FEUILLETON DE FREGATVOGEL Kasteelentocht langs de Loire Donderdag23Augustus 1934 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 33 e Jaargang No. 46 En naar romantisch Bretagne TWEEDE BLAD GEEN OPRUIEND GESCHRIFT ECHTELIJK DRAMA Interessante autotocht zonder moeilijkheden Voor liefhebbers van architectonische schoonheid, voor allen, die oen prachtige autoreis willen maken, zonder geplaagd te worden door hellingen, haarspeldbochten on kokende radiators, is de reis bestemd, welke wij thans in het kort zullen beschrij ven. Hierbij nemen wij aan, dat gij den weg naar de Ville Lumièrc zult kunnen vinden; van Nederland uit staan drie rou tes voor u open: door het Maasdal, dus over Luik, Namen, Dinant, Reims en Meaux door het Vlnamsche land via 'Antwerpen, Gent en vervolgens langs Rijs- sel, Amiens en Chantilly en tenslotte de directe weg, welke vooral van het westen des lands uit in aanmerking komt: Antwer pen, Brussel-Bergen (Mons), St. Quentin, Compiègne, Scnlis, Parijs. Do moderne automobilist, gewapend met. een handvol douanedocumenten, zal aan de grenzen geen overlast hebben, tenzij... een Fran- sche douanier slecht geslapen heeft en tus- schen zakdoeken, boorden en aspirine op zoek gaat naar een vergeten sigaret. Zoo bevinden we ons dan op de Place dc la Concorde, "net „ziedende" verkeer in Frankrijks hoofdstad heeft ons opge nomen en zie... het valt mee, de drukte is enorm, maar iedereen rijdt er met „ge- voel-voor-den-weg". Overigens: als gij Pa rijs vermijden wilt is dat zeer goed moge lijk, de A. N. W. B. zal u gaarne een wegje buitenom aanwijzen. Door uitge strekte boschen gaat het nu over bizonder goede wegen zuidwaarts naar de vroegere vorstelijke residentie Fontainebleau, daar na door een vrij eentonige streek, verder naar Orleans met de statige catlicdraal. Het kasteelen-centrum. De benedenloop van de Loire is terecht beroemd om de schier ontelbare bouwwer ken, die haar oevers sieren, het kasteelen centrum, (waar men dus de meeste trot- sche gebouwen in kort bestek bij elkander vindt), ligt tusschen Blois en Tours (zie het schetskaartje, ons toegezonden door den A. N. W. B-Toeristenbond voor Neder land). Van Orleans uitgaande passeert men allereerst het dorp Cléry met een ver maarde graftombe van Louis XI. Al spoe dig komt men daarna in het mooie Fóret de Boulogne, dat zich tot voorbij Cham- bord uitstrekt. In deze contreien verkeeren enkele wegen in minder goeden staat. Men kan deze echter niet vermijden, zonder te vens veel schoons te ontgaan. Hier vindt men een van de meest bekende Fransche kasteelen, gelegen temidden van een park van meer dan 5000 hectare. De muur, welke het kasteel omringt, heeft een lengte van 32 K.M. De talloozc torens, dakvensters en schoorsteenen, prijken met de rijkste or namentiek der Renaissance. Het inwendige is... grootendeels kaal en leeg, merkwaar dig is evenwel de monumentale wentel trap. Tiet kasteel Beauregard, in 1520 ge bouwd, doch in de 10e eeuw practisch ge heel vernieuwd, ligt in bet Fóret de Russy, een bosch tusschen Chambord cn de stad Blois. bekend door de St. Nicolaaskerk en een buitengewoon mooi kasteel. Van Blois over Amboise en Ciiaumont (met de Pago de de Chanteloup, een zonderlinge toren) order rijdend in de richting Tours, pas seert men weder twee kasteelen. Den kort- sten weg naar Tours moet men niet volgen, maar een omweg maken (van 104 K.M.) via Montrésor. Dan komt men allereerst langs Chcnonceau met een merkwaardig kasteel uit het begin der IGo eeuw, vervolgens pas seert men de ruïnes van liet slot Mon- trichard met de bekende wijnkelders van Monmousscau (bezienswaardig!), dan een renaissancekasteel te St. Aignan, s/Chcr, daarna liet plaatsje Valencav, en het om muurde kasteel Montrésor, vanwaar de weg door een uitgestrekt bosch via Loches (vele bezienswaardige gebouwen en kastee len) naar Tours loopt, waar een fraaie Gotliisclie catlicdraal en een modern stad buis de aandacht vragen. Maar nog is de keten van kasteelen niet ten einde: verder westwaarts rijdend (naar Nantes), passeert men o. m. de chateaux te Luynes, Langeais, Azav-le-Rideau. Mont soroau en Saumur, terwijl in het bizonder genoemd moet worden de merkwaardige Romeinschef?) toren van Cing Mars la Pile, ongeveer 20 K.M. ten westen van Tours, Ook voorbij Angers komt men nog langs interessante bouwwerken, men volgt, dan den weg langs den linkeroever van de Loire, welke prachtige vergezichten biedt, zoodat de 90 K.M. naar de fraaie oude stad Nantes spoedig afgelegd zijn. Naar hel land der „Zwarte Bergen". Nu nadert het romantische land van Bretagne heel snel. door oen vrijwel vlakke omgeving (aan de kust zijn hier vele moerassen te vinden) vliegt de wagen voor uit. Maar het aardige stadje Vannes wettigt een vrij lang oponthoud, alleen al om een boottocht te gaan maken op de Gólfe de Morbihan. een uitgestrekte watervlakte, die met de Golf van Biscaje in verbinding staat. Aardig zijn die kleine eilandjes, o. a. het Tie aux Moines met de schilderachtige kleedij zijner bewoonsters. Voorbij Auray ioopt dc weg langs dc kust; in de omge ving van Erdeven liggen de voor historische steengevaarten, z.g. „menhirs". Ook ziet men hier nog vele oude kleederdraoliten, in het bizonder tijdens de z.g. „Pardons", kerkelijke plechtigheden in Mei, Juni en September. De omgeving is hier zeer afwis selend, in de hadplaats Concarneau is de visschersvloot voorzien \an gekleurde zei len, als de zon daalt over den onmetelijkcn oceaan, levert de haven een buitengewoon aantrekkelijk schouwspel op. Indrukwekkend schoon is de Pointe du Raz, waar dc 80 meter hooge rotsen steil uit do zee oprijzen. Men komt nu aan de noordwestelijke kust van Bretagne, bcruchi vanwege de vele klippen, interessant ech ter voor den toerist. Het landschap is som ber en woest, in het noorden liggen de Zwarte Bergen, welke in Bretonsche sagen zoo'n grooto rol vervullen, oostwaarts de Montagues du Mené. liet is in deze streken zoo volkomen te begrijpen, dat de Bretons hun eigen zeden en gewoonten vrijwel on- vervalscht hebben welen te bewaren. Dit gebied staat op zichzelf, de natuur heeft het tot eenzaamheid voorbestemd. Rijk is de historie van dit land. hier vindt men vele ruwe gedenkteekens der Druïden, hier zijn in vroeger eeuwen verwoede gevechten geleverd, hier spreekt men nog heden ten dage een dialect, dat officieel als zelfstan dige taal erkend is. Dit is een Keltisch dia lect, dat verwantschap vertoont met dc bergdialectcn van Schotland. Een merk waardig verschil bestaat er tusschen de be woners der kuststreken en de menschen uit centraal-Brctagne, wat terug tc voeren is op den invloed van de Noormannen. Een groot contrast: Deauville. Verder rijdend volgen wij op onze route gedeeltelijk de prachtige noordkust. Hier liggen typische oude steden (Morlaix, Tre- guier, St. Briéuc, Lambnlle). Hier vindt men merkwaardige visschersplaalsjes (St. Malo). En dan buigt de weg naar het oos ten, naar tiet, eveneens belangwekkende Normandischo land. Mont St. Michel, ge bouwd op een granietrots, die uit de baai oprijst en door een dijk met den vasten wal verbonden, is qua ligging en wegens de prachtige kerk en abdij een van de grootste bezienswaardigheden van Frank rijk. Het landschap is interessant, hier en daar rijdt men door de duinen. Caen, Dives, Tourville en Honflrur zijn interessante ste den, Lisieux, een bekend bedevaart-oord. Hier ligt... Deauville. de vermaarde, hypermondaine badplaats, wel in fel con trast met bet tevoren doorkruiste Bretagne. En zoo volgen verder in bonte volgorde, telkens gescheiden door afwisselende land schappen Pont Auderncr, Bourg Achard, Rouaan en Beauvais lot in Amiens aanslui ting verkregen wordt op den terugweg ParijsNederland. Dok kan men (van Rouaan uit) den weg floor het Seinedal volgen, men komt dan via Louviers en St. Germain weer in Parijs. Maar hoe dan ook, iedereen, die gevoel heeft voor folklore, voor natuur- en steden schoon, voor overleveringen uit een voor historisch verleden, zal van deze reis door West Frankrijk meer dan voldaan tcrug- keeren. Frankrijk als toerislenland liet is toch wel buitengewoon veelzijdig. Eilometerafstaoden. Evenmin als in bovenstaande beschrijving alles genoemd kon worden, wat voor den toerist van belang is evenmin kunnen wij thans een zeer gedetailleerd route- schema publicecren. Aangezien echter vele automobilisten den tocht misschien in om gekeerde richting willen rijden, is liet van belang de kilomelcrafstanden in beide rich tingen tc geven. WEENSCH BEZOEK. 's-G raven h age, 22 Aug. Er is in ons land een reisgezelschap gearriveerd van de Weensühe reisvereeniging Irut. Het doel van zijn reis is, propaganda tc maken ter bevordering van het vreemdelingenverkeer van Oostenrijk naar Nederland. Het is de eerste maal, dat zulk een tocht wordt on dernomen. Oberstaatsbahnral dr. Keiler heeft de leiding en men reist in een Oosten- rijksche autocar. Men heeft 's-Gravenhage bezocht, is gisteren in „Meerrust" te War mond de gast geweest van de vereeniging NederlandOostenrijk en gaat heden via Haarlem naar Amsterdam, om daarna nog Utrecht en andere steden in ons land te bezoeken. Een verdachte voor den Arm sterdamschen Politierechter vrijgesproken Amsterdam, 22 Augustu... Een 21-ja rigo jongeman, schilder van beroep, moest vandaag voor den politierechter verschij non, verdacht van het verspreiden van op ruiende geschriften, tijdens de ongeregeld heden te Amsterdam op S Juli. Het betrof hier manifesten, opgesteld door de O.S.P., waarin werd opgewekt tot solidariteit met de arbeiders van den Jor dan n De jongeman kwam met het bekende verhaal: „ik had van den inhoud van de biljetten geen kennis genomen. Op dien avond kwam een jongen naar rne toe, die ik oppervlakkig ken. Hij vroeg me of ik wat extra's wilde verdienen. Er moesten wat strooibiljetten worden rondgebracht cn ik dacht aldus verd dat 't voor een manufacturenwinkel was President: Denkt u, dai de O.S.r. in ma nufacturen handelt? Verdachte Neen. dat niet. maar ik heb erg weinig verstand van politiek, ik bemoei me er nooit mee. President: Behalve op 8 Juli? Vond u het niet vreemd, dat u voor het rondbrengen van 20 k 25 st rooi b i 1 jet ten 50 cent zou krij gen? Verdachte geeft ook hier een verklaring van. Ja, ziet u. ik dacht, dat 't filantropie van Harry was. en dnt vond ik aardig Maar, besluit verdachte, t liep anders af. ik stond op Harry te wachten en toen werd ik gearresteerd „door een agent in burger". President; Dus u hebt die dikke letters boven bet manifest ook niet gelezen? Verdachte ontkent ook dit. het was don ker cn hij interesseerde zich niet voor den inhoud De officier van justitie, mr Van Dulle- mcn. is van meerling, dat de inhoud van het manifest opruiend is. ook de versprei ding met het oogmerk om op to ruien, staat naar sprekers mecning vast. Het O M. requireerde vervolgens een ge vangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. Mr. Th. Eskcns pleitte vrijspraak op ju ridische en feitelijke gronden. Voorts vroeg pl. dc onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. De politierechter, onmiddellijk vonnis wijzende, was van mecning. dat de inhoud van het pamflet zeer onbehoorlijk en zelfs gevaarlijk was. doch het valt z.i. niet on der artikel 131 of 132 van het Wetboek van Strafrecht, bet is niet direct opruiend te noemen. De steller van het pamflet is langs d^n rand van den afgrond gegaan, doch hij is er nog niet in gevallen. Op grond van het niet opruiend zijn van het pamflet sprak de politierechter den man vrij on gelastte hij zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Hiermede bericht, ik U, de OPENING op heden, DONDERDAG 23 AUGUSTUS, van mijn geheel naar de moderne cischen in gerichte BANKETBAKKERIJ Annex CHOCOLATERIE aan de VERMEERSTRAAT 28, hoek Memlings't.raat, en noodLg U beleefd tot een bezoek uit. Door een nette en prompte bediening, hoop ik Uw gunst en vertrouwen te blijven genie ten, hetwelk ik in mijn vorige zaak (Meison de Jager, Langestraat 56) zooveel jaren van U heb mogen ondervinden. Mijn telefoonnummer blijft No. 115. Beleefd aanbevelend Hoogachtend H. VAN DE PAVERT LANDBOUWSTER DOODGEREDEN Mille, 22 Aug. Gistermiddag werd de landbouwster, de weduwe M. van den Boo gaard uit Mille, die per fiets op den weg van Volkel naar Mille reed, door een auto van den destructordicnst van den Ned. Ccntr. Boerenbond gegrepen cn gedood. Zij laat een gezin met deels nog jeugdige kin deren achter. Amsterdam. 22 Aug. Een vrouw, die gisteravond met eeriige andere werksters baar bezigheden verrichtte in het hoofd kantoor van de Waterleiding aan de "Nieu we Ileerengracht, ontving de mededceling, dat haar man, die buiten stond, haar wenschte te spreken. Zij begaf zich naar de deur en voerde met den man, van wion zij gescheiden leeft. eer. kort gesprek. Over en weer maakten zij elkaar verwijten tot plot seling dc man, die blijkbaar zeer overspan nen was. oen mes trok cn de vrouw daar mee aan de borst verwondde, waarna hij de vlucht nam De vrouw bleek niet ernstig gewond to zijn. In het Binnengasthuis, waarheen zij per auto werd gebracht, werd zij verbonden en vervolgens naar huis ver voerd De man is in zijn radeloosheid aan het zwerven geraakt en eindelijk in Leiden terecht gekomen, waar hij zich bij do po litie meldde en vertelde wat hij had ge daan. De Leidsche politie hield hem daarop vast en hoeft hem vanmorgen op transport gesteld naar Amsterdam, waar de politie van het bureau J. D. Meyerplein zich ver der met het onderzoek zal belasten. Amsterdam, 22 Aug. De man, die gis teravond voor do deur van bet hoofdkan toor der waterleiding aan de Nieuwe Hee rengracht do vrouw, van wie hij gescheiden leefde, met een mes aan de borst had ver wond. zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Gebleken is dat bij het mes gisteren heeft gekocht, zoodat vrij wel aangenomen knn worden, dat hij met voorbedachten rade de daad heeft, gepleegd. HET FEEST DER NED. SCHEEPS- BOUWMAATIJ. Amsterdam, 22 Aug De directie van de N.V. Scheepsbouwmaatschappij deelt ons mede, dat met het nog op de ongun stige tijdsomstandigheden besloten is, de herdenking van liet 40-jarig bestaan der onderneming op 25 Augustus a.s. in alle tilto te vieren en ook van het houden ecner officieele receptie af te zien Eenige bloemenhulde wordt niet verwacht en de kantoren zullen op genoemden datum na 11 uur voormiddag gesloten zijn. HET VERTREK DER TREINEN VOOR DE „CHRISTIAAN HUYGENS". Amsterdam. 22 Aug. Dc N.V. Stoom vaart Mij. Nederland meldt nader, dat de speciale trein met passagiers en post op het d.d. 24 Augustus a.s. van Genua ver trekkende motorschip „Christiaan Huy- gens" Donderdagmorgen om 8.55 van den Haag SS. zal vertrekken Vertrek van Utrecht. C.S. om 9.58, van Arnhem 10.54, van Nijmegen 1131. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 8.23, van Am- terdam W.P. 8.47; de aansluitende trein an Rotterdam-Maas vertrekt om 8.34. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen te .31. BEJAARD ZWEMMER VERDRONKEN Eindhoven. 22 Aug. Hedenmorgen is het lijk van een 77-jarigcn werkman uit het Eindhovcnsche kanaal opgehaald. De man, die aan toevallen leed. is vermoede lijk gaan zwqmjiien cn onwel geworden. Het heöte wat men doen kan, i6 goed te doen, wat men doet. door GEORGE OWEN BAXTER naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. Bij zulk een snelheid kon de beruchte Renney zelfs niet afstappen. De weg leidde door een pas met hooge rotsen aan heide zijden; deze weken plot seling in de schemering uit elkander en de locomotief floot voor een halte. De trein stond stil in een verspreid liggend b^rg- stadje en Geraldi bukte zich in zijn zit plaats en lette goed op de groep uilstijgen- de reizigers. Dc laatste was Renney, die achteloos naar den hoek van het perron slenterde en de groep, die uit den trein stapte, opnam als iemand, die geen werke lijke achterdocht koestert en daarom slechts met een half oog oplet. Een woeste trilling van voldoening liep door Geraldi's lichaam; zelfs Renney zou Piet half zoo gevaarlijk zijn, nu die groote zelfvoldoening over hem gekomen was. Toen, zich laag bukkend, liep Geraldi vlug door den trein naar voren en bereikte het voorste rij'tuig, toen de locomotief zich Weer in beweging zette. Od de treden van het slation afgekeerd, wachtte hij zijn kans af en, terwijl zij een rij goederenwagens op een zijspoor passeerden, sprong hij naar beneden en liep hard om den trein heen. Tegen den tijd dat de personentrein voorbij was, stond hij tusschen twee goe derenwagens, keek voorzichtig rond en zag de onmiskenbare omtrekken van Renney, die nog tegen een hoek van het stations gebouw geleund stond. Zelfs op het oogenblik van triomf bleek Renney in staat te zijn danig voorzichtig te blijven, maar tenslotte wendde hij zich om en Geraldi aarzelde niet; hij stak vlug de tusschenliggende sporen over en liep hard om het stationsgebouw heen, in tijds om Renney kalm de hoofdstraat van de stad te zien opwandelen. Geraldi volgde hem. Driemaal wendde de onrustige Renney zich om, om achter zich te kijken en drie maal werd Geraldi plotseling een slente rende nietsdoener, die tegen een boom of een huis aanleunde; eindelijk ging de achtervolgde een hotel binnen en Geraldi volgde hem brutaalweg. Naar binnen glurende, kon hij het bureau zien, waar Renney in druk gesprek was met den klerk. Die conversatie duurde eenige minuten en toen zij uitgesproken waren, verdween Geraldi achter een groep luidsprekende leegloopers op do veranda. Renney kwam dadelijk naar buiten, bleef een oogenblik op de sloep staan en liep daarop vlug de straat in. Geraldi verliet ook de veranda; hij had den indruk, dat de jacht nu zoo op haar einde liep, dat het volgen niet langer de juiste manier was met zulk een geslepen man als Renney. Hij liep om het hotel heen en kwam hijgend weer binnen, snelde naar het bureau van den klerk en leunde er overheen, blijkbaar naar adem snakkend. „Een kennis van mij is hier een oogen blik geleden geweest, vroeg naar een ouden vriend, hij zou bericht hier achterlaten, waar hij naar toe gegaan is. Heeft hij een boodschap achter gelaten?" De klerk keek Geraldi schuin aan, maar een man, die rood is van do haast, ziet er nooit verdacht uit. „Vroeg naar Toomcy?" vroeg hij. „Juist", knikte Geraldi, want Robert Asprey zou natuurlijk nooit onder zijn eigen naam bekend zijn. „Hij heeft geen boodschap achter gela ten". „Denk eens even na, het moet wel". „Neen". „Wel, waar is Toomey dan? Dan ga ik naar hem toe. „Dan zul je een paard moeten nemen", grinnikte de klerk en keek naar de slor dige, bestoven kleeren van Geraldi. „Ik heb mijn tweespan!" „Probeer maar eens het Lamsonpad te loopen!" zeide de klerk met een ernstigen hoofdknik. „Wel?" „Het is acht mijltwee uur bij daglicht". „Waar begint het pad?" „Achter stad. Neem den linker oever van de kreek; er is maar één pad over den gcheelen afstand. Toomey heeft zijn hut ongeveer acht mijl hier vandaan. Wat be- teekent die haast met nieuws voor Too mey? Is er een rijke broer van hem gestor ven?" Geraldi snelde weg. In het westen is men geneigd om reizen te voet als een vreese- lijke kwelling te bschouwen, maar Gera-ldi kende menig pad waar een man sneller is dan het beste paard, dat ooit een bergpad betreden lieeft. Uit den toon van den klerk maakte hij op, dat dit zulk een pad was cn hij verloor geen tijd om naar een paard om te zien. Renney zou dat zonder twijfel doen en de verloren oogenblikken zouden Geraldi misschien den moordenaar voor doen zijn. Hij liep door dc hoofdstraat, bereikte de kreek, luisterde een oogenblik naar het schuimende water en nam daarop den lin ker oever, zooals hem gezegd was Hij be gon op een sukkeldraf te loopen; lang ge leden had hij dit van Mexicaansche India nen geleerd de kunst om lang met dien schuifelenden pas te loopen, zoodat de mijlen worden verslonden zonder grooto eischen te stellen aan de ademhaling. Spoedig begon de weg t© stijgen; toch hield hij zijn gang vol, maakte slechts zijn passen wat korter en steeg, gedurig in de duisternis. 1-Iet was zwaar loopen cn hij kon begrijpen, waarom de klerk had ge zegd twee uur bij dag! Want hij inocst el- ken stap aanvoelen en tweemaal struikelde hij viel en bijna over puntige rotsblokken. De een of andere haastige klipgeit moest dezen weg hebben gekozen; er was niets, dat deed denken aan menschelijk werk of menschelijk overleg; het pad liep steil op en daalde scherp naar beneden. Zijn adem begon hem nu te begeven cn hij moest weer overgaan tot snel wandelen. Hij begon wat bijna een steile muur was te beklimmen cn bereikte eindelijk een hooge kruin. In de duisternis stil staande, begreep hij niet, hoe een paard over zulk een weg zou kun nen gaan en hoewel hij sterke zenuwen had, kon hij een lichte rilling niet onder drukken bij de gedachte, dat men zou pro- beeren dien weg in de duisternis te rijden. Achter hem lag de groote donkere trog van de vallei met de fonkelende lichten in het midden; voor hem de verdere woeste wildernis van bergen tegen den hemel op- spitsend. Hij ging weer een steile helling af, daar na liep het pad weer gemakkelijker door en kon hij zijn pas verhaasten. Hij schatte, dat hij minstens zes of zeven mijl van de stad verwijderd moest zijn en stond stil om op adem te komen, toen hij achter zich het geluid van paardenhoeven hoorde; hij keek om cn zag vonken uit de sleenen spatten! Iemand kwam hem achterop! Renney? HOOFDSTUK XV. Geraldi liet zich op een knie zakken om gemakkelijker te kunnen ademen en na to denken; hij kon zich niet voorstellen, dat een ander menschelijk wezen de wanhopige kansen zou willen loopen van dat nacht werk niemand, behalve dan Renney, den beroeps-desperado. En toch, waarom zou Renney zulk een haast maken, behalve dan uit natuurlijke woestheid? Geraldi stond in twijfel; als hij er zeker van kon zijn, dat het Renney was, dan kon hij een revolver trekken en hem neerschieten met even weinig gewetensbezwaar als wan neer het een dollen hond betrof, want hij had nu niet langer de aanwijzingen van Renney noodig om Robert Asprey te berei ken. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5