NIEUWJAARSWENSCH VOOR 193 Samenspraak tusschen THOMASVAER EN PIETERNEL Tot tweemaal rouw in Oranje-Huis en -Land, Rouw zonder onderscheid van rang of stand. Thans, bij het verscheiden van het oude jaar, Gaan de gedachten opnieuw naar Hem en Haar Pieternel: Alweer een jaar voorbij; wat gaat de tijd toch snel! Een zware tijd voor het maatschappelijk bestel! Hoe ver dient in de historie teruggegaan Om zulk een trieste, zwarte bladzij' op te slaan Met zorgen hier en zorgen daarach, Thomasvaer, Dit was toch wel een uitermate crisis-jaar... Thomasvaer: Jou zóó te hooren spreken, doet mij heel sterk aan, Zooicts wordt door jou toch heusch niet gauw gedaan. Jij pessimistisch't is warempel al te raar. Maar inderdaad: de tijden zijn er dan ook naar. Al wat de klok slaat, wijst op zwaren crisis-gang... Nergens een lichtpunt, nérgens een expansie drang. Pieternel: Ja, om er hoc on heusch! een grap mee te maken: Het snoeimes is zelfs de spelling aan gaan raken! Marchant heeft ootjes en cetjcs laten vallen; Deed Oud ook eens zooicts met fiscus-getallen De spelling heeft ook al weer verdeeldheid aangebracht. Straks wordt „Groep-één-o" door „Grocp-twcc-o's" afgeslacht Thomasvaer: De crisis gaf den mcnschen tijd in overvloed En weet je wat men met z'n vrije uren doet? Men gaat thans bridgen liefst tot heel laat in den nacht, En wie het niet speelt, telt niet mee bij dit geslacht. Met „robbertjes" worden de dagen versleten En er zijn zelfs lieden, die bridgendeeten! Pieternel: Maar naast alle crisis, waarvan ik vaak huiver, Werd ook pracht-werlc verricht: ik denk aan den Uivcr, Die in een paar dagen naar Melbourne is gegaan, Al heeft hij ook moddervast t'Albury gestaan! Een feit van gewicht, van dankbaarheid en glorie, Geboekt ook al weer in onze lucht-historie. Thomasvaer: *t Was heerlijk, Pieternel, zóóiets te beleven; Jammer alleen, dat het Panderjager-streven Bij die Melbourne-race fiasco heeft geleden En door vuur vernietigd werd. Ach, arme leden Van de bemanning: gij hebt wèl Uw plicht gedaan, Ook al kwam Uw vliegtuig in vuur en vlam te staan. Pieterncl: Ook in Oss heeft men geen werkeloosheid gekend, We raken al aardig aan de moorden „gewend"; En vraag je: waarom die misdaden bedreven? Och, men wil de politie arbeid daar geven! Wil men haatdragend zijn medemensch vervloeken, Dan heet het: Toega jij Oss maar eens bezoeken!! Thomasvaer: Sympathieker activiteit gaf Rotterdam In den ouden strijd om de verschc boterham. Uit lang vervlogen jaren staat mij voor den gcioc liet warme kadetjehet ontbijt was een feest! Laten wc hopen, dat het straks wéér zal wezen: Feest'lijk ontbijt voor ex-Europa-Chineezcnü Pieterncl: Thomasvaer, wat zeg je wel van de praal en pracht, Die het huwelijk Gcoige-Marina heeft gebracht? Onze Prinses heeft als bruidsmeisje gefungeerd, Haar bezoek heeft liet Engelsche Hof wèl vereerd! De plechtigheid w erd per radio uitgezonden Apropos: liecft T iemand een armband gevonden? Thomasvaer: Ja, het was een grootsch festijn met glans en luister, Doch één zaak is mij in dit verband wat duister: Waarom draagt men nu toch wèl het Marina-blauw En tooit zich met Marina-kapscl elke vrouw, Maar spreekt men niet van Prins George-hocden en -dassen? Waarom gaat men geen George-garderobcs passen? Pieternel: Je weet, Thomasvaer, een vrou w geeft steeds de mode aan. Blijft dus bij deze „nietigheid niet stil liicr staan. Mannen geven weer hun beleid, hun durf en moed, Al brengt hun actie somtijds ook wel tegenspoed... Met succes is onze Snip naar den West gegaan En tóch kwam ons land weerom in droefheid te slaan Thomasvaer: De Uiver... zoo kort 11a den Melbourne-zege-vanrt Werd even vóór Kerst voor het laatst hier nagestaard Op weg naar d'Oostin een verlaten woestijn Moest helaas zijn al te vroegtijdig einde zijn Groot is de smart en héél diep wordt er ook gerouwd, Tc véél werd al weer op het woord „slagen" vertrouwd Pieternel: Iets anders! Zeg, Thomasvaer, wat zeg jij wel van liet werk'lijk kolossale Dieseltreinen-plan? Die trcin-lijn-jagers zijn al in gebruik geweest, Maar aangezien men nog technische fouten vreest, Wordt thans weer geilden met oud materiaal En is er een strop, wel, dan klinkt 't: Sijmen... betaal! Thomasvaer: In ieder geval w ordt er toch méér van verwacht Dan Wolvega's brandstoflooze ,.pracht"-motor bracht! In eens stond de hcele wereld in rep en-roer, Van olie-magnaat tot fabrikant en tot boer; Van Wolvega zou de motor-zege komen Tot Wardenierach, arme!ophield te droomen Pieternel: Ilè, jij bent nou ook altijd zoo zwaar op de hand. Neem het leven eens wat van den lichteren kant: Zie wat de Hollandschc geluidsfilm ons bracht, Ilad je dat ooit van onze mcnschen gedacht?! Vooral de nieuwe film: „Dood Water" is heel goed, Ut maar eens op: 't \Vordt hier net Hollywood! Thomasvaer: Jij met je filmpjes! Wat koop ik daar nou toch voor? Neen, ik verleen liever aan iets anders mijn oor: Ik breng hier hulde aan het Crisis-Comité, Aan NcderJandsche Dagbladpcrs-met-Kerst idee; Acties, gevoerd voor lien, die zonder werk steeds zijn, Acties voor mcnschen zonder levcnszonneschijn Pieternel: Denk dan óók aan 't Wcldadighcidszcgel voor 'l Kind, Dat ook dit jaar weer zoo'n cnormen aftrek v hult. Aan het Stadion-concerteen prachtig gebaar: Steunt de orkesten! De Muze is in gevaar! E11 wie al dezen arbeid niet voldoende vond. Trok per fiets, boot of hoepel onze wereld rond! Thomasvaer: Wil je wat anders: ik wijs je dan op de spoil. Waar alles voor gedaan en ook gelaten wordt. Ik hoorde eens een wijsje: e gaan naar Rome Doch men derailleerde, is er niet gekomen. Het werd toen een ..unv ollcndelc" melodie, Holland kwam in Milaan niet verder dan 23! Pieternel: 't Is waar, maar later werd ons land in eer hersteld, Kreeg Zwitserland klop met liefst i2, welgeteld! 'k Denk aan paarden-successen, zwemsters-glorie, Aan korfbal-zege en andere victorie! Fijn, hè? Wc lellen op sportgebied steeds flink mee, Tegenwoordig noemen ze dat: het gaatO.K.! Thomasvaer: Laat ons toch ook eens bij Amersfoort stil hier staan. Wat is daar al niet gebeurd, geweest en gedaan?! Ja, wc hebben het natuurlijk kunnen lezen. Anders moest er geen A mersfoortsch Dagblad wezen! Daarin staat het nieuws van eiken dag, ieder uur En daarom leest iedereen het ook zóo secuur. Pieterncl: Laat ons dan eerst d'overledcnen herdenken, Die ons hun gaven konden en wilden schenken. 'k Denk zonder echter volledig te kunnen zijn Aan Deken Fock en ook aan wethouder Vcls-Heijn. Dank voor 't werk aan hen, die dit jaar zijn heengegaan, Doch wier nagedachtenis hier blijft voortbestaan. Thomasvaer: Het aantal jubilea was weer kolossaal Wat zeg je, Pieternel? Opnoemen? Allemaal Geen sprake van: er is toch geen beginnen aan. Doch laat dit liever hier „massaal" geschreven staan: Wie in 't afgeloopcn jaar heeft gejubileerd, Zij door Thomasvaer thans alsnog gcfcercitecrd! Pieterncl: Laat mij toch hier afzonderlijk gelukwcnschcn Den „gouden" Reinigingsv atcn-, tonnen-menschen, Die vijftig jaren lang hun plicht hebben gedaan, Al kwamen ze soms in wat „kwaden reuk" te staan! Gaat voort op het ingeslagen Reinigingspad, Dat naar men mij zei nimmer „malaise" nog had Thomasvaer: Daarnaast werd hier echter „afbrekend" werk gedaan, Ik denk aan liet sloopen van het hotel „De Zwaan", Dat jarenlang één onzer getrouwen mocht zijn. Doch thans weinig méér biedt dan een afbraakterrein. Maar straksstraks groeit uit dat al te duistere grijs Een fraai en hypermodern stads-zakcnpalcis.1 Pieternel: Ook in ónze stad lict de crisis zich voelen, (Je stecks zooiets niet onder banken of stoelen!) Maar het Crisis-Comité, De I-Ielpendc I-Iand, Brokkcnhuis, Leger des Heils, ja, van allen kant Heeft men hulp in dezen crisis-nood gegeven En velen steunden dit sympathieke streven! Thomasvaer: Inderdaad: hoeveel collectes waren er niet Voor doeleinden op zeer uitecnloopend gebied. De Keistacl heeft zich nooit onbetuigd gelaten Eu stojite tal van hulpbehoevende gaten. Voor elk doel werd gaarne een steentje aangebracht. Nog altijd geldt de leuze toch: „Eendracht maakt Macht". Pietcrnel: Toch valt het geven in deze tijden niet mee, Sinds het „bezuinigen" overal opgeld deê. Onze Gemeente gaf voorheoldrlüoncn omlaag! Heel eigenaardig: men hééft dat blijkbaar niet graag. 'k Moet zeggen: er is wel heel zwaar ingegrepen Of in citroen-taal: behoorlijk uitgeknepen! Thomasvaer: Om dezelfde reden werd besnoeid op het licht (Ik moet het zeggen in dit Oudejaarsgédicht) Van lantaarns aan den buitenkant onzer stad. Men meende, dat men daar toch wel voldoende had Aan een enkel „pitje" voor'sinenschcn-vniliglieid: IIuc vindt je dat? Je raakt gewoon den weg er kwijt! Pieternel: Wordt door mcnschen, die buitenaf dan leven Nooit eens een teckcn van ontstemming gegeven? Voor de binnenstad wordt toch juist zoovéél gedaan, Wat trok de Hof niet door grootsche verlichting aan! Waarom d'één extra, d'ander minder geboden Zijn de „binnenstadschen" Thomasvaer: zooveel bect're Goden? Dat wil je zeker zeggen hier, mijn Pieterncl. Ja, ik snapte je betoog al dadelijk wel! Doch daar is markt, dat mag je niet vergelijken, Daar móet een zee van licht mensch en goed bestrijken. Maar ook „buitenkantei's" hebben zeker rechten, Doch wat helpt het ol wij hier daarover vechten..,f Pieterncl: Ook de Reiniging is bezuinigen gegaan, u ut er v roeger met paard en wagen werd gedaan, uordt thans per auto alom netjes afgehaald. Geen cent wordt voor dat vuilnis-ritje méér betaald! v erschil tusschen vuilnis en mensch? Eerste schaft adn, wat laatste ter bezuiniging heeft weggedaan Thomasvaer: M eet je wat men hier feit'lijk dringend noodig had, cc, Pietcrnel: ik zeg niets van 't Spoi tfondsenbad') Breederen uitgang voor fietsen op Birkhoven; Ja, je zult mij misschien niet willen geloovcn, Doch Zondags na afloop van een voetbalwedstrijd Kost het heengaan je daar spcciaal-kwArticrtjc tijd! Pieterncl: an fietsen gesproken steek jij wel je arm uit, W at dan verandering van je richting beduidt, Op kruiswegen, op alle hoeken van straten? Denk er-om: excuses zullen je niet baten! Weet je welk nut fietsende „handwijzers" geven? Dat men zoo handiger en wijzer leert leven! Thomasvaer: Ja, voor het verkeer staat men hier graag op de bres, Denk maar aan V.V.V.V.'s Verkeers week-succcs, Aan de geslaagde Veiligheidslaan van de K.N.A.C., Die met wimpel „pluim en wimpel" op d'auto stak! Maar één ding vind ik hier altijd nog een gevaar: Waarom fietst men toch onnoodig op een trottoir?. Pieternel: Jij sprak van 4 maal V., ik zeg hier 3 maal V, Want ook déze organisatie telt flink mee. Je weet toch wat er dezen zomer werd gedaan, Hoe men stadsbelangen heeft weten vóór te staan?! 'n Paar weken geleden vroeg men: U wordt toch lid? Nou, als één zaak steun noodig heeft, dan is 't wel dit! Thomasvaer: Zeg, Pietcrnel, van steun gesproken, weet j'ij wel: Onze oude Kcistad raakt misschien in den knel Door plannen tot omlegging van het snel-vcrkccr, liet aanbrengen van nieuwe rijwegen, cnzoomcer. Amersfoort wordt dan eenvoudig afgesloten, Je snapt hoe dit bericht ieder heeft verdroten! Pieterncl: Of ik dat snap!dat Iaat zich toch heel goed denken, Wie Amersfoort belecdigt, zal miióók krenken. Wil mon een gezonde stad met voeten treden? Denkt niemand aan de toekomst? Slechts aan het lieden?, 1 Thomasvaer, ik bied alle medewerking aan Dat plan te stuiten. Het moet en zal van de baan!! Thomasvaer: Bravo! Bravo! Je bent 'n vrouw met manlijke taal, Zoo rcdenecrcn ze hier trouwens allemaal! Wat anders: wat zeg je wel van de Snouckacrtlaan?! Daar komt me straks een bioscoop-gebouw te staan We gaan dus weer iets nieuws en grootsch tegemoet; liet dient gezegd: men bouwt hier met bekwamen spoed! Pieterncl: Ja, het ontbreekt de stad niet aan voortvarendheid, De veste kent terdege d'cischcn van den tijd. Aan alles doen wc mee; zelfs met het... verzwijgen, Waardoor Vader Slaat wel te weinig moest krijgen. Twee millioen vermogen werd hier eerst verzwegen, Maar tcnslcrt.' liecft de fiscus zijn deel gekregen, Thomasvaer: Van fiscus gesproken die is op den loop gegaan, Het belastingkantoor is thanss Prins Hendriklaan. Het werd verplaatst op verzoek van heel, heel velen, Die een vaste woonplaats minder kunnen schelen En na betaling liever elders wonen gaan, Daarom kwam het gebouw bij hetstation te staan! Pieterncl: Ook het Kantongerecht gaat morgen verdwijnen, Op d'Utrechtschcwcg berechten: mijn-en-dijn-en. E11 op de golven der gerechtelijke zee, Zingt het tribunaal: We verhuizen wie gaat T mcc?l Verkcerszondaren, overtreders Leerplichtwet Krijgen straks een „Berg"-straf, dus liever... opgelet! Thomasvaer: Zeg Pieterncl, iels anders: is ook jou hekend, Dat Amersfoort mogelijk straks flink wordt verwend Met een nachtautodienst van hoofdstad Amsterdam, Aangezien de „laatste" trein nog steeds te „vroeg" kwam?!. Door moderne wagens wordt men dan thuisgebracht, Waar na paar uur slapen... de oclitcndtaak weer uacht, Pietcrnel: Daar hou ik niet. van; ik slaap veel liever op tijd, Dan dat ik zoo laat met een autobus nog rijd. Een mensch kan naar Amsterdam overdag toch gaan, Enfinik trek mij er maar liever niets van aan. Thomasvaer, 't wordt tijd om klemtoon tc leggen Op dat, wat wij tot slot hier nog willen zeggen. Thomasvaer en Pieterncl: LAND- EN STADGENOOTEN, leeft voorspoedt* In liet nieuwe, jonge jaar. LAND- EN STADGENOOTEN, leeft gelukkig E11 dus vreedzaam met elkaar. LAND- EN STADGENOOTEN, geeft elkander Steeds veelzeggend ook de hand, LAND- EN STADGENOOTEN, laat die handdruk Zegel zijn van onzen hand. LAND- EN STADGENOOTEN. schenkt vertrouwen Met. de daad en met het woord, LAND- EN STADGENOOTEN, tot het heil van NEDERLAND en AMERSFOORT!! PIIILIA, (Alle rechten voorbehouden).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 13