Na de overeenkomsten van Londen Het conflict Mandsjoekwo-Mongolië AMERIKA EN RUSLAND ZIJN HET ONEENS Vwflrmf €11 Verkwikt U met 91ftig(flS BoUlUOll j HET SCHULDENPROBLEEM EEN STRUIKELBLOK Buitenlandsch weeroverzicht ACCOUNTANTSKANTOOR D. SNAPPER Erk. Accountant-Belastingconsulent Groot crediet voor Citroën Conferentie vond nog niet plaats Uiteenzettingen van Osoemi De luchtvaartconventie punt van discussie Voor tweejarigen dienstplicht SIERKUNST NV IN SNEEUW VERZONKEN Zelfs herten blijven steken WERELDGEBEUREN Vergeefsche poging der sovjetunie om in de Ver. Staten een millioenenleening ie verwerven AF en toe is te dezer plaatse er de aan dacht op gevestigd, dat, al mogen de Voreenigde Staten de sovjetunie inder tijd de facto en de jure hebben erkend, niet temin de betrekkingen tusschen Washing ton en Moskou sindsdien niet bepaald ge kenmerkt worden door een overgroote mate van hartelijkheid. Er heelt dezer dagen het nog al sensa- tionecle gerucht de ronde gedaan, dat van Amerikaansche zijde het plan bestond de diplomatieke betrekkingen met sovjet-Rus land te verbreken. Dit o n-d i t hield mis schien verband met het feit, dat de Ame rikaansche ambassadeur te Moskou, Bullitt, die kort voor het begin van de Russisch- Amcrikaansche onderhandelingen over het schulden-probleem zich naar de Vcrccnigdo Staten had begeven, nog steeds niet naar de sovjetunie is teruggekeerd. De zaak is echter deze, dat een ziekte Bullitt te Phi ladelphia aan het bed houdt gekluisterd. De laatste berichten behelzen echter, dat, zoodra de ambassadeur is hersteld, hij weer naar Moskou zal reizen. Bovendien heeft het staatsdepartement laten weten, dat de Ame- rikaansch-Russische relaties niet zullen wor den verbroken. Naar uit een officieole mcdedecling van hetzelfde staatsdepartement blijkt, bestaat echter wel het plan het consulaat-generaal te Moskou af te schaffen en den voorloopi- gen marine- en den plaatsvcrvangenden luchtvaart-attaché terug te roepen. Ook krijgt men den indruk, dat het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken niet voornemens is de handelsbetrekkingen met de sovjetunie verder uit te breiden. Ondanks de verklaringen van Litwinof, die deze onlangs aflegde tegenover een verte genwoordiger van het Russische persagent schap Tass en waarin hij te kennen gaf, dat het Russisch-Amcrikaansche schulden probleem op geenerlei wijze den handel tus schen de beide staten zou beïnvloeden, heeft men na het afbaken van de onderhande lingen over de hulden in het staatsdepar tement tot tegenmaatregelen besloten, dio echter, naar goed-ingelichte Amerikaansche kringen van gevoelen zijn, waarschijnlijk niet op diplomatiek terrern zullen liggen, maar op het gebied der handelspolitiek. Van de inkrimping van het Amerikaan sche ambassadepersoneel te Moskou wordt in de Amerikaansche pers nogal veel op hef gemaakt en de rcpublikeinsche kranten nemen de gelegenheid te baat om tegen Roosevelt's politiek ten opzichte van Rus land, dio als een ernstig échec wordt voor gesteld, te velde *c trekken. Ondertusschcn laat het staatsdepartement eveneens weten, dat de recente ontwikke ling na de mislukking der Russisch-Ame- rikaansche onderhandelingen over de schul den in verband moet worden gebracht met de overweging, dat het zaken-doen van Ame rikaansche concerns met de sovjetunie waarschijnlijk in belangrijke mate zal af- 7icmon, uit welken hoofde de ambassadestaf der Vereenigde Staten te Moskou dan ook is ingekrompen, d. w. z. teruggebracht tot CS leden Bii staatssecretaris (minister van buiten landsche zaken) Huil heeft blijkbaar de rneening post ge\ai, dat de Russische on derhandelaars bij de besprekingen over het ■vraagstuk der schulden een poging hebben willen doen pressie op de Amerikaansche federale regeering uit te oefenen. De argu menten der Russen waren z.i. gebaseerd op twee buitensporige eischen, die echter op een bijna onontwarbare wijze met elkaar waren verbonden, om een voor Rusland gunstige lusschenoplossing te bereiken. Toen de onderhandelaars der sovjetunie er achter waren gekomen, dat de Amerikanen er niet voor te vinden waren hun een lee ning in baar ten bedrage van 1000 millioen dollar te verstrekken, antwoordden zij hier op met de weigering de Amerikaanscho aanspraken op terugbetaling der tsaris tische schub'e.i in te willigen. Naar uit verdere rnedcdeelingcn van Huil blijkt, heb- In den toestand kwam weinig verande ring. De hoogste barometerstanden komen nog steeds voor in Ierland en Schotland, de laagste aan de Oostkust van Groenland en in de Poolzee. Een tweede luchtdrukmaxi- nium is bozig zich te vormen in het Ooste lijk Oostzeegebied. De depressie in de Golf van Lyon blijft stationair en bedekt liet ge- hccle W. bekken der Middellandsche Zee. De zeer krachtige stroorning van continen tale koude (90 K.M. per uur op 3000 M. hoogte) bedekt thans geheel Duitschland en Frankrijk en brengt zelfs sneeuw en vorst op Corsica. De toppen van de Duitschc mid delgebergten melden nog steeds zeer lage temperaturen en zijn voor het meerendeel in wolken gehuld; blijkens de vlicgtuigwaor- nerningen werd het hoog in de atmosfeer iets minder koud, behalve ver in het O. in Koningsbergen. Terwijl de temperatuur op IJsland bij het stijgen van den luchtdruk weer daalde, verdreef de depressie weer in N. Scandinavië de strenge vorst en viel in Lapland zelfs tijdelijke dooi in. Op enkelo stations steeg de lemperatuur binnen een e'maal weer tol 20° C. In Duitschland bleef G» -^rst matig. Op het continent zijn de tiAiodsgen thans onbetcekenend geworden Onder deze omstandigheden is aanhouden van het aangename vorstweer te verwach ten, met waarschijnlijk wat meer bewolking. LID NEDERL. INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS Berkenweg 17 TEL 873 BALANSCONTROLE-BELASTINGADVIEZEN ben de Russen in den loop der langdurige onderhandelingen over de schuldenkwestie ook nog een poging gedaan en wel op grond van de kansen om in de Vereenigde Staten een crcdiot in baar te verkrijgen eveneens in Europeesche landen groote cre- dieten te verwerven. Toen alle bemoeiingen der sovjetregcering in deze richting vruch teloos waren gebleven, hebben zij weer ge probeerd credieten in Amerika te krijgen en wel op nog gunstiger voorwaarden dan in Europa. DE TRAWLER „MAIN" MET DERTIEN MAN VERGAAN WESERMUENDE, 7 Febr. De trawler „Main" die reeds seder* 22 Januari vermist, wordt, moet definitief als verloren worden beschouwd. Uit Stavanger wordt gemeld, dat nabij de Noorsche kust een reddingboot van de „Main" is gezien, terwijl nabij Jae- deren deelen aan land zijn gespoeld, die waarschijnlijk van den verloren trawler af komstig zijn. Het schip mat 255 bruto regis ter ton en de 13 leden der bemanning, waar van de meestcn reeds jaren in dienst van de reederij zijn, komen bijna allen uit Oost- Pruisen. DRAADLOOS GESPREK LONDEN—ZUID-AFRIKA LONDEN, 8 Febr. (Reuter). Ministers in Engeland en ministers in Zuid-Afrika heh- ben gisteren over een afstand van G000 mijl redevoeringen gehouden bij gelegenheid van een lunch, welke samenviel met het bezoek van gedelegeerden der rijkspersconferentie te Kaaostad aan het radiostation Klipheuvcl. Van Engelsche zijde spraken de minister van posterijen cn de minister van de domi nions, te Klinhcuvel de premier en dc minis ter van P.T.T. NASPEL VAN DE MELBOURNERACE Parer en Hemsworth hebben in een oude Fairey Fox, oen militairen verkenner, deel genomen aan den wedstrijd London- Mel bourne. Zij zwierven nog steeds langs de Indische route. Op 28 Januari hebben zij Burma verlaten, maar sindsdien is niets meer van hen vernomen. De productie wordt weer op normaal peil gebracht De onderhandelingen met hetrekking tot het verkrijgen van een crediet ten gunste van de S.A. André Citroën, welke gevoerd zijn met medewerking van de Banque de France, hebben op 1 Februari haar beslag gekregen in ccn accoord met de voornaam ste crcdietinstellingen en leveranciers van de maatschappij. De toezeggingen, tot een bedrag van 50 millioen francs stellen de fabrieken in staat weer haar volle werk zaamheid te ontplooien en de productie on verwijld weer op het normale peil te bren gen; de definitieve financicele reorganisatie is in studie. De directie van de fabriek is in handen van een comité bestaande uit de heeren P. Michelin, Ducastel en Frantzen, die de voornaamste bankiers en leveran ciers vertegenwoordigen. De heer André Citroën blijft president van den Raad van Beheer, waarvan dc sa menstelling onveranderd blijft. De N.V. Automobiles Citroën te Amster dam, die als zelfstandige Nedcrlandsche maatschappij werkt, heeft tot nog toe on onderbroken de Citroën belangen hier te lande gediend. Haar positie blijft bij de ge troffen regeling onveranderd en het be hoeft dan ook geen betoog dat zij, zooals voorheen, doorgaat met de geregelde afle vering van wagens en onderdeelen, met het verstrekken van garantie en service en het uitvoeren van reparaties ten gerieve van haar clientèle. Dit voor de uitgebreide Hollandschc agen ten-organisatie zoo aangename bericht gaat gepaard aan oen opmerkelijke belangstel ling, waarin dc nieuwe Citroën producten zich op de R.A.L tentoonstelling mogen ver heugen. In bijna geheel het Alpenge bied hebben lawines onheil aangericht. Vele menschen werden levend begraven en in vele gevallen konden zij niet worden gered. Op de foto ziet men hoe een lawine neerstort in het dal der Berner Alpen. Japansche beschouwing over de sterkte der vloten Uit Hailar wordt gemeld, dat de confe rentie tusschen Mandsjoerijsche en Mon- goolschc regeeringsvertegenwoordigers tot regeling van de grensincidenten, welke con ferentie den -ien Februari zou worden ge houden, nog niet heeft plaats gevonden, aangezien de Mongaalsche gedelegeerden tot noe toe geen visum konden krijgen. Van Mandsjoerijsche zijde wordt ver klaard, dat het de vraag is of de conferentie wel zal worden gehouden. De Mandsjoerij sche regeering staat op het standpunt, dat liet door haar troepen bezette gebied geen onderwerp van bespreking kan uitmaken aangezien dit gebied tot het Mandsjoerij sche keizerrijk behoort. In het grensgebied tusschen Mongolië en Mandsjockwo heerscht momenteel rust: Plannen tot. verdere actie der Mandsjoerijsche troepen in Buiten-Mon- golië bestaan niet. Uit Hsinking verluidt verder, dat er een groote kans bestaat op vriendschappelijke bijlegging van het grensincident tusschen Buiten-Mongolië en Mandsjoekwo, dank zij onderhandelingen, die zijn geopend tus schen dc militaire autoriteiten van Buiten- Mongolië en Mandsjoekwo en die op harte- lijken toon zijn gevoerd. Tevens wordt uit Hsinking geseind, dat bij dc laatste botsing tusschen Mongoolsche en Japansche troepen een Japansch eerste luitenant en een Japansch soldaat werd ge dood. Voorts werden verscheidene Mandsjoe rijsche militairen gedood. Van Mandsjoerijsche zijde wordt opnieuw verklaard, dat men niet kan onderhandelen over de teruggave van het gebied, daar dit behoort tot het keizerrijk Mandsjoekwo. In de marine-commissie verklaarde de Japansche minister van marine Osoemi, dat de strijdkrachten der Japansche vloot ten aanzien van de schepen en bemanning der andere vloten grooter zijn dan van welk land ook, zooals ook de Japansche scheeps bouw technisch beter voldoet dan die in het buitenland. De vlootbesprckingen kunnen gevoerd worden op den grondslag van dc tonnage, aangezien andere mogelijkheden tot vergelijking niet bestaan. In geval van een mislukking der onder handelingen betreffende de vlootconferentie aldus Osoemi zal Japan de passende wijzigingen in de verschillende categorieën schepen van zijn vloot aanbrengen, teneinde zijn nationale verdediging veilig te stellen. In zekere categorieën van schepen zou Ja pan meer houwen dan Engeland en Ame rika, in andere categorieën minder. Japansche beleggingen in Mandsjoerije De Japansche beleggingen in Mandsjoerije in dc afgeloopcn drie jaren bedragen vol gens een telegram uit Tokio 481 millioen ven blijkens van gezaghebbende zijde verstrekte cijfers. Volgens een officieel telegram van den Japanschen consul-generaal Moerai te 1 'Sydney heeft dc conferentie voor het sluiten van een nieuw handelsverdrag tusschen Australië en Japan, die 1 Februari geopend is, reeds drie zittingen gehouden, waarin elk der partijen een eigen ontwerp voorstel in diende. De vierde zitting zal plaats vinden, wanneer elk der partijen zorgvuldig de voor stellen der andere partij heeft bestudeerd. Geen afstand der mandaats- eilanden Het dagblad „Cbarbin Nitsji Nitsji" publi ceert een artikel van den Japanschen admi raal Soetsoegoe, commandant van hét eerste Japansche eskader, over de beteekenis van de mandaatseilanden voor Japan. Do adml* raai verklaart, dat na het uittreden van Ja pan uit den Volkenbond deze laatste geen recht meer heeft onderhandelingen te voe ren over het verdere lot van deze eilanden. Dc eilanden zijn van zoo groote polifieke cn strategische beteekenis voor Jaoan, dat geen sprake kan zijn van een teruggeven. De rechten van Japan op de mandaatseilanden zijn onwrikbaar. Zal de Britsche minister van buitenlandsche zaken Hitier bezoeken? Volgens Beuter is men het te Parijs nog geenszins eens over de beteekenis en de portée der Londensche overeenkomsten. De bladen van verschillende richtingen uiten zeer uitcenloopende opvattingen. De reclit- sche pers valt de regeering aan, aangezien deze naar haar mecning te ver is gegaan. Ook de verklaringen van Flandin in de Kamer stellen dc rechtsche kringen niet tevreden. De Temps maakt zich tot spreekbuis der regeering en noemt de verklaringen in de Kamer van Flandin een uiteenzetting, die allen eventueel bestaanden twijfel opheft. De uiteenzettingen van Flandin bevestigen, dat in het Engelsch-Fransche plan alles in elkaar grijpt en dat het systeem slechts dan normaal kan werken, wanneer alle deelen van deze vredesorganisatie nauw keurig op elkaar zijn afgestemd. Zeer uit voerig behandelt de Temps dan de lucht- conventie. Men begrijpt aldus het blad dat de Engelsche en Franscbe ministers te Londen gepoogd hebben het luchtgevaar legen te gaan door het afsluiten van een bijzondere overeenkomst tot bijstand in de lucht binnen regionaal kader. De minister president heeft uiteengezet, dat men daar mede een belangensolidariteit, een weder- keerig optreden der Engelsche en Fransche regeering heeft verwerkelijkt, betgeen zon der twijfel een nouveauté is. Maar dat be- teekent niet, dat een dergelijke overeen komst voor een zoo beperkt kader gedacht is. Want in Europa moeten alle vredelie vende personen samenwerken ter verhinde ring van het oorlogsgevaar. Vandaar het besluit Duitschland, België, Italië uit te noodigen tot een voorbereidende bespre king. Flandin heeft er den nadruk op gelegd, dat hij daarmede niet heeft willen zeggen, dat de overeenkomst van London op eeni- gerlei wijze in de plaats zou moeten treden van het verdrag van Locarno, want dat zal in al zijn deelen onaangetast blijven, maar deze luchtovereenkomst zal voor een bij zonder geval en onder bepaalde voorwaar den een snellere en beslissender procedure vormen. De Temps keert zich dan tegen de ver onderstelling, dat de overeenkomst van Londen een isolatie van Duitschland tot gevolg zou kunnen hebben en schrijft: In geen geval is deze organisatie gericht te gen welke mogendheid r >k of een bedrei ging voor één of ander 'and of groep van mogendheden, doch zij staat voor alle vol keren open. De Dai'v Telegraph meldt, dat de Brit sche ministers voldaan zijn over de instem ming, welke de voorgestelde luchtvaartcon ventie heeft ondervonden. Hitier zou even wel voor de eerste tien dagen alle officieole afspraken hebben afgezegd, om „urgente politieke conferenties" te kunnen houden. Dit wordt beschouwd als een aanwijzing voor het belang, dat Duitschland toekent aan de verklaring van Londen. Er bestaan geen aanwijzingen, dat Simon het noodig zou oordeelen naar Berlijn te gaan. Berlijn acht evenwel een bezoek van minister Goering aan Londen niet waar schijnlijk. In diplomatieke kringen sluit men niet het oog voor de moeilijkheden, welke moe ten worden overwonnen, doch de regecrin- gen van Groot-Britannië en Italië worden blijkbaar bezield door een geest, welke den vrede wenscht te organiseeren. Nader meldt Reuter uit Londen, dat een beslissing over de vraag, of sir John Simon naar Berlijn zal gaan ter bespreking van de Engelsch-Fransche verklaring, niet ge nomen zal worden, voordat de antwoorden der andere belanghebbende mogendheden, met inbegrip van Duitschland, zullen zijn ontvangen. Het voorstel is van Berlijn uit gegaan, hetwelk heeft aangeduid, dat het nieuwe initiatief inzake een luchtconventie en een algemeene Europeesche regeling zeer bevorderd zou worden, wanneer sir John Simon een bezoek zou kunnen bren gen aan Hitler. Men verwacht in White hall, dat een tiental dagen waarschijnlijk zullen verloopen, voordat dc Duitsche re geering een formeel antwoord zal zenden. Men meent te weten, dat dc kabinetsraad van gisteren ingelicht is over de ontvangst op het vaste land van het Engelsch-Fran sche communiqué, die nergens ongunstig is geweest. De Echo de Paris bevat wederom een artikel, waarin gewezen wordt op de nood zakelijkheid van de invoering van den mi litairen diensttijd in Frankrijk. Het blad schrijft, dat men zich moeilijk kan voorstel len, dat de regeering werkelijk voornemens is het einde der thans begonnon onderhan delingen af te wachten om de maatregelen te treffen, die voor de veiligheid van Frankrijk noodig zijn. Degenen, die gcloo- ven, dat de Fransch-Engelsche luchtover eenkomst voldoende is om deze veiligheid te garandeeren. behoeven slechts aan de jongste verklaringen van Flandin in de Kamer te denken, waarin de minister-pre sident uitdrukkelijk erop heeft gewezen, dat op het oogenblik nog niets definitiefs is besloten. Het is daarom noodzakelijk den diensttijd voor dc in April a.s. opkomende recruten op 18 maanden en van October a.s. af op twee jaar vast te stellen. Oostenrijksch bezoek aan Londen Te Londen, aldus Reuter, acht men bet in politieke kringen mogelijk, dat de mi nister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, die zich Vrijdag naar Parijs begeeft om op het jaarlijkschc banket van de Brit sche Kamer van Koophandel een redevoe ring uit te spreken, van de gelegenheid ge bruik zal maken om een onderhoud te heb ben met Laval. - Voor de volgende weken staat ccn ge dachtewisseling van sir John Simon met Oostenrijksche vertegenwoordigers op het programma. De Oostenrijksche kanselier, dr. Schuschnigg en de minister van bui tenlandsche zaken, Von Berger Waldenegg, zullen binnenkort een bezoek van tweo da gen aan Londen brengen en in dien tijd besprekingen voeren met Macdonald en sir John Simon. De beide ministers zullen via Parijs naar Londen gaan en aldaar 24 Februari aanko men. Het bezoek was reeds eenigen tijd ge leden vastgesteld. In Engelsche kringen is mon van rneening, dat het in verband met de ontwikkeling van den politieken toe stand van den laatsten tijd van grooter be lang is geworden. Dc Evening Standard verneemt, dat Schuschnigg de mogelijkheid zal bespreken van een herstel der Habsburgers, aange zien bij het aftreden van den tegenwoordi- gen Oostenrijksche president, dr. Miklas, in October de strijd om zijn opvolging zal aan vangen. Schuschnigg zou gaarne aartsher tog Eugenius als opvolger van Miklas zien in de functie van president. De Heimwehr daarentegen zou Starhemberg tot president willen kiezen. UTR WEG 90a (1 ST V D. HAGENLAAN Coupons Eet- Thee- en Ontbijtserviezen Damestasschen en Reisnecessaires Handweelwerk in alle prijzen In de toonzaal Tentoonstelling FOTO'S NICO JESSE Lawines veroorzaken ongeluk en dood in geheel Oostenrijk WEENEN, 7 Febr. Bijna geheel Oos tenrijk en vooral Stiermarken verzinkt let- terlijk in dc sneeuw. In de van de buiten wereld afgesneden gedeelten worden de le vensmiddelen bedenkelijk schaarsch. Op verschillende trajecten probeeren de Bonds- spoorwegen ondanks het gevaar toch nog een dienst te onderhouden om de afgeslo ten gebieden van levensmiddelen te voor zien. Het totaal aantal slachtoffers van de lawines wordt op meer dan 20 geschat. De toestand van vele door de lawines van de buitenwereld afgesloten dorpen wordt door het toenemend gebrek aan le vensmiddelen reeds dreigend. De Bonds- spoorwegen hebben besloten, ondanks bet gevaar van de onderneming, de Praebichl- pas vrij te maken, daar in de fabrieken van Salzberg en in het bijzonder in de ijzér- ertsmijnen gebrek aan levensmiddelen dreigt. Buitengewoon groot schijnt de schade te zijn, welke aan den Oostenrijkschen wild stand is toegebracht. Overal vindt mon reëen en herten, die in de hooge sneeuw zijn blijven steken. Gisteren is tengevolge van een lawino op de spoorlijn SteyrermühlLaakirchen een personentrein ontspoord. De machinist, de conducteur cn een passagier werden ernstig gewond. Het gisteren gemelde doodcncijfer van 10 zal waarschijnlijk nog hooger wor den, daar in Boven-Oostenrijk nog drie toe risten vermist worden. Er bestaat geen hoop ze levend te vinden. Voor zoover valt te overzien hebben de laatste dagen twintig dooden geëischt. Vijftien lawines in hef Pazlaundal INNSBRüCK, 7 Febr. (V.D.) Nadat het Pazlaun-dal sedert Zondag reeds geheel van de buitenwereld was afgesneden zijn thans de eerste berichten daarvandaan al hier ontvangen. De bevolking en de winter- sportgasten hebben door de talrijke lawines een angstigen tijd doorgebracht, vooral daar een zware sneeuwstorm heerschte. Een boe renhuis was tengevolge van een lawine voor een deel weggesleurd, waarhij 23 stuks vee omgekomen zijn. De weg door het dal is door 15 lawines versperd. In het Arlberggebied heeft een lawine 15 stallen weggesleurd. De leidingen van 10.000 volt van de electriciteitsfahriek van Schruns in Montafon zijn over een lengte van 300 M. door een lawine vernield. WEENEN, 7 Febr. (Reuter.) Over de tallooze neergekomen lawines zijn nog de volgende berichten ontvangen: Op dc Germkogel-top in bet land Salz burg heeft een lawine het bosch over een oppervlakte van 80.000 M3 vernield. Een op den Etsberg in Stiermarken op een hoogte van 1800 meter gelegen huis. is door een lawine bedolven. Het is een red dingsexpeditie gelukt, de inwonenden te bergen. Voorts is het na buitengewoon in spannend en met levensgevaar verbonden werk gelukt, het westelijk gedeelte van de Arlbergstrasse vrij te maken. Nadat in den loop van den nacht reeds eenige goederen treinen konden vertrekken, is heden liet personenverkeer weer in vollen omvang hervat. Ovoral In Oostenrijk is strenge vorst ingevallen, zoodat men een verminderen van de lawines kan verwachten. LONG BEACH ONDER WATER LOS ANGELES, 7 Febr. (V. D.) - Tenge volge van den hevigen regenval staat Long Beach voor een groot deel onder water. Honderden gezinnon moesten bun woningen verlaten. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2