B« Scfooolemara BERKENWEG 17 Me jo H. VAM ES Lerares Duits SV8. O. TOLLENSLAAN 7 RIJWIELBELASTING- MERKEN Men bevestige ze goed zichtbaar DE VLOOTMANOEUVRES RIJKSWEG AMSTERDAM- AMERSFOORT DE RADIO IN DE K.L.M.- VLIEGTUIGEN Prijzen vanaf 88.- van Perseynstraat 19 Tel. 423 DIESELS IN VLIEGTUIGEN? HET N CLEARINGVERDRAG Accountantskantoor D. SNAPPER HUMORHOEKJE w on Van 1 November af géén enkele waarschuwing meer De minister van Financiën vestigt er do aandacht van het publiek op, dat ingevolgo de bestaande bepalingen het rijwielbeias- tingmerk naar alle zijden goed zichtbaar aan het rijwiel moet zijn bevestigd. Een wielrijder, die het rij wiel belast ingnierk in den zak, in de beurs of op eenige wijze aan zijn kleeding bevestigd mededraagt of wiens rijwielbelastingmerk niet goed zichtbaar aan liet rijwiel is bevestigd, bevindt zich derhalve in overtreding van de wettelijke voorschriften. In zoodanige gevallen is tot dusverre in een aantal gemeenten volstaan met het ge ven van een waarschuwing. Aangezien het bezwaarlijk is gebleken na te gaan wie te voren reeds is gewaarschuwd, blijft in vele gevallen ook bij herhaling het instellen van bekeuring achterwege, hetgeen tot uitbrei ding van de gewoonte om het rijwielbelas tingmerk op de boven vermelde wijze mede te voeren heeft geleid. Het belang van een eenvoudig en doel treffend toezicht op de naleving van de rijwielbelastingwet noopt ertoe, voortaan aan de betreffende voorschriften nauwkeu rig de hand te houden. Van 1 November a.s. af zal dan ook in bovenomschreven geval len, zonder voorafgaande waarschuwing, bekeuring worden ingesteld. Communiqué van den marinestaf Helder, 25 Sept. De chef van den marinestaf geeft hot volgende communique over de vlootmanocuvres: Heden had de eerste van de reeds aange kondigde serie tactische oefeningen der ma rine plaats. Verondersteld werd, dat twee Nederlandsche flottieljevaartuigen van het tvpo Soemba (voorgesteld door de mijnen- leggers „Medusa" en „Douwe Aukes") zich bij het uitbreken van een oorlog tussehen Nederland en Roodland te Hoek van Hol land bevonden met de opdracht, zoo snel mogelijk naar Den Helder op te stoomen De opmarsch zou worden gedekt door een divisie van 4 onderzeeërs en twee groepen van 3 vliegtuigen. Van Roodland was be kend, dat een pantserschip (de Hertog Hen drik) en twee jagers („Evertsen" en „Piet Hein") benevens eenige torpedobooten zich in de Noordzee bevonden en waarschijnlijk zouden trachten de Nederlandsche flottielje- vaartuigen op te sporen en te vernietigen. In den vroegen morgen liepen de flottiel jevaartuigen uit Hoek van Holland. Het was nog al ruw weer een straffe wind en een bewogen zee. De flottieljevaartuigen spoedden zich langs de kust om den Noord. Tc hunner bescher ming waren omstreeks 15 mijl uit de kust de vier onderzeebooten tussehen IJmuidcn en Petten in lange linie uitgelegd om even- tueele roode strijdkrachten op te vangen. De Nederlandsche vliegtuigen verkenden om ongeveer 9 uur inderdaad het roode smal deel, dat de torpedojagers in hun verken ningslinie in de richting van Hoek van Hol land hadden vooruitgeschoven, terwijl de Hertog Hendrik onder bescherming van de torpedobooten tegen onderzeebootaanvallen de jagers volgden. De Hertog Hendrik stootte te kwart over tien ter hoogte van IJmuiden op de onderzeeër K 17, welke evenwel doordat de Hertog Hendrik juist een scherpe koersverandering uitvoerde geen torpedotreffer vermocht te behalen. Om half elf kwam het pantserschip in con tact met de Nederlandsche flottieljevaar'ui gen, die onder aanvaarding van den artille- riestrijd hun opmarsch trachtten voor te zetten, in de hoop de roode schepen naar de onderzeebooten te lokken. De laatsten hadden evenwel het geluk niet aan hun zijde, waar zij er niet meer in slaagden tot een aanval te komen. Tussehen den Hertog Hendrik, den Evertsen en Piet Hein aan de eene zijde en de beide flottieljevaartuigen aan de andere zijde ontspon zich toen 'n ar tilleriegevecht, hetwelk omtsrepks anderhalf uur duurde. Terwijl een der flottieljevaartui gen voortdurend door den Hertog Hendrik onder vuur werd gehouden, zetten de jagers afwisselend tegen het tweede vaar tuig een scherpen aanval in om zich dan achter een rookscherm snel terug te trek ken. Door den algemeenen leider werd be paald, dat het gevecht aan rood een over winning bracht. Wel werd ue Hertog Hen drik beschadigd, maar met zijn zware be scherming kon het schip zich gemakkelijk staande houden. De Evertsen werd evenwel verondersteld door den zwaar bewapenden tegenstander in den grond te zijn geboord. Van de flottieljevaartuigen werd er 1 tot zinken gebracht, terwijl het tweede tenslotte in brandenden toestand op het strand moest worden gezet Ten 13 ure werd het sein „oefeningen ge ëindigd" ge'heschen en liepen de lichte vaartuigen IJmuiden binnen. De „Hertog Hendrik" en de jagers bleven in zee. '''erbetering van het traject NaardenLaren Naarden. Den laatsten tijd gingen er voortdurend geruchten over verbreeding en omlegging van den. Rijksweg. Vooral in den raad van Naarden hield men zich voortdurend met dit onderwerp bezig, daar het in nauw verband staat met de uitbrei dingsplannen. De Rijkswaterstaat wilde echter nog geen mededeelingen doen van zijn plannen. Eenige dagen geleden heeft do hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat, do heer v. Wesseling een onderhond gehad met den burgemeester van Naarden, den heer M. P. v Wcttum, en deze van de plannen op do hoogte gesteld. Omlegging van de trambaan. Aan de verbrceding van dezen belangrij ken verkeersweg is bovendien verbonden dc verlegging van de tramrails naar den Naar» denschen kant van den straatweg, omdat daardoor de gevaarlijke kruisingen van de tram en den rijksweg o.a. bij Crailoo en den Godelindcweg worden vermeden. Het plan omvat oen breeden autoweg met zoo min mogelijke wegkruisingen eii uitloopen van wegen op dezen autoweg. Voor het verkeer met de villa's en woon wijken zullen vent wegen worden aange legd, wat de onteigening van voortuinen van villa's gelegen langs den Rijksweg, noodzakelijk zal maken. Het standpunt van Naarden. Burgemeester van Wcttum hoeft onlangs in den raad het standpunt van het gemeen tebestuur tegenover deze veranderingen uit een gezet. Dit standpunt is heel afwijzend wat in liet belang van Naarden heel begrij pelijk is. Door het twee jaar geleden goed keuren van het uitbreidingsplan door Ged. Staten, toen er nog geen sprake was van verlegging van dc trambaan, zijn velen hier gaan bouwen, en zijn zich hier gaan vesti gen. Zal dc tram nu verlegd worden, dan zullen velen grond hiervoor moeten af staan en dc tram zal dicht langs de huizen rijden, zoodat deze belangrijk in waarde zullen gaan dalen. Naarden heeft er dus groot belang bij dat de trambaan blijft waar ze is. Voordeelen. Van wogverbruikersstandpunt leveren deze veranderingen echter belangrijke voor deden op, omdat daardoor niet minder dan zes gevaarlijke kruispunten komen to ver vallen, o.a. het kruispunt waar dc nieuwe Rijksweg den ouden (door de vesting) ver laat, dc kruispunten bij de Rembrandtlaan, Jan Torbacklaan, Brcdiusweg, Burgemees ter s' Jacoblaan en Huizerweg, bij den Gooi- schen Boer. Dan is er nog het heel gevaarlijke kruis punt bij sanatorium Hoog Laren, dat reeds menig mcnschenleven heeft goëischt Do belangrijke verkeorsverbcteringen zal Waterstaat natuurlijk tonnen gelds kosteif, met het oog op do onleigening van den be- noodigden grond en do vei logging van do trambaan. De gelden voor deze veranderin gen zullen gevonden worden in het gevo teerde bedrag van het OO-millioenenplan. Met het oog op het drukke verkeer, voor al in de zomermaanden, als heel Amster dam een uittocht naar het Gooi onderneemt, zal deze verbetering door ioderen auto mobilist worden toegejuicht, terwijl ook wielrijders en andere weggebruikers de ver legging van do tramhaan mot vreugde zul len begroeten. De plannen vorkeeren reeds in e<*n vergevorderd stadium, zoodat met. de uitvoering niet lang gewacht behoeft te worden. Zaterdag maakten zooals gemeld de twee grootste en nieuwste vliegtuigen van de K. L. M. een rondvlucht door Neder land: de F. 36 het grootste toestel, dat tot heden door Fokker geconstrueerd werd en dat als „de Arend" binnenkort in den geregelden dienst wordt opgenomen en het nieuwe. Douglas-toestel uit Amerika. Beide vliegtuigen bezitten een Philips- N. S. F. zend- en ontvang-installatie. De uit rusting van de F. 36 bestaat uit een gecom- bineerden zender en ontvanger voor lange- en kortegolf Het is met deze installatie dus mogelijk om onder alle omstandigheden contact te houden met de vlieghavens. De Douglas-machine bezit een V.R. 5 zcndinstallatie. Dit is een zeer licht toestel van geringe afmetingen, waarmede op de lange golf geregeld afstanden van "200 K.M. op de Indië-route overbrugd worden. Ook de „Postjager" was op zijn record vlucht met con dergelijke vliegtuig-radio- installatie uitgerust. De vooruitgang van het vliegwezen in de laatste jaren is voor een groot gedeelte te danken aan den vooruitgang van de zend- fechniek. Zonder de radio is het moderne vliegverKeer bij nacht en in mist zelfs niet denkbaar. Een geregelde verbinding tus sehen den vlieger en de vlicghaven is van het grootste belang, vooral bij het vliegen onder ongunstige weersomstandigheden. Door verschillende stations worden ge regeld weerberichten uitgezonden, maar dit neemt niet weg, dat een vliegtuigbe- stuurder op een bepaald moment op de hoogte moet kunnen zijn van plaatselijke weersomstandigheden. Hij vraagt dan aan ëén of meer dichtbij zijnde vlieghavens om hem over liet weder en de vooruitzichten ervan in te lichten dus behalve de ont vanger is ook de zender hierbij onmisbaar. Voorts is de zender noodzakelijk- vóór de Komt vooral de nieuwe Philips-apparaten zien „Super-Inductie", van 2- krings af tot 4-krings toe. Nooit konden wij U zoo veel waarde voor een be scheiden bedrag bieden. Een demonstratie ver plicht U tot niets plaatsbepaling. De vliegenier vraagt bij twee uiteen liggende stations een z.g. „pei ling" aan. Dc beide stations vangen zijn verzoek op en bepalen tevens de richting, waaruit dc zender gehoord wordt. Onder ling zoeken zij contact en vinden uit hot snijpunt van de beide richtingen op de kaart, de plaats waar het vliegtuig zich ne- vindt. Dc bestuurder wordt dan van het resultaat op de hoogte gebracht. Vooral voor de landing heeft de radio-in stallatie onschatbare waarde. Bij ongun stige weersomstandigheden, wanneer het vliegveld min of meer aan het oog van den vliegenier onttrokken is, moet deze hij zijn landing vertrouwen kunnen op de gege vens, die zijn radio-installatie hem ver strekt. Vcrschillendo vliegvelden zijn voor dit doel uitgerust met een „radiobaken", een zender, die door een bepaald systeem van signalen den piloot op eenvoudige wijze do gunstigste landingsrichting aan geeft. In samenwerking mot het bureau voor luchtvaart is door Philips-N. S. V. een zeer betrouwbaar systeem voor dergelijke radio bakens ontwikkeld, dat o. a. wordt toege past op dc vliegvelden „Schiphol" cn „Waalhaven". Ook op andere Nederland sche vliegvelden zal dit baken aangebracht worden. Uit het voorgaande blijkt wel, dat oen up-to-date radio-ontvang- cn zcndinstallatie bij verkeersvliegtuigen noodzakelijk is om „luchtvaardig" te zijn. Crootere werkingssfeer en minder radiostoringen Het Volk verneemt, dat de leiding van de K.L.M. plannen in studio heeft, om in haar bodrijf proeven te nemen met Diesel motoren. Gezien de ervaringen met vliegtuig-Diesel motoien in het buitenland opgedaan, acht men het zeer waarschijnlijk, dat in dc naas te toekomst deze tractiewijze een groote vlucht zal nemen. Dat de K.L.M. bij de uitvoering van haar plannen groote omzichtigheid betracht, ligi voor dc hand. De snelloopende Dieselmotor verkeert in een beginstadium. Honderd pro cent zijn dc motoren nog niet; de aanschaf fing zal zich dus aanvankelijk tot enkele exemplaren bepalen. Het aantal fabrieken, dat reeds ccniffc ervaring op dit gebied heeft, is gering. Die sel treedt hierbij uiteraard op den voor grond. Omtrent de voordcelen van dit soort motoren kan het blad mededeelen, dat hier omtrent de meeningen op sommige punten uiteenloopcn. In de eerste plaats wordt aangevoerd, dat do onkosten voor bedrijfsstoffen zullen da len; daartegenover meenen anderen, dat de prijs van dc ruwe olie, bij massale toepas sing van Dieselmotoren, zal oploopon. Het brandgevaar van olie is veel geringci dan van benzine, hetgeen bij noodlandiri gen, die nu nog vaak door brand worden gevolgd, van belang is. Een zeer in het oog springend voordeel is dat het gewicht van de hoeveelheid brand stof geringer is of wil men hetzelfde ge wicht mede nemen de werkingssfeer grooter. Een ander voordeel wordt verkregen, doordat vast staat, dat benzinemotoren en radioverbinding op dc korte golf storen. Daarentegen beïnvloedt het Dieselverbran dingsproces de radio niet. Intusschen zijn zeker eenige nadoelen aan het nieuwe type motor verbonden. Het ge wicht per P.K. is tot nu toe grooter, al mag men aannemen, dat ook dit euvel in do toe komst zal vervallen. Hoe dit ook zij, de leiding van de K L.M. volgt met groote aandacht de verrichtingen in Amerika en Europa. JL^ <J A iUwiA Enkele hoofdpuntenin afwachting van een naderen leidraad 'sGravenhagc, 24 Sept. Het Ned. Clca- ring-lnstituut deelt mede: Door dc voorloopigc inwerkingtreding van het Nederlandsch-Duitscho Gearingverdrag is van Maandag 24 September af een nieu we toestand geschapen. Het Clcaring-Insti- tuut heeft een leidraad voor de toepassing van het verdrag iu bewerking, die spoedig het licht zal zlon. In afwachting van het vers'chijnen van deze publicatie wordt thans reeds op enkele hoofdpunten gewezon. Wat onder de clearing valt. Onder dc clearing vallen alle schulden, zoowel aan in Duitschland als in dorde lan den gevestigde personen, welke voortsprui ten uit invoer van Duitscho goederen on verschillig of dezo rechtstreeks uit Duilsch land, dan wel over andere landen plaats heeft. Onder Duitscho goederen verstaat hel verdrag goederen, welke uitsluitend in Duitschland zijn voortgebracht of aldaar een verwerking of belangrijke bewerking hebben ondergaan. Zooals blijkt uit den in dc Zondagochtend- bladen opgenomen tekst van hei verdrag zijn behalve dc koopsom ook verschillende kosten in verband met het goederenverkeer als vrachten, provisies, expeditickostcn enz. aan clearing onderworpen Hetzelfde geldt voor betalingen in verband met het binncnschcepvaartverkeer, het Rijn- vaartverkeer daaronder begrepen, cn voor betalingen van licentiegelden. Vorderingen, voortvloeiende uit het door- voerverkecr door Nederland uit Duitsch land en door Duitschland uit Nederland val len niet onder het verdrag, behoudens do betalingen wegens kosten in verband met dit verkeer ingevolge art. 2, 3e over de clea ring moeten geschieden. Uit het bovenstaande volgt, dat dus voort aan niet alleen importeurs over dc clearing zullen moeten betalen, maar ook alle an- dcro personen, die schulden, welke onder bet verdrag vallen, hebben to voldoen. Even :oo zal op Nederlandsche vorderingen, wel ko aan het verdrag onderworpen zijn, slechts via do clearing betaling kunnen vonlen ontvangen. De aandacht wordt er in hot bizondor op gevestigd, dat de regeling van het verdrag n zooverre ruimer is dan de voorloopigo egeling ingevolge liet Kon. besluit van 6 Augustus 1934- no. 19, dat thans ook he- alingen wegens invoer van goederen, wel ke vóór 15 Augustus j.l. heeft plaats gevonden, en wegens kosten n veiband niet zoodanigen invoer, eronder vallen. In herinnering wordt gebracht, dat krach- chs art. 4 der wet van 25 Juli 1932 Staats blad 375, het vereffenen of doen te niet gaan van schulden op andere wijze dan in het verdrag voorgeschreven, gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maan den of geldboete van ten hoogste 10,000 gul den. Hoe voorloopig gehandeld moet worden. Zoolang geen nadere voorzieningen zijn getroffen, moet het volgende worden in acht genomen: 1. de documenten, die bij den invoer moe ten worde/i overgelegd, blijven dezelfde, niet handhaving van de dienaangaande reeds getroffen bizondcre regelingen. 2. Bij de storting van do verschuldigde bedragen bij De Nederlandsche Bank moot als tot nu toe de crediteur worden opgego- ven. Men wordt verzocht, de voor De Neder landsche Bank bestemdo gegevens niet bij afzonderlijk schrijven aan haar mode tc deelon, doch op het stortingsbiljet zeif te vermelden. De Nederlandsche Bank, die in dezen als kassier van het Gearing-Instituut optreedt, boekt de gestorte bedragen op re kening: „Duitschland" van het Gearing-In stituut. 3. Evenals tot dusver moet van iedere storting bij de Ned. Bank. gelijktijdig aan liet Ned. Gearinginstituut mededeeling wor den gedaan. Ilct opgegeven bedrag moet geheel overeenstemmen met het in werke lijkheid bij De Ned. Bank gestorte bedrag. Bovendien moet ieder verschil tussehen het gestorte en het factuurbedrag op het formu lier worden toegelicht. Voorloopig kunnen voor deze mededeelin gen dc bestaande formulieren worden ge bruikt. Nieuwe firmulieren zullen zoo spoe dig mogelijk, na gepleegd overleg met de Reichsbank, verkrijgbaar worden gesteld. 4. De circulaires van het Clearinginsti- tuut (Lid. v. d. Ned. dond v Accountants). Vanaf heden is ons kantoor gevestigd et telefoonnu amer blijft 873 A. algemeene verklaring, B. consignatiezendingen, tusschenkomst van agenten, vertegenwoordigers, filialen onz. van buitenlandscho levorancies, C. incasso door banken, D. rembourszendingen en do op grond van deze circulaires of uit anderen hoofdo getroffen individueole rege lingen blijven voorloopig gehandhaafd. Op enkele onderdeden kan echter wijziging te gemoet worden gezien. Nader te treffen regelingen. Krachtens het verdrag zullen over ver schillende punten zooals loonveredelings- verkeer, compensatictransacties en gedeelte lijke betaling Kreditsperrmark of Register- mark door de wederzijdsche bevoegde auto riteiten nadere regelingen worden getroffen, die binnenkort zullen worden gepubliceerd. Intusschen wordt houders van een be staand Dij oen Duitscho Deviezenbank ge opend z.g. „Auslandersonderkonto für In- landszahlungen" verzocht, zich onmiddel- dellijk onder overlegging van de betreffen de bescheiden schriftelijk tot het Gearing- Instituut to wenden. Betaling van vorderingen op Duitschland. Omtrent dc wijze, waarop Nederlandsche schuldeischers, die gerechtigd zijn over do clearing betaling van hun vorderingen te verkrijgen, deze vorderingen moeten aan melden, zullen te zijner tijd nadere mede deelingen volgen. Een zeker percentage van de gestorte gel den zal gereserveerd worden vöor geleide lijke liquidatie door De Ned. Bank van het bestaande Sonderkonto en verdere achter stallige betalingen. Ook hieromtrent ver schijnen nadere mededeelingen. Ten slotte wordt er met nadruk op gewe zen, dat, ten einde wachttermijnen te voor komen, het, zoolang dc werking van do clearing nog niet kan worden overzien, ge boden zal zijn, bij den export naar Duitsch land groote voorzichtigheid in acht te ne men. Het ligt in dc bedoeling halfmaande- lijks, to beginnen mot 15 October a.s., de voornaamste posten der clearingrekening te publiceercn, waaruit de stand van zaken zal blijken. LADEN EN LOSSEN OP ZONDAG. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ker sten, heeft aan den minister van Economi sche Zaken dc volgende vragen gestold: Is het den Minister bekend, dat in art. 8 der bevrachtingsvoorwaarden voor beetwor telen en pulp der campagne 19341935, voor dc fabrieken in de districten der Be vrachtingscommissies Breda—Dordrecht Terneuzen dc zinsnede voorkomt: „Indien zulks wordt verlangd, moet de schipper op Zondag laden en/of lossen." Is do Minster bereid dezo verplichting op te heffen, wijl ze strijdt tegen Gods gebod en omdat er schippers zijn, die zich om des gewetens wil niet aan deze verplichting kunnen onderwerpen? MET VOLLE VAART OP AGENT INGEREDEN. Auto lator onbeheerd terug gevonden. Amsterdam, 25 September. In den af- geloopcn nacht reed in dc Westerstraat, oen auto, waarvan slechts een der kop- lichten brandde. Een politieagent, die de auto zag naderon, ging op het midden van den rijweg staan en gebaarde den chauf feur, dat hij moest stoppen. In stede van aan dit bevel gevolg te geven, gaf de man vol gas, zoodat dc agont door zeer snel op zij te springen, een ernstige aanrijding voorkwam. Wel slaagde hij er nog in het nummer van de auto op te nemen, hetgeen voor het onmiddellijk ter hand genomen onderzoek van groot belang was. Reeds enkele uren later kwam er bericht van het bureau Singel, dat de auto in dc Spuistraat aan den kant van het trottoir gevonden was. De chauffeur was in geen velden of wegen te zien. Het vermoeden bestaat dat de wagen van diefstal afkomstig is. De directeur „Waarom verliet u uw laatste betrek king Sollicitante voor privéseertaresse„Ik nam ontslag omdat mijn chef probeerde me te kussen." Directeur „Dat is Jammeruw getuigschriften zijn verder zoo goed." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6