*1 FILM RUBRIEK GEVOLGEN VAN DE DROOGTE Het avontuur van Lilian Harvey in Holly wood. Zal zij nu toch weer blijven? I am Suzanne, haar laatste productie. Hoe sterren aan de film kwamen. De carrière van een „star" LANDBOUWPROBLEMEN IN DE VEREENIGDE STATEN Lilian Harvey en Gene Raymond in „I am Suzanne"* Talrijke geruchten doen telkens de rende bij Lilian Harvey. Toen zij nauwelijks in Hollywood aangekomen was, werd mede gedeeld, dat zij zich met een Engelschen ingenieur zou gaan verloven. Volgens an dere berichten zou zij spoedig een enga- rnent aangaan met Willy Fritsch, met wicn zij eenige malen met zeer veel succes in Duitsche films was opgetreden. Welke pre tendentcn men echter ook naar voren gebracht mag hebben, van eenige nauwere vorbinding is nooit sprake geweest, noch met den een, noch met den ander Momenteel ontvangt men telkens mede- deelingen over een eventueel vertrek van Lilian uit Hollywood. Evenals Dorothea Wieck zou zij na een korten lijd reeds weer het plan opgevat hebben naar Europa terug te keeren, daar men voor haar geen passende rol heeft kunnen scheppen. De wispelturige vrouw geeft echter tal- loozo malen veranderingen te kennen cn dus is haar laatste tijding, dat zij nog in een film zal optreden bij de Paramount. Ondrtusschen is hier te lande haar laat ste film I am Suzanne vertoond in de drie grootste steden van ons land. De lief tallige Lilian met haar bekoorlijke pruil- gezichtje blijft een buitengewone attractie voor de bioscoopbezoekers en vooral -be zoeksters. Haar laatste creatie in D e 2 00 P. K. van z ij n c majesteit w aarln zij met John Boles triomphen vierde, heeft dit nog eens afdoende bewezen. Loulou maakt promotie ligt eveneens nog versch in 't geheugen en thans is haar derde Amerikaansche film bezig de markt to veroveren. „I am Suzanne" Ik ben Suzanne beschrijft het leven van een jong danseresje, dat verliefd wordt op een jongeman, die de laatste telg is uit een roemrijke, maar in verval geraakte familie van Marionettenspelers. Het dan seresje verlaat, na haar been gebroken te hebben, het tooneel en sluit zich bij het ma rionettentheater aan. De voorstelling, welke opgebouwd is rond een marionet, die de jongeman van haar gemaakt heeft, is een succes. Als zij echter bemerkt dat de jon geman zijn liefde en toegenegenheid be tuigt aan haar evenbeeld cn niet aan haar is zij zoo teleurgesteld, dat zij de pop ver nielt cn terugkeert naar het tooneel. Het marionettentheater komt echter bij hetzelfde tooneelgczelscliap en daar ver klaart de jongeman zijn liefde aan haar. Dank zij deze bekentenis kan zij zich ge heel aan haar spel geven cn een buiten gewoon succes oogsten. Marionetten en menschen wisselen in deze vroolijke film af. Wij zien Lilian als pop over het tooneel dansen, wij zien het beroemde marionettentheater van den Ita liaan Podrecca, dat reeds vroeger in ons land opgetreden is cn ook in het komende seizoen Holland wel zal bezoeken. Gene Raymond vervult de rol van den jongeman, terwijl de regie in handen is van Rowland ,V. Lee. liet fantastische gegeven voor deze film is een moeilijk to verwerken opgave ge weest en dit is aan de film wel te zien. Zij is niet zoo goed als de voorgaande produc ties van de Duitsche ster en wij vermoeden dat haar breuk met Fox wel hiermede in verband zal staan. De songs, welke gelanceerd worden zijn: St. Moritz Waltz, Just a little Garret en Eski-o-luy-li-o-mo. Het is buitengewoon interessant te ver nemen, hoe de meeste bekende sterren bij de film gekomen zijn. Niemand zal tegen woordig nog ontkennen, dat er niet hard voor gewerkt moet worden. Duizenden ver trekken naar de filmcentra, in de hoop er eenigen opgang te maken. Zij worden figu rante of figurant, moeten hard werken voor hun dagelijksche brood en komen al gauw tot de conclusie dat slechts weinigen een geluksster met zich dragen. De meeslen vallen terug in de massa van goede figu ranten en slechts een enkeling gelukt het een hoogcre trap in de filmwereld te be reiken. Iedere ster heeft in zijn of haar leven een moment gehad, dat over liet verdere leven beslist heeft, één oogenblik dat een beslis sende factor is geweest voor de carrière. Wij schrijven „iedere", doch moeten hier zelf een kleine beperking maken. Onze Nederlandsche filmindustrie heeft toch haar eerste amusementsproduct afgeleverd met tooncelstcrren in de hoofdrollen. Zoo als wij gemold hebben gaat men ook in Frankrijk hiertoe over. De beroemde Come die Frangaiso gaat filmen cn het is wel een duidelijk bewijs dat het tooneel in zeer moeilijke omstandigheden verkeert, dat men tot dergelijke stappen over moet gaan. Het bewijs is echter geleverd, dat ook een looneelstcr verdienstelijk kan zijn voor do film en voor haar of hem valt de boven staande opmerking betreffende een be paald moment in het leven geheel weg. Om U eenige voorbeelden te geven van zoo'n beslissende factor, noemen wij U bij voorbeeld: Lilian Ilarvey, die een engagement had als danseresje. Op een avond struikel de zij en viel in het orkest, midden in een trorn. Regisseur Robert Lang, die dit ko mische voorval zag, bezorgde haar direct een verbinding bij de film. Dorothea Wieck zei te Davos op vijftienjarigen leeftijd eenige gedichten op, waaronder er ook een was van den Duit- schen dichter Klabund. Toevallig was deze persoonlijk aanwezig en hij was zoo getrof fen door haar voordracht, dat hij haar in kennis bracht met Max Bernhardt, onder wiens leiding zij spoedig successen oogstte bij het tooneel en later bij de film, waartoe Miidchen in Uniform veel bijdroeg. Mariene Diet rich kreeg con ongeval aan haar hand, waardoor zij haar viool studie op moest geven en dus een illusie, violiste te worden, op moest geven. Zij ging naar Reinhardt's tooneelschool en momen teel is zij te vinden onder de eerste sterren van het filmfirmament. Men kan uit de genoemde feiten echter ook wel zien, dat niet dadelijk een toppres tatie verkregen werd cn dat jaren van harden arbeid noodig waren om tot een dergelijke hoogte te stijgen. En is men eenmaal zoo hoog, hoe groot is dan niet het gevaar zeer diep te vallen! AMERIKAANSCHE NOTITIES Lilian Hervey temidden van Podrecca's beroemde mario netten in JL om Spzanne", De poppen stellen voor bekende Hollywoodsche sterren voor. Strekenzoo groot als de provincie Utrechtherschapen in een Sahara (Van onzen correspondent). New York 29 Juli. Washington deelt vandaag mee, dat er niet minder dan 1.600.000 menschen op het platteland in het Westen door de regee ring onderhouden worden, tengevolge van de aanhoudende droogte, die al eenige we ken geleden den omvang van een natio- nalen ramp heeft aangenomen. Het merk waardige van het geval is, dat de klacht over voortdurende droogte ook vanuit Europa gehoord wordt. Maar do gevolgen daar schijnen niet zoo katastrophaal te zijn als hier, hetgeen een kleine verkla ring verdient. Dat een aantal menschen, die ongeveer een vijfde van de heele be volking van ons land uilmaken, op het moment vrijwel tot den bedelstaf zijn teruggebracht in den zin. dat hun dage lijksche levensonderhoud en het voederen van hun dieren door de regeering betaald moet worden is niet alleen het gevolg van de droogte, maar ook van een serie maat regelen en landbouwpractijken over de laatste tientallen jaren, waarvan nu ein delijk het groote bezwaar wordt ingezien De run naar het platteland- Geheel overeenkomstig den geest van het jonge, vooruit strevende Amerika werd ruim twintig jaar geleden aangemoedigd, dat het platteland zichzelf meer zou be druipen en van de enorme nog braak lig gende terreinen zou gebruik maken. Het „Go West, young map!" van Horace Gree ley kreeg pas beteekeniy voor den land bouw aan het eind van do. vorige en het begin van deze eeuw. Eindeloos lagen do vlakten en heuvels, de graslanden en het nog met bosschen bedekte bouwland te wachten op nijvere handen, die er hun brood zouden komen verdienen. Argon- tijnsch vleesch en graan werd geimpor- teerd en in do winkels verkocht. Waarom niet voor eigen productie gezorgd? En dui zenden, tien duizenden kwamen uit de vlaklen van Polen, Italië, Rusland en el ders, stapten in New York aan wal en reis den zonder een oogenblik te talmen west waarts naar Kanasa en Arkansa. naar North en South Dakota, waar massa's be gonnen met een plaggenhut te bouwen en wier nakomelingen nu in mooie huizen zitten. De mogelijkheden waren grenzeloos. Een man. dio met een paar are begon liet zijn kinderen letterlijk tien duizend hec tare achter. Dat alles was in clen tijd, toen Amerika nog het sprookjesland was van hard werken cn zonder twijfel rijk worden. Dio jaren brachten ook de verdere ontwikkeling van automobielen cn land bouwmachines, die alleen het werk deden van ettelijke tientallen mannen, onver schillig of het ploegen dan wel zaaien of oogsten betrof. En aangezien de horizont zich naar alle vier windstreken eindeloos bleef uitstrekken, aangezien er nog altijd nieuw land te vinden was en de vraa; naar inheerasche producten grooter werd, bleven de boeren zonder ophouden hun terreinen uitbreiden. Tegenwoordig is daar allemaal verandering in gebracht, maar in die jaren was de regeerings-voorlich- tingsdienst aan de boeren nog niet op die technisch perfecte voet van nu en het ge volg was, dat deze hardwerkende, spaar zame Zweden en Duitschers, die wel den bodem goed konden bewerken, maar geen idee hadden van do onontkoombare na tuurwetten, dio nu eenmaal niet met zich laten spotten, steeds meer grond ontgon nen Te veel bosschen opgeruimd. Amerika lijdt op het oogenblik aan een enorme ontbossching, zóó sterk, dat een onderdeel van Roosevelt's programma der zoogenaamde CCC werklui is. om nieuwe bcbossching en beplanting met jonge hoo rnen op groote schaal gedaan te krijgen. En zelfs een beginnend geoloog weet, dat bosschen een eerste vereischte zijn voor een normalen regenval. Wat al die duizen den farmers in de laatste halve eeuw ge daan hebben, is bosschen opruimen met bijl en dynamiet zonder er iets voor in de plaats te geven dan velden vol graan, velden vol katoen, zoo ver het oog reikt! Zij gingen nog verder in hun blinden ijver om maar grond en meer grond geschikt te maken voor productie, onverschillig of het voor bebouwing dan wel voor grasland was. Moerassen werden drooggelegd en riviertjes in een harnas van dijken ge dwongen om maar zoo gauw mogelijk het water weg te voeren, waarbij dan gerekend werd op den overvloedigen sneeuwval in den winter cn het normale regenweer voor de rest van het jaar. Toen vloog twintig jaar geleden de we reld in brand en direct steeg de vraag naar meet voedsel: er kon niet genoeg graan verbouwd worden en vee geslacht om aan de aanvragen der ge-Allieerden en later van het land zelf te voldoen. De jaren 1914 tot 1919 zijn .van enorme bcteekenis voor do Amerikaansche boeren geweest, niet alleen omdat zij geld als water ver dienden, maar omdat zij door een hoogst abnorinalen toestand in de wereld gestijfd werden in hun verkeerde opvattingen van roekeloos verder do natuur te schenden om die productief voor het menschdom te maken. En nood gedwongen werden zij van hoogerhand hierin aangemoedigd; destijds gold het motto „Wheat will win the war" of graan zal den oorlog winnen. En met behulp van de modernste land bouwwerktuigen werd meer cn meer grond ondergeplocgd cn verdwenen de bosschen zienderoogen. Kan de lezer zich voorstellen een heclcn dag in den trein te zitten en niets, maar dan ook niets anders dan tar wevelden links en rechts te zien? Dat gaat op voor maïs, voor katoen, voor alle land bouwproducten in Amerika. Omkeer na den oorlog. Toen de vrede geleekcnd was, daalden de prijzen fabelachtig snel, maar de far mers waren ervan overtuigd, dat de wereld moest blijven eten op dezelfde schaal en zij bleven even hard verbouwen. Tot zij na eenige jaren tot de ontdekking kwamen, dat er iets aan den internationalen handel haperde, want dat zij met een geweldig overschot bleven zitten, dat niet eens de kosten van transport waard was. Om maar een klein voorbeeld te noemen ons land, dat bijna de heele benoodigde hoeveelheid buitenlandsch graan uit Amerika betrokken had en dat door tarieven en invoerrestric- ties van Iiollandsche producten in Amerika benadeeld werd, had de klandizie voor tarwe aan Canada gegeven. En zoo waren er meer. In de jaren-1922 en 1923 begonnen de farmers tot bezinning te komen en in to zien, dat de gouden oorlogsjaren niet eeuwig zouden duren, maar in elk geval konden zij er zich nog door heen slaan, omdat het heele land langzaam maar zeker voor spoediger werd en het geld bleef rollen. Tot 1929 Want wat daarop gevolgd is, mag men gerust een der zwartste bladzijden in de Amerikaansche geschiedenis noemen. En die het hardst moesten lijden was de boe renstand, aangezien die nog maar eenige jaren te voren tot algemecnen en grooten welvaart was gekomen. In Washington gaf men er zich reken schap van, dat ten slotte niet de groote ste den het voornaamste deel van de bevolking uitmaken, noch dat men van de groote ste den leven kan Het platteland is de groote Amerikaansche ruggegraat en dadelijk wer den alle middelen tc baat genomen om do farmers de helpende hand toe te steken. Bovendien werd hen onder het oog ge bracht, dat zij nu eens moesten ophouden met nog meer grond productief te maken integendeel het was hard noodig, dat zij minder bebopuwden en nu onder de N.R. A. is het zoover gekomen, dat zij betaald wor den voor het laten braak liggen. Een methode, die in ons kleine land met schou derophalen bezien wordt, maar die alleen maar nuttig en noodig is, waar het zulk een enorme oppervlakte betreft als de V. S. Verder werden de boeren er op gewezen, da zij met specialiseeren niet verder kwa men; dat het geen zin had om elke vier kante centimeter grond met maïs tc bebou wen, maar dat zij voor hun eigen levens onderhoud ook groente, vee e.d. op hun land moesten hebben, ten einde de simpel ste voeding zelf te kunnen opbrengen en niet van de kruidenier en baar geld te moeten afhangen iets, waar de Ameri kaansche boeren altijd in te kort geschoten zijn. Nu nog de droogte I Het vorige jaar was al erg droog, deze winter bleef de normale zware sneeuwval in het middelwesten uit en deze zomer EEN UITKOMST VOOR IEDERE VROUW. Orient Henna Shampooing Verft door gewoon wasschen eik haar in elke gewenschte tint. Onschadelijk 0.60. I DROGISTERIJ „DE GAPER" JULIANAPLEIN 3, Amersfoort. heeft het nog geen druppel geregend. Nu is de ramp er in vollen omvang De bo dem, die kunstmatig sinds jaren ontdaan is van alles wat maar vocht bevat, de af wezigheid van bosschen en de koperen hemel hebben gemaakt, dat streken zoo groot als onze provincie Utrecht herscha pen zijn in een Sahara. Niet bij wijze van beeldspraak, maar letcrlijk Geweldige windstormon hebben den bovensten laag grond losgewoeld en weggestoven als in onze duinen pleegt te gebeuren, wanneer er geen helm geplant is. Het jonge koren, dat tegen watergebrek moet worstelen in het begin van den zomer, is losgewroet en weggewaaid, landstreken zijn geheel van uiterlijk veranderd en de groote vraag is hoe dit allemaal weer vlug terecht moet komen Eenige weken geleden kwam er zoo'n stofstorm" tot in deze stad, waar het midden op den dag ging schemeren cn de lantaarns aan moesten; stofdeeltjes dio vroegere vruchtbaren bouwgrond gevormd hadden, werden nu over duizend kilometer naar zee geblazen. Het vee is er nog het ergst aan toe, geen water cn geen gras; zooveel mogelijk worden de broodmaircre dieren voor een klein bdrag door de regcc- ring opgekocht om geslacht to worden in Chicagowaar dc koclkamcrs als op gepropt zitten. In hoeverre deze droogte een geluk bij een ongeluk is, zullen we nog moeten af wachten. Niemand kan ontkennen, dat we een jaar geleden van alles te veel hadden, dat ovcr-productic een belangrijke fout in het economische systeem van Amerika was. Vandaar de N.R.A., die katoen liet onder- ploegen en jonge biggen liet afmaken. Maar hadden we toen een weerprofeet ge had, waaraan men werkelijk geloof kon hechten, dan waren er misschien niet zulke verregaande maatregelen genomen. Niet dat de droogte ook maar eenigszins gevaar voor hongersnood laat duchten, maar het had een massa geld gespaard De verha len van ooggetuigen uit die totaal verdorde strken, zijn van schrijnendo tragiek, maar het ingeboren optimisme en de traditie van niet te versagen nu de regeering meewerkt, maken de toekomst niet te donker. WAT MENIGEEN NIET WEET De eerste stalen naalden werden in 1515 door een Hindoo in Engeland ingevoerd, maar men weet niet, wanneer zij uitge vonden werdén. Alvorens een naald gereed is om afgeleverd té worden, heeft de grond stof een honderdtal bewerkingen onder gaan. Het linnen werd voor 't eerst met stijf sel gesteven in de 16e eeuw. Bij den wegenaanleg in Engeland wordt jaarlijks ongeveer 850.000 ton teer gebruikt. Het zeldzaamste metaal der wereld is het indium, dat over het algemeen weinig bekend is. Dit scheikundige element is het duurste metaal, dat er bestaat; zijn prijs is tienmaal duurder dan dio van platina. Het werd in 1863 door do Duitsche schei kundigen Reich en Richter in zinkblende uit Freiburg gevonden. Het is een zilver- achtig-wit, niet kristallijn metaal, zeer rekbaar en zachter nog dan lood. Goneraal Gottfried Heinrich graaf zu Papponheim versloeg in den slag van Breitenheim in 1631 met zijn eigen zwaard 40 Zweedsche cn Finsche soldaten in min der dan 4 uur tijds. Gcorg© Washington, de eerste in oorlog cn de eerste in vrede, was óók Amerika's eerste millionnair, groot-grondbezitter, industrie kapitein, effiency expert, aardrijkskundige, exporteur, 4, generaal, veefokker, farmer, ingenieur en de eerste in de harten van zijn landsluit. SPEL VAN ZON, RIET EN GOLVEN Een prachtig natuurtafereel op de Loosdrechtsche Plassen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 14