GRATIS „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" Donderdag 7 Maart 1935 33e Jaargang No. 211 MET HET DAGBLAD NAAR DE FLORA Wie reist er mee? DE ERFELIJKHEIDSLEER MODERNE OPVOEDING LUCHTBESCHERMING GEEFT Fa. MH. v. Raai te „WILHELMINA" TURNT De technisch-principiëele zijde U THANS ALS KWARTAAL-ABONNE DAN ONTVANGT U DE IN MAART VERSCHIJ NENDE NUMMERSVAN HET HOOGE LASTEN DER CAFE EN RESTAURANTHOUDERS Lezers van het Amersfoortsch Dag* blad kunnen op voordeelige wijze en onder deskundige leiding deze mooie expositie gaan bezoeken Nog ongeveer een week scheidt ons van het moment, waarop in Heemstede een der belangrijkste en meest interessante ten toonstellingen, welke ons land gedurende de laatste jaren heeft gekend, geopend zal worden. Heeft Brussel dezen zomer zijn wereld tentoonstelling, waar zonder twijfel duizen den landgenooten hun schreden heen zullen richten en welke ook zeer zeker iets grootsch zal bieden, Heemstede biedt van 15 Maart— 19 Mei 1935 een expositie, vtalke hoewel den naam dragend „internationaal", in wezen toch een zuiver Nederlandsch karakter zal hebben. De liefde voor bloemen en planten is ieder onzer aangeboren en wij zullen ons zeer zeker in duizendtallen opmaken om de schitterende bloemenpracht in de nabijheid van Holland's bloemenstad Haarlem, te gaan bowonderen. De Int. Bloemententoonstelling te Heem stede, wordt in een continuprograrn van 15 Maart19 Mei, verdeeld in vijf tijdvakken. Elk tijdvak heeft haar eigen bloeiperiode, zoodat de bezoeker uit de hieronder volgen de indeeling kan uitzoeken, welke Flora- periode hij of zij met oen bezoek wil ver- eeron. Het hoofdprogramma is de Vollegrond- tentoonstelling, welke onafgebroken zich uitstrekt van af het centrum der tentoon stelling langs de Vredelaan te Heemstede, tot diep in het bosch van het Wandelpark Groenendaal. Deze vollegrondtentoonstelling omvat een aaneensluitende beplanting van millioenen bollensoorten, hyacinthen, tulpen, narcissen etc. etc.. van vaste planten, heesters en hoo rnen. Voorts rotsgroepen en muurtuinen, landschappen en voorjaarstuinen. Flora 1. van 15 Maart24 Maart omvat de speciale tentoonstelling in het bloemen- paleis van vervroegde bol- en knolgewassen. Flora 2. van 29 Maart7 April omvat de 6peciale tentoonstelling van de beroemde Aalsrneersche culturen. Flora 3. van 12—22 April, omvat de groo- te int. voorjaarsbloemen-tentoonstelling. In zendingen uit het buitenland en van de Bos- koopschc culturen. Flora 4. van 2G April5 Mei omvat de voorjaarskeuring der Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Flora 5. van '10 Mei19 Mei, omvat de tentoonstelling van vervroegde Gladiolus, dahlia's, iris, rozen en zomerbloemen. Hoewel dus de vollegrondstentoonstelling onafgebroken te bezichtigen is, worden in het hoofdeebouw in opgemelde periodes de speciale tentoonstellingen gehouden. In verband met bovenstaand, hebben wij gemeend voor de lezers van het Amers foortsch Dagblad een gelegenheid te moeten scheppen, om op een zeer billijke en com fortabele wijze, met hunne kennissen of fa milieleden, gedurende het tijdvak 15 Maart tot 19 Mei de bloemententoonstelling in Heemstede te kunnen bezoeken. Tot dit doel zal ons blad op de navol gende data, van ons Redactiebureau aan de Arnhemsche Poortwal 2a geregeld een of meer autobussen laten rijden naar Heemstede. Onze lezers kunnen zich voor deze excursies laten inschrijven, door ge bruik te maken van den Bon, onder de ad- .vertentie betreffende deze tochten. Men geeft dus eenvoudig op, welken da tum men kiest voor zijn of haar tocht en met hoeveel personen men de excursie wenscht te maken. Dezerzijds, zal dart voor tijdige reserveering worden zorg gedragen. De afrit uit Amersfoort vindt in den re gel om 10 uur vm. plaats, aankomst te Heemstede, waar op het terrein wordt ge reden, ongeveer 12 uur. De terugrit van Heemstede is bepaald op 17 uur, aankomst te Amersfoort ongeveer 19 uur. De prijs voor den geheelen tocht, met inbegrip van de entree op de tentoonstel ling bedraagt 2.35 per persoon. Aangezien ongetwijfeld honderden onzer abonné's van deze gelegenheid zullen ge bruik maken, laten wij hieronder precies volgen de data van de afritten der bussen. Men kan hieruit dus te voren zijn keus doen. Opgave tot deelname moeien uiterlijk Woensdagmorgen of Vrijdagavond in ons bezit zijn. Voor een gereserveerde plaats .wordt zorg gedragen. Zondag 17 Maart, vertrek om 10 uur van ons Bureau; Donderdag 21 Maart, idem; Zondag 31 Maart, idem; Donderdag 4 April idem; Zondag 7 April, idem; Zondag 14 April, idem; Donderdag 18 April, idem: Zondag 21 April, idem; Maandag 22 April, idem; Zondag 28 April, idem; Donderdag 2 Mei, idem; Zondag 5 Mei, idem; Zondag 12 Mei, idem; Donderdag 16 Mei, idem; Zon dag 19 Mei, idem, laatste keer. Bovenstaande serie excursies naar Heem stede, vormen een begin van een aantal rei zen, welke wij bij genoegzame deelname dezen zomer hopen uit te strekken ook naar het Buitenland. Wij kunnen al vast mede- deelen, dat binnenkort programma's zul len worden gepubliceerd van tochten naar Parijs-Zwitserland-Brussel en zelfs naar Jutland en Bretagne. H. 13. DE KOFF f Men verzoekt ons te willen mcdedeelen, 'dat. de heer Zandstra bij de teraardebestel ling van den heer H. M. de Koff niet als vertegenwoordiger van het administratief personeel, maar als particulier aanwezig is geweest, AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gister avond 174 wagens aangevoerd. Voordrachten van Dr. Hagedoorn en Dr. v. d. Spek voor de Genetische Verceniging Men schrijft ons In de kwart eeuw, die achter ons ligt, heeft zich de erfelijkheidsleer bij den mensch in een betrekkelijk snel tempo tot en exacte wetenschap ontwikkeld. Voor de erfelijkheidsverschijnsclcn bestaat bij het publiek grooto belangstelling Cursussen voor volks-universitciten over dit onderwerp alsmede die, welke het Nederlandsch Nati onaal Bureau voor Anthropologic sedert verscheidene jaren te Amsterdam, Leiden Utrecht, Eindhoven, Den Bosch en Deven ter heeft doen houden, vielen zeer in den smaak. De voordrachten, die Donderdag 14 Maart alhier (zie advertentie) zullen wor den gehouden, gaan uit van de afdeeling „De mensch" van de Nedcrlandscho Gene tische Verceniging. Deze vcrecniging telt verscheidene fokkers, kweekers en artsen onder hare leden, die op bijeenkomsten onderling contact onderhouden en van eventueele eigen onderzoekingen mededcc- ling doen. Een zelfde openbare vergadering als thans te Amersfoort staat gehouden te worden, werd door de afdeeling „De mensch'' reeds sinds 1929 georganiseerd en vond plaats te Leiden, Rotterdam, Arnhem. Den Haag, Haarlem en Groningen. Overal was groote aandacht. De sprekers, die al hier het woord zullen voeren, zijn Dr. A. L. Hagedoorn en Dr. J. van der Spek. Do eerste is een internationaal hekend gene ticus, die rnede de grondslagen der moderne erfelijkheidsleer heeft gelegd en in Ncder- landsch-Indié, Amerika en in Nederland zeer verdienstelijk proefondervindelijk werk geleverdheeft over de erfelijkheid van lichamelijke eigenschappen en instinc ten bij dieren en dit onderzoek met zijn vrouw, die mediea is, nog steeds te Soest cr- berg voortzet. Hij is tevens secretaris van do Nederlandsche Genetische Vereenigin" en geeft wetenschappelijke adviezen over de fokkerij. De tweede spreker is geneesheer directeur van de Inrichting voor Zielszie ken „Maasoord" te Poortugaal en Heeft doordat hij de studie van theologie en medicijnen heide volbracht heeft, en mede door zijn werkzaamheid als privaatdocent in ondordeelcn der psvcho'o^e aan de Utrechtsche Universiteit en dc Rotferdam- sche Handelshoogeschool een broede en diepe kijk op het mcnschelijk leven. We hebben dus wel de garantie, dat de erfe lijkheidsfactoren niet eenzijdig zullen wor den belicht, maar dat ook aan milieu, on voeding en geestesleven van den mensch de hun toekomende plaats zal worden aange wezen. Beter begrip van den biologische" ondergrond van ons bestaan, die zieh nl« erfelijke aanleg onenhaart, is eisch van den tijd. een tijd die rijn is geworden voo" ui'po breide onderzoekingen, ook van de Nederl bevolking. Een in 1933 hii notarieele nr'o gesticht Nederlandsch Instituut voor F.rO l ijkheids-onde.rzoek bij den mensch en voor rassenhiologie. zal het centrale noot wn- den, waar alle nu no°* verspreide bekende en de nog op te heldcen onbekende ge gevens worden verzameld. Wij honen ten zeerste, dat de bc'de sprekers f>'; ir Amersfoort een talrijk en aandachtig ge hoor zullen hebben. UIT HET POLITIERAPPORT Aanrijding Op den Kamp reed een handkar tegen een vrachtauto op, die vóór de kar rechts af sloeg. De handkar vloog door den schok op zij en een 10-jarig jongetje ontving een klap tegen zijn hand, tengevolge waarvan twee middenhandsbeenties gebroken wer den. Ouders zouden zoonlief, die ge* straft was, wel even bijstaan! Een leerling van een school te dezer stede had misdaan en de onderwijzer had hem hiervoor gestraft. Maar dat was niet in den haak, volgens onze leerling, en dus ging hij zijn nood klagen bij vader en moe der. Hoe hij het „geval" op zijn manier uit gelegd heeft, weten wij niet, maar in ieder geval staal vast, dat zoonlief den ouderlij ken steun in hooge mate ondervond. Moe der stelde zicli bij den uitgang van de school op cn wachtte, met de pantoffel in de hand, den „onrechtvaardigen" onderwij zer ter afrekening op. Maar deze heeft ze- kor onraad gemerkt mannen voelen dat schijnbaar vlug aan cn moeder kon blij ven wachten! Niets gebeurde Vader had het zich intusschcn ook erg aangetrokken en deed zeer opgewonden. Een agent heeft hem eens ernstig onder houden en waarschuwend gewezen op zijn verkeerde handelwijze.. De woorden misten hun kalmeerenden invloed niet, maar toch kon vader niet nalaten om bij den aftocht te zeggen, dat hij dien onderwijzer nog wel eens krijgen zou! Onze pacdagoog heeft zijn paedagogisch streven wel tegengewerkt ge zien door de alles verwerpende ouderliefde! AMERSrOORTSCEE RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortscho Radio- Centrale, naast de programma's der beide Ilollandschc zenders, die der volgende bui ten landscho zendstations door: 10.101.20 Keulen. 1 203.20 London Regional 3.20— .50 Keulen. 4.506.20 Droitwich. 6.207.10 Keulen. 7.10S.20 London Regional S.20— 9.20 Stuttgart 9.2510.50 Boedapest 10.50—12.20 London Regional. Ir. K. J. Hondius houdt in „De Valk" een uitvoerige bes spreking over het lucht» beschcrmingsvraag» stuk OP JS*1 J3è >$4 ju ^4 ^4 i'ii Elastieken gordels in twee zijden rekbaar, geven steun en zijn soepel in 't dragen. PRIJZEN VAN 2.25 AF AFD. WITTE GOEDEREN .MM .MM MM GYMNASTIEK Gymnastiek uitvoering in dc groote zaal van Amicitia Vol, tjokvol was de zaal van Amicitia, waar de Christelijke Gymnastiek Vereeni- ging „Wilhelmina" gisteravond haar jaar- lijkschc uitvoering gaf onder leiding van haar directeur den heer P. E. II. van Mou- rik. Aan dezen avond werkten mee o. a. het Pijperscorps „Juliana" met tamboers cn hoornblazers, directeur de heer J. de Vries Pzn. en het versterkt salonorkest „Sempre Con Anima". Nadat onder de opgewekte tonen van het Pijperscorps „Juliana", dat op het tooneel aardig stónd opgesteld, de gymnasten op het podium waren aangetreden cn op plech tige wijze het Wilhelmus werd gespeeld, nam de voorzitter de heer Schreurs het woord om allen een hartelijk welkom toe te roepen. Bij de begroeting richtte liij zich in het bijzonder tot den burgomèester mr. J. C. Graaf van Rand wij ck, die een groot deel der uitvoering bijwoonde. Voorts tot de cere-Iedcn, afgevaardigden van de ver schillende vereenigingen cn zij, die met de verceniging svmpathlseeren. Veel dank zijn wij verschuldigd aan het salon-orkest, kortom aan allen die mede liebbcn gewerkt jan de voorbereidende werkzaamheden om lezen avond te doen slacrcn. Dc groote op komst was voor spreker hot bewijs van medeleveen met „Wilhelmina" en sprak daarbij den wensch uit, dat allen oen pret- tigen en goeden indruk van dezen avond zullen rnedenemen. Na de gebruikelijke opening werd ver volgens met do afwerking van het program ma begonnen, dat een uitstekend beeld gaf van wat de heer van Mourik met zijn leer lingen heeft bereikt en wil bereiken. Uit eenvoudige oefenstof, waarin de moderne richting in de gymnastiek geenszins op den achtergrond kwam te staan, had de leider zijn oefeningen opgebouwd, zóó. dat de jón- geren ze correct moesten volhrengèn. En juist door den eenvoud muntten zij uit cn wat meer zegt, er werd correct afgewerkt, wat aan het geheel tenslotte tqn goede kwam. Zeker er ontbrak hier en daar noj,. wel eens wat aan, doch onze algemeene indruk was. dat er een zekere climax viel waar te nemen, welke op den duur tot zwaardere oefeningen moet leiden. Ter afwisseling prijkten eenige attractie ve nummers op het programma, o. a. Ven- delzwaaien „Veilig Verkeer", „Kleine Para de" e. a., welke heel aardig waren, doen tenslotte met gymnastiek niets gemeen heb ben. Men had gerust deze nummers ach- ferwege kunnen laten; aan het program ma, dat te overladen was, had het niet geschaad. Dit als een kleine opmerking Van de nummers voor de pauze noemen wij de stokoefeningen, welke correct wer den uitgevoerd. De jongens en meisjes werkten daarna gezamenlijk aan lage brug, wat de meesten goed afging. Het nummer Lenigheidsoefening, waarmede het eerste gedeelte werd besloten, was wel het hoog tepunt van dit gedeelte. Vlot cn zonder hapering werden de oefeningen volbracht. Hier sprak een ernstige en nauwgezette studie uit. Onvolledig zouden wij zijn, wan neer wij do Ilceren-afdeeling zouden ver zwijgen. die hoewel er veel van hen ge- eischt werd, eveneens een groot succes hoekte met de Lenigheids-, Iloudings- en Bohondigheidsgymnastiek. Deze heeren hebben ons in dé tweede helft vergast op zeer goed werk aan het hoogrok.cn hoogbrug. Door veel variatie in de oefeningen te leggen, bleven deze boeien, temeer daar er vrijwel zonder sto rende fouten werd geturnd. Bij liet hoog- brug vielen er enkele goede handstanden Ie waardcercn. Eenige turners brachten liet. er dan ook zeer goed af. Ook do knots- oefeningen der damesafdeeling mogen niet onvermeld gelaten worden, terwijl de grond,gymnastiek voor tongens veel van de uitvoerenden cisehte. Na eenige plastische standen, o. a. sportmomenten, voltooiden liet trcmplinsprineen cn een slotgroep het gymnastische gedeelte van den avond. Al les le zamen kan her bestuur en zeer zeker de directeur van Wilhelmina op dezen avond met voldoening terug zien. Wilhel mina is op den goeden sveg! Voordat het tweede gedeelte een aanvang nam, werd den directeur bij monde van het bestuurslid den heer v. Woudenberg een chronometer aangeboden. De heer Schreurs huldigde de damesleden van het salon orkest met een bouquet, terwijl mej. Meiier, bestuurslid, die binnenkort de vcrecniging gaat verlaten, eveneens een bloemenhulde in ontvangst moest nemem A Gisteravond heeft in „De Valk" voor den Algemeen Ncdcrlndschen Vrouwen-Vredes Bond, de Jongeren Vredesactio en dc vcr ecniging „Kerk en Vrede" de heer ir. K. J. Hondius uit' Rotterdam gesproken over het onderwerp: „Luchtbescherming is oorlogs voorbereiding". Nadat Dr. J. Nieweg den avond geopend had met een toepasselijk woord, gaf hij het woorcl aan, ir. K. J. Hondius. Ir. K. J. Hondius over luchtbe scherming In alle landen ziet men tegenwoordig het nationalisme hoogtij vieren en do les van 1914 schijnt "vergeten te zijn. Men beschouwt den oorlog als een soort ziekte, welke noodzakelijk is cn altijd zal blijven bestaan. Professor Nikolai wijst in zijn „Biologie des crisis" op dat oorlog instinct. en waarschuwt ons voor dat in stinct. aangezien het niet goed is. Men stuurt op dat oorlogsinstinct af uit angst voor den gevreesden buurman. Ook ons land wil mén oorlogsbereid maken en men noemt dat economische oorlogsvoorberei ding. Men bestrijdt de vredosactie in de. pers en juist daaraan ontleent deze actie liaar ideaal in een toekomstigen oorlog zal volk te genover volk komen te staan en men zal elkaar trachten uit te roeier, met behulp vooral van het lucht wapen. Men suggereert liet volk, dat het veilig is cn bedient zich hiertoe van een machtig wapen: de leugen. De technische kant Een technisch mogelijke luchtbescher ming is alleen dan te aanvaarden onder bepaalde voorwaarden. Eén hiervan is dat men niet een geregelde, maar oen ongcre- gelden luchtaanval veronderstelt. Niemand echter zou willen volhouden, dat een tel kens met verschillende middelen herhaalde luchtaanval, zonder gruwelijke gevolgen zou afloopen. Kolonel Von Oertzen concludeerde inder tijd* „De strategische aanval der luchtvloot zal zieh in de eerste plaats richten tegen de burgerbevolking en niet tegen de vijande lijke strijdmachten". Ook het boek van den Engelschen gene raal Groves {Behind the smoke screen) is oen groot betoog ter vermeerdering van Kngeland's honibardeerlnchtvloot. want door de vijandelijke burgerbevolking aan le vallen, „beschermt" men juist op effec tieve wijze de eigen bevolking. Een tweede voorwaarde is deze: de tijdige waarschuwing en afdoende militaire be strijding. Een doelmatige bescherming ver- cischt een betrouwbare waarschuwings dienst en een krachtige militaire bestrij ding. Echter, ondanks maandenlange voor bereiding, liep indertijd de Overijsselsche oefening in September spaak, hetgeen bet gevolg was van een storing in de radio. Toch schreef do Nieuwe Hengelosche Cou rant over deze oefening onder meer: „Over het algemeen kan men de oefeningen als geslaagd beschouwen"! Iloe hulpeloos ook de Nederlandsche luchtvloot tegen vijandelijke vliegtuigen is, gaat spreker aan dc hand van verschillen de luchtoefeningcn, in ons land en ook in het buitenland gehouden, na, waaruit blijkt, dat zelfs Londen, Berlijn cn Parijs niet te verdedigen zijn tegen luchtvloten. Als derde voorwaarde voor een technisch doorvoerbare bescherming mag geëischt worden: bekendheid met de te bezigen mid delen. Maar legen een onbekend gevaar kan men zich niet beveiligen, want on danks alles, wat er over geschreven wordt, zijn de verschillende bomsoorten en gifgas sen onbekend. Drs. Hackmann schrijft in het „Chemisch Weekblad" dat op het gebied van onder zoek naar krachtiger gifgassen, zeer inten sief wordt gewerkt; ook wijst hij op het bestaan van do z.g. „netelgassen", een nieu we groep van strijdgassen, die veel effec tiever zijn dan de andere prikkelende gas sen, daar men het ook met opgezette gas maskers niet in de verpeste atmosfeer kan uithouden! Spreker verduidelijkt daarop met voor beelden hoe verschrikkelijk de uitwerking van mosterdgas, brandbommen, gasbom men. brisantbommen en lewisiet is. Hoe vaak kan niet gewaarschuwd wor den tegen den bactercologischcn oorlog, die voorbereid wordt cn zeer wel mogelijk is. {Rapport Rutgers). Maar al te goed weet men, dat in deze technische wereld niets onmogelijk is voor militaire doeleinden, voorlieelden daarvan vindt men voldoende in den wereldoorlog. Als laatste voorwaarde voor luchtbescher ming is er dan nog deze, dat een grondige voorbereiding tegen de gevolgen der ge bruikte middelen mogelijk zou zijn. Dit is psychologisch en technisch onuitvoerbaar, volgons spreker. Het lot van do kinderen zal tijdens den komenden oorlog niet twij felachtig zijn, volgens majoor-dokter Sille- vaerts, want. baby's en kinderen tot 12 ja ren kunnen het masker niet. verdragen! En hoe zou men zieken cn ouden van dagen willen oefenen in het opzetten van het gas masker. dat voor den soldaat een levens kwestie is? Slechts een stedenbouw, geheel aange past aan de eischen voor een goede lucht bescherming, kan het dreigend gevaar af wenden. Ook Ir. Schoszberger is in zijn hoek: „Bautechriiseher Luftschutz" deze meening toegedaan. Zeker is bet dat een toekomstige oorlog de volkomen vernieti ging betcckent voor de stad in het alge meen, zooals deze nu gebouwd is en daar om is verspreide bouwwijze gewenscht. Na de pauze besprak ir. K. J. Hondius don principièelen kant van de luchtbescher ming. De principicele kant Zij, die luchtbescherming uit overtuiging voorstaan, kan men nooit onrechte Chris- ten-antimilitairisten noemen. Deze voorstan ders/die den oorlog als een fatum beschou wen, hoeft men niet ver te zoeken: de groo- Adres aan den Raad met verzoek om verlaging van personeelc cn biljartbelasting De afdeeling Amersfoort van den Neder-* landschcn Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders cn Slijters, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij Koninklijk besluit, beeft aan den Raad een adres gezonden, waarin zij to kennen geeft, dat zij nu reeds bij de Eer ste Kamer der Staten-Gcneraal aanhangig is een wetsontwerp, door de Tweede Karncr dus reeds goedgekeurd, waardoor hot moge lijk zal zijn dc pcrsoneele belasting voor kof fiehuizen en restaurants, alsmede de biljart belasting, alsnog te verlagen en zulks met 1 Januari 1935, zich tot den Raad durft te wenden met het beleefde verzoek een be sluit te willen nemen, waardoor de lasten van de hier bedoelde middenstanders aan zienlijk zullen worden verlaagd; dat zij hierbij voegt do. staten van onkos ten van een zestal bedrijven in deze ge meente, n.l. van tweo volkszaken, van twee lusschenzaUen en van tweo eerste klas za ken, waaruit boter dan met woorden dui delijk zal worden boe schrikbarend hoog do lasten zijn, die in dit bedrijf moeten worden betaald; dat, om verder eenige cijfers te noemen, ten aanzien van dc derde klas zaak met een onkostenbedrag van 1084.27 wordt opge merkt, dat dc ontvangsten over bet jaar 1 Mei 1933—1 Mei 1934, dus het laatst afge sloten boekjaar, ongeveer ƒ5000 bedroegen; rekent men dat de bruto winst 35 van de ontvangsten bedraagt, dan is die bruto winst in totaal 1750 on blijft er dus een netto winst over na aftrek van dezo onkos ten van omstreeks ƒ665 per jaar; dat hierbij wordt opgemerkt, dat bij de on kosten niets is gerekend voor afschrijving van meubilair cn dergelijke goederen, noch van een afschrijving, die toch ook bij het bestaande drankwet-systeem, zal moeten worden gemaakt op hel bezit van de ver gunning en dan begrijpt iedereen, dat do winsten van den exploitant onvoldoende zijn voor het levensonderhoud van hem en zijn gezin; dat dit voorbeeld nu nog een van de gun stigste is. die in de gcmccnto onder de kof- fiehuisbedrijven kon worden genoteerd; dat zij het dus niet noodoloos den Raad het heeft lastig gemaakt met verzoeken om verlaging van de belasting, maar onder den harden dwang der noodzakelijkheid; dat zij het hierbij wil laten en niet terug wil treden in de beschouwingen, vroeger onder de aandacht van den Raad gebracht, waarbij o.a. werd betoogd, dat de pcrsoneele belasting voor deze bedrijven geheel en al is een verkapte bedrijfsbelasting en zulks, terwijl voor deze zaken in tegenstelling met elke andere middenstandszaak, reeds be drijfsbelastingen van onderscheidenen aard worden geheven in den vorm van vergun ningsrecht, verlofsrecht, vermakelijkheidsbe lasting, etc.; redenen waarom zij meent, dat zij thans op een gunstig gehoor bij den Raad hoopt te mogen rekenen. De onkosten Uit de bijgevoegde stalen blijkt, dat de kosten voor een zaak in de.lc klasse A zijn ƒ5072.77; voor b ƒ25040; voor een z,aak in 2e klasse a: 1222.44 en in 2c klasse b ƒ4369.71; voor een zaak in de 3e klasse A is het totaal der onkosten ƒ1677.69 en in b 1084.27. FRUIT- EN GRQENTENVEILING 6 Maart Lof 6S ct., rabarber -16 ct., prei 610 ct., raapsteel 4—12 ct., bieten li17 ct., boe renkool 1822 ct. te pers. Aan zelfcritiek wordt niet gedacht, zooals b.v. Benesj dat eens zoo treffend zei- de. in zijn Yolkenbonds-opcningswoord: „Staatslieden, die wij zijn, kunnen een oor log voorkomen!" Luchtbescherming ver drijft. den zuiveren vicdeswil en tracht slechts oppervlakkig het kwaad le verzach ten. Het Kcllogg-pac.t, het Internationale Ge rechtshof en de Volkenbond zijn al lang de eenig ware luchtbescherming, helaas zon der Heiligen Geest en op de vervulling van dit laatste moet men juist aansturen. Ook brengt de luchtbescherming met haar propaganda daarvoor met z.ich mede, dat dc atmosfeer tusschen de volkeren onder ling vertroebeld wordt. Zij steunt zelfs op dio vertroebeling. Ook bier gaat men misschien binnenkort beginnen rnet dc schoolkinderen, zooals dat nu reeds in Duilschlnd geschiedt, systema tisch les te geven in beschermingsmethoden en to wijzen op het gasgevaar in de prak tijk. Men bestrijdt onzo vredesactie veelal door te zeggen, dat wij beletten om onze mode- menschen te redden, door tegen luchtbe scherming te agecrcn. Maar wij willen slechts een geestelijken strijd voeren tegen den oorlog en alles wat hem in de hand werkt, zooals vertroebeling van den geest, die noodzakelijkerwijze haar ontstaan vindt in de luchtbescherming. Zij die luchtbe scherming voorstaan, l^eoogen alteen zelf behoud en geen liefde tot-den medcmensch. Dr. J. Nieweg dankte hierop ir. K. J. Hon dius voor zijn duidelijke lezing en sloot ver- volgens den avond. (Vervoig Stadsnieuws op pag. 3 Eerslt Blad). -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5