FEUILLETON PLUIMVEEHOUDERIJ NIET MEER RENDABEL Adres van B. en W. van Barneveld MAARSSEVEEN IN 1934 PILLEN 19/PPSduc? Uitvoering van D.O.O. RUWE HU/D OVERSTE SAXON AVONDBLAD 2e BLAD PAG. 2. l'T ,C.DAGBLAD MAANDAG 11 FEBRUARI 2935 UT DEN OMTREK Tenzij exportpremie niet meer ingesteld en graanrechten vergoed worden I5.\OM5VliU>. IV en W. dezer gemeente hebben een adres gericht lot den voorzitter van den Ministerraad, waarin gezegd wordt De pluimveehouderij is niet meer renda bel. Dit feil. is voor de ingezetenen onzer gemeente funest. Onze Neclcrlandselic pluinixccslapel maakt het nooclig om plus minus 700.000.000 K.G. graan in te voeren. Wij behoeven Uwe Ex cellentie niet duidelijk Ie maken dat dit van grooto beteekenis is voor scheepvaart, havenbedrijf, verdere transportmiddelen en Havenbedrijven. Dat «Ie pluimveehouderij aan talloos velen huiten de pluimveehou ders werk en brood \erschafl, maakt haar lot een belangrijke tak van volksbestaan^ Daarom wagen wij liet met te grootcr vrij moedigheid Uwer Exeellcnlie's bijzondere aandacht te vragen. Om de pluimveehouders op de been te houden is in de ccrsto plaats noodig, dal <tc graanrechten werkelijk vergoed worden. Met intrekken van de cxporlpremie welke ingesteld was als compensatie voor graan rechten, en de monopolichcffing van f 1.— per 100 eieren bij uitvoer naar Duitscbland is o.i eon maatregel, die volkomen billijk geacht kan worden gezien de extra groote wln&t welke bij export nuur Duitschlund gemaakt word. Dat de marktprijs dientengevolge bolung- riïk is ingezonden, is volmaakt onjuist. Nadat de exportpremie is ingetrokken en de monopolichcffing werd ingesteld, is hel nudoelice verschil in den prijs vergeleken bij een jaar terug niet grooter geworden. Wij verzoeken derhalve mot 1e grootcr nadruk de cxporlpremie niet weer in te stellen en dringen er ernstig op aan, spoe dig de graanrechten metterdaad to ver goeden. Als dat, naast de voorgenomen inkrim ping, geschic*l(f kan de pluimveehouderij zich waarschijnlijk zonder steun hand haven. Een besluit om de bouwbedrijven van bo- v.-n 20 1I.A. maar 1 Je te slaan om 25 kip pen te houden helpt weinig, omdat het ge tal kippen dat in totaal op dergelijke be drijven gehouden wordt, Ion opzichte van bet totaal weinig uitmaakt. Roxcndkm helpt dit op zijn vroegst in l'.)3ö en ook alleen dan, als bet houden van pluimvee loonend is. Als liet. niet loont om 100 kippen to houden is het dit ook niet bij 110 stuks. Wij meenen van Uwe Excellentie te mo gen aannemen, dat een belangrijke tak van volksbestaan, die mot weinig <>f geen kos ten In stand gehouden kan worden, op dón krachtigen steun van Uwe Excellentie kan rekenen eu dientengevolge spoedig hulp komt opdagen. BELEGGING VAN GELDEN TE MAARSSEN MAARSSEN. B. en W. schrijven den Baad: Dij dozen dealen wij Uwe vergadering mede, dat de heer A. .T. Eglcm alhier in de gemeentekas als waarborgsom heeft ge stort een bedrag groot 5500,zijnde de geraamde kosten van den aanleg van een nieuwe straat, trottoirs en hoofdrioleering met contröleputtcn en straatkolken met de daarbij behoorende zandophooging en aan vulling, voor den aanleg van welke straat aan Eglcm vergunning werd verleend bij Uw besluit van 2 Juli 1931, goedgekeurd door Gedoputccrde Staten d.cl. 10 Juli 1934, 3e afd., no. 2380/1935. Spoedheidshalvo is deze waarborgsom be legd bij de N.V. Bunk voor Ncdcrlandsche gemeenten, doch voor deze belegging is nog noodig een door U onder goedkeuring van Gèd. Staten to nemen besluit. Een ontwerp besluit bieden wij U hierbij ter vaststelling aan. Opheffing der betrekking van tijdelijk veearts. Radios storing verboden MAARSSEVEEN. In de Vrijdagavond ge houden raadsvergadering dezer gemeente beeft burgemeester M. 11. Eggink de Nieuw jaarsrede gehouden, waarin hij o.a. zcidc: Wanneer ik een terugblik sla op'het afge- loopcn jaar, dan kan ik niet anders dan conslatceron, dat hel afgcloopcn jaar een moeilijk jaar is geweest voor velen indivi dueel en voor de gemeente als zoodanig. Er hecrschto ook in onze gemeente in niet on belangrijke mate werkloosheid. Voor hen, die door de werkloosheid getroffen worden is dat een ramp, maar ook voor de gemeente als zoodanig bicngl de toestand grootemooi- lijkhcdcn mede. In 1934 werd aan wcrkloo- zonstoun ruim ƒ3500 uitgekeerd, terwijl voor Armenzorg ruim S00 noodig was, bchalvo kosten van zickcnhulsvcrplcging. Voor oen kleine gemeente als do onze zijn dat be langrijke cijfers. De financieelo positie on zer gemeente wordt Verder ongunstig be- invloccl door de voorstellen der Regccriug tot herziening der wet op cle financieelo ver- bouding tussclicn het Rijk en de Gemeen ten en tot instelling van een orklooslicids- subsidiefonds. De belastingen zijn dan ook in de begroo- ting voor 1935 boog moeten worden opge voerd. Zoo zullen worden gelieven aan op centen op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen 80 en voor de ongebouwde eigendommen 20. Op de hoofdsom dei personeclc belasting zullen worden geheven 200 opcenten, op do hoofd som der vermogensbelasting 40 opcenten en op de hoofdsom der fondsbelasting, bij rangschikking dor gemeente in de 3e klas se, 55 opcenten. En dan is de begrooting voor 1935 nog shields sluitend gemaakt kunnen worden door de raming van een extra bijdrage uit liet Werklooshcidssubsi- diefonds van ruim 3200. Ik vrees dan ook, dat de gemeente in de naaste toekomst zich in meerdere mate dan tliuns reeds is geschied, zal moot OU losmaken van liet. financieel steunen van overigens nuttige zaken. De lieer Muur eau zegt, Dij afwezigheid van het oudste lid van den Raad, den hoor J. van Doorn, don Voorzitter hartelijk dank voor de w ijze, waarop hij de leden van den Raad, en speciaal de wethouders, heeft toe gesproken. Op voorstel van I». en W. wordt z. s. be sloten om met ingang van 1 Mei a.s. op te heffen de betrekking van lijdelijk veearts, functionnaris is de heer dr. D. M. Hoogland te Breukolcn-N. Door B. en W. wordt voorgesteld om in de Algemeene Politic-Verordening een be paling op te nemen, waarbij liet verboden is tussclicn 13 en 21 uur door liét in working, hebben van clcctrischc apparaten, onder welke benaming ook, storing te verwekken op radiotelefoon-ontvangst. Na ccnigc discussie wordt op voorstel van den lieer Versteeg besloten in bet. arti kel geen uien te noemen, zoodat liet dus steeds van toepassing is. Het aan de bijzondere lagere school te Oud-Maarssoveen toe te kennen voorschot op de vergoeding voor 1935 word vastgesteld op rond 1115, conform hot voorstel van B. on \V. Na vaststelling van het door B. en W. aangeboden ontwcrp-bcsluit komt aan de orde de rondvraag. De lieer Versteeg vraagt begrinding van enkele wogen in de Lanen, heigeen door B. en W. wordt toegezegd. De heer van Oosteroni wijst op don slech ten toestand van den Maarssovoenschoii Vaartdijk; ook de Ileereuxveg is volgens spreker niet best. Do Voorzitter antwoordt, dat op de be- grooting voor 1935 de noodigc golden zijn uitgetrokken voor het. verbeteren en stofvi ij maken van den Vaartdijk; do bcgrooling is evenwel nog niet goedgekeurd. De beer Kuijyenliovcn zegt, dat de clcc trischc straatverlichting langs liet Zandpad tusschen „Gansenhoef" en „Oomwyck" ge- ruimen tijd niet gcfunctionneerd heeft; nu is de verlichting weer in orde. De Voorzitter zegt, dat een en, ander hem riiet bekend was, cvêntucclo klachten ver neemt hij gaarne ten spoedigste. Hierna sluiting; Recept Prof. Dr. med. H. MUCH. voor geregelde- spijsvertering7uivep 5.D.A.P.»VERGADERING TE SCHERPENZEEL Dr. v. d. Woerden spreekt voor de afdccling SClfERPENZEÉL. Dezer dagen werd door de afdecling WoudenbergSchcrpcnzcel der S.D.A.I'. een opOUbaTo -veVg'fldcring gehou den in de Sociëteit, waar ais spieker op trad dr. x. il. Wacrdén,- lid der Tweede Ka mer. Medewerking wcrcl \erJcciul door liet arboiders-mandóline-gcielschap uit Ycc- nendaal. dat een drietal' nummers ten ge- lioörc bracht, waarna dr. v. d. W. zijne rede uitsprak waarin li ij o.m. zoidé: „Gelijk er staal gegiifl in bot gedenkteeken op den, afsluitdijk willen do soe. dom. arbeiden voor een nieuwe toekomst. Spr. beslrijdt bet tegenwoordig regiem. De w erkloozen- stcun ver'minderde 'tol zoodanig" peil,' dal ondervoeding geconstateerd werd. Vele iuil- lioeneh liggen bij de Ned. Bank eu zouden kunnen, worden gebruikt, liet economisch leven in boter banen Ie leiden. Vele' open- barn schqlen, contra vuil ontwikkeling en cultuur, weiden opgeheven. Do beloofde groote werken worden niet uitgevoerd, van de 00 millioon is nog geen G millioen toege staan. De beloofde woningbouw bleef uil. Do hygiënisch noodigc watervoorziening van Drente blijft nog uil. Do gemeentelijke autonomie weid op ernstige Wijze aange tast. Spr. pleit voorts voor ordening der be drijs en, een productie naar behoeflo en wekt do aanwezigen op, zich aan te sluiten bij de S.D.A.P. en moderno vakbeweging en bestrijdt bet fascisme met zijn dictatuur. Aanwezig waren ongeveer 00 personen. Van de gelegenheid tot debat word geen gebruik gemaakt. DOOR EEN AUTO GEGREPEN DUSSUM, 9 Febr. Gistermiddag om 5 uur stak een wielrijder uit Laren nabij den Gooische Boer den weg over. om zich naar Luren to begeven. Uit do richting Amster dam kwam een luxe auto, waarvan de be stuurder den wielrijder geen voorrang ver leende. De fietser werd gegrepen en tegen den grond geworpen. De directeur van den G. G. en G. D. liet. den man naar do Majella ver voeren, waar bleek dat hij een hersenschud ding had opgcloopcn. Iloewel de automobilist geen voorrang vorleciule, schijnt ook de wielrijder schuld te bobben, daar deze den weg overstak, het geen verboden is. Vrouw, weer tot. bewustzijn komende na de botsing„O, liefste, je laat me er aan denken ik hel) do wasch niet binnen ge haald voor we vertrokken (London Opinion). Geslaagde gymnastiek»vond te Maarn MAARN, 9 Febr. Gisteravond werd dooj.' de Muurnsche Gymnastiek en Atlilclickverceiii- ging D.O.O. in het xeroonigingsgebouw van den heer J, v. Nimwegen, con goed geslaag de propaganda uitvoering gegeven De leiding van de oefeningen was in han den van den lieer W. Jansen, gymnast icRlcc- ruar te Zeist, bot muzikale gedeelte werd verzorgd cloor de gebr. vaa Doorn lo Amers foort. Na de keurig uitgevoerde algemeene opiiiarsch, nam de lieer Verheul voorzitter vun D.O.O. bot woord, om liet doel van den avond uit een te zetten. De Vrije oefeningen door hoeren, en daar na de vrije en orde-oefeningen door meisjes, slaagden zeer góed. liet paardspringen door de hoeren trók Jn sterke niule dc-auiu'fchl van bét publiek, en oogstte een dankbaar applaus. Ilel num mer stükoefening door jongens werd even eens met groote aandacht gevolgd en blij kens het applaus, ook zeer tot aller genoegen uitgevoerd. Een zwaar nummer was bot Brugturnen door dames. Sommigen maakten bet zeer goed, anderen goed, tocli word ook dit num mer over bet algemeen heel goed uitge voerd Na de pauze kregen we Rek en Bruelur- non door jongens, ook dit nummer werd goed uitgevoerd. liet nummer „Hooge Rek" bracht het pu bliek herhaaldelijk in spanning, met klim- momto aandacht werd deze oefening ge volgd, liet daverend applaus was dan ook een welverdiende belooning. Een waar succes werd do Humoristische Brugoofening door hoeren, en het was voor al do leider, die hierbij toeren verricht to, clio wo ons niet herinneren in Maarn eer der gezien to hebben. Nadat do slotgroep was uitgevoerd, nam do voorzitter van D.O.O. andermaal bel woord, om bet publiek te danken voor (le aanwezigheid, den leider voor hetgeen hij dozen avond voor D.O.O. beeft gedaan, en de werkende lcdon voor hunne goede pres taties. Inderdaad mag D.O.O. op oen gorden avond terugzien, wc constateerden met blijdschap dat D.O.O. gedurende lu»t afgo- loouon jaar goede vorderingen hooft ge maakt. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KIN- DEP.HERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES DE I3II.T. lit hot jaarverslag van bo- vengenoemd Genootschap ontlconeti we o.m. Het aftredende bestuurslid dr. C. A. xan Scha ik is met algemeene stemmen herko zen. De heer G. Verschuur werd tot voorzit ter gekozen en zuster A. Meyer tot vice- voorzitstcr, terwijl J. v. Bodegraven als be stuurslid werd gekozen. Het aantal leden bedraagt 88. Uitgezonden werden 9 kinde ren. De gemeente droeg S0 et. per dag en per kind bij en vérlccndo o.a. ook een bij lage voor de reiskosten aan de uitzending verbonden. Do voorloopigo subsldio van de gemeente Do Bilt bedraagt ƒ000. Twee licf- cladighcidscóncorten ten bate van bet Ge nootschap werden gegeven. Do ontvangsten over 1931 bedroegen 1487.671/! en de uil- avcn 1232.42. OP STRAAT DOODGEBLEVEN SOEST. Zondagmorgen begaf de ruim i 1-jarige II.wonendo aan 't lslo Weto* ringspad alhier, zich naar de ILK. kerk to Socstdijk. Dicht bij de kerk gekomen zijn de, gevoelde hij zich onwel en lceordo weer huiswaarts. Op de Nieuwstraat tegenover 't huis van don bode Van 't Not. werd zijn toestand zoo ernstig, dat lui aldaar in do heg viel en eenige oögönblikkcn daarna overleed. SCHIPPERSKIND TE WATER VREESWIJK, 9 Februari. Toen de schipper van de Pol met zijn ge zin aan de Lokstcigcr van boord ging, ge raakte bet oudste meisje per ongeluk naast de plank en geraakte te water. Op bot hulpgeroep kwamen velen loeloopöii. liet gelukte den schip do kleine met oen haak op bet droge to brengen. Met een kneuzing en een koud nat pak bracht zij hot eraf. Sc/?ra/e Lippen Gesprongen Handen FILMVERTOONING TE SCHERPENZEEL Namens liet „HoogelancT SCHERPENZEEL. Door do vcreoniging bet „Iloogcland" werd oen filmavond ge- geien in liet, lokaal achter de N.II. Kerk. Aanwezig waren ongeveer tweehonderd per soiicn. Na de gebruikelijke opening sprak ds. Wcslcra Iloeksoina liet openingswoord n.a.v. Lukas 10 25—37. Hierna volgde do film „Het gevangenis wezen in Nederland", waarbij do scherpe tegenstelling in 't oog springt, die tusschen het lot der gevangenen in vroeger tijd en thans bestaat. Vervolgens word een blik gegeven in de strafkolonie le Veenhuizen. De strekking van de film was ren protest legen de celstraf en hoe oen behandeling van de gevallen mensch als Ie Veenhuizen en de gestichten mui het Iloogcland mo reel, physick en maatschappelijk beter is dan in de cel, al is het waar, dat we de celstraf niet geheel zullen kunnen missen. Omdat we ons verstandig moeten gedragen jegens de cllondigen, doen we verkeerd door een gevend koopen aan de deur, waar door vaak ilo gevallene nog dieper weg zinkt in do ellende. Beter is 't door finan cieelo bijdragen hot work van liefdadige verccnigingen als hot Iloogcland te s.tcu- ncn. In de pauze worden vijftien nieuwe leden gewonnen; voor Schcrpcnzcel een mooi suc ces. Nog werden vertoond een film ..Tijd on Film" en de huldiging van II.M. de Konin gin te Amsterdam, die zeer in den smaak vielen. Ds. v. Loon sprak een slotwoord, dankte voor de film, die deed inleven in 'l lot der gevangenen en eindigde niet dankzegging. CRESCENDO TE CULEMBORG CULEMBORG, 9 Februari. llol is wei aardig, wanneer een Culemborgschc har monie voor een stanipvollo zaal een uitvoe ring van verschillende populaire muziek stukken kan goxen en liet is ook aardig le denken, dat al die aanwezigen loden of do nateurs zijn, dus allen kunstlievend. Kunst lievend schrijven we, maar hoe is het dan mogelijk dat. er tijdens een, voor kunstlie vende uienschen op het gebied der muziek, suggestieve uitvoering, zóóveel rumoer heerscht, dat de dirigent, de lieer P. Aatjes, de i'ustpoozon voorkomende in de Hongaar- sche dansen van Braluns moest verlengen om. zooals hij zei, liet publiek maar even te laten uitpraten? In elk geval wij vonden het geenszins waardceringsvol, temeer daar Crescendo weer eens extra haar besl heeft gedaan. Er was genoeg om van do genieten. Een Ouver ture van Beethoven of motieven uit Lohen grin van lb Wagner, dan wel de Ilongaur- sclto dansen van Brahms. En alsof dit nog niet genoeg was oen groote fantasio uit do opera Rigoiotto van Verdi met als besluit een pitligo Indie vlucht niarsch. Het was af en daarvoor hulde! Na het. muzikale gedoeljc volgde de op voering van De verjongingskuur, blijspel in twee bedrijven. CLANDESTIENE SLACHTERIJ LOOSDRECHT, 9 Febr. Door den ge meente veldwachter is, in samenwerking niet den keurmeester van den Keurings dienst te Hilversum gisteren proces-verbaal Opgemaakt tegen don heer J. d. V. in den Boomhock, wegens hel clandestien slachten van een kalf. WATERSCHAP „DE HOOGE EN NEERMATEN" MAARSSEN. In de laatste alhier gehouden vergadering van het waterschap „Do Hooge on Ncormatcn" is de lieer Joh. Oskam, al hier, met algemeene stemmen als Heemraad gekozen. door G. P. BAKKER YToolijk trompetgeschal klonk door do zonnige lucht. Een groot aantal officieren verscheen. Ze gingen aan de ovorzijdo van de beek op een plankier op stoelen zitten. Het void was nu vol belangstel le nden. Sol deniers, vrouwen en kinderen. Kleine jon gens waren als soldaten gekleed, met trom mels en trompetten. Een oversto liet de trommen roeren. Hij wees twee wachtmeesters aan als kamp rechters. Een hopman fungeerde als he raut. Zijn luide stem klonk over het hcclo veld. „Degene, die do brug wil verdedigen, komt aan deze zijde. Voor den eersten overwinnaar worden vijf zilveren daalders uitgeloofd". OJivicr stond dadelijk op. Een drietal sol deniers van andere wapens volgden hem. Er werd geloot. Olivier had blijkbaar ge luk. Hij trok zijn laarzen uit en zijn jas. Alleen in zijn broek gekleed ging hij met ontbloot bovenlijf op do brug slaan. Een Kroaat \olgde zijn voorbeeld. Ilij liep ile brug op. Olivier wachtte hem af. Vlug liep de Kroaat op hem toe, greep zijn arm, ••en worsteling volgde. Ze omarmden elkaar. Langzaam boog de kurassier zijn tegen stander achterover. Toon liet hij hem plot seling los, gaf hem een Binken duw en de Kroaat ging ruggelings de beek in Een groot gejuich ging op uit de menigte. De Kroaat kwam weer boxen, zxvom lang zaam naar don oever en kroop legen den xval op. „Olivier heeft zijn x ij f daalders- gemak kelijk verdiend", zei de oude wachtmeester. Het vierde pelclon juichte en moedigde hun kameraad aan. Een tweede kampioen trad in 't strijd perk. Op een holletje rende hij de brug op, trachtto Olivier te scheppen, maar deze hield zijn boenen stijf gesloten, boog zich over den rug van zijn tegenstander, greep hem om de heupen en wierp hem in liet water. „Bravo", riepen do kurassiers. „Leve Oli vier". Deze keek trotsch gliinlachtcnd naar zijn kameraden, wuifde exen met de hand. „Als hij nu nog de derde zijn vet geeft heeft hij rust en mag hij straks de brug weer verdedigen", legde de xvaclitmecstcr uil. „Zog, jij moest liet ook cons probec- ren" Maar Saxon gaf geen antwoord. De derde aanvaller betrad voorzichtig de kampplaats. Olivier hoog zich voorover, de handen vooruitgestoken. Ze grepen elkaar om den middel. Dan werd de een. dan de. ander een pus teruggedrongen. Ze kampten als twee stieren. Hun pezen waren tot het uiterste gespannen. Toen gleed Olivier uit en de ander stiet hem in de beek. Fier richtte zijn tegenstander zich op. Moeilijk zwemmende bereikte plivicr den oever en xvierp zich hijgend en doodclijk vermoeid bij zijn vrienden op liet. gras. „Jo liebt je best gehouden", troosto de oude snorrcb'aarcl. „De vijf daalders heb je verdiend". „Een sterke rakker, die vent daar", meende de korporaal en wees op den over winnaar. De heraut riep nieuwe kampvechters op en velen meldden zich aan. Na nog een overwinning word ook (loze kampioen verslagen. Een groote hellebaar dier onttroonde hem en deze viel weer door een Waal. Zoo duurde do strijd voort, maar niemand versloeg drie vijanden. „Zie jo". verklaarde de korporaal. „De aanvaller is frisch en heeft dus een gfoolcn voorsprong. Als je kans xvilt. hebben op den prijs, doe je beter lot het laatst te wachten". Een giooto Waal stond zegevierend op do brug. Do korporaal trok zijn jas eu laar- zenn uit. „Wachtmeestcrtje", zei liij. „Ik geloof dat ik nu eens zal beproeven die gouden rijdcr- tjes in de wacht to sleopen. Dio Waal ver veelt me. Als ik ze xvin, hebben xvc van avond feest. „Ik zet een nieuwen blanken daalder op hem", steldo de xvaclitmecstcr voor. Maar geen der kurassiers wilde tegen de kansen van hun x'riend xvedden. Kalm betrad de korporaal de brug, knik te den Waal vriendelijk toe en xvierp hem na een korte xvorstcling in het xvalcr. Het vierde peloton juichte. Maar ook zijn noodlot kwam. Een lange magere musketier bracht hem ten xal. De musketier keek minachtend in liet rond. De heraut riep xvecr nieuxvc kampi oenen op. Voor de txvecdc maal schetterde de trompet, maar nicmund bood zich meer aan. „Vervloekt", bromde de oude snorrebuard. „Mijn beide sterkste kerels geslagen. Als ik maur txvinlig jaar jonger xvas. Is er dan geen enkele ruiter meer, die dien lungcn musketier zijn xct kan geven?" Ilij keek zoekend om zicli heen. De xvachtmeester der musketiers stond niet ver van de kurassiers verwijderd. Sma lend riep hij: „Er schijnt niet. veel fut meer in je ruiters te zitten, oude". Saxon had met groote belangstelling den strijd gevolgd en hij kreeg grooten lust dien langen musketier in de beek te gooien, maar zijn verstand bleef de baas. Hij mocht zich niet te veel bloot geven. „Willem", zei de xvachtmeestcr. „mis schien zou jij.... Ik heb je spieren ge voeld. Maar neen, het zou jo niet lukken, liet regiment van Montccucouli moot zijn nederlaag dragen". Toen dacht Saxon er aan hoe vriendelijk ze allen voor hem geweest waren. IIIj stond langzaam op. „Wou je het toch beproeven?" riep do snorrebaard vol geestdrift uit. „Jij bent een kerel." Saxon trok laarzen en buis uit. De kuras siers keken vol bewondering naar zijn brec.dc schouders, zijn sterke armen, zijn borstspieren zwaar als de buste van een vrouw. „1-Iij kan liet. I-lij zal hot doen", juichte de oude. „Wreek mij, kerel", zei do korporaal. Ten derde male schetterde de trompet. „Voor do laatste maal", klonk de stem van den heraut. „Wie zegt dat daar?" antwoordde de xvacht meester der musket iers. „Ik neem het aan. Mot jou en jou en jou. Ieder voor een daalder. De lango Samson zal hem gauw- even xvat water te drinken geven". Saxon xvas inmiddels den musketier ge naderd. Ilij stond voor liern, cle spieren ge spannen. Zijn borst verhief zich vierkant en fier. Boomvast stonden zijn bccncn op de brug geplant. Do musketier bekeek hem, xvilde toen zijn lange armen om hem heen slaan, maar na een vluggen, forschcn slag met den smullen kant der handen legen de binnenzijde van de armen van zijn tegenstander, greep hij den musketier bij nek en gordel, bief hom boog op en xvierp bom vijf xademen ver in de bock. Het xvas in een oogonblik ge beuld. blijkbaar zonder buitengewone krachtinspanning. Eon luicl gejuich galmde over hot veld. Do snorrebaard ging naar de musketiers. „Even mijn daaldertje ontvangen", zoi hij legen den xvachtmeestcr der musketiers. „En ik", zei de korporaal. „En ik", zei Oli vier. „Die lange Samson van jou is le licht, hij moet meer eten", spotte de oude snorrebaard. Maar reeds was er xvecr een txvecdc tegen stander. Een korte, sterke kerel, gebouwd als een stier, liep langzaam op Saxon toe, maar bot gelukte hem niet dezen xvcg te dringen. Nu een kort handgemeen stortte bij achter over in het water. Weer klonk de fanfare. Saxon stond te xvaeliten op de lang, zijn athlotisehe gestalte boog opgericht. IIij keek naar de groep officieren on een glim lach vloog over zijn gelaat. Als ze eens wisten dacht hij. Een jong vaandrig koek naar hem met een gloeiend gelaat. Hij zag hem in de oogen. Maar hij moest zijn gedachten bij den strijd bepalen. Ilij xvilde zijn vrienden hot genot der overwinning bezorgen. De fanfare schetterde. De stem van den heraut schalde over de kampplaats. Nie mand verscheen. „Kolonel", zei de vaandrig met blozende xvangen. „Ik xvou dat ik het kon." „Maar ik zal bel doen", klonk een vroo- lijkc stem. ,,/oo'n tegenpartij vindt je niet eiken dag, al is bij dun ook een gexvone ruiter." De hopman xvas een groote, breedo knaap, bijna even lang als Saxon, met een prettig gezicht. Hij trad naar voren. Ilij deed zijn sjerp en zwaard af, trok zijn laarzen uit, zijn uniformjas. De heraut riep: „Hopman Yon Felsen neemt de uitdaging aan." „Hoera", brulden soldeniers en officieren. De kolonel knikte goedkeurend. „Dat mag ik", zei hij. „Lichaamskracht is niet aaii rang gobonden. Baron Von Felsen is een kerel, een soldaat naar mijn hart." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 14