SIERKUNST NV DE RAMP VAN DE MORRO CASTLE GEEN OPLOSSING IN HET TEXTIELCONFLICT OOK DE FISCUS KAN ZICH VERGISSEN DE EUROPA-RONDVLUCHT DUITSCHE BLADEN UIT OOSTENRIJK GEWEERD HET HOOGE WATER VAN DE NIJL HIJ HOOPT DE HONDERD TE HALEN llunnon wij, HU EVIORHOEKJE Men onderzoekt nog steeds, of misdadigheid in het spel is geweest New-York, 12 September. (V.D.) Vol gens berichten in de bladen zullen de ree- ders worden verplicht te zorgen, dat de schepen van onbrandbare stof vervaardigd zullen worden. Naar de bladen verder melden, zal de president het departement van justitie op dragen na te gaan of communistische krin gen te New York of Havanna betrokken zouden kunnen zijn bij de brandstichting op de Morro Castle. Over het aantal dooden en gewonden zijn vandaag opnieuw mededeelingen gedaan: 135 personen zouden om het leven zijn ge komen of worden vermist. Daaronder be vinden zich 93 passagiers. Vandaag is de chef van de radiotelegra fisten van de Morro Castle door de com missie van onderzoek gehoord Hij ver klaarde 30 minuten na het uitbreken van den brand opdracht te hebben gekregen S.O.S.-seinen te geven. De radiohut was op dat oogenblik reeds zoodanig in rook ge huld, dat hij zijn werk gedurende 35 minu ten heeft verricht, met een vochtige doek om het hoofd gewikkeld. Toen hij de hut verliet, stond het geheele dek reeds in vlammen. Van belang is de mededeeling. dat onlangs twee nieuwe employé's een bezwaarschrift hebben gericht aan den ka pitein, waarin opmerkingen worden ge maakt over de hoedanigheid van het eten. Deze personen hebben geprobeerd de an dere leden der bemanning er voor te win nen het protest te teekenen. Volgens de mededeeling van den chef marconist was de gezagvoerder. Wilmott. zeer ontevreden over het gedrag van deze beide lieden. Hij noemde een van hen een onruststoker en agitator, van wicn de kapi tein zich bij aankomst te New-York wilde ontdoen. De bergingswerkzaamheden* New-York, 12 September. (V.D.) liet stoomschip Morro Castle was Woensdag in een toestand gekomen, dat met de ber gingswerkzaamheden en het zoeken naar de dooden een aanvang kon worden ge maakt. Van den op den vooravond van het on geluk overleden kapitein, die in gala-uni form op het bed in do kapiteinskajuit lag opgebaard, waren nog slechts eenige ver koolde beenderen over, zoomede de gouden uniformknoopen. Of het mogelijk zal zijn de in het zand weggezonken boot weg te slcepen, is twij felachtig. New-York, 13 Sept (Reuter). De radio- telegrafist Alagne is gearresteerd en voor de grand jury geleid, die achter gesloten deu ren het juridisch onderzoek naar de ramp van de Morro Castle verricht. Ambtenaren van het departement van justitie hebben heden een onderzoek inge steld aan boord van de Morro Castle, waar het vuur nog steeds woedt. Zij hebben 's avonds laat een lijk gevonden, waarvan men vermoedt, dat het van kapitein Wilmot is. De ambtenaren zoeken ook het scheeps journaal en andere documenten. Sensationele mededeelingen. N e w Y o r k, 13 September (V.D.). De vcr- hooren bij het onderzoek naar de oorzaak der ramp van de „Morro Castle" brengen steeds nieuwe verbluffende dingen aan het licht. In het bijzonder i6 het gedrag van een deel der zeelieden buitengewoon raad selachtig. Vandaag verwekte de mededeeling sen satie, del het ss. „President Wilson", dat te hulp gesneld was. van 6.20 tot 8.03 in de nabijheid van het brandende 6Chip heeft gelegen zonder ook maar één reddingsboot te strijken. Dit werd beweerd door Hender son. den eersten officier van de „President Wilson". Hij uitte ernstige beschuldigingen tegen de kapitein. Carev, die zich van den ernst van den toestand bewust schijnt te zijn geweest. Henderson eischte, dat Carey zou worden ontslagen, daar hij zelf anders niet langer eerste officier op de „President Wilson" kon blijven. New York, li Sept. (Reuter). De ver koolde beenderen van vier slachtoffers zijn uit het wrak van de Moro Castle gehaald. Bij de voortzetting van het verhoor over de ramp op de Morro Castle bevestigde de eerste officier van de President Cleve land. Randall, de verklaring van Hender son en Peterson, dat de booten van de Cleveland een uur eerder hadden uitge bracht kunnen en moeten worden Ook hij zeide ontslag te willen nemen, als kapitein Carey gehandhaafd werd MISLUKKING DER ONDER. HANDELINGEN MET JAPAN. Batavia, 13 Sept. (Aneta.) De Java- Bode verneemt dat de Nederlandsch Ja- pansche onderhandelingen dreigen vast te loopen daar er teekenen van een boycot van Japansche zijde merkbaar zijn. terwijl aan de regeling der scheepvaartkwestie van Japansche zijde moeilijkheden in den weg worden gelegd. IERLAND HEFT ZWARE INVOER RECHTEN. Dublin, 12 Sept. (V.D.) De regeering heeft een invoerrecht van 10 van de waarde gelegd op den invoer van touw, een ln\oerrecht van 22'/s van de waarde en een preferentieel recht van 15 op garens van wol, die een zijden of katoenen draad bevatten. De bemiddelingscommissie geeft haar pogingen op Washington, 13 Sept. (Reuter). De textiel bemiddelingscommissie heeft haar pogingen tot arbitrage in het tuxtielconflict opgegeven. De commissie deelt het volgende mede: Ondanks de pogingen gedurende twee weken zijn wij niet in staat geweest van de werkgevers toestemming te verkrijgen tot principieele aanvaarding van een scheids rechtelijke beslissing of van een dergelijken maatregel. Wij betreuren dit diep, doch ge looven, dat het mogelijk is andere wegen te vinden, die tot een snellere effectievo en rechtvaardige regeling kunnen leiden. De stakers verbitterd. Ncw-York, 13 Sept. (V. D.) Te Saylisville zijn thans door de nationale garde de eerste schoten gelost; 1200 man troepen der natio nale garde en twee derden van de staaU- militic doen thans dienst ter handhaving van de orde, waarbij zij volledige oorlogs uitrusting dragen De verbittering onder de stakers is thans zoo hoog gestegen, dat zij zelfs niet uit het veld worden geslagen door hot gebruik van traangassen en onpasselijk makende gassen en dat zij zich krachtdadig tegen de troepen en de politie verzetten, waarbij zij zich als regel van straatsteenen als projectielen bedienen. Men acht het geenszins uitgesloten, dat thans spoedig de staat van beleg zal worden afgekondigd. In verband met het vuren door de troepen op de stakers, waarbij weliswaar vooreerst in de lucht werd geschoten, hebben de sta kingsleiders zich gisteren gewend tot presi dent Roosevelt met het verzoek een verbod uit te vaardigen voor het gebruik van vuur wapenen tegen rustige posters. De stakings leiding is pessimistisch gestemd ten opzichte van de mogelijkheid van het treffen ecner spoedige overeenkomst lusschen beide par tijen ondanks het feit, dat de textielbemid- delingscommissie de hoop nog geenszins op geeft en haar onderhandelingen voortzet. Verscherping van 't conflict. New-York, 13 Sept. (Reuter.) In de fa briekstad Woonsocket in Rhode Island verscherpt de toestand zich steeds meer. Hedenmorgen begon een uit verscheidene duizenden stakers bestaande menigte win kels en fabrieksgebouwen te bestormen en te plunderen. Wederom moest de nationale garde en do politie van de vuurwapenen gebruik maken ora de stakers.in toom te houden. Daarbij werden een staker gedood en verscheidene anderen gewond. Aange zien de 200 in de stad gelegerde nationale gardisten tezamen met do politie niet in staat zijn de orde op voldoende wijze te handhaven is den gouverneur verzocht fe derale troepen ter versterking op te roe pen. De gouverneur van Rhode Island heeft de volksvertegenwoordiging van den staat in een speciale zitting bijeengeroepen, ten einde op grond van de onlusten der laatste dagen een versterking der staatspolitie voor te stellen. Men bereidt zich voor Op een langdurigen strijd. Washington, 13 Sept (Reuter.) Sta kers en werkgevers in de textiel-industrie bereiden zich voor op een langdurige» strijd. De stakers nemen uitgebreide maat regelen om steun te verleunen, terwijl de werkgevers de wachten in de fabrieken versterken. Te Woonsocket op Rh«»de Is land zijn drie personen gewond door scho ten van de nationale garde, die een me nigte van 5000 personen moest bedwingen, welke een fabriek, waar 300 werkwilligen arbeidden, wilden aanvallen. Een viertal ordebewaarders werden door steenen ge wond. Washington, 14 Sept. (V.D.) De lei ders van vakvereenigingen van arbeiders van aanverwante bedrijven der textielin dustrie zijn gisteren alhier bijeengekomen ter beraadslaging van een eventueele vol slagen stopzetting der textielindustrie. Gorman deelde mede, dat het zeer wel mogelijk was, dat duizenden arbeiders uit de kousen-, tapijten, en andere aanver wante takken van bedrijf zich zouden uan sluiten bij de textielstaking, welke reds een tol heeft gecischt van een doode per dag. In «leze eventueele uitbreiding «Jcr staking ziet men het antwoord op don wensch der werkgevers dc arbitrage van de textielbemiddclingscommissie te aan vaarden. Wanneer de textielindustrie van meening is, dat zij thans reeds onze volledige kracht in het veld hebben gebracht, vergist zij zich. Onze eisclien zijn slechts matig en komen neer op erkenning der vakvereeni gingen, 30-urige werkweek en afschaffing en uitbreiding van het aantal weefketou- wen der arbeiders. Gorman laadde de verantwoordelijkheid voor den dood van 12 stakers geheel op de overheid. Uit Providence in Rhode Island wordt gemeld, dat de wetgevende vergadering van den staat gisteren in een speciale zit ting het verzoek van gouverneur Green in zake het zenden van federale troepen naar Rhode Island voor het handhaven van de orde in verband met de textielstaking heeft verworpen. De democratische afgevaardigden, leden van de partij, waarbij Green ook is aange sloten, stemden tegen het doen van een beroep op het gewone leger. Kaapstad, 12 Sept. (VX>.) In driedui zend formulieren der personeele belasting, die van staatswege gedrukt zijn, heeft men een ernstige fout ontdekt. Een groot aan tal was reed* rondgestuurd, toen de fout pas ontdekt werd Deze bestond hierin, dat het minimumbedrag van belastingplichtig heid 100 te hoog was opgegeven Hoewel dit een voordeel voor de belastingbetalers beteekent, kunnen zij er toch niet van pro fiteeren, daar het gedrukte stuk de belas tingwetten niet terzijde kan slellen. Het wordt een geweldige taak om de correctie met do' hand aan te brengen, daar de re geering er waarschijnlijk niet de kosten aan zal besleden om de formulieren te la ten herdrukken,want dot zou een belang rijke vertraging in de verzending van de vorderingen beteekenen. Rome, 13 September (V.D.). De deelne mers aan de Europa rondvlucht zijn Don derdagmiddag van hier weer vertrokken. Den vlieger die het eerst in Weenen aan kwam, den Pool Wlodarkiewicz werd door den burgemeester, majoor Lahr een door de stad beschikbaar gestelden zilveren be ker overhandigd. Daarop volgenden kort na elkaar de ovc- rigo deelnemers. Als tweede kwam dc Pool Plonckzynski aan. Praag, 13 September (V.D.). Ter be groeting van do deelnemers aan den Europa Rondvlucht waren op het vliegvelJ van Praag zeer vele personen aanwezig, waaronder talrijke civiele en militaire auto riteiten. Ook hier kwamen evenals in Weenen en Brünn als eersten aan de Polen Wlodarkie wies en Plonckzynski met een onderling tijdsverschil van 11 minuten. Daarop volgden resp. 13 en 22 minuten later de Duitscher Bayer en Pasewaldt. Een bijzonder hartelijke ontvangst viel den Tsjecho Slowaakschen vlieger Ambruz ten deel die als vijfde aankwam. Weenen, 13 September. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de bondskanselarij het indertijd uitgevaardigde verbod van verspreiding van alle in het Duitsclie rijk verschijnende dagbladen en zekere tijd schriften verlengd heeft en wel tot 16 De cember 1934. Veroordeeld wegons de ge beurtenissen in Juli. Weenen, 13 September. (V.D.) Dc krijgsraad te Klagenfurth heeft vandaag een 23-jarigen onderwijzer tot 16 jaar zware kerkerstraf veroordeeld, omdat hij op 26 Juli j l. met een afdeeling opstande lingen drie gendarmeriepostcn te Metznitz- tal (Karinthië) had bezet. Een pact tusschen drie Oostzee- staten gesloten. De ministers van buitenlandsclie zaken der drie Uostzbeslaten Letland, Estland en Litauen, onderscheidenlijk Munters, Selju- maa en Lozoraitis, hebben Woensdagavond te Genève het z.g. Baltische pact ondertee kend, waarin de drie regeeringen zich ver plichten ten aanzien ven alle vraagstuk ken der buiteniandsche politiek, welke de drie landen gezamenlijk aangaan, onder ling overleg te pleg -u en elkander op het stuk der internationale betrekkingen we derzijds ie steunen in politiek en diploma tiek opzicht. Minstens tweemaal per jaar, nu eens in Estland, dan weer in Letland of Litauen, zullen de drie ministers van buiteniandsche zaken geregeld bijeenko men; ook kunnen op verzoek van één der contracteerende partijen, wanneer de beide andere landen zich daarmee kunnen ver eenigen, binnen of buiten het gebied der Baltische staten bizondere conferenties worden gehouden In een geest van vriend schap, rechtvaardigheid en billijkheid zul len op de snelste wijze de drie staten steeds ernaar streven ela vraagstuk, dat onder linge belangentegenstell'ngen in 't leven zou kunnen roepen, te regelen. Wanne-ei de drie Baltische staten onderling of rnet een of meer andere staten verdragen («lui ten, dan zullen de contracteerende partijen elkaar wederzijds de bowoordingen daar van mcedeelcn Ook andere landen kunnen, wanneer de drie staten het hierover e?ns zijn, toetreden tot het verdrag, dut voor een lijd van tien jaren is aangegaan en stilzwijgend wordt verlengd, tenzij één der drie staten een jaar voor 't expirceren van 't pact dit opzegt. Men ziet dus: uien heeft hier te maken met een verdrag van vriendschap en pau we samenwerking en gelijk uit een verkla rend schrijven blijkt, is liet doei van het pact onder meer de handhaving en waar borging van den vrede; bovendien wordt eraan toegevoegd, dat de buiteniandsche poli.iek zal worden gevoerd in den geest van het Volkenbondsstatuut. Orn vooral den nadruk op dit laatste te leggen, heeft, gelijk wij in den aanhef reeds mededeel den, de onderleekening van 't verdrag plaa's gevonden jn de Volkenbondsstad, zoodat zij als een soort symbolische han deling kan worden beschouwd. Dat de drie staten het noodzakelijk acht ten om, ten behoeve van hun veiligheid, nog een apart verdrag te sluiten, kan nu niet bepaald woden beschouwd als een blijk van vertrouwen in den Volkenbond Gunstiger vooruitzichten Cairo, 12 Sept. (V.D.) Sedert liet iiiid- den van de vorige week is liet peil van de Nijl ongeveer gelijk gebleven in Cairo. Het wate" staat thans een paar duim breedtes boven het theor°tUche punt van gevaar. De autoriteiten zijn echter voldaan over de ontwikkeling van den toestand en voorko men hooger stijgen van het water door voorloopig een zokere hoeveelheid water vast te houden in het Aswan-reservoir. Ook de delta waterkeering wordt ge bruikt voor verlichting van ien druk op de oevers in Beneden Egypte. Op de Boven Nijl daalt het water thans encl, zoodat men kan verwachten, dat de volgende week ook hier het water zal be ginnen te da'en. Gedwongen hulp heeft men alleen van de bevolking moeten eischen in de dorpen langs de rivier, welke door overslrooming bedreigd werden. Een Zuid:Afrikaan met de maag van een struisvogel Kaapstad, 12 Sept. (V. D.) Slechts weinigen kunnen zich erop beroemen, dat èén van hun ouders in dc 18e eeuw geboren is. Een van die weinigen is Pietcrs Tocns uit Worcester. Hij is 94 jaar en zijn vader is geboren in 1799. Tocns ging 71 jaar geleden van Amster dam naar Zuid-Afrika en de reis duurde 72 dagen. Hij vocht in 1866 tegen de Basoe- to's en toen de vrede geteekend was, leerde hij Moshesch, het opperhoofd der Basoeto's, rooken. Toen hij het opperhoofd bezocht, vroeg deze, of hij hem het rooken wilde loeren. „Ik wil precies doen, wat do blanken doen," zeide Moshesch. Toens stopte een pijp, die hij aan het opperhoofd liet bren gen. Deze trok er eenige oogcnblikken aan, maar kreeg toen rook in z'n keel. Hij gooi de de pijp met alle teekenen van diepen afschuw neer cn ging toen gauw naar zijn hut terug. Toens was blij er heelhuids af te komen. Do veteraan, die met een ossen wagen heel Zuid-Afrika doorgereisd heeft, zegt, dat hij zich nog steeds jong voelt, zon der stok loopt en een maag heeft als een struisvogel. Hij speelt geregeld bridge en hoopt de honderd nog te halen. DE BEVOLKING VAN TURKIJE. Istanboel, 12 September. (Reuter.) Uit de gedwongen inschrijvingen bij den burgerlijken stand is gebleken, dat de be volking van Turkije meer dan 18 millioen zielen telt. Dit komt trouwens ook tot uiting in de Letlandsche per6, die ronduit tc kennen geeft, dat de kleine staten onvermoeid zeli moeten 6treven naar de consolidatie hun ner veiligheid, omdat de groote venvach tingen, die na den wereldoorlog op den Volkenbond werden gebouwd, omdat men deze instelling toen beschouw-de als een zekeren vredeswaarborg, niet in vervulling zijn gegaan; teleurstellirg is daarvoor in de plaats' getreden en thans is er geen staat meer der wereld, die nog gelooft, dat het binnen het maohtsbereik van den Vol kenbond ligt de onafhankelijkheid der af zonderlijke staten ta beschermen. Vandaal dat men er thans getuige van kan zijn, dal alle landen zich de grootste opofferingen getroosten, teneinde zichzelf afdoende te kunnen beschermen en uitzien naar bond genooten met overeenkomstige belangen. Het pact der Oostzeestaten bevat geen bepalingen omtrent een militaire samen werking der drie staten; een conflict, waar uit een oorlog zou kunnen ontslaan, zou b.v. in het lev-*n kunnen worden geroepen in verband met het Wilnasche vraagstuk, maar juist voor deze aangelegenheid wordt, zonder dat zij bij name wordt genoemd, blij kens art 3 van het pact, een uitzondering gemaakt. Bedoeld artikel behelst n.l., dat de contracteerende partijen erkennen, dat „er zeer bizondere problemen bestaan, die een gemeenschappelijke houding zouden kunnen bemoeilijken"; zij zijn daarom over een gekomen, dat ten aanzien van deze vraagstukken le in art. 1 van 't verdrag aangegane onderlinge verplichtingen niet gelden. De Kölnische Zeitung merkt dan ook terecht op, dat het pact van bijstand, dat al jaren geleden tusschen Estland en Letland is gesloten, dus niet naar het Zui den is „verlengd". Het Oost-zeepact gewaagt slechts van een, zij het een zeer nauwe, diplomatieke samenwerking, maar men kan wel aannemen, dat. mocht er ooit ccn conflict rijzen, deze diplomatieke samen werking ook „vanzelf" een militair karak ter zal gaan aannemen. Het eerste internationale probleem, waar bij de samenwerking aar den dag kan tre den, is het Oostpact. De drie staten s'aan hier meer of imindcr sympathiek, maar geenszins afwijzend, tegenover; hun defini tief standpunt hebben zij zich echter nog voorbehouden; zij willen eerst precies den tekst van *t pact kennen en tevens weten, wat twee groote mogendheden, Duitschland cn Polen, zullen doen. Nadat Duitschland zich heeft uitgesproken tegen het Oostelijk Locarno op den tegenwoerdigen grondslag en Polen, blijkens Geneefsche berichten, eveneens een afwijzende houding heeft aan genomen, verliest hel Oostpact ook voor de Baltische staten aan waarde, terwijl het Baltische pact voor hen juist aan bctceke- nis wint. UTRECHTSCHEWEG 90a o Volledige Woninginrichting Kleurechte Gordijnstoffen in alle prijzen Meubelen. Vloerbeklceding Lampen enz. Thee- Eet- en Ontbijtserviezen 6* Glaswerk In de toonzaal tentoonstelling Etsen eD SchJ'deiijen Wulem Witsen t/m 27 September Toegang vr\j. Sedert dc vorige week is er in den alge- mcenen weerstoestand een geheele omme keer gekomen, liet mooie wanne weer, dat do laatste dagen bij ons heerschtc, komt ook over groote gebieden voor en is het ge volg van de ontwikkeling van een zeer uit gestrekt gebied van hoogen druk, waarvan de kern do laatste dagen over Zuid-Skan- dinavic lag. Wij hebben dus niet te doen met een verschijnsel van plaatselijken aard maar met een wcersomslag over een zeer groot gebied. Tot voor kort scheen het on waarschijnlijk, dat zich nog zulk een late nazorner-weertocstand zou ontwikkelen hoe wel er toch enkele verschijnselen waren, die wezen op de mogelijkheid, dat zich later nog een groot gebied van hoogen druk over Europa zou ontwikkelen. Dit is thans vroe ger gebeurd dan verwacht kon worden. Het verschijnsel is zooveel te merkwaardiger omdat onmiddellijk daaraan voorafgaande een zwaar onweer woedde. De thans heerschendo algemeene weers toestand is een van de meest stationair© onder de verschillende weerstoestanden, die hier kunnen voorkomen. In het algemeen zal daarom verwacht kunnen worden, dat het gebied van hoogen druk nog wel ten minste enkele dagen in Europa zal stand houden. Voor den in ons land te verwach ten weersgesteldheid is het cenigszins na- dcelig, dat de kern van dit gebied van hoo gen druk zich Oostwaarts verplaatst en dat ons land daardoor dichter bij den ZW.-rand ervan komt te liggen. Daardoor wordt do kans op van uit het Zuidwesten of Wes ten naderende storingen grootcr. Bij verder dalenden barometer zal rnen daarom reke ning moeten houden met de kans, dat van uit het Zuiden een storing opkomt. Over Frankrijk ontwikkelt zich een vlakke de pressie en in verband met dc hoogc tempe raturen een onweerstoestand, d>j zich Noordwaarts naar ons land kan verplaat sen. Men dient voorloopig rekening te hou den met dc mogelijkheid, dat zich ook hier tc lande, mede in verband met de warmte, aan het einde der week een onweerstoe stand ontwikkelt. Gisteren gaven de .ver schijnselen nog geen zekere aanwijzingen maar de weerstoestand in Frankrijk maakt, dat het voortduren van het mooie, warme weer in ons land sedert Donderdag iets minder is geworden. Tot zoolang zich geen onweerstoestand ontwikkelt kunnen wij in kracht afnemenden NO.-O. wind verwach ten, over dag temperaturen tot ongeveer 25 graden C, koele nachten en zonnig weer zonder regen, in de morgenuren wellicht dunne mist. Een verdere stijging der temperatuur met onregelmatig langzaam dalenden barometer moet worden opgevat als de ontwikkeling van onweerstoestand met omloopen van den wind, eerst naar het Zuiden, daarna naar het Westen of Noordwesten, en sterke afkoeling. CHR. NELL. (Nadruk verboden). (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2