DE LONDEN-MELBOURNE RACE Landhuishoudkundig congres ellloheidsweek WAAGHALZERIJ? PRINSES JULIANA OP DE AMATO Mr. van Rappard over het nut van congressen Land- en tuinbouw en onze welvaart der Kon. Ned. Automobielclub ?4.3o Sept. 1934 DE VEILIGHEIDSWEEK DER K.N.A.C. Massa's Schillen Massa's Voorburg Massa's Advocaat HUMORHOEKJE Fokkct mnent dat noch de vliegtuig: •'ndastrie noch de handelslucht: vaart bij dezen wedstrijd gebaat is Vooral voor het vlieg wezen geldt het, dat de vooruitgang tot stand komt ten koste van menschen- levens. Niet onze landgenooten, de eminente K.L.M.-vliegers, die de te vliegen route zoo ontelbare malen afgelegd hebben, maar vele vreem delingen op dit levensgevaarlijk traject kunnen het slachtoffer wor den. Fokker, een man tot oordeelen bevoegd als weinigen, heeft deze race afgekeurd en zeer velen slui ten zich daarin bij hem aan. Het is de vraag hoevelen tijdens dezen wedstrijd er toe verleid zullen wor den ten koste van hun veiligheid de snelheid op te voeren of risico's te nemen, waar zij bij andere vluch ten geen moment over zouden denken. FOKKER. Onze bekende vliegtuigbouwer Anthony Fokker heeft kort geleden in een vernieti gend oordeel over dezen wedstrijd de stel ling verkondigd, dat noch de vliegtuigindu strie noch de handelsluchtvaart gebaat is met wedstrijden zooals deze LondenMel bourne race. In het kort kan men de aanmerkingen van Fokker in deze punten samenvatten: (1) Record- en wedstrijd-vluchten hebben wel propagandistische waarde, maar deze staat niet in verhouding tot de er rnede ge paard gaande kosten en risico's. (2) Het winnen van een wedstrijd kan niet als basis dienen, waarop de goede naam van een product kan rusten. Van oneindig meer waarde is de reputatie, geba seerd op de veiligheid en economie van vliegtuigen, jaar in jaar uit in gebruik op onze voornaamste luchtvaartlijnen. (3) Snelheidswedstrijden van het Lon- den-Melbourne soort brengen een enorm risico met zich; „de meeste deelnemers zijn waaghalzen, die het geld van anderen en hun eigen nek op het spel zetten". (4) De kans op ongelukken, vooral bij slechte weersgesteldheid, is zeer groot; in- plaats van den goeden naam van de lucht vaart te dienen, kan door dezen wedstrijd juist groote schade daaraan toegebracht worden. Ook de deelnemers zullen de door Fokker genoemde bezwaren tegen deze race onder het oog gezien hebben; desondanks is er een zestigtal deelnemers, waaronder ook de K.L.M. met de Douglas D.C. 2, die blijkbaar deze bezwaren niet zóó ernstig achten. Wij zullen hieronder punt voor punt bespreken en naar voren brengen hetgeen er van ver schillende zijde tegen de aanmerkingen van Fokker is ingebracht. De propagandistische waarde van record- en wedstrijdvluchten mag even min onderschat als overschat worden. Sinds de eerste geslaagde vluchten met zoo ge brekkige machines als waarmee Bleriot over het Kanaal vloog, zijn zeer vele slacht offers gevallen, maar aan het risico dat zoo- velen genomen hebben is het te danken dat de luchtvaart de ontwikkeling heeft doorge maakt, waaraan wij nu de veilige luchtlij nen en sportvliegtuigen danken. Zooals de motor- en de auto-rennen noodzakelijk en nuttig zijn voor de ontwik keling van auto's en motoren, zoo zullen ook de vliegwedstrijden en recordpogingen tot den vooruitgang van de luchtvaart het hunne bijdragen. Het is noodig, wil de fa brikant weten waar de zwakke plekken van zijn product zijn, dat van de vliegtuigen het uiterste gevergd wordt. En de beste proeven zijn, evenals in de motor- en auto-wereld, de snelheidswedstrijden en de record-pocin- BERT HINKLER t een der eersten, die naar Australië vloog, kwam Januari 1933 bij een tweede poging in Italië om het leven. gen, die echter... riskant zijn en zoo dik wijls menschenlevens kosten. Juist is, wat Fokker zegt in zijn tweede aanmerking, dat het winnen van een en kelen wedstrijd nog geen goede repu tatie aan een product geeft. Maar men moet toch ééns beginnen met deze vliegwed strijden; het is een schoone droom wanneer men meent dat het wedstrijd wezen niet óók de luchtvaart in zijn wijden kring zou be trekken. Men kan daarom verwachten dat na dezen eersten grootschen wedstrijd over ele werelddeelen nog meerdere zullen vol gen. Het vliegtuigtype, de motor, het fabri kaat, dat daarbij de meeste overwinningen boekt, kan in de luchtvaartwereld, evenals dit met de winnende motoren het geval is, op een bijzondere reputatie rekenen. Tijdens dezen wedstrijd reeds zal onge twijfeld al veel kostbare ervaring worden opgedaan; niet alleen de kunde van de be manningen zal op de proef worden gesteld, maar eventuecle fouten in de constructie zullen onverbiddelijk tot uiting moeten ko men. Zijn de positieve resultaten, die men zeker door dezen wedstrijd zal verkrijgen, het waard dat er zoovele menschenlevens voor op liet spel gezet worden? Dèt is slechts door persoonlijk inzicht uit te ma ken. Wat de één „waaghalzcrij" noemt, is in de oogen van den ander een stoutmoedi ge, opofferende poging om de vooruitgang te dienen, die ons in zoovele opzichten het leven gemakkelijker, aangenamer en hy giënischer maakt. Ook door dezen wedstrijd zal het ziekenvervoer en het sera-overbren gen over grooten afstand kunnen gediend worden, om slechts een enkel voorbeeld te geven. Hoezeer dan ook de groote kans op onge lukken tijdens deze race erkend moet wor den, de problemen, daardoor opgeworpen, zijn van een diepe beteekenis, ver uitgaand boven het direct belang van dezen wed strijd. De vooruitgang in het algemeen ge nomen, de opoffering van menschenlevens ten bate van het geheel der menschheid, komen hierbij ter sprake. Deze wedstrijd, waaraan ook landgenoo ten, onze K.L.M. vliegers, deelnemen, zal zijn voortgang vinden ondanks de veroor- deelende meening van hen, die deze race onverantwoord achten. Voor onze Neder- landsche vliegers koesteren wij geen angst, hun ervaring, hun bekendheid met de te vliegen route maakt dat hun taak niet zóó- eel verschilt van hun normale Indië-vluch- ten, dat wij hier van een extra-groot risico kunnen spreken. De idee van dezen eersten grooten vlieg wedstrijd is imponeerend door durf en grootschheid. Een oordeel uit te spreken is te moeilijk; men kan slechts de hoop koes teren, dat de afloop niet even tragisch moge zijn als het einde van den Stillen Oceaan wedstrijd San FranciscoHawaii, waarbij zoovele dappere mannen om het leven kwa men. De dienst van het vliegwezen de dienst van de vooruitgang der menschheid eisclit opofferingen tot nut van het geheel. BEGRAFENIS Mr. M. G. L. VAN LOGHEM Men meldt uit Florence aan het Vader land: Het stoffelijk overschot van mr. M. G. L. van Loghem is naar zijn laatste rustplaats gebracht. Op de begraafplaats Alori, prach tig gelegen op een heuvel bij Florence, was de plechtigheid eenvoudig maar indrukwek kend. Aanwezig waren, behalve de naaste ver wanten, de consul-generaal E. Zenuti, de consul jhr. E. V. Teixcira de Mattos, de heer en mevrouw Scharten-Antink, de schilder D. A. Bueno de Mesquita en andere vrien den. De heer Scharten heeft eenige gevoelige woorden gesproken en de zoon van den overledene, prof. van Loghem, heeft den aanwezigen voor de laatste eer, zijn vader bewezen, dank gezegd. JHR. RUIJS DE BEERENBROUCK. In audiëntie bij H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft gisteren aan den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. CU. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, de jaarlijksche particuliere audiëntie verleend naar aan leiding van zijn benoeming tot voorzitter. MINISTER STEENBERGHE OP DE AMATO. Amsterdam, 21 Sept. Hedenmiddag heeft mr. U. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken, een bezoek gebracht aan de Amato. Hij werd rondgeleid door leden van het uitvoerend comité. Amsterdam, 21 Sept. II. K. H. Prinses Juliana heeft hedenmorgen een bezoek ge bracht aan de A.M.A.T.O. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, met de leden van het uit voerend comité was aan den ingang van de tentoonstelling aanwezig om H. K. II. te ontvangen. Te half 11 kwam de Prinses per auto aan, vergezeld van baron Baud, Haar particulier secretaris en een hofdame. Do loden van het uitvoerend comité werden aan do Prinses voorgesteld, waarna door een dochter van den voorzitter van het comité, wethouder mr. Kropman, bloemen werden aangeboden. Vervolgens begon een wande ling over het terrein, waarbij mr. Kropman do Prinses begeleidde. Toen de wandeling begon steeg uit het publiek een krachtig hoera op. Allereerst werd een bezoek gebracht aan do kleinveeteelt, waarna het gezelschap naar de groote hal ging. Daar werd II. K. H. ont vangen met liet Wilhelmus. Alvorens een wandeling langs de bloemen en vruchten te beginnen werd koffie ge serveerd in de stand van den heer Kauf- mann. Met groote belangstelling, voorgelicht door leden van het uitvoerend comité, werd langs de verschillende stands geschreden. Aan de achterzijde werd het gebouw ver laten. Herhaaldelijk werd de Prinses toege juicht. Tenslotte werd een kijkje genomen bij de volkstuintjes, waarna het gezelschap afscheid nam van de Prinses. Te 12 uur werd de terugrit naar Den Haag aanvaard. ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. De plechtige aanbieding aan H. M. de Koningin. 'sGravenhage, 21 Sept. De commissie, belast met het aanbieden van het adres van antwoord der Eerste Kamer op de troon rede aan H. M. de Koningin, welke bestond uit den voorzitter dier Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Stecnwijk, en de leden dezer Kamer prof. dr. A. Steger, mr. D. Fock, J. Gelderman, mr. II. Smeenge en J. W. J. baron do Vos van Steenwijk, heeft hedenochtend te elf uur ten paleize Huis ten Bosch zich van haar taak gekweten. Een eerewacht, bestaande uit een detache ment jagers, onder commando van een offi cier, bracht bij het terras do gebruikelijko eerbewijzen. De voorzitter en de leden, do heeren Steger, Gelderman, Smeenge en Do Vos van Steenwijk, droegen het ambts- costuum van Kamerlid, terwijl de heer Fock in het gewaad van gouverneur-generaal was gekleed. J. A. ZAALBERG, f Op 76-jarigen leeftijd is te Voorburg over leden de heer J. A. Zaalberg, oud-gemeente secretaris van Zaandam en oud-directeur van het Ncderlandsch Registratuurbureau. De thans ontslapene was officier in de orde vun Oranje-Nassau. Hij doet een beroep op de jongeren, speciaal die der Wageningsche Universiteit, tot deelneming Amsterdam, 21 Sopt. Hedenmiddag is op de Amato geopend het 86ste Nederlund- schc Landhuishoudkundig Congres. Do vergadering werd geopend door den voorzitter mr. A. G. A. van Rappard, die na do aanwezigen welkom lo hebben gehee- ten, eenige gevoelvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van Prins Hendrik, den Beschermheer van het Congres en aan het verscheiden van II.M. de Koningin-Moeder. In het vervolg van zijn rede zcide de voor zitter: De crisis drukt zwaar op ons economisch leven en ook onze vereeniging heeft daar van de nadeelige gevolgen moeten onder vinden. Het aantal leden is dalende, blijk baar hebben sommigen zich in hunne uit gaven moeten beperken, het lidmaatschap opgezegd, omdat zij het nut van de con gressen niet inzagen en het congres niet beschouwen als een vereeniging, waarvan het dringend geboden is lid te zijn. In den laatsten tijd hebben onze vergaderingen zich in een stijgende belangstelling mo gen verheugen en ook de internationale congressen, waar ik eenige malen de Ne- derlandsche regeering heb mogen vertegen woordigen, nemen in belangrijkheid toe. In een zeer lezenswaardig artikel, voor komende in het Algemeen Ncderlandsch Landbouwblad van 14 Juni j.l., wijdt de se cretaris van het congres Dr. Molhuyzen, eenige beschouwingen aan het nut der In ternationale congressen. Wat voor de internationale congressen geldt, geldt ook voor do nationale. De be doeling van den oprichter van het congres in 1846 Baron Sliet tot Ollhuis, is o.m. ook geweest, dat de landbouwkundigen in hun ne jaarlijksche bijeenkomsten zich zouden beraden over maatregelen, die den land bouw len goede zouc'en komen en deze on der de aandacht der regeering te brengen. Verscheidene malen heb ik reeds op onze bijeenkomsten gewezen, dat tal van re- geeringsmaatregclcn het uitvloeisel zijn ge weest van zakelijke en grondige besprekin gen op onze congressen en in de beide Ka mers der Staten-Generaal wordt herhaalde- Van 24 tot 30 Septemberop gelijke schaal als in 1933 Evenals het vorige jaar heeft de Kon. Ned Automobiel Club ook thans weder een vei- ligheidsweek georganiseerd, die ditmaal van 2430 September a.s. zal worden gehouden, ongeveer op gelijke schaal als die van 1933, toen zij evenwel 'n maand later in het sei zoen werd gesteld. Ook de radio en film zul len worden gebezigd om over het geheele land zooveel mogelijk automobilisten te kun nen overtuigen van het groote nut van deze vciligheidsactie en de kennis van de verkeerstechniek tot een zoo groot mogelijk aantal weggebruikers te laten doordringen. Aan de politie-autoriteiten in tal van groote en kleine steden zal worden ver zocht tijdens de veiligheidsweek door de verkeersagenten biljetten te laten uitreiken, bevattende de voornaamste cisclien waar aan iedere automobilist, die veilig wil rijden, dient te voldoen. De K.N.A.C. stelt deze bil jetten in duizenden exemplaren gratis be schikbaar. Voor Rotterdam heeft de veiligheidsweek nog een extra aantrekkelijkheid, in den vorm van de bekende Veiligheidslaan, welke aldaar de tournee, door de K.N.A.C. door het geheele land ermee ondernomen, zal be sluiten. Te Rotterdam zal in diezelfde week de veiligheidslaan gevestigd zijn op den Statenweg tusschen Willem-dc-Zwijgerplein en Statensingel; zij zal dagelijks van S.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18 uur zijn geopend. Naast groote benzineraaatschappijen, die hun wagens met doeken, beschikbaar ge steld door de K.N.A.C., ter propageerjng van de veilighcidswenken zullen voorzien, wer ken ook tal van automobielzaken mede, die in het bezit zijn van veiligheids-contröle-ap- paraten en bij wie men gratis zijn wagen kan laten onderzoeken. lijk verwezen naar de beraadslagingen die over een of ander belangrijk punt in onze vergaderingen zijn gevoerd. Evenmin mag worden voorbijgezien, dat de oplossing van voor den landbouw ur- gento vraagstukken na uitvoerige en ern stige gedachtcnwisseling, door onze con gressen herhaaldelijk zijn bespoedigd. Het zou in hooge mate te betreuren zijn, indien het werk door onzo voorouders met zooveel kracht ter hand genomen en door ons met energie voortgezet, door gebrek aan belangstelling zou moeten worden gestaakt. In dit verband richt ik mij speciaal tot de jongeren en wel in de eerste plaats tot hen, die hunne studiën aan dc Wageningsche Hoogeschool hebben volbracht. De Land- bouwweek, die do laatste jaren in Wagenin- gen gehouden wordt, slaagt en is het nu ge waagd te veronderstellen, dat op den duur deze bijeenkomsten aan ons congres afbreuk zullen doen? Men versta mij wel, ook ik ben van oor deel, dat do landbouwweek nuttig werk zaam zal zijn in liet belang van den vader- landschen landbouw, maar die jongeren hooren ook hier thuis. Te meer veroorloof ik mij do vrijheid om daarop den nadruk te leggen, omdat het steeds het streven van het bestuur is geweest, om een zekere band te leggen tusschen de Wageningsche Uni versiteit en liet congres. Immers in de laat ste jaren was de Wageningsche Hoogeschool in ons bestuur vertegenwoordigd en nu professor Mees aan do beurt van aftreding is, staat ook op do voordracht van een nieuw bestuurslid als no. 1 een der profes soren dier instelling. Wat dc landbouwinge nieurs aangaat, ook door hen worden een of meer zetels in het bestuur ingenomen. Ook in de tweede plaats doe ik een bo- roép op jonge practische landbouwers; ook' zij moeten toetreden tot onze gelederen en evenals vroeger moet ook hun stem in onze bijeenkomsten worden gehoord." Met een beroep om werkzaam te zijn in het belang van het Nederlandsch Landhuis houdkundig Congres opende spr. het S6ste congres. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken werden enkele technische problemen in den landbouw toegelicht door prof. ir. M. F. Visser, uit Wageningen, in verband met speciaal gevraagde inzendingen in de afdee- ling „Landbouwwerktuigen" der tentoon stelling. In bespreking kwamen: de toepassing van luchtbanden bij in den landbouw gebruikte wagens; de graanbewaring op de boerderij; betonkuipen met hoog-opvoerende hakscl- snijders voor groenvoer. Aan de orde kwam voorts een praeadvios van prof. ir. W. Schermerhorn te Delft over „Begrijpt het Nederlandscho volk voldoende de beteekenis van onzen land- cn tuinbouw voor de welvaart van ons land?" In dit praeadvics wordt verdedigd de stel ling: Het Nederlandsche volk begrijpt on voldoende de cultureele waarde van den boerenstand en de boerenstand helpt zelf aan dit wanbegrip mee. Op den duur is hieruit desorganisatie en onevenwichtigheid te verwachten. Op dat oogenblik wordt ook de welvaart van ons volk in meer engeren zin bedreigd. In de uitwerking van deze gedachte wordt het begrip „welvaart" zoowel economisch als cultureel gezien. Teneinde tot de erkonning van de cultu reele waarde van den boerenstand te ge raken, ging dc praeadviseur 11a, op welke wijze de zgn. economischo mensch en do technischo mensch, met welke uitdrukkin gen twee alles overheerschende karakter trekken van den West-Europeeer zijn be doeld, tot gelding komen in de levenshou ding van den boerenstand. Het vraagstuk van dc ontwikkeling van het boerenvolk kan tot oplossing worden gebracht, indien men bereid is, met dc natuurlijke grenzen, die het productieproces stelt, rekening te houden. Aldus zal een zich verheffende boeren stand onder dc werking van de steeds aan wezige bindingen, als het stabiele element in het volksleven van groote waarde kun nen zijn. 0e drie onovertrefbaren: HAVIK 41 TELEFOON 292 V. - „Ik wou, dat je niet zoo gek op souvenirs was, Piet. Ons huis is al vol zonder dat ding." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6