AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE BENEFIETWEDSTRIJDEN BERKENWEG 17 Vrijdag 28 September 1934 33 e Jaargang No. 77 DERDE BLAD DE SAARKWESTIE HAUPTMAN STAAT TERECHT Onsmakelij ke vertooning Accountantskantoor D. SNAPPER Vanaf heden is ons kantoor gevestigd AFGHANISTAN TOE GELATEN NIEUW STAKINGSGEVAAR TEGEN HET REGIME DER NAT.-SOC. OP DE STADIONBAAN DE V.S. TER OLYMPIADE 'Gevreesd wordt dat het plebisciet tot incidenten aanleiding zal geven Genève, 27 Sept. (V.D.). Hedenmiddag heeft de Volkenbondsraad zich bezig gehou den met het Saarvraagstuk. Aloisi maakte na een uiteenzetting van den tcgenwoordi- gen stand van zaken bekend, dat de com missie van drie zich zou wenden tot de Fransche, Duitscho en Saarregeering om nadere inlichtingen Bovendien zal do com missie van drie deskundigen benoemen, teneinde in November den Volkenbond een rapport te kunnen geven. BARTHOU. Vervolgens was het woord aan Barthou, 'die het Saarvraagstuk in twee onderdeelen splitste: voorbereiding van liet plebisciet en beoordeeling van de gevolgen van het ple bisciet. Men moet betreuren, dat de kwestie van handhaving van de orde in het Saar- gebied nog niet volkomen is geregeld. Uit de laatste mededeelingen van de Saarregee ring blijkt, dat de loestand ernstig is. Hier moet dringend in verholpen worden. Zonder een spoedig ter beschikking staan de politietroep moet gevreesd worden, dat het plebisciet lot incidenten aanleiding zal geven, die nadeelig zullen zijn voor het aanzien van den Volkenhond. De Fransche regecring stelt hierin des te meer belang, daar zij op grond van de raadsbesluiten van 11)25 en 1926 kan worden opgeroepen om bijzondere verantwoordelijkheden op zich te nemen. Alles moet echter worden vermeden, wat een Fransch ingrijpen noo- dig zou maken. De twee geïnteresseerde partijen moeten dan ook met gelijke loyali teit hun verplichtingen nakomen. De regee- ringscommissio moet de middelen hebben om de politie te veisteiken. De taak der stemmingscommissie, aldus Barthou verder, is moeilijk. Frankrijk is gedesinteresseerd in geen van de drie mogelijke uitslagen van het plebisciet. Voor elk dezer mogelijkheden moeien reeds thans voorbereidingen getrof fen worden. Aansluiting bij Frankrijk of Duitschland levert geen moeilijkheden op, een uitslag ten gunste van den status quo echter wel, daar de Volkenbond hier nog een duidelijk standpunt moet bepalen. Dit is een dringende taak. Men moet thans de zekerheid hebben, dat een nieuwe zitting van den raad zoo spoedig mogelijk bijeen geroepen zal worden om dit probleem te behandelen. Vervolgens las Barthou het belangrijkste gedeelte voor van het Fransche Saarmemo- randum, waarin gezegd wordt, dat de Fran sche regeering reeds thans verklaart, dat bij de uitwerking der nieuwe plannen voor de medewerking van de Saarbevolking een verdere plaats open blijft in overeenstem ming met het verdrag. Nadat Barthou gesproken had, hield de Engelsche gedelegeerde een korte rede, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat de Volkenbondsraad spoedig in staat zou zijn besluiten te nemen over het rapport van de commissie van drie. Bcnesj sprak de hoop uil, dat de com missie van drie 'egen November een rap port gereed zou hebben en dat het mogelijk zou zijn den Volkenbondsraad voor een bij zondere zitting bijeen te roepen. Barthou stelde hierop 15 November als datum voor. De rapporteur en voorzitter van de com missie van drie stemde toe in den datum van 15 November. Tenslotte voerde Barthou nogmaals het woord voor het uiten van dank aan den president der Saarregeering, Knox. Slotzitting. Genève, 27 Sept. (V.D.). Hedenmiddag laat is de laatste volkenbondsvergadering bijeengekomen. Zij behandelde nog slechts de rapporten van eenige commissies, o.a. betreffende het conflict tusschen Bolivië en Paraguay. Na een slotrede van den presi dent ging de vergadering uiteen. UITSTERVENDE VOLKSSTAM, Sydney, 27 Sept. (Reuter.) Volgens een zendeling, welke onder de inboorlingen van de Marqueses-eilanden heeft gewerkt, zijn deze aan het uitsterven; 50 jaar geleden bedroeg het aantal nog 10.000, terwijl thans nog 2000 in leven zijn. De oorzaak van dit uitsterven wordt gezocht in de tuberculose, welke door blanke zeelieden op de eilanden Is gebracht. Het verzwarend materiaal wordt steeds omvangrijker New-York, 27 Sopt (Reuter). Een zekere Fitzgerald, die gisteravond werd gearrestoerd, heeft nauwkeurige mededee lingen verstrekt over de voorbereidingen der ontvoering van baby Lindbergh. In een clandestiene bar hoorde hij twee personen, waarvan één Hauptmann was, liet plan bespreken. De politie denkt over 24 uur de kwestie op te lossen. Geen invrijheidstelling van den verdachte. N c w-Y o r k, 27 Sept. V.D.) Heden is Hauptmann voor het gerecht geleid. Zijn advocaat verklaarde dat hij onschuldig is en verzocht het gerechtshof den beklaagde tegon een borgstelling van 5000 dollar op vrije voeten te stellen, daar hij een hoogero som niet kon opbrengen. Dit werd echter van de hand gewezen en de voor een even tueel op vrije voeten stellen noodige borg stelling werd gesteld op 100.000 dollar. Hauptmann tegenover Lind bergh. N e w-Y o r k, 27 Sept. (V.D.) Do officier van justitie Foley heeft medegedeeld, dat Hauptmann voordat hij voor liet gerecht werd geleid heden gedurende ongeveer 10 minuten tegenover kolonel Lindbergh is geplaatst Lindbergh had den wensch geuit Hauptmann te zien. Hij werd daarbij door 20 detectives begeleid en had zich onken baar gemaakt met een bril. Foley verklaar de, dat Hauptmann niet geweten heeft, wie de persoon was, die tegenover hem stond. Een mysteriouze „John". New York, 27 September (Reuter). In de Lindbergh-affaire is Donderdag een Duitsch meisje door den attorney-general Foley verhoord. Naar uit de bladen blijkt, heeft dit meisje gesproken over een „myste- rieusen John", die in 1932 met Hauptmann en verscheidene andere personen aan uit stapjes heeft deelgenomen. Nader wordt gemeld, dat een vrouw heeft verzocht haar man op te sporen, aangezien deze, sinds de affaire-Hauptmann aan de orde kwam, is verdwenen. Zij verklaarde dat haar man John heette en Hauptmann kende. New-York, 27 September. (Reuter). On danks het toenemende bewijsmateriaal te gen Hauptmann zoekt men onvermoeid verder naar zijn medeplichtigen. De justi tie te Washington heeft veiklaard, dat zeer binnenkort een belangrijke arrestatie kan worden verwacht. De revolver van klein kaliber, die bij een der laatste huiszoekin gen in de woning van Hauptmann is ge vonden, blijkt identiek te zijn, wat de er in gevonden patronen betreft, met den ko gel, die in het hoofd van het zoontje van Lindbergh is gevonden. Aanvankelijk had men aangenomen, dat do kogehvond was veroorzaakt door een spits voorwerp, aan gezien men een zoo klein kaliber als van do revolver, waarmee was geschoten, niet kende. New-York, 27 September. (V.D.). Het vinden \an bankbiljetten in do woning van den verdachte in de zaak-Lindbergh, Hauptmann, heeft het bewijsmateriaal te gen hem aanzienlijk versterkt. De kalmte en onverstoorbaarheid, die Hauptmann tot nog toe toonde, zijn in den loop van het verhoor verdwenen en gisteren was hij zeer nerveus, terwijl hij volgens mededee- ling van zijn bewakers gedurende den nacht zoo goed als niet heeft geslapen. In hetzelfde gebouw van de justitie in de wijk Bronx, waar Hauptmann is opgesloten, leg de Lindbergh gisteren een verklaring af over de ontvoering van zijn zoontje in den nacht van 1 Maart 1932 en het aandeel, dat hij had in de onderhandelingen, die eindigden met de betaling van het losgeld aan den geheimzinnigen John op een kerk hof te Bronx, ongeveer een maand later. New-York, 27 September. (Reuter). In de zaak-Lindbergh heeft een inspecteur van politie verklaard, dat een man. die over een groote som gelds beschikte, een sleepboot had afgehuurd om de mailstoom boot Columbus in to halen, welk schip hij in do haven had gemist. Volgens den in specteur zijn nieuwe arrestaties te ver wachten. Wie hei meeste kan verzwelgen Parijs, 26 Sept. (Router). De volgende week zal te Rouaan een feestmaaltijd wor den gehouden, die drie dagen zal duren en waaraan een wedstrijd vorbonden is. Tot de genoodigden behooren alleen men- schen met een gezonden eetlust en van flinke lichaamsafmetingen. Aan den diksten man zal een prijs worden toegekend. Verder zijn prijzen uitgeloofd voor den- gene, die tijdens één maaltijd het meeste eet en voor den man, die het grootste aan tal oesters naar binnenwerkt Tijdens den maaltijd, die door vooraanstaande kringen op restaurantgebied is georganiseerd, zul len de fijnste en zeldzaamste spijzen_wor- den geserveerd, - (Lid. v. d. Ned. Bond v Accountants) Het telefoonnummer blijft 873 Als lid van Jen Volkenbond Genève, 27 Sept. (V.D.) De assemblée van den Volkenbond heeft hedenmorgen be sloten Afghanistan toe te laten als lid van den Volkenbond met 47 stemmen vóór en geen stemmen tegen. Tijdens do bespreking van hot voorstel in de 6do commissie word de toelating ondersteund door do vertegen woordigers van Indié, Engeland, Rusland ën Perzië en met algemeene stemmen werd verklaard, dat Afghanistan's toetreding van betcekcnis voor den Volkenbond zou zijn. Ontevreden textielarbeiders in de Zuidelijke Staten der Ver. St. Washington, 27 Sept. (V.D.). Met het oog op de vele klachten, die uit de textiel centra komen en de spanning, die daar ondanks de opheffing van de staking nog hecrscht, zoodat in sommige arbeiderskrin gen reeds weer gesproken wordt over her vatting van de staking, heeft Roosevelt snelle maatregelen genomen en reeds gis teren den bemiddelingsraad van de textiel industrie benoemd, die de opperste bevoegd heid heeft alle geschillen tusschen werk gevers en werknemers in deze industrie op te lossen. De instelling van den bemidde- lingsraad is geschied bij uitvoerend besluit: de raad zal volledig gezag hebben om alle aangegeven overtredingen van do N.R.A. en van de codes te onderzoeken. De raad mag een onderzoek instellen naar loonen, ar- heidstijden en andere arbeidsvoorwaarden en kan vaststellen af de bepalingen der codes al dan niet zijn geschonden. Inmiddels worden te Washington vele klachten ont vangen, dat ondanks de voorloopigc over eenkomst tal van fabrieken gesloten blijven en dat vele fabrikanten rancunemaatrege len tegen de stakers nemen. Do voorzitter van dc werkgeversorganisatie verklaarde, dat hij nog niet kon zeggen of do voor stellen van den bcmiddelingsraad aanvaard baar zouden zijn. New-York, 27 Sept. (Reuter). In de Zuidelijke staten wordt een nieuwe staking in de textielindustrie verwacht. De arbei ders zijn niet tevreden over de houding van de werkgevers. Te Chattanogga in Ten nessee zetten 2000 werklieden de staking voort en een man, die weigerde mee te doen, werd ernstig gewond. Toenemende onwettige actie Berlijn, 27 September. V.D.). Met het naderen van den winter schijnt de illegale actio van de tegenstanders van het. ré gime in Duitschland toe te nemen. Reeds thans is dat duidelijk merkbaar. Verschil lende tegen dc nat.-soc. regeering gerichte en soms uiterst felle pamfletten worden op de meest vernuftige wijze verspreid. Men vindt zc in hotels tusschen handdoeken, zeepdoozen en in gesloten enveloppen, die als bedelaars verkleede.personen op straat het publiek in dc hand stoppen om dan snel te verdwijnen. NEDERL. UNIE VOOR DE WANDEL SPORT EN JDE STICHTSCHE TOURIST." De Utrcchtschc Sportvcrceniging „De Stichtsche Tourist" te Utrecht organiseert op Zaterdag 13 October a.s. een 30 K.M. af- standsmarsch, welke marsch is bedoeld als propaganda voor de Nederl. Unie van de wandelsport, meer speciaal voor district Utrecht (Utrecht en omliggende plaatsen). Aan dezen marsch kunnen ook niot- N.ü.W.-leden deelnemen. Een ieder die den marsch naar behooren volbrengt, ontvangt de keurige N.U.W.- herinnering, voor groepen (12 en leider), politiccorpsen (6 en leider) den N.U.W.- groepsprijs. Tevens worden er enkele prij zen beschikbaar gesteld voor bijzondere prestaties der deelnemende vereenigingen. De vereeniging, welke gedurende den marsch in alle opzichten den besten alge- meenen indruk maakt, ontvangt een her innering. WIELRENNEN Ten bate van de nabestaanden van de verongelukte renners Hoevens en Reijnders Amsterdam, 27 September. Onder be gunstiging van voor September buitenge woon fraaie weeromstandigheden vonden hedenavond in het Olympisch Stadion be nefietwedstrijden plaats, waarvan do op brengt do nabestaanden van dc hij een droevig ongeval om het leven gekomen wielrenners Hoevens en Reyndcrs ten goede kwam. Voor den aanvang verhieven de duizen den aanwezigen zich een oogenblik van hun plaats om blootshoofds in stilto de na gedachtenis van de drie gestorven sport lui to herdenken. Do sprintwedstrijd werd bestreden door zes renners, waarvan do beide amateurs Van Vliet en Ooms van dc N. W. U. toe stemming .hadden vorkregen om in dezen wedstrijd tegen professionals te starten. In dc drie ritten werden van Egmond, van der Heuvel en Van der Linden resp. winnaars in hun serie tegen Ooms, van Vliet en Jazct. In den herkansingsrit won van Vliet van Ooms en Jazet. In do eerste halve beslissing reed van Egmond tegen van der Ileuvel Van der Heuvel wist met een laatste poging op het laatste rechfe eind van Egmond met mi niem verschil op de streep te slaan, met een tijd van 12% sec. over dc laatsto 200 meter. In de tweede halve beslissing won van Vliet van v. d. Linden. De laatste liet zich op do laatste meters door den amateur verrassen. Tijd laatsto 200 meter 13% sec. Een achtervolgingswedstrijd tusschen Brabant en Holland bracht veel spanning. Voor Brabant reden Pijnenburg, Pcllenaars en Slaats, voor Holland kwamen uit Wals, De Wolff en Jan van Kern pen. In het eerste gedeelte liep Brabant iets uit, maar Pellenaors kon het stevige tem po niet volgen en zakte af, zoodat het een strijd werd van twee tegen drie. Holland kwam nu iets voor, maar door moedig vol houden van Pijnenburg en Slaats bleef dc spanning er tot het laatst in. Holland won met enkele meters voorsprong in den tijd van 6 min. 15% sec. Voor de pauze werd nog een wedstrijd over 10 K.M. verredon mot vijf klassomen ten. Winnaar werd Van Hout met IS pun ten, in den tijd van 13 min. 13% sec.; 2. Riethoven 12 punten; 3. Ilcslinga 11 punten. Na dc pauze werd een koppelwcdstrijd verreden elk koppel bestond uit drie ren ners over 20 K.M. met vijf klassementen. In lotaal namen 9 koppels deel. Het koppel Pijnenburg—Wals—Visser won 3 van do 5 klassementen en aangezien het in het laatsto klassement de punten verdriedubbeld werden, won dit koppel na gezorgd te hebben voor een spannenden strijd. Uitslag: 1. Pijnenburg—Wals—Visser 21 nunten; tijd 25 min. 3S sec. over 20 K.M. 2. J van KempenSlantsBouquet 19 pun ten; 3. en 4. de koppels Braspcnninx—Pel lenaorsIkelaar en Dc Wolfv. d. Heyden —Van Nek Sr. beide 14 punten; 5. Rietho venVerschoorPelser 10 punten; G. Aan HoutMctz—Engelmocr 2 punten. De beslissing van den sprint wedstrijd tus schen v. d. Heuvel en Van Vliet werd ge wonnen door v. d. Heuvel, die den ama teur op het laatste rechte eind royaal voor bij liep. Tijd laatste 200 M. 13 sec. 40 K.M. motorgangmaking Het slot van dit programma werd ge vormd door een wedstrijd met motorgang making over 40 K.M., waarvoor aan de start verschenen in dc volgorde: De Graaf achter Ceurcmans; Blckemolen achter Sterke; Lorié achter Slcsker; Massing ach ter De Roos; Domhof achter Bustraan en Schlebaum achter Kaeser. Lcddy was door een blessure verhinderd, terwijl Dc Graaf nog juist op tijd uit Antwerpen kon tc- rugkceren om hem te vervangen. De verrassing was wel, dat Schlebaum, die juist binnenkort zijn debuut als gangmaker zal ma ken, vanavond zelf weer achter den motor reed, het geen een dankbaar applaus ontlokte. Direct na den start werkte Schle baum zich op naar de vierde plaats. Ge- SCHLEBAUM. durende de eerste 20 K.M. was de volgorde: De Graaf, Blekemolen, Lorie, Schlebaum, Domhof en Massing. Wanneer Domhof pech krijgt zakt hij af en komt twee ronden ach ter te liggen, terwijl Massing intusschen eveneens reeds eenige ronden achter ligt Vlak voor het einde verdringt Lorió Bleke molen van de tweede plaats en met een onderling verschil van enkele tientallen meters wordt De Graaf eerste, Lorié twee de en Blekemolen derde. De uitslag luidt: 1. De Graaf, tijd 32 min. 30% sec* 2. Lorié op 30 Meter. __3. Blekemolen op 40 Meter. r 4. Schlebaum op 200 M. 5. Domhof op twee ronden. 6. Massing op drio ronden. Naar wij vernamen hadden deze beneiit- wedstrijden een bedrag van ongovec» 0000 opgeleverd. Op Zondag 30 September a.s. dos middags om twee uur zal op do Wiolorbaan to Gin- neken een wielerwedstrijd worden gehou den ten bato van do nagelaten betrekkin gen van de verongelukte renners Reyndcrs en Hoevens. Tal van renners van naam hebben zich daartoe geheel belangeloos ter beschikking gesteld, terwijl ook do wielerbaan voor dit sympathieke doel zonder belang is afge staan. De Duitsche uitnoodiging geaccepteerd N c w-Y o r k, 27 Sept. (V. D.) Het Arneri- kaansche Olympische Comité liceft gisteren officieel besloten dc Duitscho uitnoodiging tot deelneming der Vcrccnigdo Staten aan de Olympische Spelen te Berlijn in 1936 te aanvaarden. Het bureau der organisatic-commissio voor dc XXe Olympische Spelen te Berlijn 1936 heeft in een uitvoerig telegram het Ameri- kaansche Olympische Comité bedankt voor het aanvaarden van do Duitsche uitnoodi ging en dc deelneming aan do Olympischo Spelen. In liet telegram wordt o.a. gezegd, dat Duitschland met open armen de uitstekende Amerikaansclio athlcten, dio naar do win terspelen te Garmisch-Partcnkirchen en voor de hoofdspelen naar Berlijn komen, zal ontvangen. RITMEESTER SCHUMMELKETEL. Bandoeng, 25 Sept. (Aneta). Do beken de ruiter, ritmeester Schummelketel. thans op weg naar Ncd.-Indië, zal worden inge deeld bij het eerste halve regiment cavale rie, te Bandoeng. PLAFOND INGESTORT. Semarang, 27 Sept. (Aneta). Gister middag is liet cementen plafond in do bibliotheek en museumzaal van het proef station Midden-Java ingestort. Het cemen ten plafond woog 1500 K.G. Toen men liet gevaar zag aankomen, werd de zaal onmiddellijk ontruimd; dc mandoers (inlandsche opzieners) konden hierbij ter nauwernood het vccgo lijf redden. Door deze maatregelen hadden echter geen per soonlijke ongelukken plaats. Dc schade, aan kasten en museumstukken toegebracht, is aanzienlijk. Het gebouw behoort aan de N.V. Mest- fabriek Java en in dc bovenverdieping van dit gebouw is liet proefstation gevestigd. De bouw van het geheel had in 1920 plaats. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de bevestiging van liet plafond, dat slechts aan enkele spijkers hing, onvoldoende was. Men heeft uitgerekend, dat o.a. een gewicht van 100 K.G. slechts aan vier spijkers was be vestigd. DE GOUVERNEUR-GENERAAL TE BALIKPAPAN. Bal ik papan, 27 Sept. (Aneta). Het bezoek van den Gouverneur-Generaal aan Balikpapan gold voornamelijk de bezichti- ging van installaties, fabrieken en werk plaatsen van de B. P. M. Tevens stelde do Landvoogd zich op de hoogte van dc ver schillende werken ten behoevo van het Departement van Oorlog uitgevoerd. Voor dc bezichtiging hield luitenant- kolonel Cox een lezing, waarhij leger- en marine-officieren tegenwoordig waren. De lunch werd gebruikt ten huizo van den administrateur van de Bataafsche Petroleum-Mij. Om drie uur vertrok het hooge gezelschap naar Samarinda. DE VOORZIENINGEN VOOR DE MELBOURNE-RACE IN NED.-INDIfi. Batavia, 27 Sept. (Aneta). De deelne mers aan de LondenMelbourne-race zijn van alle ambtelijke formaliteiten vrijgesteld. Tc Muntok, Batavia, Socrabaja, Rambang, Waingapu en Koepang zullen weerberichten worden opgemaakt, die op aanvrage per radio zullen worden doorgezonden. Te Batavia en te Socrabaja zal medische en technische hulp aanwezig zijn. Op de vliegvelden van Batavia, Soerabaja en Koe pang zal nachtverlichting worden aange bracht. De regeering is niet verantwoordelijk voor eventueele ongevallen en zal de kosten, welke hieruit voortvloeien, in rekening bren gen, o.a. ook die van opsporing bij eventueel zoekraken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9