MAC ROBERTSON EN ZIJN RACE ftiËBJËSJËELING BIJKANTOOR It AMSFÖORï WEDSTRIJDBEPALINGEN SCOTT WINT DE RACE ADVERTENTIËN ABONNEMENTEN worden ook aangenomen door ons J. LAMBRECHTS P. PIJPERSSTRAAT 10 en Oude Soesterweg 93 Ongerustheid over bombar dementsvliegtuig DE SCHATGRAVERS INGEREKEND VERKEERSVLIEGTUIG VERMIST MET MAN EN MUIS VERGAAN SLACHTOFFERS VAN DEN STORM NIEUWE STORM GIERT OVER LUZON De Uiver ondervindt nadeel van de langere route en het groote aantal landings plaatsen De eerste gedachte van een wedvlucht over drie werclddeelen is uitgegaan van een Australische zakenman, Sir Macpherson Robertson, kortweg Mac Robertson ge noemd, fabrikant van chocolade en suiker werk, en een der rijkste inwoners van Mel bourne. Deze stad, die dit jaar haar eeuw feest viert, kan zich beroemen op het bezit van een aantal inwoners, die de naam van Melbourne over de geheele wereld beroemd l weten te maken. De LondenMelbourne race is opgezet als onderdeel van Melbourne's eeuwfeest, maar is door de internationale belangstel ling en deelneming, die deze wedvlucht zich heeft weten te verwerven en door de technische belangen die bij deze race op het spel staan, in beteekenis ver daarboven uitgegroeid. Melbourne dankt het wederom aan do vrijgevigheid van een harer inwo ners, dat haar naam gekoppeld is aan een gebeurtenis van wereldbeteekenis. Mac Robertson is een bijzondere figuur, een self-made man, die zich lot millionair heeft opgewerkt. Hij werd geboren in de bekende Australische mijnstad Ballarat en is van Schotsche afstamming. Hij heeft in do laatste zeven jaren de som van 300.000 pond sterling beschikbaar gesteld voor kun sten, wetenschap en liefdadigheid. Hij be hoort dus allerminst tot de gierige Schot ten. Een merkwaardige reeks van baantjes heeft Mac Robertson vervuld voor hij zijn suikergoed-tabriek tot een reuzenbedrijf had opgeworkt. Hij begon als krantenbe zorger, en werd achtereenvolgens inzeeper bij een kapper, hoedenmaker, bakkershulp, kurksnijder, smidsjongen, kwam nog even in het landbouwbedrijf en ging eindelijk over tot de oprichting van een suikergoed- fabriekje. Die fabriek heeft hij door spaar zaamheid en energie weten uit te breiden tot een der grootste suikergoedfabri.eken ter wereld. Er zijn twee onderdeelen in deze Lon den-—Melbourne race: een speed-race en een handicap-race. In de eerste wordt winnaar degeen die van de daaraan deelnemende vliegtuigen het eerste Melbourne bereikt. In de handicap-race wordt winnaar degeen die volgens een bepaalde, vrij ingewikkelde lormule de beste vliegtijd maakt; de tijd doorgebracht op de verplichte landings plaatsen wordt niet in rekening gebracht, zoodat alleen de in de lucht doorgebrachte uien voor het eindresultaat tellen. De deelnemende vliegtuigen aan de speedrace moeten landen op vijf controle plaatsen: Bagdad. Allahabad, Singapore, F'ort Darwin en Charlcville. Do handicap- racers hebben in totaal IS verplichte lan dingsplaatsen. Zooals men weet heeft de Uiver op weg naar Rome een dezer lan dingsplaatsen, Marseille, niet aangedaan en daardoor twintig strafminuten gekre gen, welk nadeel echter werd opgeheven door de tijdwinst, die de Uiver op weg naar Rome boekte. De snclhcidsrace is het voornaamste; zoo als men weet waren de Mollisons Zater dagavond de eersten, terwijl Scott na Bag dad de leiding had te Allahabad, Singapore en Port Darwin, waar hij met acht uur voorsprong op nummer twee, de Uiver, ar riveerde. Degenen die uitsluitend inschreven voor snelheidsrace zijn: Scott met Cornet., Turner met Boeing Geysendorffer en Asjes met Panderjager. Alice Cochran en Smith met Granville. Ook schreven voor do snclheidsrace in de volgende deelneming aan de handicap race: Echtpaar Mollison met Cornet. Jones en Waller met Cornet. Stack met Airspeed. Parmentier en Moll met Uiver. Da vies en Hill met Fairey. Gilman met Fairey Fox. Woods en Bennett met Lockheed Vega. Hewit en Kay met Dragon. Parer en Hemsworth met Fairey Fox. De overige deelnemers nemen uitsluitend aan de handicapc-race doel. De achterstand van de Uiver bij Scott valt niet alleen aan de grootere snelheid van „het vliegend benzincvat" te danken, maar ook aan het feit, dat de Uiver in totaal acht- terstand van de Uiver hij Scott valt niet alleen aan de grootere snelheid van „het vliegend benzinevat" te danken, maar ook aan het feit, dat de Uiver in totaal acht tien tusschenlandingen moet maken en de Comet van Scott slechts vijf. De deelnemers aan de handicaprace, zoo als de Uiver, die ook meedoen in de speed race, krijgen geen vergoeding in rekening gebracht voor het verlies dat zij lijden ten opzichte van degenen, die uitsluitend deel nemen aan de speedrace, door het feit dat gezien het grooler aantal stopplaatsen hun route duizenden kilometers langer is dan het traject van de snelheidsracers, die slechts vijf maal behoeven te landen. De vurige wensch van Scott, de be* stuurder van de roode Comet, is in vervulling gegaan, hij is er in ge* slaagd om in drie dagen van Londen naar Melbourne te vliegen, hoewel het Scott en zijn metgezel een enor* me inspanning gekost heeft deze web verdiende overwinning te behalen. Door hun motorpech hij Port Darwin moesten de bcido Engelsclien eenigen tijd vreezen dat de eerste prijs toch nog aan do Uiver zou ten deel vallen. Zij hebben echter het record voor de vlucht van Lon den naar Melbourne op verbazingwekkende wijze weten te. verbreken. Ten volle verdienen Scott en Black dan ook de lauwerkrans hen in Melbourne na mens de K.L.M. overhandigd, waaraan een lint gehecht was met de woorden: „groolo bewondering voor uw navigatiekundc, tech nische vaardigheid en doorzettingsvermo gen." Het is niet de eerste maai dat Scott een opzienbarende vlucht maakt van Engeland naar Australië. Nadat in October 1930 do Australische vlieger Kingslord Smith in ne gen dagen en '22 uren het traject had afge legd, verbeterde in April 1931 Scott dit re cord, door er negen dagen en 4 uur over Ie doen. In November 1931 treeft de heken- de Engelsche vlieger Bullcr liet record op negen dagen 2 uur 29 min. gebracht, waar na Scott het opnieuw probeerde en met succes, want in April 1932 volbracht hij de vlucht van Engeland naar Australië in acht degen 20 uren en 44 minuten. Officieel stond voor het begin van deze race hot record op naam van Charles Ulm met zes dagen 17 uren cn 50 minuten. Scott en Black, die aan één stuk doorvlogen cn sinds den start niet meer geslapen hadden voor aan* komst in Melbourne, volbrachten daarmede een prestatie, die nog lang in de herinnering zal blijven. Zij brachten het record voor den afstand van T onden naar Melbourne op 70 uur en 59 min. 50 sec., dus twee dagen, 22 uur, 5S min., 50 sec. Scott's doel naar Melbourne te vliegen bin* nen drie dagen is door hem bereikt. SCOT TWINT Als winnaars van de LondenMei* bourne race zijn dc Engelschen Scott en Black hedenmiddag te 16.35 uur plaatselijke tijd of wel Dinsdagoch* tend 5.55 Amst. tijd te Melbourne ge* land. Scott en Black, die Zaterdag* ochtend te 6.50 Amsterd. tijd van Mildcnhall waren vertrokken hebben den snelheidsrace over 15.100 K.M. afgelegd in 71 uur 5 minuten waar* mede alle bestaande records voor vluchten naar Australië werden ge* broken. Zij maakten op hun vlucht tusschenlandingen te Bagdad, Kara* chi, Allahabad, Singapore, Port Dar* win en Charleville. Reeds vele uren voor de aankomst van de Comet met Scott en Campbell Black stond een menigte van velo duizenden op en nabij het vliegveld in spanning te wach ten, ondanks het feit dat de regen het wachten niet aangenaam maakte. Meer dan 30.000 personen hadden zich naar het vlieg veld begeven. Na de berichten uit Port Dar win dat Scott motorpech had gehad was de spanning over het verdere verloop van de vlucht nog gestegen. Na zijn landing te Charlcsvillc was de hoop dat de beide Engelsche vliegers er in zouden slagen de race te winnen weer gestegen. Het vliegterrein was bij aankomst van de Cornet geheel afgezet en eerst toen het toestel was geland werden de autoriteiten toegelaten. Do eerste die de vliegers gcluk- wenschto was de Nienw-Zeelandsche avia- trice Jane Batten. De officieelc tijd waarop de 1 anding geschiedde was te 5 54 uur Dinsdagochtend Amsterd. tijd. Enorme belangstelling te Charleville. Te Charleville was de belangstelling voor de vliegers enorm. Met zes extra-treinen was men van heinde cn verre gekomen om getuige te zijn van het vluchtige bezoek van Scott en Black aan het vliegveld van Char leville. Het feit, dat de Cornet motorpech had gehad, te Port Darwin, waardoor eeni- ge kostbare uren te loor gingen, had de spanning nog doen toenemen. Nog altijd be stond de mogelijkheid dat de Nederlanders met hun „Uiver" eerder te Charleville zou den aankomen dan Scott cn Black, hoewel de Engelschen reeds eenige uren op het Australische vasteland vertoefden. Om 11 uur Amsterd. tijd kwarn aan deze spanning een einde. Do Roode Komeet streek op het vliegveld neer onder de luide toejuichingen der duizendfin. De afstand Mildcnhall—Charleville heeft Scott afgelegd met een gemiddelde uursnel heid van 164 mijlen. F.cn uur later (om 1 uur 19 A.T.) vertrok de Cornet voor het laatste traject. Vermoeid en gedeel doof. Scott en Black waren zoo doof bij hun aankomst dat zij dc toejuichingen van de menschenmenigte niet konden hooren. Bei den waren uiterst vermoeid en hebben so- dert hun vertrek uit Mildenhall niet gesla pen. Ruim 30.000 menschen waren ondanks den regen op de raco-baan van Fleming ton bijeen en bereidden de vliegers een geest driftige ontvangst. Als officieelc tijd wordt medegedeeld dat Scott en Campbell Black den afstand van Mildenhall naar Melbourne hebben afge legd in 70 uur en 58 minuten. De Nederlandsche consul heeft do vlie gers namens de K.L.M. bloemen en geluk- wenschen aangeboden bij hun aankomst in Melbourne. Scott's motoren weigerden. „Noch Black noch ik hebben tijdens de tocht nog geen minuut geslapen", ver klaarde Scott, toen hij zich temidden van de geestdriftige ontvangst even verstaan baar had kunnen maken. „Den geheelen tijd wuron wij ingespan nen bezig en nu zijn wij buitengewoon ver moeid. Do reis is afmattend, voegde hij er aan toe. Tot de hen naderende journalisten zeide Scott: het minsto wat ik kan zeggen is dat het een ongeluksreis was. Do laatste 24 uur van de vlucht hadden wij te kampen met de motoren, die niet geheel betrouw baar waren en die af en toe volkomen wei gerden." Een der aardige momenten bij de ont vangst was toen de Nederlandsche consul te Melbourne aan de overwinnaars een bloem stuk aanbood namens de K. L. M. Gelukwenschcn voor do Uiver. Bij velen blijkt de behoefte te bestaan aan de kranige bemanning van het vliegtuig „De Uiver" bij behouden aankomst te Mel bourne een telegrafische gelukwensch te zenden. Ter inlichting kan worden mede gedeeld, dat zulks kan geschieden via Hol land Radio, den nationalen radioweg. Dc kosten zijn ISVs cent per woord voor een uitgesteld telegram en 1.57 per woord voor een gewoon telegram. Gelukstelegrammen zijn niet toegelaten. Zeer snel postvervoer. Een bewijs van de snelheid, waarmede de Uiver den afstand Mildenhall—Batavia heeft afgelegd, is wel, dat de dagbladen in Indië curiositeitshalve berichten overnemen uit de Nederlandsche dagbladen die Vrij dag j.l. waren verschenen. SPORTIEVE GESTE DER NEDERLANDERS. De Koninklijke Nederlandsche Lucht vaartmaatschappij gaf haar agent te Mel bourne telegrafisch bericht Scott en Campbell Black bij aankomst te Melbourne een lauwerkrans te overhandigen, waarop een lint zal worden aangebracht met de woorden: „With great admiration for na vigation technical skill perseverance" (met groote bewondering voor navigatiekundc, technische vaardigheid en doorzettingsver mogen". ENGELAND IN FEESTSTEMMING. De lconing en de ministers wcnschen geluk. De vreugdo te Londen over de overwin ning van Scott en Black in de Melbourne- racc kende vanmorgen geen grenzen. Het nieuws stond niet meer in de ochtendbla den, doch toen de stroom van werkers uit de Subburbs in de city arriveerde, waren daar do extra endities van dc bladen reeds op straat, die mcdcdeeling doden van de Britscho overwinning. Vooral in de couran- tenstraat Flectstreet was dc belangstelling voor de groote dagbladgebouwen enorm en in bussen en ondergrond werd het succes van de Cometmachinc met onverholen vreugde besproken. In officieelo kringen is do vreugde niet minder groot, al komt zij daar natuurlijk op andore wijze tot uiting. Tot de eerste die van hot groote nieuws op de hoogte werd gesteld behoorden de koning en de koningin, die op Sandringham vertoefden en vandaar onmiddellijk een felicitatietelegram naar Melbourne zonden, Telegrammen, waarin de vliegers geluk werden gewenscht met hun succes, werden tevens verzonden door Macdonald, Lord Londonderry, de minister voor de lucht vaart cn door minister Thomas, minister voor de dominions. JONES IN BATAVIA Bij aankomst van zijn Cornet te Batavia werd dc piloot Jones onmiddellijk door Aneta geïnterviewd. Hij verklaarde dat hij dezelfde last heeft gehad als de Mollison's. uedurende de heele reis is hij niet zonder moeilijkheden geweest. Dit kwam tot nog toe slechts met één motor voor, maar dit is nu ook met de andere het geval. Aangezien onmiddellijk herstel niet mogelijk is, zal hij niet voor zonsopgang verder kunnen gaan. De mededeeling dat, Scott in Melbourne is aangekomen, ontving Jones met een kort .just fine" De positie van de Douglas was hem reeds bekend, evenals die van de Boe ing van Turner. Zoowel de aviateur als de mecanicien waren zeer teleurgesteld doch zij schijnen van plan toch nog te zullen volhouden. De ongewone verschijning van ue groene cornet vormt thans voornamelijk op Tjililitan nog een bekijk-object voor dc inheemsche bevolking, aangezien de aan komst zeer onverwacht kwam. Turner passeert Port Darwin. Om 7 uur hedenmorgen A.T.) kwam Turner met zijn Boeing in Port Danvin aan uit Koepang op Timor. Hij vertrok na een uur oponthoud naar Charleville. Wellicht neergestort in de jungle Singapore, 22 October. (V.D.) Een Britsch bombardementsvliegtuig, dat Zon dagochtend naar do Straits Settlements was vertrokken, wordt vermist. Men gelooft, dat het op ongeveer 500 K.M. van Singapore in de jungle een noodlun ding heeft gemaakt Een vlieghoot en een aantal bombarde mentsvliegtuigen, die naar liet toestel heb ben gezocht, hebben bij liet intreden van de duisternis hun bemoeiingen opgegeven. Maandagochtend zullen de nasporingen worden hervat, .liet bekend worden van dit bericht in Europa heeft aanleiding gegeven tot eenige bezorgdheid omtrent hot lot van de bemanningen der vliegtuigen, welke aan den kop gaan in den strijd om de Mac P.obinson Trophy. Aan boord van liet vlieg tuig zouden zich ongeveer zes personen hebben bevonden. Aangezien in Europa be kend was, dat de groene komeet" zich in de nabijheid van Singapore bevond, werd het gerucht verspreid, dat dit door Scolt en Black bestuurde toestel in moeilijkhe den was geraakt, terwijl zelfs boosaardige geruchten in omloop kwamen, dat do „Uiver" met Parmentier en Moll veronge lukt zou zijn. Uit bet feit, dat dit in den avond verspreide bericht 11a middernacht op ondubbelzinnige wijze werd gedemen teerd door do molding van de behouden aankomst van de „groene komeet" te Sin gapore cn van de „Uiver" te Rangoon, blijkt den duidelijkste, dat deze geruchten „uit do lucht" waren gegrepen. De vijftig politiemannen van Costa Rica terecht Punt a Arenas, 19 Oct. (Reuter). De twee motorbooten met politiebeambten van Costa Rica, die Zaterdag uit Punta Arenas zijn vortrokken, teneinde do Engelsche schatgravers-expeditie van het Cocos-eiland te verwijderen, zijn thans op het eiland aan gekomen, nadat men -zich ai ernstig onge rust over lien had gemaakt. Colon (Panama), 20 Oct. (Reuter). De achttien Britscho schatgravers, die in Augustus Engeland hebben verlaten met het doel te zoeken naar de fabelachtige cliat welke op het Cocos-eiland begraven noet zijn, zijn door de politie van Costa 'lira gearresteerd. Hun radiotoestel en andere bezittingen ijn in beslag genomen. Naar verluidt, wisten de schatgravers niet, dat het Cocos-eiland tot hot gebied van Costa-Rica behoort. Negen passagiers aan boord Melbourne, 20 Oct. (V.D.). Gisteroch tend te negen uur vertrok uit Launceston in Tasmania het gewone lljntoestfll van de Ilollyman Airways, een De Havilland-ma- chine met vier Gipsy-motoren, dat tegen 12 uur te Melbourne moest aankomen, doch waarvan men niets meer gehoord heeft, na dat men tegen elf uur 's ochtends nog een radiogram van het toestel had ontvangen. Er bevinden zich negen passagiers aan boord. Aangezien men vreesde, dat het toe stel een noodlanding heeft moeten maken in een der onherbergzame streken van Vic toria, waar de route overheen leidt, hebben gistermiddag drie vliegtuigen nasporingen gedaan om het vermiste toestel te vinden. Tegen den avond keerden zij echter terug zonder een spoor te hebben gevonden. Alle pogingen om het verkeersvliegtuig van de Hollyman Airways te vinden, heb ben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Men vreest, dat het vliegtuig in zee is gestort. Inderdaad heeft men ten Westen van Wilson Promontory een olievlek op zee gevonden, waaromtrent thans eoii onder zoek wordt ingesteld om na te gaan of deze olie van het vermiste vliegtuig afkomstig is BEZUINIGING IN JAPAN Tokio, 20 October. Het ministerie van financiën heeft do ontwerp-begrootingen van de verschillende ministeries terugge bracht tot 1.990 millioen yen, hetgeen een vermindering beteekent van 150 millioen yen. In het begin der volgende maand zal het kabinet bijeenkomen om de begrooting te bespreken. Japansch schip slachtoffer van taifoenramp Tokio, 21 October. (V.D.) Naar thans vast staat, is het Japansche stoomschip Sako Maro, dat op 16 October in een tai foen was geraakt, op weg van dc Philippij- nen naar Formosa mot do geheelo uit 49 koppen bestaande bemanning gezonken. Negen zeelieden omgekomen Seattle, 22 Oct. Een hevige storm heeft de Noord-Westkust geteisterd. In de haven werd het Oceaanschip president Ma dison van de ankers gerukt. Hierbij zijn negen personen om het leven gekomen; acht K.M. ten Noorden van de monding van de Cólumbia-rivier is het Amerikaan- sche vrachtschip Floridian op de klippen geloopen. Aan boord bevonden zich 30 tot 40 man. Ook uit andere steden langs de kust wordt ernstige schade gemeld. Manilla, 20 Oct. (Reuter). Het eiland Luzon is hedon opnieuw door een wervel storm geteisterd, die vooral veel schade aanrichtte in de stad Naga, die geheel werd overstroomd. Te Manilla konden tijdig maatregelen worden genomen, daar een ambtenaar van het meteorologisch insti tuut te Naga do nadering van den storm had gemeld, waarop terstond door de ra dio de noodige aanwijzingen werden ver spreid. De schepen hadden reeds de bin nenhaven verlaten, toen de storm losbrak. Het totaal aantal dooden tengevolgo van do tyfoon op 16 October is thans gestegen tot 87. Router meldt nog d.d. 22 October uit Ma nilla: Luzon is opnieuw door een typhoon ge teisterd: vijf personen zijn om het leven ge komen. De schade bedraagt eenige millioe- nen dollars. Honderden zijn dakloos. In de afgeloopen maand zijn tengevolge van de typhonón 92 menschen om het leven gekomen. SCHEPEN IN BRAND. R i o d e J a n e i i o, 21 Oct. (V. D.) Van het ïuitsche stoomschip Rio de Janeiro, dat 5000 *on meet, zijn radiografisch berichten ont vangen, volgens welke Zondagochtend aan noord van dit schip brand is uitgebroken. Het schip bevindt zich op ongeveer 100 mijlen ten Noorden van Rio de Janeiro. Negen dooden in Amerika, Ottawa, 21 Oct. (Reuter). Op het Winni- pegosis-meer, ongeveer 280 K.M. ten Noord- Westen van Winnipeg, in den staat Manl- oba, is brand uitgebroken op een schip, waarop zicli tien personen, mannen, vrou- ven en kinderen, bovonden Het schip zonk; negen personen zijn om net leven gekomen. Rio de Janeiro, 21 Oct. (V.D.) Volgens de laatste radiogrammen, welke van het Duitsche vrachtschip Rio do Janeiro, aan boord waarvan brand was uitgebroken, zijn ontvangen, zet het schip met eigen middelen den tocht voort. Iiulp van an dere schepen is geweigerd. NA DEN AANSLAG TE MARSEILLE. Luik, 21 Oct. (Reuter.) De medewerker van dr. Pavelitsj, Peritsj, die hier is gear resteerd, verklaarde, dat hij in 1S96 in Dal- matië is geboren. Hij is nooit in Boedapest geweest, wel stond hij in betrekking tot Pavelitsj, van wien hij aanzienlijke sommen gelds heeft ontvangen voor het organiseeren van de Kroatische beweging. Verder heeft hij toegegeven, dat hij in Juli te Parijs een samenkomst heeft gehad met degenen, die zijn gearresteerd in ver hand met den moord te Marseille, doch hij ontkent ten sterkste medeplichtig te zijn aan dezen moord. Engelsch journalist uit Joe- go-Slavië gezet. Londen, 22 Oct. (V.D.) De bizondere correspondent van de Daily Express te Belgrado, Panton, die Zaterdag zijn blad be richten had gezonden over „intrigues" te Belgrado, is uit Joego-Slavië gezet wegens de verspreiding van „sensationeele en on juiste berichten". ROOFOVERVAL TE WIESBADEN. Wiesbaden, 20 Oct. (V.D.). De kas- looper van een firma alhier, die een groot bedrag naar do bank moest brengen, is he denmiddag door een motorrijder overval len, die hem tegen den grond sloeg en hem zijn portefeuille ontrukte. Toen de dader wilde vluchten, viel hij, zoodat de kasloo- pcr de portefeuille weer kon grijpen. De roover bedreigde de toesnellende menschen met een revolver en slaagde er aanvanke lijk in te ontkomen. Op het marktplein ech ter werd hij door een voorbijganger tegen den grond geslagen en ten slotte gearres teerd. De man bleek 20 jaar oud te zijn. Het motorrijwiel had hij hedenmorgen ge stolen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 10