QUARANTAINE-STATION TE ROTTERDAM Het best ingerichte van Europa LUCHTBESCHERMINGSDAG IN OVERIJSSEL DE CRIMINALITEIT IN 1932 Strafgestichten meer bevolkt DRIE KINDEREN UIT HET RAAM GEVALLEN HOTELBRAND TE OISTERWIJK KAMERLEDEN IN 'T LAND VAN VOLLENHOVE Door minister Slotemaker de Bruine officieel geopend Rotterdam, 16 Augustus. Vanmiddag is in tegenwoordigheid van vele autoritei ten het nieuwe quarantaine-station, dat Rotterdam ter hoogte van do voormalige gemeente Pernis gebouwd heeft, door den minister van sociale zaken, dr. J. R. Slote maker de Bruïne officieel geopend. Dit station is gebouwd op een terroin van 35 c.M. lengte en 182% M. breedte. Do lange zijde strekt zich langs de rivier uit. Op dit terrein bevinden zich. in totaal 12 kleine en grootere gebouwen, terwijl nog een ge deelte is vrijgelaten voor sportvelden en voor eventueele uitbreiding. Het geheele terrein is door een draadversperring afge sloten. Door heggen is het in vier gedeelten gescheiden. Het oostelijk gedeelte ls bo- stemd voor de verpleging van zieken en verdachten. Hier bevinden zich twee barak ken, waarvan één isoleerbarak, voorzien van boxen, een zusterhuis en oen lijken huisje. Het westelijk gedeelte bevat drie barakken voor afzondering van hen, die in aanraking met zieken zijn geweest. Eon daarvan is voor officioron ingericht. Hot noordelijk gedeolto van het middentererein bovat het administratiegebouw, een ont- smettings- en reinigingsgebouw en de cen trale keuken. Het zuidelijk gedeolte van dit terrein omvat het sportveld. De geheole inrichting ls berokend op ongeveer 123 per sonen, doch zoo gebouwd, dat op economi- scho wijzo slechts een gedeelte van do ba rakken gebruikt behoeft te worden. De technische installatie la zoodanig, dat er geenerlei contact kan bestaan tusschcn per sonen, die nog niet ontsmet zijn on degenen die een dergelijke behandeling roeds heb ben ondergaan. Met do Stad Rotterdam en een dor Heen en Weerbooten is het gezelschap genoo- digden o.w. zich bevonden de dirocteur- generaal van do volksgezondheid, do heor Littaert Peerbolte, de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr Eykel en de in specteur van dien dienst, dr. Puteaux, de voorzitter van den gezondheidsraad, dr. N. M. Jqeophus Jltta, de heer E. Heyermaus, leider van den geneeskundlgon dienst te Amsterdam, burgomoester II. Stulemeljer van Schiedam, vele hoofden van dlonstcn van Rotterdam, benevens de wethouders de heeren F. L. D. Nivard on A. S. Stemcr- dlng en vele gemeenteraadsleden, naar do nieuwe quarantaine-inrichting gevaren in een der der barakken heeft de burgemees ter, mr. P. Droogleever Fortuyn eon wel komstwoord gesproken, in zonderheid tot den minister van sociale zaken, dio zich be reid verklaard had de officieele opening te verrichten. Spreker zal niet uitwijden over de belangrijkheid van do inrichting, dio ontstaan is naar aanleiding van do inter nationale sanitaire conforentie van Parijs in 1912. Hij wil er mee volstaan te zeggen, dat de outillage van do Rotterdamsche ha ven door hot gereedkomen van dit station belangrijk is verbetord. Thans is er afdoen de bescherming tegen eon inva9io van vreemde ziekten en nu kan mon ook de schepelingen op een behoorlijke wijze vor- plegen. Spreker besloot met den wenscli, dat de loop der dingen zoo zal zijn, dat do thans gereed gokomen inrichting niet be hoeft te worden gebruikt. Minister Slotemaker de Bruine zou wen- 6chen na de officieele opening maar dade lijk weer tot de sluiting over to gaan, in de hoop, dat zulks dan zoo kan blijven. Aan het nageslacht is het dan te booordco- len of de voor dit dool uitgegeven golden goed besteed zijn. Men moet nu eenmaal het oog houden op mogelijkheden, dio als zo reëel worden, Rotterdam voor een belang rijke taak zullen stellen. Spreker sloot zich gaarno aan bij don wensch, dat de in richting niet gebruikt zal behoeven to wor den. Ilij wenscht Rotterdam een economi sche opleving toe, zonder hygianische be dreiging, maar als de nood aan den man komt, dan kunnen we dankbaar zijn, dat er zulk eon inrichting bestaat, die stante pode kan worden in dienst gesteld. Do directeur van don geneeskundigen dienst, dr. J. E. Feisser heeft vervolgens een korte uiteenzetting gegeven van de in richting van dit station, dat het modernste en best ingerichte is van Europa en wol- licht hot mooiste in do geheele wereld. Do Nederlandsche Quarantainewot bepaalt, dat elk zeeschip, dat zich op Nederlandsch grondgebied bevindt, onderworpen 'moet worden aan een gezondheidsonderzoek, wanneer het verkeert in omstandigheden, in die wet aangegeven. Nederland heeft zestien gemeenten, dio toegankelijk zijn voor zeeschepen, komende uit buitenland- «che havens. Door het Rijk is voor iodor dezer gemeenten een quarantaine-arts aan gewezen, dio onder toezicht van do Staats- lnspectio met het gezondheidsonderzoek is bolast. In Rotterdam vervult de hygiënist Van den geneeskundigen dienst tevens de 'unctio van quarantaine-arts. Geeft het door den quarantalnearts ingestelde ge zondheidsonderzoek geen aanleiding tot het Voorschrijven van quarantainemaatregelen, dan wordt het schip tot het vrije verkeer toegelaten. Is hij van meoning, dat er be smettingsgevaar is, dan adviseert hij den burgemeester de noodige maatregelen, overeenkomstig het Internationaal Sanl- Ulr Verdrag too te passen. Alleen de ha vens van Amsterdam en Rotterdam zijn toegerust met de noodige hulpmiddelen om de voorgeschreven maatregelen volledig uit voeren. Schepert, wolke in andere Neder landsche havens quarantaine-maatregelen inooten ondergaan, dio aldaar niet toege past kunnen worden, zijn gonoodzaakt naar een van de genoemde havens op te varen, ten einde zich aldaar aan de voor geschreven maatregelen te onderwerpen. Nadat het gezelschap de inrichting had bezichtigd, werd de terugreis naar Rotter dam aanvaard. Op het Gouvernementsgebouw van Over- ijsel te Zwolle is een persconferentie belegd, in verband met den luchtbeschermingsdag op 12 September. De Commissaris der Koningin do heer mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, gaf daarbij een overzicht van den stand van zaken van den luchtbeschermingsdienst in Overijssel. In Doe. 1931 verscheen van Regeerings- wege de leidraad Luchtbeschermingsdienst. Tezamen met den territoriaal bevelhebber heeft de Commissaris in den zomer van 1932 een indeeling van de gemeenten in ge vaarklassen opgemaakt en de minimum eischcn aangegeven, waaraan in de ver schillende categorieën van gemeenten, do organisatie behoordo te voldoen. In de Overljselschc gemeenten werd een hoofd en plaatsvervangoncl hoofd van den luchtbeschermingsdienst benoemd. Op bij eenkomsten met de Burgemeesters werden verschillende aangelegenheden besprokon. 1-Ieel wat personeel en materiaal is be- noodlgd, doch gelukkig komen vredes- eischen on luchtbeschermingscischen op vele punten 'overeen. B.v. wat brandweer, gemeentewerken enz. betreft. In vorschillende gemeenten werden plaatselijke vereenigingon opgericht. In het najaar van 1933 werden enkele eenvoudigo oefeningen gehouden. De ont vangst van de waarschuwingssoinen lever de geen moeilijkheid meer op, waarna in het voorjaar van dit jaar een proef met de alarmeering werd genomen. In Juni j.L, werd een verduisteringsproef genomen, betreffende de openbare verlich ting in de gemeenten. Thans worden overal oefeningen gehou den betreffende reddingen, transporten, gasverkennen, ontsmetting, herstellingen enz. Op 12 September a.s. zal de organisatie aan den tand worden govocld. Er wordt dan een middag- en oen avond-oefening gc- houdea Met medewerking van het Depar tement van Defensie, b.v. door het ver strekken van gasmaskers, het geven van \vaarschuwing9seinen en de radioberichten en met het gebruik maken van vliegtui gen. Qok Binnonlandsche Zaken on Water staat helpen, allo T.T.-kantorcn blijven b.v. open; de Chef van 'den Gen. Staf en de Commandant van het Veldleger stellen vliegers en troepen ter beschikking voor het verdedigen van verschillende belang rijke objecten, enz. De Commissaris der Koningin memoreerde nog de steun door de Twentsche sportvliegers, het Vrijwillig Landstormcorps Motordicnst en Lucht wachtdienst, DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE? Almelo. 17 Aug. Hedenmiddag heeft een conforentie tusschcn do directie der N.V. De Katoen Maatschupplj v.h. Gebroo- ders Scholten en do besturen der Tcxllel- arbeidor6organlsatiee St. Lambertus, do Eondracht en Unltas plaats gehad ter be spreking van vorechillonde grieven Inzake de arbeidsvoorwaarden in dit be drijf is geen overeenstomming bereikt. Een door do arbeiders gedaan voorstel in zako do looncn werd door de directie afge wezen met het motief, dat haar eigen maat regelen tot een gewenschte verbetoring zou den leiden. Hierdoor is volgens de mcdc- deeling der organisaties de toestand zoor verscherpt en do kans op een textielconflict vergroot. CRISIS ZUIVEL CENTRALE. I)o Crisis Zuivel Controle maakt bekend, dat, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor do volgendo week de prijs van het crisisbotermerk en die van de vervoervcr- gunning voor buitenlandscho boter zijn vastgesteld 1 per K.G. INBRAAK IN GEMEENTEHUIS. Dood o waard, 17 Aug. Hedennacht is Ingebroken in het gemeentehuis van Reste ren to Ophcusdcn. Vermoedelijk door ge bruikmaking van een valschcn sleutel heeft mon zich toegang tot do burgemeesterska mer en de secretarie verleend. Alle kasten werden geopend. De kluis was gesloten, zoo dot geon geld is meegenomen. Voor zoover men kan nagaan wordt niets vermist. Do wcrkstor, die hedenmorgen vroeg ont dekte, dat er ongowcnschte gasten waren geweest, waarschuwde den burgemeester. Onder diens leiding word een politieonder zoek ingesteld. De rijkspolitie uit Tiel doet een uitgobrcid onderzoek met een politie hond, wiens werk echter door den velen regen, die hedennacht gevallen is, zeer be moeilijkt wordt. DE POSTVLUCHTEN. De Oehoo thuisreis is van Bangkok vor- trokken en te Calcutta aangekomen. VERVALSCHING VAN EEN SPAARBANKBOEKJE. Een 25-Jarige timmerman te Haarlem had in zijn Rijkspostspaarbankboekje. waarop hij een tegoed had van 1.65, ge knoeid en het bedrag op 201.65 gebracht. Op het postkantoor wilde hij toen 85 gul den opnemen. De postambtenaar bekeek het boekje en bemerkte het bedrog. Hij yroeg den man even te wachten en waar schuwde de politie, die hem aanhield we gens vervalsdhing. Onrustbarende stijging van het aam tal veroordeelingen wegens zwaar lichamelijk leisel door schuld Bij de Algemeeno Landsdrukkerij is ver schenen de door het Centraal Buracu voor de Statstiek samengestelde publicatio „Cri- mineole-, Govangcnis- en Kindcrwcttensta- tistiok over 1932". De stand der gerechtelijk geconstateerde criminaliteit bleef in 1932 vrijwel even gun stig als in 1931. Wel is waar steeg het totaal aantal onherroepelijke voroordcelln- gen ter zake van strafbare feiten, die in eersten aanleg door de arrondissements rechtbanken worden berecht, van 22826 in 1931 tot 23831 in 1932; zonder meetelling van de veroordeellngen wegens overtredin gen van rijwiel- en wegcnbelastingwet, pro vinciale en plaatselijke belastingverorde ningen was het totaal slechts 129 hooger. Het relatieve cijfer der onherroepelijke ver oordeel ingen (per 10.000 inwoners) zonder die betreffende genoemdo belastingovertre dingen daalde zelfs een weinig, n.l. van 21.9 in 1931 tot 21.7 In 1932. Het aantal onherroepelijke veroordeelin gen wegens eenvoudige en gekwalificeerde mishandeling vermeerderde van 3741 in 1931 tot 38S6 in 1932, per 100.000 inwoners van 46.8 tot 47.8. Voor de meeste andere agressiove- en ruwheids-delicten daalden de cijfers, vergeloken met die van het voor afgegane jaar. Verschillende cijfers van de groep economische misdrijven bleven zich in omhooggaande richting bewegen. Voor eenvoudlgen diefstal kwam het relatieve cijfer in 19.32 op 34.7 (1930 en 1931 resp. 32.5 en 33.5). Het cijfer van gekwalificeerdcn diefstal, dat in 1931 reeds vrij sterk omhoog ging, steeg nog verder tot 14.4 en steekt daardoor nog meor uit' goven de overeen komstige cijfers van de vroegere jaren (1930 10.1, 1932 14.4). Bedelarij cn lnndloo- pcrlj, delicten, waarvan in tijden van eco- nomischen achteruitgang eer oen stijging dan een daling verwacht zou worden, ge ven voor 1932 een relatief cijfer, dat gun stiger is dan dat van vorige Jaren (1931 10.3, 1932 8.0). Waarschijnlijk moet dit gun stige verloop gezien worden als resultaat van maatregelen, die ter beteugeling en bestrijding van dit euvel worden genomen. Mishandeling nam iets toe. Wederom steeg onrustbarend het aantal veroordeelingen wegens, zwaar lichamelijk letsel door schuld: pcf milliocn inwoners bedraagt het voor 1932 35.83 tegen 5.21 in 1913 en 13.99 In 1927. Met aantal opgelegde gevangenisstraffen dat voor het eerst na jarenlange daling in 1931 steeg, was in 1932 wedorom een weinig hooger. Het absolute cijfer kwam van 6197 op 6771, het percentage t.o.v. het totaal aantal schuldigverklaringen van 26.6 op 27..8. De totale bevolking in den loop van 1932 in de strafgestichten aanwezig geweest ver toont een bclangriike toeneming: 1930 23354, 1931 24972. 1932 27885 of 2913 meer dan in 1931. Voornamelijk nam de mannelijke be vol king belangrijk toe: 1931 24209, 1932 27106. Het totaal aantal wegens rechtbankzaken schuldig verklaarde jongens en meisjos be droeg in 1932 1817 of 65 minder dan in 1931. Vooral verminderde het aantal schuldig verklaarde meisjes: 1931 193, 1932 146. Het aantal jeugdige delinquenten t.a.v. wie eon ernstig vermoeden van het plegen van een strafbaar feit bestond, maar om een of an dore reden van vervolging werd afgezien verminderde eveneens, n.l. van 1729 In 1931 tot 1475 in 1932. Per 10.000 kinderen waren er in 1932 11.3 schuldigverklaarden en 10.9 niet-vervolgden (1931 resp. 15.0 en 12.6). Uit de cijfers betreffendo den aard der jeugdcriminaliteit blijkt, dat de Jeugdige dellquenton in verreweg de meeste gevallen schuldig verklaard worden ter zake van economische delicten, vooral ter zake van diefstal: wegens eenvoudigen diefstal In 1932 34.8 per 100 schuldig verklaarde kin deren, wegens gc'kwalificeërden diefstal 15.3. Strafrechtelijke ondertoezichtstelling werd in de jaren 1928 t/m. 1932 resp. 226, 233, 362, 387 en 386 maal t.a.v. strafrechtelijk min derjarigen uitgesproken. Van 1923 af ver meerderde elk jaar het aantal kinderen, ten aanzien van wie do ïTiaatregel van burger rechtelijke ondertoezichtstelling word toe gepast: in 1923 bedroeg het aantal 522, in 1931 1699. Voor het eerst na deze reeks van jaren is in 1932 het aantal burgerrechte lijk onder toezicht gestelde kinderen ge daald, n.l. tot 1397. Verder worden in deze statistiek gege vens behandeld betreffende het rijkstucht- en opvoedingswezen, betreffende ontzetting en ontheffing van de ouderlijke macht en voogdij cn voogdij- en rcgecringskinderen, in particuliere zorg verpleegd. DE ZINKWITFABRIEKEN IN BET ZUIDEN. De dreigende sluiting. Omtrent de dreigende sluiting der Zink- witfabrleken te Ey6den en Maastricht ver neemt het Hbl. nog het volgende: De 6lulting zal geschieden voor onbepaal- den tijd wegens overgroote voorraden. Gold het in Juli j.l. alleen maar de fabriek te Ey6den, nu ls ook de Maastrichtsche er bij betrokken. Het kan voor een maand zijn, doch ook voor aanzienlijk langer. Op het oogeniblik werken te Eysden bijna 450 personen; te Maastricht ongeveer 300 arbeiders. Ontslagen worden in do eerste plaats buitenlanders, vervolgens degenen die niet ter plaatse wonen en ten 6lotte de- gonen die wonen waar de fabriek gevestigd is. Te Eysden werken thane con vijftig Bel gen, wonende over de grens. Als gemeld ontstonden de grooto voor raden zoowel door vermindering van den afzet naar hot buitenland als door den sterkoren invoer van zinkwit en litophone in verhouding tot de behoefte der markt. Do invoer van zinkwit bedroeg in 1933 nog 3.562.175 kg. ter waarde van 585.796. Duitschland en België zijn de voornaamste importeurs in ongeveer gelijke hoeveelhe den. Voor litophone zijn de cijfers 1.496.300 kg ter waarde van 180.782. Duitschland le verde hiervan ongeveor een derde, do rest komt uit België. Reeds lang geleden, bij gelegenheid van do excursie der Nederland sche pers door Limburg In 1030, hoeft de directie der Maastrichtsche Zinkwit Mij. gewezen op de dreigende toestanden on or aan herinnerd, dat de levensmogelijkheid van haar fabrieken afhangt van den export, die normaal 90 pet. van de productlo be draagt. Een hunner overleden Amsterdam, 17 Aug. Drie kinderen, twéé broertjes, respectievelijk vijf en drie Jaar oud en een drle-jarlg buurmelsjo dat in hun gezelschap was, is vanmiddag een zeer ernstig ongeluk overkomen dat eon van hen het leven heeft gekost. De kinderen bevonden zich op de twecdo étage voor het raam van een huis aan do Do Wittekade. Terwijl de moeder van de Jongetjes even afwezig was, zijn de kinde ren uit het raam gaan hangen, waarbij zij zich steunden aan een drooglijn. Plotseling brak deze, rnet het noodlottige gevolg dat de drie kleinen uit het raam viclon en op een plaatsje terecht kwamen. Onder groote verslagenheid van de huisgenooten on om wonenden heeft do Geneeskundige Dionst de kinderen, dio ernstig gekwet9t waren, naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Het vijf-Jarig jongetje ls daar aan do beko men verwondingen overleden; van een der belde andere kinderen baart do toestand zorg. O is tor wijk. 17 Aug. Vannacht om ongeveer drie uur is door tot nu too onbe kende oorzaak een brand uitgebrokon in het bekonde hotel „de Zwaun" vnn den heer G. Sanders, gelegen aan do Linde. Do brand ontstond op do tweede verdie ping, welke geheel is uitgebrand. De gas ten, ongeveer 20, konden nog bijtijds wor- don gewaarschuwd, doch hadden nauwe lijks don tijd om hun kleoron aan te trek ken. zoodat de moesten in nachtgewaad moesten vluchten. De brandweer, die met groot moteriaal ter plaatse was, kon tegon de hovigo vuurzee op de tweede verdieping niets uitrichten. Wel kon zij voorkomen, dat do brand zich verder uitbreidde. De eerste verdieping werd door het water in con ruïne herschapen. Om ongeveer 5 uur was men den brand moosler en is met de nablussching begonnen. De gaston hebben een onderkomen govonden bij de buurtbe woners Het grootsto deel van hun bezittingen zijn zij kwijt geraakt EEN BRUTAAL STUKJE. De uitbrekers van Mogen. Men meldt aan do N. R. Ct.: De beldo Inbrekers, die uit het arrestan tenlokaal to Mcgcn waren uitgebroken, heb ben opnieuw een brutaal stukjo uitgehaald. ZIJ begaven zich in gezelschap van eenige vrienden, die evenmin een gunstige repu tatie genieten, per auto naar Megen mot het doel daar eenige voorwerpen, die do poli tie bij hun arrestatie had afgenomen, zoo als een beurs met gold, een zakmes enz. terug te goan halen. Het gozelschap begaf zich eerst naar de woning van den burgemeester, dio niet thuis was. De mannen reden door naar oen café, waar do burgemeester Juist ver toefde. Zij vroegen hem to 9prekcn cn eisch- ten van hem op hoogen toon do ln beslag genomen voorwerpen torug. De burgemces ter willigde deze eischcn niet ln, doch riep telofonisch assistontie in van do mare chaussoe te Oss. Toen do uitbrekers er lucht van kregen dat de marechaussees, waarop zij hot allorminst begrepen heh- ben, in aantocht waren, poetsten zij de plaat en reden ln volle vaart naar Oss terug. ERNSTIGE VERKEERSONGEVALLEN TE AMSTERDAM. Wlelrljdster gedood. Een ernstig ongeluk heeft gistermiddag te Amsterdam op do Weesperzijde bij do Kruislaan plaats gehad. Een wielrljdster van 23 Jaar, die achter op haar flots eon kind had van 4 Jaar, kwam te vallen. ZIJ werd door oen auto gegrepen en overreden. Met een schedelbreuk en vermoedelijk nog andere verwondlngon werd do vrouw opgenomen. Met hot kind werd zij overge bracht naar het Onze Lieve Vrouwgast huis, waar de vrouw bij aankomst reeds was overleden. Het kind werd met een hersenschudding opgenomen Op ongeveer dezelfde plaats had kort daarop een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorrijder. Deze brak een arm. Met een auto is hij naar zijn woning te Hilversum overgebracht Een bezoek aan de inpolderings werken aldaar Donderdag j.l. brachten verscheidene le den van do Eerste- cn Tweede Kamer van de Staton Generaal een bezoek aan de in- poldcringswerken in het Land van Vollcn- hove. Na aankomst der deelnemers te Stecnwljk begaf men zich naar don gereed zljnden proefpolder to Giothoorn, waar in hot bedrijfsgebouw der N.V. Ontginnings- maatsohappij „Land van Vollcnhovc' de koffietafel gebruikt word Do deelnemers werden toegesproken door den voorzitter van genoemde Maatschappij, den hoer G. II. P. Bloemen, lid van Gedepu teerde Staton van Overijssel, dio een exposé gaf van do ontwikkeling der plannen. On der meer deed 6prcker daarbij uitkomen, vvolko groote dirocto cn indirecto belangen bij de tot standkoming van do inpolderings- worken gemoeid zijn cn dat in dit opzicht de ontginningswerken in het land van Vol- lonhovo meer dan gewone ontginningen de aandacht verdionen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de plannen tot verdero voorlzotting der wer ken, waarbij hij deed uitkomen, dat hier een workobject ligt, waarbij gedurendo 12 d 15 jaren voor 600 700 man werk kan worden gevonden. Verder stelde hij in het licht dat daarenboven van do vcrtooiïng der werken eon groote werkverruiming het ge volg zou zijn. Het werkloosheidsvraagstuk, in dezo streek, dat in de jaren voorafgaan de aan de heerschcnde crisis reeds nijpend was, zou hierdoor goeddeels worden opge lost De vennootschap heeft hierin vrijheid govonden zich tot do rcgecring to wenden met eon verzoek de voltooiing dezer werken mogelijk te maken door een bescheiden steun aan liet werkfonds (hot gaat om een totaal bedrag van 4.1 millioen, verdeeld over 10 12 jaar) en om dezo werken ovon- als andere werkverschaffingen te subsl- dieeren door een bijdrage in do arbeidsloo- nen. Hij eindigde met een boroep op do aan wezigen om do aanhangige plannen to wil len steunen. De heer IJ. D. Rcinders, lid van het dage- lljksch bestuur der vennootschap gaf ver volgens oen overzicht van do resultaten van do eigen exploitatlo van do gereed gekomen gronden in den proefpolder. Aan do hand van zeer verschillende cU- fers toonde 6preker aan dat do gronden ten volle aan de daaraan gestolde verwachtin gen beantwoorden. Het kwam hem daarom gchcol verantwoord voor om op don inge slagen weg voort te gaan, waardoor nog een aangesloten gebied van 6000 HA. vato deze goede gronden aan den vaderland6chen bodem kunnen worden toegevoegd. Na do koffietafel boziolitigdo men de ge bouwen van hot bedrijf om daarna per auto eon rondgang door den proefpolder te ma ken. Do oxcursisten hadden daarbij de gt- legcnhoid zich met eigen oogen van don prachtigon stand der gewassen to overtui gen en kregen voorts een indruk van de oogstwerkzaunheden, welke juist in vollen gang waren. Alvorens don proefpolder te verlaten werd een bezoek gebracht aan het gemaal Jhr Mr. Ch. J. M. Ruys dp Boercn- brouck. Vervolgens werd gereden naar de werken ten Noorden van het Sleemvijker- diop, waar ineri do eigenlijke ontginnings werken in («ogenschouw nam. Men reed langs het gemaal Prof. Dr. J. A. Slotemaker de Bruine en had daarna de gelegenheid de vrijwel ontoegankelijke moerasgronden in hun oorspronkelijken toestand to bezion, waardoor mon wel zeer onder den indruk kwam van de groote boféekenis van het work, dat bovendien nog zoo veel handen arbeid geeft. De excursie werd besloten mot een een voudigen maaltijd in het hotel „De Kroon" to Steenwijk. Do hoer Mr. II. Smccngo rnaakto zioh tot tolk der Eorsto Kamerleden waarbij hij zijn bewondering uitsprak over do resultaten van hot werk, dat tot nu toe reeds is uitge- voord cn do hoop uitsprak dat men do regeering bereid zou vinden de govraagde steun voor de voltooiing der werkon to ver- leonen. Namens de leden der Tweedo Kamer werd hot woord gevoerd door den hoer L. F. Duymaor van Twist. Sprekor is go#» onbekonde in dezo streken cn zeide dat de eigen aanschouwing van hetgeen hier tot stand gebracht is, hem bevestigd heeft in zijn overtuiging, dat deze streek do aan dacht van do landsrogcering ten vollo ver dient. Hij vertrouwde, dat ook de loden der Tweede Kamer orvoor zouden waken, dat de belangen van deze streek, wclko groo- tendeels van do voortzetting der werken afhankclij'k zijn, niet uit hot oog worden verloren. „SEX APPEAL" IN DEN HOLLANDSCHEN SCHOUWBURG Na eenlgo verandering opvoe. ring toegestaan. Amsterdam, 16 Aug. Nadat eenige veranderingen in den tekst der operette „Scx Appeal", welke sinds Zaterdagavond in den Hollandschcn Schouwburg, door het Agatha Reiff-ensemble werd opgevoerd en welke opvoering mot ingang van gister avond word verboden, zijn aangebracht, heeft de burgemeester thans de opvoering weer toegestaan. Do voorstellingen zullen met ingang van hedenavond in den Hol- landschen Schouwburg worden voortgezet. MANOEUVRES IN NOORD-BRABANT. Ter gelegenheid van de manoeuvres van de Lichte Brigade ln Noord-Brabant zal het gemeentebestuur van Breda a.s. Zondag middag om half vijf in het 6tadhuis een receptie houden, waartoe zijn uitgenoodigd de commandant van de Lichte Brigade met zijn staf en verder alle officieren, die aan de manoeuvres deelnemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7