AMERSFOORT SCH DAGBLAD DE „VERBINDENDVERKLARING" Collectief contract Felle binnenbrand HET VERKEERSFONDS VOOR 1935 Donderdag 28 Februari 1935 33e Jaargang No. 205 LIBERAAL VERZET Spoorwegzaken in den Senaat bouwvakken KONINGIN EN PRINSES IN UNTER WASSER PSEUDO-DIRECTEUR VAN 'N TOONEELGEZELSCHAP in lederwarenfabriek DE TEKORTEN DER SPOORWEGEN PARLEMENTAIR OVERZICHT Dr. Biercma vreest voor ver. starring van het be« drijfsleven TWEIiDE KAMER 's GDAVENHAGE, 27 Februari. - Er heb- ben zich drie bestrijders van „de verbin dendverklaring" laten liooren, de heeren Sneevliet (R.S.), Wijnkoop (C.P.) en Biere- nia (Lib.). De beide eersten zagen in het wetsontwerp een manoeuvre van de bour geoisie, om het proletariaat des te langer uit te kunnen buiten, en vielen de S.D.A.P. aan, omdat zij ermede instemt. Dr. Bierema verklaarde, dat zijn partij der regeering geen blanco volmacht wenscht te geven, en dat, als de minister een wetsontwerp voor stelde, om in oen bepaald geval een onder- nemersovereenkmnst verbindend te verkla ren, de Vrijheimijond er wel voor wilde stemmen. Niet ecuer voor een regeling, welke den bewinds,,an in het algemeen bevoegd maakt tot bndendverklaring. De liberale afgevaardigde i^ende voorts, dat de regeering wel over de wijsheid van Sa lomo moet beschikken om ujj le maken of een overeenkomst overwc^ndc beteeke- nis heeft voor den bedrijfstak of het al gemeen belang bindendver klaring eischt. Dr. Bierema vreesde, dat de genial onder nemer zal worden verhinderd in uitvoering van zijn plannen, n'elke het bedrijfsleven misschien geweldig kunnen doen vooruit gaan. Hij. voorzag verstarring van het be drijfsleven als goolg der wet. En hij was bang, dat het crtisumentenbelang niet vol doende zou woden beschermd. Dr. Korten- horst (R.K.), dö het wetsontwerp tegenover dr. Bierema •erdedigdc, betoogde, dat de vaste commi.^e uit den cconomischen raad en de regering zelve op het belang der vcrbruikcrs^°ldoende acht zullen slaan. Dr. Bierema v4rzag. bot ook lot ecu bin- dendverkl<inS van niinimumloonen zou komen, cj^vas daar sterk tegen. Ook voor spelde 1ocn prijsverhooging, welke bin dende $cbt zou krijgen en die in zou gaan tfn 'ict streven der regeering om het 1 ej" goedkoop,er te maken. Maar jhr. Ue c^r (CH.) merkte op. dat, als allies bind^riverblaard kon worden, wat van in- J\s op het prijspeil, er geen reden is voorbaat de pi ijzen zelf van 's mi- bindendverklaring uit te schakelen. I verzet der liberale fractie tegen dit niet ojelangrijke wetsontwerp deed bij velen "/vraag opkomen, of minister Colijn een paalde bedoeling heeft gehad, toen hij in idc Kamers den overleden liberalen mi- aster Kal ff, tijdens wiens bewind dit wets- fitwerp nog is ingediend, herdacht als jfmand, roet wien het zoo hijzonder aangc laam was om samen te werken. Minister Kal ff was er blijkbaar niet tegen, want het ivabinet is homogeen. Voorts werd het wetsontwerp verdedigd Hoor de heeren Joekes en Schilthuis (V.D.), Van den Tempel (S.D.) en Schouten (A.R.). De heeren Joekes en Schouten verzetten zich tegen den Wonsrh van mr. Bulgers van Rozenburg, dat het wetsontwerp een tijdelijk karakter zou krijgen. Het was, ver klaarden zij. geen crisiswet. Wel vond mr. Joekes, dat het verhruikershelang nog wat meer beschermd moest worden, door perso nen uit verbruikerskringen advies te laten uitbrengen bij de voorbereiding van de be slissing over al dan niet bindendverklaring. En hij verzocht den minister, te beloven, dat de bindendverklaring niet zou worden gebruikt tot het maken van een gesloten bedrijf, zoodat nieuwe zaken zouden kun nen worden opgericht. Dr. Van den Tempel zeide, dat het gevaar voqr prijsopdrijving juist grooter is bij ongecontroleerde over eenkomsten, dan als de regeering er oog op moet houden om ze bindend of onver bindend to verklaren. Echter achtte de so ciaal-democratische afgevaardigde het ver keerd, dat een hindendverklaring slechts tot, stand kan komen, als de ondernemers erom vragen. Dit staat wel niet in het wets ontwerp, maar de regeering heeft te ken nen gegeven, dat het zal worden opgeno men onder de voorwaarden, welke krach tens een te maken algerneenen maatregel vpn bestuur voor bindendverklaring noodig zullen zijn. Jhr. De Geer echter vond het beter, als in de wet zelve zou komen te staan, dat een initiatief der ondernemers noodig is. De heer Schilthuis merkte oo, dat juist het feit, dat dit initiatief noodig is, een waarborg is, dat de regeering niet licht vaardig en te d'ep in hef economisch leven zal ingrijpen. Jhr. De Geer deed nog een poging om den Vrijheidsbond ertoe te bren gen, toch voor het wefcontwerp te stemmen. Hij merkte op, dat, als een aleemeen be geerde rcgoUng niet tot stand kan komen, omdat enkele hedrijfegenooten ervan af wil len blijven wijken, het taak van den Staat Is om het verzet van die enkelen fe breken ten bate van- het algemeen belang. Minister Stcenberghe heeft een begin met zijn rede gemaakt. EERSTE KAMER Bij de afhandeling van de waterstaaisbe- grooting heeft minister Colijn verklaard, dat de loononderhandelingen den gang van zaken bij héF*werkfonds niet vertragen en dat de regeering over de houding der groote vakorganisaties juist tevreden is. Inzake de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegper soneel wees hij tegenover den heer Moltina- ker op hot verschil tussehen dienst- en rust tijden. De geuite wenschen inzake spoor wegtariefverlaging zal hij onder de aan dacht der spoorwegdirectie brengen. Ver schillende wenschen, bet verkeer betreffen de, worden al onderzocht voor een wijziging van het motor- en rijwielreglement. Een al- gemeene verkeerswet, waarom was ge vraagd, zou de geheele verkeersmaterie niet kunnen regelen, aldus Z.Exc., en vertraging brengen in de verbetering. Een wijziging van de motor- en rijwielwei is bijna gereed. Voor de verbindingen met Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft het Rijk al millioenen uitgege ven. En een betere atwatering van westelijk Noord-Brabant zou 12 i\ 15 inillioen kosten, wat in dezen tijd moeilijk kan. De vertra ging van den sluisbouw bij VVijk-bij-Duur- stede is een gevolg van overleg met het de partement van Defensie, dat op de inun datie moet letten. Het onderzoek inzake de „Üiver" ramp is nog niet afgeloopen en alle rapporten, die ervoor noodig zijn, zijn nog niet samengesteld. De waterstuatsbegrooting is zonder stem ming aangenomen. Bij het onteigeningswetsontwerp voor aanleg van het zijkanaal naar Almelo be sprak de beer Schoemaker de vraag, of er wel billijk wordt gehandeld tegenover Al melo, wat de verbinding met het Twenthe— Rijnkanaal betreft. Hij hoopte, dat het re sultaat van het heropende o\erIeg zal zijn uitvoering der oorspronkelijke plannen. De heeren Kranenburg (V.D.) en Wibaut (S.D.) spraken in derizelfden geest, maar jhr. De Gijselaer (C.H.) waarschuwde tegen wat hij geldverspilling achtte. Minister Colijn zeide, dat de regeering bereid is tot onderhande ling over een tussehen voorstel, maar hij hond zich in niets. De Kamer nam het wetsontwerp aan evenals onteigeningswets ontwerpen voor de Amsterdam—Rijn verbin ding De begrooting van het departement van Koloniën is aangenomen na een staatsrech lelijk debat tussehen de professoren Kra nenburg en Lohman over de verhouding tussehen Nederland en Indié. RADIO-WEERBERICHTEN Met verwijzing naar de in do Nederland- sche Staatscourant van 29 Januari 19:55, no. 20, hekend gemaakte wijziging in de „Regeling Radioweerhcrichtendienst De Bilt", wordt aan belanghebbenden bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Maart a.s. de volgende weerberichten, opgesteld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, door het Persbureau Vaz Dias ten dienste van het algemeen zullen worden herhaald op den zender van den zakelij ken omroep (golflengte pl.m. 1200 meier): 11 uur ochlendweerherie.hl. inhouden de hoogsten en laagsten barometerstand en de verwachting voor het tijdvak van 's avonds 7 uur tot den volgenden avond 7 uur; b. 13 uur buitenlandsch weerovcrzicht, bevattende een beschrijving van de lucht- drukverdecling en de veranderingen, die daarin voorkwamen en verwacht worden, met een opgave vun de voornaamste weers- verschijnselcn in het buitenland, een en an der mede te beschouwen als toelichting tot de bovengenoemde weersverwachting. Door den Ned. Chr. ISouwvak» arbeidersbond aanvaard Onder presidium van den hondsvoorzitter, den lieer H. J. Terwey van Utrecht, heeft Maandag de Ncd. Chr. Bouwarbeidershond een zeer belangrijke vergadering van den bondsraad gebonden. Deze was voorname lijk belegd om een beslissing le nemen over de voorstellen inzake het landelijk collectief contract voor de bouwbedrijven. De voor stellen lokten een zeer uitvoerige discussie uit. De loonsverlaging (sinds 1932 reeds de derde), bedraagt in hoofdklasse-plaatsen-en de eerste loon klasse 3 cent per uur en voor de tweede loonklassc 2 cent per uur. De loonsverlaging vond veel bestrijding en het resultaat der onderhandelingen ondervond minder algemcenc waardeering. Het cen traal bestuur adviseerde ectilei tot aanvaar ding van de voorstellen. Op velerlei gron den werd betoogd noor den voorzitter, dat het behoud der colioclieve overeenkomst, ook nu de Patroonshond voor de Bouwbe drijven er buiten blijft, van overwegend be lang voor de positie der bouwarbeiders moet worden geacht. De bezwaren door een deel der aanwezigen naar voren gebracht, werden weerlegd. Tenslotte werd liet col lectief contract met 30 legen 5 stemmen aanvaard. Na een opwekking, tot trouwe naleving van de af te sluiten collectieve overeenkomst, sloot de voorzitter de verga dering. Men meldt ons uit Unterwasser d.d. 27 Fe bruari: H. M. de Koningin heeft hedenmorgen met M.K.H. Prinses Juliana een lange wan deling in de omgeving gemankt, waarna de heide Koninklijke gasten zich aan de rodel sport wijdden, waarvoor juist een bijzondere gelegenheid heslond in verhand mot het feit, dat vcrsrhe droge sneeuw was gevallen tot eon dikte van 40 c.M Des middags heeft II. M. de Koningin te zamnn met II. K. II. Prinses Juliana op het baleon van het hotel in ligstoelen zonne baden genomen, terwijl de verschillende leden van bet koninklijk gevolg een ski- toer in de omgeving maakten. In Unterwasser zijn thans in totaal onge veer 240 gasten aanwezig. WIJZIGING HUIS ARBEIDSWET De minister van Soo.iato Zaken heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat hij hij den Ifoogen Raad van Arbeid aanhangig heeft gemaakt een voorontwerp tot wijzi ging van de Huisarbeidswet 1933. Het voorontwerp is nedcrgclcgd ter grif fie ter inzage van de leden. Oplichter door de marechaussee te Oss gearresteerd OSS, 27 Februari. Door de Kon. Ma réchaussee uit Uden werden hedenmiddag te Nijmegen drié personen gearresteerd en naar Uden overgebracht. Na verhoord te zijn, werden twee van hen weder in vrij heid gesteld; de derde echter, zekeren F. R. uit Nijmegen, zich uitgevende voor direc teur van cén tooneelgczclschap aldaar, werd in arrest gehouden. Deze wordt er van ver dacht, verschillende winkeliers te Uden te hebben opgelicht. Hij had reeds langen tijd geleden bij genoemde winkeliers medege deeld, dat door zijn tooneelgezelsehap te U'den een uitvoering zou worden gegeven en had, zooals hij zeide, de zaal daarvoor reeds gehuurd. Hij heeft toen. bij déze wiu- kelicrs een aantal cntrcekaarten tegen ge- reduceerden prijs in voorverkoop verkocht, waarvan hij het geld inde Ook zou hij strooibiljetten voor deze uitvoering in Uden uitgeven. De winkeliers hoorden echter niets meer van hem en bij informatie bleek, dat in Uden geen zaal voor een tooneeluit- voering gehuurd was. De gedupeerde winkeliers deden daarop aangifte hij de Marechaussee, welke heden tot arrestatie van genoemden directeur overging. Hij is voorloopig in de Marechaus seekazerne te Uden opgesloten. EEN ONTAARDE ZOON ROTTERDAM, 2G Februari. De recht bank heeft heden een gevangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaren opgelegd aan den 18- iarigen vrachtrijder A. V. uit Haastrecht, gedetineerd, die zich op een ergerlijke wijze 'egen zijn ouders misdragen had. Toen niet voldaan werd aan zijn verlan gen. dot zijn moeder hem geld zou geven, heeft deze jongeman gedreigd de gordijnen van de woonkamer in brand te zullen ste ken. Mij had reeds een aangestreken lucifer bij die gordijnen gehouden, toen hij toch weer van dat plan afzag en zich naar bui ten begaf, na uit de keuken de petroleuin- kan te hebben meegenomen. Met de zich in die kan bevindene petroleum bad hii een hoop papieren besprenkeld, die hii vervol- "ons in bi and bad gestoken. Deze bran dende papieren had hii in de richting van den tegen het huis aangebouwden Schuur geschopt waardoor gevaar voor brand wus ontslaan, indien zijn vader niet biitiids ge komen was om de papieren te dooven. MET ZWAVELZUUR GEGOOID DEN HAAG. De Duitsche dienstbode H. H., die uit minnenijd haar verloofde en een vriendin zwavelzuur in het gelaat wierp is door de rechtbank wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot 2 iaar gevangenisstraf. Het Haagsche gerechtshof legde jaar op en bracht de preventieve hechtenis ge heel in mindering. Groote schade in het inwendige der fabriek TILBURG, 27 Februari. Een felle bin nenbrand beeft hedenavond gewoed hr een der afdeelingen van de lederwaren/f'irick N.V. Simon Hey mans aan de Watenorcn- straat le Tilburg. De brandweer, die spoedig ter plaatse was tastte het vuur, dat reeds door bet dak naar buiten sloeg, niet zes stralen aan en wist uitbreiding te voorkomen. Het gebouw zelf kreeg betrekkelijk weinig schade. Door het vuur en liet water werd echter in het inwendige der fabriek groote schade aange richt. Een aantai machines en een voorraad leder en fournituren werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De oorzaak van den brand moet waarschijnlijk gezocht worden in een defect aan een der machines bij de bewer king van celluloid. Op het moment dat de brand uitbrak, werd in de fabriek gewerkt. Het bedrijf zal waarschijnlijk gewoon doorgang kunnen vinden. Het blusschingswcrk nam geruimen tijd in beslag daar het zeer belemmerd werd door de geweldige rookmassa's die zich ont wikkelden door hot in brand geraken van de celluloid. TWEEMAAL BR ANDGESTICHT. ROTTERDAM. 2G Februari. De 35-jarigo drukker J. de V. gedetineerd, werd heden dcor de rechtbank veroordeeld wegens op zettelijke brandstichting tot een gevange nisstraf van een iaar en vier maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. Verdachte had op twee op elkaar vol gende avonden getracht brand te stichten in zijn drukkerij, door een vlonder, die in de nabijheid lag van de kachel met petro leum te besprenkelen en een groote hoe veelheid papier onder een werkbank in brand te steken. Beide keeren had het brandje zich tot een begin beperkt, den eersten maal, doordat gebrek aan lucht het voortwoeke ren van het vuur voorkwam en den laal- stcn keer. doordat, de brandweer spoedig ter plaatse was. Verdachte was eerst kort le voren voor 5000 tegen brandschade ver zekerd. LEGER DES HEILS TE ARNHEM Het Leger des Heils heeft het oude Hotel des Pays Bas aan de Markt te Arnhem aangekocht, teneinde daar de Toevlucht voor dakloozen met bijbehoorende werk plaatsen te vestigen. De bestaande Toe vlucht aan den Klarendalschcn weg ip reeds lang onvoldoende. Men yoert thans onderhandelingen met het gemeentebestuur over het vestigen van de werkplaatsen. De koop is gesloten onder voorwaarde, dat dc gemeente daartoe toestemming geeft. (Hbld.) Minister verschaft inlichtingen over verschillende voorges nomen wegverbetes ringen Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het verkcersfonds voor 1935 is het volgen de ontleend: De betuiging van diep leedwezen door de Commissie van Rapporteurs uitgespro ken naar aanleiding van het overlijden van den Minister van Waterstaat, wordt door den onderteekenaar van dc memorie (dr. Colijn) in de hoogste mate gewaardeerd. Het is hem een behoefte daarvoor de erken telijkheid der Regeering uit te spreken. Tot zijn leedwezen is dc Minister niet in staat reeds bij deze memorie de inlichtingen te verschaffen inzake coördinatie van het verkeer, waaromtrent was gevraagd. Het buitengewoon gecompliceerde van het vraagstuk noopt ertoe, dat de Regeering zich eerst uitspreke. wanneer alle ziiden van het vraagstuk in beschouwing zijn ge nomen en daaromtrent een beslissing is ge vallen. De Regeering hoopt, intusschen, dat zij binnen niet al te langen tijd in staat zal zijn nopens de beginselen, welke de Re geering zullen leiden bij de uitvoering van plannen met betrekking tot de coördinatie van het verkeer, mcdedeelingcn te doen. De voorstelling, alsof uit niets zou zijn gebleken, welke maatregelen zijn en wor den genomen ter bestrijding van de spoor wegtekorten, schijnt den toets der feiten niet te kunnen doorstaan. Herinnerd wordt aan de uiteenzetting in de memorie von antwoord inzake de Waterstaatsbegrooting 1935 en aan het daar vermelde omtrent in stelling van het verkcersfonds gegeven uit voerig overzicht van maatregelen, in den geest waarvan aanhoudend wordt voort- gearbeid. Tegenover het feit. dat de exploitatie-uit gaven. die over 1921 waren gestegen tot 191 millioen, over 1935 vermoedelijk zullen dalen tot niet meer dan de helft hiervan, ondanks toeneming van het aantal trein- kilometers met omstreeks 30 pet., blijft staan schromcliike daling van ontvangsten. Zoolang, afgezien van andere oorzaken van deze daling, dc crisis blijft voortwoekeren en de internationale goedcrenruil vorder blijft ineenschrompelen, zal de strengste bezuiniging niet kunnen verhoeden, dat zeer aanmerkelijke verlaging van uitgaven telkens weer door daling van ontvangsten lreigt te worden achterhaald. Dit neemt niet weg, dat al het mogelijke moet en ook zal worden gedaan om het tekort tot de kleinste proporties terug te brengen. Wat de ontvangsten der spoorwegen be treft, zij men bovendien bedacht op een blijvend verschil niet elders. Terwijl elders de inkomsten uit goederenvervoer veelal ten minste het dubbele van die uit perso nenvervoer bedragen, wayen de eerste in Ne derland van ouds ten hoogste ongeveer ge lijk aan de tweede. Ontbrak dit. door den waterweg veroorzaakt verschil met andere spoorwegen, dan zouden zelfs thans wel licht overschotten worden verkregen. T ramwegondernemingen In den loop van 1934 zijn vier van dc vijf tramwegondernemingen in Gelderland ver- eenigd onder de leiding van den directeur der Geldersche Tramweg Mij., in verhand waarmede voor Gelderland niet meer op bijzonderen steun behoeft te worden gere kend. De tramwegen in Noord-Brabant wer ken sedert 1 Juli 1934 samen, waardoor be langrijke bezuiniging is verkregen; boven dien wordt in het vervolg de helft van het hii te passen tekort door de provincie ge dragen. Enkele andere ondernemingen hebben zich gereorgnaiseerd of zijn in onderhande ling over samenvoeging met een andere maatschappij. In elk geval is thans de tijd gekomen om te heslissen, op het behoud van welke ondernemingen nriis moet wor den gesteld. Indien er in 1935. dus na een tijdperk van 17 jaren, waarin belangrijke steun verleend is. ondernemingen zijn, die ondanks reorganisatie geen voldoend uit zicht hebben om tot een sluitende exploita tierekening te geraken, moet dit als een bewïis worden aangemerkt, dat zij geen le vensvatbaarheid bezitten en beier kunnen verdwijnen. Een sluitende exploitatiereke ning hebben echter de meocte trarnwegon- dernemin^en; hunne moeilijkheden bestaan voornamelijk daarin, dat zii hunne kani- 'anlslasten niet kunnen voldoen. Het ligt echter niet op den weg van den Staat die lasten over te nemen. Wegenverbefering Met voldoening vernam de Minister, dat vele leden erkentelijk waren voor dc door wijlen minister Kal ff betrachte voortva rendheid in de verbetering van de Rijkswe gen en waardeerden, dat daardoor de werk verruiming wordt bevorderd. De Minister wil gaarne verzekeren, dat het in de be doeling ligt op deze wiize te blijven voort gaan voorzoover de geldmiddelen h,et toe laten. Naar de Minister meent kan de aanleg voor de in de laatste iaren ontworpen nieu we wegen, welke voor doorgaand verkeer *u«=scbon belangrijke centra dienen, verge lijking met dien van de Duitsche wegen, waarop in het voorloopig verslag gedoeld werd. doorstaan. Dat wegens het toenemende luchtver keer eerlang de eischen welke aan de land wegen voor gewoon verkeer worden ge steld. aanmerkelijk zouden kunnen worden verminderd, lijkt den Minister onwaar schijnlijk. In uitvoering zijn thans vanwege het werkfonds 1934 verschillende wegen, tot een totaal bedrag van f 1.G93.86S. Verwacht mag worden, dat binnenkort nog verschil lende werken in werkverruiming ter hand kunnen worden genomen. Tertiaire wegen Het vraagstuk van de verbetering van de tertiaire wegen heeft de aandacht van den Minister. Egn algemeene regeling is in he werking, liet rapport van de ver. „Het Nc- derlandsehe Wegencongres" over deze aan gelegenheid biedt vermoedelijk een goeden grondslag voor'een wettelijke regeling om trent verdeeling van de jaarlijks beschik bare fondsen over de primaire, secundaire en tertiaire wegen. Het aanboren van nieu we geldbronnen ten behoeve van de tertiai re wegen door verhooging van de motor rijtuigenbelasting met 10 pet., schijnt na de laatste wijziging van de Wegenbelasting wet, waarvan de gevolgen nog niet konden blijken, niet geraden. Wel kan worden overwogen voor deze wegenverbetering, evenals dat voor elk nader werk van pro ductief nut geschiedt, de uitvoering te be spoedigen met behulp van door het Werk fonds te verstrekken middelen, mits de beheerder rente, aflossing en onderhoud kan betalen. Met sommige le'den is de minister van oordeel, dat onder de inkomsten van het Verkeersfonds niet kan gerekend worden de opbrengst van belastingen als de benzi nebelasting. welke niet geheven wordt met het doel daaraan een bijzondere bestem ming te geven, maar welke als alcemeene helasiing tot versterking van de Rijksmid delen moet worden aangewend. Evenmin mag woiden gerekend, dat zoolang aan de Rijksbegrooting nog zulke hooge eischen worden gesteld als thans het eeval is, daar aan. naast de in ()e wet op het Verkeers fonds bedoelde uitgaven voor wegenverbe tering. nog bijzondere bedragen voor dit doel kunnen worden ontleend. Eenheid van inzicht omtrent de in ver schillende omstandigheden meest doeltref fende wegverharding bestaat aldus de Minister nog niet. Wegen voor autoverkeer Met aanleg van geheel vrijliggende wegen voor autoverkeer is reeds begonnen. Zoo. is oen'gedeelte van den nieuwen weg Rotter- dagDordrecht, welke in Augustus j.l. voor het verkeer is opengesteld, als vrije autoweg aangelegd en wordt- bij den aan leg van de nieuwe wegen tussehen s-Gra- venhage en Utrecht, van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Sassenheim. en in de Alhlassmvaard met de aan dergelijke wegen te stellen eischen in hooge mate re kening gehouden. Zulks wordt ook overwo gen voor den nieuwen weg ArnhemNij megen. Nu de ervaring met goed aangelegde cn behoorlijk gefundeerde klinkerhestratiig nog slpchis over een korte neriodc strekt, kan niet reeds thans worden vastgesteld, dat deze voor het snelverkeer veel minder geschikt zou zijn dan een bitumineuze ver harding. Do aanleg van den weg van Rotterdam over Gorinchem naar Eist wordt reeds be vorderd door uitvoering van het belangrijk ste gedeelte westelijk van Gorinchem, waar na aanleg van het gedeelte Gorinchem— Waardenburg en vervolgens van het vak WaardenburgEist kan worden ter hand genomen, voor zoover de beschikbare mid delen zulks toelaten. Onmiddellijk verhand lusschen dezen weg cn het gereedkomen van de bruggen te Arnhem en Nijmegen ziet de Minister niet, daar deze bruggen in de eerste en voornaamste plaats dienen voor het verkeer noord-zuid De beslissing, over het tracé van het ge deelte Gorinchem—Eist is nog niet geno men. doch mag zeer spoedig worden ver wacht. Aansluiting van wegen van plaatselijk belang aan de wegen van het Rijkswegen- plan. die als autosnelwegen moeten wordm beschouwd, kan slechts op bepaalde pun ten worden toegelaten. Doch ook voor zoo- veol zoodanige aansluiting kan worden ge doogd. ligt het zeker niet op den weg van het Rijk den aanleg van de wegen, die dorpen met de snclve.rkeers wegen in ver binding moeten brengen, ten laste van het Verkcersfonds te doen uitvoeren. Nu met den bouw van een brug bij Moer dijk is begonnen, waardoor is komen vast te staan, dat een westelijke verbinding voor doorgaand verkeer tussehen het centrum en het Zuiden zal loopen over Rotterdam, Dordrecht en Moerdijk naar Noord-Braba it, acht de Minister het geraden af te wachten welken invloed de openstelling van dezo verbinding op het verkeer zal hebben, al vorens verbetering te overwegen van de verbinding van Rotterdam over Numans- dorp naar Noord-Brabant, waarmede vor ming van een tweeden voor het doorgaand verkeer belangrijken verbindingsweg zou worden beoogd. Bouw van bruggen De Minister kan niet instemmen met ie meening. dat bij den bouw van bruggen nir.i voldoende rekening zou worden gehou den met het landschapsschoon. Dat de brug hii Deventer met het oog ot\ de verbinding met Twente en Dui.tschland zou moeten vooratgaan aan die te Does- lnu e. kan niet worden toegegeven: voor die verbinding toch is het van weinig betcekc- nis. welke dezer bruggen bet eerst gebouwd zal worden. Met vele leden is de Minister van oordeel dat, vertraging in lief tempo van den brug- genhouw ongewenscht is. Wat dc oeververbindingen in en ooste lijk van Rotterdam, betreft, overweegt de Minister, of het mogelijk is in de naaste toekomst met een oeververbinding in Rot terdam ten dienste van bet plaatselijke en doorgaande verkeer tc volstaan. Wanneer verdere ontwikkeling van het verkeer daar toe noont. kan dan in lnlere inrpn tot het maken van een tweede oeververbinding worden besloten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3