Begrooting van Economische Zaken FEUILLETON 12 SPREKERS MAAR WEINIG NIEUWS Gaat de Regeering te ver? WERKVERRUIMING EEN ACTIEVE AGENT Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent DE NOODEN IN DE BEURTVAART BRANDJE IN DEN BEURS TOREN WEDGWOOD KLAAGT OVER NEDERLAND OVERSTE SAXON PARLEMENTAIR OVERZICHT De heer Blomjous bepleit beschermende rechten DEN HAAG, 5 Maart. Minister Steen- berghc, die de vorige week in de Tweede Kamer de aanneming van zijn wetsonlwetp betreffende verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten er door heeft gekregen, moest heden alweer in de Eerste Kamer zijn voor de behandeling van zijn begrooting. Bij den aanvang der vergadering kregen wij do min of meer be nauwende mededeeling, dat er een dozijn sprekers was ingeschreven. Maar dit betee- kende niet, dat er veel nieuws in het mid den werd gebracht De heer Dan*/. (S.D.) heeft den minister verweten, lang niet genoeg te doen aan steun voor industrie en scheepsbouw, voor- ai niet in vergelijking met den landbouw steun. Hij drong er op aan, dat het werk fonds zou worden gebruikt om de verouder de handelsvloot tc vernieuwen, zoodat zij weer zou kunnen ooncurreeren. En hij be pleitte instelling van een centrale industrie- bank in het belang der industrialisatie. Mr. Droogleevcr Fortuyn (Lib.) uitte den wensch, dat geleidelijk met landbouwsteun zou worden opgebonden. Hij merkte op, dat Rotterdam van welke stad hij burgemees ter is eenmaal van groote beteekenis als graanmarkt en fruitmarkt, als zoodanig ver nietigd dreigt te worden door het achteruit gaan van graan- en fruithandel ten gevolge van do sfcunnolitiek. De lieer Ter Haar (C.H.) vond het uitne mend, dat de minister, om den invoer te beperken, niet zijn toevlucht neemt tot ver hoogde invoerrechten, maar liever tot hot soepeler middel der contingenteerlng. Maar hij bewondert niet do manier, waarop Z.Exc. de contingenteering toepast, omdat z.i. de import handel er veel te veel door wordt ge* schaad. Daarvan weet Amsterdam mee te spreken, waarvan de heer Ter Haar oud- wethouder is. Ook hij vond voorts den steun aan de scheepvaart veel te- beperkt. Voor het laatste verdrag met Duitschland betreffen de het betalingsverkeer voelt hij geen be wondering. En ten slotte drong hy er op aan, dat de evenredige vrachtverdeeling met spoed ook op de Rijuvaart zou worden toegepast. De hoer Blomjous (R.K.) brak weer een lans voor beschermende rechten. Hij wees erop, dat de werkloosheid in ons land het meest was toegenomen, nadat in September 1931 Engeland den gouden standaard had verlaten en hooge beschermende rechten was gaan invoeren. Z.i. had de regeering hierna geen week moeten wachten met de indiening van een wetsontwerp inzake hef fing vnn hooge invoerrechten in het belang der industrie. Contingenteering vindt hij op dit stuk lang niet voldoende. De heer Gelderman (Lib.) zong daarna mede in het koor dergenen, die geleidelijk vereenvoudiging van de landhouw-crisiswet- geving en vermindering van den landbouw steun wenschen. Hij werd gevolgd door den heer de .Tong (R.K.), die een verbod van machines in de sigarenindustrie wcnscht een beperking van den graaninvoer uit lan den, die onze producten niet voldoende af nemen: en een betere regeling van de even redige vrachtverdeeling voor de binnen vaart. Daarna mochten wij naar huis! De Eer ste Kantor vervult volgens velen een nuttige rol in ons staatsbestel, maar o, wat is zuLk een begrootingsdebat een herkauwen! Comité uit de Bonden van Over» heidspersoneel gaat op audiëntie DEN HAAG, 5 Maart. Het comité van samenwerking uil de Christelijke, Moderne en R.K. Bonden van Ambtenaren en Werk lieden in Overheidsdienst, heeft zich bera den over de naar zijn meening veel te ver gaande inmenging van dn Regeering in de regeling der arbeidsvoorwaarden voor het personeel der lagere organen. Besloten werd allereerst, voor het uit het comité gevormde werkcomité een onderhoud met Zijne Excellentie den minister van Bin- nénlandscho Zaken aan te vragen ter be- spreki.og van: de gevolgen van do door de Regeering uitgeoefende drang naar loonsverlaging a. ten aanzien van de gemeentelijke en provinciale autonomie; b. ter zake de positie van het personeel der lagere organen; c. wat betreft de uilschakeling in belang rijke male van het georganiseerd overleg tusschen de lagere bestuursorganen en de bonden van Overheidspersoneel; d. ten aanzien van de blijkbaar door de Regeering gekozen grondslag voor de bere kening van de salarissen en loonen van het personeel in dienst van de lagere bestuurs organen. DE K. L. M. EN DE GRIEKSCHE OPSTAND De K. L. M. deelt mede. dat de ïndic- vliegtuigen in uitgaande en thuiskomende richting als gewoonlijk via Athene zullen vliegen, doch dat niet in deze stad wordt overnacht. Men heeft de stellige verzekering ontvan gen. dat landing in Athene geen enkel be zwaar zal opleveren, doch het vervoer van en naar de stad zou op moeilijkheden kun nen stuiten. Opdracht voor ccn haven® project aan de Perzi? sche Golf Ecnigen tijd geleden is gemeld, dat de Ncderlandsche Maatschappij voor Haven werken opdracht had gekregen voor de i it voering van een groot havenproject aan de Perzische Golf. Met de uitvoering van dit werk zal een bedrag van ongeveer vijf mil- lioen gulden gemoeid zijn. De Bronsmotorcnafbrick te Appingodam heeft thans voor de electrisehe centrale te Deli now, waar de nieuwe havenwerken worden uitgevoerd, opdracht gekregen voor de levering van 100 p.k. motoren. Deze fa- nrick kan hierdoor sinds geruimen tijd voor export werken. In verhand met de belangen voor de Ne- derlandsche werkgelegenheid hebben wij ons nogmaals tot de directie van de Nedor- landsche Maatschappij voor Havenwerken gewend, die ons mededeelde, dat ten minste 35 procent van bovengenoemde vijf inillioen gulden aan Ncderlandsche belangen ten goede zal komen. Het betreffende construc- licmatcriaal zal grootendeels in Nederland- sche werkplaatsen worden vervaardigd. De deelen zullen vervolgens naar Dehnow wor den vervoerd en aldaar worden gemonteerd. Uilcraard zullen dus ook scheepvaart be langen van deze belangrijke Nederlandsche opdracht profitccren. (Volk.) UDEN UIT DE BEER De gemeente Uden heeft haar electrisch bedrijf aap P.N.E.M. verkocht voor 180.000 en zal nu alle loopende geldlecningen kun nen aflossen. Drie leeningen, aangegaan voor het G.E.B., behoeven riict gerestitueerd te worden. De andere leeningen, waarbij een conversielcening van verschillende oude lee ningen tot een totaal bedrag van 60.000 en besteed aan het G.E.B. en voor het ont ginnen van 100 ha louw- en -10 ha weiland, benevens het ontginnen van woeste gronden in werkverschaffing behoeven ook niet ge restitueerd te worden, daar dit anders een dubbele terugstorting van kapitaal zou be- teckenen. Beroovers op heeterdaad betrapt en achter slot en grendel voor het slachtoffer het wist ROTTERDAM, Maart. Vannacht liep een agent von politie te survcilleeren in de Mauritsstraat alhier. Hij ontmoette tweo vrouwen van wie hij wist, dat zij meer dan eens van beroovingen waren verdacht, welke vrouwen in het gezelschap waren van een hem onbekenden man. De drie per sonen zag hij een huis binnen gaan, welk huis een slechte reputatie heeft. De agent besloot de zaak in de gaten te houden en hij stelde zich in de buurt verdekt op. Na eenigon tijd kwamen er toevallig twee re chercheurs van de centrale recherche op hun ronde langs en de agent verzocht hen hem eventueel te assisteeren, waaraan de rechercheurs natuurlijk dadelijk voldeden. De drie politiemannen bleven verdekt op post en na eenigen tijd zagen zij twee man nen uit een huis aan de Mauritsstraat ko men. Of dit het zelfde pand was, waarin de beide vrouwen met den man waren ge gaan konden zij niet z.ien, maar in elk ge val besloten zij de beide mannen te volgen. Op den Coolsingel gekomen hielden zij de twee mannen aan. Het bleken de 39-ja- rige radiomonteur A. B. v. d. B. te zijn en de 28-jarige koopman C. K. Beiden werden meegenomen naar het bureau aan de Witte de Withstraat, waar zij werden gefouilleerd. Op eerstgenoemde vond men o.a. in een portefeuille een bedrag van ruim f 1700 en 100 Mark. Dadelijk is men naar het huis aan de Mauritsstraat gegaan, waar oen in val werd gedaan. Men trof daar de beide verdachte vrouwen, in het gezelschap van een vreemdeling. Deze was heel verbaasd de politie te zien binnen komen, maar toon men hem vroeg, of hij niets kwijt was en hij zijn zakken nazocht, kwam hif al spoe dig tot do ontdekking, dat hjj zijn porte feuille met een bedrag van ruim f 1700 en 100 Mark kwijt was. De op de mannen in beslag genomen portefeuillo herkende hij als zijn eigendom. De bcido vrouwen zijn daarop ook aangc-* houden. Ilct zijn de 37-jarige G. de J. en de 52-jarige A. C. P. Voorts zjjn nog aange houden de 30-jarige R. B. en de 33-jarige Th. de G., welke vrouwen zich in de buurt van het verdachte pand hebben opgehou den. De vier vrouwen en de twee mannen zijn opgesloten. Dank zij dc activiteit van don agent, heeft men thans eens een bcroovingszaak kunnen ophelderen. (N.R.C.) ARBEIDSBEMIDDELING ZONDER VERGUNNING 's-GRAVENHAGE, 5 Maart Heden ochtend is voor het kantongerecht, met ge sloten deuren, behandeld een zaak tegen den Rus K., die zonder vergunning arbeidsbe middeling aan musici heeft verleend en wien was ten laste gelegd, dat bij onbevoegd het beroep van impressario heeft uitge oefend. Vcrd. trad als manager op voor een or kest, dat hij voor -150.— per week verhuur de. Het orkest kreeg-daarvan 373.het geen ongeveer 30.— .tot f 45.— per man beteekent; de plaatsing geschiedde tenslot te door een bevoegden impressario, deze kreeg 6 ruim 50 per week was voor den manager. K. is veroordeeld tot 2 weken hcchtenis- straf. De eisch luidde 4 weken. TE VROEG UIT DEN TREIN GESPRONGEN Maandagavond is op het perron te Haarlem een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer P. N. wilde, voor de trein stilstond, uit don coupé springen. Waarschijnlijk door dat hij struikelde kwam hii tusschen per ron en trein terecht. Hij geraakte bekneld en moest worden uitgezaagd. Met een oponthoud van zeventien minu ten kon de trein zijn reis naar Apistordam voortzetten. Het rechterbeen van den heer N. is gebroken DE HAVIK NAAR INDIË AMSTERDAM, 5 Maart. Donderdag morgen, 7 Maart a.s. vertrekt het K.L.M.- vliegtuig dc Havik van Schiphol naar Ba tavia. De bemanning van het toestel zal be staan uit de heeren Q. Tepas, eerste bestuur der; II. Dill, tweede bestuurder; J. Deltenre, werktuigkundige en A. Poot, radiotelegra fist. Wcnschcn en verlangens van het Nederlandsche binnen? vaartbureau AMSTERDAM. 5 Maart. Het Nedcr- Jandscho Binnenvaartburoau, een instelling die o.m. de gcheele Nederlandsche beuit- vaart omvat, heeft ons geklaagd over de toestanden in het bedrijf en uiteengezet de wenschen om tot eenige verbetering te ko men. De Nederlandsche beurtvaart omvat de geicgclde diensten te water tusschen ver schillende plaatsen. Door de ecu wen heen heeft de bcurtvaart do vrachtdienst ver- zoigd. Zij doet haar werk snel. Gewoonlijk gaan de schepen 's avonds weg en zijn de goederen den volgenden morgen ter be stemder nlaatse. Dit middel van liet vracht vervoer raakt langzamerhand op den ach tergrond. Toch mag men niet uit het oog verliezen dat bij de binnenvaart 19.300 sche pen zijn betrokken metende 4.102.326 ton en in de bcurtvaart 2128 booten metende 170.000 Ion, terwijl een Dersoneel daarbij is betrok ken van 15.917 man, waarvan 2S69 admini stratief. Bovendien worden zeer zware be lastingen geheven. Zoo lang een schip vaart is liet vrij, maar nauwelijks ligt het voor den wal of de belastingambtenaar komt voor het innen \an geld. Zoo ontvangt Rot terdam een millioen gulden aan havengeld van de binnenschepen, Amsterdam 8 ton. Bijna geen brug is onbelast. Dat bruggeld wordt in den regel geheven voor het onder houd van bruggen. Het zijn de algeineenc lasten, maar er zijn er nog veel meer. Zoo rnoct bijvoorbeeld een schip van 300 ton dat Haarlem wil passccrcn daarvoor f 12 betalen. Vqorts is er sluisgeld. koppegeld, kadegeld enz. Kr moet nu oen strijd worden gestreden tegen de spoorwegen en de vrachtauio's. Wanneer dat een gewone con currentiestrijd was. zoo zcide men ons, had men er vrede mee. Echter dc spoorwegen, die thans tegen eiken prijs vrachtgoederen mogen aannemen lijden dagelijks een ver lies van f 80.000.welk bedrag door den Staat, dus door de belastingbetalende bur gers, wordt vergoed. Het aantal autodiensten neemt met den dag toe, maai deze auto's behoeven bij liet lossen van vrachten geen kadegeld of an dere belasting te betalen. Het Ncdeilandsche Binnenvaartbureau is van meening dat er orde moet komen in het vervoer in het algemeen. Het heeft daarop bij dc regeering aangedrongen en gevraagd: a. maatregelen tc treffen om evenwicht te scheppen in dc voorwaarden, waaronder de bedrijven der onderscheidene vervoers takken mogen worden uitgeoefend, waarbij o.m. rekening moet worden gehouden met dc cischen van veiligheid. b. regelen tc ontwerpen van dc voor waarden. waaronder eigen vervoer mag plaats hebben. c. invoering van een vergunningsstelsel voor vrachtautodiensten voor te bereiden in den geest, zooals zulks door de wet op de Evenredige Vrachtverdeeling voor dc bcurt vaart heeft plaats gehad. d. voorschriften te ontwerpen voor mi nimumtaricven voor rail-, water-, en weg vervoer met instelling van sancties op de juiste naleving. Een dergelijke regeling is ook noodzake lijk in het belang van den staat. Daarom is verder aangedrongen op ccn staatscom missie die het gcheele vraagstuk van het verkeer zal onderzoeken. Zulks een com missie is aanstaande, maar men vreest dat haar rapport niet spoedig zal verschijnon en in dien tijd vele bedrijven ten ondei zullen gaan. hetgeen ook al weer meer werkloosheid boteekent. Daarom is bij de Reeeei'ing aangedrongen om gcleidcliikc invoering van maatregelen, waardoor meer ordening komt in het vracht vervoer. Het Ncderlandsche Binnenvaart- cojnilé hoopt dat de regeering de nood, waarin dc Beurvaart vereert, zal willen lenigen. ALS VRIENDEN VECHTEN VENLO, 5 Maart. Hedenavond is bij een ruzie in de Jodenstraat alhier, A. W. met een broodmes in de borst gestoken, zoo dat hij naar een ziekcninrichting moest worden overgebracht. De dader, de 24-jarige B. K. is gevankelijk naar Roermond ver voerd. De vrienden hadden nog een appeltje met elkaar te schillen en kregen ruzie, met het noodlottige gevolg. Met eigen middelen spoe? dig gebluscht AMSTERDAM. 5 Maart. Hedenmiddag te omstreeks half twee heeft in den klok- ketoren van de Amsterdamsche Beurs een brondie gewoed in dc houten beklecding van dc hef-installatic van den paternoster, welke zich in dezen toren bevindt. Het vuur werd onmiddellijk ontdekt door personeel van de beui's. en kon niet eigen bluschmiddeien in den kiem worden gesmoord. De brandweer, die dadelijk was gealarmeerd, verscheen met groot mate riaal ter plaatse. Op het alarm rukte n.l. uit een motorspuit van de kazerne aan do Prinsengracht en een van de Rozengracht, ladderwagens van de De Ruvtetkade en van de hoofdwacht aan de Nieuwe Achter gracht. alsmede de gcreerschaps- en perso nenwagen. De commandant van de brandweer, de heer C. Gordijn Jr.. die zich toevallig op den Dam bevond, was eveneens terstond aanwezig. De brandweer behoefde echter niet meer op te treden, zoodat het grootste deel oef voertuigen weer naar hun standplaatsen kon terugkecrcn. Hoe het brandje ontstaan is. kon nog niet worden uitgemaakt. De oorzaak moet waar schijnlijk worden gezocht in het achtc'oos wegwerpen van een brandende sigaret door iemand, die van de lift gebruik heeft ge maakt. Dc brandweer is nog geruimen tiid bezig geweest met het sloopen van het verbrande houtwerk. Zooals te begrijpen is. trok het hr.ar.co, dat. met een een sterke rookontwikkeling gepaard gipg. in dit drukke stadgedeelte groote belangstelling. In verband met de contingenteering van aardewerk Reuter seint ons uit loonden d.d. 4 Maart: In het lagerhuis heeft de afgevaardigdo Wedgwood den Minister van Handel ge vraagd. of deze niet van mcening was, dat aan de aardewerk-industrie ernstige schade wordt toegebracht door de nieuwe Neder lnndsche contingenleering. waardoor het En- gelsrhe aandeel in den invoer van aardewerk wordt teruggebracht lot 25 pCt. van den in voer in 1929 of 1930. Vier honderd menschen worden hierdoor van hun werk beroofd, al dus Wedgwood, dio verder vroeg, welke slap pen de Minister dacht te nemen om de hnn- dolsverhoudingen tusschen de heide volken die van elkaar afhankelijk zijn, te verbete ren. De Minister antwoordde, dat het Kngclscho aandeel ongevcor 62'2> pCt. bedroeg en niet 25 pCt. van den gemiddelde invoer van 1929 en 1930. MARINUS FUPSE NAAR ITALIË De Rottcrdamsche pianist Marinus Flipse beeft een uifnoodiging ontvangen om met de bekende Fransche violiste Colette Frantz een tournee door Italië te maken, eind Maart en begin April. Concerten zijn reeds vastgesteld te Tu rijn, Pisa, Napels, Rome en Milaan De auto-monteur repareert zijn boot. Hoe ouder wij worden, des tc beter ver staan wij ons eigen leven en te meer erken nen wij, dat de geest der Wijsheid is de geest der Liefde. door G. P. BAKKER 29 „Saxon wachtte hem op, keek hem aan en dacht: „Hij kon een jongere broer van mij zijn." „Hopman", zei hij. „Het is mij een groote eer'en reikte hem aarzelend de hand. De ander greep die dadelijk en beiden drukten zoo stevig, dat de vingers wit werden. Tegelijk lieten ze los en lachten. Daarna grepen ze elkaar om den middel. Ze stonden lijf aan lijf. Alle spieleen wa ren gespannen. Het was een strijd van twee reuzen, een zuivere krachtproef. Ademloos keken dc toeschouwers naar den stillen kamp. Langzaam ontspanden zich de spie ren van den hopman. Hij wankelde. Zijn armen vielen machteloos langs zijn lichaam. Saxon nam hem op. droeg hem veilig over de brug en zetter hem neer op een stoel bij de groep officieren. „Hier is de dapperste en flinkste kerel, dien ik ooit heb ontmoet", kwam zacht over zijn lippen. Toen ping hij terug, wan kelde en zou gevallen zijn als de kurassiers niet snel waren toegeschoten om hem te on dersteunen. Ze narnen hem Juichend en zingend op 'de schouders en droegen hem in triomf naar t dc groote tent van mooie Floor. En telkens klonk weer hun lied: Wie is de sterkste ruiter in heel het Duitsche land. In Brandenburg, in Saksenland En aan den waterkant. HOOFDSTUK XXII. Het feest in de tent van mooie Floor was in vollen gang. Het vierde peleton van Mon- tecucouli's kurassiers zat om een lange ta fel en het bier stroomde. Saxon zat op de eereplaats tusschen den wachtmeester en den korporaal. Zijn vijf gouden rijders had hij ontvangen en hij had een vat Ham burger bier laten aanrukken, dat op een schraag naast hem stond en waaruit een knappe roodarmige helpster van Floor de kruiken geregeld vol lapte. De wachtmeester had eenige vriendelijke woorden aan den recruut gewijd, die met hocra's en het slaan van de zware sabels op de tafel waren ontvangen. Daarna wa ren de kurassiers begonnen liedjes te zin gen, eerst grappige, toen gortige en ten slotte sentimenteele Bij het schoone lied: Moeder ik zal het nooit, neen nooit vergeten, Hoe 'k aan uw zachte boezem heb gerust, Toen ik nog klein was met een rein geweten En u mij teeder hebt in slaap gekust, zat zelfs de oude wachtmeester met zijn groote snor droef voorover gebogen en pinkte een traan weg. Menig glas bier had 1en weg gevonden door zijn keelgat. „Kom, wachtmeester, moed houden", troostte Willem. „Moed, Willem. Moed heb ik genoeg, maar het ergste is, Willem, dat ik nooit een moe der heb gehad. Ik ben een eenzame von deling." „En de kruiken zijn leeg", zei de korpo raal. „Nog eens inschenken", zei Saxon tegen Dikke Marie. De stemming werd weer vroolijker. „Een gelukkige dag", pochte Olivier. „Dertien daalders verdiend, gewonnen door verstand en gewonnen door kracht." Floor kwam hij de tafel, ging achter Saxon staan en gaf hem heimelijk een vodje papier. „Een vrouw bracht het voor u", legde ze uit. De korporaal zag het. „Ik heb het je voorspeld", lachte hij, „dat dc vrouwtjes naar je zouden kijken. Een rendez vous. Een mooie vrouw heeft je zien vechten en je spieren bewonderd. Zc kan zelfs niet tot morgen wachten. Geluksvo gel." liet briefje was kort: Kom achter het kamp. Dringend „Je moet gaan", raadde de korporaal. Menig soldenier heeft zijn geluk en zijn promotie aan een mooie vrouw te danken. Hoe hooger de rang van haar man, hoe verliefder ze zijn. Hoe ouder do man, hoe jonger dikwijls dc vrouw. Ik bedoel natuur lijk de tweede of de derde. Als het briefje niet van een dame was, zou ik met je mee gaan. Ga dadelijk, maar kom spoedig terug, anders is het vat leeg. Neem dit mee", en hij drukte Saxon zijn dolk in de hand. „Hang hem aan je gordel. Je kunt nooit weten. Een ander minnaar Saxon stond op, verliet de tent zonder de aandacht ie trekken. Ook de anderen waren niet altijd stoelvast. Hij wandelde naar de aangewezen plaats, piekerde wie hern dat briefje kon gezonden hebben. Toen hij aan dc achterzijde van het kamp kwam. hoorde hij hij een hoorn een kuchje. Hjj tuurde in de halve duisternis en zag een jonge officier een pad inslaan naar de bosschen. Hij volgde. De officier ging zit ten op een boomstronk. „Kurassier", zei een zachte stem. „Ik wou je even waarschuwen. Je moet morgenoch tend het kamp hebben verlaten." Saxon ging dicht bij don officier staan. „Waarom, luitenant?' 'vroeg hij zeer ver wonderd. „Ik ben mij van geen kwaad be wust." „Neen. Je bent verraden." „Ik ben tegen mijn zin geronseld." „Vanavond kwam een wacht meester ge hoor hij den kolonel vragen. Hij heeft ge zworen, dat jij ccn spion bent. De vent bad een onbetrouwbaar uiterlijk, dat is waar. De kolonel wilde het niet gelooven, maar de man beweerde dat hij het morgen zou bewijzen en dergelijke aantijgingen worden steeds ernstig behandeld". „Dat spreekt van zelf, luitenant", ant woordde hij en dacht even na. „Geleek die wachtmeester op een vos en was hij van de musketiers?" „Hij was een musketier. Een vos. Ja, maar een gemeene vos. Je moet de dieren niet beleedigen. Hij had dezen middag een bank gehouden en jij hadt met een anderen ku rassier bij hem gespeeld". „Dat klopt, luitenant". „Juist en hij beweerde dat j'e zeker een spion waart en nog wel een vijandelijk of ficier". „Officier?" vroeg Saxon zeer verbaasd. „Morgenochtend wordt je voor den kolo nel geroepen. Het zou vanavond gebeurd zijn. maar we zaten gezellig te soupecren. De mecstcn zeiden dat ze niet veel van hot verhaal geloofden en hopman Von Felsen verzette zich met alle kracht tegen je ge vangenneming. Hij zcide: „Natuurlijk een wraakneming van zoo'n gemeenen bankhouder, die hij den neus ge nomen is. Tk wensch niet, dat men zal mce- nen, dat ik dien kloeken kerel een kwaad. hart toedraag, omdat hij mij in een eerlijk gevecht overwonnen heeft. Zelfs indien hij een spion is zal hij dezen nacht nog rustig slapen. Dat heeft hij verdiend. De kolonel liet zich overhalen de zaak tot morgen te verschuiven. De hopman is zeer bemind". „Maar luitenant?" vroeg Saxon. „Waarom waarschuwt u mij? Dat is buitengemeen vriendelijk." „Omdat", antwoordde de officier, „ik iets aan je heb goed te maken, omdat het mijn schuld is, dat je in het keizerlijke kamp bent". Saxon hoog zich voorover tot zijn gezicht vlak hij dat van don luitenant was. Hij zag twee gioene, glanzende oogon, een mooi gezicht onder den morion, greep hem hij de schouders, voelde hoe zacht dio waren en keek hem strak aan: Een vrouw! „Verona". ontviel hem. „Ja. ik. Maar maak nu, dat ie weg komt. Haal je paard. Je zult het huiten den stal vastgebonden vindon, goed gezadeld, zoo dat de stalwacht niets bemerkt van je ver trek. Verdwijn zoo spoedig mogelijk. Rijd naar hel kamp van Mérode. een uur in oosterlijke richting door de bosschen. Rijd maar in de richting van dei maan on ver dwijn, dolende ridder, zooals ie gekomen bent. Als de Mérobroeders je iets vragen, dan ben ie weggejaagd van bet regiment- Von Erwitte. Morgen moet je dan maar ver der zien. En wees baron Von Felsen dank baar." „Een hj*ave kerel", zei Saxon. „Een moedig man met een gouden hart en ccn knannc man ook." „Als een vrouw 7.00 oordeeltHeeft hij ie hart gestolen?" „Neen. dat heeft een ander gedaan maar hij is nbiid 700 goed voor mij." „Misschien?" (Wordt vervolgd}*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4