LAATSTE BERICHTEN PLOTSELING EEN KINK IN DEN KABEL SIR JOHN SIMON'S REIS UITGESTELD DE VACATURE-ADATSJI De reis van Sir John uitgesteld BULGARIJE IS WAAKZAAM AFWISSELEND LENTE EN WINTER HITLER ERNSTIG ZIEK? DE WITTE" BVlTENT.ANn HET PROCES TEGEN RINTELEN Zijn contact met de nazi's DE OPSTAND IN GRIEKENLAND NSTITUUT „AMERSFOORT" WERELDGEBEUREN Verband gelegd tusschen ziekte van Hitier en het jongste Engelsche witboek dat een antUDuiisch karak ter draagt IN de Europcesche politiek is plotseling een nieuwe beroering ontstaan: de reis van sir John Simon, den Engelschen minister van buitenlandschc zaken, naar Berlijn gaat vöorloopig niet door, nu Duitschland otn uitstel heeft verzocht; als beweegreden is opgegeven, dat Hitler ziek is geworden. Lit verschillende berichten krijgt men don indruk, dat dit niet een geënsceneerde, of gefantaseerde, althans niet louter een diplomatieke ziekte is, al schijnt er aan den anderen kant geen reden voor onge rustheid te bestaan. Aandoening der stern- landen, heeschheid.en verkoudheid, als ge volg van vele spreekbeurten en het feit. lat de Führer zich hij ongunstig weer te veinig ontzag, schijnen de symptomen zij ier indispositie te zijn. Desniettegenstaande lijkt het vermoeden, lat de ongesteldheid van den rijkskanse- iér gretig wordt aangegrepen, om sir John "imon's bezoek voorloopig niet te laten loorgaan, niet volkomen ongegrond, wan- teer men zich realiseert, wat er is gebeurd: ven voor sir John Simon's reis is de En- :e!sche regeering met een witboek voor den lag gekomon. dat de Duitschers ten zeerste •ceft gegriefd en dat te Berlijn reeds is angeduid ais een onvriendelijke daad van Ie eerste orde. Men herinnert zich, dat in bedoeld wit- loek een officieel document waarin iitvoerig weid uiteengezet, waarom Groot- Üritannië over de geheele linie besloten eeft over te gaan tot een aanmerkelijke itbreiding tier weermacht, de Engelsche geering de ecne beschuldiging tegen •uitschland op de andere stapelt: Berlijn ordt voor de voeten geworpen, dat de hcr- ewapening der rijksweer een feit is gewor- en, dat Duitschlands houding het échec cr ontwapeningsconferentie heeft uitge- kt cn dat de Duitsche jeugd in militairen eest wordt opgevoed. Al deze feiten wor- en met een onverbiddellijke onvriendelijk- cid opgesomd. Ongetwijfeld dragen deze schuldigingen zelfs wanneer men aan- ecmt, dat zij volkomen gegrond zijn een itorst eenzijdig karakter, daar van de rove bewaoeningszonden. die de sovjet- nie cn andere staten hebben bedreven, iaar zeer terloops gewag wordt gemaakt. Duitschen diplomaten heeft men meer in eens verweten, dat hun meermalen :ct ontbrak, doch hetzelfde kan thans met en veel recht worden getuigd van do itsche politici, in de eerste plaats Mac- nald, den premier, die in 't voorbij- an genoteerd eveneens een verkoud- id heeft opgeloopen en op geneeskundig ivies gisteren binnenshuis is gebleven. Inderdaad is het een allerzonderlingste estand. dat kort voor sir John's bezoek in Berlijn, waarvoor te Berlijn reeds gala- ners, déjeuners en wat daar verder aan stzit, op het programma waren gezet, rwijl de Duitsche pers in kolommenlange schouwingen de hoop uitte, dat het be- tek der Britsrhe staatslieden zou leiden een bemoedigende overeenstemming, de stheeren worden uitgemaakt voor alles at maar leelijk is. Onder deze omstandig den behoeft hot niet al te zeer tc verba- dat Berlijn het verzoek tot Londen htte. de reis voorloopig uit to stellen. In dit verband trekt het de aandacht, verschillende Engelsche bladen, die de eening weergeven van groepen, welke ti-nationaal-socialistisch eeoriënteerd zijn, ttemin de houding der Engelsche regee- ig zc-j ontactvol achten, dat zij het dit- inl voor Duitschland onnemen, wel een wijs, dat de beschuldigingen aan het res van Duitschland, welke in het wit- k zijn vervat, de grenzen der redelijk- id verre te buiten gaan. Hoe dit ook zij, goede stemming is volkomen bedorven, n uitgebreide Duitsche kringen neemt m aan. dat het in de eerste plaats het gelsche departement van oorlog en I de minister, die hier de leiding heeft: ilshani is geweest, die Macdonald en ns collega's ertoe heeft overgehaald en Duitschland zoo'n feilen toon aan te an. Trouwens: het is geen geheim, dat jlsham cn diens aanhangers steeds pro- gandisten zijn geweest voor een Fransch- gelsch bondgenootschap, ook op militair icd. Lord Snowden heeft dan ook reeds kennen gegeven, dat het witboek on hem indruk maakt, alsof Laval, de Fran- ic minister van buitenlandschc zaken. heeft geredigeerd. In dit verband akte Snowden tevens de opmerking, dat bestendiging der Britsche onderdanig- d aan Frankriik zeer wel tot een nieu- n oorlog zou kunnen leiden. Wel heeft n inmiddels te Londen laten uitkomen. dat er niet de minste moodwil school in de gelijktijdigheid van sir John Simon's bezoek aan Berlijn en de openbaarmaking van het witboek, dat de gunstige bespre kingsatmosfeer te niet heeft gedaan, doch te Berlijn neemt men tegenover deze ver zekering een zeer nuchtere en kritsche hou ding aan. Dat de publicatie van het witboek den Franschen zeer welkom is, behoeft geen be loog, aangezien de bedreiging van den vrede in het Britsche document wordt voorgesteld als een feit, waarvoor alleen Duitschland verantwoordelijk kan worden gesteld. Te Parijs gaat men zelfs zoover dat de betuiging van leedwezen met Hit Iers indispositie, vervat in een schriftelijke mededceling van den Britschen ambassa deur tc Berlijn aan Von Neurath, den Duit schen minister van buitenlandsehe zaken wordt voorgesteld als een lichtelijk ironisch bedoelde deelneming. Nagnoka officieel voorgedragen voor het Haagsche Hof OKIO, 5 Maart. (V.D.) Na overleg met Hooggerechtshof, de Juridische Hooge- ool en de Keizerlijke Academie heeft de ansche regeering bij het Permanente van Internationale Justitie te Den Haag r de benoeming tot recht in dat "Hof rgedragen dr. Shoenichi Nagaoka, cud» baèsadour van Japan In Frankrijk, als olger van wij'.en dr. Atfatsji. GOUWLEIDER MET VLIEGTUIG NEERGESTORT AYREUTH. 5 Maart. (V.D.) Het sport- gtuig van den gouwleider Hans Schcmrn hedenmiddag orn vijf uur op het vlieg- 1 alhier neergestort. De piloot werd licht ond. De gouwleider kreeg vrij ernstige wondingen. Hij is in bedcnkelijken toe- ïd in het ziekenhuis opgenomen. BERLIJN, 5 Maait Bij zijn bezoek aan Saarbröcken heeft rijkskanselier Hitier een lichte verkoudheid opge'.oopen, ge paard gaande met een hevige heeschheid. Op medisch advies zijn derhalve teneinde Hitler's stem te sparen, alle voor de ko mende dagen vastgestelde besprekingen af gezegd. Onder deze omstandigheden heeft de rijksregcering door den rijksminister van buitenlandsehe zaken, den Engelschen am bassadeur verzocht, ook het reeds vastge stelde bezoek van den Britschen mipistei van hüitenlandsche zaken sir John Simon zoo mogelijk te doen uitstellen. I.ONDFN, 5 Maart. (V.D.) De mededee ling, dat do Duitsche regeering verzocht heeft om een uitstel van het Britsche be zoek aan Berlijn is den Engelschen regee ringsinstanlics hedenmiddag vroeg door don Britschen ambassadeur te Berlijn, sir Eric Phipps officieel ter kennis gebracht. De Engelsche bladen publiceeren het be richt in grooten opmaak en met dilcgedruk ie koppen. De liberale „Star" meldt, dat de Berlijn- sche medeueeling groule verrassing ge wekt heeft in Londen. De po.itieke mede werker van de Evening News verwacht, dat de Engelsche regeering een sympathiek ant woord zal geven. De „Press Association" meldt, dat de Duitsche regeering naar hel schijnt niet heeft aangegeven hoe lang de Duitsch-Engelsche besprekingen moeien worden uitgesteld. Het is waarschijnlijk, dat de ziekte van Hitier niet het eenige mo ticf is voor het uitstellen der besprekingen. Dergelijke vermoedens worden in diploma» ticke kringen niet gedeeld. Eenige critisehe waarnemers zijn echter geneigd te veron dcrstcllen, dat het uitstellen der onderhan delingen in verband staat met de publica tie van het witboek. In regceringskringin is men echter van meening, dat de verwij zing in het witboek naar de Duitsche hei- bewapening geen nieuwtje is voor de Duit sche regeering, aangezien Baldwin reeds eenigen tijd geleden in het Lagerhuis op dergelijke wijze over hetzelfde thema heeft gesproken. liet is nog niet bekend, aldus gaat de Press Association voort, welke uit werking het uitstellen van het bezoek van Simon aan Berlijn zal hebben op de voor genomen reis naar Moskou en Warschau. De toestand zal Woensdag op de kabinets zitting ter tafel worden gebracht. Veiligheidsmaatregelen aan de Grieksche grens. Ook Tur* kije stelt troepen op SOFIA, 5 Maart. (V.D.) De minister van buitenlandsehe zaken, Batoloff, heeft hedenmiddag de vertegenwoordigers van de buitenlandsehe pers bij zich ontvangen, vvien hij verklaarde, dat de gebeurtenissen in Griekenland, waarvan het strijdperk klaarblijkelijk steeds meer verschuift naar de aan Bulgarije grenzende deelen van Ma cedonië en Thracië, de Bulgaarsche regee ring in zoo verre interesseeren als zij den vrede op den Balkan in gevaar zouden kunnen brengen. Bulgarije houdt onwrik baar vast aan den vrede en aan de goede betrekkingen niet zijn naburen en heeft niet het voornemen hun moeilijkheden uit tc buiten of zelfs ook maar tc vergrooten. Dit feit maakt Bulgarije echter niet vrij van de verplichting zijn waakzaamheid aan de grenzen te vergrooten cn zijn grens bescherming door uit het binnenland der waarts gezonden troepenafdcclingen te ver sterken. Deze maatregelen zijn uitsluitend van voorbehoedenden aard en ter bescher ming van het land genomen. Zij zijn vol komen in* overeenstemming met het vo^ kenreqht. De Bulgaarsche gezant heeft in structie gekregen de Grieksche regeering een verklaring in dien zin te overhandigen. De vraag van een journalist of het juist was, dat Turkije de laatste dagen zijn troe pen in Oost-Thracié buitengewoon ver sterkt heeft en aan de Bulgaarsche grens veel oorlogsmateriaal ophoopt, beantwoord de de minister van buitenlandsehe zaken bevestigend. In dit verband verklaarde hij nog, dat Bulgarije, gelijk ook premier Zlateff in zijn recente programredevoering heeft gezegd, zich strepg houdt aan het tusschen Bul garije en Turkije bestaande vriendschaps verdrag. Bulgarije wil ook verder met Tur kije, evenals met zijn overige naburen in vrede en vriendschap blijven leven. Onver klaarbaar is hèt dan ook, waarom de Turk- selie regeering deze maatrege'en in Oost Thracië en aan de Bulgaarsche grens neemt. Spr. hoopt, dat deze maatregelen niet gericht zijn tegen Bulgarije, aangezien de Bulgaarsche règèering daartoe noch aan leiding heeft gegeven, noch geven zal. De minister van buitenlandsehe zaken keerde zich vervolgens tegen de perseam pagne, die een deel der Tnrksche bladen sinds eenigen tijd teeen Bulgarüe voert en die een voor de betrekkinpen tnssrfcer. de heide landen ongunstige atmosfeer kan scheppen. j i Zeldzaam geval van terug loopende depressies Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Na den laatstcn sjtorm op 25 Februari heeft de algemeene weergesteldheid een merk waardig verloop genomen, waardoor de win ter tijdelijk terugkeerde. Dit verloop week geheel af van het normale. Het gewone ver loop is namelijk steeds zoo, dat de depres sies, die het stornrfweer veroorzaken, uit den Atlantjschen Oceaan opkomen en haar weg vervolgen óf in N.O.-lijke richting langs de Westkusten van Europa, öf in Oostelijke richting over de Noordzee en Denemarken naar de Oostzee. Als, wij dan in het laatste geval te doen hebben met de laatsto van een reeks van depressies, valt aan de West zijde der aftrekkende depressie een Noorde lijke of Noordwestelijke luchtstroom over Wost-Europa in, die koud, buiig weer brengt. Deze toestand van koud, buiig weer duurt dan meestal vrij lang en herhaalt zich ge durende de vroege voorjaarsmaanden eenige malen. Toen na de laatste stormdepressie weer een nieuwe in NAV.-Europa verscheen die een etmaal later een diepe kern ten Westen van Ierland vertoonde, en over de omgeving van het Engelsche Kanaal opnieuw storm ichtig weer optrad, mocht redelijkerwijze verwacht worden» dat deze depressie een der gewoonlijk gevolgde Avegen zou inslaan en stormachtig; weer zou aanhouden. Maar dit is niet gebeurd. De depressie werd eerst stationair en begon daarna langzaam naar het Westen temig té wijken. Zij was 4 Maart nog niet geheel uit West-Europa verdwe nen maar voor de weerstoestand over het Vasteland van geeïi betëebonis meer. ï)e depressie was van af 28 Februari zooge naamd terugloopend. Gevallen van terugloopende depressies zijn zeldzaam en zijn daarom stoeds merk waardig. De voortbrenging eener depressie wordt bepaald door de wederzijdsche verhoudin gen tusschen don warmen equatorialen en deii kouden polairen luchtstroom, die elkaar ontmoeten. Gewoonlijk liggen deze twee stroomen zoodanig ten opzichte van elkaar, lat de depressies» in Noord-oostelijke rich ting trekken. In het uitzonderingsgeval, dat zich nu heeft voorgedaan, drong tengevolge van de ontwikkeling van een gebied van hoogen druk over Skandinaviö en van luchtdruk- daling in Z.O.-Europa een koude luchtstroom uit N.O.-Europa naar het Westen door en werd de warme Zuidelijke luchtstroom van de depressie afgesneden en kon de laatste niet meer in Oostelijke richting vooruitdrin gen. Het geval komt ecnigszins overeen met den algemeenen weerstoestand in zeer koude winters maar past niet in dezen tijd van het jaar, waarin andere toestanden normaal zijn. Indien het nu nog Januari was zou de algemeene weerstoestand in Europa zeer gunstig zijn voor een periode van sterke vorst. Hiervoor is het echter te laat Wel trad in Skandinaviö vorst op tot 30 gr. C. onder nul. in Lapland en Finland van 1520 gr. en in Duitschland von 5—7 gr. cn breidde de Oostenwind" liet vorst'gcbiecfbvér ons "land uit maar dit gevolg was van korten duur. Gisteren verdreef de naar het Z.W. gedraaide wind de vorst weer. Zoo wisse1 den lente achtige dagcji met vriezend weer elkaar (Nadruk verboden). snel af. LONDEN, 5 Maart. Het Duitsche ver zoek om uitstel van de reis van Sir John Simon naar Berlijn, wordt behalve in de bladen overal in Londen uitvoerig bespro ken. Algemeen is men geneigd om aan te nemen dat de verkoudheid van Hitler, die als aanleiding tot dit verzoek wordt opge geven, een diplomatieke ziekte is. In diplomatieke kringen verklaart men echter dat cr geen enkele reden is om niet aan een ziekte te gelooven. Er zijn zelfs redenen om aan te nemen dat dc ziekte van Hitler van ernstiger aard is dan de be richten uit Berlijn doen vermoeden. SNELTREIN RIJDT OP GROEP ARBEIDERS IN PARIJS. 5 Maart (V.D.) Op de spoor lijn tusschen Mormant en Verneuil l'Etang is hedenmorgen een ernstig ongeluk ge beurd. Een sneltrein is aldaar op een groep arbeiders ingereden, die tengevolge van den mist den naderenden trein niet hadden op gemerkt. Vijf arbeiders werden op slag ge dood. Het ongeluk geschiedde op de lijn naar het Gare de I.'Est te Parijs. Aideellnq Wijnhandel. f Tel. 22. Vraagt onze gerenommeerde merken Port Constantino t 145 Sherry Flnosecco Vermonth Cora, extra vienx f 1-50 per liter. Onze nlenwe Wijnprljsconrant zenden wij gaarne op aanvraag too. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Niet Off. Londen Berlijn Parijs Brussel '.urich Xopenhagen islo ttockholm N'ew Vork Milaan 'raag 5 Maart 6 Maart 1935 6.95% 6.89% 59.39 59.40 9.74 9.74% 3452% 34.41 47.99 47.98 31*05 31.21 34.80 35 10 35.70 36.01 l-'5% 12.41 12.35 6.18 6.19 Medegedeeld door de Ro'.terd. Eankvereen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nieuwe pogingen om den be< klaagde te ontlasten De afwikkeling van de verdere getuigen verhooren in het proces-Riiitelen voltrok zich Dinsdag zeer onregelmatig. Op ver zoek van den beklaagde moesten steeds weer groote pauzes worden gehouden. Generaal Lehar. een broer van den be roemden operette-componist, legde getuige nis af over de ondersteuning, die Rintclen gegeven heeft aan het onderdrukken van de communistische revolte van .Opper-Sticr- marken cn West-Hongarije. De eerstvolgende beide getuigen, hofraad Boehm on generaal Wagner, zijn de tiemste vertrouwden van dr. Rintclen. Hof raad Boehm verklaarde, dat tusschen dr. Rintelen en dr. Dollfuss nooit andere dan zakelijke tegenstellingen hebben bestaan Dc verhouding van beide mannen tot elkaar is echter later door dwarsdrijverijen vergif tigd. Toen de getuige 1 ater verontwaardigd uitriep, dat dc naam van Rintelen reeds tij dens den Putsch van Priem er or» snood* wijze misbruikt was, kreeg hij een terecht wijzing van den voorzitter. Do getuige keer de zich daaron nog tegen de bewering van den procureur, dat een bewijs van schuld kon worden gevonden in het feit, dat Rinte len niet onmiddellijk naar de bondslcanse- larij is gesneld, toen hij hoorde van het ra diobericht. Zou hij dit gedaan hebben, dan zou de zaak thans nog veel erger zijn voor Rintelen, want deze stap zou juist hocle- maal verkeerd zijn uitgelegd. Na het verhoor van doze getuige stolde de procureur voor minister Neustadtcr-Stper- mer te hooren, benevens Stokingcr, tenein de hot verloop der gebeurtenissen in het ministerie van defensie op den middag van den 2östen Juli te kunnen rcconstrueercn Het voorstel werd goedgekeurd. De eerstvolgende getuige, generaal Wag ner, was oen op den voorgrond tredend lir der chr. sociale partij. Omtrent dc verhou ding van dr. Rintelen tot de nationaal-soria listen verklaarde getuige, dat dr. Rintclen op het standpunt stond, dat een overeen komst moest worden aangegaan met de na tionaal-socialisten Deze meening heeft Rin telen volstrekt niet alleen voorgestaan, Zij werd veeleer gedeeld door een groot deel van zijn partijvrienden, gelijk over het al gemeen vele chr.-socialen, in het bijzonder in de bondslanden, voorstanders zijn ge weest van den Anschluss. Dr. Rintelen zelf heeft met de nationaal cosialisten nooit contact gezocht, afgezien van do besprekingen, die met medeweten en op verlangen van dr. Dollfuss hebben plaats gevonden. Later merkte generaal Wagner nog op, dat dr. Rintelen na zulke besprekingen met nationaal-socialisten on middellijk op den voorgrond tredende lei ders van de Heimwehr in kennis gesteld had van het resultaat. Generaal Wagner schetste vervolgens hoe hij plotseling door een persoon, waarvan hij den naam niet wilde noemen, er opmerkzaam op gemaakt is, dat men hem zijn vriendschap niet Itin telen kwalijk nam. De verdediger wilde de naam van dezen persoon hooren, maar de president hield dit voor overbodig en liet de vraag niet beantwoorden. Nadat nog een getuige gehoord was, werd de zitting tot Woensdagmorgen verdaagd. Met het oog op de gebeurtenissen in Grie kenland heeft de Fransche minister van marine den in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee gestationneerden torpe dojager Verdun bevel gegeven direct Piraeus aan te doen, om zoo noodig te zorgen voor de bescherming van Fransche onderdanen. Bovendien worden twee kruisers van hot Middellandsche Zee-eskader in gereedheid gebracht om naar Griekenland te kunnen vertrekken. Uit Athene wordt nog d.d. G Maart gemeld: De strijd tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen is aangevangen. De artil lerie is in actie gekomen. Op alle scholen te Athene zullen de lessen heden worden hervat. Bij het eiland Amorgos werd een „piraten schip" gesignaleerd, dat op volle kracht koers zette naar het eiland Santorin. Dc vliegers melden, dat de schepen der muiters niet in verband varen. De positie van den kruiser Averoff is onbekend. De vroegere minister van buitenlandsehe zaken en medewerker van Venizelos, Micha- lakopoelos, heeft zich tot Venizelos gewend en geëischt, dat de opstandige beweging moet worden gestaakt, waarbij hij eroj. wees, dat het land een wonde wordt toege bracht, welke pas in tien jaren zal kunnen worden geheeld. Griekenland zal een hek senketel worden van Europa door toedoen an een beweging, die, van nationaal stand punt bezien, onnoodig is. De door de autoriteiten gezochte leider der oppositiepartij, Papanastasioe, heeft zich ter beschikking gesteld van de regce- ring en de beweging veroordeeld. Voor den militairen gouverneur van Athene, generaal Petritis, is Dinsdag een parade van de troepen van het Atheonsche garnizoen gehouden. Een groote menigte juichte de troepen toe en eischte gerechtig heid en zware bestraffing van de aan?tich- Wij moeten het lezen van dit artikel even onderbreken om U te zeggen dat ARNHEMSCHZWEG 42, - TEL. 1145 de beste opleidingen geeft In alle kaptoor- vakken. en dat de daaraan verbonden Copieer-Inrichting Uw orders op correcte, vluizee en? goedkoops wijze uitvoert. (Adv.) terg der rebellie en van degenen, die er bij betrokken zijn. De Zuid-Slavische pers beziet de ontwik keling van dep toestand in Griekenland niet zonder zorg. Een uitvoerig commentaar pu bliceert echter slechts de Novisti u|t Agrapri. die o.m. verklaart, dat de voornaamste :ol bij den Griekschen opstand zonder t wij (el gespeeld wordt dóór de buitenlapdscho po litiek. Vcnnizelos had immers voor onge veer een jaar erop gewezen, dat hij nie$ van zins was de overeenkomst inzake het Balkanpact te erkennen. liet was hem ge lukt voor zijn politiek een groote mogend heid te vinden aan de Middellandsche zee, wie de bewegingen op den Balkan niet in haar berekeningen paste. Ook voor het ge val, dat Venizelos aan het bewind zou ko men, zou hij het Baïkanpact niét zonder meer op zijde kunnen schuiven, want de stemming in Griekenland tegen de genoem de groote mogendheid is niet bizonder vriendelijk. Het blad herinnert dan aan do demonstraties te Athene en in den Piraeus tegen Italië en aan de botsingen op de Dode- kanesos, waarna het als volgt voortgaat: Griekenland zou zonder het Balkanpacf ab soluut niets betcekenen, doch gcrakep in den toestand van Albanië of een anderen kleinen staat, die speelhallen zijn in de handen der groote mogendheden. De Prawda meldt uit Parijs, dat men ook daar de golf van den Griekschen opstand ziet uifloopen in een wijziging van de bui tenlandsehe politiek. Alles zou afgestemd zijn op een vijandige houding tegenover Frankrijk. Het Grieksche telegraafagentschap deelt mede, dat op Kreta en een klein deel van Oostelijk Macedonië na, geheél Griekenland, de oilanden inbegrepen, in handen der re- geering is. Van uit alle deelen van Grieken land komen verklaringen van trouw aan de receering Tsaldaris binnen. Naar Reuter seint hebben een en twintig vliegtuigen van de regeeringstroepen onder hevel van Koudylis de opstandelingen be stookt. In dc situatie der muitende oorlogs schepen ter hoogte van Kreta is geen wij ziging gokomen. Bevestigd wordt, dat Popa- nastssioe. die tot de partij van Venizelos be hoort, zich ter beschikking van de regee ring heeft gesteld, vermoedelijk mot het doel te trachten aan den burgeroorlog een einde te maken. 'Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)' „PRAATJE OVER STEDÜBOUW" Geachte Redactie! In het verslag van het „Praatje over Stedebouw" voor dc Vereeniging van Huis vrouwen, xloor ir. C B. van der Tak, op genomen in uw blad van 2ö Febr. j.i., komt een gedeelte voor betreffende het uitbrei dingsplan van Soest, dat ik gaarne even wil rechtzetten, daar het een onjuiste voor stelling geeft van de feiten. Ik vermoed, dat de spreker het anders zal hebben mee gedeeld, daar ik, hem kennende, mo niet kan voorstellen, dat hij iets zal beweren, dat niet op officieele gegevens is gebaseerd. Bij het uitbreidingsplan is n.l. niet uitge gaan van de gedachte, dat Soest het vijf voudige aantal inwoners (dus ongeveer 70 A 75000) van het tegenwoordige zal krijgen. Het plan is opgevat als een bestemmings plan, zooals de gewijzigde Woningwet dat verlangt, dus als een plan van ordening, dat even dienstig kan zijn, als de uitbrei ding der bevolking veel plaats voor bebou wing zou opeischen, als wanneer het in wonertal ongeveer blijft, zooals het nu is. Natuurlijk werd nagegaan, welke moge lijkheden van toename er zich konden voordoen, en daarbij bleek, dat er in do laatste 20 jaar steeds een overschot uit ge boorte en sterfte, alsook uit vestiging en vertrek gcconstaleerd was. In de toelichting bij het plan staat woor delijk (zie blz. 25): „Als de Gemeente Soest blijft groeien, zooals dit tot nu toe het ge val was, dan zou men aannemen, dat over 10 laar, dus in 1942, het inwonertal do 20.000 zal hebben overschreden en dat dit in 1950 ongeveer 25000 zal bedragen." In deze toelichting, noch in eenig ander déél van het ontwerp van plan komt voor, dat gerekend wordt op het vijfvoudige van de tegenwoordige bevolking. Als ontwerper van het uitbreidingsplan Soest, verzoek ik U beleefd om opname in uw blad. Bij voorbaat dank daarvoor. Mot dc meeste hoogachting, Apeldoorn. K. V. VAN NES. Naar aanleiding van het mij ter inzago verstrekte schrijven van den heer K. C. van Nes, Landschap- en Stedebouwkundig architect, deel ik IJ het volgende mede: In den gecomprimeerden vorm van het: verslag is de nadruk wel sterk op Snust gevallen. Inderdaad echter meen ik, dat er bezwaren aan verbonden zijn, ook in een bestemmingsplan altijd rekening tc houden met een uitbreiding, zooals die dc laaiste 10 jaar hier en daar is voorgekomen, In eerste plaats beeft die uitbreiding in vele dorpen plaats gevonden als lintbebouwing aan reeds bestaande wegen en daardoor op veelal goedkoonen grond, en zal men, zoo dra deze terreinen bebouwd zijn, moeten overgaan tot het doen van groote uitgaven voor wegaanleg, rioleerin^, vorllóhting, enz., waardoor de bouwterrein kosten zullen stijgen tot een meer ..normale prijs", zooals die voor gelijkwaardige terrelnèn geldt In andere gemeenten, en in de tweede plaats zal men er m. i. rekening mede moeten houden, dat het geboorteoverschot steeds geringer zal worden, om nl.m. 1910 A 1950 als „overschot" te vèrduijnen. Waar Soest als voorbeeld van het hierboven ten eerste enoemrte beschouwd kan worden, knn, ik slechts wenschen in het Mang van. land- schans- cn sfAdsschoon. dat het den heer an Nes moge gelukken, inist voor Soest een plan vastgesteld te krijgen, dat een meer harmonische ontwikkclihg waarborgt. Met de meeste hoogachting Ir. C. B. v. d. TAK, B.NX

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7