FEUILLETON INKRIMPING BEDRIJF KON. HOLL. LLOYD Pl.m. 200 man er door getroffen NOTARIS FAILLIET VERKLAARD LIEFDADIGHEID EN SALARIS TOEZICHT OP HET BANKWEZEN? Raadpleegt den Oogarts Theo Groenhuizen LANGESTRAAT 38 BESCHOUWINGEN OVER ONZE WEERMACHT Aandrang tot versterking ACCOUNTANTSKANTOOR D. SNAPPER Erk. Accountant-Belastingconsulent Lijk onder de puinhoopen OVEESTE SAXON HAAGSCHE SLAGERIJ Ontslag van het grootste deel van het varend en kantoor, personeel AMSTERDAM, 31 Jan. Naar wij verne men is binnenkort een belangrijke inkrim ping van het bedrijf van den Kon. Holland- schen Lloyd te verwachten. Zooals bekend is het passagiersvervoer reeds ecnigen tijd stop gezet, zoodat deze maatschappij thans alleen nog vrachtschepen in do vaart heeft. Donderdag is aan het gehcele personeel .van den Kon. Holl. Lloyd bij rondschrijven medegedeeld, dat de directie tot haar leed wezen door omstandigheden gedwongen is, het bedrijf zeer aanzienlijk in te krimpen en als direct gevolg daarvan het overgroote deel van het varend en kantoorpersoneel in de naaste toekomst te ontslaan. Wij vernemen nog nader, dat het besluit daartoo genomen is in overleg en na bespre kingen met de bevoegde autoriteiten in Den Haag. Nog Woensdag heeft te Den Haag een bespreking plaats gehad, welke tot direct ge volg heeft gehad het besluit van de directie van den Kon. Holl. Lloyd om het reeds ver- molde schrijven aan het personeel te richten. Het ligt in de hedooling, dat tusscnen Amsterdam en Zuid-Amerlka op bescheiden schaal een vrachtdienst zal worden gehand haafd, waarvoor concontratie en reorganisa tie van het bedrijf van den Kon. Holl. Lloyd noodig is. De regeoring wenscht, dat hand having van den dienst en inkrimping van het bedrijf op zoodanige wijze geschieden, dat er samenwerking bestaat tusschen Rot terdam en Amsterdam. Tenslotte vernemen wij nog, dat door het aangekondigde ontslag waavschljnlijk onge veer 200 leden van het personeel van den Kon. Holl. Lloyd zullen worden getroffen. HEERENVEEN, 31 Jan. De rechtbank te Leeuwarden heeft heden failliet verklaard den notaris A. F. te Langweer. Deze gebeurtenis heeft ook in de omlig gende gemeenten vrij wat opschudding ver oorzaakt, niet liet minst doordat verschillen den aanzienlijke bedragen onder het beheer van den betreffendnn notaris hadden ge steld. Reeds cenigc dagen geleden deden ge ruchten de rondo, dat de zaken van F. cr niet goed voor stonden. Door het optreden van een der schuldcischcrs is thans het fail lissement lot stand gekomen. Hoewel nog niet precies kan worden vast gesteld, hoe groot het tokort is, heeft men grond om te vermoeden, dat het zeer aan zienlijk zal zijn. AANRIJDING OP DEN MUIDERSTRAAT- WEG DIEMEN, 31 Jan. Hedenmorgen is op den Muiderstraatweg onder deze gemeente de wielrijder B. Buurman uit Amsterdam, doordat hij onverwacht den rijweg overstak, aangereden door een motorrijder uit Amers foort. De fietser bekwam oen ernstige been breuk en is in het Burgerziekenhuis ter ver pleging opgenomen. De bestuurder van het motorrijwiel bekwam lichte kwetsuren aan het gelaat. DE MOORD OP SONJA BEUGELTASCH AMSTERDAM, 31 Jan. Naar wij \crne- men, zal de strafzaak tegen P., die het meisje S. Bcugeltasch heeft vennoord, op 7 Maart dienen voor de vijfde kamer der rechtbank. Hem is ten laste gelegd, over treding van artikel 247 (ontucht met meis jes beneden 14 jaar), artikel 287 (doodslag) en artikel 2SS. Het psychiatrisch rapport, aiat omtrent dezen verdachte is uitgebracht, concludeert tot verminderde toerekenings vatbaarheid. De zaak zal met gesloten deu ren behandeld worden. Als verdediger zal optreden Mr. Th. J. Es- kens. Circulaire van den Minister over bezoldiging aan bestuursleden van liefdadige instellingen De minister van Binncnlandsche Zaken heeft betreffende de bezoldiging van be stuursleden van instellingen van weldadig heid en dergelijke een circulaire aan de ge meentebesturen doen toekomen. Naar de meening van den minister dient hot begin sel voorop te blijven staan, dat bestuursle den van instellingen van philantropischen- en sociaal-hyginischen aard hun functie zonder vergooding behooren te verrichten. Hij voegt hier echter terstond aan toe dat gewaakt dient te worden tegen de voorstel ling als zou, wanneer in een bepaald geval wel honorarium worden genoten, dit steeds verkeerd zijn. Doeltreffende bestrijding van misstanden kan slechts plaats hebben in dien geval voor geval individueel wordt on derzocht. Dc instellingen, die de aandacht vragen kunnen worden onderscheiden in drio groe pen, n.l. 1. instellingen welke overheidssub sidie ontvangen; 2. instellingen svelke open bare inzamelingen van gelden houden; 3. andere instellingen. Ad. 1. Wanneer aan een gemeentebestuur subsidie wordt verzocht acht de minister het gewenscht, dat dit collego na nauwgezet onderzoek met inachtneming van de in dc circulaire aangeeevcn richtlijnen en reke ning houdend met do bizondore omstandig heden van ieder concreet geval zijn beslis sing neemt. Ad 2. Ten aanzien van deze gronden biedt het vereischte van toestemming inge volge van art. 15 der armenwet of ingevolge plaatselijke verordening B. en W. gologen- heid om zich van het in deze circulaire be handelde punt rekenschap te geven. De ge meentebesturen zullen zich ten deze niet zelden voor een zeer moeilijke beslissing gesteld zien. Eenerzijds is er de verantwoor ding tegenover het publiek, anderzijds moet de noodige voorzichtigheid betracht worden om met het belang der betrokken instellin gen daardoor het algemeen belang te scha den. Eenheid in de aan te leggen maatstaf is ook op dit punt ten zeerste gewenscht. In het bizonder dient voorkomen te worden dat ten aanzien van landelijke vercenigingen welke in meer dan een gemeente plegen te collccteeren door de verschillende gemeen tebesturen niet hetzelfde criterium wordt gesteld. Ad 3. Tenslotte zijn er tal van instellingen van den meest uitecnloopendcn aard welke noch subsidie genieten, noch door collectee ren of lotcrijon geld inzamelen, maar die toch op eenigerJei wijze een zeker beroep doen op de publieke weldadigheid, bijv. door het rondzenden van circulaires, het aanbie den van inteekenlijstcn en hot werven van contrihueerende leden. Afgezien van do gevallen waarin aanlei ding bestaat voor ingrijpen van de zijde van politie of justitie wijst de minister op dc functies welke ook ten aanzien van deze groep de armenraden kunnen vervullen. Als centrale van het maatschappelijk hulpbe toon in do groote gemeenten beschikken zij over de feitelijke gegevens om de gestie der instellingen te heoordeelcn en zijn de aan gewezen instanties om mot do besturen der instellingen vertrouwelijk de verbeteringen, welko op dit gebied wcnschelijk of mogelijk zijn, te bespreken. PROVINCIALE STATEN VERKIEZINGEN Dc data, waarop dit jaar dc verkiezing van leden voor de Provinciale Staten zal geschieden, zijn thans definitief als volgt vastgesteld 10 April: Drente en Overijssel: 17 April: Groningen, Friesland, Utrecht. Noord-Holland, Zuid-IIolland, Zeeland Noord-Brabant en Limburg. 26 April: Gelderland. DE MOORD BIJ HET WATERLOOPLEIN AMSTERDAM, 31 Jan. Naar wij verno men zal dc strafzaak tegen P., die verdacht wordt van moord op het meisje S. B., op 7 Maart voor do 5e kamer der rechtbank die nen. Hem Ir ten laste gelegd overtreding van art. 247, art. 287 (doodslag) en art. 288. Het psychiatrisch rapport, dat omtrent dezen ver dachte is uitgebracht, concludeert tot ver minderde toerekeningsvatbaarheid. Do zaak zal met gesloten deuren worden behandeld. Als verdediger zal optreden mr. Th. J. Eskens. GEOPENDVAM 10*.H -5hm IMYAM8MM -10* SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5„ Kamerleden over de reorganise satie van de Ned. Hans delsmaatschappij Aan het voorloopig verslag uer Eerste Kamer inzake de begrooting voor Econo mische Zaken ontleenen we nog: Vele leden betoogden dat, gelijk recente gebeurtenissen hebben aangetoond, niet ten onrechte jarenlang het pleit was gevoerd voor de invoering van Overheidstoezicht op het bankwezen. Zij hadden daarbij het oog op de debacle van de Nederlandsche Handelmaatschappij, door haar directie weliswaar betiteld met „reorganisatie", doch in werkelijkheid een ineenstorting, waarvan tal van eerzame beleggers hot slachtoffer zijn geworden. Deze leden zouden gaarne vernemen of den minister bekend is, welk internatio naal consortium hulp had verschaft, alsook waarom en voor welk deel op de huiten- landsche markt een beroep moest worden gedaan, ter voorkoming van ineenstorting eener vennootschap, die slceds als een hij uitstek Nederlandsche. ja welhaast als een bij voorkeur koninklijke mocht worden be schouwd. Deze leden vroegen, of de minister geno gen is. maatregelen in overweging te ne men ter voorkoming van wanbeleid, als door de leiding der genoemde maatschap pij klaarblijkelijk is gevoerd. VALSCHE OORMERKEN HEERLEN, 30 Jan. Tegen den landbou wer K. üit Eysdcn was 4000 boete gcéischl wegens het hebben van varkens met valsche oormerken. In hooger beroep is de man vrij gesproken, omdat het eigendomsrecht van de varkens niet wettig en overtuigend is bewezen. iom cf ir-aoi cóüs Ytwfvftyrc af? De kosten bespaart U ruimschoots, als U een bril aanschaft bij WEL BETER, NIET DUURDER!! In het algemeen lof bij de Eerste Kamer voor het beleid van minister Deckers Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de bcgrooting van Defensie is het volgende ontleend: Sommige leden bleven op het standpunt staan, dat eenzijdige ontwapening waar onder zij verstonden: vervanging van onze weermacht door een eenvoudige veiligheids wacht, dewelke zeer wel in staat zal zijn, aan dc beide genoemde doeleinden te beant woorden dc in deze dagen van bezuini ging op 's Lands uitgaven aangewezen op lossing is. Sommige andere leden herinnerden eraan, dat zij vroeger eenzijdige ontwapening voor opgesteld hadden als middel om toi inter nationale ontwapening te komen. In do te genwoordige tijdsomstandigheden vonden zij aanleiding, dit standpunt dusdanig te wij zigen, dat de laatste moest voorgaan, het geen echter niet wegnam dat zij, evenals dc leden, hiervoren aan het woord, een veilig heidswacht wcnschten in stede van een weermacht, mitsdien sterke vermindering van uitgaven op de huidige legertoerusting. Dit sluit in, dus betoogden deze leden, een ernstig verschil van uitgangspunt tusschen den Minister ter eener zijde en hen ten an dere. met name na het gebeurde in Febru ari 1033, toen 's Ministers beleid een wen ding bad genomen in de richting van steeds krachtiger bewapening. Vele leden konden zich met die beschou wingen niet vereenigen. Zij betreurden, dat de Regeering niet meer den nadruk had ge legd op de handhaving van onze neutrali teit, in welk doel onzer weermacht tevens het vereischte ligt opgesloten, dat die weer macht ook preventief zal kunnen werken, m.a.w.: zóó sterk moet zijn, dat zij vreemde machten ervan zal weerhouden, ons grond gebied te betreden en, des noodzakelijk, in staat zij den eersten sloot op te vangen. Verscheidene leden uitten hun wnardee- ring voor het standpunt, hetwelk de Minis ter bij deze begrooting had ingenomen wat betreft dc noodzakelijkheid van meer uitga ven voor 's Lands defensie. Naar het oordcol dezer leden beschouwt de Minister de actie, ten onzent gevoerd voor een versterking van leger cn vloot, ten on rechte als een actie togen zijn beleid, terwijl die juist ten doel heeft, hem zooveel mogelijk te steunen. AUhans zoo meenden zij te moe ten verklaren, niet billijken, de krasse be woordingen, waarin hij in de andere Kamer het optreden van enkele oud-opper- en hoofdofficieren had gelaakt, die critiek op den toestand onzer weermacht haddert dur ven oefenen. Verhoogingen van het contingent Deze leden bepleiten inkrimping van het aantal thans bestaande lichtingen 15 en daarnevens verhooging van het jaarlijk- sche contingent dienstplichtigen, als wan neer ook een derde herhalingsoefening zal moeten worden ingevoerd. De Jcdcn, hier aan het woord, waren zich wel is waar cr van bewust, dat een uitbreiding van het jaarlijkschc contingent als zij hadden be pleit, financicele offers zou vragen, doch zij waren van oordcel, dat die, hij een uitbrei ding van de lichting tot 27.000 of 30.000 man schappen, betrekkelijk gering zouden zijn, terwijl de innerlijke sterkte van het leger er slechts baat bij zou hebben. Sommige andere leden, hoezeer ook over tuigd, dat een verbetering onzer weermacht niet zal kunnen uitblijven, waren echter niet aanstonds bereid, met laatstbedoeld voorstel in te stemmen. Huns inziens zouden de kos ten, aan do verwezenlijking cr van verbon den, in hun geheel een bedrag vormen, dat 's Lands schatkist zeker thans niet zal kun nen opbrengen. Vele leden verklaarden in het algemeen accoord te gaan met de plannen cn voor stellen, welke dc Minister bij de begiooting had ontworpen. De leden, wier beschouwingen bij den aan vang van dit verslag zijn weergeven, stem den in geenen dcclc met het bovenstaande in. De leden, die van oordeel waren, dat ten gevolge van de bezuinigingen de weerkracht van ons volk aanmerkelijk was verzwakt, betoogden voorts, dat zulks met name het geval was ten aanzien van onze zeemacht. LID NEDERL. INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS Berkenweg 17 TEL. 873 BALANSCONTROLE-BELASTINGADVIEZEN Eenige dezer leden achtten zoowel groot als klein materieel noodig, o.a. tenminste een tweetal kruisers, waarvoor de gel den zouden kunnen worden gevonden, in dien werd afgezien van het plan, een bedrag van 110 millioen te bestemmen voor de droogmaking van den noord-oostelijken pol der van de Zuiderzee. Er werd aangedrongen op: le. Uitbreiding van het verbod, zonder toestemming van de Regeering wapenen en munitie te vervaardigen, tot alle oorlogsma teriaal in den ruimsten zin des woords, en 2e. uitbreiding van het verbod, zonder ver gunning van de Regecring wapenen en mu nitie in-, uit- en door tc voeren, tot alle oorlogsmateriaal. Eenige leden oefenden critiek op de wijze, waarop in dc laatste jaren dc wet van den 13en Juli 1923 betreffende dienstweigering toepassing vindt, gelet op liet toenemende aantal van de gevallen, waarin dc inge brachte gewetensbezwaren niet worden er kend. Verscheidene leden laakten het voor mili tairen en voor de arbeiders aan de Hemhrug uitgevaardigd verbod, lid te zijn van soc. dcm. organisaties en aangesloten te zijn bij het comité tot behartiging van de algemeen© belangen van het marine-personeel beneden den rang van officier, in welk verbod ook hun echt- en huisgenooten zijn betrokken. Vele andero leden bestreden deze op merking. Zij waren van oordeel, dat «la sociaal-democraten de invoering van den bedoelden maatregel aan zich zelf tc wij ten hadden, daar zij stelselmatig de krijgstucht, zoowel in de land- als in de zeemacht hadden ondermijnd, waardoor aan hun betrouwbaarheid bij leger en vloot op goede gronden mag worden getwijfeld. Overigens had het de leden, hier aan het woord, verbaasd, dat kennelijk van sociaal democratische zijde deze critiek wordt ge oefend op dien maatregel der Overheid, de welke in elk opzicht overeenkomt mot een gedragslijn, kort geleden in den eigen kring f-evolgd, namelijk van het ontslag, verleend aan enkele personen in de V.A.R.A., die niet geheel met de leiding dier vereenicring konden instemmen. Mag dan van die zijde, zoo vroegen deze leden, aan de legerleiding worden euvel geduid, dat die aan haar on dergeschikten het lidmaatschap verbiedt van organisaties, op wier trouw zij niet on der alle omstandigheden meent te kunnen rekenen? Enkele leden op vierden in het algemeen ernstige bezwaren tegen do censuur, welke wordt geoefend op de lectuur, waarvan de dienstplichtigen kennis wenschen tc nomen. Vele andere leden betuigden met 's Minis ters beleid op dit stuk hun instemming. Het slachtoffer van den brand te Den Haag gevonden 's-GRAVENHAGE, 31 Jan. Hedenmid dag is onder de puinhoopen van dc j.I. Vrij dag uitgebrande fabriek van de firma van Straten en Boon in dc Waldorpstraat gevon den het totaal verkoolde lijk van den 74- jarigen timmerman K.. die sedert den dag van den brand werd vermist en omtrent wien men direct vermoedde, dat hij in het brandende gebouw, waar men hem kort voor den brand had gezien, om het leven was gekomen. Het lijk is ter beschikking van dc fami lie gesteld en naar dc woning van het slachtoffer overgebracht. ARNHEM ROUWT OM HET TOLGELD ARNHEM, 30 Jan. Het bestuur van de Arnhemsche Vereeniging voor Vrecmdelim gcnverkcer heeft in overleg met B. en W. van Arnhem besloten, de feestelijkheden, die gedurende tien dagen in Mei a.s. zouden worden georganiseerd in verhand met de opening van do vaste brug over den Rijn, niet to laten doorgaan. Dit besluit houdt ver band met het voornemen der regcering om op deze brug tolgeld te heffen- Niets lioudt uw geest jeugdiger dan de arbeid. door G. P. BAKKER Marion begon: „Toon wij zooals u weet tijdens dc verwoesting van Maagdenburg in het huis met den toren opgesloten waren, hebben wij in den onderaardschcn gang alle aanwezige kostbaarheden op een ge heime plaats begraven en Uwe Majesteit kan cr van overtuigd zijn, dat die van groote waarde zijn. Wc hebben gehoord dat generaal Pappcnheim ondanks herhaalde pogingen niets heeft kunnen vinden, of schoon hij hot geld hard noodig heeft. Nu is Maagdenburg wel in banden van dc kei zerlijken onder Graaf Mansfcld. maar Saxon zou kunnen probeeren deze schatten te ha len. Er ligt voor honderdduizenden aan gouil en edclsteenen". Zeker Sire", vulde Saxon aan. „Ik zou kunnen wagen, vermomd over de Elbe te trekken, om bovendien Uwe Majesteit vol komen op de hoogte te houden van dó posities der keizerlijke legers van Pappen- nelm, Tilly, en do anderen. Ik heb vele vrienden in het Sticht en daarbuiten". „De lust voor avonturen is dus toch niet geheel geweken, oversto" merkto do koning op. „Dat was niet de oorzaak van mijn ont slagaanvrage, Sire. Wij verlangden tc trouwen, maar Marion heeft allee over .voor uw zaak. Zij beeft mij destijds duidelijk ge maakt dat mijn plaats aan uwe zijdo was. We zullen wachten". „Je weet al te goed dat je veel op het spel zet en dat do dood van een spion roem loos is. Geen land kan cr'.enncn dat het met spionnen werkt cn g< "u veldheer kan ooit a oor hen in de bres springen". „Ik weet het Sire, maar angst houdt mij niet terug. Wat denk jij, Marion?" en Saxon koek in haar schittcrendo, donkere oogen. „Sire",, zei ze, „God weet dat oversto Saxon xoor mij do eenige man op do we reld is geworden. Ettelijko malen heeft hij mijn leven gered, mij bewaard voor iets dat erger is dan de dood. Hij is mijn held en dat zal hij blijven. Een lafaard zou Ik niet kunnen lief hebben. Ik hen een solda- tenkind en zal wachten tot hij terugkeert, zooals mijn moeder zoo dikwijls op mijn va der heeft gewacht". „En mijn vrouw op mij", vulde do koning aan en hij drukte Marion hartelijk de hand. „Dus afgesproken", vervolgde hij. „Jij gaat terug naar Berlijn en overste Saxon gaat naar zijn regimenten on aanvaardt zijn onderzoekingstocht". „Vaarwel. Jullie hebt mij werkelijk een oogenblik den ernst van den toestand doep vergeten". „Majesteit", en Saxon aarzelde evon. „U heeft mij uw bondgenoot genoemd". „En terecht, blijkt het". „Mag ik ronduit mijn meening zeggen?" Do koning keek verrast op. „Critiek? Ik kan ze verdragen". „Neen Sire, een raad van een krijgsman". „En?" „Uwe Majesteit ligt hier met 15.000 Zwe den. Waarom trekt u niet op naar Berlijn en dwingt den keurvorst tot oen verdrag. Wij zijn de sterksten. Bovendien. Uwe Ma jesteit kan hem tusschen twee .vuren kra gen. Een verbond sluiten of uw terugkeer naar Zweden. In het laatste geval is hij hopeloos aan Tilly en de keizerlijke troepen overgeleverd. En voor ons leger is het uit stekend. Niets is zoo demoraliseerend als werkloosheid. Bij het oprukken staken ze het gemopper, nieuwe avonturen, nieuwe winst staan hun voor oogen. Ten slotte: Waarom zou de keurvorst niet betalen voor cïo hulp die hem zoo gracielijk geboden wordt". Met groeiende belangstelling had Gustaaf Adolf geluisterd. Hij zweeg eenige oogen- blikken in gedachten verzonken, toen xer- scheon een lach op zijn gezicht, zijn blauwe oogen glinsterden. „Bondgenoot", zei hij. „Jo hebt gelijk. Je bent niet alleen krijgsman maar ook dipo- maat. Zoo langzamerhand begin ik te be grijpen waarom Wallenstein je in ver trouwen nam, je zoo jong tot overste bevor derde en je den gouden keten schonk. Ik zal met mijn rijkskanselier Oxenstierna raadplegen en krijgsraad heieggen". Hij drukte Saxon do hand tot afscheid. „Nichtje", zei hij tegen Marion. Als dc beslissende slag gewonnen is en het gevaar geweken, dnn zal ik je getuige zijn hij jo huwelijk ^met een generaal van den koning van Zweden. Een goede partij zelfs voor een prinses. Loopt het verkeerd, wat God verhoede, dan weet ik in Zweden een oudo baronie". Zwijgend reikte Marlon Gustaaf Adolf de hand die hij aan zijn lippen bracht. Toen ze In Marion's koets uit het kamp reden, deed Marion een echt vrouwelijke vraag. „Lliefste?" vroeg ze. „Waarom is jouw ge zicht heolemaal glad geschoren terwijl te genwoordig alle mannen naar dc Fransche mode snorren en puntbaarden dragen, rle koning, rle keurvorst, Wallenstein. Tilly, Pappcnheim". *Ik dacht altijd clat meisjes een glad ge zicht prettiger vonden", luidde het plagend antwoord. „Integendeel", antwoordde Marion. „Zon der knevel geen vrouwenliefde, en een board voelt altijd zoo heerlijk mannelijk aan". „Ondeugd. Ik zal het je vertellen. Voor een glad gezicht is baard en snor een uit stekende vermomming. Jc eigen haard kun je maar één keer afscheren". „Lieveling", vervolgde hij, terwijl hij gebruik makend van het oogenblik dat de koets tusschen twee groene hagen reed, haar in zijn armen nam en zijn wang tegen de hare drukte, „Lieveling, is het zoo niet veel zachter?" „Ja", zei ze en kuste hem innig. Zij lette er niet op waar de koets reed. Wat liefde betreft, bestaat er geen verschil tusschen prinses en kamenier. HOOFDSTUK II. Op den landweg liep een schooier. Zijn donker huis had de vroolijke kleuren ver loren. Het bruin was bijna zwart gewor den. De zwarte broek hier en daar gelapt. De laarzen waren gebarsten en gescheurd, waterdicht op droge dagen. Op het hoofd droeg hij een valcn slappen hoed, diep over het voorhoofd getrokken. De hanevcer, sieraad uit vorvlogen tijden, was geknakt. De bouw van den man was forsch, maar ouderdom had zijn rug gebogen. Om zijn brecde schouders hing een gerafelde versle ten mantel. Het gelaat was gedeeltelijk ver borgen door een groote grijze 6nor en een vollen grauwen baard. Do zon neeg ter kimme. Het was een warme dag geweest en moeilijk bewoog dc zwerver zich voort door het mulle zand. Hij steunde op een lange eiken knots dio hij in de linker hand hield. Aan een riem over zijn schouder hing een kleine luit, die even oud scheen als de zanger zelf. Het landschap bood weinig moois. Uitge droogde grasvelden, geel verbrand en heu velachtige, onbegroeide zandwoestijnen. Van dc dorpen langs den weg was niets overgebleven dan brokken afgebrande boe renhoeven, hier en daar leken de velden zwartbruin met stukken zwarte muur en een enkele half verkoolde boomstam. Maar heel in dc verte zag hij dc vage om trekken van een bosch. Hij versnelde onwil lekeurig zijn pas, daar kon con herberg zijn. In elk geval zou hij in het woud een plekje kunnen vinden om er den nacht door te brengen. F.en groote ruwharige hond, die mot de tong uit de hek achter zijn meester aansuk kelde, sprong eensklaps vooruit, scheen to begrijpen dat cr eindelijk een einde aan den langen tocht zou komen. „Nog een half uurtje, Wolf", sprak de zwerver. „Ik denk dat wc dan kunnen rusten". De hond blafte kort. Hij had blijkbaar zijn baas volkomen begrepen. Deze vervolgde: ,.Ja, Wolf. Een troosteloozc zandweg, ner gens een frisch beekje om je eens even af tc koelen of een vroolijke vogel om achter aan te rennen. De gevolgen van een alles verwoestenden oorlog". Wolf blafte. (Wordt vervolgd). Onze bekende Gekookte Grove Rookworat, Is thans ook verkrijgbaar In kleine afge paste worstjes tegen billijken prijs. Heeft U onze rolpens al eens geprobeerd? Een echte winterartikeL Pa. E. J. VAN OMMEN, Tel. 89. ARNH.STRAAT I*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4