PRIJSVERLAGING! DAGBLAD 15 CENT PER WEEK F.1.95 PER KWARTAAL HET DAGBLAD GRATIS AMERSFOORTSCH FEUILLETON Biimeelaitid BUSONDERNEMERS VEROORDEELD ICunrwn wij ZOMERPOSTZEGELS Steun aan orkesten Met ingang van Maandag 4 Maart Met gratis Ongevallen-verzekering Met ingang van Maandag 1 April WIE ZICH THANS OPGEEFT VOOR EEN KWARTAAL-ABONNEMENT ONTVANGT GEDURENDE DE MAAND MAAR1 LEIDSCH DAGBLAD 75 JAAR BRILLEN, GOED, DEGELIJK EN BILLIJK A. VAN DE WEG, Sinds 1896, Langestr. 23, Tel. 217 OVERSTE SAXON HAAGSCHE SLAGERIJ Wegens het onderhouden van diensten zonder vers gunning 'b-GRAVENHAGE, 28 Februari. Dö kan tonrechter, mr. Van Haoften, heeft heden ochtend vonnis gewezen in de vijf zaken te gen ondernemers van uutoreizen, welke za ken op 14 dezer hebben gediend. Aan leder dezer verdachten was ten laste gelegd, dat zij zonder vergunning een autobusdienst tusschen Den Haag en Amsterdam v.v. heb ben in werking gehouden. De behandeling van de eerste zaak, die van den garagehouder N. Sommeling werd tot heden uitgesteld, daar verd. en diens raadsman, mr. Duys, verklaarden, dat voor precies ditzelfde feit verd. reeds door den Amsterdamschen kantonrechter was veroor deeld tot een boete van 15. Mr. Van Haef- ten hoeft onderzocht, ol deze veroordeeling inderdaad hetzelfde feit betrof, hetgeen niet juist bleek te zijn. Conform den eisch van het O.Mwaargeno men door mr. Langömeyer, heeft mr. Van Haeften den heer Sommeling veroordeeld tot 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Tegen den bestuurder van liet reisbureau „Novar", den heer L. J. D van der B. had het O.M. terzake van hetzelfde feit een boete van 250 subs. 100 dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter heeft een boete van 100 subs. 50 dagen hechtenis opgelegd. De heer M. J. uit Amsterdam is conform den eisch van mr. l.angcrnoyer veroordeeld tot een boete van 40 subs. 20 dagen hechte nis. De directeur van het N.V. Reis- en Passa- geburoau „Europa Trips", do heel A. P. heeft een boete gekregen van 25 subs. 10 dagen hechtenis. De eisch luidde 50 subs. 20 da gen hechtenis. Tenslotte kreeg de verdachte Y. R., direc teur van het „Reisbureau Rienstra", conform den eisch, een boete van 25 subs. 10 da gen hechtenis. w* De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. NVijnfeldt, nam heden conclusie inzake in bosiagneming van autobussen, die gebruikt worden om een onwettlgen dienst te onderhouden. De eigenaar, wiens bus in beslag genomen was, bracht de zaak in kort geding voor den president van de rechtbank to Den Haag. die het optreden van den staat ongeoorloofd achtte en de bus vrijgaf. In hooger beroep heeft het ge rechtshof op andere gronden een arrest ge wezen in denzelfden geest. Mr. Wijnfeldt meende, dat van in beslag neming hier niet mag worden gesproken, omdat de eige naar haar bus kon terugkrijgen na beloofd te hebben haar niet meer te zullen gebrui ken voor onwettigen dienst. Het optreden van den staat acht de ad vocaat-generaal volkomen gewettigd, in dien althans vaststaat, dat hier sprake is van een onwettigen dienst. Het Hof heeft hierover geen beslissing genomen, weshal ve mr. Wijnfeldt concludeert tot vernieti ging van het arrest en terugverwijzing van de zaak naar het hof. De Ilooge Raad zal arrest wijzen op IS April. CUETABRISCEN CALVÊ-DEia VRAAGT OHS GRATIS VISBOEKJE WEEKEND WEERKANSEN Do reeks van diepe stormdepressie, die elkaar gedurende eenigen tijd over West- Europa opvolgden, bracht Woensdag van de afgcloopen week nog een zeer krachtig stormveld, waarin de sterkste winden wel over de Britscho Eilanden en het Engelsche Kanaal voorkwamen, maar dat zich Oost waarts niet verder uitstrekte dan het Wes telijk gedeelte van de Noordzee. Hierdoor kwam tenminste in ons land een einde aan het. .stormachtige weer. Schijnbaar was hiermede teiens een einde gekomen aan den zeer actieven weerstoestand over West- Europa. In werkelijkheid was dit niet het geval. Intusschen werd de Woensdag j.l. over West-Europa verschenen diepe depressie stationair on begon Donderdag op te los sen waarbij echter een uitlooper zich over Frankrijk ontwikkelde Dientengevolge bleef de wind in onze omgeving Zuidelijk. Deze ontwikkeling van den algemeenen weerstoestand week belangrijk af van de meest voorkomende, zoodat de verdere ont wikkeling uit den aard der zaak vrij on zeker is geworden. Zoolang de genoemde depressie statianair blijft en in oplossing zal liet weer vrij rustig zijn en overeenkom stig den tijd van het jaar nu en dan iets lente-achtigs kunnen krijgen, maar dit. zal waarschijnlijk van korten duur zijn. Reeds naders weer een nieuwe dicne depressie o den Atlantischen Oceaan, die waarsch'ir lijk niet later dan Zaterdagmorgen haar invloed tot of over ons land zal hebben uit gebreid. De wind zal dus onder aanwakke ring naar het Zuiden en Zuidwesten door- loopen en het. weer zall daarbij waarschijn lijk vrij zacht en regenachtig worden. Of de nieuwe depressie aan het einde der week stormweer zal brengen is voorals nog onzeker, doch niet onwaarschijnlijk. De algemeen over den Atlantischen Oceaan en West-Europa heerschendc zeer actieve weerstoestand schijnt zich nog eenigen tijd te zullen doen gelden, zoodaMiet betrekke lijk rustige weer van gisteren en eergiste ren slechts als een tijdelijke en min of meer plaatselijke onderbreking van liet stormweer moet worden beschouwd. Onder deze omstandigheden zullen de in het voorjaar vaak voorkomende koude Noordelijke winden voorloopig uitblijven. Hot algemeen karakter van het weer zal aan het einde der week en Zondag dat van zoogenaamd Westenwind-weer behouden. (Nadruk verboden). BOTSING OP OVERWEG KETEL, 2S Febr. Hedenochtend te half 12 heeft op den beruchten spoorwegover weg bij Ketel een ernstig ongeval plaats gehad. Een trein uit Schiedam, bestemd voor Maassluis kwam op genoemden over weg In botsing met een vrachtauto van de fa. vve<;l. Koot uit Rotterdam. De auto werd in tweeën gespleten, liet achterste gedeelte bleef 10 M. van den overweg af liggen, ter wijl het voorste gedeelte 150 M. werd mee gesleurd. Daar vond men den bestuurder, den 42-jarigen J. C. de Bruin uit Rotterdam. Dczo werd zeer ernstig gewond en is in hopcloozen toestand naar het ziekenhuis te Schiedam overgebracht. Een wielrijder, die bij den overweg op den trein stond te wachten werd tengevolge van de botsing meegc-leurd en liep lichte verwondingen op. Ook hij is ter observatie naar het zie kenhuis to Schiedam overgebracht. Dr. Sauer uit Ketel verleende de eerste hulp. DE BEGRAFENIS VAN STAATSRAAD IDENBURG Naar wij vernemen zal de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot \an den he denochtend overleden minister van staat, staatsraad A. W. F. ïdenburg plaats hebben Maandag a.s. op de algernecne begraafplaats. Vertrek van het woonhuis aan de Cremer- weg om half 12. ITet. is de wensch van den thans overledene dat er geen toespraken zul len worden gehouden. Voor cultureele cn sociale doeleinden De Regeering heeft besloten gedurende de a.s. zomermaanden Juni, Juli, Augustus en September postzegels met toeslag uit te geven, onder den naam van „Zomcrpost- zegels", waarvan de extra opbrengst zal dienen voor cultureele en sociale, doelein den. In dit eerste jaar zal de helft bestemd zijn voor de 7 door de Regeering gesubsi dieerde orkesten, te weten: het Concertgebouworkest te Amsterdam; het Residentie orkest te 's-Gravenhage; het U.S.O., het Utrechtsch Stedelijk Orkest te Utrecht; de Arnhernsche Orkestvereeniging; de Haarlemsche Orkestvereeniging (de H.O.Y. te Haarlem; N.V. de Groninger Orkestvereeniging, en het Stedelijk Orkest te Maastricht, de andere helft voor de Vereeniging Arbeid voor Onvolwaarcligen (A.V.O.), om te beste den voor het exploitceren van bestaande en het oprichten van nieuvyc werkplaatsen voor (lie arbeiders, die als gevolg van gees telijke of lichamelijke gebreken in het vrije bedrijf geen plaats kunnen vinden. De organisatie, van dezen postzegelver- koop is in handen gesteld van het „Comité voor de Zomerpostzegcls" (voor cultureele en sociale doeleinden) en heeft haar secre tariaat gevestigd te Amsterdam, Tessel- schadestraat 9, tel. 84549. Als gedelegeerden van dit Comité zijn aangewezen de heeren J. A. Josephus Jitta, voorzitter van do Nederlandsche Vereeni ging „Concertgebouwvrienden", optredende voor de bovengenoemde orkesten cn NV. F. Jetiger, secretaris-penningmeester der Nederlandsche Vereeniging „A. V. O." Het denkbeeld om de postzegelopbrengst te bestemmen voor zulke uiteenloopende doeleinden achten wij zeer gelukkig; de nood der tijden brengt zoowel de cultureele als do socialo belangen der bevolking in gevaar cn het is dus een toeken van dicn- zclfdon tijd. dat voor beide belangen teza men en gelijkelijk een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid van hen, die niet deze volksbelangen sympathiseeren. Do verwachting is dan ook. dat deze postzegel- verkoop zal en moet slagen, mits allen, die daarvoor ook maar ecnigszins gevoelen, medewerken Een landelijke commissie van aanbeve ling is reeds gevormd, plaatselijk en ge westelijk zullen eere-comité's in het leven worden geroepen en werk-comité's zullen aan den arbeid gaan. Maar dc eigenaardige vorm van deze actie maakt het noodig, dat duizenden mannen en vrouwen zich be schikbaar houden en zich bereid verklaren hun iiid en werkkracht in dienst te stellen van dit zoo sympathieke doel. Straks zal daarvoor plaatselijk ögn gewestelijk een he- roep worden gedaan op allerlei vereeniein- gen en organisaties, waarin het actieve deel onzer bevolking zich groepeert, wijdver takte, cn over het gehcelc land verspreide cultureele, sociale en hygiënische organi saties, vereenigingen van muziek- en an dere kunstliefhebbers, verder vrouwonvör- eenigingen. jeugd- en vakbeweging, enz. De postzegels, dio door de Fa. Joh. En schedé te Haarlem gegraveerd wórden, zul len de beeltenissen dragen van H. D. Guvot, grondlegger van het doofstommenonderwijs in Nederland {VA cenO; Alphons Dienen- broek, toonkunstenaar (5 cent1); prof. F. C. Donders, de heiende hoogleeraar in de oog heelkunde te Utrecht. (0 conti en J. Pzn. Sweelinck. toonkunstenaar (lSVs cent). INBRAAK TE EINDHOVEN EINDHOVEN, 2S Fobr. In den afgeloopcn nacht is door verbreking van een der óta- lagcruitcn ingebroken bij den horlogema ker C. A. M. van Stralen aan den Bosch- dijk 1Gb alhier, die een zaak drijft in 2de hands gouden artikelen. Do eigenaar werd door het geluid van brekend glas gewekt en haastte zich in nachtgewaad naar he neden. waar hij nog juist op tijd kwam om de dief te zien wegloopen. Dc hologcmaker maakte alarm, doch slaagde er niet in den dief te achterhalen. Hij had 4 gouden rin gen henevens een 30-1 al verchroomde gou den dames- en heerenhorloges uit de éta lage te bemachtigen. De politie speurt thans ijverig naar don inbreker, wiens signale ment bekend is. Het jubileum zal op feeste* lijke wijze worden gevierd LEIDEN, 27 Februari 1035. Den lsten Maart bestaat het Leidsch Dagblad te Lei den 75 jaar. Het blad werd in 1860 opgericht dooi wijlen den heer A. NV. Sijthoff die te vens oprichter was van de boekdrukke rij A. NV. Sijthoff aan de Doezastraat te Lei den welke later is omgezet in de N.V. A. NV. Sijt hoff's Uitgeversmaatschappij. Hier werd dc eerste dccennien ook het Leidsch Dagblad gedrukt en uitgegeven. In 1S82 gaf de heer A. NV. Sijthoff de leiding van het Leidsch Dagblad over aan zijn jong stra zoon. dén heer G. Henry Sijthoff. Deze liet voor het Leidsch Dagblad een af zonderlijk gebouw oprichten aan het Noord- eindsplein welk gebouw is opgetrokken naar een ontwerp van den hekenden archi tect Dudok. Onder zijn leiding is de oplaag van het Leidsch Dagblad belangrijk uitge breid. In Mei 1017 is de heer G. H. Sijthoff over leden. In zijn plaats werd toen directeur de heer J. NV. Honny die nog steeds als zooda nig werkzaam is. l)cn len Maart zal dit 75-jarig bestaan door commissarissen, directie, redactie en hei an dere personeel op conigszins feestelijke wij ze worden gevierd, hetgeen zal gepaard gaan met de aanbieding van een huldeblijk. Zaterdag van 3—5 uur des middags zullen Commissarissen in het gebouw aan het Noordeindsplein receptie houden. MOTORRIJDER OM HET LEVEN GEKOMEN 's-GRAVENHAGE. 2S Febr. Ilcdenna- middag eVen na half vijf heeft op den Ver lengden Raarnweg, ter hoogte van de NVittte brug een ernstige botsing plaats gehad tuS- schen een vrachtauto en een motorrijwiel, waarvan de bestuur van laatstgenoemd voertuig de 18-jarige J. G. B„ wonende aan de Konijnenlaan te NVasscnaar, het slacht offer is geworden. Deze zou namelijk den bestuurder van de vrachtauto zekeren M. geen voorrang hebben verleend, tengcolgc waarvan hij met groote vaart tegen deze auto opbotste. Do gevolgen werden den jongeman noodlottig. Hij bekwam een ern stige schedelfractuur, een groote wonde aan het rechter oog, terwijl het rechter been on drie plaatsen gebroken was. In zorgwekkenden toestand werd de jonge man door den G. D. naar het Gemeente ziekenhuis aan don Zuid wal vervoerd, al waar hii eenige uren later aan de bekomen verwondingen is bezweken. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. HANDEL MET ITALIË 's-GRAVENHAGE. Alvorens goederen van welken aard ook waar Italië te verzen den of over de levering contracten af te sluiten, wordt, in verband met de bij de creet van 18 Februari j.l. afgekondigde re glementeering vrijwel den geheelcn invoer \an Italië, alle exporteurs aangeraden de grootste voorzichtigheid te. betrachten en zich tèvorcn nauwkeurig op do hoogte te stellen van de voorwaarden w.o. invoer mo gelijk is. GEEN speciale aanbieding GEEN leclameserle. Doch sleeds onro PRIMA. KWALITEIT legen onoe bekende billijke prijzen. Verveling is een kwaad, dat altijd door een sleep van allerlei kwaad gevolgd wordt. Socrates. door G. P. BAKKER Hij hoorde het zachte suizen van den wind, ale speelde door de varens aan deti rivieroever en hot regelmatig gekabbci der golven tegen dc jol. Hij moest vechten tegen den slaap, sloop naar de brug, lepde zijn oor te luisteren, maar geen enkel geluid drong tot hem door. Hij vroeg zich af: Zal ik naar binnen gaan? Misschien heeft NVillem mij noodig Doch hij had te veel eerbied voor zijn vriend om ongehoorzaam te zijn aan diens bèvfel: Volg imj onder geen voorwendsel. Hij had nu zeker meer dan een uur ge wacht en ofschoon hij op den weg vele ge daanten had zien voorhij gaan, was cr nie mand, die het pad naar den bouwval van Sor.nonfeld iuslccg en dat stelde hom ge nist. Met die vrouw zou de ovcr3tc het zelf wel kunnèn klaarspelen. Enkele ruiters reden over den weg. Hij hoorde liet getrappel der paarden. Een ka ros, omgeven door bedienden te paard en verlicht door flambouwen trok zijn aan dacht. Geheimzinnige gestalten, dio meer schenen te sluipen dan te loonen, gingen voorhij. Een enkele onheilspellende vrou wengestalte. die links en rechts loerde, als of ze een slachtoffer zocht. Maar niemand slóeg dén weg in naar de ridderhofstede. Een tijdlang hoorde hij niemand, daarna klonken weer voetstappen op den weg. Hij zag een man aankomen in een langen rui- tennantel. Edzke narn hem nauwkeurig op. In liet maanlicht herkende hij slimme Ka rei. „Dus ïocli verraad", dacht Edzke. „NVeldra zullen de anderen volgen om Willem te overrompelen". Hij sloop door het struik gewas dichterbij. Zou hij dadelijk ingrijpen, slimme Karei kortjan in de borst stoolen. NVeer hoorde hij iemand komen. Hij keek den weg af. Hij zag een vrouw. De kuras sier liep haar tegemoet. Ze kwamen aan de plaats waar Edzke zal. IIij hoorde Karei zeggen „Ik ben zoo blij dat je gekomen bent, Trees je'!, „Jj weet, dat ik van jc houd. Vijf jaar is er gren ander man in mijn leven ge weest. Ik heb nooit, een ander lief gehad. Mijn jeugd gaat heen. Ik moet toch eens trouwen. Ik wil niet mijn gcheelc leven in dio herberg blijven. En jij een ruiter, die Zingt: F.en ander lief in elke stad In elke plaats een andrc schat trouwt mij toch nooit". „Maar ik hou toch zooveel van jc", ant woordde Karei. Toen klonk het geluid van zoenen. Edzke kroop terug naar zijn oude schuilplaats. „Vervloekte wijven", mompelde Edzke. „Altijd en altijd liefde en ik hou van jou. De flinkste kerels brengen ze don kop op hol". Hij stak een nieuwe pijn op, bekommerde zich niet meer om die heide nienschen. Iïöt duurde een gehcelen tijd voor hij ze hoorde weggaan. Iiij wachtte en wachtte. Zijn ongeduld en zijn angst werden grooter. Zou NVillern nooit terugkomen? Hij stond achter den boom te snieden, maar geen enkel wezen ver toonde zich. I)e maan wierp haar bleek glanzend licht over boomeii en velden. Do bouwvallen der ridderhofstede lagen voor hem als een geheimzinnig reusachtig sprookjeskasteel. Langzaam zeilde de groote matlichtende bol door de lucht. Do hemel werd ijler. Het cerste morgen rood werd zichtbaar. Er gebeurde niets. Edz ke stond gereed bij de eerste gelegenheid in te grijpen, maar geen rnensch kwam, geen incnsch ging over de brug. Zijn zenuwen waren tot. het uiterste ge spannen. Hij wist, cr moost iets geschieden. De hemel in liet oosten vertoonde reeds zijn prachtig kleurenspel, gloeide in puiper- rood, oranje, groen cn violet,, robijn, sma ragd cn opaal. Toen steeg de zon boven de kimme. De gansche zomerweelde van een znnnigen Junidag lug in de heerlijke lucht. Maar de schipper sloeg er geen acht op. Eensklaps werd zijn aandacht getrokken door oen groot en schooier, die met een mars. op den rug niet lange schreden haastig over de brug kwam en den weg opliep» De overste vermomd Maar de loop is anders en hij lijkt mij kleiner. Nu ga ik kijken dacht hij. NVillem mag zoo boos worden als een .stier. Ik houd het niet langer uit Juist wilde hij uit de struiken te voorschijn komen, toen hij een slanke bedelares zag. Waarachtig, ze gaan er samen als een paar schooiers van door. Altijd dio ver vloekte wijven. Zij is het die dame, geen twijfel aan. Even groot en even slank. Na tuurlijk ziet ze er in die vodden niet zoo sierlijk uit. NVut zouden ze van plan zijn? Wat kon rnij dat ook schelen? Het is toch altijd „Ik hou van jou". Zou het de prinses zijn uit Berlijn Nèeri, dat is al le gek, een prinses ln vodden. Iïoevcn van paarden daverden over dén weg. Hij zag het ceel en liet staal dat schil torde in de zon als zilver. Keizerlijke kuras- «ïftrs. juist te laat heeren mompelde Edzke. De bedelares bleef staan, wachtte. .Toen de troep voorbij was, schreeuwden- 2e iets tegen den aanvoerder en verdween vlug in het kreupelhout. De cavalcade hield vlak bij Edzke halt. Roerloos stond hij achter zijn boom te luis teren. Eenige ruiters bleven met de paarden buiten staan. De anderen gingen naar birt- nén. Nu kon ik eigenlijk wel verdwijnen dacht hij. Toch won zijn nieuwsgierigheid het. Wie weet wat er nog te voorschijn zou komen. Hij bleef weer wachten, wilde de ontknooping zien. Daar kwamen de kurassiers terug en tusschen twee van hen zag Edzke zijn vriend NVillem de brug overkomen. Hij waó niet geboeid, vrij en frank liep hij naast hen. Mc. groote belangstelling keèk Edzke toe. Hij zag den aanvoerder met NVillem spre ken, dcze.een paard uitzoeken en op het be vel van den wachtmeester even als de an deren als een vrij man op het paard sprin gen en wegdravcn in de richting van Halle. Nu knapt mij de tros, zei Edzke. Daar begrijp is niets van, dan kan hij toch die schooier niet geweest zijn. In élk geval kun ik nu gerust naar boórd gaan. Hij wacht.e tot dè cavalcade uit het gezicht was, drong door bet struigevvas, stapte in de jol en liet zich door den stroom naar het schip drij ven. Aan boord wachtte zijn vader vol onge duld. Hij gaf hem de hand en sprak: „Kom mee naar de kajuit. Ik bij blij dat je heel huids terug bent". Daar zat de meester als visscher gekleed. „Ik ben hier gekomen om met den overste een bespreking te houden", zei hij. „Dan zult u naar Halle moeten gaan", antwoordde Edzke. „Naar Halle?" „Ja, hij is vanmorgen met oen groep kei zerlijke kurassiers in de richting van Halte weggereden. Neen. heb maar geen zorg. Hij was niet gevangen". „Daar begrijp ik niets van", meende de meester. „Ik evenmin", zei de schipper. „En ik het allerminste", antwoordde Edz ke. „Het beste zal zijn", oordeelde schipper De Vries, „dat je ons nauwkeurig alles ver telt wat er is voorgevallen". „Vooruit dan maar", sprak de zoon, „Of schoon ik u wel vertellen kan dat ik Slaap heb". Hij vertelde zijn wederwaardigheden. Vol spanning luisterden de beide anderen, maar aan het eind kon geen vun tweeën, een oplossing vinden. „Wat hu?" vroeg Edzke. De oude besloot: „NVe hijschen de zeilen en zakken do Elbe af, ankeren zóó dicht mógelijk hij Rudolf's herberg. De overste zal wel een goedé roden gehad hebben dat hij mee gegaan is. Maar jij moet zoodra we aangekomen zijn naar Rudolf gaan, zóoals de overste je opgedra gen heeft, en hem de goheele geschiedenis vertellen". ,'.Ik ga met je mee", zei de meester. „I11 orde", antwoordde de jonge zeeman. „Maar geef me alsjeblieft eerst een oor lam. vader". Hij dronk het glas in een teug uit. (Wordt vervo'gd). Veer de Stamppot of Hutspot: KLUIVEN. ROOKWORST. KLAPSTUK, CASSELER RIB of GEROOKTE RIB, LICHT GEZOUTEN MAGER SPEK. GEROOKT MAGER SPEK, KALFSKRAB- SETJES SCHENKEL met of zonder been onz» Pr. E. J. VAN OMMEN, Tel. 19. ARNH.STRAAT 11

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4