KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE GELD. VALLEI De zesde Districtsdag ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN AMERSFOORT „ACTIEF" REVUE VAN DE FILM BOUWSTOFFENHANDEL „AMERSFOORT" PREDIKBEURTEN Baron van Wijnbergen drukt den middenstand op 't hart, dat er hard gewerkt moet worden (Vervolg van ons vorig blad). De heer Van Neerven heeft in verband met het vergevorderd uur zijn rede ver kort, waarna een gedachtenwisseling werd gehouden, waarbij de heer De Brabander bestreed, dat de organisaties niet voldoen de nooden van vandaag bekijken. De R.K. organisatie is paraat en doet al 't mogelijke om de leden te steunen. Slotwoord van baron v. Wijn bergen. Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Micldenstandsraad, sprak het slotwoord. Hij wees erop, dat er geen tijdvak in de geschiedenis is, waarin het menschelijk vernuft zooveel heeft voortge bracht als in de tweede helft van de 19e eeuw. De welvaart nam in ongekendo mate toe totdat in 1914 het mysterieuze wereld gebouw met donderend geraas ineon stortte. De oorlog van 191-41918 heeft veel .vernietigd, doch ook veel gespaard. Wij hebben nog do zegeningen van de vindin gen der techniek; afstanden bestaan er niet meer, telkendage ligt het geheele wereld gebouw vóór ons. Spreker wil voor dit we reldschouwspel als titel nemen het woord van Christus: „Zonder mij kunt ge niets". Dit wordt eiken dag nationaal en interna tionaal gedemonstreerd. Dat de toeschou wers dit niet begrijpen, noemt hij veront rustend; zoolang dit zoo blijft ziet hij voor hoop geen grond. Onze Koningin heeft ook gesproken van „Le Christ avant tout". Dót is heerlijk. Moge dit Koninklijke voorbeeld van' onbeperkt Godsvertrouwen door het volk gevolgd worden. Ons volk, dat in zijn stoffelijken nood opziet naar staat en over heid, zal den blik echter heel wat hooger moeten richten. Wij moeten bedenken dat er hard gewerkt moet worden en niet af gewacht wat voor ons gedaan wordt. Spre ker wil het voorts hebben over den klein handel en het kleinbedrijf, waarbij hij er met nadruk de aandacht op vestigt, dat men zich toch vooral niet moet verliezen in algemeenheden en zich niet moet ver diepen in groote diepzinnige problemen, welke men niet begrijpt. Verknoei daar mede den goeden kostbaren tijd niet! Schrijf en praat niet over wat gebeuren moet door anderen, doch door u zélf en als ge dat gevonden hebt, dóe het dan! Als ieder dat doet en zorgt voor zijn eigen zaak, dan zal daarmede de crisis niet op gelost zijn, doch dan zal het er in de hui dige maatschappij heel wat beter uitzien dan thans het geval is. Men moet vragen waarmee men het verste kan komen. Ba ron van Wijnbergen stipuleerde voorts nog, dat niemand als zakenman moet optreden, die niet voldoende onderlegd is cn gespe cialiseerd in zijn eigen vak; men moet bo vendien zorgen voortdurend op de hoogte te blijven van zijn vak, van hetgeen daar over geschreven en gesproken wordt. Dat gebeurt helaas niet bij den middenstand. Men leest nog niet eens het leerzame ver slag van den Middenstandsraad. Vele goe de redevoeringen zijn gedrukt, artikelen geschreven, doch zij worden niet gelezen. Hij vestigde vooral de aandacht op het werk, dat de Middenstandsraad, waarin de drie groote middenstandsorganisaties verte genwoordigd zijn, voor den middenstand doet. Ook vroeg hij de aandacht voor het Economisch Instituut voor den Midden stand, met zijn volijverigen en bekwamen secretaris mr. Schmal, die helaas zoovele teleurstellingen moefe» ondervinden. Deson danks zal het werk flink worden voortge zet. Mijne heeren, zoo vervolgde spreker zijn gloedvolle rede, neem er kennis van! Tenslotte wees hij erop, ervan overtuigd te zijn, dat het velen beter zou gaan, als zij zich met volle kracht aan de organisa ties waartoe bchooren, wijdden. (Applaus.) De heer Van Lonkhuyzcn dankte de beide sprekers van dezen dag voor hun bijzonder interessante redevoeringen en de aanwezigen voor do groote aandacht, waarmede zij deze gevolgd hadden. Na de lunch werd een autotocht gemaakt naar het natuurpark De Hoogo Veluwe, waarna deze districtsdag werd besloten met een gemeenschappelijk diner in hotel „Buitenzorg". AMERSFOORTSCHE RADIO CENTRALE. Ook buitenlandsche stations worden uitgezonden. De N.V. Anicrsfoortschc Radio Centrale welke thans drie aansluitingen heeft zal op de derde aansluiting buitenlandsche sta tions doorgegeven. Voor Zondag en Maan dag a.s. zullen de volgende stations te be luisteren zijn: Zondag 23 September. 10.202.20 Brussel Fransch. 2.204.50 Daventry. 4.50S.20 London Regional. 8.2012.20 Brussel Fransch. Maandag 2-4 September. 11.205.35 London Regional. 5.356.50 Brussel Fransch. 6.50—12.20 London Regional. PRIESTERWIJDINGEN. Bij de Oud-Katholieken. Morgen hoopt Z.D.H. Mgr. J. H. Berends, bisschop van Deventer, in de kapel van het Oud-Katholiek Seminarium, den Weleer waarden Heeron Th. Bakker en P. J. Jans, diakenen van het Aartsbisdom Utrecht, de priestenvijding toe te dienen. PERSONALIA. Naar de Kerkbode meldt is tot kerkvisi- tator in de provincie benoemd in de vaca ture N. Veis Heyn, Ds. J. Pannebakker al hier en tot diens secundus de heer II. Noor man alhier. In de, met vlaggetjes er. wimpels feeste lijk versierde gymnastiek- cn schermzaal van de infanterie-kazerno alhier had gis teravond de afscheidsvoorstelling plaats van de reeks „ontspanningsavonden", welke jaarlijks gegeven worden voor de dienst plichtigen der infanterie, die hun herha lingsoefeningen te Amersfoort moeten vol brengen. De opkomst was, ondanks de vermoeiende oefeningen van de voorafgaande dagen, bui tengewoon groot; de zaal was tot in den nok toe gevuld. Verscheidene officieren en onderofficieren hadden van hun belang stelling blijk gegeven door dezen avond bij te wonen. Het programma bestond uit een aantal humoristische voordrachten, ten gchoore ge bracht door den bij de infanterie alhier wel bekenden humorist van Somcren, een wed strijd in voordragen om een drietal fraaie prijzen cn tenslotte een uitdeeling van aller lei, door de burgerij van Amersfoort daartoe beschikbaar gestelde, versnaperingen taarten, fruitmanden, rookartikelen, enz. aan hen, die daartoe door het lot werden aangewezen. Een en ander werd telkens af gewisseld door vroolijko muzieknummers, gegeven door een, uit 8 militairen samenge steld strijkje. De Commissie, die zich met het organisee- ren van deze ontspanningsavonden heeft belast, kan met voldoening op haar werk terugzien en Majooi Visschcr was, blij kens de luide betuigingen van instemming, dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij zijn waardeering uitsprak voor den ar beid van de commissie, en de leden daarvan, namens allen hartelijk dank bracht voor hetgeen zij voor de ontspanning van de mi litairen hebben tot stand gebracht. Hij ver gat daarbij niet de mannen van het strijkje to huldigen, die, niettegenstaande de ver moeienissen van de oefeningen, steeds weer bereid gevonden waren om in hun vrije uren te repeteeren cn 's avonds voor hun kameraden opwekkende muziek ten beste te geven. Namens de ontspanningscommissic werd door den Luitenant Schacffcr en den Kapi tein van Baak ten slotte dank gebracht aan allen, die door hun welwillende medewer king hadden bijgedragen om deze en vorige ontspanningsavonden zoo goed te doen slagen. De leden van het strijkje mochten hierbij een stoffelijk blijk van erkentelijk heid in ontvangst nemen. DE NIEUWE SPELLING. Burgemeester cn Wethouders hebben naar De Eembodc verneemt, bepaald, dat de nieuwe spelling op alle openbare onderwijs inrichtingen alhier zal worden ingevoerd. BURGERLIJKE STAND. 21 September. GEBOREN: Arend Jan, z. van Peter van den Broek cn Aartje van den Velden. OVERLEDEN: Franciskus Loot, oud 63 jaar, weduwnaar van Elisabeth Boermans Bertina Jannetta Lcvinson, oud 64 jaar. ongehuwd. %M. H. vanRAALTEf li- Wij ontvingen den nieuwen is voorraad fabrikaat Zaalberg is Leidschc Wollen Dekens ik ik .|g, in uiarme qualiteiten, mooie dessins, ook in groote maten is ik GOEDKOOPE PRIJZEN NA MODERNE KLEUREN |j. ik ik H. vanRAALTEik 4k ik ik -ar i-jï 8—26 September. Toonzaal Sierkunst, Tentoonstelling van schilderijen en etsen van VV. Witsen. 23, 24 en 25 September. Cinema Amicitia. Vertooning van ,Liebc auf den ersten Ton." UTRECHT. 22 September. Stadsschouwburg. Opvoe ring van „Belachelijke hoofsche juffers" en „Doctor tegen wil cn dank, door de Toonccl groep van „het Masker." CHEMISCH REINIGING VERVEN ONTVLEKKEN TEL. 1717 TEL. 1717 UIT HET POLITIE RAPPORT. Een belangrijke aanhouding. Door de gemeente politie werd iemand aangehouden, dio verdacht wordt van het plegen van een verduistering te de Bilt, waarheen hij getransporteerd is. Twee rijwieldiefstallen Wederom is aangifte gedaan van een tweetal rijwieldiefstallen uit de fietsenloods bij een school, alhier. De nieuwe films in City Theater en Cinema Amicitia Een door Josef von Sternberg geregisseerde film met Mariene Dietrich betcckent nog steeds een filmgebeurtenis. Toen von Stemberg in 1929 te Berlijn voor Emil Jannings, die in het door hem vervaar digde „Laatste Commando" had gespeeld, 'n tegenspeelster zocht voor de verfilming van Heinrich Mann's roman „Dor blaue Engel", vond een cabaretgirl genade in zijn onbarm hartige oogenen sindsdien was dc naam Mariene Dietrich onverbrekelijk aan de zijne verbonden en in die onverbrekelijkheid zocht tnen dc verklaring voor de magie van films als Onteerd, Shanghai Express en Blonde Venus, die elkaar snel opvolgden. Toen kwam. dc scheidingof zij het gevolg was van persoonlijke aangelegenheden als con tractbreuk, echtscheiding of nog intiemere conflicten doet hier tenslotte niets ter zake- Von Sternberg begon met de „American Tra gedy" en het werd ronduit gezegd een trage die En Mariene Dietrich? Het publiek, daarin voorafgegaan door filmcritici, had haar met een Trilby vergele ken, maar nu het tusschen Mariene en haar Svengali tot een verwijdering gekomen was, wilde het niet anders gelooven of het toover- vvoórd was verbroken. Immers, het staat voor ons vast, dat, ook al zou Rouben Mamoulian met zijn Song of Songs gelukkiger zijn ge weest, het publiek in zijn neiging tot aan vechting van superioriteit, iedere andere sa menwerking verworpen zou hebben. Inderdaad was deze regisseur van Song of Songs niet bij machte het tegendeel te bewij zen en werd het publiek dus schijnbaar in het gelijk gesteld. Hij kwam kennelijk onder den indruk van deze vrouw en verloor de mucht over de materie. Misschien wel daar door' was Mariene Dietrich in staat te bewij zen, dat zij een ster van de eerste grootte was. Uit onze beoordeeling van Song of Songs halen wij nog ten overvloede aan: „Wij staan nóg voor haar marmeren gestalte oneindig grooter nu!" En zoo staan wij nu voor haar Tsarina van Rusland... en wij maken reeds de eerste fouthet is von Sternberg's „Scarlet Em press." Na Song of Songs dachten wij lieusch, dat Mariene Dietrich hem noodig had, zooals zij hem eens noodig had om te flonkeren aan het filmfirmament. Maar na „Tsarina van Rusland" ben ik tot dc overtuiging gekomen, dat Josef von Sternberg haar sléchts noodig heeft om het lcunstenaarsvuur in hem te doen ontvonken. Mij, die oen bizondere, volkomen persoonlijke voorkeur heb voor Mariene Dietrich, valt deze erkenning des te zwaarder. Zij is „nur von Kopf bis Fuss auf Licbo eingestellt", want nu haar rol het on- verbiddellijk eischte, bleek haar spel alle in- aerlijke kracht te missen. Volmaakte beenen, een vooral in het begin van deze film weer ongelooflijk jeugdige gestalte, typisch getee- kende kaken, die in het merkwaardig gema- quilleerde gezicht des te sterker opvallen, weelderige blonde krullen, onberispelijke neus, en tenslotte de fascinccrende, vrijwel altijd halfgeopende mond, onder dc smalle wenkbrauwenstrepen de groote oogen, die ge raffineerd neergeslagen worden, zoodra zij zich de overwinning weten en de uit onpeil bare, erotische diepten komende donkere stem, die Peter en Johnny nog lang in onze herinnering zal doen voortleven. Echter dit alles zegt het reeds, alleen het uiterlijk is weergaloos. Vermoedelijk blijft dat voorloo- pig zoo. Maar in deze film bedient zij zich bij hooge uitzondering van deze wapenen, die, naar zij zelf beweert, machtiger zijn dan politieken invloed. Als zij ze gebruikt b.v. tegenover Alexir, door de wijze, waarop zij telkens een strootje tusschen haar lippen doet, dan ontwapent zij hem onmiddellijk, nergens ook kon zij dc Russische gravin, die haar idioten gemaal Peter amuseerde, meer mee kwetsen en zoo zijn er nog enkele mo menten, waarin zij niet te overtreffen is. Zij verslaat dc kunst, mannen in haar ragfijne netten te verstrikken, tot in de perfectie en tot dusver kon zij in alle films van die kunst (is het er wel een?) een dankbaar gebruik maken. Hier laat de handeling het in min dere mate toe en wordt zij in haar macht be knot. In het cabaret is zij beter thuis dan in het Kremlin, daar komt het op neer. Met haar charme weet zij de staf van het leger in te palmen en dat doet zij dan ook wel verbluffend knap, maar overigens kunnen wij ons niet aan een ontgoocheling onttrek ken. Aldus is de regie eigenlijk de hoofdzaak gewordend En hierover te vertellen is een ge not. Alexander Korda, de vervaardiger \an Eli zabeth Bergner's Catharina de Groote moet het met al zijn historische praal glansrijk af leggen. Von Sternberg schept hier niet met liefde, maai* met een felle hartstocht Dit is de opperste inspiratie. Telkens be trapt hij er zich op, deze vrouw te lang te hebben bespied woest jaagt dan weer een om geving van overstelpende, barbaarsche pracht langs ons voorbij en dan steelsgewijs nadert hij weer dit heilige der heilige van den in vervoering geraakten kunstenaar en verdiept zijn brandende blik zich weer in dit mysterieus gelaat Gevoileerd dooc een scha-. duw achter dc deur, door een bruidsluier, door een gordijn, door haar zakdoekje. Het deert hem niet, dat hij in zijn onverholen be wondering voor haar, de anderen verhindert haar te zien. Hij wrocht dit filmwerk in een roes en daarbij kon hij er niet aan denken dat er nog een publiek bestond, waarvoor de film bestemd was. Deze film werd een verheerlijking, een be wierooking van hetgeen hem zijn rust totaal ontnam en door de wierook waast slechts het verwonderde gezicht, soms schuw en op het einde met dezelfde waanzinnige uitdrukking van heerschzucht als die van Tsaar Peter. Eerst nu von Sternberg zich laat voortsleu ren in den ziedenden stroom van scheppings drift, toont hij zich de geweldige virtuoos. Toomloos holt hij tusschen de groteske ikonen achter do gecrinoline-do hofdames, achter de gevleugelde ruiters aan om dan weer terug te keeren naar zijn geliefkoosd object. Als hij de zware deuren sluit, besluipt hem steeds maar weer de lust op zijn schre den terug te keeren en zich aan al dat schoons te verzadigen. In de grootschc huwe lijksplechtigheid wreekt hij zich op ieder, die haar hem ontnam. Hij wil het gefluister van zijn hart verbreken door een smartelijke kreet en het is alsof hij deze symboliseert in de angstige, gemartelde sculpturen. Al die beelden weeft hij dooreen, maar in zijn on verschilligheid voor al het andere, bouwde hij te fragmentarisch. Ik geloof echter niet op het gebied Van montage in een bioscoop theater iets dergelijks gezien te hebben. Te kortkomingen van Mariene Dietrich kwamen door zijn kunst niet in het schrille licht, waarin liet zou zijn komen te staan, maar buiten, dat getuigt deze film te zeer van een onbctreugclde hartstocht. Door de aanraking van stof en schepper In bovenaardschen zin, werd het contact met het publiek verwaarloosd. Ondanks de duivelsche regie, ondanks het ontroerend bespelen van dit goddelijk instru ment, is het dus geen filmsensatie geworden. Het blijft echter, zooals in den aanvang ge zegd, een fiLmgebeurtenis van belang in de zen tijd, nu vrijwel niemand het meer aan durft alle commercieele belangen op zij te zetten voor zijn kunst, in dit geval hooge filmkunst. Cinema Amicitia. Ter verandering van filrnspijs in Cinema Amicitia deze week geen liefde op het eerste gezicht, sondern Liebe auf den ersten Ton en wel op de eerste keelklanken van Rudolf Niemeyer. Ofschoon dit niets nieuws en zeer begrijpelijk is. Niet te begrijpen is dat hij met zijn orgaan den titel van KammerSan- ger maar niet kan krijgen. Dat verdriet niet aleen hem, maar ook zijn vrouw, Hilde en zijn zoontje. Als hij dan ook in de gelegen heid is om voor de Hertogin te zingen, het geen meestal promotie tot Kammersanger be MARLENE DIETRICH. teokent, staat Hilde hem toe, dat hij tijdelijk zijn trouwring opbergt, want aan liet optre den van den tenor is de voorwaarde verbon den, dat deze ongehuwd is. Ililde ontdekt later echter dat men haar verkeerd over dc schoonheid en jeugd der Hertogin heeft ingelicht. Inderdaad heeft de stem \an haar man een magischen in vloed op do Hertogin en bezwijkt hij voor dc verleiding om een rendez-vous met haar te hebben, niet alleen omdat het hem een stap je dichter bij het Kammersiinger-schap brengt. Hilde krijgt echter onverwacht een bondge noot in den Prins van Hassenstein, die tracht indruk te maken op de Hertogin en een toevallige loop van omstandigheden speelt haar ook het uur \an samenkomst van de Hertogin en haai' man in handen. Dc tante van de Hertogin, maakt haar de heftigste verwijten over deze verhouding, maar deze wijst zc afterecht blijkt later, want wie ontmoet ze in de orangerie, de plaats van afspraak? de Prins! En het verloop van deze door Hilde geënsceneerde ontmoeting is van dien aard, dat Rudolf Nie- mever's afwezigheid zijn bevordering tot Kammersanger geen stroobreedte in den weg legten zij zelfs niet boos wordt, als de Prins met Rudolf's zoontje het bedrog aan het licht brengtEen Ton-film, die er qua intrigue zijn raag, al komen sommige dingen ook een beetje onwaarschijnlijk voor. Vraagt prijzen bij Kantoor en opslag: Hoogstraat boek Borg on Dalstraat, Amersfoort Toletoon 1762. Na 6 nur J. P. J. v. d. DONE, Langcstraat 21. TeL 992. Amersfoort Zondag 23 September 1934. St Joriskf-rk. uur: Ds. Pannebakker. 6 uur: Dienst. Emma Kerk. 10 uur: Dionst. 6 uur: Dienst. Nicuwo Kerk. 10 uor: Dienst. 6 uur? Dienst. Bethelkerk. 10 uui? Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: Dienst. Wijkgcbouw Monnikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisjo." 10 uur: Kinderkerk. Vrijzinnig Hervormden. Lutherscho Kerk. 10% uur: Ds. Dikboom. Remonstnimscbo Kerk. lO'/t uur: Dr. Miedema. (Collecte voor dc werkloozenzorg). Doopsgezindo Gemeente. Geen dienst. Evangelisch Lutherscho Kerk. 10% uur: Gecombineerde dienst met de Vrijz. Hervormden. Vrijz. Jeugdgemeenschap. Theos. Loge. Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingel). 10 uur: Ds. Schouten. 5% uur: Ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Popma. 5uur: Ds. Schouten. Geref Kerk in Herst Verband. 10 uur: Preeklezcn. -i uur: Ds. J. v. d. Woude van Hilversum. Christ Geref. Kerk. 10 uur: Godsdienstoefening. 5% uur: Godsdienstoefening. Geref. Gemeente. Gebouw C. J. M. V. Stoovestraat 10 uur: Godsdienstoefening. 54; uur: Godsdienstoefening. Gebouw 't Sluisje. Donderdag 27 Sept., 7 uur: Ds. P. Ilonkoop van VGravcnhage. Vrije Geref. Gemeente. (Muurhuizen 53). 9% uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Oud-Kath. Gemeente. Ct Zand 13). 10 uur: H. Dienst Universeel© Eeredienst (Soefi beweging). Toonzaal SierkunsJ Geen opgave ontvangen. Vrije Kath. Kerk. (Theos, Loge, Regentesselaan ZTJ. Geen opgave ontvangen. Legfer des Heils (Langestraat 94) 10 uur: Helliglngsdlenst S% uur: Openluchtsamenkomst 8 uur: Openbare samenkomst Christian Science Society ('t Laantje 3). 10% uur: Hollandsche dienst De Amersfoortsche Bergkapel. Regentesselaan 21. 10% uur: Ds. J. G. Franck uit Bilthoven. BUITENGEMEENTEN. BAARN on EEMBRUGGE. Geen opgave ontvangen. BARNEVELD. 9% uur: Ds. Wolthers van Putten. 6 uur: Ds. van Dop van Hierdcn. HOEVELAKEN. 9% uur: Ds. Mulder. 6 uur: Ds. Mulder. HOOGLAND. 9% uur: Ds. W. S. v. Leeuwen van Rot terdam. (Bevestiging). 2% uur: Ds. W. C. Posthumus Meyjes. (Intrede). LEUSDEN. 10 uur: de heer .Van Rossum van Schcr- penzeel. NIJKERK. 9% uur: Ds. Lutcyn. 5 uur: Ds. Lutcyn. SCIIERPENZEEL. 9% uur: Ds. de Bruin van Ileteren. G uur: Ds. Gregory van Wageningen. SOEST. Geen opgavo ontvangen. SOEST (Vrijz. Godsdienstigen). Dr. A. H. Ilaentjens, Haarlem. SOESTERBERG. 10 uur: Ds. Tuinstra. 6 uur: Geen dienst. DE VUURSCHE. 10 uur: Ds. W. J. van Lokhorst van Hil versum. WOUDENBERG. 9% uur: Üs. Klomp. 6% uur: Ds. Klomp. PLAATSELIJK CRISIS COMITÉ. Voor het Plaatselijk Crisis Comité zijn nog de volgende giften binnengekomen: Mevrouw M. 2.— Dames R. ZJ5Q

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 3