Amersfoortsche Kunsthandel FEUILLETON tijdelijk voor Donderdag 2 Augustus 1934 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 33 e Jaargang No. 28 „VERKEER VAN RECHTS GAAT VOOR" HEILLOOZE BEPALING HOLLANDSCH JOURNALIST UITGEWEZEN KRANSLEGGING DOOR HET N.J.V. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ARNHEM ZEER APARTE DECORS Het Mysterie van het Diamanten Kruis Beter ware het den hoofdwegen voorrang boven de zijwegen te geven In „De Auto" schrijft de heer Th. van Swieten over dc beruchte verkeersregel, dat het verkeer van rechts steeds den voorrang heeft: „De lezing van hetgeen sinds zoo plot seling het ontwerp Motor- en Rij wiel wet loskwam daarover gepubliceerd werd, heeft vooral automobilisten onbevredigd ge laten. We lezen van een algemeene maximum snelheid, van strenger optreden tegen en zware straffen voor dronken auto bestuurders (uitstekend!), maar nergens hooren wij een syllabe over de zoo nood zakelijke wijziging in de Wet betreffende het funeste „Rechts gaat voor." „De heele rompslomp van wetswijziging is", zoo schrijft een fanatiek automobilist, „geen cent waard, als niet tevens het heil- looze artikel van „Rechts gaat voor" uit de Wet verdwijnt, om plaats te maken voor „Voorrang van hoofdweg boven zijweg", mijnentwege op dezelfde wijze geregeld als in Frankrijk, België, Duitschland en Zwit serland". Ter geruststelling kunnen wij voorloopig zeggen, dat het nog lang niet vaststaat, dat onze regcering niet het tot allerlei ge vaarlijke interpretaties aanleiding gevende „Rechts gaat voor" zal laten plaats maken voor een betere formuleering, aangepast aan de huidige omstandigheden. Thans komt nog slechts alleen in behan deling de Motor- en Rijwielwet. Men dient, om een en ander goed te begrijpen, te weten, dat het complex, dat nog steeds niet is kunnen worden een Algemeene Verkeers wet, niettegenstaande do Commissie aan deze totstandkoming nu 5 jaar werkte en hiervoor 100 vergaderingen belegde, samen gesteld is uit: 1. de Motor- en Rijwielwet, 2. het Motor- en Rijwiel reglement en 3. de Motor- en Rijwiel beschikking. De „Beschikking" is eenige weken ge leden over ons los gekomen en heeft een staalkaart van fleurige maar zeer ingewik kelde verkeersborden opgeleverd. Voor menig automobilistenhoofd om van te dui zelen! Naast het „k e n n e ri" der 53 nieuwe, dient men namelijk het dozijn oude niet te vergieten, want ook die blijven nog 3 jaar van kracht. Van het nieuwe Motor- en Rijwielregle ment is echter nog niets bekend en juist het beruchte artikel „Rechts gaat voor" hoort thuis in het Reglement (nu nog art. 5). Uit do voorloopige publicaties in de bladen hebben we kunnen zien, dat in het ontwerp van de Motor- en Rijwielwet be langrijke verbeteringen aangebracht zijn in het belang van een veiliger verkeer. Door dat ook fietsers en andere weggebruikers niet meer zoo frank en vrij den rijweg on veilig kunnen maken als tot nu toe, wan hopen wij niet aan een betere regeling van het tot vele eigenaardige interpretaties aanleiding gevende „Rechts gaat voor." „Rechts-gaat-voorders" in actio, Een enkel staaltje van deze waarlijk ver bluffende opvattingen willen wij hier ge ven en duizenden onzer lezers zullen zich herinneren daardoor ettelijke malen nau welijks aan ernstige ongelukken ontsnapt te zijn. Rechts naast uw wagen rijdt, in tamelijk druk stadsverkeer, een wielrijder. De druk te is van dien aard, dat gij met uw wagen in hetzelfde tempo oprijdt. Ge ziet den fietsrijder iets sneller vooruit komen, maar slaat daarop geen acht, omdat zulke snel heidswisselingen in het verkeer honder den malen voorkomen. Plotseling wendt hij zijn stuur naar links en laat gelijktijdig zijn linkerhand van het stuur los (hetwelk bij fietsrijders" het „elegante" gebaar is linksaf te gaan). Alleen krachtig remmen met veel kans op slippen en daardoor an deren aanrijden, kan de aanrijding van den levensmocden rechts-gaat-voorder redden. De eerste maal, dat u zooiels overkomt, wordt u woedend, rijdt hem achterna en beduidt dezen vcrkeersgevaarlijken rijder te stoppen. Uw woede hebt ge tijdig inge toomd en als gentleman begint ge het vol gende gesprek: „Mijnheer, beseft u dan niet aan welk gevaar u zich blootstelt om zoo plotseling vóór mijn wagen linksaf te zwen ken?" Ilct stereotiepe en meestal hoogst verbolgen antwoord is dan: „Wel, u had me eens aan moeten rijden, dan had u de schuld, want... ik kwam immers van rechts en u kent toch zeker wel den regel „Rechts gaat voor"! U staat verbluft over zooveel wanbegrip maar krijgt den indruk, dat de wielrijder, volkomen te goeder trouw, deze absurde interpretatie van „rechts gaat voor" gevon den heeft. Helaas, duizenden en duizen den huldigen met hem dergelijke opvattin gen. Nog sterker, een tegenligger (met paard bespannen voertuig) wil een zijlaan aan uw zijde inslaan. U meent, dat hij zal stoppen, omdat hij ziet, dat ge rechtuit gaat. Plotseling echter steekt hij over, met de zweep naar links uitgestoken. Nog op het nippertje kunt u met groote kracht remmen en als u dan dc moeite neemt hem tot staan te brengen, zal ook hij met over tuigend argument aankomen, dat hij „van rechts kwam" en daarom „immers" recht van voorrang had. Ziedaar een der vele gevaarlijke conse quenties van het artikel in het Motor- en Rijwielreglement, waarbij rechts „door dik en dun" voorrang heeft. Daarvan valt ons nog een laatste hartverheffend voorbeeld in. Op den groolen weg voor snelverkeer naar Amersfoort, in de buurt van Laren, begrijpt iedere goede automobilist, dat hij bij kruisingen van wegen volgens de hui dige wet voorrang moet geven aan lang zaam verkeer uit rechter zijlanen. Maar weet hij ook dat hij op die wegen aan iede- ren fietsrijder, die zijn leven wil wagen, Profiteert hieroan/l Grodti l doos i Gewone doos. Erdal, vermaard door z n glans. En zoo goed voor 't Teerl komend van zoo'n fietspaadje, dat op dezen hoofdweg voor snelverkeer uitkomt, voor rang moet geven, al staan er ook overal roode borden „Voor fietsrijders verboden"? Wie slechts dezen weg van Amsterdam naar het Gooi, die toch wel stellig voor snelverkeer ontworpen werd, eens bekijkt van het standpunt „Rechts gaat voor", zal moeten toegeven, dat met dezen regel de automobilist voortdurend met éón been in het ziekenhuis en met het andere in de ge vangenis staat. Mogen vóór en tijdens de behandeling van de Motor- en Rijwielwet en vooral bij de besprekingen over het a.s. ontwerp van het Reglement, in de Tweede Kamer krach tige stemmen opgaan tegen de handhaving van het, voor de veiligheid van het ver keer funeste artikel 5, waarbij aan alles wat van rechts komt, voorrang moet wor den verleend." Correspondent van Het Volk moet binnen 14 dagen Duitschland verlaten De Berlijnsche correspondent van Het Volk meldt aan zijn blad: Van de geheime staatspolitie in Berlijn entvang ik zoo juist het officieele bevel tot uitwijzing, waarbij mij veertien dagen tijd wordt gegeven het gebied van het Duitsche Rijk te verlaten. Het stuk luidt in Holland- schc vertaling als volgt: „Op grond van paragraaf 2, artikel 3 en 4 van de wet over uitwijzingen uit het Duitsche Rijk, wordt u hierdoor buiten het Rijksgebied gewezen, omdat gij aan de door u vertegenwoordigde krant, „liet Volk", regelmatig berichten hebt gezonden, die de Duitsche toestanden hebben gecritiseerd op een moedwillig vervalschte, hatelijke of be leedigendc wijze. Uit overwegingen van nationaal zelf respect zie ik mij derhalve genoodzaakt aan deze berichtgeving een einde te maken door uw verwijdering uit het Rijksgebied. U wordt dientengevolge uitgenoodigd het Rijksgebied binnen twee weken na ont vangst van deze beschikking te verlaten. Mocht u dit hevel niet nakomen, dan zal ik overeenkomstig paragraaf 55—56 van de politicverordening van 1 Juni 1931 geweld- maatregelen moeten gebruiken. In dat ge val zult u krachtens paragraaf 55 en over eenkomstig paragraaf 53 oyer de rijksgrens worden gezet. Uit overwegende gronden van openbaar belang verbied ik een be waarschrift, waarvan het gevolg uitstel zcu kunnen zijn. Wie na plaats gehad hebbende uitwij zing zonder toestemming van de uitwijzen de autoriteiten terugkeert, wordt volgens paragraaf 5, artikel 1 van de wet op de Hijksuilwijzingen van 23 Maart 1934 ge straft met gevangenisstraf tot een jaar, met geldstraf, of met een dezer straffen." MOTOR BOTST TEGEN AUTO. Twee ernstig gewonden. Naarden, 1 Aug. Hedenavond omstreeks zeven uur reed op den Rijksweg, ter hoogte van „Meerlust", een motorrijder, do heer B. de V. uit Amsterdam, tegen een uit de ichting Amsterdam komende auto, be stuurd door den heer B. uit Huizen. De heer de V. werd met ernstige hoofd wonden opgenomen en is naar de Majella- stichting te Bussum overgebracht, evenals de duo-rijdster, mej. S. uit Amsterdam, die ook met hoofdwonden en in bewusteloozen toestand naar de Majella-stichting is ver voerd. Hun toestand is zeer ernstig. Het Nationaal Jongeren Verbond herdenkt de in den oorlog gevallen Scheveningsche visschers 's-G ravenhage, 1 Aug. Hedenavond is namens het Nationaal Jongeren Verbond een krans gelegd aan den voet van het mo nument, dat ter gedachtenis van dc in den oorlog gevallen Scheveningsche visschers aan den Schcveningschen weg bij het Fran kenslag is opgericht. Een deputatie van de afdceling Den Ilaag van het Nationaal Jongeren Verbond had zich, onder leiding van den voorzitter, den heer Th. M. Bautz bij het Vredespaleis ver zameld en marcheerde met vaandehvacht en voorafgegaan door tamboers en hoorn blazers naar het monument. Daar sprak de heer Bautz een korte rede uit, waarin hij zeide, dat de Nationaal Jon geren op dezen dag, waarop herdacht werd, dat voor 20 jaar de mobilisatie werd afge kondigd, ook eerbiedig hulde wilde brengen aan de nagedachtenis van hen, die hoewel niet behoorend tot land- en zeemacht hun leven hebben gelaten in die vier jaar, waar in het ons land mogelijk is geweest, dank zij de trouw en de opofferingsgezindheid van het geheele Nederlandsche volk buiten den krijg te blijven. Hedenmiddag zijn leger en vloot her dacht, die waakten voor 's lands veiligheid. Staande aan de voet van dit gedenktee- ken, opgericht ter ecre van 300 visschers, die bij de uitoefening van hun in die dagen wel bijzondere zwaren en uiterst gevaarlij ken arbeid gevallen zijn, denken wij aan de van ouds bekende en immer getoonde Oran- jetrouw en vaderlandsliefde van Schevenin- gen. Op dezen dag willen wij den moed van zoo'n volksdeel dankbaar gedenken. Tot ons jongeren spreekt do tijd 19141918 niet zoo sterk wellicht als voor vele ouderen, die van zoo nabij de zorgen van die jaren gekend hebben. Maar wij, Nationaal Jonge ren zijn ons terdege ervan bewust dat wij thans den leeftijd hebben die zij hadden, die 20 jaar geleden werden opgeroepen om dc grenzen te verdedigen. Wanneer, zoo be sloot spr. het noodig mocht zijn, wat God verhoede, dat II M. de Koningin een beroep op ons doet om het Vaderland te verdedi gen, dan zal dat beroep zeker niet tever geefs gedaan worden. Op dezen dag willen dc Nationaal Jonge ren die gelofte afleggen, gedachtig aan hen, die niet schroomden in de jaren 19141918 dit metterdaad te toonen, want ook zij, wilden evenals wij, trouw zijn tot in den dood aan hun Vorstin en aan hun Vader land, aan Nederland en Oranje. Daarna werd door den heer Bautz een krans gelegd. Allo aanwezigen zongen vervolgens nog „Mijn schiit ende betrouen". De eenvoudige plechtigheid was hiermede afgeloopen. Een roffel werd geslagen en verzamelen geblazen, waarna de jongeren zich naar Scheveningen bcga\en. In een aantal vis6cherspinken werd ver volgens een tocht gemaakt over de Noord zee. Op de plaats waar de visschers in den oorlog hun leven hadden gelaten werd door den heer Bautz een groote kran6 in het water geworpen, eveneens als een eerbie dige hulde aan de nagedachtenis van de visschers. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Amsterdam, 1 Aug. Hedenavond om streeks half 12 is op het Rokin tegenover het Leesmuseum een doodelijk ongeval ge beurd. Een ongeveer 40-jarige man kwam hard de brug afloopen en wilde nog voor een wagen van lijn IV dc straat overste ken. De tram had echter te veel vaart, de man werd gegrepen en vrijwel op slag ge dood. OOSTZEE-ESKADZR TERUGGEKEERD. Den Helder, 1 Aug. Het Oostzee-eska- der onder bevel van kapitein ter zee C. E. L. Helfrich is hedenmorgen om 12 uur in de haven van Nieuwedicp teruggekeerd. De minister van defensie Z. Ex. Deckers, werd bij aankomst begroet door den vice- admiraal C. J. Brutel de In Rivière, com mandant der marine alhier. lïr. Ms. Hertog Hendrik is op de slede van Nicuwediep ge bleven, waar zich de examencommissie van de adelborsten aan boord begaf voor het af nemen van dc examens. De heer Bloemersburgen meester van Gronin gen, benoemd Met 1 September is benoemd tot burge meester van Arnhem do heer II. P. J. Bloemers met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Gro ningen. w IN H. P. J. BLOEMERS. ERNSTIGE BRAND TE BEEK. Beek (L.), 1 Aug. In den afgeloopen nacht heeft een ernstigen brand gewoed in de Raadhuisstraat, in liet achterhuis van een perceel, waarin een sigarenmagazijn en een drukkerij zijn gevestigd. De brand weer van Maastricht bestreed het vuur met drie stralen, zoowel de sigarenzaak als de drukkerij konden behouden blijven. Het achterhuis brandde evenwel geheel uit. Een groote voorraad boeken ging verloren. Wel heeft de voorzijde waterschade bekomen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Nieuwe collectie Eugelsche thee-, ontbijt-, en eetserviezen Gebakstellen, kop en schotels, enz. UTRECHTSCHEWEG 36 - TELEFOON 1758 Direct over 't spoor Beheersch Uzelf ten allen tijde. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R. Amy Mason was de eerste.die haar min naar begroette, toen bij uit de bank der be schuldigden trad, waarin hij de aanklacht had hooren vernietigen. „O, Jimmie-boy, ik ben toch zoo blij zei ze met stralende oogen. „En ik dan, Amy! Als je wist, wat ik heb doorgemaakt!" „Alsof ik dat niet wist, Jimmie-boy! De kolonel heeft er me het een en ander van verteld!" „Ja? Is het geen kranige kerel? Waar is hij nu?" „O, vader heeft hem meegenomen op een lang uitgesteld vischpartijtje", antwoordde Amy, terwijl zij en James Darcy de ge rechtszaal verlieten, tc midden van een groote menigte volks, die zich niet kon weerhouden tc juichen, niettegenstaande het geroep om „stilte!" van een gerechts dienaar. „Maar hoe wist hij, dat Larch haar had gedood?" vroeg Darcy, toen hij en Amy In haar auto wegreden, toegejuicht door de menigte buiten het gerechtsgebouw. „Door zijn methode in toepassing te bren gen, alles uit te sluiten, wat er niet bij be trokken was, zooals hij aan vader vertelde. Hij geloofde geen oogenblik aan jou schuld. Jimmie-boy, zelfs niet na de ontdekking van die electrische draden, hoewel hij die twee detectives in den waan liet van wel.' „En wat was er met Singa Phut en Harry King?" „O, die kwamen er maar toevallig bij tc pas, zegt kolonel Ashley", ging het geluk kige meisje voort, terwijl de auto snel voortgleed. „Zelfs die grappige Sproetige werd geëlimineerd, zooals onzo beste, oude visscher het noemt, toen hij uitgelegd had, hoe hij aan het diamanten kruis was geko men. En wat mr. Grafton aangaat, hoewel die ook betrokken was bij dat deel van het geheim, waarbij sprake was van de juwce- len, hij heeft er zich alleen maar mee be moeid, om miss Ratchford te helpen, zooais die zich laat noemen. Arrnc vrouw Zij heeft ook ccn moeilijken tijd doorgemaakt! Ik hoop, dat zij even gelukkig wordt als „Als wie?" vroeg Darcy, toen Amy op hield. „Als ik!" luidde het hartelijke antwoord, terwijl Amy met schitterende oogen den man aan haar zijde aankeek. Langford Larch had alles verteld in den korten tijd, die hem nog gelaten was tus- schen zijn noodlottigen sprong en den over gang van zijn ziel naar een Hoogercn Rech ter dan dien van het gerechtshof. Eenigen tijd vóór de gebeurtenissen plaats grepen, die aanleiding waren tot de scheiding, had een van Larch's hotelbedienden een samen komst tusschen zijn vrouw en Grafton ver raden, en er het gewicht erg van overdre ven. Larch's jaloersche aard was opgewekt en er greep een stormachtige scène plaats tusschen hem en zijn vrouw. Hij sloeg haar neer, en dit was voor haar het eind van hun huwelijk. Zij verklaarde hem, dat zij nog van Grafton hield, maar ontkende ten stelligste, dat er eenige intimiteit tus schen hen zou hebben bestaan. Daarop volgde de scheiding. Van te voren had Larch echter het dia manten kruis van zijn vrouw gemist en haar beschuldigd, het te hebben verkocht. Bij hun laatste onderhoud vertelde zij hem naar waarheid, hoe er op was getrapt, en dat Grafton het had meegenomen, om 't te laten repareeren. Toen zag Larch eensklaps de kans schoon, zich van de kostbare steenen meester te maken, want liij had dringende schulden en, hoewel maar weinigen liet wisten, had hij een groote som baar geld noodig. Op een avond, toen hij half beschonken was, wat ongewoon voor hem was. maar misschien in wanhoop expres voor deze ge legenheid gedaan, ging Larch naar den juwelierswinkel. Mrs. Darcy kwam juist beneden, toen hij aankwam, en daar zij hem goed kende, liet zij hem binnen, hoewel dc winkel al lang gesloten was. In dc eene hand had zij het Indische horloge, dat zij misschien gedachteloos van de werktafel had genomen. In de andere hand hield zij het diamanten kruis. Dadelijk vroeg Larch om dit sieraad, maar mrs. Darcy weigerde het af te geven, niet alleen met het oog op den toestand, waarin hij verkeerde, maar ook omdat zij vond, dat hij er geen recht op had, daar zij wist, dat het reeds vóór haar huwelijk aan zijn vrouw had toebehoord. Larch bleef aandringen en probeerde mrs. Darcy het diamanten kruis af te nemen. Zij bood weerstand in den slecht verlichten, verlaten winkel, en toen nam bij den brief opener op en bedreigde er haar mee. Zij week voor hem terug naar de open brandkast, blijkbaar met het doel, er het kostbare sieraad in te doen en de brand kast te sluiten, toen Larch naar haar sloeg. Hierbij wierp hij het zware jagersbeeld om ver. Het raakte haar aan het hoofd, waar door zij doodelijk getroffen werd. Toen het beeld viel, boog Larch zich voorover om het te grijpen, naar hij zeide, maar hij gleed uit en het mes, dat hij in de hand had, drong in haar zij en zij viel er op, zoodat het er nog dieper in gedreven werd. Larch verklaarde, dat hij nooit de bedoeling had gehad, mrs. Darcy te doo- den. en haar zelfs geen letsel had willen toebrengen. Maar toch was hij de schuld van haar dood. Toen hij haar daar. naar hij dacht, ern stig gewond zag liggen, nam Larch het diamanten kruis, stommelde in den winkel rond en nam toen. door plotselinge vrees bevangen, de vlucht, ging naar de Home stead en dronk zich een stuk in den kraag. Larch's bekentenis bracht ook andere dingen tot klaarheid en zuiverde verschei dene personen van de verdenking, die op hen rustte. Het bleek, dat het Indische horloge niettegenstaande het vergif bevat te. niets met mrs Darcy's door te maken had gehad, hoewel zij toch een klein prik je had gehad met dc verborgen naald. En het geld. dat Harry King den nacht van den moord gekregen had, om er zijn ver lies mee te betalen, was hem inderdaad, zooals hij gepocht had, door ccn vrouw ge geven. Hij weigerde haar naam te noemen, maar die werd later toch bekend, toen Kings vrouw een eisch tot echtscheiding indiende overigens niet haar eerste. „Nu kolonel", merkte mr. Mason op, toen zij eenige dagen, nadat het mysterie van het diamanten kruis was opgelost, tezamen naar de forellenbeek liepen, „ik ben blij. dat U evenveel vertrouwen in den jongen Darcy had als ik!" „O ja. dat kon niet anders! Jimmie-boy, zooals uw lieve dochter hem noemt, was wat zorgeloos, maar dat was dan ook alles! Eenige van die electrische draden, die hij in het geheim voor zijn electrische draai bank had aangelegd, raakten verward met de zwaar geladen leiding van het lichtnet, maar dat wist hij niet. Het kan zijn, dat daardoor schokken veroorzaakt werden, ik ben daar niet zoo diep op ingegegaan. En dan deed Darcy niets aan Singa Pbut's horloge, terwijl hij het beloofd had. En toen hij 's morgens vroeg opstond, om het uurwerk op den afgesproken tijd klaar te hebben, ontdekte hij het lijk van zijn bloed verwante." „Hoe kwam Harry King aan die vreemd» munt, waardoor het er een oogenblik zoo slecht voor hem uitzag?" vroeg mr. Ma son. Larch gaf ze hem zonder het zelf te we ten. Toen Larch in mrs. Darcy's winkel kwam. had zij de doos met vreemde mun ten uit de brandkast gehaald. Misschien wilde zij ze er tegelijkertijd met het Indi- schc horloge en het diamanten kruis weer in doen. maar zij had er geen gelegenheid voor. En nadat Larch haar gedood had, zag hij het geld en pakte er een handvol van weg, daar hij klein geld voor zich meende tc hebben. In zeker opzicht heeft het vinden van die vreemde munt geholpen het geheim op te lossen, want daarna liet ik mijn helper. Jack Young in de Homestead achter, en vernam ik, dat King en Larch over het diamanten kruis gesproken had den. en daardoor kreeg ik juist den wenk, dien ik noodig had. (Slot volgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5