PROCES OM DE GOUDCLAUSULE fa. M.R.N. Oosterveen DAG VAN REPLIEKEN WIJZIGING DER VLEESCH- KEURINGSWET ONZE ZWEMSTERS EN ZWEMMERS RECORDS IN 1934 Langestraat 42 - Tel. 77 DRUIVENJAM 37 en 57 cent per glas EEN DELICATESSE VOOR DE KINDEREN imma „Maagdeperen in plaats van berga mottenzegt mr. van Regteren Altena. Prof. Oppenheim over een ongeveer analoog Engelsch geval Zaterdagmorgen is voor de civielo kamer van het Gerechtshof voortgezet do behan deling van de zaak der Koninklijke Petro- leum-Maatschappij tegen de Vereeniging voor den Effectenhandel over de goudclau sule in de Amcrikaanschc dollarleeningcn. Mr. van Regteren Altena, voor do Ver eeniging voor den Effectenhandel pleiten de, beantwoordde het betoog, dat ir. De Kok Donderdag voor de Koninklijke had gehouden. Hij merkte o.m. op, dat dit be toog weinig houvast biedt. Het was een vraagstelling, zonder dat er een antwoord op gegeven werd. Zoo werd gevraagd of pl., die had opgemerkt, dat op de balans van Koninklijke dan toch maar f 100.000 schuld voorkomt in verband met de lee ning van 40 milliocn dollar, niet weet, hoe moeilijk het is, vreemde valuta tegen een vaste waarde op de balans te plaatsen. Maar het betreft hier geen vreemde valu ta, maar gouden guldens te Amsterdam te betalen. Het proces loopt over de clausule, welke de keus laat oni guldens to Amsterdam te vorderen. Prof. Oppenheim zeide, dat men de collcction-bevoegdheid moet onderzoe ken, maar dit is een kat bij haar staart, op de verkoerdc manier, aanpakken. Men moet onderzoeken de vraag, of verplichting bestaat, niet om goldcoin to New-York, Dianr om guldens te Amsterdam te betalen. Het is als 'n verplichting om te geven 1000 Amerikaansche goudreinetten te San Fran cisco óf 1000 Hollandsche bergamotten te Amsterdam. (Vroolijkheid). Nu men niet in goud ginds betalen kan, volgt hieruit niet, dat men mag voldoen in een ander (minderwaardig) wettig betaal middel. Hoofdsom en rente zijn inbaar te Amster dam tegen betaling van zooveel guldens, als waarvoor men een wissel van Amster dam op New-York kan koopen van het te betalen bedrag in goldcoin in de Verecnig- de Staten. Dit mag prof. Oppenheim niet vertalen met: gij kunt uw coupons te Am sterdam ter inning geven, opdat zij gemd kunnen worden te New-York. Dit is geen manier van doen. In de eerste plaats moe ten de hoofdsom en de rente betaald wor den. Daar gaat het om, niet om het ter in ning geven van coupons. Waarom werd 2.50 betaald? Omdat de voorgeschreven omrekeningswijze in nor male tijden tot 2.50 leidde. Zij moet ook nu gevolgd worden. Prof. Oppenheim vroeg, waarom in 's he mels naam zoo'n ingewikkelde clausule zou zijn gekozen als de uitlegging juist is, welke pl. eraan geeft. Maar men moet ne men de gouchvaarde men kan het bijv. op de vrije markt te Londen doen men berekent eerst de waarde van dien goud prijs te New-York en trekt dan den wissel van Amsterdam op Novv-York. Aldus uit gelegd, is de clausule eenvoudig. Elk bankierskantoor kan in een wijs zeggen, hoeveel het is. Eiken dag melden de couranten, hoe veel shilling een ounce goud te Londen kost. Eiken dag is de koers te Londen be kend. Vaststelling behoeft geen tien minu ten te kosten. Alleen ten aanzien van de vaststelling van den koers te New-York wordt in de overeenkomst (een noodeloos ingewikkelde) uitdrukking gebruikt. Toen pl. in den loop van zijn betoog zich tot prof. Oppenheim wende en hem per soonlijk aansprak, zeide prof. Oppenheim: „Zoudt u niet tot den president spreken?" Mr. van Regteren Altena: U komt niet zoo vaak in de rechtszaal. Anders zou u we ten, dat de orde wordt gehandhaafd door den president. Maar de wijze, waarop u op mijn betoog reageert, wijst wel op den psy- chischen indruk, dien mijn argumenten op u maken. Overigons wil ik wel tot den pre sident spreken om u te sparen. Pl. zette voorts uiteen, dat op de coupons wel degelijk de goudclausule voorkomt. Hij toonde een obligatie, sloeg ze open en wees op de coupons, uitroepende: kijkt u maar: gold-gold-goid! Prof. Oppenheim doet als iemand, die zegt: Ik zou berga motten moeten geven, maar die zijn zoo in prijs opgeloopcn; vind jo nu goed, dat ik je maagdeperen geef? (Vroolijkheid.) Het ar rest van T hof zal, als men op deze dingen let, even kort zijn als het vonnis van de recht bank, maar in zijn kortheid zal het het rechtsgevoel bevredigen. Pl. merkte voorts op, dat de Vereeniging voor den Effectenhandel sub. a. betaling heeft gevraagd en sub. b het betalen van een dwangsom van 100 per dag aan eischeres voor het goval, dat, als de Ko ninklijke wordt veroordeeld tot betaling, zij instructies daartoe achterwege zou hou den. De rechtbank heeft deze vordering sub. b. niet ontvankelijk verklaard, maar zij dient, opdat de betaling in olk geval zal worden uitgevoerd. Vervolgens voerde mr. Asser voor de Vereeniging voor den Effectenhandel het woord. Hij zeide, dat prof. Oppenheim heeft gedaan als een goochelaar, die goud in pa pier verandert en het publiek vier uur lang met kwinkslagon bezig houdt om deszelfs aandacht af te leiden. Prof. Oppenheim sprak over payable or collectable. Pl. zal dit niet doen. „Mit Wor- len lasst sicli trefflich streiten, mit Wor- ten ein System bereitcn". Pl. zal over die woorden niet spreken. Volgens prof. Mol ster is de Koninklijke, zoodra zij bij Dil lon Read heeft gestort, bevrijd en is Dil lon Read debiteur, maar de rechtbank heeft dit stelsel verworpen. Hoe zou het dan toch mogelijk zijn, dat Dillon Road dan nog lente aan de Koninklijke moet betalen en gehouden is, de som na een zeker aantal jaren terug te betalen? Thans heeft de tegenpartij dit stelsel dan ook verlaten voor een nieuw systeem, dat nu prof. Oppenheim voor het hof ver dedigd heeft en volgens hetwelk do beta ling bij Dillon Read de eerste stap voor de Koninklijke zou zijn om tot bevrijding te geraken. Zoodanige verandering van stelsel wijst er niet op, dat de zaak der tegenpar tij sterk staat. Het geheele systeem van de Koninklijke Van verkoop en overneming is gekunsteld, iB een fictie, die slechts moet dienen om de zaak erdoor te sloepen. Als hier inder daad koop en verkoop is, waarom staat het dan niet in de stukken? Waarom: col lectable en payable? Waarom dan niet: for sale (om verkocht te worden), de uit drukking, die in geval van koop en ver koop gebruikt pleegt to worden? PI. besprak hierna het verschil tusschen payable en collectable in de redeneering van de Koninklijke, die echter onjuist is. Hij verwees naar de meening van prof. Swacn: payable is (verplichte) betaling, collectable slaat op het incasseeren van een vordering. Het collect impliceert ook de mogelijkheid to enforce the payment. Het hof hechtte geen gewicht aan een uitleg ging van woorden, welke volkomen in strijd is met het juridische systeem, dat men verdedigt. Pleidooi voor de Koninklijke Hierna pleitte voor de Koninklijke prof. Molster, die de quaestie van de dwang som besprak. Als de Koninklijke veroor deeld wordt, om ten kantore der Handels maatschappij guldens te betalen, en zij doet het niet, kan executie volgen. Zou het nu aangaan om naast de veroordeeling tot be taling te vragen, dat de bctalingshnndelin- gen zullen worden verricht? Neen. Want die handelingen vormen tezamen de beta ling, welke gesanctioneerd wordt door den exccuticmaatregel. Bovendien is de Ko ninklijke niet in de indenture verplicht om een instructie tot betaling aan de Handel maatschappij te geven. Want dit is een zaak van de trustee, die een eigen verplich ting tot betaling heeft en die tot de Han delmaatschappij heeft gezegd: gij kunt be talen en dan zal ik u dat vergoeden. Zoo is hot ook in de praktijk gegaan. Maar eigenlijk ligt in die actie onder b een on waardige verdachtmaking. Gelooft men nu heusch, dat, als de Koninklijke veroordeeld wordt, om te betalen, geen betaling vol gen zal, en dat men dan een dwangsombe paling noodig zou hebben, omdat executie niet eens voldoende zou zijn? Er werd vervolgens gepauzeerd. Na de pauze was het woord aan prof. Oppenheim, voor de Koninklijke optreden de, voor zijn repliek. Men meene niet, dat wij de hoofden bij elkaar hebben gestoken om na te gaan, hoe wij aan onze verplichtingen zouden kunnen ontkomen. Wij bobben, toen in Amerika de bekende maatregelen werden genomen, in April ons wel afgevraagd, hoe onze verplichtingen thans omschreven moesten worden, omdat de overeenkomst werd bchcerscht door Amerikaansch recht. Toen wij tot een antwoord op deze vraag waren gekomen, hebben wij onze meening getoetst aan die van anderen. Tot dezo an deren behoorde prof. Molster, naar wien spreker aanstonds is gegaan en nlot eerst, toen hij uit Amerika terug was. Wij heli- ben niet eerst aan prof. Molster gevraagd, of hij onze advocaat wilde zijn, maar wij hebben hem gezegd: „Dit is onze mecning? Lijkt zij u de juiste?" De Koninklijke belooft te betalen bij Dil lon Read 1000 dollars in goldcoin. Zoo staat het in het stuk. En bovendien moet men het equivalent daarvan te Amsterdam kun nen krijgen. Maar er wordt nergens een zelfstandige betalingsverplichting voor Am sterdam geregeld. Er is maar één presta tie: 1000 dollar goldcoin te New-York. Wordt er over Amsterdam gesproken, dan wordt altijd herleid hoeveel guldens men daarvoor schuldig is te Amsterdam. Was er een zelfstandige betaling te Amsterdam, dan had men den geheclcn wisselkoers niet noodig gehad. Men kan de Koninklijke in gebreke stel len, als de Handelmaatschappij weigert het equivalent te geven. Pl. erkende dit. De tegenpartij heeft zich bcroepfen op de verklaring van de Koninklijke aan de Vereeniging voor den Effectenhandel, het voorstellende, alsof pl. woorden, lastig voor de Koninklijke, uit indenture, coupon en obligatie zou willen wegpraten. Maar men zal niet één voorbeeld kunnen noemen, dat pl. woorden heeft willen wegpraten. Maar als do Koninklijke zich verbonden heeft, is het om te betalen tegen den koers van den dag. Het wil er bij spreker niet in, «at, zooals do tegenpartij liet laat voorkomen, de Koninklijke zich verbonden zou hebben tot betaling zoowel tegen vasten omreke ningskoers, als tegen den koers van den dag. De aanleiding tot het proces is, dat de commissionairs in Nederland in de goud- clausulo hebben gezien een panacee tegen alle valutakwalen. Er zijn vele goudclausules. Daarom spreke men niot over „do goudclausulo". En oen goudclausulo is een gecompliceerd ding. De Engolsche regcering had een dol- larleening te New-York met goudclausule uitgegeven en is na do invoering van de joint resolution de eersto geweest om te verklaren, dat de goudclausule niet meer bindend was. Het Engolsche gouvernement is niet de eersto de beste. Onze fatsoensbe grippen komen het meest met de Engol sche overeen. Men moet in aanmerking he men, hoe de goudclausulo luidt en door welk recht zij wordt beheerscht. Do onder havige goudclausule is gosteld onder het Amerikaansche recht, dat op het oogenblik aan de goudclausule beteekenis heeft ont nomen. Dat men te veel op do goudclausule heeft vertrouwd, en dat dit tot teleurstel ling heeft geleid, is niet de schuld van de Koninklijke. Vervolgens dupliceerde, voor de Vereeni ging van den Effectenhandel, mr. van Reg teren Altena. Hij merkte ten aanzien van het incidenteel appèl op, dat, als men aan de Handelmaatschappij vraagt om betaling, zij zal zeggen, dat do koers op New-York, welke een factor bij do berekening is, moet worden vastgesteld door twee bankiers, door do Koninklijke te benoemen. Van daar de vordering onder b nopens do dwangsom. De aanleiding tot het proces is niet een verkeerde meening van commissionairs, maar een oordeel van rustige colleges als het bestuur der Vereeniging van den Effec tenhandel en als de commissie voor de goudclausulo, waarvan inr. Asser adviseur is. Prof. Oppenheim beroept zich op de En- gelschc regcering, maar heeft dezo de in denture der Koninklijke gelezen? Volgens prof. Oppenheim zou men te Amsterdam krijgen het equivalent van wat te New-York ligt Dit is nu juist de misvat ting. Te New-York liggen geen guldens. Als de honds gecreëerd worden, is er een geldschuld, en is er een negotiable in strument. Bovendien is nergens be paald, dat, als to New-York in goud niet kan worden betaald, elders in papier mag worden betaald. Het contract bevat tweo zelfstandige prestaties, die onafhankelijk van elkaar kunnen worden uitgevoerd. De tegenpartij praat over de goudclausulo met de oppervlakkigheid, welke zij aan anderen verwijt. De zaak is, dat men guldens moet krijgen in Holland. De houder kan te zijner keuze hoofdsom, en rento krijgen to Amsterdam, ten kantore der Handelmaat schappij: Zóó is bepaald. Nog dupliceerde voor de Vereeniging van den Effectenhandel, mr. Asser. Hij betoogde nog eens dat men in deze zaak niet moet letten op woorden als presenta tion, surrender, collectable eh payable, maar op het wezen der zaak. Het woord payable is een passé partout, dekkende vele begrippen. De tegenpartij zeide, te moeten zorgen voor haar aandeelhouders, maar de Koninklijke bestaat uit aandeel houders en tnoet zorgen voor haar obliga tiehouders. Qui s' excuse, s' accuse. Uitspraak op 14 Januari De uitspraak in de heide zaken, tusschen de Vereeniging van den Effnr.tcnhancioi eenerzijds en de Batnafsche en de Konink lijke anderzijds, werd bepaald op 14 Januari. EEN MOOIE OPDRACHT A r n h e m, 3 Dec. Naar wij vernemen heeft de N.V. Motoren en Machinefabriek v.h. Thomassen Co. te De Steeg van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage in aansluiting op haar on langs vermelden order voor Venezuela en Curacao thans wederom een opdracht ontvangen voor de levering van 3(5 gasmo toren van 25 P.K. met toebehooren, voor het aandrijven van olieputpompan in Ve nezuela. Tegemoetkoming aan de grieven dei- slagers. Keurloonen mogen geen bron van inkomsten voor de gemeente zijn Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 20 der vleeschkeurings- wet. In dit wetsontwerp wordt o. m. bepaald, dat de opbrengst van de keurloonen en van de slachthuisrcchten de kosten van den dienst met niet meer dan een zeer matig bedrag mag overtroffen. In de memorie van toelichting wordt o. a. gezegd: Wijziging van artikel 20 der wet is won- schelijk en wordt voorgesteld om tegemoet te komen aan rechtmatige grieven van de slagers tegen do bestaande regelingen. De eerste grief is, dat in verschillende gemeenten do keurloonen zóó hoog zijn, dat de dienst een bron van belangrijke in komsten is voor de gemeenten. Daardoor wordt een belangrijk voedingsmiddel zwaarder belast dan noodig is en worden de bedrijfslasten van de slagers onnoodig opgevoerd. Er zijn voorts gemeenten waar keurin gen voor zekere ondernemingen tegen ver laagd tarief worden verricht en waar vleesch van slachtdieren, die in die ge meenten voor export zijn geslacht tegen veel lager loon dan het loon voor de ge meentelijke keuringen, in het verkeer wordt gebracht. Komt vleesch, dat tegen dergelijk laag tarief is gekeurd, in de ge meente zelf in het vorkeer, dan ondervin den de slagers daardoor een moeilijke con currentie. Deze omstandigheid geeft aanlei ding tot een tweede, gegronde grief, ter wegneming daarvan voor het gestelde ge val de heffing van een nader keurloon was voorgeschreven, daar het vleesch in de ge meente uniform belast was. Een nieuw lid, aan artikel 20 toegevoegd, dient om scherp te doen uitkomen, dat deze dienst mag zijn een bron van inkom sten voor de gemeenten. Behalve de keuring is daarin ook opge nomen het slachthuis. Het komt voor, dat ook slachthuizen belangrijke winsten ople veren. Hiertegen bestaat hetzelfde bezwaar als tegen do winsten met keurloonen. Om het maken van belangrijke winsten tot een einde te brengen, is aan het wets ontwerp een overgangsbepaling toegevoegd welke noopt tot herziening van do gemeen telijke verordeningen op de heffing van de rechten. RAKETTEN EN RAKETTEN-POST Als gevolg van onjuiste en voorbarige berichtgevingen wordt het secretariaat van den Nederlandschen Rakettenbond de laatsto dagen overstelpt met verzoeken van postzegel-verzamelaars die raket-vlucht- brievcn wenschen. Ofschoon de N. R. B. gaarne ieder ter wille is, is het haar on mogelijk aan dergelijke verzoeken gehoor te geven, aangezien aan postvervoer per raket niet kan worden gedacht. Wel hoopt de N. R. B. einde Maart 1935 een circa 5 M lange Stufen-raket gereed to hebben voor oen vlucht Ameland—Schiermonnik oog via Engelman-plaat. Deze raket zou circa 90 K.G. nuttige last, post of andere goederen kunnen vervoeren, met een snel heid van 1500 K.M. per uur. VIER WONINGEN INGESTORT Dieren, 3 Dec. Door den zwaren storm die hedennacht boven Dieren heeft gewoed, zijn van een blok van vijf huizen aan den Molenweg vier ingestort. De vier huizen waren reeds onbewoonbaar verklaard en onbewoond. Het vijfde huis, het cenigo dat is blijven staan, wordt nog bewoond. Mr. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN Naar wij vernemen heeft de minister van staat mr. P. W. A. Cort van der Linden, ont slag gevraagd als lid van den Raad van State. Een dertigtal records werden dit jaar reeds verbeterd Nu het zwemseizoen teneinde is hebben wij de balans eens opgemaakt en zijn tot de ontdekking gekomen, dat in het jaar 1931 niet minder dan 30 Nedcrlandsche Euro- peeschc of wereldrecords zijn gebroken. De Dames hebben natuurlijk het leeuwenaan deel van dezo recordverbeteringen voor hun rekening genomen. Het is echter een verheu gend verschijnsel, dat ook de Hoeren zich dit jaar niet onbetuigd hebben gelaten, zoo dat wij eveneens een aantal Heeren-records hebben gebroken. 100 Meter vrije slag Heeren: 4 Febr. J. C. Scheffer 1.02.5. 25 Febr. S. L. Mooi 1.02.2. 10 April S.L. Mooi 1.02. 13 Aug. S. L. Mooi 1.01.4. 100 Meter vrije slag Dames: 25 Febr. Willy den Ouden 1.05.4. 15 April Willy den Ouden 1.04.8 W. E. 100 Yards vrije slag Dames: 4 Febr. Willy den Ouden 0.59.8 W. E. 100 Meter schoolslag Hoeren: 18 Febr. P. Kruithoff 1.18.4. 100 Meter rugslag Heeren: 18 Febr. J. C. Scheffer 1.13.4. 7 Oct. J. C. Scheffer 1.13. 100 Meter rugslag Dames: 12 April M. P. Oversloot 1.20. 2 Juni M. P. Oversloot 1.19.8. 3 Juni M. Mastenbroek 1.19.6. 25 Nov. M. Mastenbroek 1.16.8. 200 Meter vrije slag Ilceron: 31 Mei S. L. Mooi 2.24 2. 200 Yards vrije slag Dames: 6 Moi Willy den Ouden 2.27.6. W. 200 Meter rugslag Dames: 16 Oct. M. Mastenbroek 2.55.4. 200 Meter rugslag Heeren: 22 Nov. J. C. Scheffer. 300 Meter wisselslag Heeren: 21 Juli C. G. van Aclst 4.25.2. 300 Meter wisselslag Dames: 8 Aug. A. Timmermans 4.36.4. 400 M. vrije slag Dames: 13 Juli Willy don Ouden 5.1G W. 500 M. schoolslag Heeren: S Maart L. Korpcrshoek 7.51.4. 5 X 50 M. vrije sl. Estafette Dames: 24 Febr. R.D.Z. 2.42.6. 11 Maart ILD.Z. 2.40.8. 10 April R.D.Z. 2.40.2. 15 April R.D.Z. 2.3S.4. 3X50 M. wisselsl. Est. Heeren: 25 Febr. D.J.K. 1.3C.2. 4 X 100 M. vrije slag Est.: 14 April Ned. Dames Estafetteploeg 4.33.3 W. 4 X 100 M. vrije slag Dames: 28 Maart R.D.Z. 4.41.2 E. 10 X 100 M. vrije slag Est. Dames. 24 Oct. R.D.Z. 12.43. Uit het staatje hierboven zien wij, dat het record op de 1C0 Meter vrije slag dit jaar reeds 4 X is verbeterd. Nadat Scheffer op 4 Febr. het toch al zoo tfchcrp staande record op 1 min 2 5110 sec. had gebracht, zag Mooi kans 3 weken later dit nieuwe record reeds te verbeteren. Het was jammer, dat Scheffer nadien den strijd opgaf. Hij specialiseerde zich op rugslag en inderdaad met succes. Gelukkig kreeg Mooi een andere rivaal in Krcffer, die op de 100 Meter steeds een ern stige concurrent van Mooi blijkt tc zijn en zelfs kans zag reeds ccnige malen Mooi te kloppen. Wij zien belangstellend uit naar den tijd, dat do snelle U.Z.C.'er van Daatsclaar even eens weer eens op do 100 Meter zal uitko men. Wij achten hem in staat het record zeker te benaderen. De 100 Meier vrije slag voor Dames is cn zal voorloopig ook wel de baan van Willy den Ouden blijven. Tweemaal is door haar het record dit jaar verbeterd en het is ons bekend, dat Mevr. van Wuckhuiscn er ern stig over denkt binnen afzienbare tijd nog maals een recordpoging door Willy te laten doen. Op de 100 Meter rugslag voor Heeren was het afgeloopen seizoen Scheffer niet te slaan. Ploseling is echter een nieuwe ster komen opduiken en wel de Zian-zwemmer Piet van den Hoek. Deze legt het vuur na aan de schenen van den Ainsterdamschen record houder. Scheffer specialiseert zich thans uit sluitend op de rugbancn, zoodat wij binnen kort nog wel meer van dezen zwemmer zul len hooren. Bij de dames was aanvankelijk Puck Over sloot, de eenigste snelle rugzwemster. In de zomer heeft Rie Mastenbroek het eens op de rugbaan geprobeerd cn met succes. De re cords van haar clubgenoote worden gebro ken en momenteel is Rie Mastenbroek de eenigste sprinster op de rugbanen. Na de schitterende recordverbeteringen van de estafette-nummers door de uiterst snelle ploegen van de II.Z. P.C. is er ecni- gc stilstand in de record-pogingen van de Heeren gekomen. Alleen de D.J.K. heeft na versterking van de ploeg door den Indisch man Kroffer kans gezien het 3 X 50 Meter wisselslag-record te verbeteren. Anders was het gesteld met de dames-es- tafctle5'. De R.D.Z. heeft, dank zii do steeds vooruitgaande snelheid van Willv den Ouden en ook van Annie Timemrmans, het record op de 5 X 50 Meter vrije slag een stuk omlaag gehaald. Ook de 4 X 100 en 10 X 100 Meter records moesten er aan gelooven. Het belangstelling wachten wil op de di- vrese record-pogingen in de hinncn-baden in het winterseizoen. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Gesneden lunchtong (uit blik). VOOR DE MIDDAGTAFEL Stamppot van zuurkool cn aardappelen, Gezouten spek cn saucijsjes. Macaroni met rozijnen. WOENSDAG 5 DECEMBER Hilversum, 301.5 M. V. A. K. A. 8.01 Giamofoonmuziek. (8.16 Morse-tijdaein). 9.30 Onze keuken door P. J. Kors Jr. V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in do con tinubedrijven. Geordende Productie en Distribu- tio IV (slot). Herman Vos, assistont van Dr. Hendrik do Man, spreekt over: „liet plan De Man". (Herhaling der lezing van Vrijdag 30 Nov.). „Do Vrijschutter". Romantische verkorto opera in 3 acten van Carl Maria voit Wcber. Uitgevoerd door Solisten met Koor cn Orkest leden van do Staatsopcra te Berlijn o.l.v. Her mann Weigert. 12.01 Do Zonnekloppers o.l.v. Cor Steyn. 12.30 Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst. 1.00 Bram Blez, hobo cn Rutgcr Schoute, piano. Sint Nicolaas-liedjcs. 1.10 Orvitropia o.l.v. Jan van dor Horst. I.30 Trio Wins-Wiggelaar-Amcndo. Dumky- trio op. 90. Dvorak. 2.00 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.15 V.A.R.A.-Knipcursus (voor beginners) te leiden door Mevrouw A. van Blankenvan Kuyk Achtste les. 8.00 Voor do kindoren. 6.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 6.01 Gramofoonmuzlek. 6.20 Jo Huy, saxofoon en Rutger Schotttc, piano. 6.30 Eddy Walis cn zijn orkest. 7.00 Overgang naar den versterkten zender. 7.02 „Broadway-Schandalcn". Moderne non stop revue. Naar do Fox-film: George White's scandals van George Whito. Ned. bewerking: J. Brand en J. W. Kletjen. (7.15 Morse-tUdscin). 8.30 Hou stand en St. Nicolaas-programma. Met medewerking van: Oome Keesje V.A.R.A.- tooneel o.l.v. Willem van Cappcllcn. Divorse muziek-cnsembles Ernst Busch, zang, Albert de Booy, zang. Voorts: Reportage uit Madrid door Jan Broeksz. (11.15 Morse-tijdscin). 12.00 Tijdsein en sluiting. Huizen, 1876 M N. C. R. V. 8.01 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert (Gr.muziek). lO.SOMorgendicnst, door ds. Chr. Bruins, Gcr. Prcd.. II.00 -12.00 Concert door een Kwintet, o.l.v. Pict v. d. Hurk. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuzick. 12.30 Geertruida van Vladcrackcn zingt cn vertelt. Aan den vleugel: Jan Poortcnaar. 1.00 Vervolg concert door een Kwintet, o.l.v. P. v. d. Hurk. I.30 Geertruida van Vladcrackcn cn Jan Poor tcnaar. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Praatje voor Jeugdigo Postzegelverzame laars. „De Postzegels van Spanje" door P. A. Kleekamp. 3.00 Cello-recital door Louis Schuyer. 3.45 Verzorging van don zender. 4.00 Bespeling van het N.C.R.V.-Orgcl, door L. Blaauw. 5.00 Kinderuurtjo, door J. Kooman. Zang: Mej. N. Evcnblu'. Piano: Mej. G. Koeman, Simon en Nelly. 6.00 Landbouwhalfuurtjc. „Do werking van kalk in den bodem", door W. P. Cnossen. ONDERWIJS VOOR DE SSCHEEPVAART 6.30 Uitzending van het Onderwijsfonds voor do Scheepvaart. Toelichting op do in „De Bin nenvaart" voorkomende lessen. N. C. R. V. 7.00 Politieberichten cn Persberichten Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuzick of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren." 7.30 Vóór do kleintjes naar bed gaan wil Oom hun nog wat van Sint Nicolaas vertellen. 8.00 Tijdsein. 8.00 Concert dpor het N.C.R.V.-Orkest en het N.C.R.V.-Harmonie-Orkest. o.l.v. Pict v. d. Hurk. N.C.R.V.-OrgclRonald Parker. 9.40 Oom heeft ook nog iets voor de grootcn. 10.10 Persbureau Var Dias. Hnrmonic-orkest. II.00 Gramofoonplatcnconccrt. Brussel, Vlaamsche uitzending 321.9 M. 12.17 Gramofoonplaten. 1.202.20 Concert door Ludo Langlois cn zijn orkest. 5.20 Dansmuziek uit „St. Sauvcur". 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Grammofoonmuziek. 8.20 Symphonie-conccrt. 10.20 Gramofoonplaten. Brussel, Fransche uitzending 4S3.9 M. 12.15 Langlois en zyn orkest. I.20—2.20 Gramofoonmuzick. 5.15 Gramofoonmuziek. 6.35 Kamermuziek door G. Pitsch, cello. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.40 Concert door het Omroeporkest o. 1. Fr. André. Na afloop tot 11.20 Gramofoonmuziek. Deutsrhlandsendcr, (Rijkszender) 1671 M. II.20 Concert uit Breslau o.l.v. Carl Schmidt- Bclden. 12.15 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuzick. 6.15 Het gedicht. Hierna: Concert door da Holes Madrigaalvereeniging tc Stuttgart o. 1. v. Hugo Holle. 8.30 Piano-recital door Eduard Erdmann. Droitwich, 1500 M. Nationaal Programma. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel door Q. MacLean. 12.50 Charles Manning cn zijn orkest. I.50 Gramofoonmuziek. 3 15 Piano-recital door Ernest Lush. 3.S5 Het Stcd. orkest van Bournemouth o.l.v. Richard Austin, m.m.v. P. Whitlock, orgel. 5.05 Het John MacArthur kintet. 5.35 Het B.B.C.-Dansorkest o.l.v Henry Hall. 7.25 „From Painsong to Purcell". Dc grond slagen der Engelsche muziek, o.l.s. Sir Richard Runciman Terry. John Armstrong (tenor) zingt liederen van Purcell. 7.50 Symphonieconcert uit de Free Trade Hall tc Manchester door het B.B C.-Symphonie-orkcst o.l v. Adrian Bnult. m.m.v. A. Cattcrall, viool. 10 35 Het Celebrity.Trio. II.20—12.20 Dc Grosvenor House Dance Band o.l.v. Sydney Lipton.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7