Natuurrampen en fatalisme Mickey Mouse's Walt Disney Pola Negri ie een nieuwe rol Komische nuchterheid der Oosterlingen ROGISTERIJ „DE GAPER" Voor het komende jaar staan 13 Mickey's en 13 Silly Synis phonies op het program Groot en klein, jong en oud kent Mickey Mouse, de glorieuze schepping van alt Disney, die sedert jaren do Oohcele wereld doet genieten van zijn uiterst kunstzinnige en geestige tcckenfilmpjcs, welke ook in de Hollandsche theaters zoo dankbaar dooi de bioscoopbezoekers zijn ontvangen. Ook de Silly Symphonies, eveneens door Walt Disney in liet leven geroepen, zijn voor een ieder goede bekenden. Wie is nu die Walt Disney, die man op den achtergrond, die zooveel te gemeten geeft, doch van wiens persoon men zoo weinig hoort? Walt Disney werd don 5dcn December 1001 te Chicago geboren. Terwijl bij op school ging, verdiende hij wat geld met couranten bezorgen, een bezigheid, die me nig millionair zich uit zijn armen tijd nog weet te herinneren. Zes jaar lang hield de jongen dit zware zwoegende loven vol, overdag op school, 's ochtends vroeg en 's avonds langs de straat. Het tooneel in teresseert don jongen Disney machtig en met een vriend, Walt Pfeiffer, schrijft hij een „Vaudeville" schets, die zij dank zij papa Pfoiffcr's financicele hulp en do mu zikale medewerking van Disney's zuster, onder den naam De twee Walts met succes in kleinere theaters opvoeren. Op den duur gaat de tooneel-carrière van Dis ney echter als een brandende kaars uit. Een andere liefhebberij van hem is het tee kenon, waarvoor hij reeds als kind grootc talonten loonde. Op zestienjarigen leeftijd krijgt luj een haantje bij een post kantoor, gaat als chauffeur van hot. Roode Kruis met do troepen naar Frank rijk, waar hij het laatste jaar van den wereldoorlog mee maakt, om vervol gons weer naar zijn vaderland terug te keeren. In Kansas City wordt hij weer als teekenaar bij een reclame-maatschap pij aangesteld, krijgt zijn ontslag, vindt weer eon baantje bij oen postkantoor, doch neemt plotse ling het besluit zich zelfstandig te ma ken. Hij teekent nu ccn klein filmpje, waarin hij gebeur tenissen en men- schen schildert, die hij zich herinnert, Walt Disnev met uit zijn tijd in Kan sas City. De eerste Walt Dis- ncy-film is geboren en heeft succes. Hij gaat vorder voort op den ingeslagen weg. Met grootc energie grondt Disney een eigen maatschappij, gaar failliet, vertrekt naar Hollywood, waar hij in Augustus 1923 arriveert met 40 dollar in zijn zak en vele schulden op zijn naam. Met zijn broer Rov richt hij een nieuwe maat schappij op, doch het gaat hem miserabel. Als een donderslag uit helderen homol komt plotseling een opdracht voor een serie teekenfilrnpjes van den man, die indertijd ook zijn eerste filmpje had afgonomen. Met koortsachtigcn haast slaan zij aan den slag, koopen een oude camera, die Roy leert te behandelen, terwijl Walt teekent en nog eens teekent. Bij dezen opdracht blijft het echter en Walt begrijpt, dat hij iets bij zonders moet brengen, maar wat? Totdat hij plotseling uitschreeuwt: „Een Muis". Mickey Mouse De eerste Mickey Mouse-film heeft geen succes, doch Walt versaagt niet. Het succes komt, langzaam maar zeker. Hij krijgt een aanbod zijn maatschappij te verkoopen, doch weigert en gaat moedig op den inge slagen weg voort. Het succes neemt onge kende vormen aan; Wait Disney is een „gemaakt" man. In 1930 komt het idee van Sjlly Sympho nies, geen zwart-wit-film, doch een film, die volgens een zeker procédé, gekleurd wordt. De filmpjes slaan overweldigend in bij het publiek en ook in Holland, waar zoowel de Mickey Mouse- als dc Silly Symphonic- filmpjes door Loet C. Barnstijn worden uit gebracht, vinden zij een dankbaar onthaal. Ieder jaar brengt Walt Disney voor het bioscoopgragc publiek 13 Mickey Mouse- en 13 Silly Symphonie-filmpjes uit en zoo is do nieuwe verrassing van Walt Disney een serie origineele en artistieke shorts, waar over wij hieronder het een en ander na der zullen vertellen. Wat 1935 brengt Dertien Mickey Mouses en dertien Silly Symphonies, een respectabel aantal, indien men hierbij in aanmerking neemt, welk een kolossalen arbeid het kost één enkel filmp je te vervaardigen. Vooral het kleuren der filmpjes vraagt veel tijd, daar stuk voor stuk elk beeldje beschilderd moet worden; desondanks vervaardigt Walt Disney 20 shorts per jaar, die door de United Artists worden uitgebracht. Een alleraardigst filmpje is de gekleurde Silly Symphonie Fu nny little B u n- n i c s, die ons naai „Bunnieland" voert, even voor den Paaschtijd. Met man en nacht wordt gewerkt oni tijdig een formi dabele hoeveelheid Paasehcieren gereed te hébben. In Bunnieland wordt van de nieuw ste technische hulpmiddelen gebruik ge maakt en zoo worden, evenals de bordjes in de fordfabriek, ook hier cjo producten, in casti de Paascheteren, aan de loopende band gekleurd, versierd, verpakt en ver voerd: zelfs bet leggen der eieren trant volgens een vast systeem, dat een toppro- ductie garandeert. Niet minder grappig is de Sillv Sympho nie The Grasshopper and the Ants (De Sprinkhanen en dc Mieren), in wolk filmpje een sprinkhaan als straat muzikant optreedt cn met zijn muziek cn dans cle mieren van hun werk afhoudt. De koningin der mieren waarschuwt hem voor zijn luchtige levensopvattingen, doch hij slaat dc waarschuwing in den wind, tot dat... de winter komt, dc velden met sneeuw, bedekt woi'den en geen bladen aan de hoornen hem meer voedsel bieden. Moei zaam sleept hij zich verder en dreigt van honger om te komen, totdat hij uitgeput en verzwakt bij de miorenwoning belandt. Hij vreest, dat de nijvere diertjes, die hem in dertijd zoo nadrukkelijk gewaarschuwd hebben, zich niet met hem willen inlaten, doch het valt mee. Hij wordt goed gevoedt en verkwikt, waarop de koningin hem glimlachend toewenkt cn zegt: „Neem nu je viool en speel ons voor", welk bevel hij rnaar al te graag opvolgt. Een andere, niet minder vroohjkc ge schiedenis is die van T h e big had Wolf (De groote boozc Wolf), waarin, evenals in dc reeds vertoonde film The three little Pigs (De drie Big getjes) die men zich zekei nog wel zal weten te herinneren, een booze wolf op treedt, die tenslotte, ondanks grootte en kracht het onderspit delft. Een alleraar digst vlotte melodie (Who is afraid of the big bad wolf?) begeleidt deze gekleurde short, die ontleend is aan het sprookje van Rood Kapje, een waarbij de boozo wolf zich te bed legt als het meisje baar zieke groot moeder komt bezoeken. Gélukkig komen allen met den schrik vrij en trekt cle groote booze wolf aan het kortste eind. We zouden zoo kunnen voortgaan om de ze serie te beschrijven, doch het zou te veel plaats vragen. Namen als „The mad Doc- ter" (De gekke dokter), „Mickey's Pal Pin de Mickey Mouse, die hem beroemd gemaakt heeft to" (Mickey's vriend Pluto), „Mickey's Mel- lerdrammer" (Mickey's medo-clrama), „The Mail Pilot" (De Postvlieger), „The Steeple Chase" (Dc Wedren) cn nog andere, waarin Mickey als held fungeert, alsmede de Sillv Symphonies „The flying Mouse" (De vlie gende Muis), „The Goddess of Spring" (De Lentegodin), „The Night before Christmas" (De avond voor het Kerstfeest) spreken trouwens reeds voor zich zelf. Men heeft van Willy Forst, den bekenden acteur, regisseur en scenarioschrijver, kort geleden de prachtige film Maskerade gezien en binnenkort zal de Luminafilm So endete eine Liebe, waarin Pau la Wcsselv eveneens do hoofdrol vervult, haar première beleven voor Nederland. Thans wordt door Lumina medegedeeld, dat Forst begonnen is met de voorbereidin gen voor zijn nieuwe film Mazurka, waarin dc hoofdrol vervuld zal worden door de beroemde filmster Pola Negri. INDISCHE KRONIEK De K.L.M. in vergelijking met Engelsche luchtlijnen, wat postvervoer betreft Verdwijnende autobelasting Bata vin-Centrum, 11 Dcc. 1934 De westmoesson is voor West-Java betrek kelijk spoedig ingevallen, althans wat de zware regens betreft en een bui van uren heeft veroorzaaakt, dat het treinverkeer tus- schen Batavia cn Bandoeng aan het einde van dc vorige week totaal verbroken is ge weest. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn er zulke massa's water gevallen, dat de spoordijk bij Lemahabang wegspoel de, doordat een kali buiten zijn oevers trad. De eerste sneltrein van Batavia kon in hel geheel niet vertrekken, terwijl uie van Ban doeng over Buitenzorg werd geleid, wat een vergrooting van den rijtijd met een uur of 3V2 bcteekeut. In Holland zou iels dergelijks geweldig opzien baren. Stelt u voor dat plotseling het gchecle treinverkeer tusschcn Rotterdam en Amsterdam stop stond. De vergelijking is wel niet geheel en al juist, omdat het ver keer tusschen de grootste gemeenten van Holland veel intenser is, dan tusschcn de groote plaatsen van West-Java, maar een betere is niet te maken. De reizigors van een der vier treinen, die tegenwoordig het dagelijksch verkeer onderhouden, hoorden aan de stations, dat zij weer naar huis kon den gaan. Het lijkt mogelijk voor Holland sche ooren wat zonderling, doch van een soort opstand is geen sprake geweest. Wij staan hier zooveel minder vreenul tegen over natuurrampen dan in lanuen, die daar gewoonlijk verschoond van blijven. Een mensch leert zich bij het onvermijdelijke neerleggen en zoo stond op den avond van Zaterdag in geen der Bataviaasche couran ten een ingezonden stuk, waarin een of an dere abonné zijn verontwaardiging uitspuw de tegon de spoorwegen, omdat dien dag geen treinen hadden geloopen. Nu is Indië wat natuurrampen betreft nog lang niet liet meest getroffen land. Aardbevingen van ernsligen omvang zijn hier betrekkelijk zeldzaam en tyfoons woed den alleen in noordelijker streken. Doch de landen, die wal deze verschijnselen betreft minder uitverkoren zijn, kunnen elk jaar wijzen op honderden menschen, die omgeko men en duizenden woningen, welko ver woest zijn. Japan is wat dit betreft er wel het ergst aan toe en het. is voor Westcrsche oogen opmerkelijk te zien hoe weinig ophef de bladen in Japan van natuurrampen ma ken. Ongeveer 'n half jaar geleden heeft 'n typhoon die daar langs de industriesteden trok, een 3C0U menschen gedood en meer dan 10,000 woningen verwoest, een 2000 fa brieken niet medegerekend. Doch wie denkt dat dc couranten daar toen uitermate veel aandacht aan hebben besteed, zal bedrogen uitkomen. Geen kleurige beschrijvingen van den wind, van dc instortende huizen, van het opgedreven water. Geen tranen in de oogen brengende schilderingen van ouders, die hun kinderen kwijt zijn en zelf gewond, niet kunnen gaan zoeken. Geen angstaan jagende uiteenzettingen hoe het water fa brieken binnendrong en de rnenschen ach ter hun machines deed verdrinken en allen, die helpen wilden, uit de fabrieken spoelde. Een uitnemend kenner van Japan en het Japansch heeft eens voor mij vertaald, het geen in de Japansche bladen stond van deze ramp, die honderden millioeneu yen schade heeft veroorzaakt. Het was bijna komisch van nuchterheid. Een opsomming van de fabrieken die ge troffen waren met vermelding van het aan tal getouwen het Was de textielstreek (lie vernield waren. Dan het aantal verdron ken mensehen, vermelding van ae schade en van den tijd, welke verloopen zou, voor dat weer op volle kracht zou kunnen wor den gedraaid. Doch alles wat naar een be schrijving leek, was achterwege gelalen. Het geheel had veel weg van een rapport van een commissie van taxatie tot het ori- nemen van de schade. Het Japansche publiek verlangt niet meer, het is aan rampen als deze gewend en daarbij fatalist. Wat nut zou dan con aan doenlijk artikel hebben? Als 'n natuurramp over de rnenschen moet komen, dan moeten dezen de gevolgen ondergaan. Vandaar een lakonisrrie tegenover gebcurtonisson, die, al waren zij maar een tiende van den omvang, in Europa dagenlang stof voor utie gesprek ken en voor artikels in alle bladen zouden geven. Van dat fatalisme heeft Indie ook iets beet gekregen, wat de hier wonende Euro peanen betreft. Niemand ontgaat den in vloed van dc omgeving waarin hij werkt, van het klimaat, van de levensgewoonten en zoo is de Indischman ook even overgo ten met de gelatenheid, welke zijn bruinen medebewoner van deze landen zoo ken merkt. De plaats, waar thans het verkeer tus schen Batavia cn Bandoeng is gestremd, was een groot jaar geleden ook getroffen. Toen is een goederentrein in den nacht gewoon van den berm afgereden, omdat dc rails door een overstroom ing waren weg gespoeld. De locomotief en kolenwagen lie pen in het zand en de geheele trein kron kelde zich zoo ineen, dat een van cc wa gens uit de rij werd gelicht cn rechtstandig dc lucht in kwam te staan. Het neeft dagen lang geduurd, voordat toon net verkeer in orde was gebracht en wel in hoofdzaak, doordat tengevolge van twee andere door braken van den spoordijk het locomotieven- station te Tjikampek volkomen geïsoleerd wa^ en geen extra trekkracht voor het op ruimen te requireeren was. West-Java heeft nu zijn verkeersstrém- ming gehad. We wachten nq op berichten van Ppcwpkerto uit Midden-Ja va en dan uit Oost.Java. Hét jaarlijksóhe programma zal ook ditmaal aan ons worden vertoond. De veel becritiscerde autobelasting gaat verdwijnen. Enkele jaren geleden ingesteld om dc spoor tegen overmatige concurrentie te beschermen en tevens de schatkist te vullen, is zij een volkomen mislukking ge bleken. Het was ook een bedenksel van den directeur van financiën den lieer Dc Leeuw. De belasting was zóó hoog, dat duizenden auto's werden opgelegd en een tijdlang twee dehands wagons niet te verkoopen waren. Menschen, die naar Holland moesten en hun wagen niet kwijt konden, ook niet indien zij geen cent wilden ontvangen, lieten hun auto soms maar in een ravijn loopen, om dat zij er geen raad mcc iristen. De wagens waren geclassecrd naar het gewicht, doch taxi's betaalden een krats, en juist dc taxi's, slecht uitgeoaiunccerd als zij zijn, met scheef staande wiolon en slech te banden, vernielen de wegen dio van een 7-zits Packard, Hudson of Fiat zoo good als geen schade ondervinden. De Automobielclub stelde daarom voor: afschaffing van de belasting en verhooging van den bcnzine-accijns met 3 cent, waar door hot gouvernement aan haar gecalcu leerde bedrag zou komen. Natuurlijk werd dit gezonde denkbeeld af gewezen. Het kwam niet van ambtelijke zij de cn dus Doch het ambtelijke is niet steeds opper machtig. De drang uit het publiek bleef groot, en toen de directeur van financiën wist, wanneer hij heen zou gaan, heeft hij zijn taai verzet opgegeven en nu kan in eens worden doorgevoerd, wat enkele maan den geleden als onmogelijk werd aangeno men. Voor Dicselaulo's en motorfietsen zal een afzonderlijke regeling worden getrof fen. De belasting verdwijnt dus cn de benzine gaat met 3 centen omhoog, doch van die 3 zullen de Koninklijke en de Standard er 2 betalen, wat zulk een verschrikkelijk offer niet beteekent, want in dezen tijd van afne mend benzineverbruik trekken zij uit het zwaar door de crisis getrorren Indië aan benzine alleen nog een zuivere winst van 20 millioen gulden per jaar! De nieuwe regeling zal het autoverkeer belangrijk doen toenemen, dus het nadeol van de 2 cent krijgt zonder twijfel een be hoorlijke compensatie. Mogelijk wordt het aantal taxi's wat geringer, doch er kan ge rust een 25 verdwijnen zonder dat we van ccn tekort moeten spreken. Het nog steeds oploopen van het aantal is een puzzle voor alle mogelijke menschen, die reeds lang geleden hebben betoogd, dat bij de tegenwoordige tarieven de onderne mers niet aan hun kostprijs toekomen. Nu is het eigenlijk minder juist, van tarieven te spreken, want waar die bestonden, worden zij, als gevolg van de concurrentie niet meer gehandhaafd, waardoor het mogelijk werd dat dc chauffeur genoegen neemt met onge veer een derde van hot bedrag, dat hij en kele jaren terug met groot misbaar zou heb ben geëischt. Hoe dc menschen met dit be drag uitkomen, is voor ingewijden een raad sel, doch het getal wagens neemt nog steeds toe en aangezien de ondernemers toch njet lp stijgende mate verlies zullen nemen, moet ergens een kneep zitten, die voor dongene, die van een taxi gebruik maakt, onbekend blijft. Posftarieven Enkele weken geleden is in Engeland be kend gemaakt dat het posttarief voor de Engelsche luchtlijnen aanmerkelijk zou worden verlaagd, wat voor de verzending van Holland naar Indië ccn niet onbelang rijk nadeel scheen te zullen opleveren voor de K.L.M. Thans komt de lijn Engeland Austraulië in werking cn de Indische pos terijen hebben thans de bedragen gepubli ceerd welke betaald moeten worden om een brief met deze lijn verzonden te krijgen. Deze tarieven zijn precies hetdubbele van hetgeen voor verzending met de K.L.M. moet worden betaald. Dit lijkt vreemd, doch is formeel volkomen in de haak. Een scène uit de silly symphonie „The big bad wolf" JULIANAPLEIN 3. Amorsfoort. EEN UITKOMST VOOR IEDERE VROUW. Oriënt Henna Shampooing. Verft door gewoon wasschen elk haar in elke gewenschte tint. Onschadelijk f 0.60. De K.L.M. krijgt per vliegtuig een subsi die en de brief porti zijn zoo gesteld, dat het bedrag van de porti plus do subsidie de K.L.M. aan den kostprijs van het brieven vervoer helpt. Doch dit geldt voor een En gelsche onderneming niet. Die krijgt wel én in Engeland én in Australië subsidie, maar hier in Indie niet. Het porto voor een brief dient daarom volkomen gelijk te zijn aan hetgeen aan de vcrkeersmaatschappij moet worden betaald en dit bedrag uitgerekend, bleek net het dubbele te zijn van don zegel voor verkeer met dc K.L.M. De post heeft hierover een listige circu laire verspreid, waarin staat, dat indien op een brief, waarop staat aangegeven, dat hij met dc Engelsche lijn moet worden verzon den, te weinig port is geplakt, hij met een andere verbinding in dit geval de goed- koopcrc K.L.M. zal worden verzonden! Veel poststukken zal de nieuwe lijn uit Indië zeker niet meenemen waarbij nog komt, dat de K.L.M. reeds don naam van snel en veilig en cle nieuwe maatschappij dezen nog zal moeten verdienen. Het is mogelijk dat de lijn voordeel kan brengen aan groote concerns, indien deze hun brieven eerst naar hun kantoor in Singapore zenden om daar van het goed- koope port van de Engelsche lijn gebruik te maken, dit middel staat slechts aan enkelen ten diénste. Het groote nubliek zal de Hol landsche lijn trouw blijven, in de eerste plaats omdat zij zooveel goedkoopcr is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 12