichting gelegen toevlucht voor dakloozen werd in allerijl ontruimd. De brandweer was het vuur spóèdig meester. Het acbljnt niet uitgesloten te zijn, dat een kwaadwillige een brandende sigaret heeft geworpen door een openstaand raam in do papier opslagplaats. \Vij vernemen nog, dat de brand om streeks half tweee des nachts ontstond, in een sorteerkamer, waar een grooto hoe veelheid papierwaren was opgeslagen. Bo ven dezo sorteerkamer Is een slaapzaal ge legen, waar een 25-tal mannen sliep. Zij werden gewekt en konden allen het gebouw verlaten, evenals dc andere dakloozen, on* geveer een 40-tal, lie elders in het gebouw sllepon. Uitgebrand zijn de papierporserij, de daarboven gelegen papiersorteering, als mede een slaapzaal. De schade beloopt ecnigo duizenden guldens. OUDE VERDUISTERINGSZAAK. Gewezen procuratiehouder door de pollUo gehoord, Amsterdam, 26 Juli. Een tabaksfirma aan don Grlmburgwal heeft eenfge maan den geleden haar procuratiehouder, fem&nd van ongeveer vijftig jaar, ontslagen, om dat aan het licht was gekomen, dat hij zich gedurende een tijdvak van enkele jaren aan verduisteringen had schuldig gemaakt, waarvan het bedrag tot meer dan zestig duizend gulden was opgeloopen. De directie dezer firma deed geen aangifte bij de justitie, zoodat den betrokkene strafver volging bespaard zou zijn gebleven, ware het niet, dat dezer dagen een buitenland- sche aandeelhouder van de firma, die met dezen gang van zaken niet tevreden was, de zaak opnieuw op het tapijt heeft ge bracht. Dit heeft tot gevolg gehad, dat dit maal wel een klacht bij de Justitie werd ingediend. In verband daarmede Is do procuratiehouder aan het buroau Singel ontboden, waar de commissaris, de heer D. Dijkstra, hem oen verhoor heeft afgeno men. Aangezien het hier een oude zaak be treft waren er geen termen om hem in ar rest te stellen. DOODEUJK ONGEVAL. Eindhoven, 26 Juli. Gisteravond is de dertienjarige C. v. d. Meer, woonachtig te Wocnscl, toen hij zich per fiets op weg be vond naar Best. door een auto van den heer H. uit Os aangereden. De jongen werd op den weg gesmakt en op slag gedood. Een geneesheer, die met zijn auto even daarna passeerde, kon slechts den dood constatee rt Omtrent de oorzaak van dit ongeval tast men in het duister; een onderzoek wordt ingesteld. NAAR STAKING IN ZEEUWSCH VLAANDEREN? Landarbeiders wenaahen aan contract. Sluis, 24 Juli. Er dreigt binnen eeni- go dagen in gobeel Zeeuwsch-Vlaandoren een staking van landbouwarbelders. De landbouwersbonden zijn niet geneigd een collectief arbefdseontract met de ar beiders aan te gaan, en op de enkele plaat sen, waar dit gesloten is, wordt er toch zoo goed als geen werk gegeven, zoodat tal van arbeiders in dit anders zoo drukke seizoen geen werk hebben. Nu do oogst voor de dour staat schijnen do arbeiders deze gelegenheid te willen aangrijpen door staking to komen tot het gewenschte arbeidscontract. (Hbld.) Aan de orde is de wijziging van de Land- bouw-Crlslswet. De heer Ruiter vraagt zich af of een basisprijs van 30 cent voor de margarine wel voldoende is. Hij moent, dal niet toege staan mag worden dat da margarine-indus trie gaat strijken met een deel van het geld, dat door het volk wordt opgebracht. Spr. critiseert het bestuursapparaat van de Akkerbouwcentrale, waarbij hij vcrdeeling der verantwoordelijkheid vreest Spreker klaagt over achterstolling der blnnenlandsche reuze] bij de Amerlkaan- sche. Minister Stecnberghe wijst er op, dat bij het nemen van beslissingen allerlei belangen moeten gelden, niet bet belang van een groep. De kwestie der statuten van de Akker bouwcentrale ziet de beer Ruiter te som ber. Omtrent do verhouding tusschen zui vel en margarine kan thans nog geen bo- slissing worden genomen. Deze kwostie moet rustig bekeken worden. Het ontwerp wordt z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde Is het wetsontwerp tot wij ziging der Winkelsluitingswet. Do lieer van Cltters ontwikkelde princlpieele bezwaren. Ook verwacht hij moeilijkheden met betrekking tot hot ver plaatsen van den strijd naar do gemeen teraden. l)o lieer Jansen ziet in het ontwerp geen principiecle wijziging. De opdracht nan de gemeenteraden kan spreker echter niet bewonderen. Hij vreest dat een kleine meerderheid maatregelen actiterwege zal laten, die een grooto minderheid wensche- lijk acht. De termijn van 2 maanden, waar binnen de raad moot beslissen, acht spre ker te kort. De heer van Sasse van Ysselt dringt aan op het geven van richtlijnen aan do gemeentebesturen. Voor dit is ge schied, ca de minister niet over tot afkon diging. Do heer de Zoc u w dringt eveneens aan op vertraging der afkondiging. Do heer de Savornin Lobman zegt, dat een deel zijner fractie tegen stemt, om dat het ontwerp vorzwakking brengt van de Zondagsrust. Ministor Steenbergbs gast op de principieels bezwaren niet In. Do termijn van 2 maanden is gokozen, omdat deze maatregelen niet langer mogen worden uit gesteld. Het ontwerp wordt dan met 33 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de antl-revoluttonalren en de christeiljk-hlstorlschcn de Vos van Steenwljk en v. d. Hoevon. Hierna worden nog eentge wetsontwer pen, o. naturalisatie van dr C. J. G. M. Borms zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. De vergadering wordt hierop gesloten. Begin September zal zij weder bijeen komen. NEDERLANDSCHE AKKERBOUW. CENTRALE. Do Staatscourant van hedenavond bevat een beschikking van den Minister van Economtoche Zaken van 20 Juli 1034, waar bij een overgangsbepaling ie toegevoegd aan de Statuten van de Ncderlandsche Akkerbouw Centrale. Tengevolge van de noodzakelijkheid hot Crisis Akkerbouwbe sluit 1934 op 21 Juli j.l. In werking te doen treden, moest de nog in oprichting verkeerondo N'edorlandsche Akkerbouw-Ccn trale eveneens op dien datum haar werk zaamheden aanvangen Aangezien alle voordrachten voor do bestuursplaateen van dezo Centrale nog niet bil den Minister wa ren Ingekomen cn de benoeming dus nog niet kon plaats hebben, Is thans een tijde lijke oplossing gevonden, door voor een zeer korten tijd. totdat deze voordrachten do Minister hebben bereikt en deze tot het benoemen van een bestuur in staat ie. de heer K. L. Gaaikema Schuirlnga als eenlg besuurder der Stichting te benoemen. Binnen een paar weken ia de definitieve bestuursbenoeming van de Ncderlandsche Akkerbouwcentrale te verwachten. BOERDERIJ ArCEBRAND. M urm er wou de, 26 Juli. Hedenmor gen is de boerderij van S. Zeytstra to Sy- brandahuis in vlammen opgegaan. Een paard en een stier verbrandden. De bewo ners konden zich In nachtgewaad redden. Van do inventaris kon niets worden behou den. 120 voer hooi ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand Is vermoedelijk hooibroei. VERKEERSONGELUK HET DOODELIJKEN AIXOOP. Winsum, 25 Juli. Vanmiddag te onge veer vijf uur is de 27-Jarlge de Vries uit Rottum met zijn motorfiets In do bocht van den weg te Onderdendam in botsing gekomen met een vrachtauto. De man werd zwaar gewond en is spoedig na het ongeluk overleden. Dc belastingdruk nog steeds zwaarder In hot laatste nummer van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek ttjn gegeven, gepubliceerd betref fende de gemeentefondabelasting ovci 1934/35 in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, waarbij een vergelijking wordt gemaakt met do belastingjaren 1931/32, 1932/33 en 1933/31. Uit deze gegevens blijkt, dat als gevolg van de steeds voortdu rende economische crisis ds belastingdruk van jaar tot jaar zw aarder wordt. Het aantal gemeenten (hieronder ook in het vervolg te verstaan: gemeenten met meer dan 20.000 inw.) met een progressief aantal opcenten la gedaald van 10 over 1931/32 (Alkmaar, Almelo, Eindhoven, En schede, Groningen, Haarlem, Hengelo, Lon- neker, Roosendaal en Nlspcn en Venlo) tot 3 over 1932/33 (Almelo, Enschede en Venlo) terwijl over 1933/34 en 1934,<35 geen enkele gemeente een progressief tarief heeft. Over 1931/32 waren er slechts twee ge meenten (Rheden en Tilburg), welke het zonder opcenten konden stellen, doch reeds het volgende Jaar ztjn in genoemde gemeen ten opcenten geheven tot een getal van reep 30 en 43, terwijl later nogmaals een ver hooging noodlg bleek. Het aantal gemeen ten met 80 en meer opcenten steeg over de Jaren 1931/32 tot en met 1934/35 van 13 tot resp. 25, 34 en 38. Dat wil dus zoggen, dat thans slechts 8 gemeenten minder dan 60 opcenten heffon (Amsterdam 2a klasse met 100 en 3e kl. met 67 opc., Bussum 51, 'sGra venhage 65, Haarlem 58, Den Helder 62. Leeuwarden 70, Utrecht 67 en Zeist 45). Niet minder dan 18 gemeenten heffen het volle getal van 100 opc., waar nog bijkomt, dat 11 dezer gemeenten zich bovendien moesten rangschikken In de 3o klasse (Ede, Emmen. Haarlemmermeer, Helmond, Hengelo, NI) megen, Roosendaal en Nispen, Rotterdam god., Veteen, Vlaardingen en Vlisslngen). In de beste positie verkeert Zelet met 45 opc. bij rangschikking in de le klasse. Het aantal gemeenten der le klasse daal de van 35 lol resp 27, 20 en 10 (Alkmaar, Arnhem, Bussum. 's-Gravenhage, Heerlen, Leeuwarden, Rheden, Utrecht, Venlo en Zeist), daarentegen Is hot aantal gemeenten der 2e klasse gestegen van 9 tot resp. 14, 18 en 20 en dat der 3e klasse van 2 tot resp 5, 8 en 15. Zoo goed als alle gemeenten moesten van jaar tot jaar den belastingdruk verzwaren. Slechts 3 gemeenten konden den druk van 1931/32 handhaven (Zwolle 2e kl. rnet 80 opc., Kerkrade 2e kl. met 80 opc. en Emmen met een mei. druk van het begin 3c kl. af met 100 opc.). Verlaging van den druk was nergens mogelijk. Voor Amsterdam bedroeg do stijging van le en 2e kl. met reep. 39 en 26 ope. in 1931/32 tot resp. le en 2e kl. met 74 en 50 opc.. 1 én 2 toet 78 en 52 en 2 en 3 met 100 en 67. voor 's-Gravenhago van le kl. met 6 opc. tot resp. 1 mei 6. 1 met 45 en 1 met 65; voor Rotterdam van le kl met 60 opc. tot re6p. 1 met 80. 2 met 85 en 2 en 3 met 100 en 80 en 100 (de op 1 Mei 1934 aan Rotterdam toegovoegdo gemeenten en doelen van ge meenten zijn in de 3e klasse gerangschikt met 80 en 100 opc.). Amsterdam, 26 Juli. Twee personen waarschijnlijk Duitschene, pogen den laat- sten tijd in Almelo en Deventer en omge ving hun slag te slaan door de wisseltruc cn gros too te passen. ZIJ melden zich bij verschillende banken aan en trachten bij het doen van verschlllonde wisseltransac ties of het koopen van vreemd bankpapier de kassiers in de war te brengen on daar door te bewegen tot afgifto van meer geld dan hun toekomt. Dit Is een gebruikelijke truc, doch wordt gewoonlijk slechts tooge- past bij het eenvoudig wisselen van een bankbiljet. De bedoelde personen trachten op allerlei wijze de aandacht van hot bank personeel af te lelden, zij rijn zeer welbe spraakt cn in hot Dultsch hangen zij lange verhalen op, terwijl zij de transacties zoo ingewikkeld mogelijk trachten te maken. Hét tweetal verblijft gewoonlijk te Am sterdam en gaat per auto gomerkt G. 10982 de provincie In, om daar te pogen hun slag te slaan. De chauffeuir blijft rnet zijn auto voor het bankgebouw wachten. Zijn zijn ongeveer 32 cn 40 jaar oud. De jongste heefet een flink postuur, een dik hoofd, is gekleed in grijss colbertcostuum. gewoonlijk draagt de man 'n Jockeypet. De Commissarissen van politie te Almelo on Deventer verzoekena anhouding van be doelde personen. ENKELVOUDIGE KAMER VOOR STRAFZAKEN. Donderdag is enn Staatsblad verschenen, waarin onderscheidene besluiten tot instel ling bij sommige rechtbanken van enkel voudige Kamers voor de vereenvoudigde behadeling van strafzaken worden Inge trokken cn bij elke arrondissements-recht- bAnk één uit één lid bestaande (enkelvou dige) Kamer voor de vereenvoudigde be handeling van strafzaken wordt ingesteld- BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Terneuzen, 25 Juli. Tijdens het zwem men in den Braakman onder de gemeente Hoek getaakte hedenmiddag de negentien jarigs Hamelink uit Sluiskil In diep water, waardoor hij zonk. Fenigen tijd daarna is hij levenloos opgehaald. Het lijk is naar het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. GEDWONGEN LANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Heiloo, 26 Juni. Hedenmiddag te om streeks vier uur is de wachtmeester J. G. Noest van Soesterberg, die met zijn toe stel nr. 497 uit De Kooy naar zijn stand plaats terugkeerden gedwongen geweest een tusschenlanding uit te vooren op een weiland ondor dezo gemeente, doordat zijn coropas niet functioneerde en het ziclit door do laag hangonde regenwolken, zeer slecht was. Bij de landing, dio geschiedde achter het St. Wlllebrordusgesticht op het land van P. de Wit, werd de staart van het toestel licht beschadigd Do vlieger *ou nog trachten vanavond de vlucht voort te zet ten, indien het weer opklaarde. Anders zal hij, indien dc weersomstandigheden zulks toelaten, morgen verder vliegen. Met ingang van 1 October op verzoek eervol ontslagen R. C. M. Esser als burge meester van Horst, Met ingang van 20 September eervol ont slagen G. J. P. Avenhorn van Nauta als burgemeester van Hindeloopen, met dank. Aan den Commissaris der Koningin t.c Utrecht is machtiging verleend tot het bij eenroepen der Staten dier provincie In bui tengewone zitting in Augustus 1934, ten- eindo toepassing te kunnen geven aan het voorschrift van artikel 36 der provinciale wet in verband met de benoeming van don Griffier der Staten tot burgemeester van Apeldoorn. Bij K.B. is met ingang van 1 September 1934 benoemd tot Referendaris der P.T.T. J. Tiggelman thans Roferendaris 2de klasse der PT.T. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Ontvanger der directe be- lastingen, enz. F. A. van ATphen, met in trekking van zijn verplaatsing naar Olden- zaal, verplaatst vn#i Schiedam, inspectie der directe belastingen naar Botterdam en werkzaam gesteld aan de Inspectie der in voerrechten en accijnzen aidaar. cn is de Ontvanger der directe belastingen, enz-. E. Noorman verplaatst van Rotterdam, in spectie der invoerrechten cn accijnzen, naar Oldenzaal en werkzaam gesteld aan do inspectie der invoerrechten en accijnzon aldaar. a 4 Oehoe Peliluan Kwartel 26-7 19-7 Amsterdam 26—7 Boedapest Belgrado 19—7 Athene Morsaiimlrub Cairo 20—7 Gaza Rullia wells Baat] ad Boeshlr 21—7 Diaak Karachi 22—7 Jodpoer Allahabad 23—7 Calcutta Akvab 247 Rangoon 26—7 Bangkok 25—7 Singapore 25—7 Medan 26—7 Batavia 25—7 V Vertrek van bet eerstvolgende poet- vliegtuig van Amsterdam 2 Augustus. BENOEMING VAN DR. EVENHUIS TE BUITENZORG. Zaandam zou hem noode zien vertrekken. Zaandam, 5 Juli. Het bericht, dat Ir. R. B. Evenhuis, Ned. Herv. predikant al hier, benoemd is tot leeraar aan de Hoo- geré Theologische School to Buitenzorg, werd hier ter plaatse met gemengde ge voelens opgenomen. Natuurlijk gunt min don hier zeer gezienen predikant deze jn- •ieracbeidlng van harte, maar mon zou him zeer noode zien vertrekken, daar dr. Evin- hifcls hier een bijzondere plaats inneemt in het maatschappelijk leven. Buiten zijn ker kelijke bezigheden maakte bij zich zeer verdienstelijk door het houden van ca ise- rlcén ovop verschillende onderwerpen voor de jeugdbeweging. Bovendien was hij lan gen tijd secretaris van het crisis-comité. Het bericht, dat het nog lang niet vast staat, dat dr. Evenhuls, die momenteel met vacantle In Duitscland vertoeft, deze be- noeming zal aanvaarden, is hier met ge noegdoening ontvangen. (Tel.) MACHINIST GEDOOD. Nu tb (L.), 26 Juli. Tegen middernacht heeft zich tijdens het voorbijrijden van den goederentrein HeerlenSittard op het sta tion te Nuth een tragisch ongeval afge speeld. De 4i-jarigo machinist J. van der Veen uit Heerlen, die op een locomotief dienst deed, hing over het dek. toen hij met zijn hoofd tegen een lichtmast sloeg. Door den echok viel hij van de locomotief en kwam onder den trein terecht. Dc man was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. IV» JAAR WEGENS MOORD. Den Bosch, 26 Juli. De Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de étraf zaak tegen den 32-jarigen arbeider P. J. van O. uit Sprang-Capelle, die op 23 April 1934 te Waspik J. Koola van hel leven heeft be roofd, door hem met een mee een diepe halswonde toe te brengen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van zes jaar en zee maanden. Het O.M. had tien jaar gevangenisstraf geëiecht. Bezorgdheid van „De Maasbode" Wij lezen in De Maasbode; In den laatóten tijd verschijnen in de dagbladen nogal eons berichten, opgeluis terd door photo's, waarin den volkc kond wordt gedaan van de werken, welke teil behoeve van do nieuwe Moerdijkbrug wor den verricht. „Waterstaat" zal het den dood gewonen Nederlander hopelijk niet euvel duiden, wanneer deze nieuwsgierig is eens to weten to komen, hoe deze belangrijkste dor nieuwe rivierovergangen or uit zal zien. Wanneer wo zoo do nieuwe Nederland- sche bruggen In gedachten de revue laten passeeren. dan is or heel weinig roden tot vreugde. Zij mogen voldoen aan alle eischen van soliditeit, dat ze een verrijking van het ecboone Nederland6che rivier-landschap vormen, kan met den besten wil ter wereld niet beweerd worden Do bruggen bij Kei- zersveer, Zaltbommel en Grave zijn on-ele gant van lijn, te veel ijzerklompen cn ten aanzien van de oude spoorbruggen een zeer stellige aesthetlscho achteruitgang. Men heeft nu de fout begaan architecten bij het ontwerpen to betrekken, met weinig bevredigend gevolg. De brug bij Arnhem wordt „vleesch noch-visch", de nieuwe brug in Maastricht is een typisch 6taaltje van plomp-DuItsciio bouwkunst, dat in het ge heel niet past In het aspect van de hoofd stad van Limburg. Zoo is er reden tot groo to bezorgdheid met deze voorbeelden voor oogen voor de nieuwe Moerdijkbrug. Is het toelaatbaar, dat de voorbereiding zoo zeer in stilte plaats vindt, dat Nederland aanstonds voor een voldongen er. onveran derlijk feit wordt gestold? Te oordeelen naar de courantenberichten, Is men al een heel eind op streek met de voorbereidende maatregelen. Beteekent dit, dat het ont werp reeds geheel vaststaat? Wij zouden het vermoeden, daar het toch geen gewoon te is met een dergelijk werk aan te vangen, wanneer men niet precies weet, wat men. gaat maken. Bij den bouw van dc Moerrlijkbrug staan groote landschappelijke belangen op het spel. Dc bestaande zeer fraaie spoor brug, het schoone rivierlandschap, het druk ke scheepvaartverkeer, zijn factoren, waar mede bij het ontwerp rekonlng moet wor den gehouden. Hier moet een brug worden gebouwd, die niet alleen sterk en breed is, maar evenzeer een monument wordt, waar op ook komende geslachten trotsch kunnen zijn. Het woord is nu aan „Waterstaat". D* linker- straathelft Ie dus vrij. (Linkerhelft J van h«t bord: l wil; rachler- J helft: roede irind met J rood doorge- l streepte zwar. I teP)=Aende rechterzijde der street Is pe rkeeren verboden. «Je hooft Je niet too te haasten; Ik betaal bl] het our I" (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6