fa. M.R.N. OOSTERVEEN INDISCHE MUITERS IN ONS LAND AARDAPPELSTEUN REGELING 1934 WEER ONRUST IN AMSTERDAM DOORREIS GEWEIGERD GEEN EENHEIDSFRONT GOEDKOOP REIZEN EN UITGAAN PROF. Dr. A. E. VAN ARKEL BESPREKINGEN MET DUITSCHLAND Langestraat 42 - Tel. 77 IETS NIEUWS. 3 soorten hagelslag in EEN bus 25 cent. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Met de Christiaan Huygens gearriveerd Amsterdam, 1 Augustus. Te half elf is hedenochtend het motorschip Christiaan Huygens van de stoomvaart Mij. Neder land te IJmuiden binnengekomen Het schip had in Indië een dertigtal veroordeelden van de Zeven Provinciën aan boord geno men. De muiters w.o. zich ook corporaal Bos hardt bevond, waren in een aantal cellen, welke op de Huygens waren ingericht in gesloten, waar zij door militairen werden bewaakt. Bij aankomst, van het. schip in de Noordersluis waren aanwezig de commis saris van politie, de heer D. de Ridder en een aantal agenten. Blijkbaar had deze po litioneele belangstelling niets te maken met de bijzondere passagiers, want te tien mi nuten voor elf voer de Huygens naar Am sterdam op. Bij informatie vernamen wij nader, dat de Huygens in den vroegen ochtend de reede van Vlissingen had aangedaan, waar de gevangenen van boord zijn gehaald. Een aantal van hen zal de hun opgelegde straf te den Helder uitzitten, terwijl ook eenigen in de strafgevangenis tc Amsterdam zullen worden ingesloten. Tegen den middag verzamelde zich een troepje belangstellenden voor de poort van de „Nederland" aan de Sumatrakade. Toen dat troepje wat roerig werd en er geschreeuw begon in verband met de ver oordeeling van de schepelingen van de „Ze ven Provinciën" heeft de politie met gummi stok deze demonstranten verspreid en van de kade verwijderd. Ook werden van het terrein van de „Nederland" zelf eenige per sonen verwijderd, die daar rumoer trachten te maken. Het schip dat door het afhalen van de Veroordeelden op de rede van Vlissingen vertraging had gehad, lag tegen twee uur voor den wal. Heden in werking getreden Met ingang van 1 Au»guötu3 1934 is de aardappelstéunregelihg 1934 in werking ge treden. Deze steunregeling wordt op ongeveer dezelfde wijze uitgevoerd als voor oogst 1933 het geval was. Voor alle vervoer, du<s ook voor vervoer van land naar bewaarplaats over den pu- blieken weg, zal dus weer een vervoerbe wijs (geloidebiljet) vereischt zijn, welk ver- voerbewijs bij den plaatselijken kantoor houder aangevraagd kan worden. Oók do maten der aardappelen, die in consumptie gebracht mogen worden, (met geleidebijjet) zijn gelijk aan die van oogst 1933 n.l. 3560 m.m. bij een maximale lengte van 8 c.M. De minimumprijzen van oogst 1933 ver vallen, waardoor tevens het verbod van koopen in de roes wordt opgeheven met dien verstande echter, dat partijen bestemd voor binnenlandsche consumptie op het be drijf van den teler moeten worden gesor teerd. De heffing voor consumptiemaat zal 1 per 100 K.G. bedragen zonder meer, terwijl in tegenstelling met de regeling van 't vo rig jaar geen inhouding van een gedeelte van den prijs zal plaats vinden. Voor goedgekeurd pootgoed, dat naar het buitenland wordt vervoerd is een heffing van 0.25 per 100 K.G. verschuldigd, voor goedgekeurd pootgoed voor het binnenland behoeft geen heffing betaald te worden. Van ongekeurd pootgoed, dat voor het binnenland bestemd is bedraagt de heffing 2.— per 100 K.G. Tevens zal op bonken in bepaalde ge vallen een heffing komen van 2.— per 100 K.G. n.l. indien deze bonken bestemd zijn voor: 1. bereiding van patattes frites, echter uitsluitend ten behoeve van inrichtingen, die regelmatig aardappelen tot patattes- frites verwerken. 2. inrichtingen met speciale kook- en scjiilapparaten. Voor de gevallen onder 1 en 2 hierboven genoemd, zal schriftelijke machtiging van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale ver eischt zijn. Op bonken bestemd voor veevoer behoeft geen heffing te worden betaald, het geleide- biljet wordt dus gratis verstrekt. Wellicht zal een cautie geëischt worden ter meer dere waarborg voor de naleving der voor schriften. Het zal verboden worden aardappelen te gebruiken voor veevoeder, die niet gede natureerd zijn. Dus ook de landbouwer, die van eigen oogst aan eigen vee wil vervoe deren, is verplicht vergunning te vragen. Dit geldt zoowel voor het vervoederen van bonken, kriel, als consumptiemaat. Verkoop en levering van aardappelen mag slechts aan erkende handelaren geschie den; De vêrkooper moet zich bij verkoop en levering hiervan overtuigen. De teler-han delaars worden voorloopig voor hetzelfde kwantum erkend als in het vorig seizoen. Voor verdere inlichtingen kunnen d<j aardappeltelers en handelaren zich wenden tot de plaatselijke kantoorhouders of tot den Kring6ecretaris. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Da chauffeuze zwaar gewond, Veldhoven, 1 Aug. In den afgeloopsn nacht is een personen-auto, komende van Antwerpen, op de bocht te Veldhoven, op onverklaarbare wijze van den weg geraakt en in een langs den weg loopenden diepen sloot terecht gekomen. De auto, die word bestuurd door de echtgenoote van den auto busondernemer P. Martens uit Eindhoven sloeg, doordat de Sloot zeer diep was, eem go malen over den kop. De bestuurster kreeg ernstige verwondingen. Haar linkerarm werd vrijwel geheel afgesneden. De vrouw die van de II. Sacramenten is voorzien, is naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht. De andere drie inzittenden kre gen verwondingen van niet ernstigen aard. Zij konden, na ter plaatse verbonden 10 zijn, naar huis terugkeeren. Veroorzaakt door een burenruzie Amsterdam, 1 Aug. In den afgeloo- pen nacht ontstond een burenruzie in de Vinkenstraat, waarbij een kind door ecu bloempot werd getroffen, waarmee word gegooid. De politie maakte aan deze ruzie spoedig een einde. Een half uur later wer-1 de ruzie voortgezet in de Bickerst raat, hier werd de tumult iets grooter, omdat, het pu bliek tegen de politie optrad. Toen echter een uitrukwagen met een detachement ter plaatse kwam, was ook hier met een paar revolverschoten aan den tegenstand in korten tijd een einde gemaakt. Hier en daar was de straat opgebroken, om stecnan te hebben, die naar de agenten werden go- worpen. Er werden twee arrestanten ge- maak L Een van deze twee was een com.nu nist, die met een roode doek had gezwaaid. Tegen half één was de rust weergekeerd. Een gezelschap voor Rusland aan de Duitsche grens teruggestuurd Oldenzaal, 1 Aug. Een uit zeven per sonen bestaande z.g. zakendelegatie, we^ke onder de auspiciën van de vereeniging voor vrienden der Sovjet-Uunie via Berlijn een reis naar Sovjet-Rusland onderneemt voor het ondergaan van een kuur in een sana torium in de Krim, heeft gisteravond moei lijkheden ondervonden bij het passeeren van de Duitsche grens. Het gezelschap 12 zonder opgaaf van redenen door de Duit sche grenspolitie te Bentheim aangehouden en naar het politiebureau overgebracht, waar men de reizigers vannacht heeft vast gehouden. Hedenochtend heeft men hen weer over de Nederlandsche grens geloi-1. De V.V.S.R. heeft zich met de Duitsche autoriteiten in verbinding gesteld, tenein de toestemming te verkrijgen voor de door reis van het gezelschap door Duitschland. S.D.A.P. doet niet mee aan bes toogingen tegen oorlog en fascisme De Tribune, die in verkleind formaat weer is verschenen, vermeldt het ant woord, dat het paftijbestuur der C.P.iï. van het partijbestuur der S.D.A.P. heeft ont vangen op haar (ook door ons vermelde) voorstel in zake het eenheidsfront: In antwoord op uw schrijven dato 20 Juli 1934 deel ik u mede dat het partijbe stuur der S.D.A.P. zich wenscht te houden aan het besluit van de f.xecutieve der S.A.I., genomen in haar vergadering van Maart 1933, te Zurich gehouden. Het kan u bekend zijn, dat volgens dat besluit on derhandelingen over een eenheidsfront alleen tusschen de S.A.I. en de Communis tische Internationale zouden kunnen wor den gevoerd en de aangesloten partijen van de S.A.I. zich van onderhandelingen be- hooren te onthouden. Indien de Fransche sociaal-democratische partij van wier samenwerking met de com munisten gij melding maakt, zich aan dat besluit niet heeft gehouden, is dat voor de S.D.A.P. geen reden te handelen in strijd met het besluit van Zurich zoolang dat van kracht blijft. Afgezien van andere principieele beden kingen, die bij ons tegen uw voorstel be staan, moeten wij u dus om de hierboven vermelde redenen berichten dat wij niet bereid zijn de S.D.A.P. te doen deelnemen aan de betoogingen tegen fascisme en oor log die gij op den lsten Augustus a.s. zoudt willen doen plaats hebben. HOOIBROEI. Ameland, 1 Aug. Hedennacht Is ver moedelijk door hoolbroei brand ontstaan in de schuur van den heer T. de Jong te Nes. De brand sloeg over naar de woning. De beide gebouwen bran'dden tot den grond toe af. De heer de Jong was verzekerd. De Nederlandsche reisweek Gedurende de Nederlandsche Reisweek van 20 tot en met 27 Aug. 1934 worden over al in Nederland belangrijke reducties gege ven op reizen, logeeren en uitgaan. Onderstaand willen wij de mogelijkheden welke de reducties bieden, nog even nader uiteenzetten. In de eerste plaats de reducties door de Nederlandsche Spoorwegen verleend. Vacant iekaarten. Met een vacantickaart kan men vanaf het station van vertrek reizen naar een wille keurig ander in Nederland gelegen sta tion. De prijs van zulk een vacnntiekaart Ille klasse bedraagt 4. Iemand kan dus b.v. van Vlissingen naar Groningen reizen voor 4. Wanneer men nu een legitimatie bewijs aanvraagt, dan kan men héénreizend gedurende de reisweek, voor de terugreis een vacantiekaart koopen tegen gereduceerden prijs en wel voor 2 Deze terugreis moet uiterlijk plaats vinden op 3 September Heen- en terugreis mogen niet op denzelfden dag worden afgelegd. 8-daagsche abonnementen. Gedurende de reisweek zijn verkrijgbaar 8-daagsche abonnementen op alle lijnen der Nederlandsche Spoorwegen tegen den ver laagden prijs van ƒ21.50 le klasse, ƒ16.50 lie klasse, ƒ11.50 Ille klasse. Men kan dus voor ƒ11.50 overal heen reizen zooveel en zoo vaak als men wil. Deze buiten gewoon goedkoop© abonnementen worden eiken dag van de reisweek afgegeven en zijn 8 dagen geldig. Wie dus den laatsten dag van de reisweek zulk een gereduceerd abon nement koopt, kan er tot en met 3 Septem ber op reizen. Hotels. De meeste hotels geven gedurende de reisweek een reductie van 515 Een lijst van de aangesloten hotels wordt tegelijk met het legitimatiebewijs toegezonden. Evenals bij de Spoorwegen kan een gast, die op den laatsten dag van de reisweek nog in een hotel aankomt, nog 7 dagen van de reductie profiteeren. R e e d e r ij e n. De meeste 6toombootreederijen in Neder land geven gedurende de reisweek op ver toon van het legitimatiebewijs een reductie van 10 tot 40 Natuurbaden, zwembaden en sportparken. Do voornaamste dezer instellingen geven gedurende de reisweek eveneens belangrijke reducties op hun entrées en wel van 20 tot 50 A. T. O.-e scursies. Door de autodiensten der Nederlandsche Spoorwegen worden vanuit Maastricht, Nij megen, Utrecht, Apeldoorn, dagelijks toch ten georganiseerd. Op deze tochten krijgt de houder van een legitimatiebewijs een reductie van 50 Ook op de geregelde autodiensten (o.a. AlkmaarLeeuwarden over den afsluitdijk) geeft deze onderne ming een reductie van 50 Kunst- en amusementsbedrij ven. Ook vele van deze bedrijven geven hou ders van legitimatiekaarten belangrijke re ducties. Deze reducties worden gedurende de reisweek aangekondigd op de betreffen de affiches of staan vermeld in een lijst van reducties, welke bij het legitimatiebe wijs wordt toegezonden. Reizen per vliegtuig. Ook het reizen per vliegtuig is in de Reisweek goedkooper. De K. L. M. geeft een reductie van 15 op de rondvluchten en van 25 op enkele reisbiljetten voor de Nederlandsche luchtlijnen. Een en ander uitsluitend op vertoon van het legitimatie bewijs. Het. 1 e g i t i m a t i e b e w ij s. Het legitimatiebewijs, dat in de reisweek zulk een belangrijke rol speelt, kan gratis aangevraagd worden bij de: Organisatie Nederlandsche Reisweek, Laan van Meer- dervoort 53 D, '6 Gravenhage. (Men sluite alleen een 6 cent6 postzegel voor toezen- dingskosten in). Dit legitimatiebewijs geeft tevens kans op mooie prijzen zooals: 1. Een week gratis verblijf in een Ne- derlandsch hotel naar keuze van den prijs winnaar. (Allo maaltijden en logies). 2. Achtdaagsch abonnement Ie klasse op het. geheele net der Nederlandsche Spoor wegen. 3. Achtdaag6che abonnementen lie kl. op het geheele net der Ned. Spoorwegen. 4. Achtdaagsche abonnementen life kl. op het geheele net der Ned. Spoorwegen. 5. Vacantiekaarten 6. Vliegtocht en rondvluchten. 7. Autorondritten. S. Bootvaarten. 9. Andere prijzen. Dat, èn de belangrijke reducties in de reisweek èn de kans op mooie prijzen voor een ieder aanleiding moge zijn het legiti matiebewijs aan te vragen. Zooal6 boven reeds gezegd, kosten zijn daaraan niet ver bonden; rnen behoeft alleen een 6 cents postzegel voor toezending bij te sluiten. HET DRAMA AAN DEN ACHTER. BURGWAL Amsterdam, 31 Juli. Naar wij verne men zal H. M., die onlangs in zijn woning aan den O. Z. Achterburgwal alhier, zich verzet zou hebben tegen de politie en toen een bloempot vanuit zijn raam naar de agenten hebben geworpen, worden verde digd door mr. Benno J. Stokvis. Zooals men zich herinneren zal zijn de agenten de woning binnengegaan. Toen zij M. wilden arresteeren viel een schot, waar door hij tamelijk ernstig werd getroffen. Een dezer dagen heeft M. het ziekenhuis weer kunnen verlaten. Hij zal zich hebben te ver antwoorden wegens een aanslag op de agenten door middel van het werpen van een bloempot. Die instructie zal weldra wor den geopend. Van de zijde van de verdediging wordt een groot aantal getuigen k decharge opge roepen, om te bewijzen, dat M. de bloempot niet uit het raam heeft geworpen, doch dat deze, doordat een hond er tegen aanstootte naar beneden viel. Van de zijde van M. is een klacht tegen de agenten ingediend die geschoten hebben. Dr. A. b. van Arkel, scheikundige op het natuurkundig laboratorium van de Philips- fabrieken te Eindhoven, is benoemd tot hoogleeraar in de anorganische scheikunde aan de universiteit te Leiden. Dr. Van Arkel werd in 1892 geboren te "s-Gravenzande, waar zijn vader arts was. Hij volgde het Stedelijk Gymnasium in Den Haag, en studeerde aan de Universi teit te Utrecht, waar hij assistent was van prof. Kruyt. Na beëindiging zijner studie was de heer Van Arkel, die in 1929 gepro moveerd was op een proefschrift „Uitvlok- kingssnelheid van het Seleensol" geduren de een jaar hoofdassistent van prof. Storm van Leeuw-en te Leiden. In 1921 werd dr. Van Arkel verbonden aan het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips. Van zijn hand verschenen inmiddels tal van werken voor een groot deel als vrucht zijner sa menwerking met dr. J. H. de Boer, zooals „Chemische binding als electro-statisch verschijnsel", „Over de bereiding van haf nium", (dit was het nieuwe element, dat omstreeks 1924 door beide geleerden in chemisch zuiveren toestand was gebracht), „De afscheiding van metalen uit do gas- slaven", (het was hen n.l. gelukt verschei dene metalen hierdoor in een tot dusver ongekende graad van zuiverheid te berei den). Dr. Van Arkel heeft voorts veel werk in het licht gegeven over het Róntgen-on- derzoek van metalen. Van zijn werken noe men wij voorts „De bereiding van Unikris- talijn Wolfram", „Eigenschappen van den metalischen toestand voornamelijk bij kristalisatie verschijnselen", „Physisch-che- mische eigenschappen van organische ver bindingen, speciaal in verband met het dipol-moment". Met wijlen prof. Ehrentfest is dr. Van Arkel bovendien in 1928 afge vaardigde voor Nederland geweest naar het Internationaal Congres voor Natuur- en Scheikunde, dat na den oorlog in Rusland gehouden is. Later werd hij beroepen als directeur van het instituut voor scheikun- de-docenten te Leningrad. Deze benoeming heeft dr. Van Arkel evenwel niet aange nomen. Te Eindhoven nam dr. Van Arkel ook in het openbare leven een vooraanstaande plaats in o.a. als voorzitter van de Volks universiteit en bestuurslid van de stich ting het Lorentz-Lyceum. Gisteravond vertrok een officieelc com missie onder leiding van dr. H. M. Hirsch- feld den directeur-generaal van handel en nijverheid naar Berlijn, teneinde rnet de Duitsche regeering besprekingen te voeren over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. De commissie bestaat uit de heeren mr. C. A. Baron Bentinck van het departement van financiën mr. C. J. M. Schaepman van het departement van buitenlandsche zaken en den heer P. P. van Berkum van het de partement van economische zaken. WAT ETEN WIJ MORGEN? VRIJDAG. Voor de koffietafel. Sneeu weieren. Bereiding: Per persoon 1 6needje brood, 1 plak kaas (of ham), 1 ei, zout en peper. Braad in de koekepan het brood aan bei de kanten en leg hierop de plak kaas of ham. Leg er vervolgens een laag zeer etijf geklopt eiwit op. Maak in het midden hier van met een lepel een kuiltje en leg hierin de eierdooier. Bestrooi het geheel met wat zout en peper. Zet de broodjes even in den oven, totdat de 6neeuw lichtbruin en de dooier iets harder geworden is. Voor de middagtafel. Gebakken bot. Peterseliesaus. Pommes frites. Salade. Noorsche Vla. Bereiding: Kook 500 gr. bessen met een 6tukje pijpkaneel en 100 gr. rozijnen. Zeef ze en bind het vocht met wat maizena, zoo dat de vla dik wordt en giet ze in een gla zen 6chaal. Maak vervolgens een vanillevla van A melk en A room, koel ze af en giet ze voor zichtig over de koude bessenvla. UTRECHTSCHESTRAAT 40. TeL 92. van „het Nederlandsche Tooneelgilde", wordt nog steeds van bepaalde zijde be richt, dat de plannen van „Het Nederland- &ohe Tooneelgilde" wel degelijk een wen ding hebben genomen. Daarom wensdht Eduard Veterman met vollen nadruk te verklaren: 1. dat de Vereeniging „Het Nederland sche Tooneelgilde" rustig door blijft gaan zich te ontwikkelen en in geen enkel op zicht haar koers gewijzigd heeft. 2. dat Het Tooueel Studio recht druk be zig is met de voorbereidingen van Koning Oidipoes, welke voorstellingen echter eerst over geruimen tijd zullen worden uitge bracht. Het behoort tot den opzet van het Studio om lang over een stuk te werken in tegenstelling met de overhaaste metho den, welke gebruikelijk zijn. 3. dat het Kunst-Cabaret „De Tooverbal" als een artistiek blijmoedige inzet van het seizoen deze week zijn voorstellingen san- vangt, precies zooals reeds lang liet voor nemen was. 4. dat de tooneelsohool in organisatie is en omtrent half September haar lessen hoopt te openen. Alle programmapunten van het Neder landsche Tooneelgilde zijn in deze vier ver vat. De heer Vzterman is niet van zins om verder in te gaan op geruchten, welke de (bedoeling hebben de beweging door het Ne derlandsche Tooneelgilde ontkent, te safco- teeren. Bezoekt onze modern ingerichte toonzaal en 18 modelkamers waarin U de nieuwste modellen uit onze eigen fabriek kunt bezichtigen. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 DE POSTVLUCBTEN. Amsterdam, 1 Aug. Donderdagmorgen 2 Augustus a.s. zal het K.L.M. vliegtuig de „Ijsvogel" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig bestaat uit de heeren: C. J. C. de Roller, eerste be stuurder; J. J. Abspoel, tweede bestuurder; M. Westrale, werktuigkundige en M. Saaf, radiotelegrafist. KAPITEIN OVER BOORD GESLAGEN. Hoek van Holland, 1 Aug. In de rijkshaven alhier is aangekomen het Engel- sche plezierjacht „Silverfoam" uit Colches ter, waarvan de 65-jarige kapitein Volster gistermiddag door een stortzee is overboord geslagen en verdronken. HET NEDERLANDSCH TOONEELGILDE. Gaen wijziging in de Ofschoon onlangs in de pers met klem door de "heeren Louis de Vries en Eduard Veterman werd tegengesproken, dat er een wijziging £ou zijn gekomen in de plannen De eene Poolreiziger, tot den andere: Zeg eens, weet je wel zeker, of dat. com- pas van je, wel goed is (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6