St. Emilion 1929 A. Schoterman Zn. JOH. BOTTINGA PUMMKE VOETEN? SUPINATOR HELPT B RUITENBERG hW Tijdschriften HET BOUWEN VAN VLIEGTUIGEN „DE DOM" JUBILEERT per flesch fl.45 per anker f 58 DRIFTMETING IN HET DUISTER Schijnwerper in den staart De heer E. Smits houdt in „De Valk" voor de vereeniging „Nedcrlandsch Fabrikaat" alhier een interessante lezing Gisteravond heeft voor de vereniging „Nederlandsch Fabrikaat" de heer E. Smits van de Nederlandsche vliegtuigen fabriek „Fokker" een lezing gehouden over: „Het bouwen van vliegtuigen en wat daarmede verband houdt". De voorzitter van „Neder landsch Fabrikaat" Ir. J. F. Korthals Altes, opende dezen druk bezochten avond. Lezing van den heer C. Smits De heer Smits wil zich bepalen tot het weei geven van bijzonderheden omtrent den vliegtuigbouw en gaat daartoe eerst de wij ze na, waarop1 het vliegtuig zich in het luchtruim voortbeweegt en waarom het in staat is zich in de lucht te kunnen houden. Hiervoor is een bepaalde minimum snel heid noodig, welke afhangt van do draag kracht. Weigert de motor b.v. in de lucht, dan zal liet vliegtuig niet onmiddellijk naar boneden vallen, hierbij komt dan do glij- hock ter sprake, welke hoek van 1 10 op een hoogte van 2000 Meter het vliegtuig in staat stelt nog 20 krn. door te zweven. De beer Smits licht daarop de functie en beteèkcnis toe van de dcelen welke de be sturing betreffen, als b.v. do ailerons, rich- tings- en hoogteroer, voetenstuur, kiclvlak, trim vlakjes, stabilo, cockpit etc. Na deze korte inleiding van bet hoe cn waarom, neemt spreker zijn eigenlijk onder werp weer op, den vliegtuigbouw, waarbij vele constructies mogelijk zijn. Allereerst ontstaat een ontwerp, waarbij het type naar algemeene overeenstemming vastgesteld wordt. Vervolgons gaat men het model beproeven in do windtunnel, waarna de Rijksstudiedienst controleert of het mo del voldoet aan alle eischcn van luchtwaar digheid. Deze scherpe contróle verzekert een absolute veiligheid. Is men het eens gewor den over do luchtwaardigheid, dan gaat men over tot den bouw, waarbij ieder on derdeel op zichzelf onder rijks contróle ge steld wordt. Is het vliegtuig gereed, dan gaat men proefvliegen. Eerst \oert men starrtproevcn uit: het vliegtuig moet bv. aan den cisch voldoen, dat het na C00 M start 20 M hoog is. Dan gaat men do snelheid meten en de practische stijghoogte bepalen. Allo gegevens worden teruggebracht op den standaard, die internationaal overeengeko men is. Spreker neemt hierop uitvoerig het werkprocédé onder de loupe, hetgeen ver duidelijkt wordt door lichtbeelden. De ge- laschte stalenbuisconstructie biedt een groot voordeel door haar eenvoudige samenstel ling, waarbij men opmerken kan, dat Ne derland over buitengewoon goedo lasschers beschikt. Een voordeel is verder de veilig heid die deze constructie biedt bij cven- tueele ongelukken: ook het gevaar van in wendig roosten bestaat niet, tegenwoordig zelfs doet men inwendig Qlie in de buizen. Wat de inrichting van het toestel botreft, deze is zoo variéerend voor alle type toe stellen, dat men hierover moeilijk kan pra ten. De heer Smits weidt daarop uit over de beteekenis en de hoedanigheid van het hout, dat men voor den bouw gebruikt. Een veelbesproken vraagstuk is het onweer: de ontlading heeft plaats door den motor en uit zich vooral in het defect geraken van de radio. Orn brandgevaar zooveel mogelijk tegen te gaan, worden de benzinetanks bij de Fokkervliegtuigen in de vleugels ge plaatst en wel zoover mogelijk van de mo toren. Nadat de heer Smits aldus in groote trek ken geschetst had, hoe een vliegtuig gebo ren wordt, besprak hij verder de verschil lende kanten, die nog aan het probleem zijn, als de rnateriaalkwestie. In de Fokker fabriek heeft men een speciale afdeeling materiaalonderzoek, zoowel op technisch als chemisch gebied. Ook heeft men een Losenhauser trek- en drukbank met een vermogen van 35000 kilo, waarop stukken van respectievelijk 3 en 5 meter lengte ge trokken en gedrukt kunnen worden. Daar mede beproeft men tevens landingsgestel len en geluiddernping. Wat triplexhout be treft, geeft men aan bakcliet-triplex verre de voorkeur boven het caseïnotriplex, als slotconclusie van proefnemingen. Het soortelijk gewicht van de toegepaste geluiddempende materialen bedraagt slechts 0,025. Verder wordt, zoo mogelijk, bij de constructie gebruik gemaakt van lichte me- taalsoortcn. Een andere materiaalsoort die ook interessant is b.v. balsahout. Over de rol die het Fokkervliegtuig in het burgerverkeer speelt, kan men het vol gende zeggen. Blijkens de officiéele statistiek over het jaar 1933, welke uitgegeven is door het Britsche Luchtvaartministerie, zijn hij 18 van de 25 maatschappijen, die landvliegtui- gon voor den dienst bezigen, Fokkervlieg tuigen in gebruik. Van het totale aantel van 593 landvliegtuigen zijn er niet minder dan 172 Fokkers! Wjj willen nog meer getallen noemen: alleen in Europa legden Fokkers sedert den aanvang van het luchtverkeer tot 1 Augustus 1934 ruim 06 millioen K.M. af op de geregelde luchtlijnen, hetgeen meer is dan 1650 maal rond den aardbol. Wanneer men overweegt, dat de achter ons liggende 15 jaren nog de kinderjaren der aviatiek vertegenwoordigden, dan zal het duidelijk zijn, dat de genoemde cijfers een belofte voor de toekomst inhouden. Een grootsche ontwikkeling op vliegtuig- industrieel gebied kan volgen, wanneer des kundigheid van den industrieel en het juis te begrip van den Staat aanwezig zijn. Een goede nationale luchtvaartindustrie fteunt niet alleen op de ondernemers, maar bevordert tevens de nationale welvaart door het te werk stellen van een groot aantal ar beidskrachten. De heer Korthals Altes hosloot den avond met een woord van dank aan spreker voor de hoogst belangwekkende wijze, waarop hij deze lezing gehouden had. VEILING Gisteravond werd door notaris J. G Klaassen in „het Boompje" in veiling ge bracht het hèerenhuis No. F 55 aan den gtraatweg te Hamersveld. Het perceel werd toegewezen aan den heer Smink te Hamersveld voor 5200.—. Het bekende klcedingmagazijn te Utrecht, met filialen in onze stad en in Zeist, 40 jaar Op 10 Maart a.s. zal de N.V. Kledingmaga zijn „De Dom" te Utrecht den dag her denken dat voor veertig jaren de heeren Grove en Hunfeld er toe overgingen een zaak voor heeren- cn jongenskleeding te openen iu het perceel Zadelstraat 12 aldaar. De firma bleef hier niet lang ge vestigd, want in het voorjaar 1899 verhuisde men nuar den hoek van de Mariapluat,s, waar een ruim pund vrij gekomen was. Se dert dien is men bier steeds gevestigd ge weest en hier kwamen ook do zaken tot den grooten bloei. Er weid in die jaren hard gewerkt en do resultaten bleven dan ook niet uit. Wel ver huisde men niet meer naar een ondor per ceel, muar toch werd de winkel flink uitge breid. Tot viermaal toe werd er verbouwd en vergroot, totdat men eindelijk op de tegen woordige grootte gekomen was. De algemeene bekendheid van deze firma was ook de ooi zaak dat men in de provincie zelve ging bouwen. Eerst hier in Amersfoort, waar aan do Varkensmarkt een winkel ver rees, welke nu ook al ecnigen tijd geleden het 25-jarig jubileum gevierd heeft en voorts to Zeist, waar men sedert 15 jaren gevestigd is. Twaalf jaar geleden overleed een der di recteuren, de heei Hunfeld. die steed" zijn boste krachten aan het bedrijf gewijd had. Do mede-oprichter do heer B. W. Grove is momenteel nog steeds als hoofd directeur werkzaam, terwijl ook zijn zoon, de heerH. J. Grove, mede directeur is. Do zoon van wijlen den heer Hunfeld, de lieer B. A. J. Hunfeld. bekleedt momentcel eveneens een leidende functie in het bedrijf. Godinendo vele jaren heeft hot bedrijf zich uitsluitend toegelegd op den verkoop van heeren- cn kinderkleedlng. zoowel in maat- als confectiewerk. Vijf jaren geleden werd begonnen met den verkoop van heoremnodes welko artikelen voordien niet verkrijgbaar waren geweest. F.n op bet oogenhlik kan ge zegd worden, dat men alles biedt wat het publiek eischen wil voor hoeren- of kinder- kleeding. Mot vertiouwen zien do firmanten dan ook de toekomst tegemoet, dio nog tal van mogelijkheden biedt voor verdere ont wikkeling. Naar aanleiding van dit jubileum zal a s. Zondag een mis gelezen worden in de St. oan de Deo te Utrecht, terwfll des middags een receptie gehouden wordt, atwaar men gelegenheid zal krijgen zijn gelukwenschon mot dit jubileum aan te bieden. Voor de rlinton zal cm jubileums'{>d georrm♦Me^ord worden, die duurt van 10 Maatt tot 10 Tnni. in welken tiid diverse lederwaren als ge schenken zullen worden aangeboden. tfoetonderzoek vrijblijvend bij: LANGESTRAAT 28, Tel. 59. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Op 20 Maart o s. hoopt het echtpaar E. J. Muldor en G. Mulder—Overeem, Soosterweg 45 alhier zijn 50 jarig huwelijksfeest te vie ren. OPENBARE LEESZAAL Overzicht over Februari Aantal uitgeleende banden: 7044. Aantal bezoekers courant en studiezaal: 1977. Eenige nieuwe aanwinsten: D. Albers, Uit het land der piramiden. Max Beer, Algemeene geschiedenis van het socialisme. Kees Boeke, Kindergemeenschap; ervarin gen en perspectieven uit de „Werkplaats" te Bilthoven. P. Citroen, Palet. J. Drijver, Texel. Garcilasco de la Vega, De tocht naar Flo rida in 1539. II. P. Berlago ter gedachtenis. Holland zoo ben je; een bundel novellen van Antoon Coolcn, U. G. Dorhout, K. O. Finkenslopcr e.a. J. Houtirr.n, Wat kunnen wij van triplex maken? Adolf Keller, Op den drempel der diepero werkelijkheid. Mathias Kemp, Zuid-Limburg. J. Köoy, Maak het zelf. Krisnamurti, Toespraken. C. Kuipers, Vliegtuigmotoren in theorie en praktik. Latzko, Lafayette. J. Mollinger, Buiten de haven deint de zee. Ka?lie Papke, Het spoor der gerechtigheid, J. N. Pattist, Zeeuwscn-Vlaanderen. Th. van Schelven, Psychologie van het kind. J. P. Thijsse, De bloemen en haar vrienden. A. J. J. van do Velde, Het rijk der micro ben. J. J. van de Velde, De nieuwe belasting naar bet vermogen van instellingen van de doode hand. C. Velh, Kloppertjes. S. Zweig, Triomf en tragiek van Erasmus AANB2STEBINGSNIEUWS Door den architect Jobs. H. Blom word hedenmorgen aanbesteed het verbouwen van perceel Soestcrweg 89. Ingeschreven werd als volgt: Rrückcr en Kruli hof 17.70 Tommei en van Zoest 1598 Brands On cn Ouwerkork f 1650 B.A. van Batenburg f 1470 B. Nimborg te Amsterdam f 1580 W. Boon f 1614 H. Spaink f 1457 .T. I lend riksen 16S0 v. cl. Klok en Dokter to Voort huizen f 1130 C. v. Zwol 1290 City Theater. Vertooning van de film „De Familie van mijn vrouw." Voortellingen 's Zaterdags om 2.30. 6.15 en 8.30 uur n.m 's Zondags oui 1 45 4 00. 0.15 en 8.30 uu» n.m. Overige dagen 6.15 uur en 8 uur. 8 Maart. Amicitia. Amersf. Kunstkring Concert Berner Strijkkwartet. 8 uur n.m. 9 Maart. Do Valk. Groninger club ,,'t Schicnvat." Tooneelavond 8 uur. 9 Maart. Amsvorde. Uitvoering van de mondaccordeon vereeniging „Bravo." 8 uur n.m. 9 Maart. Amicitia. Feestavond van de Amersfoortscho Padvinders N. P. V. 8.15 uur n.m. 10 Maart. Amsvorde. V.V.S.O. Bart de Ligt spreekt over: „Psychologische oorlogs voorbereiding". 10.30 uur v.m. 10, 11 en 12 Maart. Amicitia. Vertooning van de film: „Madonna, wo bist du?" 11 Maart. De Valk. Feestavond van de Tuinbouwcursisten. 8 uur n.m. 12 Maart. Do Valk. Feestavond van de Christelijke Jeugdvereeniglng „Inimanuel." 8 uur n.m. 12 Maart. Foyer Amicitia. Openbare ver gadering met debat van de Vrijheidsbond. Spreker Mr. J. A. II. Coops, Apeldoorn. 8 u. n.m. 13 Maart. Sierkunst. Amersf. Kunstc- naarsgildo. Henri van Boo ven spreekt over leven en werken van den Spaanschen schil der Gova. 8 uur n.m. 13 Maart. Kben-Haözer. Nod. Christ. Reis- vercenlging. Feestavond. 8 uur n.m. 13 Maart. Markthal, nranjeveréeniging en Prineevlag Vertooning van een Prinses- Juliana-film. 8.15 uur n.m. 14 Maart. De Valk. Zanguitvoering van Juhal. 8 uur p.m. 14 Maart. Openbare Leeszaal. Nederl. Genetische Vereeniging. Voordrachten door dr. A. L. Ilagedoorn cn Dr. J. v. d. Spek. 8 uur n.m. 15 en 1(1 Maart. Amicitia. Do Boer van Rijk ensemble voert op: „De medailles van een oude vrouw." 8 uur n.m. 15 Maart. Rcmonstr. Kerk. Ned. Protest, bond Ds. J. G Sirks spreekt over: Karak ter. liefde en huwelijk" van F. Künkel 8 uur n.m. 15 Maart. Hotel „de Witte." Nijverheid en Handel. Lozing met lichtbeelden door den heer E. Roodhuyzen over: „Het Deli van 30 jaar geledón in verband mot critlek op liet boek „Rpbber" van mévr. Szekely Lwlois. 8 uur p.m. 16 Maart. De Valk. Toonce.ini tvoering dor»»- a D.V.F, WD O. 8.t5 uur p.m. 19 Maart. De Valk. 25 jarig bestaan van de Christ. Moisjesvereoniging „Bethel." 8 uur n.m. UTRECHT VOOP EERSTE KLAS KLEEDING NAAR MAAT TELEFOON 243 UTRECHTSCHESTRAAT 26 „Hlstoria" De uitgevers Kemink en Zoon te Utrecht hebben dezer dagen een maandschrilt voor Geschiedenis hot licht doen zion, welko alleszins de moeite waard is, om de aandacht op te vestigen. Ilistoria, de titel van dit maandschrift, is een historische periodiek, die. niet alleen bestemd is %oor historici ais vakheoefènaars, maar óók vóór een categorie Nederlanders, die belang stel len in de geschiedenis, mits déze lnm wordt voorgezet in ecu minder „strakken" vorm. Wij kunnen deze fraaie uitgave slech's toejuichen: de mooie druk cn welverzorgde .indeeling wijzen op het 6tempel van toege wijde krachten en ook de inhoud is in handen van goede medewerkers. J. E, van der Pot opent onder den titel „Onze lamme koning of cle vlucht uit het tuinpoortje" met een belangwekkende be schrijving van het leven van Lódewijk Napoleon. Zeer uitvoerig behandelt vervolgens Mr. E. van Bcusekom de overbrenging van liét tsöffelijk overschot van Prins Willem Go- orge Frederik van Oranje-NaSsau. P. do Zeeuw J.G.zn. geeft ons een blik op het kortstondige, verschrikkelijke leven van ".odewijk den Zoventiendo, den laatsten dauphin van Frankrijk. Als eerste der Nederlandsche kasteelon, die een ról in dc geschiedenis des vaderlands gesnoeid ben, doet Jhr. Dr. W. A. Bcelaerts van Blok land mededeelingen omtrent „Kronenburg". Mr. Dr. W. J. C A. Niigh. vergelijkt ondér .Les deux in Corruntiblès", Robespierre cn Poincaré met elkaar. Mr. H. J. A. van Son beschrijft r»'s een der merkwaardigste geslachten van Europa, de familie Battenherg. Dr. B. D, E. Kraft begint een Vervolg ver haal over „Hot laatste beleg van Naarden". Als goheól eon maandschrift, dat, medé door zijn schitterende illustraties, een aan winst is voor ieder, die zich eenigszins voor geschiedenis interesseert. Utr. straat 17 \'ijnhandel Gevestigd 1V7& Telefoon lli Zaterdag, 9 Maart. Hilversum, 1875 M. VA.R.A.-programma 8.00: Tijdsein 8.01: VA.R.A.-Marachhed 8 05: Gramofoonmuziek V.P.R.O.-programma 10.00: Morgenwijding V.A.R.A.-progromma 10.15: Uitzending voor de arbeiders in dc Con- tinubcdryven. Orgelspel door Johan Jong op het VA.RA.-órgel 12.00: Tljdséin 12.01: De Notenkrakers o.l.v, Daaf Wins 12.30: Eddy Walis en zijn orkest. Een halfuur b\j Joan Fresco 1.00 Cor Stoyn, aecoreon en Jan Vogel, piano 1.15: Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst 1.45: Onderbreking voor verzorging van dö acndér 2.00: Tijdsein 2.01: „Hoe de Toonkunst groeide" (III). De Middoleóuwen (circa 500 tot circa 1300) 2,20: Do Zonne kloppers o.l.v. Cor Steyn 2.45: De Fliereflui ters o.l.v. Eddy Walis 3.15: „Verlaging van woning- en wmkclhuren". Toespraak namens den Ale^cmenon Nederl. Huurdcr3bond door J. G. B. L. de Jong, voorzitter van bovengenoemden bond 3.30: Rottordamsch Philharmonisch or kest o.l.v. Edunro Flipse met medewerking van Adolphe Poth. viool. Willy Fens, plano 4.30: Overschakelen naar den zender Kootwijk 4.35: Toespraak voor den Algemeenen Nederl. Stu- kadoorsbond door Ant. Poptle, secretaris van dezen bond 4.50: Itotterdamsch Philharmonisch orkest o.l.v. Eduard Flipse met modewerking van Willy Fens, piano 5.40: Letterkundig Overzicht Joh. van der W'oudc bespreekt „Hei don en figuranten uit de Franse Revolutie" An dreas LatZkö 6.00: Tiideeirt 6.01: Uit de Rede Jeugdbeweging 6.30: Platen der maand 7.00: Groningsch uurtie 800: Tijdsein .01: Herhaling van S.O.S.-berichten 8.03: Men vraagt! en wjj draaier 8.20: Zatcrdag- avondfilmpjés 8.30: V^A.R.A.-Orkcst o. 1. v. Eduard Flipse met medewerking van Zlno Fran- cc&catti, viool 9.30: Emmy Arbousz in haar repertoire. Aan de vleugel: Joh. Jong 0.45: Zino Frnncesentti snerlt viool. Ann den vleugel: Daaf Wins 10.00: Tijdsein 10.01: Toespraak door K. de Jonge, 2de voorzitter van de V.A.RA. 10.05: Persbureau Vaz Dies en V.A.R.A.-varia 10 15: Esther Philips ziet nan het orgel be geleid door Cor Steyn 10.45: „De vreemde visite". Spel in één bedrijf van Joh. W. Broede- let, voor de microfoon, bewerkt door Willem v Cappellen Opveering door hèt V.A.R A -Too- neel o.l.v. Willem van Cappellen 11.05 Popu laire Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en slui ting. Huizen, 301.5 M. K.R.O.-programma 8.00: Morgenconcert. 10.00: Gramofoonmuziek 10.30: Muzlekuitz. v. fabr. 11.00: Gram. muz. 11.30: Godsdienstig halfuurtje door Pastoir L. H Perquin 12.00: Tu'séln 12.01: Politieberich ten 12.15: Gramofoonmuziek 12.45: Lunch concert door het K.R.O.-Orkcst o.l.v. Marinus van 't Woud J.30: Gramofoonmuziek 2.00: Halfuurtje voor dc rijpere jeugd „Vaftentild", door Lidwlna Dlepenbrock 2.30: Sporthalf- uurtje door P. Olthoff 3.00: Kinderuurtje verzorgd door mevrouw Sophie Nuwenhuis van dér RÖst cn mevr. Oorrie Marrea van der Ven. 4.00: Zenderverzorging 4.15: Concert door de St. Willcbrordus Harmonie van de R.K. Veieenl- ging voor Kinderbescherming in het Bisdom Breda o.l.v. A. B. I. van Driel. 4.45: Gramo- foon-Opera-concert 5.30: Esperanto-nicuwa door P. Heilker 5.45: De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustcnhouwer 8.2(1; Journalistiek Week overzicht door Paul de Waart 6.45: Do K. R O.-Boys 7.00; Politieberichten 7.15: Grafi sche on Typografische Kunst" door Prof. Huib Luns - 7.85: De K.R.O.-Boys 8.Ö0-. Persbu- icau Vaz Dlas 8 05: U belt... W'u draaien. 9.05: ,Dc huwelijksreis van Jan en Toos". Kluch tlge tragedie in vjjf flitsen door Petèr Kimah. Regie: Pierre Balledux 9 25: Het K.R.O.-Or- kest o.l.v. Marinus van 't Woud è.50: The Mignon Boys 10.00: Het K.R.O.-Orkost 10.30: Persbureau Vaz Dlas 10.35: The 'Mig non Boys 10.45: Het K.R.O.-Orkest 11.15: Gramofoonmuziek. Brussel, 321.9 M. Vlaamsche uitzending 12.17: Gramofoonmuziek 12.50: Concert door het Omroeporkest 1.20: Vervolg concert 1.502.20: Gramofoonmuziek 6.85: Pianoreci tal Reneé Beeghs 7.05: Gramofoonmuziek 8.20: Cabaret door „De blinkende Zonneklopper»" 9.20: Concert door het Radiosymphonieorkcst 10.20—12.20: Concert door John Rutten eti zijn orkest. Brussel, 483.9 M. Fransche uitzending 12.15: Gramofoonmuziek 12.50: Concert door het Symnhonle-orkest 1.30: Vervolg concert I.5Ó2.20: Gramofoonmuziek 5.20: Concert door het Omroeporkest 6.2Ó: Qramofoortmu ziek 6.50: Concert door het Sax-kwartet m m v. mej. Yvonne Streulings (zang) en P. Leeman» (piano). Griog-programma 7.35: Gramofoon muziek (Four ways, suite Coates) 8.20: Con cert door het Salonorkest 9 35: Operettemu ziek door het Omroeporkest 10.2012.20: Con cert door John Rutten's orkest uit de „Toren kelder" te Antwerpen. Dcutschlandsender, 1571 M. 5.35: Gymnas tickles. Hierna vrooljjkc gramofoonmuziek met Arthur Preil 12.30: Het Leinziger Omroepor kest o.l.v. Fr. SchrÜder 1.05: Gramofoonmu ziek 5.50: Gramofoonmuziek 7.30: „Bock- fcpringegevarieerd programma 10.20 12.15: Dansmuziek door Hons Bund cn de „Gol dene Sieben". Droltwlch, 1500 M. Nationaal programma II.20: Gramofoonmuziek 12.05: Hot B.B.C.- Northern-orkest o.l.v. T. H. MorrJsen m.m.v. G. Cook (nlt) 1.20: Het Commodore Grand-orkest o.l.v. Horry Davidson 2.20: Het Cedric Sharpe Sextet 4.50: Gramofoonmuziek 5 85: Het P.BC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall 7.50: Piano- duetten door Edith Gunthorpe en Cecil Baumer 8.50: Gevarieerd programma m.m v. solisten, dc „Dancing Daughters" en het BBC-Variété-or- kest o.l.v Kneale Kelley 10 20: Het BBC-T^ea- ter:orkept o.l.v. Stanford Robinson 11.20 12.00: Dansmuziek dóór Ambrose en z\jn Embassy Club-orke6t. Tivoli. U.S.O. KamcrmuzieU- Concertgebouw-Trio. 8.15 uur S Maart, avond door n.m. 10 Maart. Stadsschouwburg. Amsterd. Tooneelverecniging voert op: „Pvgmalion." S uur n.m. 9 en li Maart Stadsschouwburg. Vérêen. Rottcrd. Hofstad-Tooneel voert op„Ga nooit van me weg." 8 uur n.m. UIT HET POLITIERAPPORT Eon tegenstribbclcndo „oudo bekende" Gisteravond werd door de Politio een oude bókèndo rangetroffen dié zijn oude kwaal nog niot ofgcloord had en weer sterk onder den invlóed verkéordé van alcohol. Aangezièn hij er niets voor voelde om méde rrenomen to worden naar het bureau, pleeg- le hij verzet, hetgeen slechts tot gevolg hoeft, dat hij deswege ook nog een proces verbaal zal krijgen. AKERSFOORTSCHE RADIOCENTRALE Morgen geeft da Amersfoortsche Radio- Centrale, naast de programma's der beide I-Iolland&che zenders, die der volgende bui- tenlandsclio zondstations door: Zaterdag 9 Maart 11.05—2.20 Dróitwlch. 2.20—4.50 London Regional. 4.50—650 Droitwich. 6.207,10 Keulen. 7.109.50 London Regional. 9.5010.20 Beromunster. 10.2011.05 Boedapest. 11.05—12.20 Weenen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Overzicht van Februari Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 103, aanbiedingen vap werkzoe kenden 1885, aantal plaatsingen 81 (óver de maand Februari van het vorige jaar wAreh deze cijfers resp. 105, 1500 en 100) Afdeeling voor vróuwen: Aanvragen van werkgevers 68, aanbiedingen van werkzoe- kendon 239, aantal plaatsingen 51 (over de maand Februari van het vorige Jaar waren deze cijfers resp. 60, 187 en 5-4). VRIJHEIDSBOND Belangstellenden verwijzen wij naar de elders in dit blad geplaatste adverterttie be treffende een door Mr. J. A. H. Goops te houden rodo voor de afdéèling Aihersfoórt van (ie liberale staatspartij, De Vrijheidsbond op 12 Maart a.s. in den fóyer van Amicitia. BURGERLIJKE STAND 7 Maart Geboren: Pieter, z. van Pietcr Johannes Bouwman en Cornelia Wilhelmina Schaap, Hermina Johanna, d. van Jacobus Anto- nius Cornells de Kort en Jannetje Renes. Wulfridus Gerardus z. van Wulfert Hout veen en Antonia Johanna Kaspers. Ondertrouwd: Albèrtus Teunis Post Anna Geertruida van Aggelen. MARKTBERICHT 8 Maart Appelen ƒ1520, peren 810 per H.L. hoenacreicren ƒ22.90, eendeneieren 2 2.50 per 100 st.; hooiboter 1.70 per Kg.; kip pen 0.751.10, hanen 0.750.90, tamme ko nijnen 0.402, wilcle konijnen 0.40, per stuk tamme duiven 0.20—0.30 per paar; biggen 1317 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 100 H.L. ap pelen, 5 ILL. peren, 230,000 stuks hoender- eieren, 1700 stuks eendeneierèn, 20 Kg. hooi boter, 130 biggen. LOOP DER BEVOLKING In Februari Aantal geboorten 39 m. en 19 vr., totaal 5S. Aantal overledenen 16 m. en 14 vr. tot. 30. Meer geboren dan overleden 23 m. en 5 vr., totaal 28. Gevestigd 138 m. en 148 vr., totaal 283. Vertrokken 122 m. en 134 vr., totaal 256. Meer of minder gevestigd dan vertrokken: 1G. 14, 30. Totale vermeerdering of vermindering 39, 19, 4- 58. Bevolking op 1 Maart 1Ö35: '21755 m. en 22.653 vr., tótaal 44408. Belangwekkende proefneming van den piloot Sillevis In de Javabode lezen wij een relaas over cén proefnoming die piloot Sillevis met de Pelikaan heeft genomen. In den staart van het toestel had hij een schijnwerper laten monteeren. met welke lamp op do laatste uitreis van de Pelikaan in gecombineerd gebruik met den driftmeter van liet vlieg tuig proeven ziin genomen. Tot nu toe kon de driftmeter, dienende voor het meten van de koersafwijkingen welke een vliegtuig kan ondervinden, al leen overdag worden gebruikt, omdat het bii het lianteeren van dit instrument nood zakelijk is dat men zicht heeft op de aarde. We! maakte men bii het vliegen in don nacht, voor het bepalen van de afdrift van het vliegtuig door wind invloedón. gebruik van raJio-rcilingen. doch dit is niet altijd mogelijk en dus bleef het gebruik van den driftmeter beperkt tot waarnemingen hij daglicht, hetgeen speciaal op de Indic-ronte van de K.L.M.. .op welke liin do toestellen vaak in don nacht starten en dan groote afstanden in «lonkor afleggen, in zekeren zin een handicap vormde. Om ook des nachts den driftmeter te ge- hruiken ia thans in het vliegtuig een sterke schijnwerper gemonteerd. De driftmeter i» in den vloer van de cockpit, tusscbep heide piloten ingebouwd, vóór de proeven wélke op deze reis van dó Pelikaan met het sv- stéen.-Sillevis zijn genomen, werd onder in •*en staart van het toeslel een Bosch-lamp ven 156 Watt aangebracht, waarmede tii- dens de vlucht een cirkel op den grond met een middellijn van 30 Meter kon wo^ den verlicht. Het ligt echter in de bedoe ling om de vliegtuigen straks uit t*> rust-rn met een veel sterkere lamp, van 750 of '000 Watt. De heer Sillnvis vorklaarde. dat de sc"hi|n werper prachtig heoft voldaan en do proof als uitstekend geslaagd mag worden be schouwd. Mén hoeft direct al né het ver trek uit Amsterdam, dat in het dónker ge schiedde. van den schijnwerper, in cómbl- nnfie met den driftmeter gebruik kunnen maken en ook op het verdere traject pro fijt van do lamp gehad. Op de vlucht van de Snip naar de West was dit toestel ook met een dergelijke lamp uiteerust en niioot Hondone. do gezagvoer der van de Snip. was eveneens tevreden met het resultaat van de proefnoming. Voor de driftmeting in den nacht paste men op de Snip nog een tweodo sv&teepi too. waar bij het vliegtuig bommen uitgooide, .welkp dan met een spiegel werden gevólgd j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 4