GEELGOLF! AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON Maandag 3 September 1934 33e Jaargang No. 55 TWEEDE BLAD DRIE KINDEREN VERBRAND Spelen met lucifers de oorzaak Begrafenis van het vermoorde meisje DE CIJNS AAN HET VERKEER WERKEN UIT HET 60 MILLIOEN- PLAN Overeenstemming voor Rotterdam De kwaiiteitsbatterij voor zaklantaarns. Brandtijd 8-10 uur. W. J. ARLAR A. VAN BEEK C. VAN EIJS HUIB HOLSTEIJN B. VAN DEN HOVEN R. KORSTANJE OTTO KRUGER JOS. NEFKENS H. C. RAVESLOOT H. VAN IJKEN FELLE BRAND TE ROTTERDAM DE FREGATVOGEL Noodlottige brand in een boerderij te Ernst Ernst, 2 September. Hedenmorgen tegen half zes is door tot nu toe onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe Vossclman in de Achterenk to Ernst. Terwijl de moeder met twee zoon6 van reep. 14 en 15 jaar naar de weide was ge gaan om koeien te melken, bleven zeven kinderen van vier lot veertien jaar alleen thuis achter. In een kamer van de boerderij is toen plotseling brand uitgebroken. Een der ze ven kinderen, die rook had waargenomen, waarschuwde do overigen en liep toen snoi naar een buurvrouw. Inmiddels konden vier van de zeven zich naar buiten in veiligheid brengen. Drie meisjes van 4, 5 en 6 jaar zijn in de vlam rnen omgekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, 'doch kon niet verhinderen dat de boerderij alsmede eenigo schuren en de inboedel ge heel verloren gingen. Een paar kalveren en een stier kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt De lijkjes van de drie lachtoffers zijn naar een nabijgelegen schuurtje gebracht. De moeder i6 met haar overgebleven kin deren bij de familie Tellenge ondergebracht. E ms t, 2 September. Omtrent de zoo nood lottigo boerderijbrand kan nader worden gemeld, dat deze moet worden toegeschre ven aan het spelen met lucifers door de kinderen, die zijn omgekomen. Het oudste meisje van negen jaar werd wakker, to?u de kinderen begonnen te schreien. Zij ging het vertrek binnen om te zien wat er aan de hand was en ontdekte toen, nat een der vlocrkleedjes in brand stond. Zij ging 6nel weg om een emmer water te halen, doch zij kon geen emmer vinden. Toen zij terugkwam 6tond de geheele kamer reeds in lichter laaie. Zij slaagde er nog in een der kinderen te grijpen, doch de drie an dere, de vierjarige Frederika, de vijfjarige Grada en'de zesjarige Hermina konden niet ■worden gered en zijn allen in hun bedjes verbrand. De twee jongens van het gezin, die in een aangrenzend vertrek sliepen, kon den nog op tijd ontkomen. Van alle kant kwam hulp opdagen en de brandweer van Vaassen was eveneens spoedig ter piaatse. Tegen de vuurzee kon echter niets worden gedaan. Een buurman hoeft nog getracht van buiten af een raam te openen, tenein de de kinderen te bevrijden, doch helaas moest hij deze poging opgeven. De moeder was door het gebeurde radeloos. De burge meester van Epe was bij het blusschings- werk aanwezig. De brand en do tragische dood van de drie kinderen heeft, naar men begrijpen zal, groote ontsteltenis gewekt. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN. Reuter seint uit Oslo dat H.M. de Konin gin en II. K H. Prinses Juliana na Zater dag do lunch bij Koning Haakon op diens zomerverblijf bij Oslo te hebben gebruikt, naar Aasgaardstrand zijn teruggekeerd. TERUGKOMST VAN DE KONINGIN. H M. dc Konigin zal met het stoomschip Tabinta van de Maatschappij Nederland op 8 September uit Noorwegen naar ons land lerugkecrcn. Duizenden schrijdenvolgens Joodsch gebruikachier den rouwstoet Amsterdam e 2 September. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer van den gruwelijke» moord, welke de vorige week in de hoofdstad beeft plaats gehad, de acht-jarige Sonja Beugeltasch, is Zon dagmiddag op de Joodschc Begraafplaats te Dicmcn aan de schoot der aarde toever trouwd. Het lijkje was, nadat liet door do justitie was vrijgegeven, van het Binnengasthuis naar het Reinigingshuis van het Ned. Israel. Ziekenhuis aan do Nieuwe Kerkstraat overgebracht. Reeds lang vóór twaalf uur Zondagmid dag, op welk tijdstip het vertrek van daar naar Diemen was vastgesteld, hadden zich duizenden belangstellenden in de omgeving verzameld. Dc politie had uitgebreide ordemaatrege len genomen, waarbij het verkeer in de om geving van de Nieuwe Kerkstraat en korten tijd, toen de stoet zich in beweging had ge zet, ook het tramverkeer door de Plantage Iverklaan, werd omgelegd Doodschc stilte heerschte er. toen het kistje met. de stoffelijke resten uit liet Rei- nigingshuis werd gedragen. Achter de rouwkoets schreden duizenden, die, volgens Joodsch gebruik, op deze wijze hun mede leven wilden tooncn. Voorop liep de Opper rabbijn, A. S Onderwijzer en Rabbijn L. II. Sarlouis en andere vooraanstaande perso nen uit de Joodschc gemeente. Onder dc belangstellenden bevonden zich verder de Comm'ssaTis van Politie, De Jong. Inspec teur de Kater, Rechercheur Polle, die de grouwclijke vondst in het bananenpakhuis had gedaan en vele anderen Langs de gchcele route, die de stoet volg de, hadden zich duizenden belangstellenden opgesteld. Tot de Plantage Middenlaan liet de politie degenen, die de rouwkoets te voet volgden, meeloopen. Toen vormde zich de lange stoet auto's één auto met bijna. 40 bloemstukken van familieleden, buurt- genooten, een speeltuinvereeniging. school vriendinnetjes en ook van het personeel van het politiebureau aan het J. D. Meyerplcin en een 15-tal volgauto's reed achter den rouwwagen en reed naar de synagoge in de Linnaeusstraat. waar opnieuw een massa belangstellenden stonden te wachten. Tot de grens der gemeente gaven op deze wijze de menschcn uiting aan hun deelneming. Honderden hadden zich ook begeven naai de begraafplaats te Diemen, waar de stoet te ruim half één aankwam In het Reinigingshuis op de begraaf plaats, waar de secretaris Dr. Sluys de Ned. Israël. Hoofdsynagoge vertegenwoordigde, sprak Rabbijn Sarlouis naar aanleiding van de spreuk „Zij, die naar huis gaan, ruston, doch zij, die achterblijven dragen de zor gen." Aan het graf betuigde een vertegenwoor diger van de Speeltuinvereeniging Het Cen trum de innige deelneming van allen. Door auto aangereden en gedood, Groningen, 1 Sept. Vanmiddag is de 17-jarigo wielrijdster C. Behing uit Pcize aan den Heerenweg te Groningen aange reden door een auto, bestuurd door S". de B. en zóó zwaar gewond, dat zij spoedig na de aanrijding ie overleden. Naar de oor zaak van de aanrijding wordt nog oen on derzoek ingesteld. Motorrijder contra auto. Apeldoorn, 2 Sept. Zaterdagmiddag omstreeks half zes is op den straatweg (e Ernst, nabij het kruispunt Oranjeweg, een motorrijder in botsing gekomen met een auto, komende uit de richting Vaassen. De motorrijder, de heer Witvoet uit Appel scha werd van zijn motor geslingerd en met een schouderfractuur en een gapende wonde van zijn rechterbeen naar het zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Auto tegen oen boom. Bergen op Zoom, 1 Sept. Hedenmid dag omstreeks vier uur kwam uit de rich ting Steenbergen een auto. bestuurd door den beer Hallman uit Princenhage, den weg naar Kruisland op. Hij was vergezeld door den heer Bosman uit Rotterdam. Op een gegeven oogenblik bij het nemen van een bocht slipte de auto en botste tegen den boom, waarna de wagen van den dijk stortte. H. werd licht gewond, doch B. moet-t met inwendige kneuzingen worden overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis te Steenbergen. Hij verkeert in levensgevaar. Door auto overreden en gedood. Te Oudehorne is het driejarig dochtertje van deu beer M. v. d. Linde door een auto uit Oranjewoud aangereden en zoo ernstig verwond, dat het na een paar uur is over leden. Onverwacht noodlottige afloop eener aanrijding. Dinsdagmiddag had op den hoek Dub- belo Buurt en Koemarkt te Purmerend een aanrijding plaats tusschcn een auto en een wielrijdster, mej. S., welke oogcn6chijnlijk zonder ongelukken was afgeloopen. De wielrijdster ging namelijk per fiets weer naar hui*. Thuisgekomen stortte zij even wel neer en klaagde over inwendige pij nen. De dokter, die verscheuring van de ingewanden constateerde, achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk, waar zij Zaterdag is overleden. Motor botst op auto. Twes zwaar gewonden. Laren, 2 Sept. Op den Nieuwen Rijks weg ter hoogte van de grens Laren—Eem- ncs heeft hedenmiddag omstreeks kwart voor zes een ernstige aanrijding plaat6 ge had tusschen een moterrijwiel en een auto, bestuurd door mevr. F. B. uit Haarlem. Mej. B., die achter het 6tuur van den auto zat, stak geruimen tijd voordat zij den .oprit naar de tlieoschenkerij „De Wit te Bergen" wilde inrijden, haar richting aanwijzer uit. Toen zij den weg overstak, kwamen juist van tegenovergestelde rich ting twee motorrijders aan. De motorrijder J. S. B. Rings uit Zandvoort, met op de duo een dame die voorop reed vloog in volle vaart tegen den nu to op. Do duorijd6ter werd van den motor af- geslingerd, vloog over den auto heen en kwam aan de andere zijde van den weg terocht. Zij bleef met een zware hersen schudding en een bloedende hoofdwonde bewusteloos liggen. De motorrijder kwam op een berm rechts van cjen weg terecht cn was er nog erger aan toe. Hij had een schedelbasis-froctuur en een dubbele dij beenbreuk, benevens ernstigo inwendige kneuzingen. Beide slachtoffers zijn, nadat do cer6te hulp verleend was door een dok ter uit Aarle-Rixtel, die toevallig in do theeschenkerij gezeten was, per ziekenauto naar de Majella Stichting te Bussum ver voerd. De auto kwam in een greppel rechts van don weg terecht en werd licht beschadigd. Dc inzittenden bekwamen lichte verwon dingen door glasscherven. Naar wij vernemen is de tweede motor rijder, die achter den heer J. S. B. Ring» reed, de schuld van het ongeluk. Daar hij echter doorreed, is hij onbekend gebleven. De identiteit van do duorijdster kon nog niet vastgesteld worden. Amsterdam, 31 Aug Tusschen het bestuur van het Werkfonds 1934 en do be sturen der betrokken bouwvakorganisaties is ook onderhandeld over do werken, die uit bet 60-mfllioenenplan in Rotterdam zul len worden uitgevoerd. Voor deze gemeente was oen zestigtal werken voorgesteld, tot oen bedrag van rond 2,400,000.—. Over twee van dc hier voorgestelde werken werd tusschcn de Com missie en do arbeidersorganisaties geen overeenstemming bereikt. Do bouw van het politicbureau en van een Gymnasium op voorwaarden als voor dc werkverruiming overeengekomen zouden worden, te lateD jitvoeren, werd door de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties afgewezeD. Daarentegen, zoo meldt het orgaan van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, werd een viertal werken, waarvan zeker was dat zij anders niet ter hand genomen zouden worden, geaccepteerd. Deze werken zijnde demping van de Schie, het herstel van den S. Loureustoren, de afbouw van het ziekenhuis aan den Lin- ker-Maasoever cn het vernieuwen van een brug, die reeds sinds langen tijd voor liet verkeer is gesloten. Het laatste werk werd alleen aanvaard om eventueele onderhandelingen van de Commissie met dc metaalbewerkersorgani saties niet te bemoeilijken. Voor wat het vervolgen van den ziekeu huishouw betreft, stond vast, dat daarvan in jaren in Rotterdam geen sprake zou zijn, wanneer het Werkfonds niet tc hulp kwam. Waar aan het tot stand komen van dit werk een belangrijke socoalc kant zit. waarbij vooral arbeidersbelangen betrokken zijn, waren de arbeidersorganisaties, zoo meldt liet blad, bereid in de gegeven omstandig heden toestemming voor het uitvoeren van dit werk voor lagere loonen dan do Collec tieve Arbeidsovereenkomst voorschrijft le geven. De St. Laurenstoren heeft sinds lang be hoefte aan reparatie, welke reparatie, als gevolg van de tijdsomstandigheden werd uitgesteld. Thans zal het geheele werk worden ter hand genomen. Het dempen van de Schie stond reeds sinds eenigen tijd op de nominatie, om als werkverschaffing te worden uitgevoerd, in welk geval zeer zeker beduidend lagere arbeidsvoorwaarden zouden golden, dan wanneer het werk onder vigeur van het Werkfonds zou kunnen worden gebracht. Omtrent deze vier werken werd met de Commissie overeenstemming verkregen. De regeering zal worden geadviseerd dö wer ken op de overeengekomen voorwaarden te laten uitvoeren. Wanneer de Regecring haar goedkeuring verleent, zal dus met vier werken in Rot terdam en vier werken in Amsterdam voor rekening van het Werkfonds worden be gonnen. (Telegraaf). Verkrijgbaar bij: Leusderweg 151 Bloemendalscbestraat 47 Oudo Soasterweg 14. Utrcchtschestxaat 28 Kamp 20 L. Nicosiasstraat 8 Beekonsteinscbelaan 11 Utrochtscbeweg 24 i Biaschopsweg 81 Soesterweg 1214. Rotterdam, 2 September. Zondag morgen oven voor vijf uur hebben voorbij gangers ontdekt dat een felle brand was uitgebroken in het gebouwencomplex van de bakkerij van de firma T. den Hnrtigh aan den Bergweg te Rotterdam. Do brand bleek te woeden i» een houl- loods, welke op de binnenplaats staat. Deze loods deed dienst nis werkplaats voor het maken en schilderen van wagens. Vlak bij zijn de stallen van 35 paarden. Met groote moeite hebben politiuagenlen cn burgers do paarden langs een nauwe gang die heel dicht bij de vuurzee was gelegen, in veiligheid weten te brengen. De werkplaats brandde (olaal uit. Do brandweer kon niet verhinderen, dat de vlammen zich mededeelden nan een groot stcenen pakhuis vap do firma M. Vromen en Co., gelegen achter de bakkerij en uitkomende aan den voorkant aan de Heer Vrankestraat. In dit pakhuis, dat 60 bij 30 Meter groot is. was een groote partil papier opgeslagen. Hoewel er tusschcn dit papier-pakhuis en de brandende werkplaats een gang is van vier meter breedte, waren door de hitte de dakruitcn van het papier pakhuis gesprongen en had het papier al gauw vlam gevat, als gevolg van den wind, die de vlammen in de richting van het pakhuis blies Er bestond ook gevaar voor de omlig gende woningen, die door de bewoners wer den verlaten. De brandweer tastte het vuur in het papierpakhuis van verschillende kanten krachtig aan Nadat zij van vijf uur tot half negen inef acht stralen, waar van één op do moforspuit, had gewerkt, was de brand bedwongen De 6chade. die vrij aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt De oorzaak van den brand beeft men niet kunnen vaststellen. Er wordt gedacht aati de mogelijkheid van kortsluiting of broeiing. Het leven is waard geleefd te worden. door GEORGE OWEN BAXTER naar den Amerikaanschen roman bewerkt door J. M. P. 26 „Niet alleen ecn"^ip, maar een haan, zul len wij zeggen' „Ja, dat zou nog beter zijn", grinnikte dc oude man. „Een fijne haan wat voor kleur, vind je?" „Een jonge kleur, naar ik hoop", glim lachte de pandhuishouder. „Wit dus; geef ons een witten haan, Sam Lorenz". De oude man glimlachte niet meer. maar draaide zenuwachtig op zijn stoel en keek daarop nadenkend zijn metgezel aan. alsof er een dubbele belcekenis in diens laatste woorden lag opgesloten, con beleekenis van het grootste gewicht. „Een witte haan dus", zeide de fregat vogel. „Gewoonlijk hebben zij het malsclite vleesch, hè? Maar hij moet in elk geval zwarte poolen hebben." De kleine man luisterde met open mond. „Je ziet, dat ik veeleischend ben", glim lachte Geraldi. „Een witte haan met zwarte poolen wil ik hebben en met een koraal- rooden kam met zwart doorschoten De pandhuishoudcr sprong van zijn stoel op, alsof hij het niet langer kon uithouden; hij beefde. „Wie heeft je dat geleerd?" vroeg liij. „Als je zoo dc wereld doorkruist, pik je hier en daar wel eens wat op over goede kookkunst". „Geef mij een teeken", drong de oude man aan. „Maar je bent het met mij eens over dien haan?" „Ja, ja!" Hij stampte op den grond van ongeduld. „Wel, dan zouden wij dit idee op handslag kunnen aannemen". Wantrouwig gaf Lorenz Geraldi een band, bijna alsof hij verwachtte, dat deze zou branden als vuur, maar nauwelijks hadden de handpalmen elkander .aangeraakt, of hij trok zijn hand terug met den uitroep: „Jij bent een van hen! Je behoort bij hen!" Geraldi nam een andere sigaret. „Je ziet het nu zelf". „Ik ben een gek en een vader en een grootvader van gekken!" kermde de eige naar van den winkel. „Ik had het kunnen weten, ik had het ten minste kunnen raden" „Dat had je werkelijk wel kunnen doen Kom, zend nu eerst die andere lui weg". „Als ze tenminste niet kunnen helpen", zeide de ander zorgzaam. „Cr zijn heel han dige lui onder". „Natuurlijk", antwoordde Geraldi, „maar niet handig genoeg voor mij in deze aan gelegenheid. En doe mij nu een plezier cn inaak wat voort met wat ik nuodig heb, in het bijzonder met het paard. Je hebt een paar goede dieren hier, meen ik". „Ik kan je een paard geven voor de woestijn of een voor de bergen". „Geef mij een paard voor beide". „Dat is moeilijk", zeide Lorenz teleurge steld. „Je liebt een grijs paard hier met zwarte vlekken, dat zal het juiste voor mij zijn." Lorenz zuchtte. „Als je van dat paard afweet, dan weet je alles", zeide hij. „Ik zal het dadelijk zadelen." HOOFDSTUK XXI. Een uur lang werkten zij samen; de kleine hoekkarner van het pandhuis was be zaaid met pruiken, afgeknipte haren en fles- schen haarverf. Eindelijk ging Geraldi voor den spiegel staan cn bekeek zichzelf zorg vuldig, eerst aan de eene zijde cn teen aan de andere. Zijn haar was goudblond cn viel op zijn schouders neer op de oude wijze van de Indianen, die nog wel gevolgd wordt, doch uit de mode geraakt. Een blonde, korle knevel versierde zijn bovenlip en zijn wenk brauwen hadden dezelfde kleur. Hij scheen tevreden met zijn uiterlijk en zette met een zwaai een sombrero op van het hooge Mexicaansche model, versierd met gouden en zilveren banden. Hij droeg ook een Mcxicaansch baadje, glinsterend van rijk borduursel cn langs den naad van zijn broek waren zilveren schelpjes gehecht in een blinkende rij. Zijn pistoolkoppel was van witte geitenhuid cn de holsters waren van hetzelfde leer, terwijl dc parelmoeren kolven van een paar kostbare pistolen er uit staken. I-Iet costuum werd voltooid door van lange sporen voorziene rijlaarzen. „Is het zoo goed?" vroegGeraldi. De oude man bekeek hem met de half gesloten oogen van een kenner. „Het is net een beetje tc mooi om waar te zijn", zeide hij. „Wacht eens even". Hij zocht wat tus- schen zijn flcsschcn en verzocht Geraldi daarop om weer te gaan zitten. Eon half uur lang was hij nog zorgvuldig aan het werk cn toen hij klaar was, stond Geraldi op cn zag in den spiegel een gelaat, dat niet het zijne was. Een lidteeken liep van het voorhoofd over het linker oog; het ooglid zelf was heel weinig beschadigd cn dan liep het lidleeken verder over de wang, breeder wordend en dieper het vleesch sa mentrekkend, totdat het plotseling bij de kin spits toeloopend eindigde. Het was niet zoo zeer een verminking als wel een kenmerk van vechtlustige neigingen op het knappe gelaat van Geraldi. „Glimlach nu eens", zeide de oude man. Geraldi deed het en de spieren van zijn wang vertrokken het nieuwbakken lidtee ken. „Zoo is het beter", zeide Lorenz beslist. „Je bebt een eigen, bijzonderen glimlach en deze nieuwe grijns is juist scheef genoeg om hem niet te herkennen. Ik geloof niet, dat velen je zullen kennen, als je niet te veel praat." „Ik ben een Mexicaan", zeide Geraldi in zuiver Spaansch. „Ik heb niet dc Engelschc spraak, behalve een paar woorden hier cn daar „Dat maakt het perfect", zeide de oude man. „Het is niet de toon van iernand's stem. welke zoo va.ik wordt herkend, maai de manier van spreken, zijn w-oordenkeus cn z.ijn zinsbouw, waar het op aankomt. Je bent nu af, Geraldi, of ze moesten je onder een microscoop leggen." „En nu het paard". De oude man ging spijtig naar den ach terkant van den winkel, gevolgd door zijn metgezel; daar bukten zij door een zijdeur hoewel er geen opening in den muur tc zien was en liepen door een gang, welke plotseling toegang gaf tot den achterkant van een sclvuur, waar een zoete hooilucht hing. Aan den anderen kant van een hoog tus?chenschot stonden een menigte paarden en Geraldi herkende dc plaats als dio van den grootsten huurstal van do stad. Aan deze zijde echter waren inaar zes boxes cn in een der middelste zag bij het paard, dat hij wenschtc. Lorenz deed het halster af en leidde het dier bij dc manen naar builen. Het paard was zwaar gevlekt, de plekken zwart sche nen bij de knieën tezamen to vloeien, want van daar af waren de beenen als zwart ge polijst; de boeven waren ook puur ebben hout, evenals de neus. waarmede het dier langs Lorenz' schouder wreef. De kleine man >ekeek het roet doffe oogen. „Wel, zeg eens, heb je ooit een paard ge zien als dit?" „Eens heb ik een Nejd merrie gezien", zei de Geraldi, „en die geleek zoozeer op deze als twee horloges van denzelfden maker". „Nejd?" „Arabië". „O", zeide de ander enthousiast, „lvn dat is deze ook, puur Arabisch. Er is geen drup pel ander bloed bij". „Zoo, waar is deze merrie dan geboren?" „In Arabiö natuurlijk. nTn jóngen". „Wat drommel, boe hebben ze haar dan uit het land gekregen?". „Dat is een goscbicdenis op zichzelf. Er kwam een sjeik aan te pas of zooiets, dio het paard geheel gevolgd heeft tot aan deze zijde van den oceaan". „En toen?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5