J. A. SCHOTERMAN Zn. 1928 per flesch f 1.45, per anker f 58.— CT FMH in X' WIJNHANDEL DRIE a VIER MILLE VERDUISTERD HETVERKEERSFONDS DE CONFERENTIE DER A.R. PARTIJ Onze Postvliegers onderweg HET WEER IN AUGUSTUS „VIERMAAL VASTHOUDEN" Veelzeggende cijfers UI* JU17£1£j1 \Jl V GEVESTIGD 1878 - UTR. STR. 17 TEL. 145 Directeur vart een Groenten» veiling staat terecht Den Haag, 13 Sept. De 35-jarige ge wezen directeur van de Groenten veiling „Ter Aar" P. P. heeft terecht gestaan we gens verduistering van gelden gepleegd u de jaren 1923/33 tot een totaal bedrag %an drie a vier duizend gulden, welke gelden hij van verschillende personen te zaïnen vormende een „glas-combinatie" als huur penningen of als afbetalingssonima van huurkoop glasramen, onder zich had. In deze zaak waren door het O.M. 10 ge tuigen gedagvaard. Uit deze verklaringen bleek, dat indertijd door de veilingsver eeniging „Tuindersbeiangen" een comuina- tio was gesticht met het doel de deel no mers op een gemakkelijke wijze aan uroei- ramen te helpen. Als oorspronkelijk creüiet gever trad op voor een bedrag van lluüo, de Boerenleenbank to Nieuw veen. Later toen een dergelijke bank in Langeraar weru gesticht werd dit crediet afgelost en weru op de bank ter plaatse een nieuw credie» van 10.000 opgenomen. Deze gelden kwa men onder beheer van den verdachte, die de belangen van de combinatie zou behar tigen en daartoe schriftelijke machtiging verkregen had. Volgens do verklaringen van den voorzitter, den heer R., heelt ver wachte zelf dezo machtiging opgemaakt. Volgens verdachte zou de volmacht hem door den getuige zijn verstrekt in diens qualiteit van voorzitter van de veilingsver- eeniging, waarvan verdachte directeur was. .Verder bleek, dat er van de oprichting dei combinatie geen bepaalde actcn werden opgemaakt. De deelnemers zouden als bor- gers optreden, terwijl P. als credietopne- mer bij de Bank stond ingeschreven. Eenstemmig verklaarden de getuigen dat, blijkens de notulen van een vergadering, welke ook door P. werd bijgewoond, de opgenomen gelden eigendom van de borge-s zouden blijven. De heer van R., inspecteur der Boeren leenbank te Eindhoven, deelde mede, dat aan de combinatie bedragen van 10.000 en 4000 werden verstrekt. Uit de door getuige overgelegde staten bleek, dat er bij controle een deficit van ongeveer 5000 was. Volgens de beweringen van den verdachte zou hij indertijd hebben voorgesteld ge meenschappelijk de glaslcvcring ter hand te nemen. Toen dit voorstel niet doorging 20u hij persoonlijk de zaak op touw hHv ben gezet, waarbij de getuigen eenvoudig als borg zouden optreden voor het benoo- digde bankcrediet. Dit laatste zou volgens verdachte zijn geschied orn de veiling ter plaatse groot te maken. De president wees P. op het tegenstrij dige van zijn verklaringen, en, dat deze een bedrag van 3800 te eigen bate heeft aangewend, om particuliere schulden. Het door hem van de deelnemers geïn casseerde bedrag, is dan ook nooit op de bank gestort, zooals overeengekomen was. Verdachte gaf dit toe. Ter zitting was ook een concept-huurkoop contract aanwezig, dat door de deelnemers moest worden onderteekend, doch poch de verdachte noch een der getuigen kon 'le rechtbank inlichten omtrent de herkomst van dit stuk. Het O.M., waargenomen door Jhr. mr. van Asch van Wijck, betoogde, dat de opzet van deze combinatie was om de veiling voor uit te brengen. Instede daarvan is het ren strop voor de deelnemende tuinders gewor den. Er ataat weinig op papier, het ïenig»1 wat omtrent de opzet der comhinatio be kend is blijkt uit de notulen, Uit de ver klaringen van 10 getuigen is komen va«t te staan, dat men gezamenlijk zou werken. Er moest een vorm worden gevonden om bij de bank aan geld te komen. Overeen gekomen werd, dat P. als geldopnemer, up enderen als borg zouden optreden. Maar een van de oudere leden heeft evengoed geld opgenomen en ook dit geld werd aan P. als beheerder afgedragen. Verdachte verschuilt zich nu achter een vorm, doch deze doet niets ter zake, want men heeft te doen met een formeele af spraak en P. wist, dat het hier gemeen schappelijk geld geld en niet zijn persoon lijk bezit betrof. Bovendien is komen vast te staan dat de combinatie en niet per soonlijk besliste aan wien glas zou worden geleverd. Spr. beriep zich op de jurispru dentie van den Hoogen Raad met betrek king tot den vorm waarop de bank gel ten verstrekte. Door zich deze gelden toe te eigenen, maakte hij zich daarvan weder rechtelijk meester. Wat de straft betreft meende de officier dat hier geen voorwaardelijke veroordue- iingen waartoe het reclasseeringsrapport adviseert, op haar plaats is, te meer waar hij nimmer rond voor de waarheid is uit gekomen. Rekening houdend met het fci dat P. reeds gestraft is met zijn ontslag a:s directeur van de veiling, vorderde do otfi der ten slotte 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 27 September a.s. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Verschenen is do memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds. De minister zet uiteen, dat met de instelling van de Centrale Commis sie volgens art. 4 beoogd wordt, het vraag stuk van de verkceisvordening door be voegde Kamers om het verkeer in studio Ie doen nemen en de regeering ter zake van voorlichting te dienen en haar voor stellen te doen om tot coördinatie te ge raken. Gaarne wordt verklaard, dat ook de re geering den voorbereidenden arbeid voor de totstandkoming van de veroischte coör dinatie zooveel mogelijk te doen bespoe digen Ook de verdere ontwikkeling van het verkeer te water zal meer dan lot dus ver is geschied, in overeenstemming moe ten worden gebracht, met de economische behoeften in ruimen omvang. Do verhooging der belasting op motorrij tuigen zal noodig zijn, zoolang do finan cieele uitkomsten van het Verkeersfonds zoo ongunstig zijn a's onder de tegenwoor dige omstandigheden het geval is en op andere wijze niet beter daarin kan worden voorzien. Indien do in de laatste jaren geringe toeneming van de opbrengst der wegenbelasting zich ook in de komende jaren zal voortzetten, zal dit veeleer zijn toe te schrijven aan de ongunstige levens omstandigheden dan aan het. feit, dat de belasting op deze motorrijtuigen oen in vergelijking tot andere kosten, welke aan het houden van deze vervoermiddelen zijn verbonden, betrekkelijk geringe verhooging ondergaat. Het wordt niet dienstig geacht van de belastingverhooging bepaalde catcgoriën van vervoerders uit te zondoren. Voort verzekert de minister nog eens, dat het wetsontwerp niet uitgaat van du grondgedachte om het spoorwegtekort door verhoogde opbrengst van het motorvervoer te dekken. Ten aanzien van den bruggenbouw merkt de minister op, dat, indien geen bijzondere maatregelen worden getroffen voor verster king van de middelen, noodig voor den ver snelden bouw, men voor de bruggen zich tevreden zal moeten stellen met de gelden, welke daarvoor uit het verkeersfonds kun nen worden beschikbaar gestold. ARBEIDSONGEVAL. Kerkrade 13 Sept. Wocn6dag is bij de in aanbouw zijnde kerk te Spckholzer- hoide onder de gemeente Kerkrade de tim merman van der Linde, afkomstig uit Bug- genum bij Roermond van een 20 meter hooge steiger gevallen. De man was op slag dood. DE INBRAKEN TE AMSTERDAM EN ROTTERDAM. Amsterdam, 13 Sept. Zooals wij gis teren meldden wordt „Witte Nelis" ver dacht van een aantal inbraken in manu facturenzaken te Amsterdam en van inbra ken to Rotterdam. Voorts wordt, naar wij thans vernemen, ook verband gezocht tusschen hem en eon eenige jaren geleden plaatsgehad hebbende inbraak in de juweliert-zaak van de firma Berkemeyer aan het Rokin, waar toen voor een zeer groot bedrag aan kostbaarheden werd gestolen. Een uitvoerig onderzoek wordt ook in deze richting ingesteld. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Kerkrade, 13 Sept. Woensdag is bij de in aanbouw zijnde kerk te Spekholzerheide onder de gemeente Kurkrade de timmerman van der Linde afkomstig uit Buggenen bij Roermond van een 20 M. hoogen steiger ge vallen. De man was op slag dood. DE OPENING DER KAMERS. H.M. de Koningin zal a.s. Dinsdag de ge wone zitting der Staten-Gencraal openen vergezeld van prinses Juliana. MR. B. C. J. LODER 85 JAAR. 'sGravenhage, 13 Sept. Mr. B. C. J. Leder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, heeft van daag in goede gezondheid zijn 85sten ver jaardag bereikt. In don loop van den dag werden tallooze bloemstukken on schrifte lijke gelukwenechcn te zijnen huize aan het Bezuidenhout bezorgd. Onder de laat ste was er één vm den Ned. Journalisten kring (mr. Loder is president van het Tri bunal d'honneur des journalistes interna- tionaux). O.ra. was er ook een bloemstuk van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie. De president van dat Hof Sir Cecil Hurst en de adjunct-griffier, de heer Jorstad (de griffier vertoeft in Genève) kwamen in den midag den krassen 85- jerige mondeling gelukwenschen. Het Kamerlid Smeenk over de economische positie van Nederland Op het referaat van Prof. Ridderbos, ge houden op do A. R. conferentie tc Lunte- rèn, volgde eergisterenavond een breede bespreking, dio gistermorgen werd voort gezet. Aan deze discussie werd deelgeno men door Prof. Dr. H. Dooveweerd, Prof. Dr. V. H. Rutgers, Dr. H. Colijn, Prof. Dr. G. M. de Hartogh, Mr. J. W. Noteboom, Prof. Dr. J. Severijn, Prof. Dr. H. Th. Vollenho ven, Prof. Dr. J. Waterink on J. Schouten. Dr. C o 1 ij n verklaarde, dat hij, de wen- schólijkheid tot wijziging van art. 3 van het program dor A. R. partij in abstracto beamend, van meening is, dat alvorens aan dit monument iets gewijzigd wordt er vol komen zekerheid moet zijn over den in houd en de redactie van een nieuw arti kel. De tijd is daarvoor z.i. nog niet aange broken. De eerste vergadering werd door Dr. Co- lijn gesloten, die daarbij voorlas het zege lied uit het slot van Romeinen 8. De twee de vergaderdag gisteren werd met Schriftlezing en gebed geopend door Prof. J. W. Geols van Apeldoorn. De heer C. Smeenk, lid van de 2o Kamer, sprak over de „economische positie van Neder land en hetgeen daaruit volgt voor het be leid der regeering." De hestaande moeilijkheden kunnen vol gens hem door geen re.geeringsmaatregelen worden weggenomen. Een scherp protectio nistische politiek is niet aan to bevelen. En nog veel minder mag de gedachte in gang vinden, dat naar zoo veel mogelijk autarkie gestreefd kan cn moet worden, zelfs niet, wanneer men denkt aan „impe riale zelfvoorziening" van het Rijk binnen en huiten Europa. Bij de moeilijkheden moet bedacht worden, dat bijv. de waarde van onzen uitvoer naar Groot Brittannië, Frankrijk. Zwitserland reeds grootor is dan de waarde van invoer uit die landen in ons land. Ten aanzien van België, Italië en Spanje is het invoer-surplus betrekke lijk gering. Nederland moet gezien de dichtheid van zijn bevolking exporteeren en heeft behoef te aan uitbreiding van zijn industrie. Noo dig is daarvoor, dat wij kunnen leveren tegen scherp conciirrecrende prijzen. Wat het kostenpeil verlagen kan, behoort toege past te worden: rationalisatie, verminde ring van publieke lasten. Ook de looncn zullen niet belangrijk kunnen verschillen met die, welke in andere Westersche indus triegebieden uitgekeerd worden. Samen werking van allo hëdrijfsgenoötcn is oisch. De overheid kan dèie organisatorische samenwerking bevorderen cn behoort daar bij te waken tegen misbruiken, waartoe zonder deugdelijk toezicht kartellccring ge makkelijk kan leiden. Aangostuurd moet worden op de verlaging van do woninghu- ren. Verliozcn, ook door particulieren, op in de duren tijd gebouwde of aangekochte panden zijn niet te ontgaan. Verhooging van den landbouwsteun is niet wel te ver dedigen. Veeleer moet op verlaging wor den aangestuurd. Do regeering zal er, in samenwerking mot do landbouworganisa ties op moeten aansturen, dat de land- en tuinbouw zich aanpast aan de gewijzigde toestanden. Dat de veestapel moet worden ingekrompen, is niet voor betwisting vat baar. Ook de tuinbouw kan niet ontkomen aan tceltbeporking. Daartegenover schijnt eenige uitbreiding der graanproductie wen- schelljk. Ten onrechte méént men, dat on der de huidige omstandigheden geen „aan passing" voor wat betreft de „vaste lasten" der bedrijven verkregen kan worden. Er hééft hier reeds voortdurende aanpassing plaats, al naar den toestand der bedrijven het vordert. De rentestandaard voor obliga ties is bepaald op een peil boneden dan dat van 1913. Dit moet gevolgen hebben voor pandbrieven en hypotheken. De rege ling voor hypotheken op onderpanden, die zeer in waarde zijn gedaald, is buitenge woon moeilijk. Maar een oplossing, die voor de schuld- oischers eenig verlies tengevolge zou heb ben verdient in elk geval de voorkeur bo ven valuta-experimenten, waarvan cle ge volgen niet zijn te berekenen. Aan nieuwe bezuinigingsmaatregelen zal men noch bij het Rijk, noch bij de andere publiekrechtelijke lichamen kunnen ontko men. Daarnaast zal de regeering al het mo gelijke moeten doen, om de ontwikkeling van het bedrijfsleven te bevorderen en de werkgelegenheid uit te breiden. Een succes belovend particulier initiatief moet ge steund worden, al moge overigens aan een industriebank geen behoefte bestaan. Ook is een spoedige uitvoering van een wet be treffende de plaatsing van buitcnlandsche arbeiders wenschelijk. De heer Smeenk zette tenslotte uiteen, dat het te vreezen is, dat het voortgezette aanpassingsproces, hetwelk te laat is aan gevangen, onder alle sociale groepen dè stemming ongunstig zal beïnvloeden. De moeilijkheden waarmee men in don ko menden tijd zal hebben te worstelen, kun nen rovolutionnaire tendenzen versterken. Van de antirovolutionnaire volksgroep mag venvacht worden, dat zij dc overheid zal steunen en voor het welslagen van haar arbeid zal bidden. Voorts dat zij, onder af wijzing ook in de practijk van eigen leven van wat antisociaal zou zijn, de door den financieelen en economischon toestand ge boden maatregelen zal verdedigen en hel pen bevorderen. Aan ontplooiing van ener gie op economisch gebied ga gepaard de bereidwilligheid tot het brengen ook van persoonlijke offers ten bate van degenen, die in bizondere mate onder den nood van dezen tijd gebogen gaan. Diezelfde offer vaardigheid stelle in staat, om in stand te houden en uit te breiden hetgeen door Gods gunst geschonken werd in kerk en school Oehoe IJsvoRel Kwartel Riistvop. 6—9 13—9 Amsterdam 13—9 6—9 Uot'ijHpesl UelgrtnlO Athene 12—9 7—9 Mei'autnutruh Cairo Gn/.a 11—9 8—9 Rutha wells Bagdad 10—9 9—9 Boeshij Diask 9—9 10—9 Karachi J oi J poer 8—9 11—9 Allahar-ad Cal 'iina Akvnb 7—9 12—9 R-irigiMn 13—9 Bangkok 13—9 Singapore Medan 12—9 6—9 5—9 Batavia 12—9 5—9 ertJ'ok van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 20 September. on in 200 lelerloi Christclijk-politieke en sociale organisatie. Op dit breede referaat volgde een am pele bespreking, dit tot gisteravond laat duurde en hedonmogen werd voortgezet. Het droeg over het algemeen een zeer veranderlijk karakter Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Met uitzondering van het uiterste Z.W., met inbegrip van den Oceaan ten W. van het Iberisch Schiereiland, cn van de Skan- dinavische en Finlandsche gebiedsdeelen, waar de gemiddelde luchtdruk een weinig hoven de normale was, had N.W.-, Midden- en Z.O.-Europa een gemiddelde luchtdruk- king beneden dc normale, en de laagste over het Noordwesten. Tengevolge hiervan stond het weer in N.W.-, \V.- en Midden- europa meestentijds onder den invloed van depressies en had het weer dikwijls een on standvastig en regenachtig karakter. De be langrijkste depressies voor W.-Kuropa wa ren dc volgende: een diepe, niet zeer groote, die den 2dcn over de Britsche Eilanden lag, die in haar gebied veel regen bracht: oen uitgebreide cn vrij diepe, die van 8—14 Augustus over de Noordelijke helft van Europa van \V. naar O. trók, waarbij een breede maritieme luchtstroom geheel W.-, N.- en een gedeelte van Midden-Europa re genachtig, veranderlijk weer bracht; twee kleine, diepe stormcentra, die van 20—22 Aug. over de Br. Eilanden en de Noordzee trokken cn hier te lande sterken wind ver oorzaakten. Hierop volgde een diepe, uitge breide, spoedig oplossende depressie over N.W. Europa, die geen of weinig invloed had op het weer in do overige declen van Euro pa, waar zich een gebied van hoogen druk ontwikkeld had. Ten slotte een uitgebreide, diepe depressie over W. Europa, die diep in liet midden van ons werelddeel doordrong. Een gebied van hoogen druk lag in de eerste helft der maand ten W. over den Oceaan en breidde zich gaandeweg over Z. W.- en W.-Europa uit. Van 15—21 Augustus behoerschte het den toestand in Z.- en ge deeltelijk in Midden-Europa, waarvan het N.W.-lijk gedeelte nu en dan de Inwerking der depressies ondervond. Van 24—20 Augus tus breidde dit gebied van H.D. zich ver naar N.O.-Europa uit, waar het zich na den ?7sten vestigde. Tegen liet einde der maand was de H.D. geheel uit W.-, Midden- cn Z. Europa verdwenen. Tengevolge van deze sterk wiselende al gemóene luchtdruk-verdceling droeg het weer over groöte deelen van Europa een zeer veranderlijk karakter. Van 14—27 Augustus was het in Midden-Europa meestal mooi weer met in verschillende stre ken onweersregens. Over het algemeen was Augustus een regenachtige maand, die de langdurige clroge periode, althans voorloo pig afsloot. Alleen in Hongarije, in een deel van N.W.-Duitschland en in België viel te weinig regen. Hieraan sloot Zuid-Limburg zich met een regentekort van 50 procent zich aan. Veel regen viel in Middcn-Duitsch- land, ln Oostenrijk, Zuid-Skandinavië, Ier land, Z.-Frankrijk cn Italië. In ons land was de neerslag onregelmatig verdeeld. Het regende veel in do eerste dagen der maand, van 10—14 en dc laatste drie dagen. Gemiddeld over do gchocle maand gere kend was de temperatuur 3 graden boven de normaio in N.W.-Skandinavië en 2 graden b. d. n. in Z.O.-Europa. De scheidingslijn tusschen het te warme gebied in N.- en 0.- Europa en het te koele in Z.W.- cn Z.- Europa liep over Ierland, Z. Engeland, het midden van ons land en door W.-Duitsch- land naar de Adriatische Zee. De gemiddel de temperatuur in ons land week daardoor weinig van de normale af. (Nadruk verboden). BURGERV/ACHTERS OVER VALLEN. Amsterdam, 14 Sopt. Gisteravond is een groep burgerwachters op de Katten burgerkade plotseling door een groote over macht van buurtbewoners overvallen. Do burgerwachters namen do vlucht, en brachten zich in veiligheid in een naburig politieposthuis. Een van hen bleek toch nog zoo te zijn geraakt, dat hij een hoofd wonde had, terwijl zijn kleeding was ge scheurd. Direct rukte de politic uit, maar toen bleken do aanvallers reeds te zijn ver dwenen. Economische en politieke beschouw vingen van Minister Slote maker de Bruine Op den Landdag van den Chr.-Hist. Sla- tenkring Dokkum heeft prof dr. J. R. s!o- temaker de Bruine gisteren een rede ge houden over „Vier maal vasthouden", aan welke rede hei volgende is ontleend: Ik heb gaarne de uitnoodiging aangeno men om hier te spreken want meer dan ooit is het noodig, dat er contact blijft tus schen degenen, die op vooruitgeschoven pos ten staan, en degenen, die het groote leger vormen. Eenheid en begrijpen tusschen Re geering en Volk is rneer dan ooit noodza kelijk. Allereerst vraagt de ontzaglijke finan- cieele en economische ontreddering der we reld de aandacht. Er is een grooie nood bij onze werklooze en valide arbeiders, maar niet minder bij onze behueftigen, onze klei ne zelfstandigen, onze boertjes, onzen mid denstand, onze intellectucelen, ons geheel» bedrijfsleven. De nood van ons land wordt verergerd, doordat internationaal de toestand zonder eenig licht is. Bij d t alles blijft het een pri maire eisch om de begrooting sluitend t» maken en sluitend te houden. Dit zal in de naaste toekomst nog nieuwe ernstige verplichtingen veroorzaken. De deelen, die thans sprekers departe ment 6amen6tellen, vroegen tezamen in 1914 van de Stiatsbegrooting nog geen 5 millioen. Voor dezelfde doeleinden heeft de begrooting van 1934 100 millioen meer ge vraagd; in 20 jaar tijd. Daarbij zijn rond 60.000.000 in verband met de werklozen zorg, maar do andere 40.000.000,— zijn toch nog aldus verdeeld' voor arbeiders bescherming 1000.000— meer, voor ar beidersverzekering 28.000.00U,— meer, voor volksgezondheid f 2.300000,— meer en voor waning voorziening 9 000.000,— meer. Spr. beweert geenszins, dat dit ailc9 weel de beteekent, maar hij beweert wel, dat wij zoo niet zullen kunnen verder gaan en dat het de grootste moeite zal kosten om het bereikte zooveel doenlijk in stand te hou den. Spr.'s begrooting voor 1935, die de volgende week wordt ingediend, is uit so ciaal oogpunt bezien zeer verdedigbaar. Maar spr. vraagt zich wel af, hoe lang hij dat zal kunnen volhouden. Reeds nu heeft spr. natuurlijk bezuinigd en moeten bezui nigen; er zal met name op de overheids bemoeienis meer bezjinigd moeten worden. Dat is een zwaar werk. Het is veel mooier om een nieuw schip te bouwen, op te tui gen en te laten uitvaren, zonder dat men op de millioenen behoeft te letten, dan om gedurende een storm een gehavend schip zoo te leiden, dat het toch nog drijvend blijft. Maar alles overwogen is de laatste taak groot6oher dan de eerste. En dit alles zullen wij in etrijd met alle demogogie na drukkelijk aan ons volk moeten zeggen. Deze economisch-60ciale besohouwing is het eerste, wat wij moeten vasthouden. liet tweede is de georganiseerde volksin vloed. Dat het met het Parlement en den parlementairen invloed in de wereld be denkelijk staat, weet ieder. Wij mogen zeer dankbaar zijn voor wat wij in Nederland nog bezitten; maar bewaren daarvan zal slechts mogelijk zijn wanneer wij de be voegdheden scherp scheiden. Het volk heeft niet de taak om te regeeren. Het heeft er ook dc kennis van de feiten niet voor. Wanneer dit niet aan het volk nadrukke lijk verkondigd wordt en wanneer een val- sche demagogie blijft voortgaan te propa- geeren, dat de regeering de exponent is van de volksmassa, dan is het weldra met iedere» volksinvloed gedaan. Spr. stelt er prijs op te zeggen, dat naar zijn overtui ging die volksinvloed bewaard moet blij ven, reeds daarom, omdat critiek tegenover de Regeering noodzakelijk is en blijft. Zij moet natuurlijk een loyale critiek zijn. Zij moet zóó worden geoefend, dat de oppositie van heden niet andere zou behoeven te spreken of te handelen wanneer zij morgen meerderheid werd. Spr. betreurt, dat de sociaal-democratie aan dezen eischen niet voldoet. De Staten-Generaal zullen voor haar deel ervoor moeten zorgen, dat het overleg tus schen regeering en volk blijft loopen over het daarvoor aangewezen orgaan, derhalve over de Kamers. Het derde, dat vastgehouden moet wor den, is de nationale gedachte. Daarbij zal het noodig zijn dat allen oog hebben voor de nationale goederen. Spr. denkt aan het bezit van Oranje, aan een opvatting van geestelijke vrijheid, die zioh onder leidii*y van Oranje en in den strijd tegen Spanje heeft gevormd en sindsdien telkenmale zich heeft aangemeld. Daarnaast staat de eisch, dat alle groe pen zich bewust blijven of worden, deel te zijn van het groote geheel. Wie in deze tij den werft voor zijn eigen klasse, zijn eigen groep, zijn eigen branche, zonder voordu rend het geheel fn het oog te houden, die versplintert het voik en hij offert het na tionale. De vraag is dan echter of nipt ge broken moet worden met iedc-re gedachte aan geleding van het volk en of dit niet louter als één geheel zal moeten worden gezien. Deze vraag voert naar het vierde onderwerp, waarover spr. tenslotte iets zeg gen ging: Wij moeten onze beginselen vast houden. Wij willen niet een staat als al- beheerscher. De eenheid moet komen door dat wij ons op onze geestelijke beginselen bezonnen hebben en doordat wij, aldus eerst onszelf zijnde, onderzoeken welke ge meenschappelijke taak wij met den ander samen kunnen vervullen. Wie de vier genoemde dingen vasthoudt en het laatste het meeste, die kan met Gods hulp door dezo zware tijden gaan met een vasten tred.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6