AMEESFOORTSCH DAGBLAD Vrijdag 2 ftovember 1934 33e Jaargang No. 107 DERDE BLAD DE STRIJD OM HET SAARGEBIED HET OLIEMONOPOLIE IN CHINA DE ONVINDBARE MISDADIGER Russisch-Amerikaansche besprekingen JOEGO-SLAVIE BLIJFT VERONTWAARDIGD TEGEN DE GEESTELIJKHEID IN MEXICO ENGELAND SLUIT EEN VERDRAG BANKOVERVAL IN EEN BESSARABISCHE STAD MELBOURNE-RACE De geruchten omtrent een coup de main en de Fransche voorzorgs* maatregelen in verband hiermede Parijs, 31 Oct. (Reuter). Do in het bui tenland verschenen mcdedcelingen, volgens welke de Fransche legerleiding maatregelen heeft genomen met het oog op een even tueel beroep, dat de regeeringscommissie voor het Saargebied op haar zou kunnen doen, behoeven de volgende toelichting: Gehecht aan een lojale loepassing der procedure van het plebisciet, zooals deze bij het verdrag van Versailles is vastgesteld, wenscht Frankrijk onder geen enkelen vorm de stemming in het Saargebied, welke vrij moet blijven, te heïnvloeden De politiemaatregelen. welke het gebruik van Fransche strijdkrachten noodig zouden inaken, zouden niet plaats vinden dan voor de tenuitvoerlegging der internationale ver plichtingen, welke voor Frankrijk voort vloeien uit de resoluties van den Volken- bondsraad van 1925 en 192(5 en op een for meel beroep van do regeeringscommissie, welke een internationale instantie is. die on der het gezag van den Volkenhond verant woordelijk is voor de handhaving van de orde en „in alle omstandigheden voor de bescherming van personen en goederen in het Saargebied." De geruchten over een Putsch van de S.A. Berlijn, 31 Oct. (V.D.) Do systematisch uilgeslrooide Fransche geruchten over een z.g. Duitschon Putsch onmiddellijk na do stemming in het Saargebied, zijn ons sedert eenigen lijd bekend, aldus het Berliner Ta- gehlatt, dat verder opmerkt: Wij stellen vast. dat Duitschland noch aan een Putsch denkt, noch aanleiding hepft een Putsch te wenschcn; het heeft slechts aanleiding het normale en vrije ver loop van de volksstemming verzekerd te zien. De Berliner Börsenzeitung acht het drin gend noodzakelijk de oj enbaro wemldmee- ning Ie wijzen op de diaaierijcn van een politiek, die de handhaving van den vrede in Europa ton ernstigste in gevaar brengt. De I.okalanzeiger schrijft, dat reeds sedert dagen do separatistische onruststokers in het Saargebied het gerucht verspreiden over z.g. Duilscho Putsch voornemens. Wij heb ben hierover tot dusverre gezwegen, maar nu in Parijs en I-ondcr. deze leugens wor den gebruikt tot basis voor een ingrijpen van buiten af, is het de plicht van de Duit- sclie pers met alle geboden scherpte te pro- tesfeeren tegen een dergelijke avontuurlijke politiek. Naar aanleiding van de jongste ontwik keling in de Saarkwostie schrijft de dip'o- matieke correspondent van de Daily Ile- rald, dat het vrij zeker is, dat do verant woordelijke instanties te Berlijn niet een waanzinnige daad als een Putsch voorbe reiden. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat de Fransche ambassadeur te Londen de verzekering heeft gegeven, dat Frankrijk vastbesloten is in geval van onrust in het Saargebied zijn internationalen plicht te vervullen. De am bassadeur heeft echter geen nadere mede- deelingcn gedaan over de maatregelen, die Frankrijk in een dergelijk geval denkt te nemen. De correspondent te Parijs van de Times wijst erop, dat in Parijs niet de overtui ging schijnt te bestaan, dat een gebeurte nis als een Putsch onvermijdelijk is. Naar aanleiding van de berichten in de pers over de Fransche voorzorgsmaatrege len aan de grens van het Saargebied schrijft de Echo de Paris, dat de Duitscho pers de Fransche regeering ten onrechte ervan beschuldigt een staatsgreep in het Saargebied te willen uitvoeren. Te Berlijn heeft men meer verstand van staatsgrepen en Putschen. Dergelijke manoeuvres zullen echier geen enkel land in verwarring brengen. Bart hou heeft op 27 September te Genève uitdruk kelijk verklaard, dat Frankrijk or geen waarde aan hecht zelf voor de orde. in het Saargebied te zorgen en als de Duitsche re geering, zooals zij op 4 Juni 1934 beloofd beeft, zich onthoudt van inmenging in den volkss!emmingsstrijd en de Saarpolilie vol doende versterkt wordt, is er geen aanlei ding om de Fransche garnizoenen lastig te vallen. Frankrijk laat zich bij de heele zaak slechts leiden door zijn internationale ver plichtingen. Noch Frankrijk, noch andere staten, die werkelijk den vrede willen, kon den toestaan, dat een dictator, slechts om dat hij dictator is, zich het recht aanmatigt den wil van een bevolking to onderdruk ken. Hit Ier vreest de volksstemming in het Saargebied en dat is de reden van zijn woede. De Petit Parisicn schrijft, dat bepaalde Duitscho persuitlatingen erop wijzen, dat Duitschland slechts de afwikkeling van de volksstemming overeenkomstig de verdra gen wenscht en de Saarlanders zal opwek ken om de noodigo tucht te toonon. Wan neer dezo opwekking oprecht, is en ge volgd wordt, zou dat des te heter zijn. aan gezien ook Frankrijk niets anders wenscht. fn afwachting hiervan kan men het echter TEGELS STEEDS VIM EN NOOIT EEN GEWOON SCHUURMIDDEL! Vermijdt het eindeloze wrijven en schuren, dat de to reini gen voorwerpen vernielt cn U zelf vermoeit Gebruik het ongeëvenaarde VIM. omdat het een dubbelo werking heeft VIM Is heel wat anders dan gewone, scherpe reinlglngs- midHoUn —ï=rYan de werking berust op hard schuren. VIM bezit twee bijzondere bestanddelen. Het ene maakt het vuil los en het andere stelt U In slaat om het ge makkelijk weg te wrijven. Daarom do enorme hulp, die VIM U biedt niet liet recht ontzeggen de noodige veilig heidsmaatregelen te nemen. De Jour sehrijfl, dat zelfs wanneer alh mogendheden te Genève vastbesloten zijn elke Putsch cn elke pressie ie verhinderen, deze gemeenschappelijke wil slechts pl.no. nisch zal 1)1 ij ven, wanneer er geen apparaat is, dat daadwerkelijk zou kunnen ingrij pen, zooals b.v. het Fransche leger. In ge val van gewelddadigheden zon hol Sanr- p rob leem. wanneer liet diplomatiek al tot conflicten lusschen F.uropa en Diiilschland zou leiden, militair toch lot een conflict lusschen Frankrijk en Duitschland beperkt blijven. Buitengewone zitting van den Volkcnbondsraad. Genève, 1 Nov, (Reuter) De voorzit ter van den volkcnbondsraad Renesj heeft besloten den Raad op 21 November in hup tengewone zilling hijeen <o roepen. Naar met nadruk wordt medegedeeld, zal als ecnig punt de behandeling der Saarkwcstie op het programma staan. Het staat vast, dat de ontwapeningskwestie op deze ver godcring niet worrit besproken, maar ge reserveerd blijft voor de eerstvolgende zit- ling van tiet presidium der ontwapenings conferentie. Saarbrüeken, 1 Nov. (Reuter). Op grond van de bepalingen, volgens welke het voorzitterschap der ptcbiscietcommissic voor liet Saargebied afwisse'end geduren de twee maanden door elk der drie leden wordt uitgeoefend, berust het voorzit Ier- schap met ingang van 1 November l>ij den Zwitser Henrv, daar het Ncderlandsrhe lid de heer De Jongh periodiek is afgetreden. Sjanghai, 31 Oct. (V. D.) Dr. Wang Churgi Ilui, lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag, die thans met verlof in China vertoeft, heeft verklaard, dat een oliemonopolie in Mandsjocrije, dat thans door <le Japanners militair bezet is, zonder twijfel ccn schending zou beteekencn van 't verdrag van Washing ton. Deze verklaring legde hij af op vragen, die liern gilleren te Peking door journalisten tijdens een receptie gesteld werden. De grondbeginselen van het verdrag van Washington aldus dr. Wang, zijn: een ge lijke kans cn open deur voor allen, hetgeen door geen enkele buifcnlandsche mogend heid opgeheven kan worden, omdat zij toe vallig thans dat gebied bezet houdt. Stockholm, 1 Nov. (V.D.) Ook Zwe den heeft nu zijn „gemeenschapsvijand Nr l", naar wien bet gebeele land op zoek is. Het is de zeer knappe üengtsson, die er voor bekend staat, dat bij bij zijn vele ver grijpen nooit geweld gebruikt, maar een rustig optreden, gevolgd door een snelle vlucht, prefereert. Zijn specialiteit is bet inbreken in de bagagebureaux van spoor wegstations. Het aantal inbraken, dat hij heeft gepleegd, is moeilijk te schatten en het is zelfs gewoonte geworden iedere mis daad, waarbij de dader ontsnapt, op zijn rekening le schrijven. Intusschen is' iemand erin geslaagd den bandiet te zien te krijgen. Deze man ont dekte in de bosschen van Fylkoshoda hij Kristianstad een tent, waar hij twee man nen aan den maaltijd zag. Ilij bracht on middellijk verslag uit aan de politie, maar toen de arm der gerechtigdheid op het too- neel verscheen, waren do vogels gevlogen. In de tent vond men een paar gomakkelijke 6ofa's, een aantal geweren, ammunitio en een groote hoeveelheid dynamiet. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL IN WEENSCH HOTEL. W e e n e n, 1 Nov. (V.D.) In een der groot ste Wecnsche hotels is een brutale juwee lendiefstal gepleegd, die, gezien de wijze, waarop hij verricht is, door een internatio nale dievenbende moet zijn uitgevoerd. De daders drongen laat in den avond, toen de gasten zich nog in de conversatiezalen van het hotel bevonden, de kamers binnen, bra ken koffers open en doorzochten deze snel. Zij maakten o.a. een drie meter lang parel snoer, een briljanten broche van platina, twee oorhangers van drie centimeter lange smaragden en vele andere kostbaarheden buit tot een totale waarde van 300 000 schil ling. Aangezien men redenen heeft om aan te nemen, dat de daders naar Berlijn zijn vertrokken, heeft de Weensche recherche do medewerking der Bcrlijnscho politie in geroepen. Op weg naar een regeling? Washington, 31 Oct. (V. D.) De voor uitzichten op een regeling der Russische schulden aan de Vereenigdo Staten worden gunstiger, nu de ambassadeur Trojanowski met definitieve voorstellen naar Moskou is teruggekeerd. De Amerikaanscho eischcn behelzen: on gevccr 200 milliocn dollars, welke aan do regeering Kerenski zijn geleend en 330 mil liocn dollars van particuliere zijde, voort vloeiende uit vrocgero handelsbetrekkingen met Russische burgers. Welingelichte waarnemers zijn van mee ning, dat do regeering der Verecnigde Sta ten een regeling heeft voorgesteld voor den verkoop van 200 fi 250 millioen dollar soviet- obligaties, waarvan de opbrengst uitsluitend zal gebruikt worden voor de regeling dei- part iculiere schulden, terwijl de Kerenslri- leening waarschijnlijk een compensatie zal zijn voor de sovjet-Russische eischcn inzake schade, door Amerikaanscho strijdkrachten tezamen met geallieerde strijdkrachten aan gericht. Verklaard wordt, dat, wanneer eenmaal deze schuldcnkweslie geregeld zal zijn, de uitbreiding der credieten door bemiddeling van de banken een eenvoudige zaak zal zijn. Do sovjets zullen dan instaat zijn alles to koopen, wat zij noodig hebben. Campagne legen de Oostenrijksche monarchisten Belgrado, 31 Oct. (V. D.) Do bladen zetten bun campagne tegen de Oostenrijk sche monarchisten in verband met den aan slag te Marseille voort. Het heftigst is do Prawda, die zich wendt tegen de „Belgische bankier*" en ook overigens krachttermen niet spaart. Het blad stelt een verband vast tusschen do Oostenrijksche legitimisten en de „maffia der dubbelmonarchie, welker leden als doodsschaduwen glijden over het plaveisel van Wecnen en Boedapest". Om te kunnen leven hebben deze Habsburg-sprui- ten zich in dienst gesteld van 'de staatsvijan den van Zuid-Slavië. De zwart-gelo gene raals cn luitenants willen het verval van Zuid-Slavië tot stand brengen. Bewijzen hiervoor kan men behalve in de bekentenis sen van de in Frankrijk gearresteerde daders ook zien in de omstandigheid, dat Pawclitsj op den dag van den koningsmoord met gcncnial Sarkotisj te Wenen een lang telefoongesprek beeft gehad over den zelf moord van overste Dujitsj. D,e vroegere keizerin Zita echter heeft wederom naar de begrafenis van overste Dujitsj een prachtige krans gezonden. Mexico, 31 Oct. (V. D.) President Rodri guez heefi den procureur-generaal opdracht gegeven kennis te nemen van de door de geestelijkheid opgewekte agitatie ten be hoeve van optreden tegen de verantwoorde lijke personen. De geestelijkheid is een openlijke campagne begonnen, waaruit, dui delijk baai voornemen zou blijken een opstand uil te lokken. Het opperste ge rechtshof heeft beslist, dat'ieder stuk grond of gebouw, waarin de ccn of andere met religiouse zaken verband houdende hande ling verricht wordt, zonder vorm van pro ces overgaat in het bezit van den staat. De staatsregeering van Tamaulipas heeft haar ambtenaren opgeroepen binnen 72 uur toe te stemman in het socialistische onderwijs op straffe van ontslag. Dinsdag is de aarts bisschop van Antcqucra uit Caxaca vertrok ken, teneinde in verhand met het intrekken van de vergunning tot ambtsuitoefening voor alle priesters op grond van de verorde ning van lt September zich naar het bui tenland te begeven. Mexico City, 31 Oct. (V. D.) De gou verneur van den staat Puebla heeft bevolen, dat de bisschop van Papantla, Nicolas Co rona, die te Tezintlan zetelt, binnen 72 uur dezen staat zal moeten verlaten. KOUDE EN SNEEUW IN ENGELAND. Londen, 31 Oct. (V.D.) Er heerscht thans in Engeland een voor den tijd van het jaar bijzonder strenge koude. Ook in Londen is hedenmiddag sneeuw gevallen. Betalingsovereenkomst met Duitschland Berlijn, 1 Nov. (V.D.) Hedenmiddag is Ie Berlijn een Duitsch-Kngclsche bctalings- overeenkomst onderteckend, waarbij van Duitsche zijdo von Neurath en dr. Schacht cn van Engclsche zijde Sir Eric Pliipps en R. F. W. Lcith Ross hun handteckeningen plaatsten. Verklaring van Runciman in het Lagerhuis. De minister van handel, Runciman, heeft in het Lagerhuis een verklaring af gelegd met betrekking tot de clearing- ovcreenkomst, welke hedenmiddag to Ber lijn tusschen Engeland en Duitschland is gesloten. Runciman zeide, dat gedurendo eenigen tijd tijdens de' onderhandelingen er geen oplossing voor do moeilijkheden zou kun nen worden gevon den, tenzij volgens de principes van een ci i.'-ringo vereen- komst ondanks de bezwaren van een dergelijk systeem ®n de hinderpalen, die. daardoor onver mijdelijk opgewor pen worden voor den rcgelmatigcn fang van zaken. Ontwerp clearing- overeenkomst, waar - van men hoopt, dat irJIJCnüAII. liet do grootste moeilijkheden zou opheffen, is thans onder teckend. De Duitsche regeering stemt er verder in toe, vanaf 1 Januari a.s. voort te gaan met liet betalen van de volledige rente op de Dawes en Younglceningen, voor zoover deze in Britsche handen waren op 15 Juni j.l., terwijl de Duitsche regecring voorts aan Britsche houders van leeningcn, niet van het Rijk 4 pct.-biljetten zal aanbieden, wel ke gegarandeerd worden door do Duitscho icgeering e- vrijgesteld zijn van transferbe perkingen, op voorwaarde, dat do Britsche houders, die dit aanbod aanvaarden, deze biljetten accepteeren, als volledige afdoe ning der coupons. Runciman verklaarde nu dat de gesloten overeenkomst dezo regelingen belichaamt. In geval de overeenkomst geen succes mocht blijken js een bepaling opgenomen, waarbij het mogelijk is daar een clearing- overeenkomst voor in de plaats te stellen. Onder de gegeven omstandigheden is deze overeenkomst de beste, die mogelijk was, al zouden daardoor niet alle moeilijkheden in den Duitsch-Engelschen handel worden opgeheven, weshalve do exporteurs wordt aangeraden, voorzichtigheid te betrachten. Boekarest, 1 Nov. Drie roovers heb ben een brutalen bankoverval gepleegd op een bank in de Bessarabische stad Baltzi. Terwijl liet geheele personeel nog aan het werk was, drongen drie gemaskerde mannen met getrokken revolver hel ge bouw binnen. Een vierde bleef als wacht, gewapend met handgranaten, aan de deur staan. De vier aanwezige bankbeambten werden overmeesterd, geboeid en gekne veld. Toen de roovers in de hoofdkas niet voldoende geld vonden, drongen zij liet di rectiekantoor binnen, knevelden ook den directeur en een in dit lokaal uanwezigen bediende en plunderden ook hier de kas. De indringers wisten te ontkomen met een totaal bedrag van een half millioen lei. Pas toen tegen den avond voorbijgangers zagen, dat de bank nog geopend was, wer den de gebonden bedienden ontdekt, die bevrijd werden en een verhaal van het ge beurde deden, waarna de politic een on derzoek naar de roovers kon instellen. ONTPLOFFING OP EEN DUITSCH MOTORSCHIP. Do opvarenden gered. Kopenhagen 1 Nov., (Reuter). In den afgeloopcn nacht is 300 M. ten Zuiden van het Ëlbelichtschip 2 een Duitsch motor schip uit Oost-Friesland tengevolge van een ontploffing aan boord gezonken. De uit drie koppen bestaande bemanning kon door het Deenschc S.S. Phoenix worden gered cn is naar Cuxhaven overgebracht. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Müller in ongenade, maakt schoon schip. Hitier Uit Berlijn wordt d.d. 31 Oct. aan het Handelsblad bericht: Volgens mijn informaties kan lieden go- constatceid worden, dat dc tegenwoordige, door Hitler nog altijd niet beëedigde rijks bisschop dr. Müller honderd tegen een ook niet beëedigd zal worden, omdat men in dit geval gerust de uitdrukking „in ongenade gevallen" gebruiken kan. Het schijnt, dat Hitier den laatsten tijd tot dc ontdekking gekomen is, dat zoowel do rijksbisschop als zijn medewerkers dr. Jiigcr en Pfeifer von Salomon als volkomen ongeschikt voor hun taak beschouwd moe ten worden. Beido laatstgenoemden hadden onlangs een rede inzake het kerkelijk con flict ontworpen, die Hitier tijdig onder do oogen gekomen is cn die den rijkskanselier door haar volkomen onbruikbaren inhoud ontzet moet hebben. Hij liet onmiddellijk den rijksbisschop ter verantwoording roepen, dio verklaarde den inhoud van doze redo niet gekend te hebben. Voor Hitler schijnt een en ander echter voldoende geweest te zijn om alle drie functionarissen voor goed tc laten vallen. Het was dus degelijks meer duide lijk, dat ook do rijksbisschop zich op een afscheid moet gaan voorbereiden. Of zijn op volger. onder de bisschoppen der oppositie zal gezocht worden, is nog volkomen onbe kend. DE MOORD TE MARSEILLE. Fransche nitlevcringselsch. Parijs, 31 Oct. (Reuter). De Frauscho regeering heeft door boniiddoling van haar zaakgelastigde te I.onden do Italia.nnsche regcoring een officieel verzoek om uitleve ring van de belde to Turijn gearresteerdo Joogc-Slavische emigranten dr. Pavlewitsj en Kwaternik doen toekomen. HET EFFECT VAN DEN „UIVER"-TOCHT. Londen, 31 Oct. (Reuter). De parle mentsleden. welke belang stellen in lucht vaartzaken, zijn diep getroffen door de ge- weldigo prestatie van de „Uiver". De vol gende week zou de luchtvaartconimissie, bestaande uit leden van allo partijen, bijeen- romen, ten einde in verband daarmede, de westio te bespreken van de commercieel© luchtvaart van Engeland, waarbij in het nizonder de aandacht zal worden gevestigd op do luchtlijnen van Australië en hot Ver te O&sten. Do leden dezer commissie zijn van meenitig, dat de thans gebouen bijstand volkomen ontoereikend is cn dat de regeo- ring onmiddellijk stappen moet doen om de Britsche industrie in staat te stellen een Krachtiger politiek van onderzoek en ont wikkeling te voeren. De Uiver ln Canberra. Canberra, 1 Noc. (Reuter). Parmen- tier, Moll, Pangborn en Turner zijn hior in de Uiver aangekomen, in antwoord op de uitnoodiging van de federale regcering aan do prijswinnaars in de Londen—Mel bourne-race. Scott cn Black waren niet in staat aan do uitnoodiging te voldoen, doch beloofden later een bezoek aan Cambcrra te brengen. Een groote menigte ontving de vliegers hartelijk. Zij gebruikten een lunch niet do leden van het kabinet en vertrok ken vervolgens naar Sydney. Do Uiver in Sydney. Sydney, 1 Nov. (Reuter). De Uiver ls hier onder groote belangstelling op Mascot- vliegveld geland. De menigte was zeer ver wonderd, dat bij do landing vlammen uit de machine sloegen, hetgeen eerst ophield toen de machine stilstond; bet waren do gloeiende uitlaatgassen. Dc vliegers werden door velo autoriteiten begroet. Geys en Asjes op den terugreis. Allahabad, 1 Nov. (Reuter). Gcyssen- dorffer cn Asjes zijn heden met het ge wone K.L.M.-vlicgtuig naar Calcutta ver trokken, waar zij zich naar Nederland zul len inschepen. DE HELPERS IN DEN NOOD. Batavia, 1 Nov. (Aneta). Volgens me- dedoe ing van den vertegenwoordiger van de K.P.M. te Melbourne, hebben de volgen de personen dc meeste daadwerkelijke hulp verleend bij de noodlanding van do Uiver op het race-terrein van Albury. De vlieg- officier Armstrong, die de draadlooze be richten voor de Uiver organiseerde; kapi tein Johnston, controleur van do civiele luchtvaart, die de verlichting \an de terrei nen om Albury verzocht, de heeren Terrcs en Turner, employé's van de electrische centrale te Albury, die het uitstekende sig- naalwcrk uitvoerden en den heer Newman, de omroeper van Albury, die zijn spontane en waardevolle oproep tot alle autobezitters richtte en tevens verschillende omroepbe- richten naar de Uiver toezond. De heer Newman is de eenige, wiens positie en particuliere omstandigheid het aanbieden van een huldigingsblijk in een andere vorm dan die van een souvenir veroorloven. De totale inzameling bij de K.P.M. te Batavia beeft tot dusver een scm van rond 4300 opgebracht De directeur van dc -K.P.M. stelt de initia tiefnemers in staat hun huldeblijk persoon lijk aan te bieden, door deze vrije passage heen en terug naar Australië to verleenen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9