St.Emilion 1929 f. A. Schoterman Zn. Oorlogsgassen en burgerbevolking HET BOEK VAN PARMENTIER Sport NAAR LANGER DIENSTTIJD IN FRANKRIJK MINISTER VAN OORLOG WERKT ONTWERP UIT Kunstmatige ventilatie als beveiliging per flesch fl.45 per anker f 58.— IN DRIE DAGEN NAAR AUSTRALIË Opgedragen aan Plesman AMERSFOORT VERLIEST VAN BAERNE WERELDGEBEUREN Flandin geeft te Lyon een aantal beschouwingen ten beste HET wetsvoorstel, waarvan dc strek king is den militairen diensttijd in Frankrijk tot twee jaren tc verlengen en dat deze week aan den ministerraad zal worden voorgelegd, is uitgewerkt door den minister van oorlog en zooeven bekend ge maakt. Ofschoon de beslissing over het wetsontwerp nog moet vallen, wordt reeds nu algemeen aangenomen, dat de regeering zich unaniem zal vereenigen met het ont werp, dat uit een drietal artikelen bestaat. Het eerste artikel machtigt den minister van oorlog in de jaren 1936—1910 de ouder- domsgrens voor het oproepen der recruten, die od het oogenblik een en twintig jaren bedraagt, voortdurend te verlagen, doch als maximum dezer verlaging is de tijdsduur van een jaar vastgesteld. Bovendien wordt de minister van oorlog geautoriseerd naar eigen goedvinden uit Ie maken, op welk tijdstip de verschillende lichtingen onder de .wapens dienen te worden geroepen. Het tweede artikel heeft betrekking op de verlenging van den diensttijd en staat aan den minister van oorlog net recht toe ïiet rccrutencontingent, dat in April 1935 onder de wapens komt, zes maanden, die van October 1935 tot en met 1939 één jaar langer dienst te laten doen. Bovendien is hij gerechtigd het aantal bcroenssoldaten, specialisten en onderofficieren uit te brei den, al is in het wetsontwerp de bepaling opgenomen, dat hun aantal jaarlijks in de begrooting moet worden vastgelegd. Een en ander beteekent derhalve, wan neer de regeering het ingediende wetsont werp aanvaardt, dat zij zich uitspreekt ten gunste van de handhaving van het begin sel van den eenjarigen diensttijd. Dit blijkt namelijk uit het feit, dat de verlenging be perkt bliift tot de noodjaren 1936 tot 1940 Zij laat zich dus louter en alleen door een wet, welke de goedkeuring van het parle ment behoeft, bij voorbaat de machtiging verleenen, welke belichaamd is in artikel 40 der legervvet van 1923, dat onder excep- tioneele omstandigheden den minister van oorlog toestaat om via een verordening de lichtingen langer onder dc wapenen te houden. De regeering heeft tot deze methode haar toevlucht genomen in strijd met dc ver langens van rechts, die aanstuurden op de wettelijke instelling van den tweejarigen diensttijd zonder eenige beperking ten einde te laten uitkomen, dat de noodmaat regel, waartoe zij heeft besloten, slechts een tijdelijk karakter draagt, dus van voorhij- gaanden aard is, hetgeen voor de verkie zingen voor de algemeeno raden het bin neniandsch-politiek verzet tegen de verlen ging van den diensttijd verzwakt en tevens beantwoordt aan de wenschen der linksche burgerlijke groepen, in de eerste plaats van de radicaal-socialisten. Bovendien mag men aannemen, dat de Fransche regeering niet rechtstreeks tot. invoering van den tweejarigen dienst tijd overgaat, teneinde tc voorkomen, dat men haar op het oogenblik, waarop diplo matieke onderhandelingen over het bewa,- peningsprobleem plaats vinden, voor de voeten zou kunnen werpen, dat zij de weer macht op onredelijke wijze versterkt. Nu de Fratischc regeering te werk is gegaan op de wijze, zooals dit boven werd weer gegeven, is het voor haar gemakkelijker met het argument \uor den dag te komen, dat de maatregelen zich beperken tot de handhaving der normale sterkte van de ef fectieven in de jaren, waarin de geboorte daling tijdens den oorlog tot uiting komt in een geringer aantal recrulen. In verband met het bovenstaande heeft het zin ook gewag te maken van een groo- te rede, die Flandin de Fransche minister president, gisteren, Zondag te Lyon heeft gehouden op een feestmaaltijd, die werd aangericht in verband mot de opening dei- jaarbeurs. Bij deze gelegenheid herinnerde hij aan den verwarden toestand, die in 't leven was geroepen door den moord op koning Alexander en Barthou, dc onrust, die werd gewekt door het Saarplebisciet en het bre ken met den Volkenbond door Japan en Duitsclilund, waardoor het vertrouwen in de Geneefscho organisatie werd geschokt. Hij herinnerde echter tevens aan de bij- lcgging van het IlongaarschJoego-Sla- visch geschil, aan de Duilsch-Fransehe ac- coorden met betrekking tot het Saargebied, die de beteekenis van den Volkenbond bij internationale regelingen in het licht stel den en verder zoowel aan de Fransch-ïta- laansche schikkingen van Januari als de Fransch-Engelsclie conventies van Febru ari. Frankrijk, zoo.betoogde Flandin, heeft zijn vredesmissie hervonden en streeft, door middel van liet Donau- en Oostelijk pact, ernaar een onvervvinlijke solidariteit tegen eiken aanvaller in 't leven tc roepen. Dank zij het op de werkelijkheid gebaseer de denken, dat do regceringen en de vol keren thans schijnt te bezielen, aldus voeg de Flandin eraan toe, schijnt do oude vro- desdroom weer gestalte te krijgen. Het zal zoo merkte de premier verder nog op, in de toekomst van Duitsrhlands goeden wil af hangen, of op den grondslag eencr onbe twistbare rechtsgelijkheid de groote Euro- peesche vredè een brok werkelijkheid zal worden., Flandin, die liet tevens een or mistootelijk feit noemde, dat de cconomi. he welvaart van een land ten nauwste vi-rband houdt met veiligheid en vrede, liet na de passage betreffende ..Duitschlands goeden wil" dui delijkheidshalve uitkomen, dat Frankrijk inmiddels zijn landsverdediging handhaaft. Ilij wees er in dit verband op, dat in De cember belangrijke credieten zijn toege staan voor de bewapening, terwijl hij het program der luchlvaart, de nieuwe fase van het vlootbouwprogram en de voltooiing der vestingwerken kenschtste als aanvullende, maar volstrekt noodzakelijke vredesgaran- ties. Tot deze waarborgen rekent de Fran sche regeering blijkbaar ook de verlenging van den diensttijd, waarvan in den aanhef van deze notities gewag werd gemaakt. Een onderhoud met Prof. Dr. G. Hondius Boldingh AMSTERDAM, 9 Maart. Het vraagstuk hoe men in oorlogstijd de burgerbevolking op min of meer afdoende wijze zal kunnen beveiligen tegen aanvallen op steden, waar bij gebruik wordt gemaakt van de in hun uitwerking zoo vreeselijke gassen, heeft ook in ons land dc bijzondere aandacht van zeer velen, zoowel deskundigen als niet- deskundigen. Begrijpelijk is, dat hierbij ge zocht zal moeten worden en gezocht wordt naar een middel, bij toepassing waarvan niet alleen de enkeling, maar de massa ge baat zal zijn; een middel tevens, dat geen groote geldelijke offers vergt en, wat de vei ligheid betreft, een zoo groot mogelijke ze kerheid biedt. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft in dit verband een onderhoud gehad met prof. dr. G. Hondius Boldingh, oud-hoogleeraar in de toegepaste scheikun de aan de Amsterdamsche Universiteit. Prof. Boldingh is n.l. door logische gedach tegang tot de conclusie gekomen, dat er een zeer eenvoudig hulpmiddel is om de bur gerbevolking in de huizen van steden ook groote steden met vrij groote zeker heid tegen oorlogsgassen te beschermen, zonder kostbare hulpmiddelen. Dit middel is kunstmatige ventilatie. Die ventilatie moet de lucht ontnemen boven het dak en deze moet daarna gefiltreerd worden door actieve kool, dat is houtskool van bijzondere bereiding, die sterk absorbeerend werkt, en tegen woordig in grootere hoeveelheden en onder verschillende namen in den handel wordt gebracht: Activiet, Norit, Purit, Eponiet, carboraffin enz. cn die een voornaam be standdeel uitmaakt van de vulling der gas maskers. Na een gasaanval zal na korten tijd bo ven op het dak het gas voldoende ver waaid zijn om daar hoogstens een geringe concentratie over te houden, zelfs wanneer verschillende vliegtuigen elkaar opvolgen, daar die toch nooit hun lugubere lading op precies dezelfde punten kunnen laten val len. Eerst na eenigen tijd zal dan bij gesloten ramen en deuren het gas in de huizen zijn doorgedrongen en begint men het gas waar te nemen en de schadelijke invloed te on dervinden. Die korte tijd zal voor het verwaaien op öe hoogte van het dak voldoende zijn. £et men dan de ventilator aan, dan wordt dus alleen lucht met een gering ge halte aan schadelijk gas aangezogen. Men kan daarvoor gebruiken één der ventilafie- kokers, die in elke woonafdeeling (flat) in keuken of W.C. to vinden is en die dan bij gasaanval of desnoods blijvend van onde ren moet worden afgesloten door een steeds aanwezige stop. Dc door middel van den koollilter van de restanten gas of vloeislofdruppcls gezuiver" do lucht wordt naar een vertrek gevoerd waar de geheele familie gedurende den gasaanval verblijf kun houden. Die kamer moet midden in het huis ge legen zijn, opdat de tijdsduur, die de gassen bij den aanval zelf noodig hebben om daar binnen te dringen zoo lang mogelijk zij. Dit met liet oog op het verwaaien boven het dak. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke inrichting die weinig kostbaar is zonder veel brekage in iedere woonafdeeling k a n worden aangebracht, maar dan ook vooraf moe t zijn aangebracht om gereed tc. zijn als een aanval voor de deur staat. Bovendien kan zij ook gebruikt worden om lijders aan asthma en andere allergi sche ziekten dc noodige frisschc en gefil treerde lucht toe tc voeren. Tegen gasmaskers in het algemeen had prof. Boldingh overigens ernstige bezwa- ren, omdat men deze dingen misschien ja renlang in huis kan hebben, met het lang niet denkbeeldige gevolg, dat de maskers, als men ze. noodig heeft, hun plicht verza ken. Ook spelen, bij het voordoen van zulk een masker, de zenuwen een groote rol, hetgeen weer tot gevolg kan hebben dat de bevestiging te wenschen overlaat en het gas toch tot de longen doordringt. Desondanks zullen gasmaskers noodig blijven voor allen, die niet in staat zijn. zich bil een gasaanval in een woning of openbaar gebouw te bergen; als regel zul len flat echter maar weinigen ziin. Ook de zoogenaamde bomvrije kelders zouden bii een gasaanval van geen nut zijn, omdat zooals reeds is gezegd de oor logsgassen door hun zwaarte de laag gele gen plaatsen opzoeken. Bij toepassing van het systeem van kunst matige ventilatie zal men dus moeten be ginnen met voor het publiek gemakkelijk toegankelijke gebouwen de. groote win- kelmagazijnen, liet Postkantoor, het Geld kantoor e.d. het eerst te beveiligen. De opmerking mag nog wel gemaakt worden, dat de electrische centrales het eerst aan eftn aanval zullen blootstaan. Het zal dus noodie ziin voor stroomaanvoer van verschillende kanten op het net to zor- gen. Zulks geschiedt echter toch reeds uit andere overweging. Naar prof. Hondius Boldingh den ver slaggever tenslotte mededeelde, houdt hij zich voor opmerkingen, zijn denkbeeld be treffende. gaarne aanbevolen. Het adres is: Apnllolaan 24. Amsterdam-Z. V'ijnhandet Uit. straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 140 Een eenvoudig maar boeiend verhaal over den roerm rijken tocht van de Uiver Zaterdag vloog het onze redactiekamer binnen: „In drie dagen naar Australië. Met de Uiver in de Melbourne-Race," door K. D. Parmenlier, uitgegeven door Schellens cn Giltay te Amsterdam. En wij hebben ons gehaast, om onze lezers zoo spoedig mogelijk een indruk te kunnen geven van dit nieuwste document betreffen de een der hoogtepunten in de ontwikkeling der Nederlandsche civiele luchtvaart. Eigen lijk rust op dit boek een zwarte schaduw: het vergaan van de trotsche machine op haar Kerstvlucht naar Indie. Parmenlier zegt zelf in zijn voorwoord, dat hij aanvan kelijk besloot om de uitgave van het boek niet door te laten gaan. Op aandringen van velen heeft hij echter gemeend het toch, zij het dan ook een paar maanden later, to laten verschijnen. Maar de schrijver begint niet, zonder een weemoedige herdenking van hen, die met de Uiver bij Rut bah vielen. Een andere tragische bizonderheid van het boek is, dat wijlen minister Kalff er nog het voorwoord in schreef. Parmenlier heeft zijn reisverhaal eigen lijk is het veel meer geworden dan dat opgedragen aan den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, om uiting te geven aan zijn groote bewondering voor diens energie en ondernemingsgeest. Wij zeiden, dat het boek nog veel meer is geworden dan het reisverhaal alléén. Parrnentier be gint.mét een uiteenzetting omtrent de plan nen van de K.L.M. iot deelneming aan de Melbournerace, vertelt waarom ten slotte de Douglas werd gekozen, en dan vergezel len we hem naar California, om de Douglas te halen, samen met „Curly" Veenendaal. Terwijl we nog in Amerika zijn geeft Par rnentier dan een interessante beschrijving van de vliegtechnische eigenschappen van de Uiver, cn dan gaan we terug naar Ne derland, maken we de voorbereidingen voor de groote race mee, en worden we nog eens herinnerd aan doel en bepalingen van den wedstrijd. Dan vangt pas het eigenlijke reisverhaal aan, dat, in sobere termen geschreven, toch een zeer imposant beeld geeft van den ge weldigen tocht van het vliegende hotel. In derdaad, dat is het geweest, als men leest, hoe gezellig en hoe comfortabel de reis was in de Uiver! Het zal den meesten lezers van het boek vergaan als ons: we zullen het eerst grijpen naar de bladzijden die hande len over den nacht boven Albury. Prachtig van soberheid, maar vol spanning, is hier het verhaal. Parmenlier is er in geslaagd, om den lezer deze angstige uren geheel mee te laten leven, voor de Uiver in den weeken grond van dc renbaan wegzakte na de ge slaagde landing. Maar als men zijn relaas leest, en de foto's ziet, dan pas krijgt men eenigen indruk van wat de bevolking van Albury rnet burgemeester Wough aan het hoofd, gedaan heeft orn de zware machine weer startklaar te krijgen, en beseft men ook, hoe op het nippertje de Uiver nog van den grond is gekomen! Uit de volgende hoofdstukken krijgen we een indruk van de feestelijke dagen in Mel bourne, en van de stapels telegrammen, die daar voor de Uiver-vier binnen kwamen uit alle deelen van de wereld, van de ver bazing op het postkantoor, toen er een zak te veel werd afgeleverd, die later de wasch van een der passagiers bleek te bevatten. Dan volgt de triomfale rondvlucht door Australië, en ten slotte de rneer dan gran dioze thuisvaart met alle huldigingen on derweg, toen het vliegtuig in een bloemen tuin was herschapen. Met tot slot natuur lijk de huldiging thuis, op Schiphol, die we allemaal hebben meegemaakt. Neen, dat is het slot nog niet, want Par rnentier wijdt daarna nog eenige interes sante beschouwingen aan de ontwikkeling van het luchtverkeer, waarbij hij nog te sproken komt over verschillende technische hizonderheden van het blindvliegen, en de daarvoor benoodigde hulpmiddelen, o.a. de radiopeiler en het radiobaken. Vermeld moet nog worden, dat het 316 pagina's tellende bock. verlucht is met tal Londen Berlijn Parijs - Brussel Zurich Kopenhagen telo Stockholm New York Milaan Praag OMREKENINGSKOERSEN. Off. Niet Off. 9 Maart 11 Maart 6.99 6.90 59.40 59.43 9.735; 9.73% 34.46 34.44 47.90 47.90 31 25 31 20% 35 17 35 19 36.10 36 05% 1 46 1 40 12.37% 12.32 (>.19 6.15 Medegedeeld door de Rotterd, Bankvereeo. van foto's van den tocht, die nog niet ge publiceerd zijn. Men behoeft er niet aan te Parmentiers reisbeschrijving vinden, want ieder zal dit werk betreffende een van de in Nederland 's historie in de bezit willen hebben. Daarom diging: het is verschenen! twijfelen, dat koopers zal documentaire hoogtepunten lucht, in zijn deze aarikon- UIT HET POLITIERAPPORT Zaterdagavond werd door een 6-wielige vrachtauto, die op den Kamp aan het koe ren was, een fietsenrek in elkaar gereden. De bestuurder werd over dit „stukje werk' onderhouden en het bleek, dat hij niet vrij was alcoholischen invloed. Dc koude Oos tenwind zal hieraan wel debet zijn ge weest. Met wagen en al ging men naaiv het Politiebureau, alwaar den automobilist gelegenheid gegeven werd zijn roes uit tc slapen. Zondag mocht hij weer naar huis, nadat proces-verbaal opgemaakt was. Voetbalveld ontruimd De voetbalwedstrijd A.P.W.C.—Culemborg die gisteren op den Leusdcrweg gespeeld werd, bleek in minder prettige verstand houding gespeeld te zijn, hetgeen zich na den wedstrijd uitte. Eén van de Culemborg spelers althans liep, voor hij hot kleedlokaal bereikt had, een gevoelige tik van een waarschijnlijken aanhanger der thuisclub op. Rede voor een deel van het publiek, dat nog altijd niet weet was gastvrijheid beteeueni en over geen sportiviteit beschikt, om zich te ver zamelen voor het kleedlokaal der bezoekers. De politie heeft daarop het terrein ontruimd Jammer is het, dat men van te voren nooit weet, wie de belhamels zijn, anders zou men hun al vóór den wedstrijd den toe gang lot het voetbalveld, waar ze niet blij ken thuis te hooren, weigeren. TOONEEL. „De Hagespelers' Op Zaterdag 30 Maart geven „De Hage spelers" onder de artistieke leiding van Eduard Verkade in Amicitia een opvoering van „Zestien Jaar", een comedie van Aimee en Philip Stuart. Het stuk werd dit seizoen reeds meer dan vijftig maal gespeeld. Marie van Westerhaven viert er haar diamanten tooneel-jubileum mede. er treden verder in op dc dames Rika Hopper, Adriennc Cani- vez. Tine Mederna en Corrie Vonk en de heeren Eduard Verkade en Jacques vtm Hoven. DE STATENVERKIEZINGEN De candidaten van den Vrij heidsbond. Voor de a.s. Statenverkiezingen zijn de volgende candidaten gesteld voor den Vrij heidsbond: 1. W. H. de Beaufort, Maarn. 2. Jhr. Ir. O. C. A. van Lidtli de Jeude, Baarn. 3. Mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Cop- pello, Loosdrccht 4. Jhr. G. F. van Tets van Goidschalx- Gord, Zeist. 5. Mej. L. C. A. van Eeghen, Doorn. 6. W. J. W. C. Bakker, Amersfoort. 7. J. H. Th. O. Kcttlitz, Utrecht. 8. G. P. J. Versteegh, Amerongen. 9. Jhr. Mr. Dr. L. R. Clifford Kocq van Breugel, Driebergen. 10. A. H. Colenbrander Breukelcn. 11. C. K. A. W. Blankestijn, Lopik. 12. Ir. J. P. Korthals Alles. Amersfoort. 13. P. A. de Haan, Doorn. 14. H. J. Gasille. Soest. 15. Jhr. H. de Ranitz, Zeist. Korfbal NED. KORFBALBOND DE UITSLAGEN Competitie Eerste klasse Z.-H. Dordrecht: DeetosFluks n. d. Tweede klasse N.-H. afd. A. Amsterdam: Sparta—Ajax 0—3 Tweede klasse B Utrecht: Vogel—O.S.C.A. t. a. Derde klasse E. Amersfoort: Amersfoort—Baernc Utrecht: Samos 2Zwaluwen Om den Zilveen Korf (2e ronde) Afdeeling Noord-Holland. Koog a. d. Zaan: K. ZaandijkD.E.D. Amsterdam: D.Ü.V.—Luto Bussurn01 vmnia—Volharding Amsterdam: Blauw Wit—Wester kwartier D.V.D.—Blauw Wit 2 Sportief—Swift Afdeeling Zuid-Holland Rotterdam: Het Zuiden—H.S.V. Rozenburg—H.K.V. Om den Zilveren N. v. d. D.-bal (Tweede ronde') Utrecht: S.K.V.Samos t. a. .5-3 6—2 t. a. 2—6 1-6 Een eervolle 21 nederlaag voor onze stadgenooten Inderdaad'is het Amersfoort niet jgen gelukken de kaïupioonsmaisch van Baerne te stuiten, doch de blauw-witten zijn met eore ten onder gcga.n Had de begin-aanval der gastheeren kans gezien orn den 1U voorsprong van Amersfoort te niet te doen, de uitslag zou vermoedelijk heel anders ge worden zijn al is hel natuurlijk uiterst moeilijk óp dergelijke verundërslellineen eou voorspelling te doen. Mei dat al willen we niet -beweren dat Baerne de overwin ning niet toekwam, Mant zc korfbalden on getwijfeld beter dan de blauw-witten. Spe ciaal in het middenvak waren ze. behou dens het allereerste kwartier toen het Amersfoort. middenvak zichzelf overtrof, dooi loopend sterker en leek het of zc dooi zuiverder en technisch beter snel, veel min der last van den wind en hardheid van het terrein hadden dan hun tegenstanders. Zoowel plaatsen als positio-kiezen waren beter. Hiertegenover stelde Amersfoort een ploeg, die. zich met het grootste ent.housias- ni° in den strijd wierpen elke duim breeds grond betwistte, hetgeen prettig aaandeed en waardoor de toekomst er minder don ker uitziet, want een ploeg, die nog met een dergelijk heilig vuur kan spelen is tot aBes in staat. Dubbel jammer is het daarom, dat onze stadgenoot en goede aanvallers ont beren. want de punten henalen nu eenmaal den uitslag en de allerbeste verdediging wint geen wedstrijd. Bergsma zou er mis schien een kunnen worden, als hii van dezen zomer serieus traint en ziin slordig heid afleert, terwijl ook Bearda de capaci teiten er voor heeft, doch dan dient er in de toekomst trdege aangepakt te worden. Omtrent den wedstrijd het volgende; Direct na het beginsignaal van scheids rechter Arends werpt Amersfoort zich en thousiast in den strijd. Speciaal Striiland in het middenvak stelt zich herhaaldelijk goed op en rnet verre worpen wordt üe aanval aan het werk gezet. Helaas onder-' vinden Louis en Bergsma te wéinig steun om goed vrij te komen, terwijl verder ook de Baerne-vcrdediging voor haar taak uil- stekend berekend bleek. In het bijzonder de béide dames weerden zich geducht en zaten hun tegenstanders letterlijk op den huid. Ook de verre schoten van Louis trof fen geen doel. Baerne wordt door dit over wicht iets nerveus en begaat hierdoor fou ten. waardoor het Amersfoort overwicht sterker wordt. Toen succes echter jammer lijk uitbleef, herstelden dc Baamaars zich geleidelijk en speciaal het middenvak toont dat ze niet voor niets bovenaans taan. De Baerne-aanval, die meer snel dan tactisch was. vindt echter een Amersfoort-defensie in topvorm voor zich. door welke muur niet licht heen te breken is. Mei. Botten- burg onderscheidt zich door tactisch en solied spel en grijpt herhaaldelijk keurig in. Ook Bearda was woer geheel de rtude, zonder waaghaalzeriitres aan -de - lijn. Toch nam Baerne na circa 20- minuten-onver wacht de JeJding als een. .zuiver eèdekt schot van Koster doel treft. Hoewel dit Amersfoort hegriineliikerwiis onaangenaam treft, wordt er onversaagd verder gespeeld, doch cle Baerne-vcrdediging. bliikt eener- ziids te sterk, terwijl ook de Amersfoort- defensie onverhiddelliik alles retourneert, hetgeen, daar beide partiien zich terdege inspannen, den striid snel en soannend maakt. Ongeveer 10 minuten voor het ver- strijken der eerste helft heeft dc iongsto Beumer met een fraai afstandscho succes cn verhoogt hiermede de score der gasten. Nauwelijks is er uitgegooid of Baerda be machtigt he» leder en dribbelt snel naar voren om onder de paal onhandige wiize den voorsprong te reduceeren. Spoedig hierop is het rusten. Kreeg Amersfoort in de eerste helft wei nig doelkansen door solied spel der tegen partij. de tweede aanval moet in liet uit blijven van doelpunten grootendeels de fout in eigen boezem zoeken, daar ze het den verdedigers dikwijls al erg gemakkelijk maakten om in te grijpen. Verkeerd begrip onderling en verkeerdo opstelling waren hier de hoofdfouten die succes in den weg stonden, ook het schieten was echter zeer zwak. daar ondanks bovengenoemde fouten nog enkele goede kansen geschapen wer den. die zeer zeker kans op den gelijkma ker gaven. De spelers waren echter rneest hierdoor zoo verrast of zoo uit evenwicht door de snelle ren. dat ze hopeloos misten. Meer open stel en betere snclverdeeling had hier wellicht het gewcnschte succes gehad, Gelukkig was het voor de gastheeren. dat ook Zwiers c.s. zich na een weifelend begin in de verdediging fraai herstelde en do Baerne aanval flink partij gai. Mei. Fol der toonde zich zeer klemvast. en r rn meerdere malen fraai in. ïn het middenvak was Louis ongetwijfeld de beste, doch hij ondervond weinig steun van ziin partner, desondanks kreeg do Amersfoortaanval voldoende werk om den slriid levendig en aantrekkelijk te houden. Bii het verstrijken der minuten kwam hii Baerne de zekerheid dat het kampioenschap haar niet meer kon ontgaan, en hierdoor gesterkt, speelde de nloeg met rneer zelfvertrouwen verder zon der dat in den stand nog verandering kwam Wij gelooven dat Baerne in eigen huis be ier kan en vooral beter schiet: het kam pioenschap is bij haar o.i. wel in goede handen. SCHAAKVEREENIGING „AMERSFOORT" Een minder gelukkige competitie achter den rug Het eerste tiental van de schaakvereni ging „Amersfoort" speelde zijn laatsten wed strijd in de competitie van dit seizoen en verloor van Utrecht II met 4Vs5Vs. Voor Amersfoort wonnen de heeren P. Everaars, J. Bijl, J. Baarsehers en Dr. B. v. d. Velde, terwijl de heer A. de Groot remise maakte. Amersfoort heeft dezen winter weinig ge luk gehad in de competitie: drie maal word met 4Vs5Vs verloren. Het tweede tiental speelde tegen de Utrechtsche Sludenten-schaakclub Unitas I en verloor met 4G. De heeren A. Hollander, C. v. Doorn, W. Wilting en S. Frankfort behaalden voor Amersfoort II ccn winstpunt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2