Griekenland nog steeds in opstand VERSTERKING DER DEFENSIE RINTELEN OPNIEUW VERHOORD GEVECHTEN BIJ SALONIKI Regeeringsultimatum Engeland verdedigt zijn politiek Moeilijke weg der ontwapening Verdediger wascht hem schoon Zelfmoordpoging geloochend De leiding der opstandelin» gen steunt op de vloot Over den toestand in Griekenland werd van officieele zijde het volgende bericht ge publiceerd: De pogingen der opstandelingen, hun re- volufionnaire. beweging volgens een voor bereid plan uit te breiden tot de Noorde lijke provincies, zijn mislukt. De geheime agenlen, dig naar Noord-Griekenland wa ren gezonden, hebben geen gunstig terrein gevonden voor de verwezenlijking van hun plannen. Een onbevooroordeeld onderzoek Van de algemocne situatie doet verwachten, dat de. revolutionnaire beweging volledig én snel*zal wórden onderdrukt. Uit een-van Kreta verzonden radiogram blijk!, dat de opstandelingen aldaar zich er op voorbereiden tc vluchten, in de hoop Rhodos te kunnen bereiken. De Grieksche bombardementsvliegtuigen, die Maandagavond te Athene teruggekeerd zijn, melden, dat zij opnieuw zware bom men op den kruiser Averoff hebben gewor pen. Aan boord van den oorlogsbodem is brand uitgebroken, terwijl ook onder de be manning slachtoffers zouden zijn gevallen. Volgens Reuter werd door twee hommen, elk van 112 K.G., de achtersteven getroffen. De hommen, zoo wordt er aan toegevoegd, werden geworpen met het doel den kruiser te ontredderen, niet om hem tot zinken te brengen. De strijd aan de rivier Strymon zou in liet voordeel der regeeringstroepon zijn ge ëindigd, die gevangenen zouden hebben ge maakt. De stemming onder de regeerings- troepen wordt uitstekend genoemd. Havas zou uit betrouwbare bron een be vestiging hebben gekregen van het bericht, dat generaal Piastiras Frankrijk zou heb ben verlaten om zich via Italië naar Grie kenland te begeven. Op het vliegveld van Crovdon zijn berich ten ontvangen, volgens welke de Grieksche regcering zou hebben geweigerd vliegtuigen der Imperial Airways verlof to geven op Kreta te landen, in verband hiermede moesten maatregelen worden genomen om de diensten op Australië cn Kaapstad via Castle Rosso te doen plaats vinden. Te Athene mogen de vliegtuigen dalen op de daar gebruikelijke wijze. Krachtige actie tegen de rebellen Uit Athene wordt blijkens een Reuterte- Jegrarn gemeld: De regeering maakt zich gereed om haar gehecler luchU cn vlootmacht legen de re bellen van Kreta te doen optreden, indien dezen zich niet on\oorwaardelijk overge ven. De vliegtuigen hebbón de oorlogssche pen der rebellen reeds herhaaldelijk ge bombardeerd en twee torpedojagers zijn naar Kreta vertrokken. Het huis van Yeni- zclos zou door bommen zijn vernield. De gouverneur-generaal cn de oud-gouverneur van Kreta zouden zijn gedood. Volgens 'net blad Tvpos zouden 25 leden der bemanning van den kruiser Averoff zijn gefusilleerd en hun lijken over boord geworpen, omdat zii den opstand zouden hebben willen doen beëindigen. Hetzelfde blad meldt uit Milos, dat een oorlogsschip der rebellen tusschen dit eiland cn Kreta in brand staat. Van daag beginnen do krijgsraden te Athene hun zittingen en zullen talrijke personen terecht «daan. die verdacht worden -van medeplichtigheid aan den opstand. Van den ochtend tot den avond verschij nen bijna om het half uur extra uitgaven van de bladen, die door de krantenjongens met luider stem worden gecolporteerd. De ze extra-edities vinden bij het publiek steeds grif aftrek. In bet algemeen schijnt te Athene de stemming tegen den opstand te zijn gericht, 's Nachts is er, met uitzon dering van de dienstauto's der diplomaten, in het geheel geen autoverkeer. De burgers mogen zich na 11 uur *s avonds niet meer op straat vertoonen. De voorsteden van Athene ziin 's avonds volkomen van dc binnenstad geisoleerd. Ondanks de ernstige •gebeurtenissen wordt het proces tegen de gearresteerden in verhand met den aan slag op Venizelos voortgezet. Volgens een te Parijs ontvangen bericht Ui* Sofia zou generaal Piastiras onder den pftnm Stfvas. met behulp van een hem oo 25 Jan. j.l. door den Griekscben consul tc Nice uitgereikt naspoort, te Sofia en te ITea- cova in Noord-Bnlgariiëhebben vertoefd, waar hii besprekingen zon hebben geb^d met Griek«=rbe kooplieden, die vermoedelijk in werkelijkheid Grieksche officie*-en zou den ziin Gedraal Plasties zou d»n over Zuid-Bnlgarijë weer naar Frank rijk ziin teruggekeerd. Het Journal verneemt uit Athene, dat De minister van oorlog Kondylis werd door de regeering-Tsaldaris tot opper bevelhebber van het leger benoemd, teneinde de rebellie in Griekenland te onderdrukken. volgens officieuze inlichtingen de vice-pre fect van Kreia, Legouros en de oud-prefect Mniniarakjs op bevel van Venizelos zouden zijn gefusilleerd. De kruiser Helli zou ter beschikking staan van Venizelos, indien de opstand zou mislukken, teneinde naar do Dodekanesos of Egvpte te kunnen vluch ten. Venizelos zou ccn groot plan de cam pagne voorbereiden, o.a. een aanval op Athene en de kust 'van dc Middellandse:- Zee, en landing van troepen van Kreta uit. In de omgeving van den Griekscben mi nister-president, aldus wordt d.d. heden uit Athene geseind, toont men zich ten opzich te van den toestand zeer optimistisch en verzekert men, dat in don loop van van daag of hoogstens morgen de orde in Grier kenland volkomen hersteld zal zijn. Drie torpedojagers zijn van Kreta uitge- loopen om met steun van de vliegtuigen der regeeringslroepen tegen de muitende oor logsschepen te opcreeren. De door de regee ring afgekondigde - staat van beleg grijpt diep in het leven te Athene in. Overdag hcerscht in de straten een druk verkeer. Alle winkels zijn geopend en het voetgan gersverkeer is opmerkelijk druk, aangezien automobielen en taxi's een bizondere ver gunning moeten hebben orn zich op straat te mogen vertoonen. De politic oefent daar op een strenge contróle. Reuter seint uit Saloniki: Thracië en het gebied van Saloniki zijn kalm. Alleen dc garnizoenen Serres, Dra ma en Kavnlla muilen nog. De regecrings- troepen treden strong op. Zij beschikken over zware artillerie, cavalerie, vliegtuigen en tanks. Te Saloniki zijn gisteren 150 personen gearresteerd, verdacht van medeplichtig heid aan den opstand. De Bulgaarsche militaire autoriteiten hebben maatregelen genomen om te belet ten, dat Grieksche opstandelingen de gren zen overschrijden. Strijd met de opstandelingen Nabij de Strumabnig hebben de eerste gevechten plaats gehad tusschen de icgce- ringstroepen, die hij Saloniki zijn gecon centreerd en de opstandelingen onder he vel van generaal Camenos. De opstande'in- gen zijn teruggetrokken. De minister van oorlog heeft hun 24 uur gegeven om zich over te geven. Maken zij hiervan geen ge bruik, dan wordt de aanval hernieuwd. Generaal Kondylis heeft aan de pers mede- gedee'd. dat de regcering er niet aan denkt een dictatuur in te stellen. De" opstand zal met alle ten dienste slaande middelen wor den onderdrukt en zoodra de rust is her- ste'd, zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. ATHENE, 5 Maart. Nabij de Struma- brug hebben dc eerste gevechten plaats ge had tusschen de regeeringstroepen, die bij Saloniki zijn geconcentreerd, en de opstan delingen onder bevel van generaal Came nos. De opstandelingen zijn teruggetrokken. Dc rnnistcr van Oorlog heeft hun 2i uur ge geven om zich over te geven. Maken zij hiervan geen gebruik, dan wordt dc aanval hernieuwd. Vliegtuigen hebben hedenmorgen boven de troepen der opstandelingen vlugschriften uitgestrooid met een boodschap van den mi nister van oorlog Kondylis, waarin deze den soldaten mededeelt, dat hij weet, dat zij door een handvol opstandige officieren ver leid zijn, die hun de waarheid hebben ver zwegen. Ik geef u, aldus gaat hij voort, 21 uur bedenktijd. Na afloop van dezen termijn zullen wij zonder eenig pardon tegen het le ger der opstandelingen de aaneengesloten strijdkrachten te land en in de lucht doen oprukken. Verscherping van den strijd BOEDAPEST. 5 Maart (V.D.). Dc toe stand in Griekenland wordt in Athecnsche krïngon alhier nog steeds als verward en ge vaarlijk beoordeeld. De strijd tusschen de regeering en dè opstandelingen gaat, vol gens alhier ontvangen berichten, in ver scherpt én omvang voort. De krijgsraad heeft vandaag vijf nieuwe lirhtingcn opgeroepen. De regecring heeft bij decreet het vermogen van Venizelos en zijn aanhangers in beslag genomen. De Atheensche berichten in de bladen ge ven den indruk, weer, dat weliswaar op het vaste land de toestand voor de regcering gunstig is, doch dat de eilanden zich vol komen in handen van de opstandelingen bevinden. Voorts melden deze berichten, dat Venize los een revolutionnaire centrale executieve, bestaande uit drie leden, heeft gevormd, welke dictatoriale maatregelen heeft geno men. De Centrale Executieve is verder voor nemens een gedwongen leening op te ne men. In Saloniki zouden dc opstandelingen na een hevig en bloedig gevecht teruggeslagen zijn. De leiding der opstandelingen steunt hoofdzakelijk op de vloot, die volkomen in haar handen is. Op den kruiser Averoff zou den 25 matrozen zich tegen de revolutie hebben uitgesproken en daarop zijn gefusil leerd. Eveneens zou de prefect van het eiland Kreta. Seguroff, evenals de voormali ge prefect, Meimarakis, gefisulleerd zijn. Een bevestiging van dit bericht is echter niet ontvangen. De regeering heeft de bopaling dat direct opvraagbare bedragen door de banken niet mogen worden uitbetaald weer ingetrokken. Verder melden de bladen nog, dat Venizelos thans het voornemen heeft over te gaan tot den aanval cn troepen aan land te. zetten aan de zuidspits, ter bezetting van Athene. Vwrtlft"*? t&M- -r 'r Het Grieksche oorlogsschip Averoff, dat in het bezit der muiters is en daarom door de Grieksche autoriteiten met bommen wordt bestookt. In een Britsch witboek wordt o.m. de aandacht gevestigd op Duitschlands weder» bewapening Ter voorbereiding van de groote debatten over de defensie op 11 Maart a.s. heeft de Engelsche regeering den ongewoncn slap gedaan een witboek uit te geven „over de verdediging". Hierin worden de beginselen der Engel sche defensiepolitiek en de beweegredenen voor versterking der defensie uiteengezet. Het witboek is in zes hoofdstukken ver deeld, waarvan het eerste een algemeonc verklaring bevat over de Engelsche vredes politiek. Het tweede bevat een verwijzing naar de tot dusverre eenzijdige ontwape ning van Engeland het derde 'n beschrijving van het mislukken der ontwapeningsonder handelingen, de internationale ontwikke ling in het afgeloonen iaar en de herbewa pening van Duitschland. In het vierde, vijfde en zesde hoofdstuk worden de Engelsche verdedigingsmaatre gelen te land. te water en m de lucht be licht en gemotiveerd. Nader wordt geseind, dat het witboek begint met de verklaring, dat de vestiging van een vrede op een duurzamen grondslag hot voornaamste doel is van de Britsche huitenlandsche politiek. Bii de nastreving van dit doel heeft de Britsche regeering nooit verminderenden steun verleend aan den Volkenbond cn samengewerkt ter be vordering van de internationale en regio nale overeenkomsten voor collectieve vei ligheid. Zij heeft getracht een goede verstandhou ding in het leven te roepen tusschen alle volkeren mot inbegrip van de vroeger vijandige mogendheden en heeft het initia tief genomen bii de pogingen om een ver mindering en beperking der bewapening te verkrijgen. Ongelukkigerwijze kan niet langer wor den aangenomen, dat de bestaande inter- na'ionale politieke machinerie voldoende zou ziin in alle gevallen om den vrede te handhaven en ofschoon de regcering van olan is om zonder ophouden een nationale vredespolitiek voort te zetten, kan zij niet 'anger de ooeen sluiten voor het feit, dat oassende verdedigingsmiddelen nog steeds -eroischt ziin voor de veiligheid en om het Britsche. riik in staat te stellen ziin volle dige rol te spelen in de handhaving van den wereldvrede. Niet langer eenzijdige ontwapening Tn de afgeloopen iaren is er een voortdu rende achteruitgang eewecst in de effec tieve sterkte van de Britsche bewapeningen te land en ter zee terwijl het Britsche volk zich practisch in de lucht heeft ontwapend na don grooten oorlog. De Britsche recec- ring heeft welbewust het risico op zich genomen van niet aangepaste bewapenin gen, liever dan eenig succes belovende noting, om den vrede te consolideeren. in gevaar te brengen. Maar. het is herhaalde- Volgens hem heeft beklaagde nooit iets niet de nationaal» socialisten te maken gehad Maandagochtend is het proces tegen Dr. Rintelen voortgezet met het verhoor van den beklaagde, die een tamelijk zwak ken en nerveuzen indruk maakte. Itceds na twee uur verzocht hij om een pauze. De getuigen, die voor gisteren waren gedag vaard, kregen het verzoek Woensdag terug te konien. De journalisten, die het proces bijwoonden, veronderstellen dat het proces wegens den toestand van den beklaagde waarschijnlijk in het geheel niet zal kun nen worden afgehandeld of althans gerui men tijd verdaagd zal moeten worden. Bij het verhoor van Maandagochtend ging het o.a. om dc vraag, waarom beklaag de verzwegen had, dat men een post voor zijn kaïner in 't ministerie van defensie had gepaatst. Rintelen antwoordde hierop opge wonden, dat niet een minister den moed had gehad hem persoonlijk tc zeggen wal men hem verweet. Hij had daar steeds op gewacht, doch natuurlijk had hij er niet aan gedacht een schildwacht of den bevel- voerenden officier om inlichtingen te vra gen, aangezien hij meende een verklaring te kunnen verwachten van een ministor. Rin telen ontkende, dat de ernstige verwonding, die hij zich had toegebracht, èen pöging tot zelfmoord was en verklaarde dat het schot door zijn opwinding per ongeluk was ge* lost. Ilij was ook niet onmiddellijk bewus teloos geweest en had zich -loor een twee de schot kunnen dooden, indien dat zijn be doeling was geweest. Toon men dr. Rintelen den afscheidsbrief toonde, dien hij had geschreven, verklaarde hij. dat zijn stemming tengevolge van de groote opwinding, waarin hij verkeerde, zioh wijzigde. In dezen brief had hij mede gedeeld, dat, toen hij nog in zijn hotel was, iemand bij hem was gekomen, die zijn be middeling tusschen de gewapend tegenover elkaar staande partijen had ingeroepen. Rintelen kon zich dit echter niet meer her inneren. Wanneer dit echter zoo was, stak daar niets kwaads in; anders zou hij ook niet zijn bemiddeling hebben toegezegd, doch hebben geantwoord, dat hij zich eerst op de hoogte moest stellen. Op Rintelen's verzoek wordt dan een kleine pauze gehouden, die gevolgd wordt uoor een hervatting, waarbij de verdediger verschillende vragen wcnscht te stellen. De zitting moet dan echter opnieuw onderbro ken worden voor een incident. Een der mi litaire wachtposten, die aan beide zijden van het gerechtshof in de zaal staan opge steld, zakte plotseling bewus'eloos in el kaar. Nadat hij uit dc zaal was gedragen en door een nieuwe wachtpost vervangen was, zette de verdediger zijn betoog voort. In de eerste plaats verlangde hij hot ver hoor van een aantal getuigen als bewijs voor het patrol lisch optreden van den be klaagde. Hij legde er vooral den nadruk op, dat dr. Rintelen met krachtige hand het bolsjewisme heeft vernietigd en hoe het hem gelukt is in Stiermarken, het revolu- tionairste land van alle Oostenrijksche bondslanden, altijd rust en orde te handha ven. Voorts wil hij bewijzen, dat Rintelen de oprichter van de Heimwchr is geweest, dat hij den de eerste maal uit Hongarije vluchtenden keizer Karei beschermd heeft tegen dc menigte, die hem wilde dooden en dat het tenslotte dr. Rinelen was, die de onderhandelingen met de huitenlandsche crediteuren van de Crcditanstalt heeft ge voerd en Oostenrijk voor een bankroet heeft bewaard. Voorts bepleit de verdediger, dat dr. Rintelen nooit nationaal-socialist is ge weest of iets met deze partii had lc maken, evenmin als hij ooit had begeerd hondskan selier te worden Tenslotte wenscht de ver dediger voorlezing van den authentieken tekst der belangrijke boodschap, die op 2-"> Juli desmiddags te 1 uur onder den druk der putsrhisten voor de radio werd voorge lezen. Geen van de geciteerde teksten van dezen oproep authentiek. Getuigen a décharge toe gelaten Tn den verderen loop van het proees-Rin- telep verklaarde dc proöurcur zich voor een deel aceooril met het onroepon van de door de verdediging voorgestelde getuigen voor een deel ook veridonrdo hii zieli ertegen, vooral met betrekking tot die get' 'gen .die inlichtingen zouden moeten geven over het werk van Rintelen als politicus. Van ziin kant stelde hii voor den perschef van de hondskanselarn. minister T udvvig. staats secretaris Karvvinskv en den regeerines- cornmissaris van het hoofdbureau voor amb tenaren, Gottfried Loifl, als getuigen te hoo- ren over de vraag of dr. Rintelen cn bonds kanselier Dollfuss op gespannen voet had den gestaan. Tijdens een korte middagpauze beraad slaagde het hof over deze getuigen voorstel len cn besloot hen toe tc laten inet uitzon dering van één door den verdediger voorge stelden getuige, n.l. een medischcn deskun dige, die gehoord zou moeten worden over de vraag of met het oog op dc reeds jaren lang aanwezige aderverkalking van be klaagde deze vatbaar zou zijn voor impul sieve handelingen, gelijk de plotselinge po ging tot zelfmoord. Over het toelaten van dezen getuige zal later worden beslist. De verdediging heeft verder getuigen genoemd, die zouden kunnen verklaren, dat Rintelen een groot aandeel heeft gehad aan den nf- wee^striid tegen Zuid-Slavische troepen, kost na de ineenstorting, dat hij het was, dio de Oostenrijksche vrijheidsstrijders van wape nen heeft voorzien en dat het aan hem is te danken ,dat het gebied van Leibnitz en ten Zuiden van de Mur hij Oostenrijk is gebleven. Daar nu deze getuigen allen zijn toegelaten, zei in het proces-Rintelm een groot stuk historie van na den oorlog van Oostenrijk te berde worden gebracht. Kon Rintelen goed overweg met Dollfuss? Vervolgons werd overgegaan tot het ver- hooren der getuigen. De directeur van de Siemens und Haiske A.G.. dr. Krauss, ver klaarde, dat hij twee maal heeft gesproken met bondskanselier, dr. Dollfuss en met dr. Rintelen over de kwestie der betrekkingen van heide politici tot elkaar. 1-Iij had den indruk, dat. heiden goed met elkander over weg konden. Op een vraag van den president verklaar de dc getuige ,dat dit geweest was, voor Rintelen als gezant naar Rome ging. De volgende getuige, ir. dr. Spritzer, dip met dr. Rintelen op Maandag den 23slcn gedineerd heeft, bevestigde, dat. dr. Rinte len reen enkele uitlating heeft gedaan, die betrekking zou hébben kunnen gehad op de aanstaande gebeurtenissen van 25 Jti II. Veeleer bad hij gezegd, dat hij het liefste nnmiddcllijk met vacantia zou gaan. De in specteur van pobtle. Jellihek, had op 25 Juli om 1 uur 's middags dienst in de honds kanselarij. Hii schetste als getuige do be zetting van liet buis door de putschistcn. Vóór de verdaging werd toen als Hnistc ~pfnigp dp student Viklor von der T.inne "ehoorrt. een vroeger lid van de TTcimnt- sclmtz .die in R^me veel verkeerd bad in bet huis van dr. Rintelen en die verklaarde dat de reeds vaker genoemde student Spifzv in Rome inderiiirf ook bij don Oos- tenrijksehen gezant bii het Vatieaan. Kohl- russ, vrij vaak aan huis gekomen was. lijk vastgesteld, een politiek van eenzijdige ontwapening kon niet onbepaald worden voortgezet cn het is thans duidelijk, dat de vermindering der Britsche veiligheid niet heeft bijdragen tot algemeene ontwapening. In 1931 werd het duidelijk, dat het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst een lange en moeilijke taak zal worden. Duitschland had zich terug getrokken uit den Volkenbond en uit de ontwapenings conferentie cn was openliik bezig op groot6 schaal zich opnieuw te bewapenen. Japan wps uit den Volkenbond getreden en allo groote mogendheden breidden hun gewa pende krachten uit Een onderzoek had aan het licht gebracht dat, tenzii ernstige ge breken in de Britsche verdedigingshclioef- ten hersteld werden, het niet mogelijk zou zijn tegenover een aanval de verbindings wegen ter zee te beveiligen, de voedselvoor ziening te handhaven en de bevolking te verdedigen tegen een luchtaanval. Boven dien wordt het afschrikwekkend effect van de verdragen van Locarno cn van andere methodes van collectieve veiligheid ver zwakt door het welen, dat een Britsche hulp, wanneer deze noodig was, slechts ccn geringe beslissende uitwerking kon hebben. Dienovereenkomstig had de regeering geen andere keuze dan een gecoördineerd pro gramma op te stellen voor het weer in conditie brengen van troepen en defensie- middelen. Wat leger en vloot betreft, betrof het programma een essentieele aanvulling van moderne uitrusting, op de hoogte zijnd personeel en reserves. In het geval van de Roval Air Force alleen werd een helang- riike vergrooting der eenheden onmiddel lijk noodzakeliik geacht. In November 1934 heeft de Engelsche re geering. zonder vergoelijking van bet ver breken van hot verdrag van Versailles, de Openbare aandacht gevestigd op de Duit» sche herbewapening. Wanneer deze herbe wapening in het tegenwoordige tempo voortgaat, zullen de bestaande ongerust heden van de Duitsche nabuurlanden ver groot worden en kan de vrede zelf in ge vaar worden gebracht. Het verlangen naar vrede, dat door de Duilsche leiders tot uiting is gebracht, is door de Engelsche regeering toegejuicht, doch deze is gedwon gen te erkennen, dat niet alleen de strijd krachten. maar ook de geest, waarin het D.iitsche volk wordt georganiseerd, bij draagt tot het algemeonc gevoel van onvei ligheid. Uitbreiding der weermacht onvermijdelijk De vloot moet in alle opzichten up to date gehouden worden en de leeftijd van de Britsche kapitale schepen, welke een beslissend element blijven vormen in de Britsche vlootstrategie, maakt hun vervan ging spoedig noodzakelijk. De verdediging van de vlootbasis en van de handelshavens eischt een modernisee ring van hun verdedigingsmiddelen door een op elkaar afgestemde actie van de drie diensten. De legorbegrooting mpet de zwaarste last dragen van dc kustverdedi ging en voorzien in de groote uitbreiding van verdedigingsmiddelen tegen luchtaan vallen. Bovendien moet het leger gemoder niseerd worden door voorziening van de essentieele uitrusting. De Roval Air Force moet zorgen voor de bescherming van het Vereenigd Koninkrijk tegen een luchtaan val, voor algemeonc defensiedoeleinden in Indiö en het Verre Oos'en. voor samen werking bij de kustverdediging en voor het instandhouden van een algemeene reserve in liet Vereenigd Koninkrijk. De technische ontwikkeling in dc lucht stelt Engeland in groeiende mate bloot aan een aanval en van het standpunt der luchtverdediging is de integriteit van zekere gebieden aan den overkant van het Kanaal van toenemend vitaal Britsch belang. Tegelijk met de defensieve voorbereiding van do Britsche strijdkrachten is de regee ring van plan voorzorgsmaatregelen te tref fen voor de bescherming der burgerbevol king en de vitale bedrijven tegen bombar dementen uit de lucht. In het witboek wordt er ten slotte od ge wezen, dat de aangegeven defensiepolitiek elastisch is en onderhevig zal zijn aan voortdurende herziening cn wijziging in iedere richting, welke door de Omstandig heden mocht worden vereischt. Verhooging van bewape* ningsuit gaven De Britsche regeering handhaaft haar vertrouwen in de uiteindelijke triomf der vredelievende methodes en houdt haar wensch den vrede te consolideeren staande, doch onder de bestaande voorwaarden kan een aanvullende uitgave voor de verdedi ging niet langer worden uitgesteld. Gisterochtend is dc ontwerp-begrooting voor het Britsche leger gepubliceerd, die heden gevolgd zal worden door de lucht- vaarlbegrooting en Woensdag door de mari- nehegrooting. Zooals reeds werd medege deeld, zijn al deze be.grootingen verhoogd in verband met den internationalen toe stand, dio geen vermindering der Britsche bewapening ter zee en te land toestaat en maatregelen lot verbetering van de lucht verdediging noodzakeliik maakt. Voor liet leger is voor 1935 een bedrag uitgetrokken van 43.550.000 pond sterling of 3.950.000 meer dan verleden jaar. In een memorandum van den minister van oorlog wordt eraan herinerd, dat de uitgaven niet temin nog bijna een millioen pond lager zijn dan zij tien jaar geleden waren. Hij verklaart, dat, wanneer het leger gereed is orn zijn defensieve taak te vervullen, wel moeite en kosten ermee gepaard gaan het op een modern peil van efficiency te bren gen. De inrichting en vèrbetering van de kustverdediging in Engeland en daarbui ten en de noodzakelijke uitbreiding van de luchtverdediging zijn kwesties van het grootste belang. Bovendien èischen dè mo biele troonen van de gewone territoriale lexers moderner wapenen èn uitrusting. Do uitvoering van het mechaniseeringprogrpm maakt grootere reserve-voorraden noodig en moderne transportmethodes, die aan de mi litaire doeleinden moeten worden aange past. Ook op het gebied van moderniseering van kazernes en harokkken hecfscht een achterstand, terwijl do oefening van de ge wone en territoriale legers meer aandacht eischt. De laatste legers hebben hun laak over de geheele wereld als riikspolitiemacht en moeten worden voorbereid op ernstig© noodgevallen, die zich kunnen voordoen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2